STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Oudkarspel. Uit Schagen. Uit Winkel. Des verdwenen portefeuille met f 13,000 terecht. Verwisseling van een lijk. De moordaanslag in de Marnlxtraat. Moord Een kordaat stukje. Bij het spelen gedood. Fraude door een brievengaarder gepleegd. Een staking bij het Leger des Heils. De moord te Eijs-Wlttem. Nieuws uit Hoorn. Een onderscheiding. De Kermis. Te water. Geslaagd. Rekeningen. Onverwachte aanval.g Met* een mes gestoken. Brand. Verjaardag H. M de Koningin. Badhuis „Het V itte Kruis." Aan de door P. Schager, caféhouder „Schippers Welvaren" te Noord-Scharwoude uitgeschreven zeil wedstrijd op de Kingsloot d.d. 30 Augustus j.l., werd door zeven zeilbooten deelgenomen. De uitslag van den wedstrijd was dat D. Schuitemaker te Noord-Scharwoude den len prijs, S. Everts alh'er den 2en en dr. A. J. Potter te Broek op Langedijk den Sen prijs verwierf. Door het prachtige weder waren er veel peisonen tegenwoordig om den wedstrijd te bezichtigen. Den 29sten vergaderde in het lokaal van den heer v. d. Horst alhier de afdeeling Schagen en O. van de Hollandsche maatschappij van landbouw. Yan de on geveer 80 leden woonden er slechts 12 de vergadering bij. Nadat de nieuw benoemde voorzitter, de heer K. Blaauboer, de aanwezigen had welkom geheeten en de vergadering geopend, las de oud-secretaris, de heer G. Muys, de laatste door hem gestelde notulen voor. Van de ingekomen stukken, alle verslagen, brochures, enz. gaf één aanleiding tot bespreking n. 1. de missive over het oprichten van een cursus in vee- en paardenkennis. Besloten werd een cursus in veekennis te organiseeren en in de Januari-vergadering van 1909 daarvoor eene commissie te benoemen. De cursus zal dus zoo moge lijk einde 1909 worden gehouden. De punten voor be schrijving voor de algemeene vergadering te Tessel gaven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De afgevaardigde kreeg vrij mandaat met de bepaling echter, dat hij voor hoofdbestuursleden zijn stem moet uitbrengen op den heer P. Olie te Buiksloot voor N. Holland en op den heer Loopuit voor Zd. Holland. Tot afgevaardigde werd gekozen de voorzitter, de heer K. Blaauboer, die deze benoeming zeide gaarne aan te nemen. Tot diens plaatsvervanger verkoos de verga dering de heer O. A. J. M. de Gier. Het punt: ram- menkeuring werd ingeleid door den heer G. Muijs. Be sloten werd de jaarlijksche rammenkeuring te Scha gen dit jaar te houden op 23 September. Voor de keu ring kunnen worden ingeschreven 1/2-jarige rammen, waarvoor prijzen worden uitgeloofd van 10, 5 en 2.50 en l1/3-jarige rammen met dezelfde prijsuitlo ving. Verder ooischapen, minstens 4 stuks, en ooi lammeren, ook minstens 4 stuks. Voor deze beide ru brieken worden prijzen uitgeloofd van 5 en 2.50. Het in leggeld voor eiken ram werd weer bepaald op 0.25 en voor elke 4 andere dieren ook op 0.25. We gens het bedanken van den heer Huiberts te A .Pau- lowna als lid der keuringscommissie werd voor hem benoemd de heer A. de Graaf te A. Paulowna, die met de heeren O. Asjes en Jn. Buis te Schagen dit jaar de commissie zal vormen. Tot plaatsvervangende leden zullen worden aangezocht de heeren O. Zijdewind, G. Muijs en A. Slikker, allen te Schagen. De regelings commissie zal bestaan uit de heeren O. Koo- te Haren karspel, O. Bijpost en G. Muijs te Schagen. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op het nog onvolmaakte van het Schager marktterrein voor het plaatsen van koeien. Wijziging daarin door het aanleggen van een of meer nieuwe verhoogingen acht te men algemeen gewenscht. Hoe en waar dit echter het best zou kunnen geschieden, kon men ter vergade ring niet uitmaken. De zaak zal echter nader worden overwogen en als men een plan heeft, zal dit aan den raad der gemeente worden bekend gemaakt, met ver zoek het zoo mogelijk te verwerkelijken. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de bijeenkomst met een hartelijk woord van dank te brengen aan den afgetreden secretaris, den heer G. Muijs en een opwekkend woord aan den nieuwen func tionaris, den heer P. Boekei Czn. Zondag 30 Augustus werd alhier de driedaagsche bloemententoonstelling van Ploralia feestelijk ge opend. Het tentoonstellingsterrein, de tuin van den heer Broersma, ziet er heel goed uit en is rijk met bloemen en planten gesierd. Ter opluistering zonden in de heeren bloemisten Bakker en Flumans te Scha gen en Teering te Alkmaar. Gelukkig dat het onstui mige weer van de afgeloopen week veranderd was in zonneschijn en stilte, anders zou het er voor de ten toonstelling in de open lucht slecht uitgezien hebben. Nu waren er zeer velen, die een kijkje bij de bloemen en planten kwamen nemen en met een blij gezicht rui kertjes kochten van de aardige bloemenmeisjes, die zich zoo welwillend met dit werkje hadden belast. De voorzitter van Floralia, Ds. Herman, opende de ten toonstelling met dank te zeggen aan allen die hadden meegewerkt tot het welslagen van deze eerste tentoon stelling en tot het oprichten der vereeniging. De har moniekapel luisterde de opening met hare vroolijke nummers op. De uitslag der bekroningen wordt eerst Dinsdag a. s. bekend gemaakt. De bekroningscommis sie bestond uit de heeren O. A J. M. de Gier, land- bouwleeraar te Schagen, De Vries, hoofd der school te Moerbeek, Dr. A. C. Melchior te Schagen en het advi- seerend lid Teering, bloemist te Alkmaar. 's Avonds was de tuin heel mooi met lampions, vet- glazen en lampen verlicht en versierd. De kleine ka pel van de Marine begon haar concert en speelde met veel succes tot de pauze. Toen begon het onverwachte. De lucht betrok, zoo nu en dan lichtte het en rommel de het in de verte. Er kwam onweer. Het begon te regenen en de pret was uit. De lichtjes doofden door de vallende druppels, de menschen vertrokken al was het met weerzin door den regen gedrongen uit den tuin. De kapel alleen speelde, in haar regen- vrije tent gebeten, haar geheele programma met toe giftjes nog wel, tot het einde toe af. Van het bal ehampêtre kwam echter niets. Jammer voor zoo'n prachtig begonnen dag. Bg kon. besluit is de heer K. Breebaart Jnz. alhier, onder-voorzitter der Holl. M. v. Landb. be noemd tot ridder in de orde van den|Nederl. Leeuw. Men zal zich herinneren, dat in de maand April j.l door den heer J. Meekhef, Leliegracht Amsterdam, een portefeuille vermist werd met f 13,000 aan effecten en geldswaardige papieren er in. Door de politie werden ijverige nasporingen gedaan, zoowel hier te lande, als in het bi itenland. Die na sporingen leidden niet tot een gunstig resultaat. Thans is de portefeuille naar wij vernemen terecht gekomen. Dezer dagen kreeg de heer Meekhof een niet onderteekend schrijven, met het poststempel Haarlem. In den brief werd hem gevraagd of hg bij ontvangst der portefeuille met inhoud de uitgeloofde premis van f 2000 nog zou willen uitkeeren. Het sekrijven is door den heer Meekhof bevestigend beantwoord, met het gevolg, dat hij gisterochi end van den onbekende de portefeuille terugontving, met alle effecten en papieren van waarde er in. De uitgeloofde belooning van f 2000 heeft de heer Meekhof uitbetaald. Nader vernemen' we nog het volgende over dit ge heimzinnige geval. De heer Meekhof, die in tal van bladen de vermis sing van de effecten aankondigde en f 2000 belooning aan den vinder gaf, toog zelf op onderzoek uit. Maanden achtereen trachtte hg het vermiste op 't spoor te komen met de geringe aanwijzingen, welke hij meende te hebben, doch evenals de politie had hij ook geen gunstig resultaat. De anonieme brief, welke hem vóór eenigen tijd gewerd, was geschreven met potlood op een gewoon stukje papier. Het episteltje werd hem thuis bezorgd. Er stond in, dat de heer Meekhof het verlorene terug kon krij gen, indien hij de belooning, welke uitgeloofd was, verstrekte. Het antwoord moest de heer Meekhof zenden aan het bureau van een hier verschijnend dagblad, waarvan de administratie opgekregen had, een brief, welke een bepaald nummer op het adres had, te bewaren. De heer Meekhof schreef het antwoord onder het opgegeven nummer en bracht den brief aan het op gegeven adres. Inderdaad bleek het den heer Meek hof, dat hij niet met een grappenmaker te deen gehad heeft, want na eenigen tijd kreeg hij bezoek van een hem onbekende, die vertelde, dat hij de effecten in zijn bezit had. De f 700 aan bankpapier, welke in de portefeuille geborgen geweest was, waren niet meer aanwezig. De heer Meekhof verzocht de effecten te mogen zien en hij herkende dadelijk zijn eigendom. Toen hij verklaarde, dat hij bereid was de uitgeloofde premie van f 2000 te betalen, werd hem het verlorene (of gestolene ter hand gesteld. De f 700 aan bankpapier kreeg hij niet terug, even min de portefeuille. De heer Meekhof kwam niet te weten, hoe de f 13,000 aan effecten verdwenen waren, noch van wien hij de papieren terug kreeg. Hij moest beloven, geen verder onderzoek in de zaak in te stel len. De heer Meekhof deed zulks, omdat hij verheugd was weder in het bezit van zijn effecten te zijn. De vermissing van de f 13.000 heeft hem dus f 2700 gekost, plus de kosten van publiciteit. (N. v. d. D.) Naar aanleiding van het verhaal in „Algemeen Welzijn", volgens 't welk de ouders van een boeren jongen, die in het academisch ziekenhuis te Gronin gen was overleden, toen zij het lijk van een ouden man in de kist vonden, schrijft de „Pr. Gr. Crt." nog „Wij kunnen mededeelen, dat van dit bericht alleen waar is, dat men zich in het ziekenhuis heeft vergist, en een verkeerd lijk in de kist, voor dat van den boerenjongen bestemd, had neergelegd. Toen de fout werd ontdekt, is men onmiddellijk den overledene gaan halen, die nog lag in het afzonderingsvertrek van de afdeeling, waarin hij was verpleegd. Dit ver trek is echter geen snijkamer, maar alleen bestemd voor de plaatsing van de zwaar-zieken, die het niet lang meer zullen maken of voor de overledenen". De Vrijdag en ook Zaterdag nog door het onderzoek bijeengebrachte bewijsmateriaal en aanwijzingen zijn van dien aard, dat aan de schuld van den verdachte weinig twijfel meer overblijft. Een Amsterdamsche porder heeft met de grootste beslistheid verklaard den verdachte op het tijdstip van de misdaad ter plaatse te hebben gezien, terwijl twee werklieden hem als een razende met zijn bakkerskar zagen wedrijden. Zóó hard reed de man, dat de een tegen den ander de opmerking maakte „'t Lijkt wel een motorkar De bakkerskar kon nk de mislukking van den aan slag natuurlijk niet in den steek worden gelaten, want ze droeg den naam van den eigenaar Ten over vloede heeft Kruiger thans tegen derden verklaard, dat hij den dader van den moordaanslag wel in den gearresteerde heeft herkend, maar den man, die ge huwd is en drie kinderen heeft, wil sparen. Zoo bij ziende trouwens was de heer Kruiger niet of hij had den morgen van den aanslag ook wel dadelijk den bakkersknecht als een vorig bezoeker herkend. De vrouw, wie de heer Kruiger zijn mededeeling deed, zal nu ten slotte nog door de politie worden gehoord. Verder is de zaak thans in handen der justitie, zoo dat valt af te wachten of S. naar de openbare terecht zitting zal worden verwezen. De heer Vernimmen te Heemstede is, zooals reeds werd gemeld, Zaterdagochtend daar dood gevonden achter een rietberg. Het terrein werd door drie veld wachters bewaakt. Het personeel vertelde vermoeden te hebben van zelfmoord, niettegenstaande geen wapen was gevonden, omdat de heer V. „op" was. Hij had reeds den vorigen Zaterdag zijn personeel niet geheel kunnen betalen en moest ook nog een grooten koop van bollen voldoen. De overledene was gehuwd en had een kind. Het lijk is naar Haarlem overgebracht. Vrijdagnamiddag geraakte de 15-jarige dochter van den heer W. Brabander te Wateringen (Z.-II.) te water, terwijl ze aan de vaart wat huiselijke bezig heden wilde doen. De overburen bemerkten toevallig 't gevaar, waarin ze verkeerde, toen ze alreeds ging zinken. Een hunner, de heer F. Elixhoven, een man van 76 jaar, sprong te water, dook onder en had 't genoegen haar behouden aan den kant te brengen. Menigeen had natuurlijk een woord van lef voor den krassen oude. Te Stadskanaal (Gr.) speelden twee meisjes blinde mannetje. Op een bocht in den weg overviel haar een stoomstroopers met twee parden bespannen. Beiden geraakten onder de paarden, het eene bovendien onder de pers. Dit laatste, een dochtertje van den landbou wer R. te Velde, was bijna onmiddellijk dood. Het andere meisje kwam er met eenige schrammejes af. Omtrent de fraude, gepleegd te Uden door den brie vengaarder W. v. d. B., valt thans mede te deelen, dat het verduisterde bedrag ongeveer f 20.000 beloopt. Reeds jaren heeft v. d. R. het bedrog gepleegd en het zou wellicht nog geruimen tijd voortgeduurd hebbt n, als op een Udensche markt niet een paar inwoners van Zeeland tegen elkaar hunne bevreemding hadden uitgesproken, dat ze geen spaarbankboekje 3 ontvingen. Dit gesprek werd toevallig gehoord door een dienaar der Udensche politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Het gevo'g was, dat eenige spaarbankboekjes in beslag werden genomen en v. d. B. gevankelijk naar 's-Hertogenbosch werd gevoerd. Het blijkt thans, dat de boeken door v. d. B. zeer correct zijn bijgehoudendoch de spaarbankboekjes bevatten onjuiste getallen. Het onbeperkt vertrouwen, dat v. d. B. genoot, is voor een groot deel oorzaak van zijn misstap. De eenvoudige landlieden brachten hunne spaarpenningen op de postspaarbank en lieten de boekjes op het kantoor berusten, zich tevreden stellend met een door v. d. B. geschreven bewijs, soms zelfs zonder dat. Ongeveer 300 inleggers zullen in ver hoor moeten komen. Vrijdag brak bij het Leger des Heils te Amsterdam een staking uit, welke echter Zaterdag weer is be ëindigd. Tot dusverre liet het Leger des Heils papier sorteeren voor f 0.80 de 50 K.G. Nu wilde de directie een nieuw scort papier laten sorteeren daarvoor f 80 per 100 K.G, betalen. Dit werd door de werklieden, 28 in getal, geweigerd, waarop deze da werkplaats verlieten. Het werk is daarop door de directie ingetrokken, zood&t het motief tot staking is vervallen. De directie deelde mede dat het voorval zeer te betreuren viel, daar het een werk betrof, dat eenige jaren achtereen zou duren. Men meldt aan de Maasbode: Vrijdagmorgen heeft zich ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld, J. H. Scheepers, de man, die in den nacht van Zondag op Maandag te Eijs-Wittem Jan A. Eijmael, 56 jaren oud, van het le ven beroofde. Als gewoonlijk ging Scheepers Maandagochtend wer ken in de kolenmijn te Herzogenrath, onbewust, van den aanslag, dien hij op E. had gepleegd. Van mijn werkers hoorde hij Dinsdag vertellen, dat Eijmael dood op den weg was gevonden. Deze mededeeling schokte hem zeer. Zijn geweten liet hem niet met rust, en ten leste besloot hij zich aan de justitie over te geven, aan wélk voornemen hij heden uitvoering gaf. Dezen morgen kwam hij van Herzogenrath. Hij was zeer onder den indruk. Hij vertelde E. met een steen op het hoofd te hehben geslagen. Deze mededee ling schijnt geloofwaardig, daar inderdaad bij het lijk een met bloed bevlekte steen werd gevonden. Ofschoon S. van den beginne af aan, verdacht werd den manslag te hebben gepleegd, had men geen bewijzen genoeg om hem te arresteeren. Sedert langen tijd moeten S. en E. op niet te vriend- schappelijken voet hebben geleefd. De moordenaar is mijnwerker van beroep, 30 jaren oud, te Voerendaal geboren en te Eijs wonende. Zijn verleden is niet bijster gunstig. Reeds heden werd hij door den rechter-commissaris te Maastricht, jhr. mr. Testa, aan een verhoor onderworpen; S. toonde zich zeer berouwvol. Onder buitengewone deelneming is heden het slachtoffer begraven. De relletjes. De toestand op straat was Zaterdag- en Zondagavond was zoo, dat men deongeregeldheden als geëindigd kan beschouwen. In een deel van onze oplaag van Zaterdag hebben we nog kunnen melden, dat jhr. mr. P. van Foreest benoemd is tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Waar deze onderscheiding o. a. wordt verleend op grond van „bijzonderen ijver en trouw in het volbrengen van de burgerplichten," waar de gekend aan den „voorzitter van de commissie van toe zicht op de rijkslandbouwproefstations," daar meenen „Staatscourant" uitdrukkelijk vermeldt, dat zij is toe- we den geridderde van harte te mogen gelukwenschen met deze koninklijke erkenning van zijn vele verdien sten op landbouwgebied. Die verdiensten zijn in derdaad niet gering: wij herinneren er slechts aan, dat de heer van Foreest van af de oprichting lid is ge weest der commissie van toezicht op de rijkslandbouw proefstations, van welke commissie hij nu reeds jaren voorzitter is, dat hij jaren ook lid is geweest van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dat hij als voorzitter van de afdeeling Alk maar dezer Maatschappij zooveel heeft gedaan, dat de afdeeling hem tot eerelid benoemde. Het moet- voor den heer van Foreest en de zijnen een aangename verrassing geweest zijn, dat de ridder orde hem ten deel is gevallen. En de vreugde wordt zeker nog vergroot door liet feit, dat in het bijzonder de bevolking van dit deel van Noord-Holland met in genomenheid kennis heeft genomen van de onderschei ding. De Nederlandsche Tooneelvereeniging. gjJO p hoop van zeg'en. Bekende stuk ,van Heyer- mans gisteravond dat een mooien avond deed ver wachten. 't Was stampvol in de tent. Over de uitvoe ring kunnen* we kort zijn. Er scheen iets mats te zijn in het spel van sommigen. Maar als men ruim driehonderd maal eenzelfde stuk heeft opgevoerd is dat geen wonder. Moeder [Kniertje, Mevrouw E. de Boor- Van Rijk, Jo, Mevr. W. v. d. Horst-v. d. Lugt Melsert, Geert, de heer Alex. Post in het 1ste bedrijf, de reeder, de heer D.^Holkers, de beide oude visschers, de heeren A. van der Horst^en E. v. Praag, hadden vele zeer mooie oogonblikken. Er werd herhaaldelijk onder hot spel geapplaudis seerd en na ieder bedrijf moest gehaald worden. In D i 1 i'g o n t i a. Zaterdag- en Zondagavond zijn voor „Diligentia" nog goede avonden geweest, 't was beide keeren flink vol. Een nieuw nummer stond deze avonden op het pro gramma, een muzikaal jnummer van twee heeren en een dame, fluit, orgel, harp, viool, een mooie combi natie. 't Was een nummer dat algemeen in den smaak viel. Het succes van ditkgezelschap is dit jaar weer zeer groot geweest en een volgend jaar als het weer komt met een even goed programma zal de toeloop wel even groot zijn als nu. Van morgen om 9 uur viel.yen jongentje dat naar school ging in de Oudegracht. Behulpzame handen hadden hem spoedig weer op het droge gebracht. Voor het examen voor de hoofdacte is te Amster dam geslaagd de heer C. H. Tonneman alhier, onder wijzer te Heiloo. Een prijs behaald. Op de Zuiderzee zijn gehouden internationale en na tionale jubileums-zeilwedstrijden en motorwedstrijden, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Ko ninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging. In de afdeeling motorbooten met kajuit, handicap wedstrijd, voor motorbooten met een snélheid van meer dan 14.50 K.M. per uur, werd de eerste prijs een zilveren suikervaas, uitgeloofd door den president der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging, gewonnen door de „Jota", eigenaar de heer W. F. Stoel alhier, in 2 u. 17 min. 57 sec. Handicap 4 min. 27 sec. Aan den Stuurman den heer A. Storm werd bovendien een groote zilveren medaille uitgereikt. De commissie voor de belastingzaken stelt voor de rekening goed te keuren van de Stadsapotheek over 1907 in ontvang op f 6558,91ys en in uitgaaf op f 5954,53, met een batig saldo van f 604,38ys, als eersten post van ontvang te verantwoorden op den dienst van 1909. Voorts adviseert zij de rekening goed te keuren van de Kamer van Koophandel dienst 1907 in ontvang tot een bedrag van f 177,22, in uitgaaf van f 176,94i/, met een batig saldo van f 0,271/, te verantwoorden op de rekening over 1908. De commissie stelt voorts voor de rekening van het stadziekenhuis goed te keuren in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 24700.57. [^Voorts wordt nog geadviseerd de begrooting van het burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1905 in ontvang en uitgaaf vast de stellen op f 18842.97, met toeken ning van een subsidie uit de gemeentekas van f 17250. Toen de paardenkoopman J. Homan hedennacht zich hij de Cadettenschool bevond, werd hij door een hem onbekend persoon aangegrepen en gestompt, ter wijl zijn vest werd losgerukt. Door de politie is pro ces-verbaal opgemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de heer J. Zuurbier ongenoegen gekregen met zekere E. E. heeft hem even later met een mes gestoken. In de hartstreek werd de heer Zuurbier licht gewond. De wonde is spoedig verbonden, maar beteekende niet veel. Tegen E. is proces-verbaal opgemaakt. Gistermiddag is de bakkerij van den heer:Wijn aan het Zeglis geheel uitgebrand. Er was bezoek en allen waren uitgegaan naar den Hout. In dien tijd is de brand ontstaan. Onbekend is de juiste oorzaak. Het eerst was op het terrein aanwezig de spuit van „Bur gerplicht." Even later arriveerde de „Kracht en Vlug heid". Er werd water gegeven uit twee slangen op de waterleiding en een uit het kanaal. Het vuur had echter reeds zulk een omvang gekregen, dat aan red den niet meer viel te denken. Slechts weinige zaken (goud en zilver) werden gered, overigensls alles ver brand. Door het flinke optreden van de brandweer beven de belendende perceelen gespaard. Men kreeg daar slechts geringe waterschade. Naar men ons nog mededeelde wordt de schade door verzekering gedekt (Onderlinge Alkmaarsche). [Denbrand trok'heel wat belangstelling, maar was in vrij korten tijd gebluscht. 't Was goed te zien hier?in"de stad dat H. M. de Koningin heden verjaart. Vooral in de Langestraat werd veel gevlagd, maar o- k in andere straten was dat het geval. Als gewoonlijk werd het carillon driemaal een uurtje bespeeld. Velen zagen wij met oranje getooid, kinderen met sjerpen enz. In de week van 24 tot 29 Aug. zijn in het Bad huis van het „Witte Kruis" genomen: 55 kuipbaden, 58 regenbaden le klas, 118 regenbaden 2e klas, tezamen 231 baden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN 30 Aug. Clasina Cornelia, d. van Franciscus Evers en Pietertje Nieuwenhof. In België hebben verschillende dagbladen zich met de vraag bezig gehouden of er, nu de Kongo bij België ingelijfd wordt, geen verandering aan de Belgi sche vlag zal komen. Sommigen, zegt de Nieuwe Ga zet van Antwerpen, gingen zelfs een pennestrijd aan op het gezegde van den Matin dat België wel een wim pel, dienstig' voor schepen, had, maar nooit een offici- ëele vlag of heter een officiëel vaandel gehad heeft. Zulks werd door den Etoile met proeven op de som weerlegd. Wat echter uit dit alles blijkt, is dat men in België reeds zoo gewoon, zoo gehecht is aan de vlag met de gulden ster op azuren veld, dat de meesten wenschen haar niet voor goed te zien verdwijnen.^ We zijn verzekerd dat het grootste deel der Belgen innig wenscht haar een plaatsje te gunnen in den bovensten hoek van de Belgische driekleur, en dat de artikels der dagbladen door die heimelijke gedachte ingegeven wer den. Uit Servië zijn te Boedapest zeer uitvoerige be richten ontvangen ten aanzien van een samenzwering, welke ten doel zou hebben koning Peter te onttroonen en de republiek uit te roepen. Als leiders dezer revo- lutionnaire beweging worden genoemd Llioebo Stoja- novits, oud-minister-president, en Voja Velikovits, die de eerste president der republiek zou worden. De ontevredenheid over de regeering van koning Peter is zoo algemeen, dat, naar luid van die berichten, de uit roeping der republiek zeker succes zou hebben. Uit Marokko komt een telegram van den Ma- tin-correspondent, Christian ILouel, die het overblijfsel van de mehallah van Abdel-Azis, die in een tuin bij Séttat gelegerd is, is gaan opzoeken. Er heerschte daar een onbeschrijfelijke wanorde, de mannen hadden bijna geen kleederen meer aan het lijf, de nog levende paarden vertoonden akelige won den en de doode beesten, reeds in staat van ontbin ding, werden niet weggeruimd en verspreidden een onverdragelijke lucht in het rond. De sultan zelf houdt verblijf in een tent, die de min ste kaid nog niet goed genoeg zou vinden. Van de soldaten hoorde de berichtgever een relaas over de nederlaag; van een slag kon eigenlijk niet wor den gesproken, het was niets anders geweest dan een onbeschrijfelijke paniek, veroorzaakt door den afval der Chauias. In dat gevecht behield de sultan temidden van de verbijstering zijn kalmte; hij vuurde mede op den vij and, zijn mantel werd door vele kogels doorboord, zoodat de Muzelmannen zelfs dachten, dat hij een ta lisman moest bezitten, die hem de onkwetsbaarheid verzekerde. Zijn oom werd naast hem gedood, zijn broeders en neven werden gekwetst, de sultan echter, kalm temid den van de verwarring, nam rustig maatregelen voor den terugtocht. En deze was lang en moeilijk. Langs den weg niets anders dan vluchtende ruiters, die Zich vervolgd wa nende door de achter hen aankomenden, voortdurend in verschillende richtingen schoten losten. En thans heeft de Sultan met Muzelmansche gelatenheid zich geschikt in zijn lot. De berichtgever had het verlangen te kennen gege ven hem te zien. De sultan echter verzocht hem te wachten, tot hij een besluit had genomen voor de toe komst. Intusschen schijnt het ongeluk zijn moed gestaald te hebben. Hij wil strijden tot het bittere eind en niets onbeproefd laten om het hem ontglippende gezag te herwinnen. En desniettegenstaande verloochent hij zijn goedig karakter niet, hij blijft vriendelijk en mee gaande en laat zich zelfs door amateurs in het bijzijn van zijn soldaten photographeeren. In Engeland had de verschijning van een Duitsehe torpedoboot op de Tyne tijdens de maritieme manoeuvres aldaar eenige kritiek uitgelokt. Daarom heeft de Duitsehe consul te Newcastle verklaard, dat deze aanwezigheid het gevolg was van het feit, dat de boot belast was met het toezicht op de visscherij aan de Oostkust. Tengevolge van het zware weder kreeg de torpedoboot schade aan de watertank en liep toen, geheel onbewust van de manoeuvres, de Tyne op. De commandant van de Duitsehe boot deelde dit mede aan den commandant en de officieren van het Britsche oorlogschip „Vindicative," dat de torpedoboot aanhield en sprak tevens zijn leedwezen uit over de storing der manoeuvres.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2