DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 203. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DINSDAG I SEPTEMBER, Kamer van Koophandel en Fabrieken. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Grondwetsherziening'. De Kamerzetel voor Schoteriand. Excellentie. Het conflict te Goirle. Nieuwe manier van betalen. Een abnormaliteit. Uit Bovenkarspel. Door een rem gedood. Snij- en vechtpartij. COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennisdat ter secretarie dezer gemeente van 1 September a.s. af gedurende acht dagen vcor een ieder ter lezing zal zijn neder- gelegn de op 11 Augustus 1908 definitief opgemaakte lijst van kiesgerechtigden voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere persoden betreffen kunnen binnen acht dagen na heden hij den Gemeenteraad worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 29 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT, lo. Secr. ALKMAAR, 1 September. De vorige week heeft te Konstantinopel een groote brand gewoed, groot althans volgens onze opvattingen De berichten hebben verteld, dat er eenige duizenden huizen zijn verwoest en dat er drieduizend gezinnen dakloos zijn geworden. Er schijnen in Konstantinopel nog al groote gezinnen te zijn. Wij vinden vermeld, dat het aantal dakloozen meer dan 20.000 bedraagt. Dat klinkt inderdaad reusachtig. Men stelt zich voor, dat een stadsgedeelte, zoo groot als half Alkmaar is afgebrand. Doch die vergelijking is niet juist. De „huizen" die „een prooi der vlammen werden" zoo als het in verslaggeversstijl heet zijn slechts houten barakken en het stedelijk bestuur moet eigenlijk blij zijn, dat dit deel van het oude Stamboel is verdwenen en vervangen kan worden door betere huizen, hetgeen zoowel in hygiënisch opzicht als voor de veiligheid en de zedelijkheid wenschelijk is. Dergelijke branden zijn niet zeldzaam in Konstantinopel en de geschiedenis verhaalt van vernielingen door het vuur, waarvan wij ons den omvang niet voor kunnen stellen. In verband met de ramp van den 23sten Augustus heeft men nog eens weer dergelijke branden opgerakeld in figuur lijken zin natuurlijk en het is de moeite waard, hier over het een en ander mede te deelen. Een der groot ste branden had plaats in 1633. Hij ontstond midden in de haven bij het kalefateren van een schip, maar spoedig stonden beide oevers van den Gouden Hoorn in brand. In de oude Aronieken die blijkbaar goed bewaard worden in Konstantinopel staat vermeld, dat 20.000 huizen tot den grond toe afbrandden en dat de verliezen aan menschenlevens ontelbaar waren. De dakloozen kampeerden in de straten en er heerschte groote ontevredenheid, ook al omdat de regeering de koffiehuizen eenvoudig had laten omvergooien, opdat zooals in een bekendmaking werd gezegd „de koMiewasem en de tabakrook geen nieuwe aanleiding vormen voor een nieuwen brand." Men moet weten, dat de Janitsjaren, de rI urksche soldaten, gewoon wa ren, brand te stichten, als ze huil zin niet kregen zagen ze ergens een klein brandje, dan duurde het niet lang of op verschillende plaatsen brak het vuur uit. In 1660 brandde Konstantinopel drie dagen achter een. Veertigduizend mensehen kwamen in de vlam men om of werden door de puinhoopen vermorzeld, 28.000 huizen waren verdwenen, waaronder 300 palei zen. Vijf jaar later vonden bij een liarembrand de meeste bewoonsters den dood in de vlammen. In 1693 braken er vier branden na elkaar uit, zoodat een kroniekschrijver schreef „Paleizen, plaatsen, moskee ën een veld met asch en vuur bezaaid." Een an der kroniekschrijver merkte niet onaardig op: „deze reusachtige brand komt de lieerschende bouwwoede van dezen tijd ten goede." Den 3den Pebruari 1750 werden er 6670 huizen door het vuur vernield. Den 27sten April van hetzelfde jaar brandde de wapen markt af. De grootvizier en de Janitsjaren Aga, de hoogste militaire ambtenaar, waren zelf aanwezig om te voorkomen, dat er iets gered werd. „Laat had de sultan gezegd alles maar verbranden, dat is het best voor de veiligheid in de stad." Kon een brand niet gauw genoeg gebluscht worden, dan werd soms de grootvizier hiervoor verantwoordelijk gesteld en afgezet of erger. Den grootsten aller branden noemt de staatshistoricus Wassif dien van 6 Juli 1756, „die met 13 armen de stad omhelzde en verzengde." Er brandden toen 8000 groote gebouwen af, 580 bak kerijen en molens, 70 badhuizen en 200 moskeeën. Deze schrijver noemt als oorzaak van de vele en groote branden in Konstantinopel, liet feit, dat. de huizen te hoog zijn en te dicht op elkaar staan. Hoe ruimer er gebouwd wordt, hoe geringer de groote branden dit heeft de geschiedenis inderdaad bewezen, immers se dert 1870 (de groote brand van Pera) hebben branden van zulken omvang hoogst zelden plaats gehad. Er is een brandweer bestaande, uit 5000 man, die, zoodra de brand uitbreekt, als de wind naar dé plek des oiilieils snellen, niet om te redden, maar.... om te stelenZij moeten dan ook onmiddellijk hun biezen pekken, zoodra de militaire brandweer verschijnt. De ze bestaat uit 8000 man, maar heeft te veel comman danten, die elk op hun eigen handje bevelen geven, zoodat de grootste wanorde ontstaat. Was dit niet het geval, dan had de laatste brand niet zulke afme tingen behoeven aan te nemen. Vroeger werdén de groote branden steeds beschouwd als de voorboden van revolutie, als een slecht teeken voor den sultan, omdat het een paar maal is gebeurd, dat een sultan na een dergelijke ramp vermoord werd. En thans, nu in Turkije het constitutioneele stelsel is ingevoerd, heeft de bijgeloovige bevolking in dezen brand de aankondiging gezien van onaangename ge beurtenissen Opening der Staten-Generaal. Het is thans zeker, dat H. M. de Koningin niet voornemens is, de zitting der Staten-Generaal op 15 September te openen, maar daartoe van Harentwege een commissiebestaande uit de ministers-departe mentshoofden, zal machtigen. Dientengevolge is er sprake van, de openingsplech tigheid te doen plaats hebben in de vergaderzaal der Tweede Kamer, indien deze, na de jongste inkrimping van het middengedeelte, voldoende ruimte biedt. De aangekondigde meeting van het propagan ia- comité voor grond wetsherziening en algemeen kiesrecht zal gehouden worden op 27 Sept. e.k., in het gebouw „Diligentia", te 's-Gravenhage. Men meldt uit Schoteriand, dd. 30 Aug. aan de N. R. Ct. Te Heerenveen werd heden eene vergadering gehou den van de afdeelingen Heerenveen-Knijpe, Ureterp der S. D. A. P. en van de volkskiesvereenigingen in Opsterland en Schoteriand ter bespreking van de Ka merkiezing in 1909. De heer G. L. v. d. Zwaag stelt zich niet weer verkiesbaar. Met algemeene stemmen werd candidaat gesteld de heer A. LI. Gerhard, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam, die reeds meldde eene eventueele candidatuur te aanvaarden. De candidatuur-Havers vond hoegenaamd geen steun. De heer v. d. Zwaag heeft zich bereid verklaard de candidatuur Gerhard te steunen. De heer Gerhard zal dezen winter in tal van plaatsen in het district optre den, beginnende op a.s. Zaterdag te Heerenveen, waar de Provinciale federatie der S. D. A. P. dan eene openluchtmeeting houdt. Tot leden van het verkiezingscomité werden geko zen de heeren J. Wijnia te Oudeschoot, H. Vos, hoofd der school te Tijnje, K. de Jong, lid van de Prov. Sta ten te Heerenveen, A. Loots, gemeente-ontvanger te Oldeboorn en H. de Boer te Beneden-Knijpe. Middenstandsbond. Het bestuur van den Middenstandsbond heeft aan de besturen van verschillende vereenigingen verzocht, in verband met het voornemen om het credietvraag- stuk van den Middenstand op het in 1909 te Amster dam te houden congres aan de orde te stellen, ten ein de de zaak goed voor te bereiden, deze aangelegenheid in den aanstaanden winter in hunne ledenvergadering te behandelen. „Aanbeveling verdient het echter, aldus het hoofd bestuur in zijn rondschrijven aan de vereenigingen, vooraf aan eene commissie, zoo mogelijk samen te stellen ook uit leden buiten uw bestuur, op te dragen een onderzoek in te stellen naar het crediet dat door den Middenstand genomen en dat door hen gegeven wordt Hierdoor krijgt uwe vereeniging een beter in zicht in deze zaak en wordt de aandacht der leden meer gevestigd op de verkeerdheden die zich in beide gevallen voordoen. „Bij het onderzoek naar het crediet dat de midden stand neemt, zal vooral gelet behooren te worden op de moeilijkheden die zich voordoen, zoowel vanwege bankinstellingen als van anderen, om het noodige cre diet te kunnen verkrijgen, het minimum bedrag aan ciediet dat verleend wordt, de te stellen zekerheid enz. enz., benevens de rentevergoeding die voor het op genomen geld betaald moet worden en die in den re gel niet gering is." Voorts heeft het bestuur van den Middenstandsbond aan de besturen van verschillende vereenigingen ver zocht, de bezwaren mede te deelen, die zij hebben on-1 ervonden bij de oprichting van coöperatieve vereeni gingen. De Haagsche Hoefijzercorrespondent van het Hbld. meldt De Staatscourant van den vooravond van den Ko ninginnedag, die een reeks Koninklijke „onderschei dingen pleegt te bevatten, heeft ditmaal aan dr. Kuv- f'-,r «eene van zeer bijzonderen aard gebracht. Aan mo van de lijst staat vermeld dat hij benoemd is tot „Minister van Staat." Menigeen zal vragen: Wat is dr. Kuyper nu eigen lijk geworden Is hij.nu toch weer Minister? a n iieen. Niet Minister in den eigenlijken zin van „hoofd van een ministerieel departement," den een gen zin waarin de Grondwet het woord „Minister" opvat. Maar wel in dien van „raadsman der Kroon," in zoovcire namelijk als in buitengewone gevallen deze buitengewone Ministers óók wel door de Kroon wor den geraadpleegd. Zitting m den Ministerraad hebben nnn?+ -a'i ',lét®won° Ministers, voor zoover wij weten, 1 i g mi hoewel dit, zij 't ook in zeer beperkte mate, wel had kunnen geschieden. En met het Ministerwerk hebben zij niets te maken. Het instituut der Minis ters van Staat dagteekent van 1842 toen het, onder het ministerie-Van Hall, is ingesteld in art. 2 alinea 2 van het K. B. van 31 Maart 1842 Stbl. no. 9 tot her ziening- van het Reglement op den Ministerraad. Be deelde zinsnede luidt als volgt „Wij behouden ons voor om, ten behoeve van een bepaald onderwerp, alsmede een tijdelijke zitting in den Raad der Ministers te geven aan een of meerdere Ministers van Staat die geene hoofden van departe inenten van algemeen bestuur zijn." Wij gelooven niet, dat deze bepaling sedert dien i gewijzigd en er zou dus gelegenheid bestaan om nu en dan dezen of genen Minister van Staat een zitting- van den Ministerraad te laten bijwonen. Er is echter, gelijk wij zeiden, naar ons weten, nooit van deze gele' genheid gebruik gemaakt en vermoedelijk is de benoe ming van dr. Kuyper ook niet met dergelijk doel ge sch'ied. Veeleer zal men den grond van deze benoe ming te zoeken hebben in de zucht van het tegenwoor dige kabinet en vooral van zijn formateur, om te too- nen dat thans in elk geval alles harmonie en vrede is tusschen het kabinet en den leider der anti-revoluti onnaire partij. Deze benoeming zet dan min of meer de kroon op de ostentatieve hartelijkheid van het uit geleide, dat dr. Kuyper onlangs bij zijn vertrek door drie ministers werd gedaan. In 't algemeen is zulk een gebruik van Koninklijke gunstbewijzen voor politieke diensten natuurlijk even zeer uf te keuren als wanneer het bij wijze van vrien dendienst geschiedt. En tot nu toe was het Minister schap van Staat in zooverre buiten den greep van den politieleen of persoonlijken vriend gebleven (en daar door inderdaad wel op hooger peil gehouden dan de gebruikelijke „onderscheiding" door ridderorden), als men wel kan zeggen, dat het alleen aan mannen van beteekenis werd toegekend. Ministers van Staat zijn thans (behalve de Benjamin van 1908) de heer Mac- kay (oud-minister en oud-voorzitter van de Tweede Kamer, lid van den Raad van State, generaal Bergan- sius (die het werd in het stakingsjaar, nadat door zijn goede maatregelen de tweede staking was gestuit) en Staatsraad Asser, een man van wereldreputatie. Ook de heer an Panhuys, de vorige vice-president van den Raad van State, die onlangs op zoo droevige wij ze omkwam, was Minister van Staat. Als 't ons wèl heugt, werd de titel ook gedragen door den heer Cre- mers en door den heer Gleichman, die beiden presi denten van de Tweede Kamer zijn geweest. Er is ook ten aanzien van de benoemingen tot Minister van Staat wel reden om te vragen: Waarom deze wel en die niet? Maar in 't algemeen kan men toch wel zeg gen, dat het Ministerschap van Staat is gebezigd als een erkenning van diensten van beduidende staatslie den. En alg men nu dezen maatstaf ook aan de jongste benoeming aanlegt en zich met de zooeven aangeduide vermoedelijke motieven niet verder inlaat, dan kan men, dunkt ons, geen grond voor aanmerkingen vin den. Het is jammer dat nu juist dit ministerie deze benoeming uitgelokt heeft, te meer daar er, rondom zijn geboorte, zooveel geruchten zijn gegaan die doen vermoeden dat men hier met een stukje inwendige po litiek van de anti-revolutionnaire partij te doen heeft. Maar. het Kabinet kan hierop antwoorden: Wij deden het nadat onze liberale voorgangers het heb ben nagelaten. En dan moet men, dunkt ons, erkennen dat met de benoeming van dr. Kuyper tot Minister van Staat dat eerbewijs zeker niet op lager peil gebracht wordt. Wa re het op te vatten als een erkenning der verdiensten van den Minister Kuyper dan zouden wij deze benoe ming hoogstbedenkelijk vinden. Maar 'dat behoeft niet. Met het gewone Ministerschap heeft deze eere- titel niets te maken; het eenige practische gebruik er van is hierin gelegen dat bijvoorbeeld in een politieke crisis ook deze of gene Minister van Staat wel wordt geraadpleegd. Zoo is tijdens de laatste crisis de heer Asser gehoord. En daar dr. Kuyper, als leidend staatsman, zeker behoort tot degenen die voor zulke audiënties in aanmerking kunnen komen, is het ook in dit opzicht volkomen verdedigbaar dat men hem als politieke figuur heeft begiftigd met den titel van Excellentie. En.dien titel kan hij op zijn buitenlandsche rei zen nu ook zonder aanmatiging voeren! GEMENGD NIEUWS. Fruit. Men meldt uit de Betuwe: De handel in fruit blijft steeds levendig en vindt willige koopers. De gewone pruimenoogst is afgeloo- pen en is voor de koopers niet erg bevredigend ge weest. Eerst waren de prijzen tamelijk hoog, doch door de sterke daling, 't geringe beschot en de tegen slag van t weer liep alles tegen. Thans, komen alleen ter veiling de Reine Claude, die 43/4—71/., cent per 1/2 Kg. opbrengen, dit is berekend op 7—8 per 1I.L." groene pruimen, waarvoor '3—61/2 cent per 1/2 Kg. be taald wordt. De hoeveelheid is echter gering. Tafel 1 ruit wordt steeds meer aangevoerd en wordt tegen goede prijzen verkocht; vooral de bekende jutte- peren brengen 17/2 13 cent per 1/2 Kg. op. Jammer, dat de sterke wind der laatste dagen zooveel gezond fruit grootendeels waardeloos heeft gemaakt. Voor at gevallen goed wordt slechts 1/i der prijs besotnd. Vroege stoofperen worden mede duur verkocht, doch t beschot blijft beneden 't middelmatige. De groote fruitverkoopingen op het hout zijn zoo goed als afgeloopenover 't algemeen is men zeer te vreden, daar de appelboomen goed bevracht zijn en de prijzen voldoende worden geacht. Men hoopt nu op stil en als 't kan warm weer en goede vraag voor Duitschland en Engeland. De stierenvereeniging te Roordahuiizum (Fr.) heeft aan de fokvereeniging te Lonneker (O.) een stier ver kocht voor de kolossale som van 3500. Het verjaarsgeschenk. Liet H b 1 d. was in de gelegenheid het geschenk te bezichtigen, dat door H. M. de Koningin-Moeder gis ter aan II. M. de Koningin is aangeboden. Het bestaat in een keurig rieten varandah-ameuble- ment, vervaardigd door de firma De Ridder, Singel en Rc-guliersbreestraat alhier. De sierlijke doch eenvou dige meubeltjes zijn van het beste pitriet (het binnen ste, de pit van het riet), heel mooi wit van kleur, en sterk van constructie (handwerk). Ze zijn bekleed met liberty-cretonne, lichtgroen met witte teekening. De stof, de vorm en het riet zijn door H. M. de Ko ningin-Moeder zelf gekozen. Een laag gemakkelijk stoeltje met bijzonder zacht kussen is voor de Ko ningin zelve bestemd. Gister en heden begint de tijdelijke uitsluiting op de fabrieken der firma's Van Lisdonk, Van Enschot en Pijnenburg te Goirle. Aanvankelijk was door één der firma's besloten, de uur- of daggelders niet in die uitsluiting op te nemen. Het hoofdbestuur der werk liedenorganisatie heeft echter dezen aangezegd, bij uitsluiting der sutkwerkers aldus worden de hand wevers genoemd ook het werk neer te leggen. Het gerucht, als zou bij het begin der uitsluiting door het gezamenlijke personeel tot een algemeene staking worden overgegaan, is van allen grond ontbloot Even wel is bij het hoofdbestuur een punt van ernstige over weging, om, bij aldien de volgende week weder twee dagen 7 en 9 September (8 September is een R.- K. feestdag) wordt stopgezet, een algemeene staking al te kondigen en niet den door de genoemde firma bepaalden termijn van- 21 September af te wachten, den tijd, waarop de fabrieken voor goed zouden wor den stop gezet, ingeval het geschil bij de firma Puyen- broek niet vóór dien datum zou zijn opgelost. Uit Sehagen De tweede dag van Floralia's tentoonstelling alhier bracht een zeer mooie verrassing. Van den bloemist, den heer H. Hornsveld te Baarn, zou den eersten dag reeds eene inzending ter opluistering zijn gekomen, waarvoor al een tent in gereedheid was gebracht. Zon dag kwam er echter niets, maar Maandag bracht de itv ','"rnsvcdd een prachtige collectie afgesneden dahlia s van de reeds zoo vele malen overal bekroonde door hem veredelde soorten. De bloemen waren in één woord prachtig en maakten een heerlijk effect zoo als ze in 26 groepjes op tafeltjes in de groote. zaal van den heer Broersma waren neergezet, Het zuivere wit van „Sneeuwwitje," de kleurige „Geisha," de rijkbe- bladerde „Isadora tunean" en nog zooveel andere soor ten wekten de bewondering van alle bezoekers. Het is a leen maar jammer, dat de prijs der bollen, die deze bloemen voortbrengen, loopende van 5 tot 15 per stuk, een beetje te hoog is om ze onder het bereik en m het bezit van een gewoon burgermensch te brengen. Maar mooi zijn ze, deze dahlia's. Zaterdagnacht te ongeveer 1 uur kwam de groèn- tenventer De V. bij den groentenkoopman R. in de Faisantenstraat te Hilversum. De V. vroeg aan R. wat r 7.1 K n?rg schu,dig was- waanp deze antwoordde f 72. De V. verzocht R. toen wat naderbij te komen om hem te betalen, waaraan R. voldeed. Plotseling echter gaf De V. hem een zwaren slag tegen het lin keroog, gevolgd door een snede dwars over het voor hoofd. Dr. Beukers verbond den gewonde, terwijl de dader ter beschikking der justitie zal worden gesteld. T'- Reeuwijk bij Gouda is de vrouw van een arbei der bevallen van e«n aan elkander gegroeide tweeling dm slechts één hoofd heeft. Bride lichaamshriften' zijn van het mannelijk geslacht, alle organen zijn nor maal aan deze vleeschklomp zijn vier handen en vier beenen. De heer Coenegracht is van zijn besluit tot ontslag aanvrage als burgemeester dezer gemeente terugge komen en zal een verlof tot herstel van gezondheid aanvragen. De echtgecoote van den heer II. Bloeming te Zwse- loerbrug (Dr.) was Maandag bezig bij de eeh-pen, die nasr het veld zouden worden gel id. Een rarn kwam op de vrouw toeloop,.n en stootte haar vreselijk in de borst. Na hevige j ij oen te hebben doorstaan, is de arme vrouw drie dagen daarna overleden. Zwerversleven. Op den dorpsdijk te Rhoon is gisteravond een man van ongeveer 70 jaren neergevallen en onmiddellijk daarna dood opgenomen. Door bemiddeling dei politie is het lijk naar het lijkenhuis op de .Jgemeene begraaf plaats gebracht. Omtrent den man is niets hekend, dsn dat hij ge durende 20 jaren een zwervend leven heeft geleid en Vermoedelijk genaamd is D. v. A. Op het lijk werden gevonden een koperen tabaksdoos, benevens' eene por- temonnaie met f 0.86l/2. De snijpartijen zijn in Drente bij volksfeesten riet tot de dorpen beperkt, wat op droeve wijze is gebleken te Meppol. Gepassserden nacht toch is'in de Emma- rtraat aldaar, met haar berucht koffiehuisje althans een huis, dat als zoodanig wordt besproken - hevig

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1