DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. binnenland. No. 204. Honderd en tiende jaargang. WOENSDAG 2 SEPTEMBER, Kamer van Koophandel en Fabrieken. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Kamerzetel-Den Helder. Het Postwetje Gemeentelijke melkverordening. Kordaat. Woestelingen. Onweer. Uit Schermerhorn. Van Texel. Uit Oudkarspel. Uit Heer-Hugowaard. Uit Heiloo. Vroege aardappelteelt. Uit St. Pankras. iftlAVlf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennisdat ter secretarie dezer gemeente van 1 September a.s. af gedurende acht dagen vcor een ieder ter lezing zal zijn neder- gelegö de op 11 Augustus 1908 definitief opgemaakte Hjst van kiesgerechtigden voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere personen betreffenkunnen binnen acht dagen na heden bij den Gemeenteraad worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 29 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT, lo. Secr. ALKMAAR, 2 September. De Duitsche Keizer heeft Elzas-Lotharingen bezocht en de bladen geven foto's, waaruit blijkt, dat de stad Straatsburg zeer veel werk van de versiering had ge maakt en dat de intocht in Metz schitterend was. Sommige Fransche bladen kunnen niet nalaten hate lijke opmerkingen te maken, zij vonden de versiering leelijk en zeggen, dat de Keizer niet heel vriendelijk is ontvangen. Toch zullen zij niet kunnen ontkennen, dat dit gebied snel verduitscht, en dat de bevolking zich vrij goed in den stand van zaken weet te schik ken. Tijdens zijn bezoek heeft de Keizer natuurlijk rede voeringen gehouden. Zoo heeft hij te Straatsburg over den vrede gesproken. Gij bewoners van het grensland, heeft hij gezegd, hebt natuurlijk het grootste belang bij het behoud van den vrede en ik ben blij als mijn innigste overtuiging te kunnen uitspreken dat de Europeesche vrede niet in gevaar is. Hij berust op te vaste grondslagen, dan dat hij door ophitsing en laster, op den nijd en afgunst van sommigen geïnspireerd, aan het wankelen ge bracht zou kunnen worden. 1 en slotte wordt de vrede verzekerd door onze weer macht te water en te land en Duitschland is besloten haar zonder bedreigingen van anderen ook verder op dezelfde hoogte te houden en haar Versterken en uit te breiden, naar gelang de eigen belangen dit eischen, niemand ten pleiziere, maar ook niemand ten kwade.'-' Ook thans weer stelt de Keizer zich op het stand punt, dat de vrede niet anders kan behouden blijven dan door de macht. Hieruit blijkt, dat de Engelsche minister Lloyd George, die immers Duitschland zou polsen over de beperking van de bewapening, heel wei nig heeft tot stand kunnen brengen. Duitschland wil niets van zulke Voorstellen weten, het gaat eenvoudig zijn eigen gang, doet wat het noodig acht ter verdedi ging van zijn eigen belangen. De Engelsche bladen hebben nog niet hun meening over deze redevoering gezegd, de Fransche couranten daarentegen wel en die zijn er over het geheel wel mee" ingenomen. De Gaulois die niet tot de regeeringspartij behoort en blij is als hij iets kan zeggen, dat niet aangenaam is voor de Fransche regeering spreekt over de rede als over een „lofzang op den vrede." De vrede, meent het blad, zal bewaard blijven, omdat Duitschlands le ger en vloot krachtig genoeg zijn, om elk ander volk te beletten, een oorlog te wagen. De Petit Parisien verklaart dat het op een oogen- bhk dat ernstige vragen, zoowel in Marokko als in het Oosten zich voordoen, niet onverschillig is wanneer de beheerscher van het oorlogzuchtige Duitschland. ons zijn voornemen te kennen geeft, geen conflict teweeg te brengen en daarmede den horizon te verduisteren, liet Rijk in het midden van het werelddeel heeft al tijd in groote mate over oorlog en vrede te beslissen gehad. Want de bedoelingen der overige staten kon den nooit in twijfel getrokken worden. De wereld zal zeer tevreden zijn, thans de voornemens van den reizi ger van Tanger te leeren kennen. De tafelrede van Straatsburg komt juist op een moeilijk oogenblik der internationale politiek en ditmaal kan men aan 's kei zers denkbeelden geen waardeering onthouden." Het is niet onwaarschijnlijk dat de Petit Parisien aldus heeft geschreven, omdat het gerucht ging, dat de Keizer zich weer persoonlijk in de Marokkaansche kwestie zou hebben gemoeid door een telegram te zen den over de erkenning van Moelai Hafid als sultan door de mogendheden. Thans gisteravond heeft de officieuze courant, de Norddeutsche Allgemeine Zeitung verklaard, dat de Duitsche regeering door haar vertegenwoordigers aan de regeeringen, die de Akte van Algesiras mede onderteekenden heeft doen mededeelen, dat zij, met het oog op den nieuwen toe stand in Marokko, den Mogendheden meent te moeten opmerken, dat een spoedige erkenning van Moelai Ha- fid van belang is om de toestanden in Marokko einde- lijk tot rust te brengen. Hier hebben we dus het antwoord aan de Fransche OM bladen. De Aurore, om op de redevoering van den Keizer terug te komen schrijft het volgende: „De Keizer schijnt zijn „droog kruit," zijn „scherp zwaan! en de „sublieme roeping van het legerkorps van Metz opzijgelegd te hebben. Welk een verande ring! Indien Wilhelm II, die er geen afkeer van heeft' over de tong te gaan, een reclame bedoelde, heeft hij zijn doel bereikt. Nu de Keizer men hoopt voor lan gen tijd een vredes-apostel is geworden zou hij ge voegelijk de oprechtheid zijner overtuiging kunnen be wijzen, door zijn Pangermaanschen onderdanen te ver zoeken, hun tegen Frankrijk gerichte muziek een wei nig te doen bedaren." De 1' i ansche pers heeft wel eens minder gunstig over den Duitschen Keizer en diens woorden gespro ken. Naar de Tel" verneemt bestaat het plan, den heer r ïedeldy Dop candidaat te stellen voor de vacature voor de Tweede Kamer, ontstaan door het bedanken van mr. Z. van den Bergh. De invoering van het postwetje met 1 October a.s. is nog met bepaald. Het voorstel om daartoe op dien datum over te gaan is wel ingediend, maar de beslis- sing daarop is nog niet genomen. De Gedeputeerde Staten van Noord-Hollaud hebben alle gemeente-besturen in Noord-Holland aangeschreven, hun gemeenteraden te raadplegen, voor het in 't leven roepen van een gemeentelijke melkverordening. S. D A. P. In de vergadering van het bestuur der S. D. A P. werd in zake de Kiesrecht betooging meegedeeld, dat de Internationale Meeting vervalt, daar Auseele noch Bebel kunnen komen. In de plaats van mevr. Henri Roland Holst, die zooals reeds is meegedeeld, ontslag heeft genomen als lid der program-commissie wegens gezondheidsredenen, werd de heer Jos. Loopuit benoemd. de waardin hun te schenken. Zij begonnen daarop te dreigen en te vloeken. Toen dat niet hielp, wilden zij zichzelven van drank voorzien. Een worstelpartij ont stond, glazen, flesschen, karaffen rolden over den grond Eenige burgers schoten toe en zetten hen op straat. Eenmaal op straat, wilden zij weder naar binnen, g Daar de deur op slot was, sloegen zij de ruiten stuk, klommen toen binnen en koelden hun woede aan den inventaris. Buffet met toebehooren, stoelen en tafels werden kort en klein geslagen. Tot zelfs in de woon kamer drongen zij door; nie's werd daar gespaard. De vaten bier sloegen zij open, zoodat 't bier over den vloer stroomde. In korten tijd zag het er uit als 'n ruïne. Van het tumult, dat daarna ontstond, wisten zij gebruis te maken, om te ontsnappen. Later werden, op aanwijzing van de wed. Schuyt, twee der woeste lingen gearresteerd en naar het bureau Ferdinand Bolstraat geleid. De herberg is geheel met planken dichtgespijkerd. GEMENGD NIEUWS. Het nieuwe station te Haarlem. Het nieuwe hoofdgebouw va het stati u te Haarlem is gister in gebruik genomen en vooi het publiek opengesteld. Het ziet er fraai en deugdelijk uit en strekt den ontwerper, den architect D. A. N. Margadant, tot niet geringe eer. De groote hal is licht en vuoolijk en beeft een mooie houten kap. Het kop. rwerk der vele groote electrische lichtbollen mist het begrip k inst" met. Twee reusachtige tegelschild u-ijen uit cl .."fabriek Rozenburg geven leven aan het geheelhet eene stelt voor een groote smidse bet andere paarden, die een ploeg trekken, bestuurd door den ploeger. In het groote raam, samengesteld uit een aantal kleine ruitjes, zijn de wapens aangebracht der steden waar treinen der Hollandache IJzeren Spoorweg-Maat schappij stilhouden. Voor de controleurs is een glazen huisje ingericht waarin ook een verwarmingstoestel is aangebracht. In do zalen aan den hoek van het gebouw heeft de Maatschappij een mooi Reisbureau voor hare lijnen ingericht. J Men hoopt, dat eerlang ook de toegang van den kant van het Kennemerplein zal worden opengesteld want voor de zeer velen, die aan de andere zijde van Haarlem wonen, in de richting yan Schoten, is het omfoopen, zooals nu, een groot ongerief. Vereenvoudigde spelling. Met ingang van 1 Sept. wordt de vereenvoudigde spelling op alle openbare scholen te Winschoten inge voerd. De door d-n gemeenteraad aangenomen motie die uitstel van de invoering beoogde, heeft de hoofden van scholen met doen besluiten van de invoering af te wij ken. Een donderbus. In de St.-Willebrordusdw-rsstraat te Amsterdam is gisteravond een soort van donderbus, van springlading voorzmn, door middel van een brandend stuk papier door jongens ontstokken, waarbij de bus met een don derenden knal uiteen sprong er. een der jongens zoo danig werd verwond, dat hij naai het O. L. V.-gast- huis is vervoerd en aldaar opgenomeu, na to voren door personeel van den Gemeentelijken Geneeskundmen xenst te zijn behandeld. Drie andere jongens werden daarby mede, doch minder ernstig verwond. Ie Zwaagdijk (N. II.) geraakte bij dén landman J. een pAroleumtoi-atel in brand. De vrouw des huizes nam het op om het naar buiten te brengen, doch haar kleeren vatten vlam. Haar echtgenoot schoot toe, nam zijn vrouw op on wie. p haar in het water. Spoedig was nu de brand gebluscht. M,n en vrouw hebben echter nog belangrijke bran Iwonden bekomen. Gibtermiddag, om 5 uur, vervoegden zich een vijftal opgeschoten jongens ia de heiberg van de wed Schuyt, Gerard Doustraat 144 te Amsterdam en machten op hoogen toon, dat hun drank geschonken zou worden. Daar zij al eemgszins aangeschoten waren, weigerde Gistermiddag om half twee ia te Heerenveen de bliksem geslagen in de woning van de weduwe v. d. Meulen. Deze werd bewusteloos en is toen van den zolder gevallen. Zij is later bijgekomen. Alleen aan het hoofd was zij gekwetst. Er ontstond geen brand. Gisteren, Dinsdag, vergaderde onze raad in voltallige zitting. Na opening door den voorzitter en voorlezing van de notulen der vorige vergadering door den Secretaris, werd ingediend de vaststelling van de subsidie voor de commissie tot organisatie van het Komnginnefeest, tot deze vergadering verdaagd. De heer Alblas stelt voor f 25,hiervoor beschik baar te stellende heer de Boer achtte f 20,vol doende. De heer Westerhof zou de te verleenen sub sidie gaarne zien verdeeld onder de besturen van de vereenigingen „Schermerhorn's Belang" de Tuinbouw vereemging en de vereeniging „Fioralia" aangezien al deze genoemde vereenigingen medewerken tot de feestviering. De heer Govera zou in dit geval de subsidie willen vaststellen op f 30,en de voorwaarden willen ver binden dat de tentoonstellingen van de Tuinbouwver- eemging en Fioralia voor ieder kosteloos worden opgesteld de heer Wester hof is tegen het stellen van voorwaarden. In stemming gebracht wordt aangenomen f 25 sub sidie te verleenen en wel aan de Ver. „Schermerh. Belang" f 10 en aan de Tuinb. Ver. en de Ver. Fio ralia ieder f 7.50. Hierna komt aan de orde de benoeming van een wethouder door de periodieke aftreding van den heer de Goede. Dd heer de Goede wordt herkozen met 5 stemmen (1 op den heer Hartog en 1 blanco) en ver klaart deze benoeming onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen aan te nemen. Bij de ronu vraag zegt de heer de Boer, dat de riolen van de gemeenteput op zijn 'erf zijn verstoptde voorz. bulouft hierin te voorzien. De heer Govera zou gaarne een vaste brandweer zien aangesteld en het verwonderd hem dit punt heden met op ae agenda te zien. De meeste leden meenen, dat dit meerdere kosten zou veioorzaken. W«.rdt be sloten dit punt voorloopig te laten rusten, aangezien uit vertrouwbare bron is vernomen, dat de gemeente Oterleek wei bereid is eene spuit te Stompetoren te plaatsen en met deze gemeente dan over het gezamen lijke gebruik eene overeenkomst is aan te gaan. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de ver gadering. Gisteren in dgn laten avond strandde nabij Oost de tjalk „De Dankbaarheid," kapitein N. Meijer. De la ding bestond uit grint, dat in de haven van Texel ge laden was, en bestemd naar Einden. De opvarenden, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, wiste n$ den wal te bereiken en werden liefderijk door de inwoners verzorgd. Het schip is geassureerd te Groningen. Met groote opgewektheid is de verjaardag van- If. M. de Koningin te Oosterend op Texel gevierd, 's Morgens werden de schoolkinderen onthaald, terwijl s middags verschillende kinderspelen werden gehou den. De avondfeesten bestonden in een lampion-op tocht, vuurwerk, eenige zangnummers van een ge mengd koor en een 3-tal tableaux-vivants. Den 1 Sept. vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig was de heer H. Hart Cz. Tot wethouder werd herkozen de het-r F. de Boer Pz., die verklaarde zijne benoeming te aanvaarden. Tot voorziening in de be hoefte aan kasgeld, werd voor den dienst 1909 eene geldleening groot f 1000. De begrooting der gemeente werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een be drag van f 19105.821/2. De begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur ^werd goedgekeurd in ontvangst tot een bedrag van f 2156.49l/2, in uitgaaf tot een bedrag van f 1940,—. Saldo f 216,491/2. Voor den cursus 1908/1909 werden benoemd tot onderwijzeres aan de herhalingsschool mej. A. Kuyper en tot onderwijzers de^heeren A. J. Vos van Zon en K. Dikstaal. Besloten werd „de verhuring van gemeenteland in October te doenjplaats hebben. Vervolgens werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen >tukken, waarna sluiting der vergadering volgde. De heer D. Appel is gister als wethouder herkozen. De raad dezer gemeente heeft in zijne dato 1 dezer gehouden vergadering met algemeens stemmen herbe noemd tot wethouder den heer M. Butter. Als onderwijzeres te Den Haag is benoemd mej 0. Hof me aster, onderwijzeres alhier. Uit Koedijk. In de den 1 gehouden raadsvergadering is tot wet houder herbenoemd de heer B. Geus Cz., die deze benoeming iieeft aangenomen. De aanvoer van vroege aardappelen is aan den Lan- gedijk en omstreken zoo goed als afgeloopen, de op brengst is algemeen bevredigend, doch de prijzen wa ren lager dan het vorig jaar. 1 e St. Pancras worden nog al wat bloemgraafjes ge teeld, doch ook hiervan vallen de prijzen niet mede. Uit Wieringerwaard. Benoemd tot Wethouder de heer A. Sleutel Dz. t Is hier de laatste dagen verbazend slechts'weer onweer, storm en slagregen. Zondag sloeg de bliksem m een paal dicht bij een arbeiderswoning. De nog op 't veld staande gewassen zullen door de lievige regens stellig veel te lijden hebben. Uit de Rijp. Dezer dagen zijn 20 eenden, die door de politie in den Eilandspolder gevangen waren, uit het schuthok bij het stoomgemaal te De Rijp bij nacht verdwenen. Ol deze eenden gestolen zijn, of dat „dierenbescher- mers uit medelijden met de gevangenen deze eenden weer de vrijheid verschaft hebben, weet men niet. Naar wij vernemen zal de stoombootdienst „Alk maar L acket' van De Rijp naar Zaandam in verbin ding met Amsterdam, in den loop van deze maand worden opgeheven, wegens te weinig vervoer van goe deren en passagiers. Dinsdag 1 September vergaderde de Raad dezer ge meente. Voorzitter was de Burgemeester, de heer F. Smit. Aanwezig waren alle leden. Na opening werden de notulen gelezen van de ver gadering van 31 Juli 1908, welke algemeen werden goedgekeurd. Bij de trekking voor eventueele stemmingen, bleek de eerste stem te moeten worden uitgebracht door het lid S. Duif. Bij de ingekomen stukken werd ten eerste voorgele zen een adres van den Bond van Gemeente-Ambtena ren, met verzoek dat de Raad eene nieuwe regeling zou ter hand nemen, aangaande de salarissen der ge meente- ambtenaren. Door B. en Wwerd voorgesteld hierop afwijzend te beschikken. Door den heer Kloosterboer werd hierop het woord gevraagd, waarbij spreker in behandeling wenschte te nemen, het salaris van den gemeente-ont vanger. Dit voorstel ter bespreking werd enkel onder' steund door den heer Wagenaar, alzoo kwam door niet voldoende ondersteuning, het voorstel Kloosterboer niet in behandeling. Het- voorstel van B. en W. om afwijzend op het adres te beschikken, werd daarop met algemeene stem men aangenomen. Van Gedeputeerde Staten was een schrijven ontvan gen of de Raad zich in beginsel er voor verklaart dat er met het oog op de algemeene gezondheid, eene regeling wordt vastgesteld voor de melkvoorziening in de ge meente. Algemeen was de Raad van gevoelen dat er geen be zwaar bestaat, om de melkvoorziening aan een vastge stelde regeling te onderwerpen. I.enverzoekschrift met toelichting van de visschers- vereeniging afdeeling Geestmerambacht, waarbij de Laad verzocht werd het gemeentewater onder bepaalde voorwaarden te verpachten, werd op voorstel van B en W. teruggebracht naar het dagelijksch bestuur om nader advies. t Als punt twee van de agenda was nu aan de orde b( noeming van een Wethouder. Aan de beurt van aftreding was de heer Nobel. Bij eerste stemming verkreeg de heeren Klooster boer 3, Nobel 2, Schuit 1 stem, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht. Bij de tweede vrije stemming verkreeg de heer Kloos terboer 3, Nobel 1, Schuit 1 en Wagenaar 1 stem, ter wijl weer 1 stem blanco was uitgebracht. Hierop volgde een tussdienstemming en wel over de heeren Nobel, Schuit en Wagenaar, welke allen l stem op zich hadden ontvangen; toen kreeg de heer Nobel 1, Schuit 4 en Wagenaar 1 stem, terwijl weer 1 stem blanco was uitgebracht. Hierop volgde een herstemming tusschen de heeren Kloosterboer en Schuit, waarbij deze beide heeren niet mede stemden. Nu werden uitgebracht op de heeren Kloosterboer 2, bchurt 2 stemmen en 1 stem blanco. Door het lot werd hierop de heer Kloosterboer tot wethouder aangewezen. Op de vraag van den voorzitter of de heer Klooster boer deze benoeming aannam, werd door hem bevesti gend geantwoord. Door den voorzitter werd de heer Kloosterboer met deze benoeming gelukgewenscht en den heer N obel dank gebracht voor de samenwerking m net dagelijksch bestuur in het verloopen jaar. Door den heer Nobel werd hierop het woord ge vraagd en verkregen, waarbij ongeveer het volgende werd uitgesproken. Mijnheer, de voorzitter, men zegt wel eens dat iemand een blauwen maand iets is geweest, doch dit is met imj met het geval, op drie dagen na, heb ik een jaar zitting gehad als wethouder in deze gemeente. Dat

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1