DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De wet, de burger en de agent. No. 206. Honderd en tiende Jaargang. 1908. V R IJ D A G 4 SEPTEMBER. op Maandag 7 September 1908. HERHALEY OS-ONDERWIJS. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Groote Paardenmarkt Telefoonnummer 3. te ALKMAAR, Niet rooken. De staking te Krommenie. Ongelukken De toestand in Venezuela. De „Friesland" vertrokken. Tweede Kamer. Vrouwenkiesrecht in de Ned. Herv. Kerk, Werkloosheid. Een ontploffing. Verdwenen. Uit den gemeenteraad van Schore. Een vreeselijk ongeluk. Voogden en toeziende voogden. Uit Hollands Noorderkwartier. -3 1' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het bovenbedoelde onderwijs zal aanvangen voor de jongens op Maandag 7 September a.s., des nam. 6 uurin de 3e gemeenteschool aan den Koningsweg, en voor de meisjes op Woensdag 9 September d.a.v.des nam. 2 uurin de Burgerschool aan de Brillesteeg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 1 Sept. 1908. DONATH, Secretaris. In de wetgeving is er in den laatsten tijd een nieuwe mode voor het formuleeren van voorschriften en verbodsbepalingen op den voorgrond gekomen, die veel aanhangers telt, omdat zij den rechter groote vrijheid laat. Men stelt zeer vage algemeens bepalingen en rekent dan op den rechter om die bepalingen verstandig toe te passen. Het is zeker heel mooi en zeer wen schel jjk, dat den rechter groote vrijheid gelaten wordt. Maar gaat men niet wat te ver als men ter wille van dien rechter de duidelijkheid en de preciesheid der voor schriften vermindert, welke toch in de eerste plaats moeten worden nageleefd en gehandhaafd door gewone menschen en politieagenten, niet door rechtsgeleerden. Een uitstekend voorbeeld van de nadeelen dezer nieuwe methode vinden wij in de Motor- en Rijwiel- wet en in het groote Koninklijke Besluit van art. 2 dier wet. De wetgever wil de anarchie in het verkeer, speciaal van en voor fietsen en motorwagens, opheffen. Daar voor is noodig, <jat men o. a. bepa ild, dat niet te hard wordt gereden, dat de zacht loopende voertuigen waarschuwende geluidsignalen bezitten en zoo noodig doen klinken en dat bij avond een licht wordt mee gevoerd. Men kan deze regelen nu op twee wijzen in wets bepalingen neerleggen. T. De eerste methode is om voor te schrijven dat men hier niet harder dan zóó snel, daar niet harder dan zóó mag rijden, dat een wielrijder moet bellen als hij een straathoek omgaat enz., en dat men van dim tot d&n een of meer lichten moet aan hebben. II. Een tweede methode is er, volgens welke men kan voorschrijven: een fiets of autorijder moet zóó rijden, een fietser zóó bellen, een rijtuig of fiets zóó verlicht zijn, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op den weg wordt gehandhaafd. De eerste methode is de practische methode voor publiek en orde-bewakende agenten. De tweede methode geeft de gewenschte vrijheid aan den rechter. Bjj de bovenbedoelde wetgeving nu heeft de wet gever zieh niet aan der beide methodes gehouden, doch hij heeft nu eens de eerste en dan weer (en dit bij voorkeur) de tweede methode toegepast. Methode I werd gevolgd voor do lichten, methode II voor de waarschuwingssignalen en voor de bepaling van de snelheid van rijden. En wat is het gevolg Dat het aantal bekeuringen voor het niet rijden met lichtjes het Nederlandache land doet zuchten ondor het gewicht van de veroor deel ende vonnissen, terwijl ten aanzien van de geluid signalen en vooral van de vaartsnnlheid juist een ge weldig gezucht is ontstaan over da weinige veroor deelingen. Vanwaar deze tegenstelling. Omdat de wetgever een gemakkelijk criterium heeft gegeven ten aanzien van de lichtjes, een moeilijk, ja, naar het ons wil vooi komen, een volstrekt ondoelmatig criterium ten aanzien van de geluidsignalen en de vaartsnelheid. Op het oogenblik, dat er een half uur is verloopen, nadat de zon is ondergegaan, weet de agent„Nu moet ik ieder fietser bekeuren die zonder licht rijdt." Eu hoe prachtig de stad ook verlicht is, hoe volmaakt onnoodig voor de v> iligheid van het verkeer die gloeiende spijker van tbs fiets is tegenover de electri- sche booglampenhet gasgloeilichtde felle licht plekken, welke voor de Winkels op straat liggen, hoe prachtig de volle maan aan den hemel staat, het kan alles niets schelen de agent bekeurt. En gesteld de agent dacht er eens niet aan, dan zouden er vele voetgangers zijn, bereid hem er aan te herinneren of te constateeren, dat de agent een overtreding door de vingers ziet, En nu de bepaling omtrent de geluidsignalen en de vaartsnelheid. Hier hebben de rijder en de agent geen enkel hoevast. Hoe moet men do m om vrij uit te gaan, wie moet de agent aanhouden. Geen vim beiden die het weet. De fietser en automobilist probeeren het eens hoever zij gaan kunnen, de agent aarzelt, heeft geen overzicht, geen tijd tot overleg, geen hou vast. De vrijheid of de veiligheid van het verkeer mag niet in gevaar gebracht worden hoe weet nu de agent of die in een gegeven geval wel inder daad en zeker in gevaar gebracht worden. Welke snelheid brengt op een gegeven oogenblik op een ge geven punt dat gevaar de agent weet het niet. En nu neme men eens het andere geval, nu denke men hier niet uitsluitend aan de altijd de vrijheid of de veiligheid belagende automobielen. Nu denke men eens aan den fietser, die een straathoek omkomt. Hier is gevaar voor voorbijgangers, voor andere fietsers en voor den fietser zelf, ernstig gevaar dikwijls, veel meer gevaar dan bij het nalaten van het verlichten. Als men de fietsongelukken kon nagaan, zou men kunnen constateeren, dat er tengevolge van het niet waarscauwen bij straathoeken tienmaal zooveel on gelukken ontstaan als tengevolge van het ontbreken van lantaarns. Niemand, die veel in steden fiets, welke dat zal tegenspreken. En tóch bekeuringen voor het ontbreken van licht blijven aan de orde van den dag, tejrwijl men van bekeuringen wegens niet hellen, „wanneer de veilig heid van het verkeer zulks vordert" nagenoeg niet hoort. Wij maken daar den lageren politiebeambten abso luut geen verwijt van. De wettelijke omschrijving is veel te vaag. Niemand, de agent niet, maar ook de rechter niet, kan uitmaken, wanneer de veiligheid van het verkeer objectief bellen vordert. Gesteld een fietser komt aan een straathoek waar het druk is. Een agent staat daar ook. Nu moeten fietser en agent eerst het probleem oplossen of de veiligheid van het verkeer vordert, dat de wielrijder het rijwiel doet stil houden. Wij stellen, dat beiden tot een ontkenning komen. Nu komt het tweede probleem „Vordert de veiligheid van het verkeer, dat met de bel een signaal gegeven wordt?" Nee zegt de fietser, ja de agent. De agent roept den fietser tot een colloquin doctum en zegt „Meneer, de veiligheid van het verkeer vorderde, dat u hadt gebeld." De fietser anlwoordtNeen, juist andersom. Had ik gebeld, dan was die plotseling om den hoek komende dame geschrikt en achter uitgevlogen, zoodat ze den verkeerden kant ware uitgeweken, oen botsing had niet kunnen uitblijven enz. enz. Wil men nu, dat de agent toch verbaliseert en dat de rechter ten slotte voor het volstrekt onoplosbare vraagstuk wordt gesteld, wie van beiden gelijk had Nesn, natuurlijk. Hos anders wordt de zaak, indien de rijkswetgever houvest geeft, voorschrijft b.v., dat de fietser bij het omgaan van een straathoek moet bellen. Het is waar, door zulk een bepaling worden niet alle bezwaren van het fietsen bij straathoeken ondervangen. Maar toch zeer vele en die vele werkelijk afdoende. Want nu heeft de fietser een criterium, de juffrouw heeft geleerd, dat elke fietser, die om een hoek komt, moet bellen en dat er dus geen reden voor schrikken is en de agent heeft een even scherpe bepaling als bij de hehtjeskwesiie, waaraan hij stevig houvast heeft. Wij gelooven dan ook, dat het te betreuren is, dat in den laatsten tijd de gewoonte bestaat om ia zulke vage algemeenheden wettelijk} bepalingen te geven (terwijl men van die methode ineens afwijkt bij be trekkelijk minder gewichtige gevallen als in de lichtjeskwestie). Men wil één hoed maken om daaronder alle gevallen te vangen. En men is in veel gevallen ten slotte zoo verstandig als de man die de tien vogels in de lucht prefereerde boven de eene in de hand men vangt geen enkel gevalletje. Eu dat wel omdat men bij het wotgeven in den regel te veel gedacht heeft aan wie bij de uitvoering van wetten eerst in de laatste plaats komt: den rechter. Men heeft den burger en den ordebewaarder over het hoofd gezien. Eu dezen hebben er in de eerste plaats belang bij, dat de voorschriften duidelijk, eenvoudig en tast baar zijn, zoodat men precies weet waaraan mea zich moet houden, de burger om uit de handen van den bewaarder te blijven, de bewaarder om ia te grijpen, waar het noodig is. ÜEMENOD NIEUWS. De verordening, regelende het openbaar lager on derwijs te Stad Almelo is aangevuld met de beprding „Zij (de onderwijzers) mogen in do schoollokalen, terwijl daarin onderwijs gegeven wordt, niet rooken, noch zich met bra ïdende tabakfpijp of brandende sigaar bevinden." J. Langereis te Krommenie, beschuldigd in de be- leedigingszaak van Binnendijk voor de Haar! msche rechtbank een onjuiste verklaring te hebben afgelegd, werd vervolgd wegens meineed. Het O. M. eischte negen maanden gevangenisstraf. In het ziekenhuis te Rotterdam is gisteravond aan de gevolgen van zijn bekomen kwetsuren overleden de 90-jarige lantaarn-opsteker A. v. H., die Dinsdagmid dag in de Lusthofstraat, tengevolge van een rukwind, in een uitgegraven rioolput was gevallen en daarbij niet alleen zijn linker dijbeen brak, maar ook nog meerdere inwendige kwetsuren bekomen had. Inbraak. Bij den heer J. van Assen, Groote Bickerstraat 45, te Amsterdam is gistermiddag tijdens de afwezigheid der bewoners ingebrokeDDe huiskamerdeur werd geforceerd Toen de bewoners binnenkwamen vonden zij de lin nenkast en alle andere kasten opengebroken. Ds dieven hebben zich meester weten te maken van alle gouden en zilveren sieraden, het linnengoed, een kostuum en een overjas, terwijl de familie nog niet met juistheid kan opgeven, welke voorwerpen er nog meer vermist worden. Volgens een telegram uit Caracas had de Biitscho gezant onlangs een onderhoud met Castro en vertiok daarna ineens door naar Trinidad. Men veronderstelt dat er hoogst belangrijke mede- deeliugeu te Londen werden gedaan en dat door dit onderhoud de internationale complicaties een nieuwe phase zijn ingetreden. Het pantaerdekschip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, is gister middag te half zes van Nieuwediep vertrokken ter aanvaarding van de reis naar West-Indië. Na de opening der zitting van do Staten-Genaraal zal Dinsdag 15 September 's namiddags door de Tweede Kamer d- eandidsteniijst voor het voorzitterschap wor den opgemaakt en zal de staatsbegrootiag voor 1909 worden ingediend. Spoedig nadat de Tweede Kamer zal zijn geconstitueerd, wordt de Indische Begrooting in de afdeelingen onderzocht. Verzekering in het zeevaartbedrijf. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer, voor het wetsontwerp tot verzekering tegen on gevallen van personen, werkzaam bij het zeevaaribe- dnjf, vergaderde heden. ln verband met het verwerpen door de synode van het voorstel tot het verleeneu van kiesrecht aan de vrouwelijke lidmaten, noodigt thans ds.- F. Reitsma te Noordwolde (Fr.) de vrouwen in Nederland i.it, een actie op touw te zetten, teneinde te geraken tot de oprichting van een vereeuiging voor vrouwenkiesrecht in de Herv. Kerk. De bedoeling van ds. Reitsma is de vrouwen, die sympathie voor die oprichting gevoe len, met elkaar in verbinding te brengen en dan aan haar de verdere regeling over te dragen. Het aantal werkloozen daalde volgens de officiëele opgave in den afgeloopen week van 2252 op 1797. Vol gens reeds vroeger aan ons verstrekte opgave is hier mee vrijwel het laagste punt bereikt. In de week van 23 tot 29 Augustus werden 1402 uit- keeringen gedaan voor een totaal bedrag van 7571.50. Een bewoner van een huis aan het Westeinde te Den Haag bemerkte gisteravond laat thuis komende, gaslucht in een der kamers. Hij zette gedurende eeni- gc minuten de ramen open en ontstak vervolg'ens een lucifer, om licht te maken. Onmiddellijk volgde een hevige slag, waardoor de ruiten stuk sloegen en een begin van brand ontstond, die door voorbijgangers reeds bij de komst van de brandweer gebluscht was. Bij de pogingen, om bij het blusschingswerk te helpen, werden de bewoners aan gelaat en handen verwond. Dr. Hamburger en manschappen van de brandweer legden den verwonden een verband aan. Vermoedelijke oorzaak van de ontploffing is het la ten openstaan van een gaskraantje. De „Leeuwarder Ot." schrijft In onze provincie en waarschijnlijk in geheel ons land komen misstanden voor, die soms groote bezwaren met zich sleepen. We bedoelen daarmede, dat niet vol daan wordt aan de wettelijke voorschriften ten opzich te der" voogdijstelling. De kantonrechter te Leeuwarden, die herhaaldelijk in zijn praktijk kennis maakte met dergelijke verzui men, deelde ons daarvan het een en ander mede. In de meening, dat geen middel zoo doeltreffend is om het oor van iedereen te bereiken als publiceering door een courant, brengen we het volgende tot onze lezers. De vader of de moeder van kinderen, die nog den leeftijd van 21 jaar niet bereikt hebben, en wier moe der of vader overleden is, worden voor zoover over die kinderen nog geen toeziende voogd is benoemd, herin nerd aan hun plicht om die benoeming te bevorderen. Toeziende voogden en bloedverwanten van kinderen beneden 21 jaar, die geen voogd hebben, en voogden van zoodanige kinderen die geen toezienden voogd heb ben, zijn evenzeer verplicht te bevorderen dat de be noeming van voogd of toezienden voogd spoedig plaats hebbe. In geval van onvermogen kan elke benoeming kos teloos geschieden. Bij de rondvraag vroeg het lid Karelse, waar de ge loofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid Glerum zijn. De voorzitter antwoordde, dat die geloofsbrieven eerst s'morgens ingekomen waren, en dat hij deze stukken heeft thuis gelaten. De heer Verhaagen: dat is niet zoo het behoort, dan had u die van ITage ook thuis moeten laten en hieruit blijkt mij des te meer, dat u die installatie te genwerkt. Na nog eenige discussie zeide de voorzitter tegen den heer Verhaagen, dat hij overal op vit en hij als ambtenaar dat niet moest doen, te meer daar hij zelf een slecht brievengaarder is en ook een slechte postbo de, die veel fouten maakt. De heer Verhaagen: Mijnheer de voorzitter, ik maak er u op attent, dat dit niet in den raad thuis behoort. Als ik tegen u zeg: u bent een slechte boer, dan kunt u zeggen: dat hoort hier niet thuis en als ik zeg: u bent een goede boer, dan behoort dat hier ook niet thuis, maar als ik zeg, dat u een slecht burgemeester is, wat waar is, dan behoort dat hier wel thuis. U trekt altijd de eene ingezetene voor den andere en dat is een burgemeester onwaardig. Door het_ sluiten der vergadering maakte de voor zitter een einde aan het incident. (Goesche Ot.) Gisteravond laat heeft op den Ouden Schevening- schen weg bij het Hotel de la Promenade een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De schoenmaker Ellinkhüizen uit de Pansierstraat te bcheveningen kwam met zijn vrouw uit Den Haag en bevond zich te ongeveer kwartier voor elven bij bo vengenoemd hotel, toen zij de rails wilden oversteken. Beiden werden door een aankomende tram gegrepen en gei aakten onder den motorwagen. De man werd ei weldra verminkt onder uitgehaald. De wagen was over zijn beenen gegaan. Het linkerbeen werd afgere den bij den voet, terwijl het rechterbeen onder de knie werd verbrijzeld. De vrouw zat onder den motorwagen beklemd en kon niet verlost worden uit haar vreeselijken toestand dan toen de wagen opgelicht was. Daar er echter geen weiktuigen bij de hand waren om den zwaren wagen omhoog te krijgen, duurde het ruim een half uur voor de vrouw van onder den wagen was weggehaald. De honderden menschen, die getuigen waren van het on geluk, stonden machteloos, evenals de politie en de trambeambten. Algemeen was men van oordeel, dat het beslist noo dig is, dat op bepaalde punten langs de tramrails, op politieposten of beter nog op eiken motorwagen een kelderwinde (dommekracht) aanwezig is om in derge lijke gevallen onmiddellijk den wagen te kunnen op heffen. eldra bevonden zich verschillende geneesheeren ter plaatse. De eerste hulp werd verleend door dr. D. de -Niet, daarin bijgestaan door dr. -G. de Niet, dr. Polak Daniels, dr. Oorthuys en later ook den politiegenees- heer dr. Van Duyl. De beide ongelukkigen werden per automobiel naar het Ziekenhuis te den Ilaag overgebracht. De toestand van den heer Ellinkhüizen is door het aanzienlijk bloedverlies hoogst ernstig, terwijl zijn vrouw inwendig zwaar gekwetst is. (N. Ot.) Omtrent de geheimzinnige verdwijning van een 20- jarig meisje te Haarlem deelt de Haarl. Ct. het vol gende mede: Dinsdagmiddag 3 uur zou de 20-jarige dochter van den heer v. Z., Doelstraat te Haarlem, even eeh bood schapje bij een goudsmid hier ter stede doen, doch zij is sedert niet teruggekeerd. Op den dag der verdwij ning was de moeder jarig en toen ook de beminde van bet meisje kwam feleciteeren, verwonderde men zich dat de dochter niet bij hem was. Op de vraag, waarom hij alleen kwam, wist de be minde niet anders te antwoorden, dan dat hij zijn meisje niet gezien had en niet beter wist dan dat ze thuis zou zijn. Men toog onmiddellijk op onderzoek uit, doch zonder eenig resultaat. Er werd den geheelen avond en nacht gezocht, en ook Woensdag, doch geen spoor werd gevonden. Men verdiept zich in gissingen, maar wat de oorzaak is, weet niemand met zekerheid te zeggen. liet verdwenen meisje was naaister en oefende met haar zuster dit beroep thuis uit. In de buurt, waar allen heel goed bekend staan en het geval druk besproken wordt, is men algemeen diep onder den indruk van het geval, en toont men algemeen be langstelling. Tot \Voensdagavond 9 uur was ze nog niet teruggekeerd. Het honinggewin voor de imkers is hier geëindigd. De Augustusmaand waarin andere jaren op reseda en witte klaver^ veel honing wordt gewonnen, heeft dit jaar bijna niets opgeleverd. De meeste volken moeten voor den winter dan ook sterk bijgevoederd. 1908, zoo goed begonnen, is voor de imkers kan ook geen rijk jaar geweest. Uit Heiloo. In de op gisterenavond in het café van den heer E. van der Horst gehouden vergadering van het departe ment „Heiloo der Maatschappij tot nut van het Al gemeen," onder voorzitterschap van den heer Ds. D. Eilerts de Haan, werd door den (heer F. Brouwer reke ning en verantwoording gedaan van zijn over 1907 ge houden beheer, bracht de afgevaardigde naar de alge- meene vergadering, de heer K. Blankestijn, zijn ver slag uit en werden de aftredende leden, de heeren D. J. Ruiter ijn F. W. Buijze, weder als bestuursleden herkozen. Na eene bespreking inzake de bibliotheek (voor welks uitbreiding eene subsidie zal worden aan gevraagd van het Gemeentebestuur) en het vervullen van spreekbeurten in net a.s. winterseizoen, werd, on der dankbetuiging van den voorzitter aan den pdli- ning meester voor zijn accuraat beheer der penningen en den afgevaardigde voor zijn uitgebracht verslag', de vergadering gesloten. Uit Schermerhorn. Het oudste echtpaar uit deze gemeente, de heer J. Kok en echtgenoote, viert heden hunne 60-jarige echt- vereeniging. Beiden zijn nog tamelijk krasse oudjes, de man telt 87; zijne vrouw 89 jaren. Steeds varen zij nog geregeld met een bij hun inwonenden 20011 en kleinzoon naar Overijsel om turf. Uit Zuid Scharwoude, Dinsdagmiddag werd te Zuid-Scharwoude een kind van vier jaar door een windhoos opgenomen en kwam <ip het hoofd in de sloot terecht, een schipper in de na bijheid zag de klompjes boven water uitsteken. IJ.it het water gehaald zijnde bleek het kind bewuste loos, doch gelukkig kwam het weer bij en heeft van het ongeval geen ernstige gevolgen ondervonden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1