DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 208. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. MAANDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 7 SEPTEMBER. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Telefoonnummer 3. Bij den dienst der GEMEENTEWERKEN te ALKMAAR worden gevraagd a. een OPZICHTER, meer in liet bijzonder voor het bonw- en woningtoezicht, op eene jaarwedde van f1200f1500 en h. een OPZICHTER, op eene jaarwedde van f700flOOO. De opening der Staten-Oeneraal. De Drankwet. Het kiesrechtontwerp der sociaal-democraten. gemengd nieuws. Club de Blenfalsance. De moordaanslag te Amsterdam. Een langdurige staking geëindigd. Uit Heiloc. Schaak en Damwedstrijd. ALKMAARSCHE COURANT. Voor de betrekking sub. a strekt het bezit van het diploma van bouwkundig opzichter tot aanbeveling Deelneming in het Gemeente-Pensioenfonds is ver plicht. Gegadigden, niet ouder dan 35 jaar, gelieven hunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 20 September a.s. ALKMAAR, Y September. "Reeds sedert vele jaren heeft men gehoord van een „zwart kabinet in Rusland." Natuurlijk wordt hier mede niet bedoeld het zwarte kabinet van de kermis, waar men de toekomst voorspelt of iets dat er min of meer op kan lijken. Toch doet het Russische zwarte kabinet eenigszins denken aan die andere, omdat men er, volgens de verhalen, tracht door te dringen tot ver borgenheden en geheimen zonder hokuspokus, maar mèt succes. Het „zwarte kabinet" in Rusland moet namelijk een afdeeling van de posterijen zijn, belast met het openen van brieven en het kennisnemen van hun inhoud. Officieel is het bestaan van zulk een af deeling, in dienst van de spionnage steeds geloochend. Nog onlangs heeft het hoofd van het postbestuur in antwoord op een redevoering van een afgevaardigde in de Rijksdoema verklaard, dat het „zwarte kabinet" een verzinsel is. Doch aan dergelijke officiëele tegen spraken in Rusland is niet altijd het volle vertrouwen te hechten de Russische autoriteiten staan niet steeds met de waarheid op goeden voet. Er zijn sedert die verklaring merkwaardige onthullingen gedaan door een zekeren Bakai, die jaren bij de geheime poli tie in Rusland heeft gediend, maar eindelijk, zooals hij zegt, voj walging zijn betrekking heeft verlaten. In een Russisch tijdschrift heeft hij een opzienbarend ar tikel geschreven, waarin hi j bewijsstukken moet hebben aangehaald en namen genoemd van personen, die als ambtenaren aan het „zwarte kabinet" werkzaam geweest zijn. Het nummer van gisteren van de Ber- lijnache „Morgenzeitung" maakt uitvoerig melding van dat artikel. Wij vernemen, dat volgens den schrij ver het „zwarte kabinet" overal, op alle postkantoren zijn vertakkingen heeft, zoowel in de groote steden als in de kleine dorpen, en dat dientengevolge een zeer groot aantal ambtenaren hierbij werkzaam is. Tn verschillende steden zijn die ambtenaren in naam be last met de censuur van buitenlandsche couranten en andere heeren daarentegen doen niets anders dan brie ven openen, lezen en overschrijven, waarvoor afzonder lijke vertrekken ter hunner beschikking staan. Dit stelsel is reeds lang in werking, maar in 1903 bloeide het bijzonder, terwijl er in den herfst van 1905 een ze kere stilstand is geweest, waarna echter weldra weer op ruime schaal met deze spionnage werd begonnen. Onderzocht worden brieven, die uit het buitenland ko men en aHeen die van het binnenlandsche verkeer, welke om de een of andere reden verdacht schijnen. Daar het eyepwel teneenenmale onmogelijk is alle brie ven to lezen, zijn er overal alfabetische registers ge maakt van namen der bewoners, wier brieven geopend moeten worden. Af en toe ging men zoo ver, dat niet alleen de brieven, bestemd voor revolutionnairen, of voor hen, die hiervoor doorgingen, werden geopend, maar ook die van bekende politici, ja, de brieven, ge richt tot de vertegenwoordigers van vreemde mogend heden werden opengebroken en overgeschreven, beweert Bakai. Minister Plehwe had zelfs de gewoonte, de correspondentie van alle bureaucraten, die tegen hem persoonlijk oppositie voerden, aldus te laten behande len. Dit heeft aanleiding gegeven tot een eigenaardi ge gebeurtenis. Toen het hoofd van het departement van politie, Lopuchin geheeten, na den moord op de zen gehaten minister, diens papieren nazocht, vond hij daaronder het afschrift van een door hem zelf verzon den particulieren brief! Het spreekt wel van zelf dat er vele hulpmiddelen noodig zijn, om de brieven te kunnen lezen, zonder dat de adressant dit merkt aan den brief of aan het cou vert. Ilieryoor worden o. a. speciale tangetjes gebruikt, welke in den hoek of in een scheur van het couvert worden gestoken en om welke de brief dan voorzichtig wordt opgerold. De meeste moeite, zegt de schrijver, hebben de amb tenaren met de brieven van en aan revolutionnairen, omdat deze meestal in cijferschrift zijn geschreven, dat moeielijk is te ontcijferen. Men heeft hiervoor bij zondere personen, ten deele vrijwilligers, die er een eer in stellen als deskundigen te worden geroepen en die dit zelfs als een sport gaan beschouwen. Het „zwarte kabinet" heeft veel kwaad gesticht. Het heeft dikwijls onschuldige menschen op de bank van beschuldigden gebracht, daar het samenwerkt met den krijgsraad. En er zijn, volgens de Morgenzeitung. onder de slachtoffers verscheiden jongelingen, die aan hun Wanja's en Sonja's en hoe hunne meisjes verder mogen lieeten, opgewonden brieven schreven met re- volutionnaire fantasieën, en die wegens „daden, ge vaarlijk voor den staat" zwaar werden gestraft. Een opening van d9 gewone vergadering der Staten- Generaal door de ministers, als commissie vanwege Hare Majesteit de Koningin, gelijk 15 dezer zal plaats hebben, is sedert 1890 niet meer voorgekomen. In dat jaar verrichtte het toenmalige ministerie de plechtigheid wegens de ziekte van Koning Willem III. Na 1890 heeft Koningin Emma als Regentes van het Koninkrijk telken jare de Troonrede gehouden tot het jaar 1898, sedert wanneer H. M. Koningin Wil- helmina zich van die grondwettige taak kweet. De gewone stoet, welke de Koningin op haar weg naar het Binnenhof en terug omgeeft, zal dit jaar achterwege blijven. De ministers zullen zich in galarijtuigen van het Hof, voorafgegaan en gesloten door pelotons huzareD, van het Kon. Paleis naar het gebouw der Tweede Kamer begeven door de Hoogstraat en langs het Buitenhof en terug over den Vijverberg. Naar het Hdbl. verneemt, heeft de Min. van Bin- nenl, Zaken de volgende missive gericht aan de Ge deputeerde Staten in de verschillende provincies De vraag, mij door een der inspecteurs voor het toezicht op de naleving van de Drankwet gedaan, of een gemeenteraad geacht moet worden een openbaar ambt te bekleeden, heb ik gemeend bevestigend te moeten beantwoorden. Ik heb de eer, uw college te verzoeken, de Ge meentebesturen in uw gewest hiermede in kennis te stellen, opdat zij er in het vervolg bij het verleenen van nieuwe vergunningen, met het oog op het bepaalde bij artikel 8, 1ste lid, 16e, der Drankwet, rekening mede houden. Uitdrukkelijk zij echter opgemerkt, dat hierin geen aandrang behoeft te worden gezien om in de bestaande toestanden in te grijpen door intrekking vau de tot op dit oogenblik aan raadsleden verleende vergun ningen. Evenmin is het bedoeling, dat deze voor ver nietiging in aanmerking zullen worden gebracht. De memorie van antwoord is verschenen nopens het wetsvoorstel van de Kamerleden Troelstra, Helsdin- gen, ILugenholtz, Van Kol, Ter Laan en Schaper strekkende tot wijziging der Grondwet ten opzichte van het kiesrecht. Uitvoerig wordt gesproken over de urgentie van het kiesrechtvraagstuk. Betoogd wordt, dat sedert eenige jaren de Neder- landsche politiek in een crisis van impotentie verkeert, die de oplossing van allerlei belangrijke en dringende scciale vraagstukken in den weg staat en de opvolgen de regeeringen doemt, haar taak grootendeels te be perken tot administreeren van het bestaande, in plaats van te hervormen en te vernieuwen. Vooral de ervaring der laatste jaren toont de urgen tie van het kiesrechtvraagstuk aan. Dat de huidige kiesrechtregeling op zich zelf als directe oorzaak me dewerkt tot de zwakheid en de herhaalde wisselingen der regeeringen, blijkt uit de verkiezingscijfers van 1905, die aan geen der groote politieke groepen een meerderheid verschaften en de Kamer vrijwel plaat sten op het doode punt. Zoolang in het kiesrecht geen belangrijke wijziging wordt gebracht, blijft het gevaar bestaan, dat met steeds wisselend succes de groote groepen om de regeermacht blijven vechten; elke Re- geering bij gemis eener krachtige meerderheid er voor terugschrikt, ingrijpende vraagstukken aan de orde te stellen, en dat deze vraagstukken, worden zij in wets voorstellen belichaamd, door politieke incidenten en nederlagen der Regeering binnen of op het eind der legislatieve periode wederom op den achtergrond wor den gedrongen. Een volgende paragraaf is gewijd aan het algemeen kiesrecht voor de Staten-Generaal. De voorstellers trachten in het licht te stellen, dat de arbeiders het kiesrecht behoeven om actief te kun nen optreden ter behartiging hunner belangen in do wetgeving. Niet het kiesrecht geeft hun vrijheid en welvaart, goed onderwijs en al wat de burger van on zen tijd noodig heeft; neen, zij moeten het zich zelf geven; maar zonder kiesrecht kunnen zij dit alleen langs revolutionairen weg; alleen met het kiesrecht kan dit hun rechtmatig streven binnen de perken van wet en orde plaats hebben. Wat het vrouwenkiesrecht betreft, betoogen de voor stellers, dat de beweging voor vrouwenkiesrecht in da vijf jaren, sedert de indiening van dit wetsvoorstel verloopen, zoowel wat de actualiteit als den stand van het vraagstuk aangaat, zoo snel is vooruitgegaan, dat veilig kan worden gezegd, dat zij een nieuw stadium is ingetreden. Zij wijzen er op, dat op dit punt in de laatste jaren van een sterke evolutie is gebleken, een evolutie zoo sterk, dat de voorstellers er vrijmoedigheid in hebben gevonden, in hun voorstel deze wijziging aan te bren gen, dat niet meer alleen de mogelijkheid om bij de wet vrouwenkiesrecht in te voeren in art. 80 der Grondwet zal worden opengelaten; zoodat bij deze her ziening omtrent de vraag öf het zal worden ingevoerd, geen beslissing zou worden genomen; maar dat het vrouwenkiesrecht in de Grondwet zelf zal worden ge stipuleerd en wel op de basis, die de voorstellers voor het kiesrecht willen leggen, die van het algemeen kiesrecht. Ten opzichte van de evenredige vertegenwoordiging blijven de voorstellers van meening dat het voldoende is, de mogelijkheid der invoering van evenredige ver tegenwoordiging in de Grondwet open te stellen. Afschaffing der Eerste Kamer wordt door de voor stellers een der eerste eischen van democratische poli tiek genoemd. „Naar ik uit zeer goede bron verneem, zegt de Haag- sche Torenwachter van de „Middelb. Ct." denkt men er aan Buitenlandsche zaken niet aan om onzen ge wezen gezant bij den heer Castro te laten springen. Hij moet den Minister van Buitenlandsche zaken vol ledige opheldering over zijn aanvankelijk onverklaar bare daad verstrekt hebben; verklaringen welke den heer De Marees van Swinderen geen aanleiding heb ben gegeven om den heer De Raus te „straffen". De Do publicatie van het schrijven van onzen gezant te Caracas in „Hou en Trou" moet geheel voor rekening komen van de redactie, wier onvoorzichtige daad ons land dus in ernstige moeilijkheden heeft gebracht. De oorspronkelijke copie van het door Castro ge wraakte schrijven meet er dan ook niet als een offi cieel stuk hebben uitgezien. Mocht dit zoo zijn, dan vraagt men zich toch af: hoe is liet mogelijk, dat aan die heeren redactie-leden met officieele medewerking toegestaan wordt om copie voor hun blaadje bij onze consuls en gezanten te verzamelen Daaraan dient direct een einde gemaakt te worden. Bovendien is die voorlichting, welke in handelskringen door „Hou en Trou" wordt verspreid, totaal overbodig, daar onze handelaren in de consulaire verslagen alles vinden kunnen, wat zij noodig hebben. Ook vóór dat de Minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamer over deze zaak inlichtingen zal verstrek ken, is het voor dtn naam onzer diplomatie zeer ge- wenscht, dat over de quaestic-De Reus het volle licht wordt verspreid. Het zal toch al moeilijk genoeg zijn om het geloof ingang te doen vinden, dat niet onze gezant „onhandig" is geweest, maar eenige heeren te Amsterdam, die een blad redigeeren zonder van redi- geeren eenig verstand te hebben". „De a.s. Staatsbegrooting zal, naar ik hoop, nog al meevallen. Op alle hoofdstukken ia geschrapt in dier voege dat do eindcijfers zooveel mogelijk in overeenstemming moesten gebracht worden met die van verleden jaar. Dat vele noodige uitgaven daardoor zijn komen te vervallen, behoeft geen verwondering te'baren. Maar het groote tekort, dat eerst dreigde, is daardoor aan merkelijk minder geworden en bovendien bestaan er nog suppletoirs begrootiugen. Wat dus nu nog niet op de begrooting wordt aangevraagd, kan nog komen. Het financ ieren van 's lands penningen, vooral al3 de middelen traag vloeien, is een lastige zaak, maar trch zoo moeilijk niet of alles komt te recht". „Het zou ondankbaar, verklaart de Haagsche Kouter der Prov. Gron. Ct., jegens de Haagsche Team-Maat schappij zijn, een Haagsch spectator met een enkelen volzin gewag maakte van den welgeslaagden wedstrijd door het personeel bij het versieren der tramwagens. Dat was me een optocht in de hoofdstraten. Een kijkje op het Plein, waar al die versierde wagens ten slotte telkens bijeen kwamen, was „allergezelligst" (zouden al mijne jeugdige vrouw, lijke kennisjes zich aller-oneigenlijkst uitdrukkenWat hadden die tram- menschen zich beijverd om iets moois te samen te knutselen en hoe kwam hier en daar hunne vinding rijkheid en goede smaak ter dege uit. In de Park straat en op het Plein, waar ik da verschillende zege wagens zag, toonde het bonte publiek zich warm in genomen met die weelderige aankleedpartij van het voertuig, dat uit zich zelf zoo weinig stof tot versie ring biedt, want kent men iets lompers en loggers dan onze vlng-straatwagen Van zoo iets een chi- neesche drakentempel te maken, zooals men aanschou wen kon, of een karakteristiek herbergje met stroo-dak, of een tempel van Pomona of wel een grappige ver siering uitsluitend uit trambriefjes samengesteld, bewijst voor de verbindingskracht en het vernuft der samenstellers. Zij hebben dan ook oer met hun werk inge oogst en als het op 't s ersieren van 't een t f ander aankomt, z;,l msn er in 't vercolg tram-beambten Lij halen". Schrijvende over da bekende tentoonstelling van „Opvoeding van het kind" merkt de Haagsche brief schrijver van de Opr. Haarl. Cc. op „Het zou zeker interessant zijn oen tentoonstelling, de speciaal Haagsche, bijeen te brengen van al wat onze Haagsche kinderopvoeding is en niet moest wezen: gazen balletdanseres-rokjes op de publieke kinderbals der Haagsche „professeurs de danse", kindersouper- menu's, kunstvoorwerpen als prijzen op de cotiilona der kinderpartijen, de garderobes van een swell-:n-den dop en een demi-vier-in-'t-klcin, enfin, er zou genoeg bijeen-te brengen zijn om een overzicht te geven van de opvoeding zooals zij vaak is en niet mo st wezen. Uit een cultuur-historisch oogpunt zou dergelijke expositie van do parodie op onze opvoeding niet zonder aantrekkelijkheid zijn. 'k Neem dadelijk een postje in 't teutoonstc-llings-comifé aan". Nog- geen enkelen keer heb ik, aldus de Amsterdam- sche briefschrijver der Leeuw. Ct., op Koninginnedag zooveel walgelijk toegetakelde kerels op straat gezien. Ik zag een kerel in de Utrechtsche straat in een vuur rood tricot met een valsche snor onder zijn neus ge plakt, van dezelfde kleur en met een oranjekleurige pet; zijn ega, of wat daarvoor doorging, opgedirkt als eene danseres aan het hof van den koning der Fid- schi-eilandersik zag groote snaken in bontkleurige hansoppen, als circus-clowns met suikerbroodvormige p&pieren mutsen op het hoofd, knapen wier geheele lompenkostuum van boven tot beneden als geplakt was niet oranjekleurige vierkante lapjes. Bewijs van deca dentie? Van moreel verval? Kan het den minderen man geen zier meer schelen, hoe hij aan een paar cen ten komt, nu de betere standen zich ook niet schamen hun zak te spekken met geld, gewonnen in de speelzaal of de académie de billard? Ook de Amsterdamsehe medewerker der Prov. Gron. Ct. spreekt over de wijze, waarop is feestgevierd op den verjaardag der Koningin. „Ik heb op Koninginnedag de stad in vele richtin gen doorwandeld en de losbandigheid van een groot deel mijner stadgenooten heeft mij daarbij de pret da nig vergald. Er waren duizenden en duizenden feest gangers, waarvoor Koninginnedag werkelijk een feest dag was en die op zeer behoorlijke wijze blijk hebben gegeven van hunne blijde stemming. Maar voor een niet onbelangrijk legertje van Amsterdammers was de dag slechts een voorwendsel om herrie te maken, aan „God Bacchus" te offeren of godin Venus met een leelijken bijnaam, dien ik hier niet herhalen zal te dienen. Reeds des morgens begon het, uit allerlei hoe ken der stad kwamen, alsof zij het afgesproken had den, troepjes verkleede pretmakers opzetten. Sommi ge er van^ ik erken het gaarne, hadden naar humor getracht, ik zag o. a. een van bloemen en groen ver vaardigd schip, door eenige mannen gedragen, dat in derdaad een goed effect maakte, er was een imitatie- olifant, die zoolang de drank niet. in het spel was, een tactor voor de algemeene vroolijkheid vormde, er was een parodie op een automobiel een vernuftig daar toe omgebouwde handkar, die de algemeene belangstel ling verdiende, maar verder had men imitatie-beren, ïmitatie-hardloopers en imitatie-muzikanten, die zoo lang zij nuchter waren iets bijdroegen tot den pret, maar vanaf 's namiddags 3 uur waren zij, dank zij de door hen opgehaalde centen, over het algemeen boven hun theewater en bedierven aldus het karakter van het feest. Door de drukste straten dwarrelden daarbij troepjes jongens, die reeds op klaarlichten dag de Drankwet hadden overtreden of zich in dien geest voordeden, en wat het vrouwelijk geslacht betreft ik ben werkelijk geen Puritein, maar ik heb mijn han den van verbazing ineen geslagen over de ongege neerdheid waarmede kwaje meiden van 15 en 16 jaar rondjoelden, losse praat uitsloegen en zich aanstelden alsoi het pad der deugd voor haar reeds tot het verle den behoorde. Het was aanstellerij, ik ben er van overtuigd, maar daarom niet minder ergerlijk." Brandwonden gekregen. Te Zaandam is Zaterdagmorgen bij het opstoken der vuren aan de artillerie-inrichtingen de vlam met kracht uit den vuurhaard geslageD, waardoor de stoker A. ernstige brandwonden opliep aan beide handen en in het aangezicht. Dr. Huygens, die juist aan de inrichting was, verleende oogenblikkelijk heel kundige hulp. Naar „de Tel." verneemt, deelt de Club de Bienfai- sance te Amstergam circulaires uit, waarin gezegd wordt, dat de zéro niet wordt gespeeld. Komt men dan echter in de Club, dan blijkt het, dat de zéro we'% gespeeld wordt. Aanzienlijke sommen zijn reeds weder verloren. Dj bakkersknecht te Amsterdam, die in verzekerde bewaring werd gehouden, verdacht van den moord aanslag op den heer Kruyger in de Marnixstraat aldaar, heeft gisteren bekend. Bij het getuigenverhoor voor den rechter-ccmmissaris hebben alle getuigen-den ver dachte herkend. De staking aan de tapijt fabriek der firma De Leeuw, te Nijkerk is geëindigd mot een echec voor de stakers. De firma wist hot werk loopende te houden met jouguige krachten, dis niet in staking warm gegaan on arbeidswilligen deden hot overige. Op raad van het hoofdbestuur der textiel-arbeiders hebben de stakers zich weder aangemeld. De firma is bereid de oude werklieden weer in dienst te nemen voor zoover en zoodra ®r plaats is. De staking duurde bijna een half jaar? Geslaagd voor het toelatingsexamen lot de gemeente lijke kweekschool voor vroedvrouwen te Groningen m<-i J. J. Yahl alhier. De schaak en damvereenigingen V. V. Y. te Alk maar en Aris de Heer te de Roemster hebben gister in het Heeren Logement te de Beemster den strijd hernieuwd. Klokke 2 opende de voorzitter van A. de II. den wedstrijd met een welkom den strijders en belang stellenden toe te roept n, de hoop uitende, dat van allo zijden dat gedaan zal worden wat den goeden uitslag kan bevorderen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1