VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 209. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DINSDAG 8 SEPTEMBER. Gevonden Voorwerpen. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. By den dienst der GEMEENTEWERKEN te ALKMAAR worden gevraagd a. een OPZICHTER, meer in het bijzonder voor het bouw- en woningtoezicht, op eene jaarwedde van f 1200f 1500 en b. een OPZICHTER, op eene jaarwedde van f700—f 1000. Consulent voor landbouwzaken. Risico-overdracht. Kath. sociale week. Prijsuitreiking muziekconcours te Purmerend. Een wachtende schare! Tijdgeestioten. Prettige kermis Inbraak en brandstichting. Bloembollendiefstal. Ontsnapt. Duitsche Greet. Frans Rosier. ALKMAARSCHE COURANT BIA.V Voor de betrekking sub. a strekt het bezit van het diploma van bouwkundig opzichter tot aanbeveling. Deelneming in het Gemeente-Pensioenfonds is ver plicht. Gegadigden, niet ouder dan 35 jaar, gelieven hunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 20 September a.s. Te bevragen aan het Politiebureau van 912 uur. Een sigarenkoker, een halsketting, een redacule, twee portemonnaies, twee horloges, drie broches, twee duiven, een ceintuur, een briefje van verkoop met recht van weder inkoop, een boezelaar, een oorbelletje, een sigarenpijpje, een stuk machine-verpakking, eenige boodschappen, een huissleutel, een zakdoek, drie arm banden, een paar pantoffels, een rozenkrans, en een gutta percha voorwerp. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 26 Aug 1908. W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. ALKMAAR, 8 September. De beteekenis van de nota, welke Duitschland hêeft gezonden aan de mogendheden over de erkenning van sultan Moelai Hafid is zeer groot. Men was blijkbaar in Berlijn van meening, dat men in Parijs te veel tijd noodig had om tot die erkenning over te gaan, en dat men daar bovendien geloofde, te mogen optreden na mens Enropa. Wel zijn Engeland, Italië, Spanje, Rus land, Zweden en Nederland met Frankrijk van mee ning, dat de voorwaardelijke erkenning van Moelai Hafid tot sultan voorloopig de beste oplossing van het Marokkaansche probleem is, maar Duitschland wilde hiervan niet weten; het zond zijn consul naar Fez en een circulaire aan de mogendheden en trachtte een spaak te. steken in het wiel van de Fransche staats- karos, welke in Marokko toch al niet op een zandweg reed. Het is evenwel anders uitgekomen. Duitschland heeft dien knuppel zelf in het gelaat gekregen. Op ironische wijze beschrijft de heer Theodor Wolff, de hoofdredacteur van het „Berliner Tageblatt" dit. Hij herinnert aan de opvoering van het Assyrische ballet Sardanapal te Berlijn, waarover thans veel ge sproken wordt niet in gunstigen zin. En dan gaat hij voort Op hetzelfde oogenblik, waarop zulk een pracht en praal wordt vertoond ter eere van Sardanapal, ge voelde prins Bülow zich verplicht ter eere van Moelai Hafid een dansje te wagen. Gesterkt door de zee lucht van Norderney, voelt hij een ontoombaren drang, om iets te doen, in zich opkomen en daarom heeft hij aan de mogendheden voorgesteld, Moelai Hafid thans reeds te erkennen. Wij weten allen dat prins Bülow, zoowel in zijn bin- nenlandsche als in zijn buitenlandsche politiek, stren ge logica verafschuwd, dat hij de man van de heen- en weerhuppelende balletpolitiek is en zal blijven. Doet bij drie passen voorwaarts, dan doet hij onmiddellijk daarop zeven passen achterwaarts, en vernielt té!kens in een minuut, wat in de voorgaande minuut aan goeds en nuttigs tot stand is gebracht. Nergens heeft dit doellooze dansen zich zoo duide lijk getoond en zooveel kwaad gedaan, als in de Marok kaansche politiek. Deze geheele politiek is niets an ders dan e^n reeks dwaze zijsprongen zonder eenig verband. Nauwelijks was, zonder dat de Duitsche diplomatie zich er in gemengd had, de internationale horizon een weinig opgeklaard, nauwelijks had de taktiek van Cle- menceau den Franschen minister-president, een onloo- chenbaren klap gekregen door de overwinning van Moelai Hafid; nauwelijks had de vredelievende rede van den keizer te Straatsburg een sympathieken en aangenamer, weerklank gewekt, of de groote badgast van Norderney verrast de wereld met een circulaire. Bismarck zou het den diplomaat, die voor dynastie ke belangen in Marokko onze eigen politieke belangen op het spel had willen zetten, niet gemakkelijk hebben gemaakt, en hij zou den inval om hier het initiatief te nemen, eenvoudig kinderwerk hebben genoemd. Wat kan het ons schelen of Moelai Hafid, of dat Abdel Azis in Fez regeert, als maar de tractaten, die onze handelsvrijheid waarborgen, precies geëerbiedigd worden Is men bij ons naïef genoeg om op de dank baarheid van Moelai Hafid te rekenen en heeft men niet geleerd van de „dankbaarheid" van Abdoel Azis, wien eens op een dergelijke wijze het hof werd ge maakt? Duitschland vraagt Moelai Hafid te erken nen. Er bestaat weinig kans, dat de mogendheden terstond bereid zullen wezen aan deze uitnoodiging gevolg te geverï, tot groote vreugde van Clemenceau, die hierin een diplomatiek succes ziet. Men zou zich over den (lommen politieken zet van prins Bülow kunnen verbazen, als men niet wist, dat elke danspas van dezen kanselier geregeld wordt door de muziek of door zekere muzikanten. Sedert maan den laten de chauvinistische en enkele liberale bladen sabelgekletter hooren ten gunste van Moelai Hafid. Prins Bülow, die gewoonlijk zich tevreden stelde met een beetje te huppelen, danst thans naar het pijpen van de nationalisten. Het Duitsche publiek, aflcee- rig van politieke overwegingen, spreekt nieuwsgierig over de kosten van het- Assyrische Sardanapal-ballet, maar het deed beter eens na te rekenen, wat het Ma rokkaansche spektakelstuk ons reeds gekost heeft. Graag, en met veel genoegen willen we aanschouwen, hoe op de planken van de koninklijke opera zich een nieuwe Lalletkunst ontwikkelt. Maar het is bedenke lijk, wanneer onze politiek op de groote wereldplanken hare planlooze en leelijke sprongen verricht. Naar de N. R. Ct. verneemt, is bij de regeering in overweging, na gehouden overleg met Gedeputeerde Staten van Friesland, den provincialen consulent voor landbouwzaken in Engeland, dr. J. J. L. van Rijn, te Londen, van die provincie over te nemen, teneinde hem in dezelfde betrekking voor het Rijk aan te stellen. gels over het Centraal Bureau en door P. L. H. Per- quin O. P. over de Plaatselijke Oomité's. Hierna volgt de sluitingsrede. De N. R. Ct. verneemt, dat eenige groote stuwadeors- firma's te Rotterdam, overeenkomstig art. 52 van de Ongevallenwet, het verzoek hebben gedaan tot over dracht van risico. Bij inwilliging van dit verzoek zal door hen in over weging worden genomen de reederijen niet uniform te belasten, maar het bedrag der premie afhankelijk te stellen van het gevaar, aan verschillende werkzaam heden verbonden. Ook in cargadoorskringen worden ernstige onder handelingen gevoerd om zich ten opzichte der premie betaling vrij te maken van de Rijksverzekeringsbank. Door de Vereeniging tot bevordering der Katholieke Sociale Actie in Nederland is, onder goedkeuring van den bisschop van Haarlem, voor de derde maal een sociale week georganiseerd, welke van 6 tot 13 Sept. in het gebouw der Sint-Josefsgefeell en vereeniging te Rotterdam wordt gehouden. Voor deze sociale week heeft het bestuur tot alge meen onderwerp gekozen de gemeente en de sociale kwestie. Evenals verleden jaar worden er eiken dag drie lessen gegeven één des morgens, een des namid dags en een des avonds. Eiken middag zal, in beslo ten vergadering, van 4 tot 5 .uur te houden, gelegen heid worden gegeven aan katholieke vereenigingen, geestelijken en katholieke gemeenteraadsleden, om den sprekers, naar aanleiding van het door hen gesprokene, vragen te stellen. De eerste vergadering, Zondagavond geopend, werd tamelijk druk bezocht, hoewel de opkomst lang zoo grQot niet was als op de eerste zitting van de sociale week, verleden jaar te Breda gehouden. Hierna njim de eerste les een aanvang met de voor dracht van pater P. F. Hendrichs over katholicisme en sociale hervorming. Maandagmorgen sprak prof. J. D. J. Aengenent over de Gemeente en de Sociale Kwestie; Maandag middag te 2 uur mr. dr. D. A. P. N. Kooien over de Gemeente en de Kleinindustrie en Maandagavond om 8 uur Jules Schaepkens over de Gemeente en den Ilandeldrijvenden Middenstand. Heden wordt in de morgenbijeenkomst door dr. J. Kouwens O. P. de Gemeente en het Vakonderwijs be handeld; 's middags de Sociale Werkzaamheid der, Plattelandsgemeenten door A. v. d. Marck Pr. en 's avonds de Gemeente en de Openbare Gezondheid door dr. C. Meuleman. Woensdag wordt 's morgens en 's middags gespro ken over de taak der gemeente ten opzichte van het Woningvraagstuk: I. Woningtoezicht en Woning bouw; II. Stadsuitbreiding, Bodemvraagstuk door den heer J. M. A. Zoetmulder's avonds spreekt jhr. mr. Oh. Ruys de Beerenbrouck over de Gemeente en de Drankbestrijding. Donderdag zal de morgenvergadering gewijd worden aan behandeling van de gemeente en hare ambtena ren, door jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck's mid dags is er geen vergadering-, er zal dan een boottocht worden gehouden ter bezichtiging der havenwerken; ;s avonds spreekt mr. Aalberse over de gemeente en de Monopoliebedrijven. Vrijdag zal worden nagegaan, welke taak de ge meente tegenover haar eigen arbeiders heeft te ver vullen: betreffende Arbeidsloon door mr. dr. Ch. Ilaay- makers S.J., en betreffende Arbeidsduur door mr. P. J. M. Aalberse's avonds zal het belang van den Mid denstand bij de gemeentelijke aanbestedingen worden besproken door Jules Schaepkens en dat der arbeiders door prof. J. D. J. Aengenent. Zaterdag' spreekt 's morgens mr. A. F. L. M. Tepe over Arbeidsbeurzen's middags mr. dr. Ch. Raayma- kers S. J. over Werkloosheid en 's avonds Lambert Poell Pr. over Gemeente-exploitatie en Socialisme. Op den laatsten dag, Zondag 13 Sept., zal 's morgens eene plechtige H. Mis met toespraak en Te Deum in de H. Sacramentskapel, Eendrachtstr. 71, worden op gedragen, 's middags zal de sluitingsvergaderingj wor den gehouden. Dan zal de Katholieke Sociale Actie nogmaals besproken worden door dén ambtenaar E&- GEMENGD NIEUWS. Mannenbond voor vrouwenkiesrecht. Het voorloopig comité, dat beoogt de stichting van een Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht (samengesteld uit de heeren mr. E. W. van Straaten, advocaat en procureur, Amsterdam dr. J Docters van Leeuwen, scheikundig-ingenieur Amsterdammr. R. M. van Gullicuip, advocaat en procureur, Gorkum W. Graadt van Roggen, redacteur „Bredasclie Courant"; F. F. Kehrer, Gorcum J. du Saar, leeraar H. B. S. 5-j. cursus, Rotterdamdr. De Groot, arts, Den Haag G. Broese van Groenou, bouwkundig-ingenieur, Was senaar W. A. E. MansfeldtIuit.-kol., Bergen-op- Zoorn en B. Thöenes, redacteur „Algemeen Handels blad"), had tegen Zondagmiddag een vergadering belegd ten huize van mr. Van Straaten, Nassaukade, Amsterdam. Deze gaf een uitvoerige uiteenzetting van het doel en de wijze van werken van den te stichten bond, en deelde mede, dat ongeveer 80 100 sympathiebe tuigingen waren ingekomen, w.o. 20 uit Amsterdam en Breda, 15 uit Den Haag en Gorcum, zoodat in die gemeenten spoedig afdeelingen zouden kunnen worden gesticht. De sympathiebetuigingen kwamen van lieden van zeer uiteenloopende politieke richting en uit alle standen der maatschappij. Met den Eugelschen zuster- bond werd reeds contract gezocht. Een vergadering in de vacantie-maanden Juli en Augustus bleek ondoenlijk. Toch kon met het oog op het naderend winterseizoen in verband met de algemeens verkiezingen niet te lang worden gewacht. Het doel van den bond ia geenszins, concurrentie aan te doen aan een bestaande vereeniging, zooala eenige wellicht al te loyale leden van de Ned. Ver. voor Vrouwenkiesrecht aanvankelijk schenen te hebben gevreesd. Iu de vergadering dier vereeniging te Breda werden de pogingen tot oprichting van den Mannen bond met voile sympathie begroet. Geenszins ook is de oprichting noodig, omdat de mannen in deze ver eeniging weinig rechten zouden genieten, In de ver schillende politieke partijen en daarbuiten zijn het echter thans nog slechts de mannen, die als kiezers zich werkelijk krachtig voor het vrouwenkiesrecht kunnen doen gelden. De Engelsche bond, hoewel 'n militante vereeniging, gebruikt geen geweld, omdat zijn leden, en dit in tegenstelling mot de vrouwen, zich door het stembiljet kunnen uiten. Na deze mededeelingen werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld: mr. Van Straaten voorzitter; B. Thöenes, secretaris, dr. J. Docters van Leeuwen, penningmeester. Besloten werd, Zaterdag 26 Sept., des namiddags te 2 uur, in een nader aan te kondigen gebouw een ver- g dering te houden, om te komen tot oprichting van den bond. Eindelijk werd de agenda voor die bijeen komst vastgesteld. Sympathie-betuigingen kunnen alsnog worden inge zonden bij den secretaris B. Thöenes, Damrak 7, of bij een der bovengenoemde leden van het voorloopig comité. Zondag had te Purmerend de uitreiking plaats der prijzen, behaald op 't 15 en 16 Augustus j.l. gehouden Muziekconcours aldaar. Het Harmoniekorps „Harmonie" (spoorkorps) van Haarlem, dat den eersten prijs in de afdeeling van uitmuntendheid en daarna deD eere-prijs had behaald, bood aan 't feestgevend muziekkorps van Purmerend aan, om op den dag der prijsuitreiking een openbaar concert te geven op de Kaasmarkt. Zondagmiddag kwam 't Spoorkorps met de boot aan en werd afgehaald door het Stedelijk Muziekkorps, eere-comité en de Commissie van bijstand van de Muziekfeesten. In optocht ging men naar de Kaasmarkt, waar 't Spoorkorps een concert gaf van half 5 tot 6 uur. Na afloop ging 't weder in optocht naar de concert zaal „Amicitia", waar het Stedelijk Muziekkorps een klein concert gaf en vervolgens de prijzen aan de overwinnaars werden uitgereikt door den heer Gediking, voorzitter van het Stedelijk Muziekkorps. Door Edam's Muziokkorps werd de uitgereikte prijs 3és prijs iu de (Eerste afd.seling) geweigerd. 's-Graveland, Zondagmiddag half drie. 't Volk spoedt ter kerke, doch de dominee, die van Nedsrliorst-ilen-Berg moet kom.-n, blijft uit. Tegen drieën staan voorlezer, organist fn koster, b-n-v ns eenige kerkgangers op dep weg; 't is druk met rij tuigen en elk rijtuig, van het Noorden komende geeft weer hoop. Dan is het 't paard, dan het rijtuig, dan de koetsier, die er op wijst dat hij er iu moet zitten Echter 't is telkens mis en a!s het drie uur heeft ge slagen. besluit de kerkeraad do wachtenden huiswaarts te laten gaan. Eenige jongens komen met vroolijko gezichten naar buitGn en met een „lekker geen kerk gaan ze naar huis. Gelukkig maar, dat voor den doop, die was afgekondigd, niemand aanwezig was. „Hbld." De Hoofdprijs iu de 4e klasse der Ned. Stasisloterij, zijnde f 25.000, is gevallen'op No. 15784. Hierdoor heeft do N. V. „De Tijdgeest" aan den gelukkigen houder van het Tijdge-stlot van datzelfde nummer te Roosendaal (N.B.) woonachtig, de door hem getrokken premie uitbetaald. Da prijs van f 5000, in dezelfde klasse is op No. 5732 te Sliedrecht gevallen. Een ongewone val. Tijdens de regimentsoefeningeD, gisteren door het regiment grenadiers en jagers in de duinen bij den Haag nabij de vlakte van Waalsdorp gehouden, zakte het paard van den commandant van het 4e bataljon, majoor J. Burger, bij het bestijgen van een duin, met de achterbeenen diep in het zand, tengevolge waarvan het dier achterover sloeg en met zijn ruiter de helling afrolde. Majoor Burger kwam driemalen onder zijn paard en was een oogenblik verdoofd door den val, doch een officier van gezondheid kon constateeren, dat hij er geen ernstige gevolgen van zou ondervinden, zoodat dan ook van de inmiddels aangekomen brancard geen gebruik werd gemaakt. Op de kermis te Roozendaal (N.-B.) is Zondagavond de arbeider J. Brouwers in een koffiehuis door een wisselwachter der S S. met een mes in den rug ge stoken en levensgevaarlijk verwond. Na voorloopig in een apotheek verbonden te zijn, is de getroffene naar het gasthuis overgebracht. De vermoedelijke dader is gisternacht op het station door de marechaussee in hechtenis genomen. Te Oosterbeek is gisternacht tijdens afwezigheid van de bewoonsters ingebroken in de villa van de dames Peters. Op verschillende plaatsen ontdekte men gistermorgen (brand in de villa het vuur kon echter bijtijds gebluscht worden. Daar verschillende voorwer pen van waarde op den grond verspreid lagen, werd men gewaar dat ongenoode gasten bezig waren geweest. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Uit geest door middel van braak een zak bloembollen uit de schuur van mej. de wed. P. v. d. E.,, gestolen. De 16-jarige Willem Martin en Jacobus Tibboel, 15 jaar, zijn beiden per rijwiel ontvlucht uit de Mar- tha-stichting te Alfen|aan*denjRijn. Stakingen. Gistermorgen is de glasfabriek „Anna", te Diemen, stopgezet. De arbeiders zijn op de nieuwgestelde condities niet ingegaan. Verschillende werklieden vertrekken reeds van daar, om elders werk te ioeken. De verdediger van Duitsche Greet, mr. R. J. de Visser, heeft tegen heden, wanneer de zaak voor de Arnhemsche rechtbank behandeld zal worden, als ge tuigen h décharge gedagvaard den commissaris van politie te Arnhem, mevr. Fergusson—de Jong te 's-Gravenhage en eventueel een witkiel van het sta tion te Arnhem. Steeds hoort aldus de Tel. men nog nadere bijzonderheden omtrent Frans Rosier's ontsnapping. De ruitjes, waardoor hij ontsnapte, waren 60 maal 35 cM. groot. Een patiënt sloeg bij de ontsnapping den bewaker het licht uit de hand, een ander sloeg de ver plegers weg. Frans werd ook achtervolgd door dr. Reitsma, den onder-directeur. Deze viel echter in het donker over ijzerdraad. Bij de ontsnapping scheurde Frans zich de kleeren stuk aan de punten van het hek. De knoopen der broek vond men vast aan de flarden der stof. Wat nu zijn verblijf bij den directeur betreft, Frans wist, dat deze met verlof was, doch niet, dat hij reeds zoo spoedig zou terugkeeren. Het touw, waaraan de ladder uit het kapraam hing, was afkomstig van een hangmat op den zolder van de directeurswoning. Uit hetgeen men daar gevonden heeft, blijkt, dat Ro sier zijn faeces gedeponeerd heeft in een laken. Zijn urine heeft hij geloosd in vier groene illumineerglaas jes, die op een rijtje staan. Ongeveer één meter van den muur is het laken gevonden. Voorts vond men in de bedstede op het afgeschoten zolderkamertje een hangmat en een stuk gonje, met een touw saamgebon den, benevens eenige reepen draad aan elkaar ge knoopt. Rosier schijnt daar de diepte mee te hebben gepeild. Verondersteld wordt, dat hij ontsnapte door liet ronde tuimelraam aan den voorgevel van het huis. Men weet niet met zekerheid te zeggen, wanneer hij in de woning is geweest; ook niet, of hij daar eenige da gen, dan wel den nacht van Zaterdag op Zondag door bracht. In ieder geval is hij sinds zijne ontsnapping- in de onmiddellijke omgeving van Medemblik geble ven. Ook is het zoo goed als zeker, dat het Rosier was, die eenigen tijd in de directeurswoning heeft doorge bracht. Dit is gebleken door den speurhond, die dui delijk te kennen gaf, daar het spoor van Rosier te heb ben gevonden. Rosier moet na zijne ontsnapping over eene schut ting zijn geklommen bij'het „Wapen van Medemblik." Daar werd een natte plek gevonden. De mogelijkheid is dus niet buitengesloten, dat Rosier aanstonds na zijne zwempartij zich achter deze schutting heeft schuil gehouden. Ook wordt in de haven van Medemblik ijverig ge speurd, óf soms geen boot zoek is. Thans wordt Rosier met politiehonden opgespoord. Zondagavond werd tot 11 uur de jacht voortgezet. Te half een ging men weer op weg, daar een bericht zeide, dat men twee maal over eene schutting had hooren springen. De hond volgde het spoor over de schutting naar de haven en bleef op de Schipbrug staan met den neus in den wind. Daarna werden allé booten door zocht, doch niets is gevonden. De jacht werd gestaakt, doch hedenmorgen te half vijf ging men weer op 't pad. Alle sporen zijn gevolgd, doch zonder resultaat.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1