DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende (aargang. 1008. VRIJDAG 11 SEPTEMBER. Verkiezing voor den Gemeenteraad. LANDWEER. Ontheffing of vergoeding. Landweeroefeningen. Een gekroonde getuige. BINNENLAND. No. 212. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, A-'zonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Bij den dienst der GEMEENTEWERKEN te ALKMAAR worden gevraagd o. een OPZICHTER, meer in het bijzonder voor het bouw- en woningtoezicht, op eene jaarwedde van f 1200f 1500 en b, een OPZICHTER, op eene jaarwedde van f700—f 1000. Staatscommissie voor het spoorwegbeleid. V. v. V. v. V. Middelbaar Technische School. Bedrieglijke bankbreuk. Middenstand te Haarlem. (Hdbl.) Op zijn post gestorven. Aanbesteding. Geitenfokkerij. Lijsters. Zich bedacht Jeugdige diefjes. Niet aangenaam. AARS Voor de betrekking sub. a strekt het bezit van het diploma van bouwkundig opzichter tot aanbeveling. Deelneming in het Gemeente-Pensioenfonds is ver plicht. Gegadigden, niet ouder dan 85 jaar, gelieven hunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 20 September a.s. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR Gelet op art. 55, laatste alinea der Kieswet, Brengt ter algemeene kennis, dat op Dinsdag, 22 September a.s., van des voormiddags 8 tot des na middags 5 uur de stepming zal plaats hebben voor a. één lid van den Gemeenteraad voor het 2e kiesdistrict, waarvoor candidaten ziju de heeren: J. A. B. FENIJN, D. GO VERS en W. WOLZAK. Het stembureau houdt zitting in een lokaal van de Se Gemeenteschool aan den Koningsweg, hoek Lombardsteeg b. één lid van den Gemeenteraad voor het 3e kiesdistrict, waarvoor candidaten zijn de heeren J. F. M. ENDEL, J. POT en Mr. J. VERDAM. Het stembureau houdt zitting in een lokaal der 2e Ge meenteschool aan de Oudegracht, tegenover het Wildemans hofje. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, „aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre- „ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft;met gevan genisstraf van ten hoogste één jaar Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 10 September 1908. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente ALKMAAR, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat bij Koninklijk besluit van 9 Mei 1906 (Staatsblad No. 111), eene regeling is vastgesteld be treffende het toekennen van de vergoeding, bedoeld in artikel lö&w der Landweerwet, in verband waar mede door den Minister van Oorlog bjj besluit van 12 Mei d.a.v. ter bevordering van een spoedige af doening en daardoor van de belangen der verzoekers, het volgende is bepaald 10. verzoeken om vergoeding, alsook verzoeken om ontheffing Van den werkelijken dienst, als kostwinner de laatste gericht tot H. M. de Koningin wor den ingediend aan zijne Excellentie den Minister van Oorlog, door tusschenkomst van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, voor zoover zij, die de verzoeken doen, wonen in de gemeente Alkmaar, of, ingeval zjj buitenslands verblijf houden, in het register van inschrijving van het personeel van de landweer dezer gemeente voorkomen 2°. dat de bovenbedoelde verzoeken in het bezit van Burgemeester en Wethouders moeten zijn gesteld binnen tien dagen na de dagteekenlng van de openbare kennisgeving tot oproeping In wer- kelijken dienst, dus vóór of op 17 September a.s. De verzoeken, waarvoor formulieren kosteloos ter gemeente-secretarie yerkrljgbaar z(jn gesteld, moeten aldaar worden ondérteekend door hem, haar of hen, die vermeent of vermeenen daarvoor in aan merking te komen, alsmede door den dienstplichtige. Het zakboekje moet dan worden medegebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. Sept. 1908. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van Oorlog is bepaald hetgeen volgt: „Gedurende de aanstaande oefeningen, kan aan de landweermannen, die gehuwd zijn of als hoofd van een gezin zijn aan te merken, door den Landweerdistricts commandant worden vergund om thuis te slapen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefening gevestigd is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het af leggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang der oefeningen ten gevolge van, buiten deze, opgedane ver moeienis. De landweermannen, aan wie zoodanige vergunning wordt verleend, zullen hebben zorg te dragen, dat zij ten minste een half uur vóór den aanvang der morgen oefening in de kazerne terug zijn, terwijl zij des avonds eerst naar huis kunnen gaan, nadat alle oefeningen en diensten voor hen zijn afgeloopen." „Aan de vorenbedoelde landweerplichtigen kan te vens door den Landweerdistricts-commandant worden vergund, om in eigen voeding te voorzien; zij ontvan gen dan alleen een ration brood, terwijl aan hen j 0.25 per dag, als vergoeding van levensmiddelen wordt uitgekeerd. De landweermannen, die deze laatste vergunning erlangen, mogen zich echter niet tusschen de morgen en middagoefening naar huis begeven; eenmaal in de kazerne, blijven zij daar, tot zij zich des avonds, na af loop der diensten, naar huis begeven; op dezen regel mag alleen eene uitzondering worden gemaakt, indien eene avondoefening plaats heeft, waarvan de betrok kenen dan tijdig verwittigd moeten worden. De bovenbedoelde vergunningen worden verleend voor den geheelen duur der opkomst en niet voor enke le willekeurig te kiezen dagen. Indien van de vergunningen misbruik wordt ge maakt, moeten deze, onverminderd de eventueel op te leggen straf, voor den overtreder onmiddellijk worden ingetrokken." Belanghebbenden, die de bovenbedoelde vergunning of vergunningen wenschen te erlangen, behooren zich daartoe ten spoedigste tot den Landweerdistricts-com mandant (Kennemerpark No. 23 te Alkmaar) te wen den. Alkmaar, 7 September 1908. De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. Wij hebben indertijd in dit blad geschreven over een clou voor vreemdelingenverkeer- voor Nederland en hebben als zoodanig o. a. genoemd: het wetenschappe lijk nauwkeurig, volledig en als geheel doen herleven van een brok leven uit den ouden Griekschen, Egypti- schen, Assyrischen, of Romeinschen tijd, hetzij dan als zuivere geschiedenis hetzij als geleefd brokstuk uit een roman. Een stuk oude stad zou herbouwd, de bewo ners nauwkeurig gecostumeerd moeten zijn, gelijk de huizen en de werkplaatsen volmaakt juist volgens den voor te stellen tijd gemeubeld en geoutilleerd zouden moeten zijn. De bewoners zouden het oude leven dag in dag uit moeten leven en de bezoekers zouden het ge heel alleen kunnen bekijken van uit enkele flink getra liede en alleen van uit de buitenwereld toegankelijke huizen, tenzij zij er in toestemden een passend costuum aan te trekken, in welk geval zij in de stad zelf zouden worden toegelaten en de verschillende plechtigheden, maaltijden, enz. zouden mogen meemaken. Het idee is nieuw. Als het oud was zou het geen clou zijn. Doch wij meenden met ons idee te zijn in de historische lijn. Wij wezen op de aankleedingsstuk- ken, op de theaters in de open lucht, op Oberammer- gau en Altorf, op de steeds beter en ernstiger worden de studenten-maskerades, op de vele „historische marktpleinen," op de Engelsche pageants en op nog andere aanwijzingen, waaruit was af te leiden, dat wij op den goeden weg waren. Nu hebben wij ons nooit groote illussies gemaakt over het initiatief van de bewoners dezer lage landen op een gebied als dit. Het nieuwe schrikt af, de moei lijkheden en de risico, bij het inrrichten van zulk een geheel nieuw iets te verwachten, wegen zwaar en het vooruitzicht op een groote vermeerdering van welvaart leidt niet tot durf, tot een flink initiatief. Natuurlijk men erkent wel dat, als het gelukte, een enorme stroom vreemdelingen ons land zou binnenkomen en dat vooral de middenstand, ook die buiten de plaats der uitvoering, in hooge mate zou profiteeren van den naar die plaats en dus naar het geheele land geleiden vruchtbaren stroom. Doeh men waagt liefst niet te veel en laat dus den stroom maar kalm naar Parijs, Zwitserland en Londen doorloopen, ofschoon er ook naast zulk een schitterende clou in ons land veel is, dat de vreemdelingen zou aantrekken en interessee- rei.als men het maar wist. In dit verband ver wijzen wij vooral naar het ook al vermelde Hol- landsch landschapsmooi, dat in de mode is en dus uit een vreemdelingenverkeersoogpunt veel beter ge ëxploiteerd zou kunnen worden, als men maar eerst een clou had, om de vreemdelingen binnen onze gren zen te krijgen. Wij herhalen het dusWij achten de kans niet groot, dat velen de pen zullen opnemen om ons een bewijs van instemming te geven met dit idee of om ons dui delijk aan te toonen, dat de hier aan te boren bron van welvaart alleen in onze verbeelding bestaat. Toch wil len wij niet nalaten te doen wat noodig is en er telkens weer op te wijzen dat hier een gelegenheid voor het scheppen van veel welvaart aan het voorbijgaan is. Nog heeft men in het buitenland voorzoover ons be kend is nergens iets op het touw gezet als wij heb ben aangegeven. Doeh men is er vlak bij en de man, die ons het dichtst op de hielen zit, is de buitengemeen merkwaardigen man, welke de Duitsche keizerskroon draagt keizer Wilhelm II. Hem kunnen wij oproepen als getuige, dat de zaak goed is, want hij heeft thans in Berlijn iets tot stand gebracht, dat op dezelfde gedachte berust .doch alleen iets minder ver is uitgewerkt. Deze monarch, die zich voor alles interesseert en daarbij niet zelden verder pleegt te gaan dan bij oppervlakkige belangstelling ge bruikelijk is, gevoelt veel voor Assyriologie en is met name geboeid geworden door tie nieuwe ontdekkingen op dit gebied. Hoe, heeft hij zich daarop afgevraagd, verhoog is voor mijn volk de belangstelling in de As- syrioligie, hoe geef ik een goed overzicht van ons we ten op dit gebied en bevorder ik dus het best de we tenschap zelve? Door Ninive te doen opvoeren. En Wilhelm IT hééft Ninive doen opvoeren in het kijkstuk Sardanapal. Hij heeft in den bekenden Assy- rioloog, prof. Delitzsch, een enthousiasten uitvoerder van zijn plan geworden, de opera kreeg bevel haar best te doen. En Assyrië herleefdeop het tooneel. Een 1' ransch ballet werd als grondslag genomen, pro fessor Delitzsch toog aan den arbeid en bouwde op dezen grondslag een zooveel mogelijk wetenschappelijk juiste resurrectie van het Assyrische leven, beroemde assyriologen van her en der werden uitgenoodigd om de uitvoering bij te wonen. En zie, het was de vorige week te Berlijn één schitterend succes. Het rjjk, dat 1500 jaar noodig gehad heeft om van klein militair staatje tot wereldrijk te groeien, leefde weer. Doch op de planken, in de onwaarheid van een schouwbürg, met een ballet, dat nu wat vreemd deed, in een hybridischen toestand, welke het gevolg daar van was, dat keizer Wilhelm nog niet één stap verder was gegaan en een brok Ninive in werkelijkheid had deen herrijzen. En nu moet men eens nagaan, hoeveel enthousiasme deze herleving, zelfs als hybridisch kijkspel, heeft op gewekt. Natuurlijk, wij verliezen niet uit het oog, dat er veel hovelingen-enthousiasme bij is en dat met na me een parallel tusschen Pruisen en Assyrië wordt ge trokken, die wel héél sterk een politieleen bijsmaak heeft. Maar aan den anderen kant wordt toch vrij algemeen de groote beteekenis van deze opvoering voor de we tenschap zoowel als voor onderwijs en beschaving van het groote publiek erkend. Men dringt aan op vereeu wiging van de scènes in beeld voor de musea en op de uitgifte van een prentenboek, hetwelk voor de histori sche ontwikkeling van het publiek zeer nuttig zou kun nen zijn. En al zullen er waarschijnlijk assyriologische boekenwurmen zijn, die meesmuilen, daartegenover staat, dat een groot aantal mannen der wetenschap uit Amerika, Engeland en Frankrijk, die de voorstelling hebben bijgewoond, verrukt waren over wat zij gezien hadden. De voorstelling heeft de wetenschap en de bescha ving gediend maar bovendien is zij een uitstekende clou. Welnu, datzelfde wilden wij bereiken met ons plan, dat natuurlijk veel tastbare voordeelen heeft bo ven de Berlijnsche uitvoering en dat zeker, als het maar serieus genoeg werd uitgevoerd, een middel tot ontwikkeling en uitspanning zou kunnen worden gelijk er niet veel geweest zijn. Doch zou het aanroepen van dezen getuige in Nederland wel veel helpen? Zullen wij niet veeleer dezer dagen hooren, dat keizer Wil helm de stap gedaan heeft, die zijn plan nog scheidt van het onze? En dan is het voor ons te laat. Overwegende dat het wenschelijk ia door een Staats commissie te doen onderzoeken of, en zoo ja, op welke wijze in het thans gevolgde beleid betreffende spoorwegen verandering ware aan te brengen heeft H. M. de Koningin besloten I. in te stellen een Staatscommissie tot het onder zoeken en beantwoorden van de vraag, of, en, zoo ja, op welke wijze in het thans gevolgde beleid betreffende spoorwegen verandering ware aan te brengen II, te bepalen, dat die commissie aangaande de uit komsten van het gehouden onderzoek aan de Koningin verslag uitbrengt. De Vereeniging voor verbetering van vreuwenklee- ding zal Maandag a.s. te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering houden. In behandeling komt e< n voorstel van het Hoofdbestuur om de vereeniging to reorgaDiseeren, en te noemen „Vereeniging vakschool voor verbetering van vrouwen- en kinderkleeding". 'tDoel van dit voorstel is, allen anderen arbeid op te geven en zich alleen op de vakschool voor dames kleermaaksters toe te leggen, omdat een vakschool noodzakelijk is en een Vakschool naast de V. V. V. V. V. dubbel werk geeft. Als vaststaande kan worden aangenomen, dat de Middelbaar Technische School voor aannemers, tot wel ker oprichting de Nederlandsche Aannemersbond dit jaar besloot, te Utrecht zal worden gevestigd. Het hoofdbestuur van den Bond heeft over deze zaak dezer dagen een onderhoudjgehad met den Burgemeester van Utrecht. De gemeente Utrecht zal het voor de school benoodigde terrein waarschijnlijk kosteloos beschikbaar stellen. GEMENGD NIEUWS. Te Haarlem is in het huis van bewaring ingesloten zekero W. uit Hillegom, verdacht van hetjplegen van bedrieglijke bankbreuk. Onder de Haarlemsche Middenstandsvereenigingen i3 een beweging gaande om zoo mogeli k te kom< n tot een overeenkomst tot beperking van het geven van krediet. Op de jongste gecombineerde bestuurs vergadering is op voorstel der Handelsvereniging de olg~: de motie aangenoim n „De vergadering bes-liit Arbeid en verkoop geschiedt zoo mogelijk a contant. Het geven van crediet geschiedt als regel*: op 1 maand moet wordt ii voldaan binnen 14 dagen; op 3 maanden binnen 1 ma&nd op 6 maanden binnen 2 maanden; op 1 jaar bn nen 4 maanden. Bovengenoemde rege ling vervalt wanneer een andere betalingsovereenkomst bedongen is". D^ze motie is thans toegezonden aan alle midden- atandsvereer igingen te Haarlem om in de ledenver gaderingen besproken te worden. zullen worden. Ze moeten geholpen worden, mevrouw, hi n achterstallige huurpenningen bedragen vijf en twintig gulden." „Het is verschrikkelijk", zei de oude dame, „hier is het geld. Maar mag ik u ook vragen wie u is, dat u zich zoo voor die ongelukkigen interesseert „Ik ben de huisbaas", antwoordde de nurksche man. De heer Bogaerts, organist in de kerk van het Heike te Tilburg, zakte gistermorgen te 6 uur, terwijl hij in de Mis het orgel bespeelde, in elkaar en overleed. Door het Prov. bestuur van Noord-HolLnd werd gister herbesteed de levering van sfeenkolen voor het pontveer te Velsen en de rijksinrichtingen te IJmuiden en Schellingwoude. Laagste was F. W. v. d. Kolk, te Amsterdam, f 8.44 per scheepston. De benoodigde hoeveelheid is 5000 ton. Te Heerenveen en omstreken hebben geitenhouders besloten, het geitenras te veredelen. Een Zwitsersche bok van het witte Saanenras, ingeschreven in het Zwitsersche stamboek, is aangekocht voor dekking. Deze bok, een prachtexemplaar, heeft een schofthoogte van 85 centimeter. Het Saanenras staat bekend, als veel, en goede melk gevend. Er zijn dit jaar veel lijsterbessen, en de lijstervan- gers in Gaaaterland (Fr.) profeteeren daaruit, dat de vangst dit najaar goed zal zijn. Dat ze werkelijk in deze profetie gelooven, blijkt uit de hoogere pacht sommen, die voor deze jacht in de Gaasterlandsche bosschen geboden zijn n.l. f 1668. Verleden jaar waren er bijna geen bessen, geen lijsters ook. Zij zouden gisteren in den echt worden verbonden en alles was gereed. Doch daar kwam den vorigen avond de bruid even bij den ambtenaar van den bur gerlijken stand aanloopen om te vertellen dat zij het morgen niet-en-dee. Zij zag er maar liever van af. Mijnheer de ambtenaar wist het nou, hij kon dus thuisblijven. Het drama speelde te Eemnes. In een logement te Rotterdam zijn door de recherche aangehouden, de minderjarigen E. P. en H. J. B., wonende te Antwerpen, die zich ten nadeele van den patroon van eerstgenoemde hebben schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende goederen van waarde, o.a. een effect, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 1100 francs. Zij zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Huibert Visser, een verpleegde te Medemblik, moor denaar van een verpleger te Veenhuizen en veroor deeld tot 6 jaar, die Frans Rosier hielp bij zijn vlucht, is naar de „Tel." meldt zwaar geboeid naar Leeuwarden gebracht. Verklaarbaar. s Een nurkschen man vroeg met aandrang de oude wddadige dame te spreken. Wat hij zei was echter sympathiek - „Mevrouw", sprak hij, „ik kom u spreken over een treurig geval. Er verkeert een gezin in den hitteraten nocd. De vader, die de kostwinner was, is overleden de moeder is te zwak om te werken voor haar kinderen, die omkormn van honger en ellende. En elk oogenblik dreigt dezen ongelukkigen de laaf ste verschrikking dat ze uit hun woning op straat gezet Frans Rosier. De correspondent van het Hdb. te Medemblik schrijft: Nu Frans weer in het gesticht is opgeborgen, is de rust teruggekeerd. Vooral de dames durven zich 's avonds weer gerust naar buiten begeven. Frans maakt het thans weer tamelijk goed. Met voldoening spreekt hij over de geschiedenis der laatste dagen en beroemt er zich op, dat hij zoovelen ver ontrust heeft. En waarom? Zijn doel is, zegt hij, niet om te moorden, doch om uit 't gesticht te Medem blik te komen. Hij wil veel liever naar de gevangenis te Leeuwarden. Dan schiet zijn tijd van „zitten" op. Maar bovenal, hij wil „vrij" zijn! Omtrent zijn tocht van de directeurswoning naar den noordertuin van 't gesticht, waar hij Maandag nacht ontdekt werd, zegt hij, dat hij bijna door den nachtwaker was opgemerkt: hij ging hem rakelinis voorbij zijn hond was i <ts verder af. Ter plaatse waar Frans zich in den tuin verscholen hield, beluisterde hij zoo ongeveer alles: hij hoorde, hoe men hem in de omgeving van het huis van dr. Frijlinck zochthij hoorde het laffen der speurhon den hij hoorde, dat men straks dsn tuin nauwkeurig zou doorzoeken. Eu dan de honden Frans heeft een groot an afkeer van honden, vooral van dat soort, dat 't nu voornamelijk op hem gomun* had. Hij besloot, nu uit te breken; 't ging, zooals ging 't Verdere verloop kent men. Frans weigert Weer als voorheen, alle voedsel voeding geschiedt thans weer kunstmatig. De Oppsrdoezers zijn er trotsch op, dat een 2-tal hun dorp Frans hebben gegrepen. Over een premie hebben we tot heden nog geen zekerheid kunnen be komen. Jac. en Pioter Bos hebben ten kantore van de directie reeds een bijzondere tevredenheids jetuiging ontvangen. De burgemeester van Opperdoes vraagt gelden om den broeders een aandenken aan hun op treden te geven. De jongste gebeurtenis heeft ook bewezen hoe nood zakelijk het is, dat het den nachtwaker Dikstaal ver gund worde, tijdens zijn diensturen vuurwapenen te mogen dragen. Nu is hij alleen voorzien van een wapenstok en vergezeld van zijn hond, waarop hij ver trouwen kan, ja, maar welke in geen geval als politie hond mag worden beschouwd. Frans deelt zelf mede, dat indien de nachtwaker hem had willen grijpen, hij hem zeker had vermoord.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1