DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m m No. 213. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en reestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ZATERDAG 12 SEPTEMBER. Verkiezing voor den Gemeenteraad. ENGELSCIIE BRIEVEN. FEXJILLETQN. De groote Onbekende. Telefoonnummer 3. -zJjMiL.M Piobleem No. 143. m COUR De BURGEMEESTER der geme-nte;ALKMAAR Gelet op art. 55, laatste alinea der Kieswet, Brengt ter algemeene kennis, d&t op Dinsdag, 22 September a.s., van des voormiddags 8 tot des n- - middags 5 uur de stemming zal plaats~hebben voor a. één lid van den Gemeenteraad voor het 2e kiesdistrict, waarvoor candidaten zijn de heeren: J.'A. B. FENIJN, D. GOVERS en W. WOLZAK. E? Het. stembureau houdt zitting in een lokaal van de 3e Gemeenteschool aan den Koningsweg, hoek Lombardsteeg b. één lid van den Gemeenteraad voor het 3e kiesdistrict, 5 waarvoor candidaten zijn de heeren J. F. M. ENDEL, J. POT en Mr. J. VERDAM. Het stembureau houdt zittinq in een lokaal der 2e Ge meenteschool aan de Oudegracht, tegenover het Wildemans- hofje. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, „aau eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschr- „ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft Jmtt gevan genisstraf van ten hoogste één jaar Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 10 September 1908. G. RIPPING. Londen, 4 September 1908. De komkommertijd is haar einde nabij. Ik moet an ders eerlijk zeggen, dat degeen die zich zou voorstel len in het midden' van den zomer Londen verlaten te vinden ,zich danig vergist. Daarvoor hebben de Fran- co-Britsche tentoonstelling en de Olympische spelen wel gezorgd. De hotels waren den geheelen zomer overvol. Toch is het een helaas maar al te bekend feit dat ondanks het drukke bezoek, de groote hotels en schouwburgen hier zoowat geen van allen rendeeren en men zelfs beweert, dat eenige van de „swell" hotels uit de West End binnen eenigen tijd zullen moeten liqui deeren. En toch gaat men maar steeds door met nieu we hotelpaleizen te bouwen, zooals het pas sinds kor ten tijd in exploitatie zijnde Piccadillyhotel, dat ette lijke millioenen guldens aan bouwen verslonden heeft. De „upper ten" heeft Londen verlaten en heeft zich over de modeplaatsen van het vasteland verspreid. Verleden week wandelde ik in Hyde Park, maar de „Rotten Row," in het seizoen de verzamelplaats van al len, die in onze wereldstad ook maar iets te beteeke- nen hebben, was bijna geheel verlaten. Slechts eenige equipages zag men rondrijden die zoo op 't oog te oor- deelen meestal Amerikaansche parvenus tot bezitters hadden, die hoogstwaarschijnlijk blij waren het rijk eens alleen te hebben. De Fransch-Britsehe tentoonstelling trekt anders nog altijd. Zoowat eiken Zaterdag komt er eene reus achtige kudde (soms 10000 tegelijk) Fransche bezoe kers voor een of twee dagen over. De tentoonstelling belooft een finantieel succes te zijn en het plan is ge opperd de vele paleizen te laten staan en de tentoon stelling het volgende jaar te heropenen onder den naam „Internationale permanente tentoonstelling." Alle groote winkels in het West End en in de City voelen zich verplicht in hunne etalages de schoone Fransche taal te radbraken en de- programma's der groote schouwburgen en musichalls worden in beide talen gedrukt. Toch is de verhouding tusschen de En- gelschen en de duizenden Franschen waarmede Lon- Een Roman in 48 uren. Naar het Duitsch van OSCAR T. SCHWERINER. 21) Een seconde lang keken zij elkaar in de oogen. Toen greep hij met een vlugge beweging haar hoofd tus schen zijn beide handen, trok het naar zich toe en drukte het zacht tegen zijn wang. De Berlijn-Palermo-express stond in het Centraal station in Rome. Ofschoon de conducteurs buiten rie pen „Rome. Een half uurvertoonde zich in de wag gons weinig leven. Enkele reizigers hadden den com missaris medegedeeld, dat zij in Rome wenschten uit te stappen. Zij waren in den restauratie-wagen teza men gekomen, stapten nu uit en werden dadelijk door wachtende hotel-portiers en pakjesdragers aange klampt. Er begon écht Italiaansch een strijd om de bagage van de reizigers, en de overwinnaars vlogen weg, het aan de beklagenswaardige bezitters overla tende, hen te volgen. Spoedig werd het weer rustig, in den trein was nog geen leven. Want het was nog heel vroeg pas vijf uur. De Italiaan is geen mati- neus mensch dat zou niet met zijn „dolce far nien- te" overeenkomen. De passagiers van den express- trein hadden nog veel minder reden om, vroeg op te staan. Van Rome, dat wisten zij, zouden zij toch niets zien. Het was nog stikdonkere nacht. In verveling kropen de dertig minuten voorbij. Ein delijk zette Berlijn-Palermo-express zich weer in bewe ging. Daarna verscheen er een slaapdronken kellner, die den restanratie-wagen in «rde begon te brengen. En toen, langzamerhand werd de hemel in het Oos ten rood gekleurd en de eerste, warme zonnestralen drongen schuchter door de raampjes van den voortja- genden trein. Op de gezichten van de slapende reizi gers schenen zij en werkten als een tooverslag. Die den overstroomd wordt niet al te best. De Engelsch- man is te terughoudend en te stijf en het gebrekkige onderricht in vreemde talen in de Engelsehe scholen werkt ook al niet mede tot bevordering van de vriend schappelijke gevoelens. Men zegt dat de sluiting der Franco-British op BI October a.s. plaats zal vinden. De andere groote tentoonstellingsterreinen zooals Earl's Court, waar dit jaar eene liongaarsche ten toonstelling wordt gehouden, zijn niet tegen de Fran co-British opgewassen en zullen waarschijnlijk een slecht seizoen hebben, ondanks alle middelen die aan gewend worden om publiek te trekken, zooals verla ging van entréeprijzen enz. Zoo heeft Earl's Court verleden Donderdag haar terreinen afgestaan aan het- bekende weekblad „Tit Bits." Ieder die zich op dien dag met het laatste nummer van „Tit Bits" aan den ingang vertoonde, werd vrij toegelaten. Op het ter rein werden bankbiljetten rondgestrooid en goudstuk ken uitgereikt. Een fraai soort reclame! voorwaar. De National Gallery heeft een prachtige familie groep, die aan Frans Hals wordt toegeschreven, aan gekocht voor het aardige sommetje van 300.000. De ze aankoop heeft de gemoederen hier nogal in bewe ging gebracht. De National Gallery heeft n.l. elk jaar slechts een bedrag van 120.000 ter harer be schikking tot aankoop van schilderijen, waarvan (50.000 staatssubsidie en J 60.000 uit andere bron nen. Nu zal de National Gallery om dit schilderij te betalen, in pl.m. drie jaar, geen geld meer tot aankoop van schilderijen beschikbaar hebben en dit heeft aan leiding tot heftige debatten gegeven. Verleden week is de nieuwe patentwet in werking getreden, een wet die ernstige gevolgen dreigt te heb ben voor alle fabrikanten op het vaste land en dus ook in Holland wel zijn uitwerking zal dóen voelen. De niet-Engelsche fabrikant, indien hij zijn patent behou den wil, staat voor de keus, öf zijne artikelen in Enge land zelf te fabriceeren öf zijn patentrecht te verlie zen. Deze wet was in 1907 reeds aangenomen en wordt hier algemeen betiteld met den naam „Lloyd George Act." Naar ik hoor zijn op een congres in Stockholm reeds moties aangenomen tot het ageeren tegen deze wet. Verschillende Duitsche fabrieken, vooral in de che- micaliënbranche, die hier in Engeland zeer groote be langen hebben, hebben reeds terreinen aangekocht tot het bouwen van fabrieken. Men verwacht (in Enge land tenminste) dat deze wet een zegen voor de En gelsehe industrie zal worden, daar zij den concurree renden niet-Engelschen fabrikant zeer bemoeilijkt en dat zij een middel zal blijken om de in vele bedrijven dreigende werkloosheid op den duur eenigszins te voorkomen. Mr. Lloyd George is toch wel een actieve figuur. Pas uit Duitschland teruggekeerd, waar hij gegevens en statistieken moet verzameld hebben voor het^nieu- we wetsontwerp omtrent ouderdomspensioenen, maar waar behalve dat, ook wel andere politieke doeleinden zullen zijn nagejaagd, is hij nu weer in Wales, waar hij speeches bij dozijnen afsteekt. Ook de Londensche Graafschapsraad geeft op het gebied van onderwijs in den laatsten tijd vele blijken van activiteit. In de lagere scholen, vooral in de scholen der arme wijken van Londen, zullen proeven genomen worden om het onderwijs zoo in te richten, dat de leerling tevens een ambacht leert. Dit is voor al gebaseerd op het uit de statistieken geput verschijn sel, dat het in de allerlaagste klassen der scholen ge rust geen zeldzaamheid is dat naast een kind van 7 jaar een kind van 14 zit (meestal emigranten-kinde ren). Gewoonlijk is een dergelijke leerling na het ver laten der school alleen maar geschikt voor een baan- hier lag te slapen sloeg de oogen op en keek door het venster naar buiten. En van zijn ligplaats af kon hij iets blauws zien, een prachtig- nooit-gezien, onbe schrijflijk mooi blauw. Blauw, dat men niet alleen zag, maar dat men ook voelde. Zelfs de lucht was er van doortrokken. De reiziger zag voor de eerste maal op deze reis en in vele gevallen voor de eerste maal in zijn leven den Zuid-ltaliaanschen, diepdonkerblauwen hemel. En hoe verder de trein naar het Zuiden joeg, des te krachtiger scheen de zon, des te intenser heerlijker werd het blauw. Voor hen, die het voor de eerste maal zagen, was het een openbaring. Er was dan ook niemand meer in den slaapwaggon. Spoedig was de restauratie,-wagen vol passagiers. Bij na niemand ontbrak. Het ontbijt was in vollen gang. loreto en Oronheim zaten aan een der tafeltjes in een hoek van den waggon. Aan een ander tafeltje za ten de kolonel, diens vrouw en Von Bleibtreu bij el kaar. Hier, evenals in den geheelen trein, maakte de vlucht van miss Jackson het onderwerp van het ge sprek uit. Men beschouwde liaar zoogenaamd uitstap pen in Ala niet anders dan als een vlucht. In deze meening was men natuurlijk door de vondst van de di amanten in haar tasch gesterkt geworden. aren miss Jackson en „de groote onbekende" de zelfde persoon of niet?" De oen geloofde van niet, de ander van wel. Het was een levendig gesprek dat daar in den restauratiewagen werd gevoerd. En ondertusschen zat het onderwerp van al deze ge sprekken slechts een paar passen verder voor het raampje van haar „gevangenis," en bewonderde het landschap, voor alles echter den heerlijken hemel en had eveneens haar gedachten, maar gedachten van heel anderen aard. Cronheim en Toreto schenen eveneens in hun hoek het voorbijvliegende landschap, en den hemel te be wonderen. I enminste zij keken elkaar onder hun ge- sprek bijna niet aan, maar zagen voortdurend uit het raampje, terwijl zij elkaar hier en daar op een mooie punt^opmerkzaain maakten. Maar hunne woorden pas- tje als loopjongen of iets dergelijks en komt hij in vele gevallen op lateren leeftijd de rijen der werkeloozen versterken. Ook zal binnenkort het verslag uitkomen over de door den Londenschen Graafschapsraad dezen zomer als proef ingerichte openluchtschool. Of die met het ellendige weer dat wij hier in de laatste weken gehad hebben een succes zal zijn, betwijfel ik ten sterk- Een eigenaardig incident, dat eenigszins aan de toestanden In het verre Westen van Amerika doet den ken, heeft zich deze week op onze beurs voorgedaan. Een jonge man wist de.waakzaamheid der portiers te verschalken en loste, binnengekomen, in 't wilde eeni ge schoten op de leden. Gelukkig raakte hij niemand slechts een der leden werd door het terugspringen van een kogel gekwetst. Men heeft hem krankzinnig ver klaard, maar waarschijnlijk zal hij wel een slachtoffer zijn van ongelukkige speculatie. In bijna elke Engelsehe badplaats is in dit seizoen een zoogenaamde „beauty shof" geweest, d. w. z. wed strijden waarin prijzen worden uitgeloofd voor den mooisten man en de mooiste vrouw. Misselijk gedoe. Het natuurlijke gevolg is dan gewoonlijk een interview in de pers met den prijswinner(ster) met uitpluizing van zijn (haar) stamboom zoo ongeveer tot wijlen Adam terug. De noodige indirecte reclame voor aller lei schoonheidsmiddelen mag- dan ook niet ontbreken. De Puriteinsche pers ageert tegen dit soort vermake lijkheden die uit Ostende of Trouville naar Engeland schijnen overgewaaid te zijn. Nog steeds wordt de strijd over de Deceased Wife's Sister's Bill doorgevoerd, eene wet waarbij het den echtgenoot geoorloofd wordt de zuster zijner overleden vrouw te huwen en die altijd op hevigen tegenstand van conservatieve zijde is afgestuit. De Daily Tele graph b.v. heeft aparte kolommen ingeruimd om de verschillende partijen gelegenheid te geven haar opinie over deze kwestie lucht te geven. Het is dikwijls ver makelijk te lezen hoe de tegenstanders elkaar in de ha ren vliegen en hunne gevoelens lucht geven in minder vleiende bewoordingen, Het sportseizoen is ingegaan. Merkwaardig is het na te gaan welk een invloed de Olympische spelen op de verschillende takken van sport gehad hebben. Dage lijks hoort men van gehouden Marathon-wedstrijden. Ik hoef niet te herinneren aan de tooneelen die zich bij den Olympische spelen bij den Marathonloop heb ben afgespeeld; die zullen zich nu wel meer voordoen. Maar op 't gebied van sport kent de Engelsehe geen mededoogen, recordjagen dat is zijn ideaal. Volgende week wordt in het Stadium een loopwedstrijd gehou den van 24 uur lang, waarvoor zich reeds 46 mededin gers hebben laten inschrijven. Het publiek' zal wel stormloopen. De groote Bondsvoetbalwedstrijden zijn met 1 September begonnen; op de wedstrijd-dagen ziet men tienduizenden naar de terreinen trekken. Wat paardensport aangaat is de Royal, Dublin Hou se Show wel de belangrijkste gebeurtenis. Dit jaar zijn enorme prijzen voor paarden besteed, men is gegaan tot 1500 p. st. De Engelsehe automobielclub heeft na lang wikken en wegen haar toestemming tot het hou den van de „Tour Inch race" op het eiland Man. Voor muziekliefhebbers is de Queen's Hall waar Henry Wood op de promenade-concerten weer zijn di rigeerstok zwaait, de plek om na een vermoeiende dag in de City rustig en kalm een uitstekend klassiek con cert te hooren. Vooral de Zondagmiddag symphonie- concerten zij in een stad als Londen waar de Sabbath- dag zoo streng gehouden wordt, een oasis in de woes tijn. Het orkest telt thans onder zijne medeleden 15 Hollanders. Morgen wordt de Confectioners en Baker's Exhibi- ten eigenlijk niet bij hunne bewegingen. „Heb je dat kleine boerenhuisje daarbuiten gezien? Is het niet lief?" Cronheim maakte een beweging met het hoofd in de richting van het huisje en ging dan op denzelfden zachten toon verder: „Laten wij dus resumeeren. Daar zij reeds eerder gevangen genomen is, hadden wij ons deze geschiedenis met de ringen kunnen bespa ren „En zouden daarmee wijs gehandeld hebben!" ant woordde de danseres even zachtjjes. Er trad een langere pauze in. Toen zeide Cronheim, heel luchtig: „Dus wat nu?" „Ik houd het voor gevaarlijk in München te verschij nen," was het kalme antwoord. „Wordt toevallig de dief ontdekt, dan komt ons spel aan den dag. En nog wat. Die ring, die je mij zoogenaamd geschonken hebt. Waar heb je die gekocht? Hoe kon je zoo dom zijn?" Tusschen zijn oogen vertoonde zich een diepe plooi. „Ik liet mij meeslepen Weer een pauze. lL „En wat nu?" Zij haalde de schouders op. „Ik weet alleen maar wat we niet moeten doen. Niet naar Miinchen gaan." „Het was een domheid" bromde hij boos. „Maar wie kon ook denken, dat ons doel reeds bereikt was, eer wij begonnen!" „Hoe neemt hij het op?" „Hij zit daarginds en ziet er verschrikkelijk slecht uit. Dat is het eenige pleizier van de zaak!" „En zij, spijt het je niet om haar?" Cronheim's oogen fonkelden. „Nee," zei hij haastig. En kalmer voegde hij er bij „Zij zal toch vrij komen. Maar voor den man, die haar niet heeft kunnen beschermen, zal zij dan wel verloren zijn." Hij keek een oogenblik peinzend voor zich uit. „Zij zal hem niet meer zien. Maar hijHoe men zich toch vergissen kan! Ik had gedacht, dat hij hemel en aarde in beweging zou brengen." tion in Agricultural Hall voor het publiek geopend. De hoofdattractie zal ditmaal zijn de inzending van het Nederlandsche gouvernement en van Nederland- sche firma's in de New Gilbey Hall. O. m. zal er te zien zijn een kaasfabriek in werking, en een groot aantal ITollandsche boeren en boerinnetjes zijn voor deze gelegenheid geïmporteerd om in nationaal cos- tuum te bedienen. Het welslagen van dit plan kan in de eerste plaats te danken zijn aan onzen energieken ccnsul-generaal te Londen, den heer Maas, die met onvermoeiden ijver tot het organiseeren dezer tentoon stelling heeft medegewerkt. In mijn volgenden brief hoop ik in de gelegenheid te zijn uitvoeriger te berich ten over deze tentoonstelling, waar Holland voor het leerst- een zoo belangrijke rol speelt. 1 H. K. G W.~Chandlar. 4de prijs „Western DailyJMarcury" 1908. m W///M y/////m. "a bed e f g h~ Mat in 2 /zetten. Oplossing van probleem No. 139, (J. van Dijk Azn) 1 T d7 e7 enz. •^Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren P. C. Bakker Czn., P. J. Boom, F. Böttger, O. Bramer, G. van Dort, G. Imhülzen, G, Nobel en C. Vis ser, allen te Alkmaar; Da. H. Groeneveld te Vlijmen, Mr. Ch. Enschedé te Haarlem, C. C. jj. de Ridder te Ede, P. Bakker en II. Weenink te Amsterdam, J. H. de Ruwe te Hilversum, P. Ooijkaas te Liruraen, 8. te S., „Schaaklust" te Koedijk, O. Boomsma te Kampen, G.®Feitli Jr. en C. ?J. Strick van Linschoten te Bunnik: Alain C. White, die gelijk onze lezers zich wellicht herinneren, in het Engelsehe blad „The Times eenige (7) Hollandsche compopisten besprak, zegt daarin uit den aard der zaak ook het een en ander over den com ponist van No. 139, den landbouwer J. van Dijk. Daar wij als algemeen bekend onderstellen wat daarin over van Dijk's levensloop gezegd wordt, zullen wij ons be palen tot eenige bijzonderheden over den stijl van den componist zonder daarbij den heer White op den voet te volgen. „Als componist van 2zetten, die onder talrijke vari- „Wat zou hij dan doen?" „Haar nareizen. Haar waarschuwen." „Maar hoe? Hoe, waar zal hij haar vinden?" „Of misschien was het slechts spelen van hem heeft hij haar reeds vergeten! Als ik dat had kunnen denken ik zou hem kunnen doodschieten!" „Ernesto! Je hebt haar nog lief!" Haar oogen ke ken vleiend naar hem op. Hij schudde het hoofd hef tig, veel te heftig. „Neen. Zou ik dan zoo kunnen handelen!" Hij moest zich geweld aandoen om het niet uit te schreeu wen. De danseres echter begreep menschenharten. Begreep het verlangen van het liefhebbende hart zich en de geliefde te pijnigen. Zij kende haren Emesto. En van dit oogenblik af stond haar besluit onomstoo- telijk vast: Hij moest niet naar München terug. Het gevaar voor een conflict met de politie leek haar thans niets in vergelijking met het gevaar, dat haar, Toreto, dreigde als haar Ernesto deze Engelsehe weer te zien kreeg. Een heele poos verliep, eer een van beiden weer sprak. „En de oplossing?" onderbrak Cronheim eindelijk hardop zijn gedaehtengang. „Onder geen enkele voorwaarde naar München te rug!" antwoordde Toreto beslist. „Gemakkelijk gezegd.Deze Müncliener zal zeker in Napels met ons uitstappen en ons geen minuut uit het oog verliezen!" „Dan moeten wij vluchten Hij lachte eventjes. „Prachtig! Alsof wij de dieven waren." Maar zij herhaalde slechts „Wij moeten vluchten En weer trad er een lange pauze in, terwijl zij naar buiten keken, naar het heerlijke Italiaansche land schap en toch zagen zij niets van dat alles. Want hunne gedachten waren op het beantwoorden van een zeer moeilijke vraag gericht. „Ik kan geen vast plan maken!" zeide hij eindelijk toonloos. Toen keek zij hem diep in de oogen. (Wordt rvoigd.)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1