STADSNIEUWS. BUITENLAND. Oe Troonrede. Uit de Rijp. Uit Heer Hugowaard. Nederlandsch Tooneelverbond Een Duitsche dievenbende gearresteerd. Een relletje, dat noodlottig afliep. Slechte behandeling. Gedood door een val. Een kras stukje. Staking. v T wist. Brand in een auto-garage. Fruit. Slechte woningtoestanden. De Amsterdamsche etalage-wedstrijd Brand Uit Purmerend. Nieuws uit Hoorn. Diefstal. Het analytisch verslag Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. De eendenkwestie in de Schermeer. Het Vrije Tooneel. Badhuis „Het V itte Kruis." Sumeltaanséance in het dammen. Gemengde Mededeelingen. Laatste Berichten zich niet had verwijderd, zooals men eerst geloofde, begon men terstond met vereende krachten do balen te verwijderen, daar de ongelukkige klaarblijkelijk onder de massa was bedolven. Weldra ontdekte men zijn kruiwagen en even later De B. zelf, in voorover liggende houding. De levensgeesten bleken echter reeds geweken. De overledene was ongehuwd, doch zijn moeder, een arme weduwe met een groot gezin, verlist in hem haar kostwinner. (D. C.) Te De Rijp is Zondag jl. een wedstrijd gehouden in liet ringsteken op fietsen, waaraan door 30 personen werd deelgenomen. De le prijs werd gewonnen door den heer J. Plug- boer, de 2e prijs door den heer J. Schellinger en de 3e prijs door den heer J. Visser. Als onderwijzer van school No. 2 is met algemeene stemmen benoemd de heer E. A. Elermes van Hilver sum; op de voordracht waren mede geplaatst de heeren J. Host van Hoorn en D. Rijkersma van Marssum. Aangezien aan het bestuur van Nieuwleven ter ken" nis kwam, dat op de laadplaats asn hi t station Noord - scharwoude nog wel fooien worden verstrekt aan het personeel der hindelaars, zal per aanplakbiljet worden verzocht, dit in het vervolg na te laten, wat eenige weken terug door „Koophandel" is gevraagd geworden. Tevens werd erkend, dat de hulp door de I radbou wers verleend bij het verpakken en laden van pro ducten, den arbeiders tot schade is. Dientengevolge werd besloten de arbeidersvereniging „Plicht en Recht" te steunen in haar streven om die hulp to het meest noodzakelijke terug to brengen, omdat meer* dere arbeiders 09u stuk brood aan de verpakkingen lading zullen kunnen verdienen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneel- verbond heeft, naar „Hst Vad." meldt, besloten col lectief ontslag te nemen. Een alg-meene vergadering zal vermoedelijk in de laatste helft der volgende maand bijeen worden geroepen. De Amsterdamsche politie heeft een goede vangst ge daan. In de St. Nicol&asstraat heeft men een geheele Duitsche dievenbende, die sedert eenigen tijd de om geving onveilig maakte, gearresteerd, 'i Zijn de ge broeders Heitmann, met hunne vrouwen, schoenmakers van beroep. Zij woonden reeds 14 dagen daar in de zelfde woning, die eens door Ko den Kippenboer was betrokken en gaven voor, schoenmakers van beroep te zijn. Echter, meermalen bemerkten de buren, dat de familie in 't bijzonder des nachts op expeditie ging, in gezelschap van eenige vrienden. Toen de recherche het vermoeden kreeg, dat de gebroeders Heitmann met hunnen aanhang, o. a. de inbraken in de S ui kerbs, k- kerssteeg, op hun geweten hadden, besloot meu over te gaan tot eens arrestatie. Daze had gistermorgen zeer kalm plaats. De rechercheur Tegelberg bracht de familie te 8 uur eon bezoak en inviteard haar, naar het bureau te gaan, voorgevende, dat men als vreem delingen zich ten bureele moest legimiteeren. De vrou wen waren juist bezig met pakken. Men was namelijk van plan, de gastvrije woning in de St. Nicolaasatraat vaarwel te zeggen en elders zijn tenten op te slaan, zegt de Tel. De politie kwam dus juist bijtijds. Kalm gingen de heeren mee naar het bure au, waar zij in voorloopige bewaring werdan gehouden. Te half twaalf kwam men de dames halen. Een tweetal bezoekers van hetzelfde allooi, ook Duitschers, werden eveneens ingerekend. Een huiszoeking heeft aan het licht gebracht, dat vele der bij de inbraken vermiste voor werpen ten hu'ze der familie Heitmann bewaard werden. Zondagmorgen werd een der godsdienstoefeningen in de R. K. kerk aan de Mariaplaats te Utrecht ver stoord door het binnenkomen van een man, die, mat zijn pet zwaaiende, een liedje zong. Twee kerkbezoe kers zetten den man er uit, die echter een oogenbiik later opnieuw terugkwam. Opnieuw werd hij door dezelfde personen verwijderd. Buiten zijnde, trachtte de rustverstoorder een der personen, die hem de kerk hadden uitgezet, bij de keel te grijpen. De bedreigde greep daarop den man beet en duwde hem terug, waarbij de rustverstoorder met het hoofd op de steenen kwam te vallen, en wel zoodanig, dat hij een zware bloedende hoofdwonde bekwam. In bswusteloozon toe stand werd de man naar het gesticht van St. Johannes de Deo vervoerd. Hij is op het oogenbiik nog bewus teloos en zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De politie heeft de pirsonen, die bij dit noodlottig afloopende relletje betrokken waren, reeds een verhoor afgenomen. (U. D.) Onder de tram. Zondag is op den Kneuterdijk te 's Gravenhage een dame door de electrische tram aangereden en gedood. Zij scheen de tram niet gezien te hebben en wilde de straat oversteken, toen ook van de andere zijde een tram kwam aanrijden. Bijna vlak voor de eene tram keerde zij terug en werd daarop door de andere tram gegrep-n. „De Tijd" schrijft: Bij de minschappen, die zich ia de nabijheii van Ede op manoeuvre bevinden, zijn niet minder dan circa 300 ziektegevallen voorgekomen, zoodat men dan ook op het punt gestaan heeft het vertrek van de manschappen uit Amsterdam, die Maandag naar het kamp vertrokken, af te gelasten. In dit hooge cijfer zijn 20 longlijders begrepen, waarvan inmiddels een ge- atorvon is en twee op sterven liggen. De ernstige zieken zijn naar Utrecht vervoerd, Algemeen klaagt men zeer over de onvoldoende beschutting des nachts in dit gure vegengetij. Het hooge ziekteerjfer wordt dun ook toegeschreven aan het feit, dat de manschappen te zeer zijn blootgesteld aan de nadeelige werking van den door den regen geheel doortrokken drassigen bodem. Te Baarn had Maandagmiddag een treurig ongeval plaats. Een 19jarige schoenmakersknecht, die zijn gereedschapwaaronder een vlijmscherp mes, in den borstzak droeg, viel onder het stoeien met zijn jongere broeder, met het noodlottig gevolg, dat het'mes hem in het hart drong en hij enkele oogeablikken daarna overleed. Te ongeveer 4 uur in den nacht van Zatordag op Zondag werd de 52-jarige wed. De Jong, te Amster dam, gewekt door geklop op haar kamerdeur. Vragende wie e* was, kreeg zij ten antwoord „D-.;e maar open Mien, ik hen het, Toon". De weduwe deed de deur open, waarop twee kerels binnenkwamen, ieder een fleseh bier te voorschijn haalden en doze leegdronken. Juffrouw de J., be vree s i dat men het op haar geld gemunt had, nam een zakje met geld onder haar hoofdkussen vandaan en verborg het in de glazenkast. De heeren merkten dat opéén van h-n greep de weduwe bij de keel en hield zijn hahd voor haar mond om bat schreeuw n te beletten, de ander door zocht intusschen de linnenkast, doch vond niets van zijne gading. Na het geldzakje, waarin zich f 1.90 bBvond, weggenomen te hebben, dienden zij der weduwe een pak slaag toe en verwijderden zich. Een der daders was een kennis van de weduwe. De stakende aardappelrooiers te Nieuwe Pekela hebben Zaterdag besloten te volharden bij hun eischen en gingen daarop naar Oude Pekela, waar nu ook alle aardappelrooiers gingen staken. Te zamen zijn er thans naar schatting 500 arbeiders, die het werk heb ben neergelegd. Zondagavond ontstond er in een bierhuis op de Weekstraat te Arnhem twist tusschen eenige kwajon gens, welke op straat werd voortgezet. Daar werden messen getrokken, terwijl een der jongens, A. P. V., ook een revolver bij zieh bleek te hebben, waarmee hij eenige schoten deed. Een der talrijke omstanders kreeg daardoor een onbeduidende wonde onder den lin kerarm. De dader, die eerst tusschen de menigte ver dwenen was, is later opgespoord. Verbrand. Toen Zaterdag de 10-jarige Joh. S., in het portaal b-r woniag van haar ouders in de Slachthuisstraat 17, te Rotterdam, zat te spelen, kwam sen bu rmei-je met twee emmers heet water het portaal binnenstappen. Hot buurmeisje struikelde, met het gevolg, dat het spelende kuil, het haete water over het onderlijf kreeg. Ernstig gebrand, is zij naar het ziekenhuis gebracht, en daar heden overleden. Men meldt d.d. 14 September uit Groningen aan „De Tel.": Hedenavond, ongeveer negen uur stond piv seling de bergplaats en auto-garage der firma B kker, aan den Heerweg, in brand. De zeventienjarige knecht, Jabob Teenenga, wonende aan het Hoandiep, kwam radeloos, aan beide armen brandende, de bergplaats, die achter het gebouw stoa*-, uitspellen. Door nog onopgehelderde oorssak, was de auto, waaraan hij werkzaamheden verrichtte, in brand geraakt, waarbij de vlammen zich aan zijn kleereu hadden medegedeeld. Do aanwezige reiziger G. Huender hielp hem zoo goed hij kon, doch T. snelde in radeloost?» angst de straat op. De majoor der politie Palm, die in de buurt sur- vi iileerde, trok zijn jas uit en wikkelde den jongen daarin. T, w«rd daarop eerst naar hst Zuider-hulp- bureau van politie gebracht en daar voorloopig ver bonden door dr. Trjmstis, op wiens last de patiënt voorts naar het nieuwe ziekenhuis werd vervoord. Zijn toestand is ernstig. inmiddels had de brand zich geweldig uitgebreid, zoodat, hoewel de brandweer spoedig aanwezig w«s, de vier auto's, waaronder een nieuwe Zeebenwageo, en een kar van prof. Koch, in een kort oogenbiik ver nield werden. De heer Bikker had met behulp van anderen nog twee auto's t-n eenige fietsen, öie in de gang van h t gebouw sttyrden, kunnen redden. Do bergplaats is gone 1 uitgebrand. De bovenbewoners van het gebouw kregen veel waterschade. Van genoemden reiziger moet voor f 400 aan ge reedschappen verbrand zijn. Om half elf was het vuur gebluscht. De waarnemende burgemeester, mr. Romkes, do directeur der waterleiding 8n andere autoriteiten waren aanwozig. Een en ander is verzekerd. Kolven. In de gisteren te Goes gehouden algemeene verga dering van den Nederlandschen Kolfbond werd de rekening, toonende een saldo van f 151.43, goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. Halff alhier, dr. G, W. Vredenburg te Koog aan de Zaan, en J. N. van der Weiden Lzn. te Haarlem, werden bij acclamatie herbenoemd. Uit een mededeeling van een secretaris bleek, dat tot den bond behooren 15 clubs en 4 buitengewone leden. Als plaats waar dé volgende algemeens verga dering zal gehouden worden werd Bolsward aangewezen. Aangenomen wer.i het voorstel van het dagelijkse!) bestuur om c. q. ia 1909 te spelendrie series van vijf slagen. Men meldt uit de Betuwe Het ziet er mot den fruithandel alhier alles behal ve rooskleurig uitDe duizenden mudden afgewaaid fruit moeten voor f 1,en fl,20 per H.L. worden opge ruimd. Pogingen om dit fruit in het buitenland te verkoopan zijn misiukt, hetgeen niet ongelukkig is, daar de verzending van minder gave vruchten onze reputatie in het buitenland uiet kan verhoogen. Er is in het geheel geen vraag naar goede appelen of peren. Meer en meer melden de berichten, dat in alle landen van Europa fruit in overvloed is. zoodat de kae.s van een levendigeu handel op Engeland en Duitsehland, die andere jaren duizenden H.L. betrok ken, geheel is buitengesloten. Goede appelen gelden thans f3,— per H L. fabrieks- appelen f 1 —1,50 ptr I1.L. De ze prijs is gelijk of iets minder dan d& pachtsom op het hout besteed, zcodat de arbeid niet eens wordt betaald. De pruimenhandel Imeft mede een treurig verloop gehad. Het weer fiep erg tegen en de laatste soorten als kwetsen en Reine Claudes hadden veel geleden en daalden daardoor sterk in prijs. Zij gelden thans 4—5 ets. p »r 1/2 K.G., een prijs verre bensden ds koopsom. Noten worden verkocht voor f3,50 per H.L. Er is een middelmat g gewas. Naar tafelfruit is steed3 goeds vraag en daarvan blijven de prijzen stationnair. Men besteedt o.a. voor de bekende jutteparen 7—17 cent per 1/2 K.G. naai gelang van qualiteit. Vroege stoofperen en stoofap pelen worden in overvloed aan de veilingen gebracht doch de prijs van 2—3 cent per i/s K.G. is veel te laag. De vorige week moest te Spankenburg {geru. Bun schoten) een visschersgezin, bestaande uit moeder en vier kinderen het hoofd oefent zijn bedrijf op de Noordzee uit met beh .lp van den sterken arm uit de woning worden gezet, omdat het huis sedert ge- ruimen tijd verkocht was en de nieuwe eigenaar het wenschte te botrekXen. Gebrek aan een andere wo ning had de vrouw er steeds van teruggehouden haar huis te verlaten zo wist niet waarheen te gaan. Het arme gezin Kon ook niet bij anderen worden onder gebracht, want de woningen te Spakenburg zijn van zoodanigen aard, dat niet één gezin de dakloozen tij delijk kon huisvesten. Sommige woningen verkeoren dan ook in een allertreurigst en toestandze bevatten slechts één vertrek met zeer beperkte oppervlakte, tf-rwijl slechts één bedstede aanwezig is, en de kin deren dikwijls op den grond op atroo moetea slapen. Veel belangstelling wekt to Amsterdam deze wedstrijd. De Kalverstra&t zag er Maandag feestelijk uit. Vele winkeliers hadden aan de uitnoodiging van het comité voor den étalage-wedstrijd, om te vlaggen gehoor ge- gever». Reeds Zondagavond was 't bijz nder levendig en stonden voor sommige vitrines waarachter iets bij zonders te zien was, de menschen opeengehoopt. Er is nogal veelvuldig met poppen gewerkt, hier en daar zelfs zoo overdreven dat het vee! heeft van oen wanordelijke poppenkast. De firma P C. Paerels aan het Rckin heeft haar hooge en ruime étalage-kast horscha, en in een oud- HoIIandsche kamer, waar bij den haard een knap boerendeerntje zit te breien en nu en dan even schalks het publiek to lacht. De geho T> inrichting getuigt van z- er veel smaak en doet met de imitatie-betim mering en blauwl%kenache waudbel leeding rustig' en prettig aan. Hier ten minste geen overlading van meubelen, het is een kamer waar alles op z'n plaats staat, maar ook niets te veel. Goed is ook de étalage van ds Hammond-sriirijf- machine, die een tunnel van wit linnen heeft gemaakt in de holte waar van "een machine staat. De firma Spijer Zn. etaleert antiquiteiten, waar onder een curieus oud vierwielig wagentje. Eenvoudig en zonder bombarie. A. J. W. Graffner heeft een mooie koper-etalage met gele chrysanthemums. Verder is nog belangrijk de bekende firma Pander, die een sierlijk slaapkamer ameublement en een prachtig empire-salon laat zien; M. Laimböck (damesartikelen), die vermelding ver dient om de werkelijk fijne kleurencombinatie, evenals de firma Wagener (in damesgoederen). Ten slotte zij vermeld de pianofirma Duwaer en Naessens, die een levensgroote Wagnerfiguur in haar étalage heeft met een kop die prachtig gelijkt. De groote maëstro wijst zwijgend naar de phonola voor hem en houdt een Wag- neT-rol in de hand. Het is opmerkelijk dat verschillende andere groote firma's zich van mededinging onthouden hebben. Hedenmorgen brak bij den heer K. de Vlieger, landbouwer te Haarlemmermeer, brand uit. De schuur met alles wat daarin was, ging verloren. Een marktbezoeker J. v. d. H., tuinman in de Beern- ster, werd eensklaps door een hartverlamming over vallen en was binnen weinige oogenblikken ove-leden. Werd de Zuiderzee-vloot sedert eenigen tijd veront rust, doordat herhaaldelijk netten werden vermist, thans is het aan de politie te Hoorn gelukt de hand ie leggen op zekeren de R., tegen wien proces-verbaal in zake netten-diefstal is opgemaakt, en van wien men vermoedt, dat hij schuldig is aan verschillende dief stallen van in zee uitstaande netten. Ambachtaonderwijs. Op initiatief van het „Departement Hoorn en om streken van de maatschappij van nijverheid" is, gelijk we meldden, hier onlangs een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt, verbetering te brengen in de op leiding van toekomstige ambachtslieden. Het bestuur tracht thans, ter bereiking van dat doel, de noodige fondsen bijeen te brengen, eenerzij ds tot het oprichten van patroons- en leerlingcursussen en ambachtsscholen, anderzijds tot toepassing van het leerlingstelsel in die gevallen, waar dit het meest ge- wenscht zal blijken te zijn. Lettende op de algemeen dringende behoefte, die zich te Hoorn en omstreken doet gevoelen aan verbeterd ambachtsonderwijs, hoopt bet bestuur, na van de ingezetenen voldoende steun te hebben ontvangen, zich met succes te kunnen wenden tot provincie-rijk met een aanvrage om subsidie. Ofschoon we reeds over de helft zijn, hebben we de honderd inschrijvers voor het analytisch verslag nog niet. Zrnals men weet wordt de prijs van dit Kamer-verslag per jaar in plaats van f 1 50 ets., indien er honderd exemplaren te gelijk besteld worden. Wij hebben onz8 bemiddeling aangeboden, om den lezers 50 ets. te besparen. Blijkt evenwel, dat er niet voldoende belangstelling bestaat, dsn vervalt natuurlijk onze bemiddeling. We zullen tot morgen wachten en dan onze eind beslissing mededeelen. Langer uit stellen gaat niet, daar hst verslag dezer dagen reeds verschijnt. Zitting van Dinsdag 15 Sept. C. da G., Schermeer, beleediging en wederspaunig- heid, vrijgesproken. Aria Br., Schermerhorn, beleediging en wederspan- uigheid, f 30 boete, subs. 10 dagen hecht. H. J. EOegstgeest, onbevoegd uitoefenen der ge neeskunst, vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter te Modemblik en veroordeeling thans tot 2 maanden hecht. Voor een onderzoek naar den toestand der geestvermogens van E., zooals door den O. v. J. w aschelijk werd geachtheeft de rechtbank geen termen gevonden. C. H., Westwoud, verzet tegen de politie en belee- diging, f 7 bo 4e, subs. 7 dagen hecht. M. S,, Beverwijk, verzet tegen de politie, f 15 boete su us. :0 d.agen hecht. H. G. v. E. er» G. M., te Wijk aan Zse, hinderlijk zijn voor de politie, uitspraak 8 dagen uitgesteld. J. F. G., onbekende woonplaats, bedelen te Limmen, 2 dagon hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijks werkinrichting. G. R.. Arnhem, en B. K. K., een Duitschar, land- looperij, beiden vrijgesproken. De rechtbank, heden vonniswijzende inzake de we- derspannigheid en de beleediging, welke het gevolg zijn g'eweest van de bekende eendenverordening in de Schermeer, sprak den beklaagde C. de G. vrij en ver oordeelde den beklaagde Arie Br. tot 30 boete subs. 10 dagen hechtenis. De eisch tegen den eerste, die verdedigd werd door mr. A. Prins was 75 boete of 15 dagen hechtenis. Het Vrije Tooneel zal behoudens bnitengeW'. ne omstandigheden -- in dit seizoen de volgende stukken opvoeren: Een vijand vat» 't Volk flbsen), Slaapstee (Maxim Gorky), Slechte Herders (Octave Mirabeau vert .ling van H. Croiset), Het Pantser (Herman Heijer- maiis) en Voerman Henschel (Gerard Hauptman). In de week van 7 Sopt. tot 12 Sept. zijn in het Badhuis van het n Witte Kruis" genomen67 kuip- baden, 74 r«genbaden le klas, 1-0 regenhaden 2e klas tezamen 301 baden. Veel belangstelling was er Zaterdagavond in café „De T abakshandel" van den heer Schermerhorn, op het Waagplein te Alkmaar, waar deheer J. de Haas van Amsterdam een sumultaan seance in het damspel zou geven, ja zoo groot was die belangstelling zelfs, niet minder dan 27 personen, waaronder bekende dammers uit den omtrek, waanden zich in den strijd, dat do zaal veel te klein was. Waar wij nu reeds vertrouwen dat herhaling van een dusdanigen strijd zal plaats hebben, is het niet in 't dammen, dan in 't schaken, is het noodzakelijk dat een ander locaal wordt uitgezocht of het biljart in het thans gebruikte wordt weggenomen. Ten ongeveer 8 ure hadden de spelers plaats geno men en opende de heer Cloeck met een toespraak de bijeenkomst onder 't toeroepen van een welkom aan de spelers en belangstellenden, niet minder aan den heel de Haas, die daarop het woord verkreeg. Waar hij het aangenaam vond wederom een seance te kunnen geven en zich dit tot een eer rekende, daar meende hij ook te moeten geven een aansporing tot bevordering van het damspel, dat in de laatste jaren in Nederland zulk een grooten sprong had ge nomen. Een 10-tal jaren geleden waren er slechts 2 clubs, Amsterdam en Rotterdam, nu telde de Dambond pl. m. 500 leden. Hij gaf de verzekering dat de nat. Dambond zich niet zou splitsen zooals de Ned. Schaakbond, daar de scheuring van deze het bewijs had geleverd, dat kwij ning er van het onvermijdelijk gevolg was. De beide clubs van Amsterdam en Rotterdam zou den hunne organen ineen doen smelten en de Ned. Dambond zou toonen dat eendracht macht maakt. Met een woord van hulde aan den heer Noome van Purmerend als dammer en bekwaam problemist in N.- Holland besloot spreker zijn rede, die zoo hij hoopte, zou bijdragen tot de vermeerdering van het aantal le den der Alkmaarsche vereeniging en ter bevordering van het Damspel, want daarvoor gaf hij sumultaan seances niiet als spreker maar meer en uitsluitend als propagandist. Daarna begon de seance, die eindigde ten half een met den volgenden uitslag: 27 partijen gespeeld. 1 verloren tegen den heer K. Dekker van Oterleek. 4 remise gemaakt met de H.H. O. v. Gulik, A. Noome en Kreijger te Alkmaar en K. Wester te Oudorp. 22 gewonnen. Ongetwijfeld een prachtige uitslag, een bewijs van de speelkracht des heeren de Haas, wien het speet dat de partij van den heer O. Dekker te Alkmaar niet genoteerd was daar deze partij, al is zij verloren geworden, verreweg de het best gespeelde partij was. Nadat de heer Cloeck onder dankzegging aan den heer de Haas de seance had gesloten, waarop deze in t kort antwoordde, gaf de heer de Haas nog eenige voorbeelden van combinaties en slagzetten op het dam bord, die de verwondering van de belangstellenden ver wekten en bewijzen deden dat het damspel zoowel als het schaakspel ten volle verdient beoefening en nooit voleinde studie. Ruim 2 uur scheidde het gezelschap, dat een avond heeft gehad, welke voor belangstellende dammers be slist in aangename herinnering is achtergebleven. In den Kongosiaat zijn, zooals men zich zal herinneren, opvarenden van de „Villes de Bruges" op gegeven. Thans is er een ander schip in België aan gekomen met berichten. Het „Hlbd. van Antwerpen" zegt hiervan o. a. „Wat tot hiertoe verteld werd over de ramp van de Ville de Bruges, schijnt volgens het gedane onderzoek niet erg juist te zijn de schipbreukelingen zijn wel degelijk slachtoffers geworden der nog half wilde volks stammen. In strijd met wat vroeger verteld werd waren al de passagiers niet in hunne kabienen op het oogenbiik van de ramp. Alleen M. Forest is om gekomen in zijne kabien en al de andere passagiers konden zich in booten redden en landden aan op het eiland Ukaturaka in den middenloop der Kongo- rivier. Maar in plaats van er goed ontvangen te worden, werden ze door de inboorlingen vermoord en opgegeten. Een groot getal dier menschenetera zijn reeds aan gehouden en naar de gevangenis overgebracht. Vier der negerhoofden, die mee aan die afgrijselijke smul partij deelnamen, zijn reeds te Nieuw-Antwerpen ter dood veroordeeld en opgehangen in het kamp van Lissala. Twee andere negerhoofden zitten te Boma opgesloten. Zij zijn reeds aan de inlanders tentoon gesteld en zullen zonder twijfel denzelfden weg ingaan als die vau het kamp van Lissala. Twee negerhoofden, die den moord pleegden op den ongelukkigen agent Cornelis, zijn te Boma ter dood gebracht. De president der Vereen igde Staten heeft een eigenaardige toespraak gehouden. De heer Roose velt heeft nl. gesproken over het Amerikaansche ge zinsleven en o.a. gezegd, dat het zijn wensch is, dat de zeden en gebruiken van landen met een oude be schaving naar Amerika overgeplant zouden worden en dat de Duitschers, die zich in de Vereenigde Staten komen vestigen, aan hun gewoonten om bijeenkomsten te houden, waaraan vader, moeder en kinderen deel nemen, getrouw zullen blijven. „Wij hebben bij ons, zeide de President, een beter ingericht gezinsleven noodig en moeten daarvoor bij Duitsehland, Zweden en Noorwegen in de leer gaan. Deze landen leveren ons vele van onze beste onderdanen." Wij meenden, dat ons land Amerika ook geen slechte burgers heeft geleverd zou de president misschien vergeten zijn, dat hij van Hollandsche afkomst is Een bloedige botsing. Zondagmiddag is er in de Andrassy-atraat te Boe dapest een bloedige botsing tusschen een katholieken kerkelijke») ommegang en de deelnemers aan een soci alistische volksvergadering voorgevallen. De politie sloeg met de blanke sabel op de socialisten invan wie er velen zwaar gewond werden. De socialisten hadden met schimpscheuten en stee nen gooien do aanleiding gegeven. Er zijn 60 rustverstoorders in hechtenis genomen. s-GRAVENHAGE, 15 September. De heden door minister Heemskerk uitgesproken rede luidt aldus „Mijne heeren 1 De Koningin, tot Haar leedwezen verhinderd in Uw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen deze Zit ting der Staten-Generaal te openen. In de vriendschappelijke verhouding tot de Regee ring der Republiek Venezuela is eene storing gekomen naar welker vreedzame opheffing door Harer Majes- teits regeering wordt gestreefd. Onze betrekkingen met de overige buitenlandsche Mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard. Veel is er in moederland en koloniën, dat tot erken telijkheid stemt. Nochtans zijn er ook eenige minder gunstige verschijnselen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de toe stand van landbouw, tuinbouw en veeteelt over het al gemeen bevredigend is. Het gevaar, dat door het op treden van het mond- en klauwzeer den veestapel be- dreigde, is thans geweken. Minder voldoening geeft, mede ten gevolge van de moeilijkheden op de geldmarkt, de toestand van han-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2