DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende Jaargang. 1908. WOENSDAG 16 SEPTEMBER, Verkiezing voor den Gemeenteraad. Landweeroefeningen. BINNENLAND. No. 216 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. HJÊÊZij, die zich met I October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DE UITGEVERS. Onbestelbare Brieven en Briefkaarten. Bali. De correspondent van het „Hdbl." te Batavia seint De dewa-feesten in Karang Asem zijndank zij het machtsvertoon, afgeloopen zonder aan leiding te geven tot verzet. Overeenkomstig den eisch van den resident werd heden door den stedehouder Goesti Gdé Poetoe Ketoet uitgeleverd. De stedehouder Goesti Gdé Djilantik treedt al en wordt opgevolgd door zijn zoon Goesti Bagoes. Inrichting voor Schipbreukelingen. Z. K. II. de Prins der Nederlanden is voor nemens a.s. Zaterdag de opening van de inrich ting voor Schipbreukelingen te Wijk aan Zee bij Velsen met Zijne tegenwoordigheid te ver eeren. De inwijding zal ook bijgewoond worden door eenige ministers, departementshoofden. Eerste Kamer. Tweede Kamer. De Rijksmiddelen. Tegen de z.g. tentoonstellingen. De vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen in Nederland heeft aan autoriteiten*bij';het Rijk, de provincie en de gemeente een missive ge richt waarin zij de bijzondere aandacht vestigt op het feit dat in de laatste tijden vooral talrijke pogingen worden gedaan, vooral door vreemde lingen, om tentoonstellingen tot stand te brengen, waarbij dan 0. a. de medewerking van verschil lende personen van naam en stand wordt inge roepen. Wijl het bevorderen van dergelijke tentoon stellingen zoowel is tegen het algemeen belang als tegen het belang van de firma's die in de termen vallen er aan deel te nemenverzoekt de vereeniging steun"en medewerking, aan de door de direct belanghebbenden volstrekt niet gewenschte tentoonstellingen te onthouden. Risico-overdracht met spoed. Naar ons werd medegedeeld is een request van een Rotterdamsche stuwadoorsfirma, ver zoekende (naar aanleiding van de jongste pre- mieverhooging der Rijksbank) tot het dragen van eigen risico te worden toegelaten, op acht September ingediendbij Kon. Besluit van e 1 f ARSC De BURGEMEESTER der geme» nte ALKMAAR Gelet op art. 55, laatste alinea der Kieswet, Brengt ter algemeene kennis, dat op Dinsdag, 22 September a.s., van des voormiddags 8 tot des na middags 5 uur de stemming zal plaats hebben voor a. één lid van den Gemeenteraad voor het 2e kiesdistrict, waarvoor candidaten zijn de heeren: J. A. B. FENIJN, D GOVERS en W. WOLZAK. Het stembureau houdt zitting in een lokaal van de 3e Gemeenteschool aan den Koningsweg, hoek Lombardsteeg b. één lid van den Gememteraad voor het 3e kiesdistrict, waarvoor candidaten zijn de heeren J. F. M. ENDEL, J. POT en Mr. J. VERDAM. Het stembureau houdt zitting in een lokaal der 2e Ge meenteschool aan de Oudegracht, tegenover het Wildemans hofje. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt »ïïjj, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, „aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre „ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan „genisstraf van ten hoogste één jaar." Alkmaar De Burgemeester voornoemd, September 1908. G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van Oorlog is bepaald hetgeen volgt: „Gedurende de aanstaande oefeningen, -kan aan de landweermannen, die gehuwd zijn of als hoofd van een gezin, zijn aan te merken, door den Landweerdistricts commandant worden vergund om thuis te slapen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefening gevestigd is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het af leggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang der oefeningen ten gevolge van, buiten deze, opgedane ver moeienis. De landweermannen, aan wie zoodanige vergunning wordt verleend, zullen hebben zorg te dragen, dat zij ten minste een half uur vóór den aanvang der morgen oefening in de kazerne terug zijn, terwijl zij des avonds eerst naar huis kunnen gaan, nadat alle oefeningen en diensten voor hen zijn afgeloopen." „Aan de vorenbedoelde landweerplichtigen kan te vens door den Landweerdistricts-commandant worden vergund, om in eigen voeding te voorzienzij ontvan gen dan alleen een ration brood, terwijl aan hen 0.25 per dag, als vergoeding van levensmiddelen wordt uitgekeerd. De landweermannen, die deze laatste vergunning erlangen, mogen zich echter niet tusschen de morgen en middagoefening naar huis begeven; eenmaal in de kazerne, blijven zij daar, tot zij zich des avonds, na af loop der diensten, naar huis begeven; op dezen regel mag alleen eene uitzondering worden gemaakt, indien eene avondoefening plaats heeft, waarvan de betrok kenen dan tijdig verwittigd moeten worden. De bovenbedoelde vergunningen worden verleend voor den geheelen duur der opkomst en niet voor enke le willekeurig te kiezen dagen. Indien van de vergunningen misbruik wordt ge maakt, moeten deze, onverminderd de eventueel op te leggen straf, voor den overtreder onmiddellijk worden ingetrokken." Belanghebbenden, die de bovenbedoelde vergunning of vergunningen wenschen te erlangen, behooren zich daartoe ten spoedigste tot den Landweerdistricts-com mandant (Kennemerpark No. 23 te Alkmaar) te wen den. Alkmaar, 7 September 1908. De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. ALKMAAR, 16 September. Tusschen Turkije en Bulgarije is weer eens een con flict uitgebroken, dat een gevolg is van de verhouding tusschen de beide rijken. Bij het congres te Berlijn in 1878 werd Bulgarije, met Sofia tot hoofdstad, een zelfstandig vorstendom, dat evenwel schatplichtig aan Turkije zou zijn. Tot vorst werd gekozen Alexander van Battenberg, die weinig genoegen van zijn benoe ming heeft beleefd en geëindigd is met afstand van de regeering te doen. Toen kwam de tegenwoordige vorst Ferdinand van Saksen-Coburg-Gotha, die niet erkend werd door de groote mogendheden en ook nie't door Turkije. Sedert komt af en toe de netelige kwes tie van de onafhankelijkheid van Bulgarije weder op het tapijt en dezer dagen heeft Turkije het rijk van vorst Ferdinand doen gevoelen, dat er veel te Kon- stantinopel mag zijn veranderd, doch dat men over Bulgarije nog altijd gelijk denkt. Dit is te merkwaar diger, wijl de Bulgaarsche regeering onlangs had ver klaard, gaarne de goede betrekkingen met Turkije te zullen handhaven. De Turksche minister van buiten- landsche zaken heeft deze vriendelijkheid beantwoord met den diplomatieken agent van Bulgarije te Kon- stantinopel geen uitnoodiging te zenden voor een maaltijd, welke hij den buitenlandschen gezanten aan bood. De minister en de grootvizier meenden dat de ze agent niet in aanmerking kwam, wijl Bulgarije slechts een rijk uit een diplomatiek oogpunt was. De zaakgelastigde van Bulgarije, de heer Gesjof, vroeg om inlichtingen, zeggende dat hij vroeger herhaalde lijk wèl uitgenoodigd werd. Hierop werd listig geant woord, dat het eenvoudige huis van een minister niet vergeleken kan worden met het keizerlijke paleis. De heer Gesjof heeft daarop de Turksche hoofdstad verla ten, omdat hij zich beleedigd gevoelde. Het is niet on mogelijk, dat deze zaak leidt tot het afbreken van de betrekkingen tusschen de beide landen in dit geval een nog- abnormalen gebeurtenis dan anders. De I urksche pers vat over het geheel het gebeurde nogal kalm op. Zij keurt de houding van de regeering oed en noemt het geval zelfs zonder politieke beteeke- nis. Dit laatste is wel wat al te optimistisch: men moet niet vergeten, dat er tal van pogingen zijn ge daan zelfs door vreemde gezanten om aan den heer Gesjof een uitnoodigingskaart te verschaffen, doch de minister weigerde beslist, zoodat hier wel de gelijk een vooraf geraamde demonstratie bedoeld werd. De Bulgaarsche pers is dan ook minder goed te spre ken. oor zoover zij tot de oppositie behooren, dringen de bladen krachtig aan op het eischen van een volledi ge genoegdoening voor de vernedering, waaraan Tur- fjk Bulgarije heeft blootgesteld. En de regeeringsge- zinde couranten spreken de hoop uit, dat de Turken zullen inzien, dat zij een fout begaan hebben en dat zij deze wel weer willen herstellen. Die hoop zal ech ter wel ij del blijven. Wat er dan moet gebeuren is nog niet duidelijk. Veel zal hierbij afhangen van Rusland, dat nog al iets te zeggen heeft in Balkanza ken. Vroeger werd herhaaldelijk gemeld, dat men in 8>t. Petersburg wel ooren had naar den wensch van Bulgarije om onafhankelijk verklaard te worden. Bo vendien moet Rusland steeds erop hebben aangedron gen, dat Bulgarije zich voorkomend jegens Turkije ge droeg. Bulgarije heeft dit den laatsten tijd steeds ge daan en nu komt Turkije plotseling voor den dag, op een wijze, welke elke voorkomendheid onmogelijk maakt en welke dan ook zeker niet in den Russischen smaak valt. Wellicht dat Rusland zich er voorspant om dit onaangename zaakje weer in het reine te bren gen. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie Helft der maand September 1908. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. H. Sprurjt, W. Tuist, Mrj. S. Smit, J. Doets, W. Arugelaar, J. Blom, W. Venverloo, Brieven. Amsterdam. Casiricum. H.H. Waard. Helmond. Velsen. 9 Briefkaarten. Mej. A. van DamAmsterdam. H. Kikkert, Helder. Mej. B. Nifterik, ScheveniDgen. J. Pieterse, Zaandam. Mej. A. Regter, Zitting van Dinsdag 15 Sept. Kinderwetten, geheels morgen werd besteed met de behande ling \an twee sanderwetten-zaken met gesloten deuren. Eerst tegen twaalven werden de deuren weer geopend. Toen had zich te verantwoorden de 41-jarige visch- vemer E. F., onlangs te Dan Helder, thans zwervende. Het misdrijf dat hem op de beklaagdenbank bracht g°ld een ontvreemding. Hij had twee koperen beugels weggenomen van een. kar die hij gehuurd had gedurende de kermis te Den Helder in 1907. Voor f 1.— had hij het gestolene verkocht in beschonken toestand aan D. Bakker. An derhalf jaar lang heeft do eigenaar van den wagen F. gelegenheid gegeven de beugels van Bakker terug te koopen 6U ze aan hem terug te geven. Maar hij heeft daarop tevergeefs gewacht en ten slotte is dé justitie in de zaak gemoeid. Bij de behandeling van zijn zaak beweerde de be klaagde heden, dat hij indertijd in dronkenschap heett gehandeld. Ook zei hij wel getracht te hebben ae 1" ugela terug te bekomen, doch Bakker wilde ze mot. asn hem verkoopen. Bakker -zei dat bij ze aan F. niet torug heeft willen geven, ome at deze geen geld had en er dus van terug- koopen geen sprake was. De eisch van den O. v. J. was 1 maand gevange nisstraf. De drank. De tweede beklaagde was dezelfde E. F. Had hij het vorigo feit in dronkenschap gepleegd, ook dat waarvoor hij thans terecht stond, was een gevolg van het overmatig drankgebruik, In een drank-stemming had liij te Den Helder den agent Goddeke om een dubbeltje gevraagd. Goddeke had evenwel andere plannen met F. en proces-verbaal volgde. F. bekende nu zelf dat hij aan den drank verslaafd is. Het Leger des Heils heeft al pogingen gedaan om den man te redden en hem aangeboden zich onder de hoede van het Leger te plaatsen. Eisch 2 dagen hechtenis. Mishandeling. Wat nu v. Igde was een herhaling van het voorge vallen op een zitting in het begin van dit jaar. Toen hadden zich te verantwoorden J. Bi. en P. C. T. van St. Maarten omdat zij in den nacht van 15 Maart j.l. Reyer de Moei te Haringkarspel hadden mishandeld. Ze waren met een club uit de herberg langs Reyers woning gekomen, hadden baldadigheid gepleegd'en toen daarop de Moei vertoornd naar buiten kwam, hadden ze hem ernstig mishandeld. Wij hebben de zaak toen uitvoerig beschreven. Zij werd uitgesteld, omdat de getuige Grada Baars wegens ziekte niet gehoord kon worden, terwijl hare getuigenis toch noo- dig was. Zij ver daarde nu de mishandeling gezien te hebben. Eisch f20,boete of lO dagen hechtenis. De verdediger, de heer mr. Cohen Stuart, wees op het onbelangrijke van de mishandeling en vroeg in elk geval een lichtere straf. De beklaagden bleven ontkenning „Wai benne heelkendal onskuldig heere Mishand eling. Nog meer propaganda voor de geheel-onthoudingNu was het weer aan den koopman C. W. te Spanbroek dat de drank parten had gespeeld. In benevelden toe stand nad hij den 3 Juli Jacob Commandeur gesla gen. Er ontstond nl. twist, terwijl zij samen bitterden Eisch voor deze mishandeling0 weken gevange nisstraf. Nog één. J. C., de geslagene uit de vorige zaak, was daarop de beklaagde. In zijn dronkemansstemming had hij de vrouw van Cornelis Wevers g «slagen. C. is daarna ziek geworden. De O. v. J. meende dat die ziekte al een goede straf voor C. was. Daarom eischto hij een lichte nl. 1 week gevangenisstraf. Vreemde manieren houdt J. K. te Broek op Langendijk er op na. Zater dagavond 25 Juli bleek dit. Hij klom over een schut ting, kwam op 't erf van de wed. A. v. d. Molen, die hij leelijk deed schrikken. Wat z'n bedoeling was werd met duidelijk. Zeker wilde hij de weduwe het hof maken. Eisch I week gevangenisstraf. Alweer de drank, In dronkemanswoede was P. M., timmerman te Westwoud, in den nacht van 28 op 29 Juli, in de herberg van J. Wit zeer lastig. Hij werd er uitgezet kwam met veel drukte weer binnen, werd er toen wser uitgezet en uaar huis gebracht. Doch eerst had Ml ao8 gelegenheid in de herberg een ruit stuk te slaan. Proces-verbaal volgde. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Eendenquaestie. De laatste beklaagde, P. H., bakker te Zwaagdijk, was in de maand Jli zijn eenden op gaan vangen, maar had daarbij er ook 3 van den eendenhouder, Cornelis Klijn, meegenomen. Deze deed daarvan aan gifte bij den rijksveldwachter v. d. Berg te Hoorn. d. Berg heeft de eenden van Klijn, die een ander merk hadden dan die van Hof, bij II. uit 't hok ge haald. Beklaagde zeide toen, 't zijn mijne, die anderen krijgen dit merk ook. Op de zitting beweerde H. heden, dat hij wel zag, dat 't zijn eenden niet waren, maar hij kon ze niet meer uit het hok krijgen. Hij kon ze anders niet hou den. Daar nij echter dan dit en dan weer dat zei en zoowel bij de politie als den rechtercommissaris andere verklaringen heeft afgelegd, wees de president hem daarop en achtte deze zijn ophelderingen niet erg be trouwbaar. De officier achtte het opzet bewezen en me«rkte op, dat beklaagde in de eenden-negotie geen prima repu tatie geniet. Eisch 3 weken gevangen isstraf. Uitspraak in alle zaken a.s. Dinsdag. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye, heeft gister middag het voorzitterschap aanvaard met een toespraak waarin hij o.a. zeide „Wij wenschen ons goede reken schap te geven van de wetsontwerpen aan ons oordeel onderworpen, het voor en tegen nauwgezet te over wegen en dienovereenkomstig onze stem uit te brengen !j gebruik makend van ons parlementair recht,'om aan ij da regeering kenbaar te makan de bezwaren d e ons ,i eventueel zouden weerhouden onze goedkeuring daar aan te verleenen en d iarbij niet uit het oog verliezend jj de eigenaardige en gewichtige positie welke de Eerste Kamer inneemt in ons staatsbestel en met stipte in- achtneming harer grondwettige bevoegdheden." In de Tweede Kamer heeft gisteren de heer Lieftinck als oudste lid in jaren, het tijdelijk voorzitterschap aanvaard met een rede, waarin hij verklaarde met leedwezen den zetel in te nemen, welks bezitting hij nog zoo gaarne had gegund aan den heer Van Alphon, aan wiens scherp oordeel en hoogstaand karakter hij warme hulde bracht, onder het uitspreken van de beste wenschen voor zijn volledig herstel en voor het genot van een welverdiende rust. De Kamer juichtte deze woorden toe. De tijdelijke voorzitter jwees vervolgens op^het, vele werk, dat der Kamer wacht en« ;hij hoopte, dat de leden er indachtig op zullen zijn dat het nieuwe zit tingsjaar slechts van korten duur zarwezen. De minister van financiën heeft vervolgens de staats begroting voor 1909 aangeboden. De candidatenlrjst voor het voorzitterschap" is daar- na opgemaakt. Als eerste candidaat is gekozen jhr. Roëllals tweede mr. H. Goeman Borgesius en als derde Mr. P. Loeff. De maand Augustus heeft het al heel slecht gemaakt, wat de opbrengst'der Rijksmiddelen betreft. Deze is zeer ver beneden die van haar naamgenoot in het vorig jaar gebleven. Werd toen ontvangen een bedrag van f 12,898,705.73i/2, in dit jaar is slechts f 11,167,237.05 ingekomen, dus een nadeelig verschil van niet minder uan ruim 17 ton. En al neemt men hierbij in aan merking dat Augustus 1907 een zeer goede maand was, die vooral tengevolge van hoogere opbrengsten van bedrijfsbelasting" en suikeraccijns, 8 ton hooger was geweest dan Augustus 1900, dan nog is het ver schil van 9 ton, bij 1906 vergeleken, een zeer belangrijk bedrag. Gaf in Augustus 1907 de bedrijfsbelasting een'mooi resultaat, deze was dit jaar met de successierechten en het gedistilleerd de voorname oorzaakfder mindere ontvangst. Meer werd ontvangen dan in Augustus 1907Sop de grondbelasting f 31,000, de vermogensbelasting^ 89,000, den wijnaceijns f 1000, den accijns op bier en azijn f 10,000, de zegelrechten f 5000, de'registratierechten f 17,000, de domeinen f 12,000 en de posterijen f 8000. Minder brachten op de personeele belasting f 129,000, de bedrijfsbelasting f 670,000, hetfrecht op de mijnen f 5000, de invoerrechten f59,000, de suiker accijns f 119,000, het gedistilleerd f 176,000, de zout- accijns f 4000, het geslacht f 28,000, gouden en zilveren werken f 6000, de hypotheekrechten f 1000, de successierechten f 652,000, de rijkstelegrafen f 20.000, de staatsloterij f 9000, en de loodsgelden f 28,000. De opbrengst van den accijns op de suiker'bedroeg in de laatste drie maanden van dit jaai f5,556,009,20 tegen f 5,989,997,75 in hetzelfde tijdvak van 1907. Over de eerste acht maanden van dit jaar hebben de middelen opgeleverd f 101,520,924,21 tegen f 103,706,494,511/2 in de eerste acht maanden van verle denjaar. Hetnadeelige verschil bedraagt f2,185,570,30l/2 Vereenvoudigde spelling.Z Vier van de zeven raadsleden van Winschoten, die onlangs vóór de motie stemden waarin werd afgekeurd de directe invoering der Kollewijnsche spelling, hebben beslet- n zich tot de Kroon te wenden, met verzoek, om vernietiging van het besluit van Burgemeester en Wethouders tot die invoering.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1