Land- en Tuinbouwtentoonstelling STADSNIEUWS. September bewilligd, met bepaling dat "de ver gunning zal ingaan met v ij f t i e n September. Binnen één week heeft dus dit request bet beoogde gevolg gehad een bewijs dat met den wensch van den Minister om met aanvragen van risico-overdracht den meest mogelijken spoed te betrachten, ten volle rekening is gehouden en dat een vlugge afdoening van dergelijke zaken mogelijk is, als het moet. (N. Ct.) te HEER HUGOWAARD. Zie^voor de bekroningen(Laatste berichten. UIT DE PERS. De openingsrede. De milioenen-nota. De Staatsbegrooting over 1909. De ontwerp-begrooting over het dienstjaar 1909 ziet er aldus uit: De uitgaven zijn geraamd op ƒ200,576,140.65 De middelen A L op 162,753,940.00 De overige op 21,974,411.00 te zamen 184,728,351.00 Derhalve wordt een tekort be rekend vanf 15,847,789.65 Vergeleken bij het totaal bedrag van de 13 hoofdstukkengelijk die aanvankelijk voer 1008 werden vastgesteld wijst het totale thans aan gevraagde bedrag een vermeerdering aan van 6,380,935.24. Minder dan voor 1908 is toegestaan Buitenlandsche zaken 16000,minder), fi-' nanciën (7,5 millioen minder schijnbaar helaas!) Meer dan voor 1908 is toegestaan Hooge colleges van Staat 4000,— meer), justitie (1,8 millioen meer), binnenlandsche za ken (ƒ268000 meer), nationale schuld 2000,000 meer). Op justitie is uitgetrokken f 550,000 voor kos ten van verbetering, uitbreiding en wijziging der bestaande opvoedingsgestichten en bouw van een nieuw opvoedingsgesticht voor jongens. Op Binnenlandsche zaken komen Alkmaar en Scha gen voor voor subsidie aan een vakteeken- school. GEMENGD NIEUWS. Uit Andijk. Groentenveiling. Spoorlijn Noordscharwoude. De Witte Kruistentoonstelllng. Ontzettende ramp bij een mijn. Een ballon opgelaten. Begunstigd door prachtig weer, had gisteren door de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht vaart, de vulling, en oplating van een ballon op het Suikerterrein aan den Leidschen weg plaats. Werd de vorige opstijging, te 's Gravenhage, geleid door een Duitscher nu geschiedde dit onder leiding van den kapitein der genie P. J. P. van der Steur, thans nog den eenigen gedi plomeerden ballon-commandant hier te lande. Deze heeft dan ook in Duitschland een ballon- tocht geleid, en heeft in Keulen onderricht gehad in de behandeling van 't materieel, enz. De heer W. ten Cate de Vries en Blussée, beiden van Amsterdam, maakten de reis mede. De ballop „Rotterdam" geheeten, heeft een in houd van 1200 M3. en is geleverd door de Duit- sche lirina F. Clouth. Het draagvermogen is 650 tot 680 K.Gh, hetgeen afhankelijk is van de kwaliteit van het gas, die in het buitenland doorgaans veel beter is. De ballon heelt een middellijn van 13 M. De kosten van één opstijging worden ge raamd op t 150 a f 180. Het doel van deze opstijging is ervaringen op te doen op het gebied van de luchtscheepvaart en het vormen van ballon-commandanten. En dit is wel noodig, want tot heden is in ons land nog weinig aan luchtscheepvaart gedaan. Eerst na flinke oefening zal men kunnen beginnen met een bestuurbaren ballon aan te schaffen. Het bezit van dezen ballon, waarvan de prijs met alle toebehoeren op f 2400 is geraamd, is te danken aan de vrijgevigheid van de heeren Van den Bergh, lid der Eerste Kamer, Van den Berg, J. van Hobpken, mr. P. van Wijngaarden, H. J. v. d. Leeuw van Es, W. ten Cate de Vries, P. H. Mees, W. Schay, allen te Rotterdam, en M. G. van Arend, te 's-Gravenhage. Vele belangstellenden waren, zooals gezegd, tegenwoordig, vooral officieren van de verschil lende wapens, te Utrecht in garnizoen. Precies 10 minuten voor één werd de ballon losgelaten. Onder een hoeratje van den toeschou wers stegen de koene luchtvaarders opwaarts. De ballon dreet in zuidwestelijke richting. Het Witte Kruis. Giftige bessen. Nieuws uit Hoorn. Cadettenschool. De lessen aan de Cadettenschool hebben van daag een aanvang genomen met een sterkte van 74 cadetten. Op transport gesteld. Drie jongens, minderjarigen, uit den Helder naar Amsterdam gegaan en zonder middel van bestaan daar rondzwervende, zijn door de Am- sterdainsche politie naar hier getransporteerd terwijl de Alkmaarsche politie verder zorg droeg voor hun transport naar den Helder. Hugow&ard is in feestdosalles viert feest, vroolijk wapperen de vlaggen, velen zftu aanwezig om bij de opening tegenwoordig te zijn, o.a. de heeren Nobel en Hazeloop als genoodigden. Te 12 uur opening der ten toonstelling in het lokaal van den heer Pijper. Hierbij wordt door den heer Brugman ongeveer het volgende gesproken Dames en Heeren. Het is me goed zoovele belang stellenden hier tegenwoordig te zi9n en waar ons de klokketonen van het middaguur aankondigen, dat het tijdstip der opening is aangebroken, vraag ik een oogen blik uwe aandacht, niet voor een schitterende rede, doch voor een eenvoudig openingswoord. En dan wii ik even in herinnering brengen hst met de meeste verbazing gesproken woord in 1906 door onzen Eere- Vooizitter, toen hem voor het eerst ter oore kwam welke plannen hier bestonden. „Maar zijn ze nu hee- lemaal dol, hier een tentoonstelling?'' was zijn van groote verwondering getuigende vraag. En zoo spraken er in 1906 meer, zoo dachten er zelfs velen. En toch dank zij den ijver der toenmalige commissie, dank zij den steun en medewerking toen allerwege verleend, dank zij vooral ook het bij uitstek prachtige herfst weer, slaagde die tentoonstelling van 1906 boven aller verwachting het succes w&s eenig. Inderdaad, de ten-„ toonstelling van 1906 is voor Hugowaards burgerij geworden een heerlijk algemeen feest. Zij was het be wijs, dat nifjt ten onrechte door wijlen Dijkgraaf Ak kerman op die eenvoudige manier meermalen gezegd mocht wordenGeld heeft De Waard niet, maar er zit courage in. Zeker, het was een waagstuk, maar het succes van toen deed de comm. besluiten dat waag stuk reeds nu te herhalen en opnieuw te trachten een tentoonstelling te organiseeren. En ziet, m'n vrienden, bij de voorbereiding gewfrd ors wederom steun van verschillende zijden. Waar commissieleden waren uitgevallen, stonden anderen gereed de ledige plaatsen in te nemen, gelde lijke steun ontvingen we van vele zijden, belangstel ling werd velerwegen getoond. Onder zulke omstan digheden tijgt men gaarne aan het werk, getroost men zich gaarne moeite en beslommeringen, offert men tijd en rust zoo noodig op om het eenmaal op touw gezette te doen slagen zoo goed mogelijk. Door ervaring geleerd, werden begane fouten ver meden, is b.v. gezorgd voor betere regeling, voor meer dere en betere losaliteit voor gezellig en feestelijk samenzijn. En wat de tentoonstelling op zich zelf betreft we meenen te mogen zeggen, ze doet niet cnder voor d'e van 1906. Dames en heeren, moge zij dan ons niet alleen te zien geven veel moois en goeds, doch moge zij velen uwer, strevende naar hooger, naar beter, een leerschool zijn, moge zij iets bijdragen tot verhoogiüg van Hugowaards naam, tot den bloei van landbouw, tuinbouw en veeteeltmoge zij als in 1906 aan geheel de burgerij en aan velen van buiten een paar aangename feestd igen verschaffen, waarop men met innig genoegen terug ziet, maar moge zij bovenal nauwer den band toe halen, die burgers aan burgers bindt, wantEendracht maakt kracht, twee spalt breekt kracht Doch ik zie me voor een breede schaar van wachten den, op het.oogenblik dat toegang zal worden verleend, wat me noopt me wat te bekorten. Toch mag ik het „de tentoonstelling is geopendniet laten klinken door deze zaal, voor een enkel woord van welkom aan onzen eere-voorzitter, die trots het meer en meer grijzen der haren, trots het klimmen zijner jaren nog levenskracht en levenslust genoeg gevoelt om mee te leven met z'n burgerij, om een zaak van algemeene belangstelling te steunen, vooral door er als 't ware het cachet van algemeenheid op te drukken door de aanvaarding van het eere-voorzitterschap. Namens de commissie, ik geloof ook namens Uw burgerij, daarvoor een hartelijk woord van dank en een hartelijk welkom, Burgervader Mede acht ik een woord van welkom hier op z'n plaats aan U, heeren Jury-leden, voor de bereidwilligheid, waarmede Ge op U naamt de moeilijke en- lijna zonder uitzondering, or;dankbare taak, van beoordeelaars te zijn. Immers, waar wordt een tentoonstelling, waar niet de loslippige „men" het een en ander heeft op te merken of af te dingen op het oordeel der partij Toch moet U één ding bij Uw taak aangenaam zijn geweest, n.l. dit, alleen te kunnen letten op de inzendingen, aangezien Ge van geen enkel nummer wist, wie de inzender is, zoodat alle gedachten van partijdigheid uitgesloten moest zijn. Ik leg hierop opzettelijk even den nadruk opdat ieder weie, dat door U is beoordeeld, zonder kennis te dragen van eigenaars der inzendingen. De commissie brengt U haar besten dank. Met groot genoegen begroet ik van deze plaats de heeren Nobel en Hazeloop, respectievelijk Rijksland- en tuinbouwleeraar en bij de meSkten uwer zeker geen vreemdelingen meer. Immers, velen die hier of op het andere tentoonstellingsterrein het een of ander iDgezonden, hebben meermalen geprofiteerd van Uwe wetenschap en houden zich stellig voor Uw verdere voorlichting aanbevolen. Welkom te dezer plaatse. Welkom ook aan U, die van hier en van elders kwaamt om te zien, wat Hu(o waard heeft en weet voort te brengen, welkom aan de vele burgers onder U, die ons financieel hebben gesteund, inzonderheid ook aan hen die door het beschikbaarstellen van een medaille nog meerdere belangstelling hebben getoond. Inzonderheid echtor m'n welkomsgroet aan U, land en tuinbouwers, die door overleg en vlijt, door taaie volharding aan de schijnbaar dorre aardkorst hebt weten te ontwoekeren die schat van heerlijke producten, te ontwoekeren aan den eertijds zoo schralen Hugo waardschen bodem. Denk ik me een 25 jaar terug, dan herinner ik me nog levendig, hoe me destijds werd gevraagd, hoe ik er toe kon komen om naar dien mageren Waard te trekken en ik moet bekennen de eerste indruk die ik ervan kreeg was nu juist niet al te gunstig. Doeh hoeveel is er veranderd en verbeterd! De Waardsche grond is niet meer te vergelijken met een rammelend gebeente, waar niets af te halen is door Uw noeste vlijt, door het meer en meer oordeel kundig gebruik van hulpmeststoffen, daarbij voorge licht door mannen der wetenschap, door het verbou wen van nieuwe producten, door een opgewekt ver- eenigingsleven onder U, hebt ge, wel vroetende en wurmende vaak, van De Waard een verblijf gemaakt waar het nog niet zoo kwaad is te wezen, waarnaar velen terug verlangen, wanneer ze naar elders ver trokken. Ik meen hier een eokel woord te mogen zeggen, ter herinnering aan het feit, dat op initiatief van wijlen den heer F. van der Goes en ondergetec- kende voor 10 jaren de Septembermaand het aanzijn (?af aan de vereeniging „Nieuwleven", welke vooral het Noordelijk deel van onzen polder ten goede is geweest, welke mag genoemd worden in de rij hirer zusteren. Moge zij nog veel doen in het belang van land- en tuinbouw, inzonderheid waar het geld den afzet van producten en het invoeren van nieuwe cul tures in deze omgeving. Dat de vereeniging „Nieuw leven" nog tientallen van jaren moge bestaan en bloeien, steeds schrijvende in haar vaandelExelsior Ten slotte nog dit, wat ik haast een dringende bede zou willen noemenVrienden, laat ieder trachten er iets toe bij te dragen ons landbouwfeest wel te doen slagen, het een heerlijk feest te doen zijn voor zich zelf, voor de zijnen, vooral z'n feestgenooten Dames en Heeren, namens de Commissie verklaar ik de tweede land- en tuinbouwtentoonstelling te Ileer- Hugowaard voor geopend In optocht ging het nu onder het luiden van het Angelus naar het lokaal van den heer Klaver, waar nog een enkel woord van welkom werd gericht tot de inzenders van vee en die van"de opluisteringsiu- zendingen, terwijl een woord van hulde werd gebracht aan het fanfarecorps, alsmede aan hen, die door ver siering het feestelijk aanzien hebben verhoogd, inzon derheid ook aan den Eerw. heer Van Swieten voor de blijken van belangstelling*.in dit bij uitstek plaat selijk feest. Nog een welkom aan allen en ook hier klinkt het: De tentoonstelling is'geopmd! Zooals wel te verwachten was, heeft het ministerie zich met zijn openingsrede geen slechte pers verwor ven. Het wordt bijna algemeen geprezen, dat de rede geen verkiezingsmateriaal bevat, dat er geen partij- toon in dit staatsstuk wordt gehoord. De N. Rott. Ct. vindt de rede „sober van inhoud cn droog van toon," doch „de indruk, dien de rede, onbe vooroordeeld beschouwd, daardoor naar buiten zal ma ken, kan slechts gunstig zijn. Zij teekent oprechtheid." Het „Hbld." (lib.) .vat zijn oordeel aldus samen „Een openingsrede dus, die zich door weinig onder scheidt van die der laatste jaren wel van die uit dr Kuypers tijd. Een openingsrede van een Ministerie dat wil trachten in het ééne jaar, dat het vóór zich heeft, natuurlijk in de eerste plaats met de Staten-Ge- neraal te werken in 's lands belang, opdat de parlemen taire machine wat nuttig product afllevere, maar dat dit blijkbaar doen wil op zóó velen bevredigende ma nier, dat men in Juni 1909 er nog zoo algemeen moge lijk mee ingenomen zijn zal. Een programma van een ministerie dat van de gegeven omstandigheden het beste gebruik maakt, zoo in 's lands belang als in dat zijner medestanders, van het ministerie van een zoo handig en bekwaam man als mr. Th. Heemskerk." De „Nieuwe Courant" (oud-lib.) betreurt het niet, dat de troonrede geen verkiezingsmateriaal bevat. „Ze ker is het zegt dit blad dat dit Kabinet er blijk baar op bedacht is alles te vermijden wat beduchtheid voor zulk een terugkeer zou kunnen bevorderen. Dit is niet alleen slimme, het is ook wijze politiek; zij be antwoordt niet slechts aan de belangen van de partij en waaruit het Kabinet is voortgekomen, maar te vens aan den eisch der staatkundige omstandigheden." Het „N. v. d. D. meent dat voor alles dient erkend te worden „dat de frissche, ondernemende geest, die het ministerie Heemskerk van zijn optreden af ook bij „andersdenkenden" sympathie bezorgde, ons ook uit de Troonrede van dit jaar tegenzwaait. Het is een be langrijk stuk." Het „Vaderland" (Unieliberaal) is minder goed over de troonrede te spreken. „Wij denken zegt het Haagsche blad dat de voorgangers van de negen Ministers bij het lezen van deze openingsrede glundere gezichten zullen zetten, en dat de heer De Meester zich niet van lachen zal kunnen onthouden." „Land en Volk" (vrijz.-dem.) geloofde dat slechts de nuchtergestemden bevredigd zullen zijn. Ieder, wiens verwachtingen hoog waren gespannen, zal zijn teleurgesteld. „Geen beginselverklaring, geen Grondwetsherzie ning, noch toegezegd, noch besproken, geen „christelij ke" wetgeving. Dit blijft alleen voor het echte wagen schot weggelegd. Men beweegt zich op neutraal ter rein. Eenigszins zonderling klinkt zulk een troonrede u tegen van den kant der mannen, die op zoo velerlei hoofdzaken tegen het Kabinet, dat zij kwamen vervan gen, oppositie voerden." De „Middelburgsehe Ct." (eveneens vrijz.-dem.) ha ren indruk samenvattend, zegt: „Er spreekt uit de openingsrede geen karakter, geen politiek beginsel. Is dit nu een staatsstuk, uitgaande van een Christe lijk Ministerie? Dat is toch immers het kabinet-Heemskerk, zetelen de, zooals het bij zijn eerste optreden in de Tweede Ka mer zeide, „in de partijen der rechterzijde." Wie de rede leest, zal het met grond kunnen be schuldigen dat het zijne beginselen verloochent. Het geheele stuk stempelt het Ministerie tot een zuiver zaken-Kabinet, waardoor het alle recht verliest zich te beroepen op zijn oorsprong en te blijven bewe ren dat het behoort tot de partij der coalitie." „Het Volk" (soc. dem.) begint zijn beschouwing al dus Deze troonrede zal het heele land, alle partijen, ver rassen. Het kabinet, dat op 10 Maart zich heeft aan gekondigd als een ministerie van rechts, treedt thans op als een zuiver conservatief bewind. Het ontpopt zich, gelijk wij van'den aanvang af voorspelden, als een echt kabinet-Heemskerk Jzn. De mate van zijn conservatisme wordt alleen door zijn brutaliteit geëvenaard." En het blad eindigt: „Het zwijgen dezer regeering over de groote sociale en politieke eischen der arbei dersmassa's getuigt meer dan iets anders van de kri- sis van impotentie, waarin onze heerschende klasse verkeert De Standaard, (anti-rev.) die zich niet al te druk maakt over de aangekondigde wetsontwerpen en die vindt dat de openingsrede lang niet keurig en met on- gemeene zorg gestijleerd is, zegt' o. a. „Een kabinet dat timmert, moet wel timmeren aan den publieken weg. Edoch, en dat loven we, het kabinet blijft daarbij in zijn rol. Het poseert niet voor, maar tot aan de stembus. Eerst als de stembus gesproken heeft, zal men ver der zien." De „Nederlander" acht de rede niet onbelangrijk, in tegendeel openhartig en zaakrijk. „Er spreekt, dunkt ons, noch overdrijving, noch verbloeming, noch ge druktheid uit, maar integendeel een flink onder de oogen zien van den bestaanden toestand en een klaar inzicht in den te volgen weg." De „Tijd" (Kath.) prijst het in de regeering, dat zij hare kracht niet zoekt in het doen van beloften en het opwekken van verwachtingen, welke geen enkel kabi net, dat nog slechts één jaar vóór den boeg heeft, zou kunnen verwezenlijken." Tiet „Centrum" (Kath.) zegt: „Van eenige „uitda ging," of wat de Linkerzijde als zoodanig zou willen aanduiden, is in de Openingsrede geen spoor te vin den. De regeering wil zooveel mogelijk practischen arbeid leveren." Het „Huisgezin" (kath.) vindt, dat het Kabinet den indruk geeft van een werkkabinet, een ministerie van rustige kracht en oordeelt, dat de Openingsrede den indruk versterkt, door de verklaring v,an 10 Maart ge maakt. j De Residentiebode verklaart o. a.i „Int.usschen is het werkprogram van de Regeering, zonder overleden te zijn, zóó rijk gestoffeerd, dat er wel niet een vierjarige, maar tocli zeker een tweejarige periode van onverdroten wetgevenden arbeid mee ge moeid zou wezen om het af te werken." De uitkomsten van het dienstjaar 1907 worden al leszins bevredigend genoemd (vermoedelijk overschot 171.000). De gewone 'dienst van 1908 zal vermoe delijk evenwel met een zeer groot tekort sluiten. Voorgesteld wordt de accijns op het gedistilleerd te verhoogen met 27 per H. L. en dus te brengen op 90, waardoor bij een afneming van het verbruik met 5 millioen liter, de meerdere opbrengst 6.6 millioen zal bedragen. Voorts wordt voorgesteld 10 opcenten te heffen op de Vermogensbelasting en op de Bedrijfs belasting over het belastingjaar 19091910. Sedert 8 September werd te Andijk vermist J. D., een jongeman uit de Bacgert, Gisteren werd zijn lijk gevonden te Oudendijk. Te Broek op L.iugedijk heeft de groentenveiling nog weer een uitbreiding ondergaan. Achter het overge- dekte gedeelte der doorvaart is een plankier aange legd, zoo dat de open doorvaart nu buitenom kan worden bereikt, hetgeen weer e -n groote verbetering is. De commissie voor den aanleg van een spoorlijn, dorp Noordscharwoude naar de lijn der H. S. Mij., heeft zich nu met een adres gewend tot den gemeen teraad, opdat deze aanleg voor gemeenterekening zal worden uitgevoerd. Door 200 aangeslagenen in den Hoofdelijken omslag der gemeente is dit adres geteekend. Het district Iloogkarspel van Witte Kruisafdeelingen, waarbij zijn aangesloten de afdeelingen Hoogkarspe], Westwoud, Andijk, Blokker, NibbikswoudHouwert, Venhuizen—Hem, Hoorn, Wijdenes, Scheliinkhout, Grootebroek—BovenkarspelWervershoof en Zwaag houdt te Hoorn in de Parkzalen van 1620 Sept. oen tentoonstelling van voorwerpen voor het verplegen van zieken en zuigelingen, het ontsmetten van besmette goederen en ruimten, het verleenen van eerste hulp bij ongevallen, in 't algemeen van die voorwerpen, die in rechtstreeksch verband staan met de Volksge zondheid. Het comité, overtuigd hiermede een nuttig werk te verrichten, hoopt tevens met dezen arbeid de belangstelling in het streven van het „Witte Kruis" te verhoogen. Nu, daaraan twijfelen we niet. Het is de eerste W. Kr. tentoonst., die wordt gehouden, maar laten we er dadelijk achter voegen, deze eerste ling zal ten voorbeeld kunnen strekken aan allen, die nog zullen komtn. Za is verdeeld in de volgende groepen 1. Verplegingsmiddelen. 2. Middelen tot het verleenen van Eerste hulp bij ongelukken en bij schijndood. 3. Vervoermiddelen voor zieken. 4. Verpleging van zuigelingen. 5. Verblijfmiddelen (tenten, barakken, enz.) 6. IJsfabricatie en ijsbewaren. 7. Voorwerpen ten dienste van ontsmetting. 8. Ter opluistering (voorwerpen in nauw verband met de Volksgezondheid.) Van alle zijden heeft het comité medewerking onder vonden. Het eore-voorzitterschap is aanvaard door den burgemeester van Hoorn. Verschillende ministerieele departenn nten behooren onder de inzenders, behalve particulieren en vereenigingen stelden de Koningin, de Koiiingin-Mosder en de Prins medailles besch kbaar. Dö tentoonstelling bevat 124 stands (ingezonden door 58 exposanten) waa van 41 ter opluistering. Ze neemt een ruimte in beslag van ongeveer 330 M2, benevens 150 M2. voor inzendingen ter opluistering. Een opsomming van alles wat de tentoonstelling bevat, zullen we niet geven. Liever wekken we ailen op één- of meermalen een bezoek aan het Park te brengen. Men zal verbaasd staan over het vele, daar bijeengebracht. Men zal eerbied moeten hebben voor den reuzenarbeid, door het comité verricht, maar men zal de verschillende commissies tevens gt lukwenschen met hst behaslde succes, want onverwacht groot is de deelneming. Men zal er de exposaulen bereid vinden tot het geven van alle gevraagde inlichtingen, terwijl men er tevens zal opdoen een schat van kennis niet alleen, maar tevens zal men zich daar gedrongen ge voelen, mede te gaan arbeiden in de plaatselijke af- deeling van het Witte Kruis. Hedenmiddag in deze belangrijke tentoonstelling ge opend. Over deze opening en bekroningen hopen we morgen 't een en andere mede te deelen. Men meldt uit Kerkerade aan het „Hdbl." Dinsdagmorgen te 10 uur zijn op de mijn „Laura" en „Vereeniging" te Eygelshoven 3 of 4 stoomketels gesprongen. Het ketelhuis is geheel ingestort. Twee huizen zijn gescheurd. Er zijn drie dooden en drie vermisten. Het aanlal gewonden is groot. Betreffende deze ramp meldt de „Nieuwe Limburger Koerier" nader het volgende: „Een ontzettende ramp heeft weder de reeds vroeger zoo zwaar beproefde mijn „Laura" getroffen, een ramp, die dezen keer, helaas zeer zware persoonlijke ongelukken ten gevolge had. Dezen morgen, ongeveer half acht is de groote ma chinehal met 6 reusachtige ketels, door een geweldige ontploffing totaal vernield; nog twee stukken muur staan als treurige overblijfselen boven de puinen om hoog. Alles is een puinhoop van steenen, ijzer en ver bogen machinedeelen. Drie ketels zijn weggeslingerd, een ligt op ongeveer 20 M. afstand van de verwoeste hal, een ander is over den mijnspoordijk geworpen, een derde ligt gedeeltelijk naast het schachtgebouw, de andere ketels zijn vernietigd op 2 na, waarmede men nog tracht de pompen in de mijn in werking te hou den. Het geheele terrein is met ketelwater, vermengd met stof en gruis, overdekt, alsof het er met emmers overheen geschud is. De opzichter der ketels en drie arbeiders zijn ge dood verschillende personen worden op 't oogenblik. dat dit bericht geschreven wordt, nog vermist. Vele personen, naar op 't oogenblik verluidt 12 in getal, zijn zwaar gekwetst onder de puinen vandaan gehaald. Misschien is bet nog mogelijk, met behulp der beide vrijwel intacte ketels, de pompen aan den gang te hou den, en de mijn voor onderloopen te bewaren. Een later bericht meldt ons, dat er 5 dooden zijn. De geleidingen van het electrisch licht zijn natuur lijk ook totaal vernield, ruiten zijn in groote hoeveel heid verbrijzeld, 'de rails van de lijn, waarover de ko lenwagen tjes vervoerd worden, zijn verbogen en uit den grond gerukt. Het geheele terrein biedt een treu- rigen aanblik van ontzettende verwoesting. Aanhoudend komen familieleden van mijnwerkers in radeloozen angst op het terrein geloopen, om te in- formeeren, of hun verwanten ook onder de slachtof fers zijn. Een vrouw, wier man gedood was, werd waanzinnig van smart, en moest met zacht geweld van het terrein der ramp worden verwijderd. Tal van geneesheeren van de omliggende plaatsen waren op het terrein aanwezig; eveneens een sterke politiemacht. Met geweld moesten, in 't belang der orde de stroo men van familieleden der mijnwerkers, die in 't onze kere verkeeren over het lot hunner betrekkingen, wor den geweerd. Ook geestelijke hulp was aanstonds op het terrein aanwezig; de Z. E. heer pastoor van Eygelshoven kon nog aan verschillenden de laatste H.H. Sacramenten toedienen. Voorloopig kunnen wij slechts de volgende namen van dooden opgeven: Kemmerling De Haan en Wet- zels, alleen dezen zijn tot nu toe herkend. Honderden nieuwsgierigen waren op het terrein." Over de oorzaak van de ramp kan nog niets met ze kerheid worden medegedeeld. Van alle kanten kwamen de menschen aangeloopen met zakken en beddegoed, linnen, enz., om daarop de gewonden neer te leggen. Op het terrein waren ver schillende rijtuigen en wagens aanwezig, om de gewon den naar het hospitaal te Heerlen te vervoeren, nadat de geneesheeren op het terrein de eerste hulp verleend hadden.- Gistermorgen reden achtereenvolgens de wa gens met hun droevigen last langzaam voor het hospi taal te Heerlen. Diasdag 6 October zal in het café Parkzicht alhier, de vijftigste algemeene vergadering worden gehouden van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis." Diefstal In den trein Een dame, die in een eerste-klasse-coupé van Brum- men naar Arnhem reisde, vermiste, nadat zij zich oven verwijderd had, een pakje met zilveren vinger- doekringen, die vermoedelijk werden gestolen. Te Schoten bij Haarlem zijn twee jongens ziek ge worden, vermoedelijk tengevolge van het eten van giftige bessen. Een is reeds bezweken. De heer JBakker Pz. alhier, is geslaagd aan het New-York Instituut of Sciecze te Rochester voor massage en magnetische heeling.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2