DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang. 1908. DONDERDAG 17 SEPTEMBER. H in d e r w e t. Gevonden Voorwerpen. BINNENLAND. No. 217. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per-regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. mmgt* Zij, die zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DE UITGEVERS. Bond voor Staatspensionneering. Rechtspositie gemeente-ambtenaren. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt tor kenDis van belanghebbendendat door den Landmeter van het Kadaster op Maandag 21 September a.s., eens aanvang zal worden gemaakt met' de hermeting van een gedeelte der gemeente ALKMAAR, en wel van het blok begrensd ten Zuiden door Varnebroek, Lindenlaan en het Westeliik verlengde daarvan ten Westen "door" de~ spoorbaan, ten Noorden door Bergerweg, Scharloo en Geesterweg, ten Oosten'door Geester-"en Kennemersingel/p AlKmaar, De Burgemeester voornoemd, 15 Sept. 1908. - JAN-'DE^WIT Dz.'lo. Burg. r BURGEMEESTER 1 en WETHOUDERS 7vanA1 k- m a a r brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 267, is opgenomen het besluit van" den Raad dezer^gemeente van 5 Au gustus 1908, waarbij is vastgesteld eene Verordening Jtot 'vaststelling van rooi- en bouwlijnen langs denfBergerweg en de Wog- numscfie* buurt. Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.10 in afdruk is verkrijgbaar "gesteld. Burgemeester enSWethouders voornoemd, Alkmaar JAN BE WIT Dz., Voorzitter, lo.'B. 16 Sept. 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van J. ASJES Ez, aldaar, om vergunning tot het op richten van een""gasmotor van 4 P.K. tot het in be weging brengen^van een molen, dienende tot het maken van zeeppoeder in het perc. Schermerpad wijk F No2s>. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Woensdag 80 Sept. e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WIT Dz.Voorzitter, lo. Burg. 16 Sept. 1908. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het Politiebureau van 912 uur. Drie broches, vier rozenkransen, een schaar, een r. c. kerkboekje, drie ceintuurs, twee banden van kin derwagens, een bal, een medaillon, een fluitje, een dameshorloge, een zilveren balletje, een armband, een duimstok, een vat, een sigarenpijpje, een postduif, een lot (paardenloterij), een schaartje, een manchetknoop, twee ringen, een kous. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 16 Sept. 1908. W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. ALKMAAR, 1"7 September. Gisteravond is in het gebouw van den Rijksdag te Berlijn geopend de 15e bijeenkomst van de Interparler mentaire Unie, ook wel eens genoemd het parlement der parlementen, omdat zij een vergadering is van par lementsleden. Evenals in den Haag regeeringen bij eenkomen om te spreken ov^r volkeren-recht en vrede, komen ook de afgevaardigden af en toe samen om der gelijk© onderwerpen te behandelen, ja, de agenda van de bijeenkomst van dit jaar, staat in liet nauwste ver band met de handelingen van de tweede Vredesconfe rentie. Het feit alleen, dat er negenhonderd afge vaardigden uit de geheele wereld bijeen zijn, is al van groote beteekenis. Hieruit blijkt reeds, dat de vredes- idee toch meer ingang vindt, dan pessimisten ons wel eens willen doen gelooven. Ook zegt het iets, dat de conferentie gehouden wordt te Berlijn. Men wilde in Duitschland van deze beweging aanvankelijk weinig weten, maar dit schijnt langzamerhand te zijn veran derd en dientengevolge wordt de conferentie der unie, welke twintig jaar bestaat, thans voor het eerst in Berlijn gehouden. De telegrammen over de opening zeggen, dat de voorzitter van de Duitsche groep, prof. Eikhofi' zijn bijzondere vreugde uitsprak over de aanwezigheid van Frédéric Passy. Deze is namelijk de oprichter dezer vereeniging. Met den onlangs overleden Engelschen staatsman Sir Randal Cromer riep Frédéric Passy den Sisten Oct. 1888 de conferentie bijeen: Gladstone, the grand old man, die een goeden kijk op de dingen had, schijnt reeds vermoed te hebben, dat deze kleine orga nisatie voor de toekomst veel beloofde, immers hij moet de woorden gezegd hebben: 31 October is een groote dag." In den beginne gaf men evenwel wei nig om de vredesapostelen, hun idealen en hun rede voeringen. Op de eerste conferentie, welke te Parijs werd gehouden, waren slechts negen parlementen ver tegenwoordigd en men vergaderde in gehuurde hotel- zalen. Passy liet zich evenwel hierdoor niet ontmoe digen, en met een genoeglijk gezicht merkte hij tij dens die eerste conferentie op: „De Unie rijdt nu nog wel in een omnibus, maar eens zal zij geroepen zijn, te rijden in de koetsen van koningen." De vijfde bijeenkomst had plaats in ons land, in den Haag 1894. Hier werd besloten een ontwerp te ma ken van de instelling van een internationaal scheids gerecht. Sommige heeren geloofden niet aan de mo gelijkheid van zulk een instelling, anderen zeiden openlijk te vreezen, dat men zich met zulk een plan belachelijk zou maken. „Nooit" zouden de regeeringen voor zulk een wereldscheidsgerecht haar toestemming verleenen. Toen verhief zich Passy en toornig zeide hij, dat men nooit „nooit" moest zeggen! Vijf jaar later bleek, dat hij gelijk had: de interparlementaire unie is de voorlooper geworden van het Haagsche hof van arbitrage. Intusschen heeft de Unie zich ook met vele andere onderwerpen, het volkerenrecht betreffen de, bezig gehouden. Niet onaardig is zij genoemd de souffleur en de regisseur der vredesbeweging, welke gericht is op het verkrijgen van nuchtere, practische zaken, niet op utopieën. Zij rijdt nog niet in een ko ninklijke koets maar zij heeft de medewerking der regeering en der leidende staatslieden. Gisteravond waren bij de opening verscheiden ministers en staats secretarissen aanwezig. De naam van prins Bülow vinden we niet vermeld, maar toch zal.de Rijkskanse lier zich niet onbetuigd laten. Hij zal o. a. morgen middag de afgevaardigden bij zich aan huis ontvan gen. Natuurlijk wordt er ook gezorgd dat de dames en heeren zich een weinig kunnen vermaken en een gceden indruk van Berlijns gastvrijheid meenemen naar het buitenland. Gisteravond heeft er bijv. een maaltijd plaats gehad in den Dierentuin, waaraan 1400 personen aanzaten, morgenavond zijn ze de gas ten van de stad Berlijn en Zondag wordt er een boot tocht gemaakt. Alle openbare verkeersmiddelen (trams, omnibussen, ondergrondsche trein) staan gra tis ter beschikking van de afgevaardigden. Het wordt hun inderdaad zoo aangenaam mogelijk gemaakt ook dit wijst er op, dat men in Duitschland de betee kenis van de interparlementaire unie thans uitstekend begrijpt. Eerste Kamer. De Esrste Kamer komt den 283ten dezer bijeen ter behandeling van de Visscherij wet. Tweede Kamer. De tijdelijke voorzitter liet in de zitting van gisteren een koninklijk besluit voorlezen, waarbij jhr. mr. J. Roëll wordt benoemd tot voorzitter der Kamer voor het aangevangen zittingjaar. De tijdelijke voorzitter sprak den heer Roëll toe in een vriendelijke rede. Dd heer Roëll hield een openingsrede en dankte vcor het vertrouwen, hem geschonkenhij waardeert dat te meer, omdat nu voor hem het uitzicht geopend wordt, dal hij volle vier jaren de debatten zal mogen leiden. Hij dankte voor den steun, reeds drie jaren door de Kamer geschonken en voor de welwillende woorden door den nestor geuit. Spreker bracht even zeer een woord van hulde aan den heer Van Alphen. Belangrijke wetten zijn tot stand gekomen zei spr. maar ook in het komende zittingsjaar zal veel van uw ijver gevergd worden. Zelfbeperking is oen klemmenden eisch. Spreker hoopte dat, als het uur van scheiden voor deze Kamer gekomen is, dat zij dan de overtui ging zal hebben dat zij met welberaden overleg met haar tijd heeft gewoekerd. Van den heer J. van Alphen was bericht ingeko men, dat hij met het einde van het vorige zittingsjaar zijn mandaat als Kamerlid nederlegt. Voor kennis geving aangenomen. Door bovenstaande ontslagname is vervallen de motie-Van Alphen in zake den spoorweg GoudaBos koop. Donderdag 24 dezer 11 uur openbare verga dering ter benoeming van eenige commissies. De heir Plate vro-g verlof eenige vragen te mogen «tallen tot den minister van Lmdbouw, inzake de laatste premieverhooging voor de ongevallenverzeke ring in het havenbedrijf. Hst verlof werd verleend en den dag der interpellatie zal nader worden bepaald. De vergadering werd daarna gesloten. Voorzitter Tweede Kamer. De Koningin heeft jhr. J. Röell benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer voor het nieuwe zitting jaar. Staatsbegrootlng 1909. Uit deze begrooting bl kt o. a. het volgende De dienst in 's Rijks krankzinnigengesticht teMedem- blik is gereorganiseerd in dezen zindat het aantal ambtenaren, lechtstreeks onder den geneesheer-direc teur werkzaam, aanmerkelijk is beperkt. Naar de meening der regeering staat de urgentie van de stichting eener nieuwe rijkskweekschool voor onlerwijzers niet genoegzaam vast en acht zij het ook met het oog op den toestand van 's rijks financiën niet wenschelijk, maatregelen te nemen om tot bedoelde oprichting te geraken. Voor onderho. d van het observatorium met woning te Helder is f 400 uitgetrokken. De post voor het Noordzeekanaal (f 620000) omval: sen aanlegsteiger voor zeeschepen aan de zuidzijde van het buitenkanaal te IJmuiden meerpalen langs de groote schutsluis te IJmuiden bouw van woningen voor het personeel der Rijks electriciteitswerken te IJmuiden. Voor de visschershaven te IJmuiden is gerekend op voltooiing van den bouw van een drijvend dok op den bouw van een directeurswoning en van vier dienst woningen voor havenpersoneelop aanleg van een spoorwegverbinding langs de Zuid-Westzijde der haven; op verlenging van den steiger in gewapend beton in N. W. richting met 135 M., met opruiming van den bastaanden aanlegsteiger en loopbrug ten Z.O. daarvan en het met de afkomende deolen maken van een loop brug in de haven. Wijders zrjn gelden uitgetrokken voor zee- en rivier- werken op Texel en- Vlieland, verdere voorziening en verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noordholland. In de algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering, in Juli te Tiel gehoudeD, werd besloten een adres te richten tot de Koningin, waarin leedwezen wordt betuigd, dat het destijds door minister Veegens ingediende wetsontwerp op de ouderdomspen- sionneering andermaal niet heeft geleid tot een wet, waardoor ia den ouderdomsnood van zoovele duizenden der onderdanen wordt voorzien, terwijl anderzijds blijdschap werd uitgesproken omdat dit wetsontwerp gebaseerd was op premiebetaling door loontrekkenden en werkgevers, waardoor zoovele menschen, die niet in loontrekkenden dienst waren (onder wie duizenden vrouwen), allen menschen voor wie in gelijke mate ouderdomspensioen als het hoogatnoodige moet worden beschouwd, zouden buitengesloten zijn geworden. Dit adres is thans verzonden en daarbij is het ver zoek gevoegd een wetsontwerp aanhangig te maken, waarbij aan alle Nederlanders, zonder premiebetaling het recht wordt toegekend op een gelijk Staatspensioen. Wanneer aan dit verzoek niet terstond en ten volle gevolg kan worden gegeven, wijst het adres op het in Engeland aangenomen wetsontwerp als een overgangs maatregel tot het door den Bond voor Staatspension neering beoogde doel. Men schrijft aan de „Tel." Een zaak, treurig voor den betrokken ambtenaar, maar niet minder verontrustend voor alle gemeente ambtenaren, is wel de ontslag-kwestie van den secre taris, tevens burgemeester van Broek in Waterland. Op 10 December 1907 werd de betrokkene, de heer W., door een ernstige ongesteldheid (beroerte) getroffen. Op 5 Februari 1908, d. i. nog geen twee maanden later, kreeg mevrouw W. een briefje van beide wet houders, waarin haar werd verzocht voor haren echt genoot ontslag aan te vragen als secretaris. Door me vrouw W. werd aan dit verzoek natuurlijk geen gevolg gegeven. Zij was daartoe volgens de wet onbevoegd. Van deze zaak werd na dien tijd niets meer vern - inen, totdat op 22 Maart 1908 een Koninklijk besluit werd medegedeeld, waa in het aan den heer J. E. T. W., burgemeester van Broek in Waterland, als secre taris dier gemeente verleend ontslag werd goedgekeurd. Weldra bleek, dat het go «dgekeurde ontslag was ge nomen in geheime raadszitting. Door een commissie (voorzitter on secretaris) uit het bestuur der afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, werd een onderzoek te Broek in Waterland ingesteld, waar o. m. van den loco-burgemeester werd vernomen, dat het ontslag in geheime zitting was genomen, om daarmede de familie van den heer W. de gelegenheid te ontnemen, hare bezwaren tegen dit ontslag bij de kroon in te dienen Dezelfde commissie had een onderhoud met den minis ter van Binnenlandsche Zaken. Hierbij bleek wel, dat Z.Exc. een dusdanige handelwijze niet goedkeurde, maar overigens had het onderhoud voor den betrok ken ambtenaar geen bevredigend verloop. Dat wel eens vreemd met de rechtspositie der amb tenaren wordt rondgesprongen, was aan de gemeente ambtenaren uit vroegere voorvallen niet onbekend, maar een dergelijk staaltje had zeker wel niemand hunner verwacht. Met spanning wordt door de gemeente-ambtenaren uitgezien of wellicht nog eenig licht over deze zoo duistere zaak zal schijnen. Wereld-wisseirecht. Naar gemeld wordt, zijn in dan aanvang dezer maand door de Nederlandsche regeering de uitnoodi- gingen verzonden tot een te 's-Gravenhage (waarschijn lijk in het jaar 1909) te houden internationale con ferentie tot het ontwerpen van een algemeen w ssel- recht. De Nederlandsche regeering is hiertoe overgegaan ter voldoening aan het verzoek der regeeringen van het Duitsche Rijk en van Italië, die daarbij hadden gewezen op de omstandigheden, dat de regeling van het internationaal privaatrecht, in 1893 onder Nedei- land's leiding aangevangen, met goed gevolg wordt voortgezet en tevens den wensch uitgedrukt, dat de Nederlandsche staatscommissie voor het internationaal privaatrecht met de voorbereiding der conferentie mocht worden belast. Het in de vorige week te Praag gehouden .congres v m Kamers van koophandel, uit bijna alle beschaafde landen samengekomen, heeft een door den Fracschen regeeringsafgevaardigde Chapsal, directeur der handels- afdeeling aan het ^Fransche ministerie van koophandel voorgestelde motie aangehomen, waarbij den leden van het congres wordt verzocht, er bij hun regeeringen op aan te dringen, de uitnoodiging der Nederlandsche regeering aan te nemen. Deze uitnoodiging is, naar gemeld wordt, gericht tot allo staten, die ter tweede Vredesconferentie ver tegenwoordigd zijn'geweeat. GEMENGD NIEUWS. De mijnramp te Eygelshoven. Aan de Limb. Koerier_wordt nog o.a. het volgende geschreven De uitwerking van de ontploffing was verschrikkelijk. Geen enkele ruit van het'ketelhuis een gebouw ruim 50 M. lang, waaria zich 6 ketels bevinden was "heel geblevenhet ijzeren dak was als een veer opgetild? en door de lucht gedragen een der stoom ketels, die gesprongen was,' was door het dak heen gevlogen en terecht gekomen ongeveer 100 M. van het ketelhuis,''diep in'den grond. En'welk gewicht zoo'n reuzengevaarte moet hebben, kan men nagaan, als men weet, dat de ketel, naar schatting, circa 15 M. lang is bij D/2 meter diametereen andere ketel werd eveneens (buiten het ketelhuis geslingerd, ODgeveer 10 M. van het ketelhuis. Een tweetal kleinere ketels waren mede van hunne plaats gerukt en lagen rechts en links van het terrein verspreid één ongeveer 10 M., de andere 15 M. van het ketelhuis. Brokstukken van muren werden over het terrein geworpen, lot op 300 M. van het ketelhuisbalken, steenen, stukken ijzer en machine-onderdeelen lagen als gezaaid over het terreindikke ijzeren staven werden als lucifers ge broken in eene brikkenbakkerij, die in de nabijheid van het ketelhuis staat, vielen de brokstukken door het dik en de tafel heen. Het grootste deel van het groote gebouw, waarin de stoom- en de waterketels waren geplaatst, is verwoestde muren vielen om en bedolven de arbeiders, die langs het gebouw liepen, toen de ontploffing plaats had. De ketel, die gesprongen is, is geheel uit elkaar gerukt. Het personeel, dat zich in de machekamer bevond, werd op slag gedood. Nauwelijk was een der stoomketels gesprongen, of in de mijn, waarin om 6 uur de morgenschicht was afgedaald, ontstond een geweldige paniek. Als bezetenen, vlogen de ongeveer 160 mijnarbeiders naar de liften, die echter niet meer konden werken. Toen werd langs de noodladders, die aan de liften bevestigd zijn, om hoog geklommenhaast je, rep je, alsof al de furiën der hel de mijnwerkers achter de hielen zaten. Geen wonderOogenblikkelijk steeg het water in de mijn, langzaam doch zeker, hooger, steeds hooger. Het duurde ruim 3 uren eer de laatste arbeider boven was. De paarden, die in de mijn zijn, werden eveneens in veiligheid gebracht, toen stonden de mijnwerkers roeds 1 M. diep in het water. Oogenblikkelijk levensgevaar bestond er voor de ondergrondsche mijnarbeiders even wel niet. Als door een wonder zijn een tweetal ketels niet vernield. Zoo spoedig mogelijk werd aangevangen met deze onder stoom te brengenzoodoende kon het water dat met geweld in de mijnen opwelde, omhoog worden gepompt. En toch vreesde men in den beginne, dat er niet genoeg kracht zoude ontwikkeld kunnen worden om het water uit de mijn op te pompeD; gelukkig is dit vermoeden onjuist gebleken: in het tegenoverge stelde geval zouden de gangen geheel onder zijn ge- loopen, en de mijn zoude reddeloos zijn verloren. Ten 6 uur gisteravond waren de beide ketels in wer king, die thans circa 4500 L. water per minuut om hoog brengen. Enkelen zijn nog afgedaald en hebben een dam van cement en steenen opgeworpen, om het water te kee- ren. Toen de ontploffing gebeurde, sloegen de onder-, grondsche (nood) deuren van zelf dichtdeze werken n.l. evenals sluizen. Had het nog een half uur geduurd voor men had kunnen beginnen te pomj en, dan was de heele mijn verdronken. Men verzekerde evenwel gisteravond nog ten 11 ure, dat dit gevaar gelukkig geweken is. De mijn Laura en vereeniging is een ware ongeluks mijn. Zij wordt bestuurd door een Belgische Maat schappij. Reeds talrijke malen is zij door groote wa- tersnooden geteisterd; een stond het water zoo hoog in de mijn, dat men het in de schacht kon zien staan. Enkele personen kwamen toen door verdrinking om het leven. De jongste watersnood dateert van voor een paar jaar terug; toen heeft het bedrijf circa 8 maanden stil gestaan. Een oude mijnwerker, die reeds 6 jaren op deze mijn werkte, vertelde mijIch arbeite schon viele Jahren auf Gruben; auf diese schon Sechs Jahren; ich habe fünf Ungliicke hier mit ge- macht; nun gehe ich auf eine andere arbeiten. Ich bin bange, 11111 nog liinger hier zu bleiben. Wanneer de mijn in volle bedrijf zou zijn, zouden er 15 a 1600 arbeiders werk vinden. Momenteel werken er een 800 mijnwerkers, van wie plus minus 700 onder den grond. Alle werklieden althans het grootste deel zijn voorloopig, men verzekert mij gedurende minstens 2 maanden, zonder werk. Dat wil wat zeggen, niet al leen voor de werklieden, doch ook voor de directie zelve. Geregeld werden nu een 40a 50-tal waggons kolen per dag „gefordert." Bij de reusachtige schade, die de bestuurderen der mijn reeds gehad hebben, komt zich thans weer deze ramp voegen. Uit betrouwbare bron vernam ik, dat de materieele schade geschat wordt op 500.000 gulden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1