DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 219. Honderd en tiende jaargang. 1908. ZATERDAG 19 SEPTEMBER. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën; Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De Kunstvulcaan. Telefoonnummer 3. Tweede Kamer. Verkiezing Tweede Kamer. GEMENGD NIEUWS. Uit Bergen. Uit de'Streek. Uit Hollands Noorderkwartier. Verzending|enTmarktaanvoer. Reddingstation te IJmulden. Uit den Helder. Inbraken. Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Getroffen. Verkeerd om. De ramp te Eygelshoven. C,L. K.») Een onderscheiding. Overreden. Ook een wedstrijd. Een naaktlooper. Rekening en Verantwoording Voetbal. ALKMAARSCHE CODRANT. BEVOLKING. Onderstaande personen worden verzocht zich ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente aan te melden (afdeeling bevolking) Jacoba Adrians Maria* Kronenburg, geboren te Alk' maar, den 9 Februari 1875. Cornelia Snijdergeboren te Alkmaar, den 25 Fe. bruari 1884, beiden gekomen uit de gemeente Am. sterdam. De berg ligt ergens in Amsterdam. Of hij meer in de nabijheid van Y. Y. dan wel van het begin van de Spiegelstraat ligt, is nog niet zeker. Maai' wel zeker is, dat hij bestaat. Want hij spuwt. Op het oogenblik is het gevaar weer niet groot, waar men slechts dof het gebrom hoort van ontevreden schilders, dichters, tconeelspelers, zangers, enz., die er met alle geweld uit willen. Er is vuur genoeg, doch het blijft thans voorloopig weer onderaardsch en slechts een groote massa prospectussen, die de gemeentereiniging in groote wagens naar de gemeentelijke aschbelt vervoert, waar men voor het oude papier een niet zoo heel slech ten prijs maakt een goed ding voor de financiën der berooide gemeente getuigen van de onderaardsche krachten van den vulcanischen Helikon. De vulkaan spuwt namelijk prospectussen. Ontzaglijk veel opera- en operette prospectussen heeft hij indertijd gespuwd. Toen is er een uitbar sting van opera's en comedie-troepen gekomen, diehoo- ren en zien deed yergaan. Den tel zijn wij kwijt, doch er moeten eenige van die lavastroomen op den Am- sterdamschen bodem rondkruipen. Wanneer zij tot staan zullen komen en dan gedenkteekenen zullen zijn van de kunstuitbarstingen en van gestold kunstbloed, is nu nog niet te zeggen. Doch dat zij zullen dood- loopen, na teleurstelling gebracht te hebben over heel wat tooneelspelers en zangers, is niet aan twijfel on derhevig. En nu staat er weer een nieuwe uitbarsting voor de deur. Inderdaad Amsterdam wordt wel geteisterd. Eerst al die financiëele ellende, zoowel in de stadspor- temonnaie als in veel particuliere portemonnaies. En nu weer die uitbarsting over het verarmde land. Maar het is zoover nog niet. Wij zijn nog slechts aan den prospectusregen. Doch die is dan ook van buitengewoon dreigende afmetingen. Men denke eens aan. Er is opgericht een „Vereeniging tot ontwikke- link van het esthetisch leven." En die Vereeniging heeft tot afdeeling een „Instituut voor algemeene per soonlijke ontwikkeling, vocale en dramatische kunst, vormschool voor sprekers." Voor iemand „uit de provincie" om van te griezelen, vooral nu drie groote Willems wij hebben er vier met Hubert Laroche en anderen in het bestuur zitten. De heeren willen ons les laten geven in het genieten van schoonheid en kunst. Daartoe laten zij les geven in „solo, koorzang en alles wat daarmee direct of indi rect in verband staat, declamatie, spreken, tooneelspel, literatuur, stijloefening, kunstgeschiedenis, instru mentaal-, ensemble- en pianospel, moderne talen enz." En waarom willen de heeren dat? Waarop gaan Willem Kloos en Willem Maris uit in gezelschap van Willem Royaards, Willem Mengelberg thuislatend? Dé vragen zijn moeielijk te beantwoorden. Hun dichterlijke plannen zijn zoo hoog en wij missen voor alsnog den esthetische luchtschippersdienst om ons „door tactvolle leiding in het schoone". „innerlijk te „doen stijgen tot zóó mooie hoogte, dat alles wat er „voor subliems in je leeft je ook uit te zeggen vermag; „of en dat is van hooger. beteekenis in je ge bracht is de heerlijke gave om te kunnen genieten „van anderer kunstuiting. Wij moeten dus hun luchtevoluties, hun kunstuitbarsting van den vlakken grond, van den „provincialen" vlakken grond nog wel, beoordeelen. Maar dat kunnen wij zeggenDe heeren willen veel en veel te veel, te veel vooral in eens. Vermoedelijk zullen wel eenige werkelooze dames of weinig werken de heeren aan deze kluchtvaarten willen meewerken. Doch de groote meerderheid de dichters zeggen het zelf terecht heeft het in het gewone, dagelijksche materie-leven zóó druk, dat zij zeer beslist zal passen om na al dat werken voor het dagelijksch brood ook nog eens te gaan werken „in oogenblikken van vrij- zijn" „aan de vervolmaking van haar psychische en geestelijke constitutie." Uitspanning door inspanning de dichters mogen ons deze gemeenplaats vergeven doch zij zegt kort wat er is te zeggen is een heel mooie zaak, voor wie zieh overigens niet inspant. Doch spant men zich overdag wèl in, dan verlangt men daarna uitspanning doo£ uitspanning. Vandaar de café-chantants, de pvulstukken in de comedie, de goedkoope, slechte ver strooiingsliteratuur en de algemeene voorkeur voor gemakkelijk illustraties kijken. Moet men zich daarbij dan maar neerleggen? hoo- ren wij de drie Willems vragen. Neen, meneeren. Gij kunt met uw groot gezag on getwijfeld veel er tee bijdragen -om de algemeene esthetische ontwikkeling een weinigje vooruit te bren gen. Dat weinigje. strookt wellicht niet met uw ge rechtvaardigd gevoel van eigenwaarde. Doch op dit punt verwijzen wij u dan naar de mannen der weten schap. Qui n'a patience, n'a pas science. Hij heeft ook geen kunst. Wilt gij werkelijk het groote publiek bewerken, daar zijn de twee groote spreekgestoelten: het tooneel en de courant. En mogen wij ons gedeeltelijk in uw lijn blijvende voor heden beperken tot het tooneel, dan wagen wij het ons plan te zetten tegenover het uwe. In korte woorden is dat plan hetwelk wij al meer in dit blad hebben uitgewerkt het volgende: De muziek heeft aan populariteit gewonnen door het dilettantisme. Welnu dat men dan ook het dilet tantisme op tooneelgebied organiseere. Een paar wan- delleeraren in de vakken van het tooneel en in een voudige tooneellitteratuur het land rondgestuurd om leiding te geven aan de tooneelspelende en regissee- rende dilettanten en gij kunt geleidelijk voortwan- delen op een weg, die ten slotte leidt tot verheffing van het tooneel, vermeerdering van belangstelling voor het tooneel en voor literatuur, voor plastiek en dus voor beeldende kunsten. Werd dit plan met uw onontbeerlijke medewerking georganiseerd door menschen uit het dagelijksch le ven, die wel omhoog willen doch niet ineens zoover, dat het te veel inspanning vereischt, dan zou het esthetische leven daarvan zeker heel wat meer profi- 'teeren dan van de dreigende uitbarsting in Amster dam, waarvan hoogstens eenige en modieuse jonge da mes en heeren de slachtoffers zullen worden. Nog twee afdeelirigen der Tweede Kamer waren gisteren bezig met het onderzoek der Indische Begroo ting, dat vermoedelijk heden afloopt. De volgende week zal de Staatsbegrooting in de sectiën worden onderzocht. Wegens bijwoning, door onderscheidene leden, van de Interparlementaire Conferentie te Berlijn, zijn de afdeelingen niet zoo druk bezocht als anders. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegen de dat ten gevolge van het ontslag van den heer J. van Alphen eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Ommen, heeft goedgevonden te bepa len, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 6 October e. k„ de stemming, zoo noodig, op Donderdag 15 October e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 October e. k. De Russische gezant bij ons Hof en de leden der le gatie brengen heden een bezoek aan het monument op de plek waar de Russische krijgers begraven liggen, die deelnamen aan den historischen veldslag daar ter plaatse geleverd in 1799, eindigende met de overwin ning der Eranschen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend: dat met ingang van 5 October het hulptelephoonkan- toor te Bergen, alsmede de daaraan rechtstreeks aan gesloten of nog aan te sluiten perceelen en openbare spreekcellen, worden opgenomen in het telephoonver- keer met de Belgische plaatsen waarmede St. Pancras telephoongemeenschap heeft. De prijs van een enkelvoudig gesprek zal 1.45 be dragen. Overigens zullen gelden de regelen en voorwaarden, welke voor het Nederlandsch-Belgisch telephoonver- keer vastgesteld, en in den Post-, en Telegraaf en Te- lephoongids vermeld zijn. De winteraardappelen geven hier over 't algemeen een ruim beschot, terwijl de kwaliteit valt te roemen. De prijzen zijn laag 1.60 a 1.80 per H.L. Het beschot van de gele boonen bedraagt gemiddeld 5 a 6 H.L. per 100 roede (1/e H.A.). Men besteedt J 12 a 14 per H.L., een bevredigende prijs. Van de laadplaats te Broek op Langedijk wercfen de vorige week 133 wagonladingen groenten verzonden. Aan de afslagmarkt aldaar werd die week aange voerd 151.900 bloemkoolen, 292.500 roode kooien, 65.500 gele kooien, 53.900 witte kooien, 70.800 bos wor telen, 881 zak aardappelen, 2211 balen uien, 831 balen nep, 200 halen koolrapen, 4000 stuks bieten, 45 balen wortelen, 22.500 stuks slaboonen en 1700 rammenassen. Heden wordt in tegenwoordigheid van Prins Hen drik de eerste steen gelegd voor het tweede wijkge- bouw, waarvoor Het Witte Kruis de beschikking ge kregen heeft over een terrein aan de Visschershaven. 1 Tot gebouwtje zal niet alleen dienen voor bergplaats van verplegingstoiddelen, doch ook als toevlucht voor gewonde schipbreukelingen. De Staatscommissie voor het Reddingwezen heeft, wat de inrichting betreft, ©enigen invloed geoefend en zoo zal een gebouwtje verrijzen dat van zeer veel nut kan zijn. Het front is naar het Oosten geplaatst met het oog op de meestal voorkomende Zuidwester- en Noorder- stormpn. Het magazijn staat in verbinding aan de ééne zijde met de wachtkamer en aan de andere zijde met de dok terskamer. Ter linkerzijde van de gang treft men de kamer voor vrouwelijke patiënten aan, welke ingericht is met vier bedden. Daarachter is de afdeeling voor mannelijke patiën ten. Achter in de gang vindt men de operatiezaal, welke met zie-kenwagentjes en brancards te bereiken is. t Boven bevinden zich de kamers voor den huisbe waarder en de wijkzuster. De zolder kan in tijd van nood worden ingericht tot magazijn, waardoor beneden desnoods nog een ziekenzaal kan worden ingericht. Ontwerpers zijn de architecten D. Kramer Czn. en J. C. Cramer. Te Helder is eergisteravond, kort voor middernacht brand ontataan in de kruideniersaffaire van den heer Jb. Dito, in de Middenstraat, bewoond door Van Wunnik. Toen de brand uitbrak waren de bewoners op een bruiloftspartij en het huis dus verlaten, waar door de oorzaak onbekend is gebleven. Het huis en de inboedel gingen geheel in vlammen op. Niets kon worden gered. Door de ontzettende hitte kregen de huizen aan de overzijde der smalle straat vrij belang rijke schade. Alles was geassureerd. f 8700 "te veel. Een heer te Amsterdam had 'n erfenis gekregen. Dit voorrecht valt niet ieder te beurt, vandaar, dat ge ne emde heer best in z'n knollentuin was, ook al was het bedrag der erfenis niet bijster groot: 300. Hij zond z'n knecht naar een der grootste Amsterdamsche bankinstellingen, om het bedrag in ontvangst te ne men. Daar echter betaalde men den knecht niet 300, maar.9000 uit. De man begreep het niet, maar dacht: het zal wel goed zijn, zoo'n deftige, groote bank zal zich niet vergissen. Hij ging naar huis, telde z'n heer de 9000 voor. Deze was bijster verbaasd. Merk te de vergissing. Zond z'n knecht gauw terug. De knecht kwam weer bij de bank en gaf aan den ontstel den bediende 8700 terug. De bank was zeer dank baar en schonk den knecht als belooning. een heele rijksdaalder. En zeer gelukkig met dat achterwiel ging de knecht naar huis. (Tel.) Gisternacht is te Zaandam door uitsnijding van een ruit, waardoor de deur kon worden geopend ingebro ken in het woonhuis van den heer Kok, meesterknecht bij dc firma Polak en Schwartz aan de Stationsstraat. Toen de bewoners die boven sliepen en geen gerucht hadden gehoord van ochtend beneden kwamen, vonden zij alles in wanorde op den vloer verspreid. Alle kasten en laden waren doorzocht. Eenige kleine voorwerpen worden vermist. Geld was niet aanwezig. Men meent de inbrekers op het spoor te zijn. De tentoonstelling van kunstborduurwerk, die in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem wordt gehouden, zal Zondag 20 September geopend worden. Onder het tentoongestelde trekt vooral de aandacht oone buitengewone rijke verzameling Chineesch bor duurwerk, vervolgens eene verzameling borduurwerken, die in verband staan met de nationale kleederdrachten waaronder de Moravische naaldwerken uitmunten. Deze tentoonstelling zal er zeker veel toe bijdragen den lust tot het maken vau degelijke borduurwerken weder op te wekken. Men meldt uit Havelte aan de Ass. Ot. Woensdag overkwam den arbeider C. Leffertc te Darp een ernstig ongeluk; zich met een geladen ge weer zonder jachtacte in het veld bevindende en het met gespannen haan langs de rechterzijde bij zich dra gende, wilde hij, toen hij iemand nader bij zich zag ko men het nog meer verbergen en kwam toen onver wacht met den teugel in aanraking, waardoor de haan oversloeg en het schot afging en hem op zijde in de borst terecht kwam. De ongelukkige werd, nadat zijn in brand geraakte kleeding was gedoofd, per wagen naar den plaatselij ken geneesheer en later naar Meppel vervoerd. In een blad, dat dezer dagen de arrestatie van een ontrouwen brievengaarder vermeldde, wordt de man per ongeluk „grievenbaarder" genoemd. Gistermorgen had van uit Eijgelshoven de begrafe nis plaats van de slachtoffers. Een gebouw was ingericht tot chapelle ardente. Zes lijkkisten stonden naast elkander. Achter iedere kist was een kruisbeeld aangebracht, evenals op iedere kist. De namen der slachtoffers stonden op de kisten vermeld. Op het midden der chapelle ardente stond een groot, wit O. L. Yr. beeld, ter weerszijden stonden 3 lijkkis ten talrijke kaarsen brandden. Op de lijkkisten stond geschreven: lm Grabe ist Ruh. '5© stoet van A. Wetzels uit Chèvremont verliet om 2 UUI' de mijn; die van W. J. Kemmerling uit Wau- bach eveneens om 81/2 uur; die van J. P. Ritzen, P. J. Haan en Nic. Erens, gillen uit Nieilwenhagen, even eens om 81/2 uur; die van W. Oorver uit Hoensbroek om 61/, uur; evenals die van J. A. Dieteren uit Am- stenrade. Het plan van den directeur, den heer Pierre, was om de slachtoffers te doen begraven te Eijgelshoven, in een gemeensch appelij ken grafkelder, waarop een ge- denkteeken zou worden opgericht. De familieleden der overledenen hadden evenwel den wensch te kennen ge geven dat zij liever hadden dat hun dierbaren in hunne woonplaats op het R.-K. kerkhof zouden worden ter aarde besteld. Dit verlangen werd door den heer Pierre geëerbiedigd. Uit goede bron werd nog medegedeeld, dat de mijn „Laura en Vereeniging" tijdelijk electrische stroom zal krijgen van de Staatsmijn „Wilhelmina." Indien da omstandigheden meewerken, zal reeds over een dag of 14 de mijn weer gedeeltelijk in bedrijf komen. Geleide lijk zullen dan weer de tijdelijk ontslagen arbeiders worden aangenomen. Op de internationale tentoonstelling voor het koffie huis en reatauratiebedrijf werd de inzending der firma Alex Meijer Co., koffiebranderij te Amsterdam, be kroond met de hoogste onderscheidingeere-diploma met gouden medaille. Aan 't Centraalstation te Amsterdam had gisteravond een ongeluk plaats. De voerman-treinpoetser A. de Kort geraakte 6.20 uur onder trein 72 van de Staatsspoor, die uit RotterdamGouda via het Weesperpoortstation het Centraalstation binnenliep. De ongelukkige werd zoo zwaar aan het hoofd verwond, dat de dood onmid dellijk intrad. De voerman-poetser De Kort was bij de Staatsspoor in dienst. Hij stond als zeer oppassend werkman bekend, was gehuwd en in de Vrolikstraat woonachtig. De oorzaak van het ongeval, dat aan het derde per ron plaats greep en nogal consternatie veroorzaakte, is niet met zekerheid bekend. Op Koninginnedag heeft een geacht ingezetene van een gemeente niet ver van Dordt, een flesch wijn als prijs gesteld voor die jonge dame, welke haar galant het langst kon zoenen De prijswinster verstond de kunst, dit 20 minuten vol te hondende volgende moest met 18 minuten de nederlaag lijden. Woensdagmiddag werd op den straatweg tusschen Biggekerke en Koudekerke een vrouw gezien, geheel on gekleed, die zich in snellen gang naar laatstgenoemde gemeente spoedde. Een landbouwer kwam haar tegen en wist haar staande te houden, on'er bedreiging ze anders te zullen neer schieten. Hij oracht de zwakzinnige in een nabrjstaand woning, van waar zij na eenigszins gekleed te zijn, naar haar woning werd gevoerd. der Oommissie, welke zich had gevormd tot het verza melen en afgeven der gaven voor de huisgezinnen van J. Middelveld en A. Duin, wier inboedels door brand werden vernield in Juni 1908, op het Raaksje te Alk maar, die niet verzekerd zijnde, van alles beroofd, niet in staat waren iets te koopen. Ontvangen giften, ingezameld door: de Redactie der Alkmaarsche Courant 110.16, de Redactie der Nieu we Courant 38.98, de Commissie 37.18, van da Vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen 25, te zamen een bedrag van 211.32. Verschillende goederen. Van M. I. L„ botervloo», lampje, wekker, das, strikjes, lappen voor jurkjes, ta- fellooper. Van de R., drie stel wollen gordijnen, 1 tafelkleed, 1 karpetje en 1 hanglamp. Van N. M„ 2 hoeden, 2 petten en 1 paar schoenen. Van J. O. 1 pakje kindergoed en 1 paar schoentjes. Van B. H. A. 1 blouse. Van L. T. 2 nieuwe dekens. Van Mevr. de L. 3 stoelen en 2 stoven. Van E. E. S. 1 kapokbed, 4 matrassen, 2 dekens, 1 karpet, 1 tafel en 2 stoelen. Van F. B. kinderspeelgoed en verschillende huishoude lijke zaken en versiering. Van T. W. een kachelpijp. Van Mej. S. twee stoelen. Uitgegeven aan de familie Duin. Aan ondergoede ren 40.95. Aan mans bovenkleederen, bed, hoed en pet 18.75. Aan kinderhoedjes 0.80. Aan rok en blouse 4.—. Aan schoenwerk 5.75. Aan huishou delijke zaken 10.125. Aan meubelen 18.25. Aan schilderijen, spiegel, lamp en kookstel 8.25. Te za men een bedrag van 106.875. Aan de familie Middelveld. Aan ondergoederen 25.12. Aan mans bovenkleederen, bed, hoed en pet 32.75. Aan rok en blouse 4.—. Aan schoenwerk 3.50. Aan huishoudelijke zaken 10.073. Aan meu belen 20.75. Aan schilderijen, spiegel, lamp en kook stel 8.25. Te zamen een bedrag van 104.445. De geschonken goederen werden door de commissie aan beide huisgezinnen verdeeld, naar de behoefte van ieder. Waar de commissie meent, thans hare werkzaamhe den te kunnen eindigen, gevoelt zij zich verplicht en zij doet dit mede uit naam van de beide gezinnen, dio ten zeerste erkentelijk zijn voor den ondervonden steun dank te brengen aan al degenen, die iets hebben bijgedragen om den nood dier families te lenigen. Zij stelt zich gaarne beschikbaar inzage te geven van de stukken, betrekking hebbende op het gehouden beheer, aan een ieder, die zulks verlangt. De Commissie F. H. RINGERS. M. I. LEWIJT. J. OLOECK. A. J. STIKKEL. De opening van het seizoen. Speelde gepasseerden Zondag in Amsterdam tegen een R. A. P.-combinatie Alcmaria Victrix reeds haar eersten oefenwedstrijd van het seizoen 1908'09, morgen wordt meer offieiëel het Alkmaarsche voetbal seizoen geopend met een friendly-game tusschen het vereenigde Alcmaria Victrix en de hier welbekende Iloornsche „Sport." aan de Zandersloot. Evenals van

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1