B IJ T E N L A N D. Amsierdamsche Beurs. Muziekuitvoering. De vlaggen uit! Nieuws uit Hoorn. Gemengde Mededeelingen. Uit Heerhugownard. Laatste Berichten Noofdhoïl&ntfecb l -andboowcred let den wedstrijd van den vorigen Zondag, ia het hoofd doel van de match van morgenmiddag, training en voorbereiding voor het naderende competitie-seizoen, dat den volgenden Zondag' zal aanvangen met een wedstrijd tegen het sterke Haagsche „Voorwaarts" hier ter stede. Tevens zal waarschijnlijk na dezen wedstrijd het Alcmaria-elftal definitief samengesteld worden. De match van morgenmiddag is dus zeker niet van belang ontbloot. Jammer genoeg zal Alcmaria Victrix nog niet haar volledig elftal in het veld kunnen brengen. In de voorhoede, die gepasseerden Zondag zoo veelbelovend debuteerde, door tegen de R. A. P.-verdedigers 6 goals te scoren, zullen waarschijnlijk een paar spelers ge mist worden. De, verdediging zal echter op volle kracht zijn. Gelijk gewoonlijk, vangt de wedstrijd om twee uur aan. Bij de entree op het terrein, zal men in de gele genheid gesteld worden zich te doen inschrijven als donateur van Alcmaria Victrix. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 20 Sept. 1908, 's namiddags 21 /2 uur, in den stadshout, onder directie van den heer J. M. Otto. Programma. 1. Grosser kriegsmarsch und schlacht Hymne a. d. Oper „Rienzi" v. R. Wagner. 2. Ouverture de l'Opéra „le Domino noir"Auber. 3. a. „Vredebêe", lied van Broekhui zen, gearr. voor Harmonie door J. M. Otto. b. „Frauenlist", Gavotte a.d.komi- schen Oper Der Glucksritter A. Czibulka. 4. Fantaisie sur des motifs de l'Opéra „Guillaume Teil"G. Rossini. 5. „Heiter durch die Welt", M&rsch PotpourriJ. Rdssing, 6. Mélange sue des motifs de l'Opéra ,Le bal masqué"G. Verdi. 7. „Estudiantina", Walzer über spa- nische national melodiën E. Waldteufel. 8. Fantaisie de l'Opéra comique „Les cloches de Corneville" R. Planquette. 9. Finale. Wanneer wij zeggen, dat de landbouwtentoonstelling' dit jaar hoogst belangwekkend belooft te worden, dan is dit meer dan een gebruikelijke zegswijze. Dit blijkt wel het best uit de mededeeling, dat het aantal inzen dingen dit jaar bedraagt 513 tegen 340 in het vorige jaar. Natuurlijk mogen we weer veel bezoekers in de stad verwachten, temeer wijl het feestprogram er prachtig uitziet. Nu kunnen de inwoners van Alk maar één ding doen om de feestelijkheid in niet ge ringe mate te verhoogende vlag uitsteken. Deze week trof het ons in Heer-Hugowaard dat daar zoo druk werd gevlagd. Waarom zou men dat dan in Alkmaar niet doen? Men geeft daardoor de stad een feestelijk aanzien en bovendien geeft men een bewijs van zijn belangstelling in deze organisatie van onze afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, en eindelijk geeft men den bezoekers duidelijk te kermen, dat men bun aanwezigheid op prijs stelt. En daarom: Dinsdag en Woensdag de vlaggen uit! BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 17 Sept. Cornelis, z. van Johannes de Grand en Neeltje Groendijk. 19 Guurtje Maria, d. van Pieter Kieft en Geertje Breed. OVERLEDEN 18 Sept. Jan Wils, 80 jaar. Predikbeurten. 20 Sept. 1908. Hervormde Gemeente. Ooster Kerk. Vroegbeurt te 71/2 uren, Ds. van Doorn. Groote Kerk. Voormiddag te 10 uur, Ds. Post. Namid-dags te 12l/2 uren, Gods dienstoefening voor jongelieden. Luthersche Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Scharten, avor.d 6 uur, Ds. Gramberg, van Enk huizen. Remonstrantsche Gemeente. Voormiddag 10 uren, Ds. Terwogt. Doopsgezinde gemeente. Voormiddag 10 uren, Ds. Uiterdijk. Gereformeerde Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Avond te 5 uren, Ds. Zsntinge. Vereeniging tot Evangelisatie. Voormiddag te 10 en 's avonds te 6 uren, R. R. Posthum», evangelist. Woensdagavond 23 Sept., 8l/2 uur, bijbellezing Ps. 77. 9 Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen O. B. wegens bedreiging en tegen J. R. wegens dief stal, beiden alhier. Gevonden voorwerpen. Een witte zak, een portemonnaie. INGEZONDEN STUKKEN. Wanneer de kermis voorbij is, nadert langzamerhand de tijd voor de kachels. Met het oog daarop, is het wellicht niet ondienstig over kachels het een en ander mee te deelen. De taak, die de kachel heeft te vervullen, is teen tweeledige. In de eerste plaats verlangen we van haar, dat ze warmte zal geven. Daarvoor moet ze goed bran den, en om dit te kunnen, moet ze verbonden zijn aan een goed trekkend en schoorsteen. Ieder kent de be zwaren en ellenden van een slecht trekkenden schoor steen uit ervaring: op vochtige, vooral op mistige da gen, is er met verscheidene kachels niets aan te van gen. Wanneer de schoorsteen goed trekt, stroomt er een groote hoeveelheid lucht doorheen naar buiten. De ze lucht neemt rook en gassen, die bij de verbranding zich ontwikkelen, mee, en maakt op deze wijs al die stoffen onschadelijk voor de gezondheid. Wanneer er een groote hoeveelheid lucht door den schoorsteen naar buiten gaat, dan is die lucht door of over het vuur gestreken en heeft zij een gedeelte van haar zuurstof voor het verbranden afgestaan. Ze is als het ware afgewerkt't is dus maar goed, dat ze naar buiten verdwijnt. De lucht, die in de kachel stroomde, is afkomstig uit het vertrek, waarin we sto ken. Voor die uit het vertrek weggestroomde lucht, komt door reten en kieren nieuwe, versche lucht naar binnen. Een goed brandende kachel vervult dus nog een andere taak; zij dient voor luchtverversching, voor ventilatie. Deskundigen verzekeren, dat deze luchtverversching van zeer groote beteekenis voor de gezondheid is. Bij den open haard is de ventilatie het sterkst, min der sterk bij de gesloten kachel. En geen sprake van eenige luchtverversching is er bij kachels zonder pijp. Integendeel, elke kachel zonder pijp, die brandt, be derft de lucht en bevordert niet de ventilatie. Immers, om te branden heeft de kachel lucht en zuurstof noo- dig. Daai'van maakt het vuur of de vlam andere gas sen, die voor inademing ongeschikt zijn. De lucht verliest dus van hare zuurstof. En die zuurstof heeft juist ook de mensch in groote hoeveelheid noodig, om gezond te leven. Een vertrek dus, waarin een kachel zonder afvoer naar buiten, brandt, krijgt overmaat van gassen, die voor inademing niet bruikbaar zijn, en gebrek aan het gas, dat voor de ademhaling, voor liet leven, noodzake lijk is. Doordat de afvoer naar buiten, van afgewerkte lucht en andere gassen niet plaats heeft, bevordert een ka chel zonder afvoerbuis ook niet de luchtverversching, de ventilatie. Aan zulke kachels kleven dus twee heel groote na- deelen. Nu worden wel zulke kachels geheel onschadelijk voor de gezondheid genoemd, omdat ze niet bovendien stinkende gassen voortbrengen, maar na het bovenge zegde behoeft het geen nader bewijs, dat elke kachel zonder pijp, dus ook de aller-, allermeeste petroleum kachels, nadeelig voor de gezondheid zijn. Wie een petroleumkachel zonder pijp brandt, moge uitsparen aan brandstof en aan belasting, zijn gezond heid benadeelt hij. Dat is buiten kijf. R. v. E. In Engeland beeft een reuzenuitsluiting plaats. Sinds geruime» tijd bestond er een geschil in de ka toennijverheid over eene loonsverlaging. Men dacht aanvankelijk, dat een vergelijk onmogelijk zou zijn. De beslissing hing af van de stemming der spinners, die financieel|het sterkst staan. Volgens het reglement van de Spinne 's Amalgamation moet bij een stem ming over verandering in het loon 80 CL of 4/g voor of tegen eenig voorstel stemmen, voordat dit door het uitvoerend comité van de arbeiders aan de werkgevers dringondfkan worden aanbevolen. Men achtte het onwaarschijnlijk dat 4/5 der arbei ders onverzettelijk zou blijven en hoopte dat bij de na de stemming te beleggen bijeenkomst der spinners-, wevers- en kaarders-organisaties tot vast stelling der gemeenschappelijke gedragslijn een ont werp-vergelijk zou worden gevonden. Dit is nu evenwel niet geschied. In verband hiermede treedt heden de uitsluiting in werking die 150,000 menschon werkeloos maakt. Dat dit een groote ramp is, laat zich denken. Op den Duitschen sociaal-democratischen p a r t5j- d a g is thans een beslissing gevallen ten aanzien van het stemmen voor begrootingen in regeeringsli- chamen. Nadat het partijbestuur en de controle-commissie verklaard hadden, dat zij de motie volledig handhaaf den, werd eerst een bemiddelingsvoorstel verworpen met, 217 tegen 116 stemmen, en vervolgens de motie van het partijbestuur bij hoofdelijke stemming met 25S tegen 119 stemmen aangenomen. De motie van het partijbestuur bevestigt de geldig heid van de vroeger te Lubeck en Dresden tegen het goedkeuren van de begrooting genomen besluiten en zegt dat aan elke regeering van tegenstanders de be- grooting geweigerd moet worden, tenzij de verwerping ervan door dé sociaal-democraten ten gevolge mocht hebben, dat er een begrooting werd aangenomen, die minder gunstig voor den werkenden stand is. Het be sluit, verklaart, dat de aanneming van de begrooting als een motie van vertrouwen in de regeering te be schouwen is en zegt ten slotte: „De goedkeuring van de begrooting in de Landda gen van Wurtemberg, Baden en Beieren is daarom on- vereenigbaar met de besluiten van Lubeck en Dres den. De verwerping van de begrooting, in beginsel, strookt volkomen met den toestand van den niets be- zittenden grooten hoop als klasse, welke toestand een onverzoenlijk verzet tegen de bestaande staatsmacht, die aan het kapitalisme dienstbaar is, noodig maakt. Het is de onvermijdelijke taak van onze propaganda, om den werkenden stand met steeds meer nadruk dien aangaande in te lichten." Namens 67 afgevaardigden uit Beieren, Baden, Wurtemberg en Hessen werd de volgende verklaring afgelegd: Wij erkennen, dat den Duitschen soeiaal- democratischen partijdag als den wettigen vertegen woordiger der geheele partij de eind-beslissing toe komt en alle principdeele en tactische aangelegenhe den, die het geheele rijk aangaan. Maar wij zijn van meening, dat in alle speciale aangelegenheden van de politiek van een bepaald land de landelijke organisatie het geschiktst en het best de beslissing kan nemen en dat zij op grond van het gezamenlijk program de poli tiek van het land overeenkomstig de bijzondere toe standen zelfstandig moet regelen, en dat telkenmale de beslissing omtrent stemming voor de begrooting blijft berusten bij de Landdagsfracties, die aan de lan delijke organisaties verantwoording schuldig zijn. V 0 0 r w i e h e t g e 1 0 o v e n wil! Heel Chester was Woensdag uitgeloopen om de be grafenis bij te wonen van don heer W. Cross, een zeer gewoon ingenieur, die zich door niets onderscheiden had dan door de wijze waarop hij zich liet begraven in een doodkist, die hij zelf van lucifersdoosjes had gemaakt. Vier of vijfduizend doosjes had hij ervoor gebruikt en bovenop stond de geliefkoosde electrische batterij van den overledene. Een geschenk voor den Noordpool. Commandant Peary, de kranige Noordpoolvorscher, krijgt bij elke reis, welke hij naar noordelijke regio nen onderneemt, een aantal geschenken mee, alsvoe- dingepastiiles, dorsttabletien, en van dergelijken meer. Bij zijn laatste expeditie ontving hij een pakje, waarop stond: „Slechts te openen aan den Noordpool". Peary stoorde zich niet aan de bepaling en maakte het pakje maar vast open. Hij vond er een klein doosje in met vet, en dit bijschrift: „Om de aardas mee te smeren." Een hond met zijn dubbel gewicht in goud betaald. Het diertje, dat zij a dubbel gewicht in goud waard is, heet „mllo Alom" en weegt slechts vijf en twintig Engelsche onsen. Sinds Zaterdag 1.1. is het lilliput- mormeltja eigendom van mevr. John. T. Windrim, de echtgenoote van een architect te Philadelphia, die oor de rariteit 1000 dollars betaalde, wat gelijk staat vet 40 dollars of f 100 per ons, dus meer dan twee maal het gewicht in goud. Het dwerg-viervoetertje werd „ontdekt" in een dorp bij Brussel, waar 't als een doodgewoon hondekind rondliep. „Mils Atom", die bij een stovigen wind binnen moet gehouden worden en in huis buiten alle tocht moet blijven, ter voorkoming van wegvoering in hoogere luchtlagen, is vijf inch lang en vier inch hoog, haar lange haar inbereken, zoodat zij wel in een vestzakje gaat en in een broekzak zich zelf zoo ongeveer verliest. LAATSTE POST. Gisteren is door ons gemeld, dat de ode aan Heer- hugowaard gedicht en getoonzet was door den heer D. Stieltjes. Thans meldt deze heer ons, dat zij be werkt is naar een gedicht van den heer J. H. Bruins te Den Andel. Het woord „bewerkt" lijkt ons intus- schen niet bijzonder gelukkig gekozen de „ode aan Hunzingo" van den heer Bruins lijkt daarvoor te veel op de „ode aan Heerhogowaard". De eerste zeven prijzen van de verloting te Heer- hugowaard zijn gevallen op de nummers 1342, 5070, 3625, 4838, 5107, 2209, 4461. CONGRES VOOR WETTELIJKE OUDERDOMS VERZEKERING. AMSTERDAM, 19 September. Heden werd te Am sterdam, in liet feestgebouw „Bellevue", bet Congres voor Wettelijke Ouderdomsverzekering gebonden, welk congres op initiatief van den Bond voor Staatspensi oneering is bijeengeroepen. De groote belangstelling voor dit nationaal congres deel van heinde en verre, uit alle oorden des lands af gevaardigden en belangstellenden bijeenkomen. Aanwezig zijn namens den Engelschen bond van Staatspensioneering de heeren Barnes en R o- g- e r d, resp. voorzitter en secretaris. Het congres werd reeds te half tien geopend met een rede van den heer Fr. Netscher, bij ontstentenis van den heer A. Groenendaal, voorzitter van den Bond voor Staatspensioneering. De voorzitter, de heer Frans Netscher heet te allereerst in het Engelsch de Engelsche afgevaar digden hartelijk welkom, waarna spr. uiteenzet, waar om men juist in dit deel van het jaar gemeend heeft dit congres te moeten beleggen. Immers we staan thans aan het begin van een nieuwe parlementaire pe riode. De heer Talma, die gaarne voorlichting wensch- te van de zijde van hen, die staatspensioneering ver langen, zal dit nu uit de verslagen van dit congres kunnen vernemen. Vervolgens herinnerde spr. aan de komende Kamerverkiezingen. De kiezers zoowel als de gekozenen kunnen uit dit Congres voorlichting put ten. Spr. kan hen dit toeroepen uit naam van 26000 leden van den.Bond van Staatspensioneering. Hier zijn thans vertegenwoordigt 67 bonden met een groot aantal leden. Hier op dit congres wordt dus gespro ken uit naam van een groot deel van het volk. Geluk kig noemt spr. ook het feit, dat alle partijen, zoowel sociaal-democraten als liberalen, vrijzinnig-democraten als oud-liberalen op dit punt: de wettelijke ouderdoms verzekering eendrachtig samenwerken. Spr. hoopte tenslotte dat hetgeen hier gesproken zal worden zal doordringen in de regeeringsbureaux te den Haag en daar de stem van een groot deel van het Nederlandsche volk gehoord mogen worden. Hierme de verklaarde spr. het congres geopend. (Applaus.) Daarna werden de verschillende stellingen in bespre king gebracht. Allereerst die van den heer G. L. Janssen uit Rotterdam (Perio) luidend: „De achterlijkheid van Nederland op het gebied der wettelijke ouderdomsverzorging en groote nood onder de ouden van dagen, wier hoop nu reeds door drie ach tereenvolgende Regeeringen, van verschillende politie ke richting, is teleur gesteld, maken de oplossing van dit vraagstuk tot een der meest urgente onderwerpen van wetgeving." De heer Schram sprak namens de afdeeling Haar lem van den vrijzinnig-democratischen Bond en wees er op dat het recht van pensioen voor ouden van dagen niet moet beletten dat de inrichtingen van liefdadig heid zoo goed mogelijk worden; ook moet het recht van gehuwden, om er te blijven samenwonen, blijven bestaan. Overigens vereenigde spr. zicb met de stel lingen van den heer Jansen. De heer Jansen repli ceerde kort en verheugde zich er over dat zijn stellin gen geen bestrijding hadden gevonden. (Applaus.) De tweede stelling luidt: „Een goede wet op de Ouderdomsverzorging, moet het recht op een gelijk minimum Staatspensioen aan allen van zekeren bij de Wet te bepalen leeftijd waar borgen, zonder onderscheid, vrouwen zoowel als man nen." Deze stelling werd verdedigd door den heer J. R. de Jager uit Tiel. Na de rede van den heer Jaegers werd de gelegen heid tot debat open gesteld. Mevr. Haver vond het bedroevend de zeer zwakke verdediging der stellingen door den heer Jaegers te moeten constateeren. Het komt spreekster treurig voor, dat steeds en op elk ge bied de vrouwen hun eigen stem moeten verheefen, om gehoord te worden. De heer de Broeder constateerde eveneens de zwakheid van het referaat. Spreker be toogde in het hijzonder ,dat men ten volle eisehen kan, Staatspensioneering zonder premiebetaling, voor het geen men steeds is opgekomen. Dit moet men op den voorgrond brengen en handhaven. Ds. D. A. van Krevelen, van Oosterhesselen leidde de derde stelling in, die luidde.: Het recht op een minimum-ouderdomspensioen, vol doende voor 't allernoodzakelijkst levensonderhoud, dient gewaarborgd: niet individualistisch, o. a. door premiebetaling, doch maatschappelijk, door verminde ring van sommige posten op het budget van den Staat, door verhooging van successierechten, in een woord: door bijdragen naar draagkracht. Men zegt aldus eindigde deze spreker dat de Heer Talma indertijd hevig aandrong op een wet voor verplichte ouderdomsverzekering met de bijvoeging, dat er was: Periculum in mora,- d. w. z. in talmen schuilt gevaar. Er is gevaar. Zoo niet in talmen, dan in Talma! Debat werd niet verlangd. De vierde stelling der verdediging, opgedragen aan Ds. U. -J. Reinders, te Dantumawoude, luidt Noch het wetsontwerp-Lely van 1901, noch dat van Dr. Ku.vper van 1905, noch dat van Minister Veegens van 1907, voldoet aan de behoefte van het Nederland sche volk. Het feit, dat de beide laatste ontwerpen voor de 70- jarige oud-werklieden van vandaag x-hooge bedeeling zouden omzetten in een 2.per week groot pensi oen, weegt niet op tegen de nadoelen. Al die wetsontwerpen zijn onaannemelijk. Ten slotte zei de spreker: „Wanneer Minister Talma of wie dan ook aan de lijdensgeschiedenis een einde zal mogen maken, die ruim 20 millioen nu eens niet op zoo omslachtige en onbillijke wijze liet opbrengen, maar een goed deel er van nam uit de groote erfenissen in de zijlinie en de rest vond uit een progressieve pensioenbelasting (iets heel anders dan premie), waarin de arme niets betaalt, ryie weinig heeft, weinig, wie veel heeft, veel en de schatrijke zeer veel, en dat besteedde in de richting der Deensche, Engelsche of Australische regelingen dan zou Nederland daarin toonen, het bekende woord van Koningin Emma niet slechts gehoord, maar ook verstaan te hebben: „Laat ons groot zijn in alles, waarin een klein volk groot kan wezen." Na uitvoerig debat na de rede van den heer Ren ders, welke met applaus begroet werd, pauzeerde men. De heer D. de Olercq leidde vervolgens de vijfde stelling in. Een wettelijke pensioenregeling, als door den Bond van S. P. voorgestaan, is bevorderlijk aan den bloei en de welvaart van Nederland. Spreker kwam daarbij op tegen de meening dat door staatspensioen gelden aan de staatskas worden ont~ trokken, die verloren zijn. Drie bronnen zoo betoogde hij komen daarvoor in 't bijzonder in aanmerking. lo. Beperking van improductieve uitgaven als die vc-or militaire en administratieve doeleinden. 2o. Rensioenbelasting naar draagkracht. 3o. Erfenissen, door verhooging der successierech ten met sterke progressie in de zijlinie en naar de grootte der erfenissen. De ongeveer 300.000 menschen boven de 65 jaar, die thans in Nederland rondwaren, trachten op alle moge lijke wijzen zich een onderhoud te verschaffen en aan gezien zij niet meer voor vol op kunnen komen, bieden zij de him restende arbeidskracht tot eiken prijs aan, waardoor zij loon en arbeidsgelegenheid drukken. Staatspensioen daarentegen rangeert den ouden ar ia id er op hoogst zedelijke wijze uit en verbreekt niet ruw den band tusschen liet opkomende en het verdwij nend geslacht. Ook op andere wijze wordt de welvaart gediend, doordat bij een redelijk pensioen, een uittocht uit de steden naar het platteland zal plaats hebben, door de invalieden, die thans de krotten der steden vullen. Na de beëindiging der debatten, werden de stellin gen niet in stemming gebracht, daar de aard en het doel van het congres zulks volkomen overbodig maakte. Na afloop van het congres vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijk maal, terwijl heden avond de congressisten de propagandistische muziek en tooneeluitvoering zullen bijwonen, die door de Am- sterdamsche afdeeling van den Bond van Staatspen sioneering is georganiseerd. Morgen, Zondag, zal bij gunstig weer een boottocht naar het „Kalfje" worden gemaakt. Ongecorrigeerd Opgave van het Yoord&ai O 12-13, Alkmaar. Koer» van: 18 Sept, 19 Sept. Staatsleeningen. NEDERLAND. pCt. Ned. Werkel. Schuld 2% BUITENLAND. Bulgarije Tabakalecning 5 Brazilië Funding 5 China 1895 5 Mexico binnen 5 Japan 4 Oostenrijk Jan. Juli 4 Rusland Hope 4 Consol 4 1906 5 1894 6e Em. 4 Financ. en Industr. ondernemingen Nederl. Handelmaatschappij resc. div 196 88% 95 28% 29% 27% 62% 81% 40% 73% 21% 104% 163% 12% 18%# 90 10518/n 104 148% Cultuur Vorstenlanden - Winstbew. Westersuiker aand A'dam. Langkat, Idem pref. A'dam. Serdang Bindjey Deli-Maatschappij aand. div. Langkat tabak A Medan N. Asaban tabak Rotterdam Deii Senembah Tabak-Mij. Kon. Mij. t. expl. v. Petroleum aand. Moe.ara Enim Sumatra Palembaiig Perlak Petroleum-Mij. Zuid-Perlak Redjang Lebong aand. Great Cobar ut Pittsburgh Coal Common Steels Aand. div. Car Foundry Amerik. Stoomv.-Mij. Common Marine u Preferent Common Peru Preferent Spoorwegieeningen. Holl. IJz. Sp.-Mij. nu Mij. tot expl. van Staatsspoorw Deli spoorweg AMERIKA. Ateli. Top. Cert. v, Conyert pCfc. 4 Denv. en R. Gr. Cert. Aand. div. Erie Kansas City South. uu u pref. Mis. K. Taxas C. V. New-York Ontario Norfolk Western C v. Southern Railway Southern Pacific Union Pacific cert. v. Wabash gew, tt u Rock Island gew. POLEN. Wcarshau Weenen RUSLAND. Wladikawkas 885 4 IWang Dombr. 4% Premieleeningen. NEDERLAND. Stad Amsterdam /TOO 3 Gemeente-crcd 3 BELGIE. Antwerpen 18 2 HONGARIJE. Theias i OOSTENRIJK. Sta&tsleening I860 5 RUSLAND, 1S64 5 f 1866 51/? Koer» van het geld Prolongatie 2-3/4 pOt. Mededeelingen. Staatsfondsen prijshoudend. Russen kalm. Tabakken verdeeld en stil. Mijnen iets terug loopend. Olie op vorige oersen. Culturen in vaste stemming. Amerika opende vast, had een levendig verloop en sloot op de hoogste koersen. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 18 Sept. Fabriekskaas, kleinp f 29.50. Boerenkaas, kleine f 29.Commissie f 30.50 Middelbare f 30.Aangevoerd 366 st„ weg. 175708 KG. ALKMAAR, 19 Sept. Aangevoerd 9 paarden f 150 a 300, 82 koeien en ossen f 140 a 310, 0 vette kalveren a per Kg. a 0 ct., 21 nuchtere id. f 8 a 25, 279 magere schapen f 12 a 25, 00 vette scha pen f a 0lammeren f 0 a vette varkens a ct. per Kg., 52 magere varkens f 13 a 26, 179 biggen, 10 w., f 4 a 9.11 bokken en geiten f 3,a 8.0 kleine bokjes f 0.a f 0.4136 kop boter, hoogste f 0,775, middelste f 0.70, laagste f 0.65 per kop. Eieren f 4.75 a 5.25 per 100 stuks. Afslagver. BEEMSTER, PURMEREND en OM STREKEN. Op de sfslagraarkt werden heden verhandeld Slaboonen f 0.-36 a 0.52 per 1000. Snijboonen f 0.a 0.per 1000. Peren i' 1.40 a 2.20 por mand. Appelen f 1.40 a f 2.40. Bloemkool f 5.a 8.50 per 100 stuks. 623 mand augurken a ct. per mand. BROEK OP LANGEDIJX, 18 Sept. 1S08. Heden werd besteed voor Graafj. aardappelen f 0.— a 0.45. Muizen aardappe len f 0.40 a 0.45, kleine f 0.a 0.ronde aardap pelen f 0.— f 0.— per l/4 H.L. wortelen f 1.50 2 20 per 100 bos, bloemkool (eerste soort) f 4.a f 7. Me soort f 2.60 a f 3.25 por 100 stuks, reuzenbloem- kool f 5.— a 7.—,' gele kool f 4.— a 7.50, Roodo kool f 4.— a 8.witte kool 4.50 a 8.koolrapen 0. zilverien f 0.kleine uien f 3.70 a 3.90, uien f 1.85 a 2.25, per 50 K.G., Bieten f 0.slaboonen 0. BOVENKARSPEL17 Sept. Aardappelen blauwe f 1.60 k f 1,80, ronde f 0.a 0.per 1/4 H.L. Aanvoer z.ak. Bloemkool le soort f 6,a f 8,2e soort f 3.50 a 4.50 per 100, roode kool f 4.a 6.—, gele idem f 3,50 a 5,witte idom f 4.a 5.50, slaboonen f 0.80 a 1.10 p. 15 kgr. uien f 1.— a 1.10. 96% 104 97 47% 83% 97 81 82% 92 80% 172 216 144.45 147 142 192 807/g 86 443 88% 263 24 363 387 291 140% 111% 126% 130% 912 103% 11% 4418/ks 38% 12 7«/m 20% 11% 48 89 95% 195% 87% 94% 27% 28 27% 61% 80?/ia 407/s 73 21 1017/s 160% 12% 18% 100 85% 89% 1067/M IO31/4 961%, 148 151 864 75 96% 104 99% 47% 97 81 821/4 92% 81% 172% 127% 144.90 143 194 81 444 88 263% 124% 390 292 142 111% 127% 132% 920 104 11% 45% 39% "7% 21% 117/1# 44

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2