De Landbouwtentoonstelling. Badhuis „Het V, Itte Kruis." begrooting f 80.000 m«er moeten worden opgebracht dan het voorafgaande jaar. Hoe zal dat gevonden wor den De soc.-democraten willen het geld bijeen krijgen door een hoogere progressie. Spr. wees er nog op dat deze hoogere belasting niet het gevolg is van het abattoir. De bedoeling zoo eindigde spr. van dezen avond is een blik te geven op hetgeen van den soc.-democra- tischen candidaat is te wachten. In verband hiermee wekte spr. op te stemmen op den heer Fenijn, waar door het belang van de arbeiders in het bijzonder en van Alkmaar in het algemeen wordt gebaat. Hierna was liet woord aan den heer A. E. Mendell van Amsterdam, die in het belang van den vrijz.-de mocrat! schen candidaat, mr. Verdam, zou spreken. Spr. heeft geaarzeld gevolg te geven aan de uitnoo- diging hier te spreken; hij kent Alkmaar te weinig om goed op de hoogte te zijn van alle toestanden. Had hij gestaan op het standpunt der liberaleh, was hij de overtuiging toegedaan dat neutraal-zijn een zeer groo- te verdienste is en de politiek van minder belang, dan was hij zeker thuis gebleven. Doch dit verlegenheids standpunt deelt spr. niet. De politiek is wel degelijk van zéér veel belang. Er was een tijd, toen de ge meentezaken door een clubje machthebbe-s onder el kaar werden geregeld, doch de uitbreiding van het kiesrecht heeft daaraan een einde gemaakt. Met die uitbreiding ging de mogelijkheid van neutraal-kunnen- zijn verloren. Als men, zei spr., nu de pamfletten in ziet, verspreid ter aanbeveling van de candidaten Go- vers en Pot, dan voelt men daarin dat de politiek op den achtergrond gedrongen wordt. Voor spr. is poli tiek niet iets dat geminacht wordt. Politieke beginse len behartigen, wil ten slotte niets anders zeggen dan dat men heeft zekere omgeschreven ideeën, een be paalde wijze van beschouwen over de wijze, waarop de regeering, ook van een stad, moet plaats hebben. Juist in dezen tijd heeft er een merkwaardige verschuiving plaats op politiek terrein; de oude scheidingslijn wordl weggewischt en vervangen door de tegenstelling: be houd of democratie. Dit geld voor het land zoowel als voor de gemeente. Spr. wees op het gebeurde in deu Amsterdamsche raad de stemming, waarbij alleen uit behoudzucht allerlei z. g. vrijzinnige beginselen werden opzij gezet en een anti-revolutionr.air wethou der van onderwijs werd gekozen. De conservatieven schuiven overal steeds meer bijeen en daarom is spr. blij dat hier ter stede bij deze verkiezing samenwer king plaats heeft tusschen sociaal-democraten en vrij - zinnigen. Hoewel beide richtingen in heel veel scherp tegenover elkaar staan, is er op het practische terrein van gemeente-politiek veel overeenstemming. De ge meenteraden, daar zijn beiden het over eens, moeten iets geheel anders worden dan administreerende licha men. Er is iets beters te doen. Het systeem der libe ralen is te gevaarlijk, om het langer onaangetast te laten. Dat systeem van laat ieder z'n gang maar gaan en de staat zorge maar voor enkele hoofdzaken als on derwijs enz., leidt in de praktijk nexgens anders toe dan dat wat arm en laag is geplaatst dit blijft en wat hooge plaats inneemt, daar blijft troonen. De taak van staat en gemeente is juist dit onrecht op te hef fen en voor allen gelijke mogelijkheid te geven om op te klimmen. Spr. behandelde nu de kwestie van ver schillende bedrijven, die thans nog in handen van par ticulieren zijn, zooals hier de telefoon. Het komt spr. voor dat de heer Pot, doordat hij eigenaar van deze onderneming is, in eenigzins moeilijke positie staat tegenover de gemeente, en daarom niet geschikt is voor raadslid. Spr. ging na hoe in Amsterdam steeds meer grootbedrijven aan de gemeente zijn gekomen, en aan de hand van de goede resultaten daardoor verkre gen (de groote toename der inkomsten) wees spr. op het gewenschte daarvan. Daarom moeten er geen mannen als de heer Pot in den raad. Spr. behandelde vervolgens verschillende punten uit het gemeenteprogram der vrijz.-democrateu, dat dus door den candidaat, mr. Verdam, wordt onderschreven. Noodig is, zooals het program o. a. zegt, dat de ge meente zorgt grond te krijgen, dat de hoofdelijke om slag worde vervangen door flinke progressieve belas ting op de inkomsten, dat er goed vakonderwijs is enz. Men kan daarbij niet neutraal zijn, er moet een kort werkplan zijn, een overtuiging is noodig. Daar om niet gestemd op die candidaten zonder vast pro gram, doch op die van bepaalde richting, in dit geval op de heeren Verdam en Fenijn. Voor debat gaf alleen de heer Cloeck zich op. Deze begon met een protest namens den heer Fr. Nstseher. In de Verkiezingscourant werd gepubliceerd dat deze zou optreden als spreker nog vóór dat hij do uitnoo- diging daartoe had aangenomen. Dit kwam niet te pas. De uitgever der courant, de heer K. J. Koster, ant woordde dat eerst na het afdrukken dier courant een telegram werd ontvangen dat de heer Netscher niet kon komen. Bovendien stond ia dat telegram „tot mjju spjjt", wat er op wijst dat het wel het plan was geweest van den heer Netscher te komen. De heer Cloeck zei de vervolgens dat, waar de heer Mendell verklaarde zich te verheugen over het samen gaan van soc-democraten en vrijz.-democraten, dit on juist is. Het betreft hier maar een samengaan van soc. dem. met een heel klein deel der vrijz. democraten. Als excuus voor den heer Mendell kan dienen dat hij niet met de Alkmaarsche toestanden geheel op de hoogte is. Als hij dat wel was zou hij hier niet gekomen zjjn als spreker. Spr. meende dat den heer Verdam het recht niet heeft zich vrijz.-demoeraat te noemen. Toen bij lid was van „Eensgezindheid" heeft hjj daarvan niets getoond. Was dat wel het geval geweest dan zeker had het bestuur van „Eensgezind heid" waarin drie vrijzinnig-democraten zitting bebben hem aangezocht een candidatuur te aan vaarden. Eerst nadat de heer Verdam door „Kies plicht" als candidaat gesteld is heeft hij zich laten schrappen als lid van „Eensgezindheid." Gesproken is hedenavond over de kwestie de vrouw geljjk te stellen aan den man. Mr. Verdam heeft zich op dat gebied al even conservatief getoond als de raad toen er n.I. sprake was aan de dames in de schoolcom missie niet een adviaeerende maar een heusche stem te geven. Daar heeft de heer Verdam zich tegen ver klaard. Er ia gewezen op de voordselen van het in handen nemen van verschillende groote bedrijven door de g meente. Wat de heer Pot betreft, die zou daar niet tegen zijn de gemeente zou dan het tekort moeten bijpassen. De heer Pot is zeker zelf do groot ste voorstander van gemeentelijke telefoonexploitatie. Met de tram zou dat hetzelfde zijn. Het is geen goed argument tegen de candidatuur Pot. Hot ware beter geweest, dat een vrijz. democraat van Alkmaar hier heden had gesproken, evenals de heer Uitenbosch voor Fenjjn. Maar toen er hier een vrijzinnig-democratische kiesvereeniging bestond die mannen en geld noodig had, toen heeft men nooit iets gehoord van den heer Verdam. De progessieve belasting is aanbevolen. Maar is dan de nieuwe straatbelastingle belasting op de gebouwde eigendommen niet iets dergelijks. Wor den daardoor huizen met hooaen huur niet zwaarder en met lagen huur lichter getroffen. Wat de vraag betreft aan den heer Govers over zijn standpunt ten opzichte van de wik- en weegloonen wijst sir. er nog op dat van den heer Go7eis door zjjn eigen vrienden steeds is getuigd, dat hij m»er Alkmaarder dan boer is geweest. Het is waar dat B. en W. veel doen op het marktwezengebied, maar heeft de heer Boelmans ter Spill niet zelf voor de candida tuur Govers in de kiesvereeniging gesproken Spr. herinnerde er voorts aan hoe de heer Fenijn zich als lid der winkeliersvereeniging steeds weinig actief toonde zelfs to^c het de quaestie op het hof gold heeft de heer Fenijn niets van zich laten hooien, wat toen toch van hem te verwachten was. Zoo voor den vuist weg heeft spr. den heer Mendell een kijkje ge geven op Alkmaarsche toestanden. Ook hij hoopt nog eens zich verder te mogen verheugen, dat soc.-dem. en vrijz.-dem. zijn samengegaan. Maar dsn zal hij nooit deze verkiezing er bij halen, waar naar gezegd is niet veel geld is en waarbij een van de partijen eige naar is van de pers, zoodat er reclame zonder groote kosten kan worden gemaakt. Ik betreur bet, zeide spreker tenslotte voor mijn partij, wat er is gebeurd, maar wij moeten er ons bij neerleggen, het geval ligt er nu eenmaal. De heer Uitenbosch beantwoordde kort den heer Cloeck. De heer Fenijn was niet in de middenstands vergadering verschenen, omdat een sociaal-democraat dorgelijke kleinzielige ideeën geen bespreking waard vindt, de straatbelasting was niet bedoeld als een staaltje van progressieve belastingheffing en de min ef meer sinueerer.de woorden aan het slot door den heer Cloeck gebezigd, waren spreker te min om er op in te gaan. De heer Mendell ging op verschillende uitlatingen van den heer Cloeck in. Hij stelde een vraag aan den heer Cloeck, n.I.aanvaardt de kiesvereeniging „Eens gezindheid" het vrijzinnig program? De heer Cloeck antwoordde ontkennend. Daarnaast, aldus de heer Mendell, bestaat de vereeniging „Kiesrecht en Kies plicht" die het vrijz.-dem. program en gemeentepro gram aanvaardt. Is hier dan geen sprake van samen werking van vrijzinnig-democraten met soc.-democra- tenEr op wijzend dat de heer Cloeck zich vrijz.-de mocraat noemt en bestuurslid van „Eensgezindheid" is, ontzegt spr. hem in verband met zijn optreden hier tegen den vrijzinnigen candidaat het recht zichnogzoo te noemen. Spr. noemt zeer klein al die ruziemake rijtjes en persoonlijkkeidjes. De heer Yerdam aan vaardt het vrijz.-dem. program, wat doet er dan toe wat de heer Cloeck persoonlijk tegen hem heeft. Spr. toonde met cijfers nogmaals aan de voordeelen van ge meente-exploitatie en waarschuwde tegen de voorstel ling der mannen van „Eensgezindheid." Het algemeen belang is de hoofdzaak, geen kleine particuliere be langetjes. Tenslotte zeide spreker zich niet te kunnen voor stellen, dat de sociaal-democraten, die hij roemt om hun beginselvastheid, voor een schotel linze.) hun eerstgeboorterecht zouden hebben verkocht. De heer Cloeck antwoordde. Hij deelde o. a. mede, dat er een vrijzinnig-democratische kiesvereeniging is geweest, die aanvankelijk 100 leden hadmaar mede op advies van den heer Fokker ontbonden is. Later is K. i. K. opgericht, een vereeniging zonder leden met een onvolt lig bestuur. Dat hier iets hapert ge voelt ieder. Zo lang de heer Mendell deze toestanden niet heeft onderzocht, trekt spreker zich niets aan van diens verwijten. De heer Mendell antwoordde dat hij voor de vrij zinnig-democratie van den heer Cloeck geen 1 alve cent gaf, waarna de voorzitter de matig bezochte ver gadering sloot. Wanneer er vandaag iemand van B&sdeker hier was, dan zou voortaan onze landbouwtentoonstelling stellig in deel Nederland van deze bekende interna tionale reisboeken worden opgenomen. Dan zouden er waarschijnlijk buitenlanders komen om in deze echt-NoordhoIlandsehe stad een welgelijkend beeld te zien van den land- en tuinbouw en van den vruch tenteelt in Noord-Holland boven het IJ. En zij die kwamen, zouden verbaasd zijn over hetgeen ze hier te .aanschouwen kregen, ze zouden onvergetelijke indrukken meenemen, en ze zouden hun landgenooten aansporen een volgend jaar deze Septembertentoon- st6lling te gaan bezichtigen. Wie op z o o 'n dag met zulk zonlicht geen tref- fenden indruk krijgt van ons pittig stadje, van het vroolijk beweeg en bedrijf in zijn rijk bevlagde straten, van den rijkdom aan vee en de keur van vruchten op de pleinen en in de Korenbeurs hem moet het ontbreken aan het oog voor het mooie, het karakteris tieke. Op zulk een dag voelen we meer dan anders dat er ©en innige samenwerking moet zijn tusachen Alk maar en zijn omgeving, dat zoowel de Alkmaardera als de omwonenden vele gemeenschappelijke belaiigen hebben, dat ze elkaar welvarend kunnen maken. En op zulk een dag verheugt het ons bijzonder, dat wij een gemeentebestuur hebben, dat dit helder iDziet en niet schroomt maatregelen te nemen, welke noodig zijn. Maar ook verheugt het ons, dat dit bestuur ge schraagd wordt door veler bijstand en medewerking, dat er als een koppeling tusschen stad en platteland b.v. de afdeeling van de Hollandsche maatschappij van landbouw bestaat die er steeds voor zorgt, dat de belangen van stedelingen en inwoners gediend worden en die ter zijde wordt gestaan door een feestcommis sie, welke er naar streeft beide cathegorieën op deze dagen tot elkaar te brengen door ze samen te doen genieten. De opening. Reeds lang voor de opening der tentoonstelling was het druk op het Waagplein. Tegen elf uur was een groot aantal belangstellenden bijeen gekomen bij de muziektent, welke is opgeslagen bij de Waag. Daar waren aanwezig de bestuursleden van de afdeeling Alkmaar der H. M. v. L. en vele leden, voorts be stuursleden van afdeelingen uit andere plaatsen, com missie- en juryleden, het dagelijksch bestuur der ge meente, voorts vele inzenders en andere belangstellen den. Nadat de muziek het Wilhelmus en 't Wien Neêr- lands bloed had gespeeld, werd het eerst het woord gevoerd door den heer D. J. Govers, den voorzitter van de afdeeling Alkmaar der H. M. v. L. Spr. noemde het een aangename taak deze flinke tentoonstelling te megen openen. Toch heb ik gemeend, aldus spr., de eer van het eigenlijke openingswoord aan den oud voorzitter der afdeeling, de heer jhr. Mr. P. van Fo- reest te moeten geven, die zooveel voor de vereeniging heeft gedaan. De heer Govers dankte allen die mede werkten tot het organiseeren van een tentoonstelling. Een welkom riep hij toe aan de inzenders, aan de be stuursleden en andere leden hier tegenwoordig, aan het dagelijksch bestuur der gemeente en aan andere belangstellenden hier aanwezig. Een welkom tenslot te aan dezen schoonen Septemberdag, die zooveel bij draagt tot het welslagen van het feest. En hiermee gaf de heer Govers, nadat fanfares hadden geklonken, het woord aan den heer Van Foreest, die ongeveer als volgt sprak: Yorige jaren mocht ik telkens het voorrecht sma ken, in het begin van de maand September als voor zitter van deze afdeeling de tentoonstelling te ope nen. Thans stel ik het op hoogen prijs, nadat de ver gadering mij tot eerelid heeft benoemd, nogmaals in de gelegenheid gesteld te zijn, als opening van dit landbouwfeest een enkel woord te spreken. De Alkmaarsche landbouw-tentoonstelling, die eeni- ge jaren ter vervanging van de Paaschtentoonstelling werd ingesteld, begint of liever ds reeds een gebeurte nis, die èn stedeling èn buitenman met verlangen te gemoet zien. De tentoonstelling heeft zich een goe den naam verworven; het nuttige wordt er steeds ge paard aan het aangename. Nuttig, want het is nuttig alles te zien, wat de landbouw kan voortbrengen. Eén blik op deze tentoonstelling is voldoende om u te doen zien, dat zelfs in dit jaar van droogte en slecht gewas de arbeid van den boer iets heeft voortgebracht, waar voor deskundigen zoowel als niet deskundigen den hoed afnemen. Thuis meent ieder al licht dat zijn vee zeer goed en zijn groente zeer mooi is, maar als hij hier op de tentoonstelling eens rondziet, vindt hij misschien nog wat beters. Laat dit echter een spoor slag zijn tot nog meerdere inspanning. Naast dat nut der tentoonstelling dan staat het aangename. Ook wat dat betreft, geniet de Alkmaarsche ten toonstelling een goede reputatie. Onderlinge samen werking heeft dit alles verkregen. Alles werkt samen: de flinke «leiding van den voorzitter, den heer Govers, de royale, onbekrompen medewerking van het gemeen tebestuur, de particuliere bijdragen en anderen steun. Moge het zoo blijven, opdat deze tentoonstelling haar roem behoude. Mogen landbouwer en stedeling- zoo blijven samenwerken om Alkmaar het bloeiend middelpunt van deze landbouwstreek te doen blijven. Met dezen wensch verklaar ik de tentoonstelling geopend. Opnieuw klonken fanfares. Na deze opening werd een rondwandeling gemaakt over de tentoonstelling. Ondertusschen speelde de mu ziek op het Waagplein. Dit concert, onder leiding van den heer J. M. Otto uitgevoerd, duurde tot 1 uur; van twee tot vier uur werd daarna op het Hof muziek ge maakt. Doch nu het een en ander over de tentoonstelling zelve. Wij beginnen daarmee op het Waagplein. De woorden gesproken door den Eere-voorzitter dat trots misgewas nog hier zooveel soort van vee, zoo veel schoons op elk gebied der tentoonstelling was aangevoerd, moet ieder zonder voorbehoud onderschrij ven, die langs de rijen ging van wat de trots van Noord-iHolland is, het voorwerp van de bizondere zorg van zpn nijveren boerenstand, wat de rijkdomuitmaakt van zijn landbouwers en zijn groententeelders. Doch laten wij niet herhalen den lof, die reeds ver kondigd werd en door een ieder zal beaamd worden, die ziet wat te zien is. Gaan wij dus over tot een kor te bespreking. Rijstieren, geboden in 1906. De rij langs loo- pende staat men verwonderd over den massieven bouw, de schoone vormen van de le' prijswinner, no. 9 van den heer J. J. Bisschop van Beverwijk, die dit jaar niet met zijn eerste bekroning prijkt, maar ook in het vorige jaar reeds een 2en prijs mocht wegdragen. Een inooi dier, no. 3 van den heer Mehrens van Beemster, 2de prijswinner in dit concours, waar alleen het puike van het puike in aanmerking komt. Ofschoon min der dan de vorige zou dit beest wel zijn 2000 pond ha len. No. 2 de 3e prijs, deed weinig onder voor deze en ik geloof dat de jury geen lichte taak had bij het votum van zijn keuring. No. 1 stak merkbaar bij de andere af, maar door zijn fraai kleed trok hij veler bewondering. In de volgende categorie, dieren in 1907 geboren, was de concurrentie veel grooter, maar daar viel een zeer groot verschil op te merken tusschen de ingezon den dieren. De heer Groneman van Wieringerwaard komt altijd goed uit en zoo verwierf hij ook hier met zijn „Erans" den len prijs, een mooi edel dier, dat zijn bekroning wel verdient. Leegwater te Obdam had met no. 9 ook wat voorge bracht, dat wel liet bezien waard was en zijn 2e prijs niet had gestolen, zooals men zegt. Hetzelfde mag ge zegd worden van no. 12, van den heer Laan te Obrede. Ofschoon niet kunnende opwegen tegen no. 11, munt te zij boven dezen uit door fraai, glanzend vel en sier lijke teekening. Een E. V. kreeg no. 8 van Vessier te Beverwijk. Wat er verder was kon nu geen aanspraak maken op „eerste klasse vee," maar juist dat verschil doet het mooie zoo schitterend uitkomen. Waar zooveel puiks wordt voortgebracht, moet men bewonderen de kennis en de volharding van onze vee fokkers, die een wereldnaam hebben geschonken aan de voortbrengselen hunner stallen en tevens hun eigen roem hebben gevestigd. In de 3e afdeeling, de stierkalveren, zag men, om zoo te spreken, in wording, wat een volgend jaar in volle kracht zich zal ontwikkeld hebben. De Boer te Ursem met no. 21 als eerste prijs, Smit te Ursem met 3den in no. 26, Edel te Midden-Beemster met no. 20 als 2e prijs, kunnen van hunne dieren schoone verwachtingen koesteren. Dat kan ook gezegd worden van no. 23 E. V. van Visser te Beemster, en wie weet of goede zorg en verstandige behandeling dit kalf nog niet een voor sprong kan geven op de nu hooger staanden. Het zou een weinig pedant kunnen schijnen, wilden wij over alles het licht van onze kritiek laten schijnen en het voortreffelijke van het eene tegenover het min der voortreffelijke van het andere willen aantoonen. Waar een jury, zoo competent als in Alkmaar de zwa re taak der beslissingen op zich genomen heeft, past het om te zwijgen, trouwens de lijst der bekroningen zal duidelijk genoeg spreken. Door ze hier te vermel den, zou zijn dubbel werk leveren. Wat wij niet kunnen nalaten een relief te stellen is, dat wij ook nu weer door dezelfde inzenders de hoogste prijzen zien behalen. Dat toont ons zonnehelder aan, dat niet nu en dan het toeval in 't spel komt, maar dat er bij zeer vele een diepe kennis van hun vee, een doelbewuste keuze in het gebruiken van het beste fok- materiaal, een grondige kennis voorzit bij de behande ling der voeding; kortom, dat wij in ons N.-Holland fokkers bezitten, die er steeds een eer in stellen den hoogen roep te bestendigen van den Hollandschen veestapel. Maar niet alleen op vorm, lichaamsbouw, uiterlijk schoon, ook op productiviteit blijft steeds de aandacht gewijd. Dat bewijzen die melkstaten, met zooveel zorg bijgehouden. En naast de melkproductie, neemt die van malsch, smakelijk, sappig vleesch mede een groote plaats in. Wie heeft niet met bewondering gestaard, om maar een enkel voorbeeld te noemen, op die mooie roodbonte koe van den heer Schoone te Stompetoren; de le prijs winner van vet vee. Een éénling in kleur onder al de ze zwartbonte kleur-collectie, maar ook een éénling in volheid, gevuldheid, maar geen plaats is onder het glanzende vel voor een leegte of ruimte, een minder- vleesch hebben. Naar wij vernemen is dit prachtig dier voor 475 gld. verkocht aan den heer Eeltjes, vleeschhouwer te Haarlem. Of daar een malsehe bief stuk aan zal zitten 1 Waarlijk! het is een genot rond te loopen langs al die rijen, te bewonderen Holland's vee. Op de Korte Nieuwesloot. Het wilde ons toeschijnen dat de inzending varkens minder groot was, dan wij die wel eens in andere ja ren meenen te hebben opgemerkt. Of vergissen wij ons 't Is mogelijk. Maar wat was ingezonden, kon zich laten zien, en ook hier spreekt alles van kennis op 't gebied van fokkunst. ReuzendierenEen var ken is mij alleen sympathiek als ik het aan de haak zie hangen of over zijn voortreffelijkheid kan roemen door een malsehe ham. Maar sympathiek is mij de fokker. Ik neem mijn hoed af in welgemeende hul de voor onzen boerenstand, die de kunst verstaat vee te fokken dat een lust is voor de oogen, en een aange name kitteling voor onze smaakorganen. Op het Hof en de Nieuwesloot. Hier is het een geheel ander gezicht dan andere jaren. Veel zorg is besteed om de muziektent en met guir landes en bloemstukken is daaromheen een mooi ge heel gevormd. Vooral vanavond als de vele vetpotjes hun licht zullen verspreiden, zal het hier een aardig at zijn. Vele inzendingen ter opluistering zijn tentoongesteld. De heer V. S. Ohmstede J.Czn. van Alkmaar heeft er o.a. geëxposeerd landbouwwerk tuigen, werktuigen voor akker en graanbouw, voor stalvoedering, hooibouw, voor boter en kaasbereiding, een wanmolentje, geschikt om er proeven mee te nemen om fijne zaden en granen schoon te maken. De heer G. de Boer van Alkmaar heeft weer een mooie inzending, maandenmakers-artikelen. Aardige tentjes en een mooie expositie zijn die van de suikerraffinaderij voorheen Spakler en Tetterode van Amsterdam (melasse) en van opgeloste Peru Guano van Ohlendorff. Het Landbouwhuis van Alkmaar is ook goed vertegenwoordigd met een fraaie collectie landbouwgereedschappen. Rijtuigen zijn er weer in overvloed, 't Wil ods voorkomen meer dan 't vorige jareD. 't Is een lange reeks op de Nieuwesloot. Alles keurig afgewerkt, 't een al glinsterender en glimmender van nieuwheid dan het andere, van alles ziet men er bij, jachtwagens, karren, bakwagens, driewielige karren, ierbakkon. veewagen, een sleetje Inzenders hiervan zijn W. Th. Koopman van Castricum, Jac. Met van Heerhugowaard, J. Visser van Alkmaar, J. Ooster- wijk van Heerhugowaard, P. Voorthuysen van Bar- singerhorn, T. P. Mammen van Heerhugowaard, A. J. Flokstra van Stompetoren, C. Koopman van Heer- Hugowaard, J, Asjes Ezn. van Alkmaar. Van belang om te zien is ook het keurige werk uit de stoomkistenfabriek van P. Hammes Co. te Alkmaar, pakkisten van allerlei soort. Voorts zjjn er weer elders melktransportkannen van het Flawinne model en andere te zien, eigendom van den heer Leon Delhez, Amsterdam, Op het gebied van kuipers-artikelen komt de heer C. Kaal van Alkmaar. Ook van de Zadelmakerij^ is heel wat mooi werk uitgestald door den heer A. Lind van Alkmaar. Op de Korenbeurs. Een aardig gezicht als men hier binnen treedt. In 't midden een mooi perk canna's aangelegd door den heer N. P. Erkamp, met groen en nog andere bloemen er om heen. Links geraniums en groen van den heer Van Kessel, rechts chrysanthen en groen van den heer Haakman. Te midden van 't groen, lekker in 't zonnetje de muziek, lustig er op los bla zend. Wat de inzendingen hier betreft wilde 't ons voorkomen dat er vorige jaren wel eens meer geweest is, maar er is nog heel wat goeds en moois te zien. Wat niet een mooie collectie groente, reuzen kooien, witte zoowel als roode, bloemkool en boerenkool. Van alles ziet men er, spinazie, spruitjes, andijvie, wortels en worteltjes, boonen, schorseneeren en rhabar- ber, prei, peulen en tuinboonen, komkommers, augur ken. 't Moet moeilijk zijn uit te maken, wat nu eigen lijk 't mooiste is. Bijzonder trof ons de uitstalling van het fruit. De heer Jac. Wittebrood van Alkmaar had tegen den muur prachtige trossen blauwe en witte druiven bevestigd op wingerdgroen, een magnifique gezicht Appelen en peren, perziken en andere vruchten wa ren geëxposeerd door de heeren Jac. Wittebrood, E. Scheepmaker, F. Spaan, M. Roskam en J. Twisk, allen van Alkmaar. Ook op 't gebied van vruchtensappen en groenten in flesschen, was er veel moois. Zeer interessant was hier ook de inzending ter op luistering van den Zaadhandel van den heer A. O. G. Post te Heer-Hugowaard. Een groote hoeveelheid za den was hier bijeengebracht in glazen, netjes gerang schikt en van naametiquetten voorzien. Op de Korenbeurs kan men best een half uurtje zoek brengen. Prijsuitreiking. In café „Central" had om half twee de uitreiking der prijzen plaats. De heer Govers hield, alvorens tot die uitreiking over te gaan, een korte toespraak, on geveer als volgt: Als ik even terugdenk aan hetgeen ik van morgen gezegd heb, dat wij voor de tentoonstelling een tijd van hoop en vrees hebben gehad over het welslagen der tentoonstelling, dan is nu wel afdoende gebleken dat die vrees overbodig was. Zöö eTgens dan is er he den hier sprake van een zeer geslaagde tentoonstel ling. Zeer zeker is dit voor een deel te danken aan het bestuur, voor een groot deel aan de regelingscom missie en aan hen die finantieel steunden, maar het meest hebben toch ertoe bijgedragen heeren inzenders. Was de inzending van het vorige jaar door het heer- schen van mond- en klauwzeer wat minder, thans is dat ruim weer goedgemaakt. En ik hoop dat dit het volgend jaar weer zoo zal zijn. Daarvoor is de steun van de inzenders weer noodig, waarop ik een beroep doe. Enkele inzenders, die gehoopt hadden op een be kroning, zullen teleurgesteld zijn. Doch laat dit hen niet terugschrikken voort te gaan op den ingeslagen weg. Ik zeg dank aan de commissie tot verbetering van het varkensras in N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht, benoemd door een Nederlandschen Slagers- bond voor de beschikbaar gestelde prijzen, en hoop dat wij volgende jaren weer op steun mogen rekenen. Tenslotte nog dank aan de juryleden voor hun moeilijk werk. De uitslag der bekroningen kunnen wij heden we gens plaatsgebrek niet vermelden. Men zal dien vin den in het nummer van morgen. Van avond van acht uur tot half elf wordt er een muziekuitvoering op het Hofplein gegeven, door de vereeniging „Ons Genoegen." In het gebouw Diligentia treedt op het specialitei tengezelschap onder directie der firma H. van Os, im- pressario H. Strous. Een mooi programma zal uitge voerd worden. Morgen is het de dag van de tentoonstelling van wol- en pluimvee en konijnen, morgen voormiddag mu ziekuitvoering op. het Hofplein van 1012 uur, con cert in de Korenbeurs van 10.3012.30, om 1.30 op tocht door de deelnemers aan het concours hippique, dat van 24.30 wordt gehouden, van 78.30 uur con cert op het Hofplein en van 8.309.30 vuurwerk op het afgesneden kanaalvak. In de week van 14 Sept. tot 19 Sept. zjjn in het Badhuis van het „Witte Kruis" genomen: 84 kuip baden, 91 regenbaden'le klas, 188 regenbaden 2e klas tezamen 358 baden. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van heden. E. F., zonder bekende woonplaats, ontvreemding, 14 dagen gevangenisstraf. E. F., zonder bekende woonplaats, bedelarij, 12 dagen hechtenis. J. BI. te Haringkarspel en P. C. T. te St. Maarten, mishandeling, vrijgesproken. C. W., te Spanbroek, mishandeling, 2 weken gev. J. C., te Spanbroek, mishandeling, 2 weken gev. J. K., Broek op Langendijk, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. M., te Westwoud, wederrechtelijk binnendringen, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. H., te Zwaagdijk, eendendiefstal, 10 dagen gev. G. H. v. E. en G. M. te Beverwijk, wederspannig- heid, de le 8 weken gev., de 2e 10 dagen gev.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2