DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat nlt 2 bladen. Illtalr Onderricht. No. 222, Honderd en tiende (aargang. 1908. WOENS B AG 23 SEPTEMBER. Hinderwet. Nationale Militie. Gemeente-Begrooting. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zijdie zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DE UITGEVERS. Tweede Kamer. De Katholieken en het Kiesrecht. Kamerverkiezing district Ommen. Mr. Z. v. d. Bergh's ontslag ais Kamerlid. Een nieuw krankzinnigengesticht. Een poeri in de lucht gevlogen. Ongevallenverzekering. Commissie voor de middenstandsenquête. Examens vrije en orde-oefening. «sas* sg ALRMAARSCBE COURANT. i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van J. C. BAAN, aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van zijne cacaofabriek door het bijplaatsen vaD een machine tot roosteren van cacao in het perceel Spanjaard- strraat wijk C. No. 87. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Zaterdag 3 October e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 19 Sept. 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het register der in 1908 voor de lichting der Nationale Alilitie voor 1909 ingeschrevenen en de alphabetische naam lijst, ter gemeente-secretarie ter inzage zullen liggen van 22 tot en met 30 September e.k., van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 uur, binnen welken tijd daartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken ge staafd verzoekschrift op ongezegeld papier, ondertee kend door hem die ze inbrengt. Het verzoekschrift wordt, tegen bewijs van ontvang ingebracht bij den Burgemeester der woonplaats, die het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 21 Sept. 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR, Gelet op art. 203 der Gemeentewet, Brengen ter algemeene kennis, dat de gemeen tebe- grooting, dienst 1909, van heden af op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 21 Sept. 1908. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voor bereidend militair onderricht in deze gemeente zul aanvangen op Vrijdag 2 October a.s., des namid dags half twee uur, in hot gymnastieklokaal. Het onderricht zsl plaats hebben ep Maandag van 6—8 uur en op Vrijdag van lys—3Vi uur, namid dags in het gymnastieklokaal der gemeente aan de Paardenmarkt en in een der lokalen van den Nieuwen Doelen aan de Doelenstraat. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar. 22 Sept. 1908. G. RIPPING. ALKMAAR, 23 September. Een groote brand, welke Zondagavond te Parijs heeft gewoed in het grootste gebouw der telefoon, heeft een aanzienlijke schade opgeleverd. Het ge bouw dat Gutenberg werd genoemd is geheel uitgebrand, terwijl de kostbare toestellen verloren gin gen, zoodat de brand den staat komt te staan op der tig a veertig millioen francs. Het is maar goed, dat de kortsluiting een van de moderne vijanden van den mensch! op Zondagavond kwam, omdat er toen niet zooveel personeel was. In dit bureau komen na melijk o. a. alle lijnen uit de provincies en uit liet bui tenland samen, zoodat liet er zeer druk iser werken gewoonlijk 1400 juffrouwen, 700 van 712 en 700 van 12—7 uur. 's Zondags zijn er slechts enkele, tientallen, omdat dan de dienst beperkt is en grootendeels wordt waargenomen door mannen. Aan deze omstandigheid is bet zeker toe te schrijven, dat er geen mensehenle- vens zijn te betreuren: zevenhonderd juffrouwen had den zich nooit zoo snel kunnen redden. Reeds nu was de paniek onder de dames groot en enkelen renden met de horens aan het hoofd de straat op, gekleed in werk- costuum. De verbindingen met het binnenland en liet buiten land zullen het eerst hersteld worden, de 20.000 Pa- rijsche abonné's zullen den eersten tijd, eenige weken waarschijnlijk, de telefoon moeten missen. Dit is geen prettig vooruitzichtde telefoon is in onze samenle ving eeïi zeer groote beteekenis geworden. De huis- houdboodschappen worden per telefoon besteld, de za ken per telefoon gedaan, dochter per telefoon geroepen om maar niet eens te spreken over het nut, dat men op de redactiebureaux der couranten van de telefoon trekt. De Parijsenaars zullen nu begrijpen, dat liet be ter is een slechte telefoon te hebben, dan er heelemaal geen te bezitten. En de Parijsche telefoon was slecht. Voortdurend werd er over geklaagd en de Fransche geest was er steeds op uit, iets grappigs te vinden op de telefoontoestanden. Nu eens las men een verhaal van de verschillende gesprekken welke één persoon op hetzelfde oogenblik voor een toestel hoorde, dan weer moesten de telefoonjuffrouwen het ontgelden. Nog onlangs stelde de Matin voor, dat in de cellen derge nen, die tot levenslange gevangenisstraf waren veroor deeld, ter verzwaring van de straf een telefoontoestel zou worden aangebracht, opdat ze geheel van de buitenwereld zouden worden afgesloten. Ook technisch liet het bedrijf te wenschen over. Herhaaldelijk is er in de couranten tegen het groote brandgevaar gewaarschuwd. Er werd gezegd, dat het personeel op een vulkaan danste, en nog geen week geleden bevatte een Parijsch blad een verklaring van een ingenieur, dat er in het telefoonbureau een per manent brandgevaar bestond. De technische beamb ten hadden trouwens zelf steeds een ramp voorspeld en reeds dikwijls kwamen er, tengevolge van de slech te installatie, ongelukken van den zelfden aard voor. Zelfs toen een machinist, die aan hel werk was, zag, dat de alarmlamp brandde, hetgeen wees op een kort sluiting, maakte hij zich niet ongerust, want het kwam zoo dikwijls voor! De Parijzenaars hopen nu maar, dat ze thans een gcede telefoon krijgen, zoodat het tele'foneeren niet meer zenuwachtig maakt en de telefonisten niet meer aan een groot gevaar blootgesteld worden. Wanneer ze dit verkrijgen, dan vinden ze het met 30 millioen francs niet te duur betaald Het afdeelingsondsrioek des' Tweede K:nner van de Staatsbegrooting zal Donderdag na de openbar* ver gadering beginnen. Het voornemen is Vrijdagochtend aar,staande te 11 uur aan de orde te stellen de interpsllatie-Plaie, be treffende de ongevallenverzekeringen het havenbedrijf D<; Centrale Katholieke Kiesvereniging in het district Goes beeft zich uitgesproken voor algemeen kiesrecht, met uitzondering van gevangenen, krankzinnigen enz., mits door aanneming van het algemeen kiesrecht de coa i ie g-en gevaar !o t. De Centrale echter is van meaning dat een nieuwe kiesrechtregeling niet zoo urgent is dat do sociale wetgeving achteraan zou moeten komen. In de Centrale Kiesvereeniging voor het distriet Ommen, j.l. Zaterdag vergaderd te Ilardenberg, werd met 1 stem meerderheid in de plaats van den heer Oosterbaan, als tweede candidaat (naast dr. A. Kuy per, indien deze bedankt) gestéld de heer Joh. Krap, te 's-Gravenhage. Dr. Kuyper vroeg tijd van beraad. Nader vernemen wij nog, dat de eandidatuur voor het district Ommen ook is aangeboden g-eworden aan den heer De Marez Oyens, oud-minister van water staat in het Kabinet Kuyper, die echter, uit oorzake van een hardhoorenheid, waaraan hij in den laatsten tijd lijdende is, heeft bedankt. (Rotterd.) Kamerverkiezing district Sneek. Naar aanleiding van dc aanstaande Kamerverkie zing in dit district vacature mr. De Vries heeft, naar aan het N. v. d. D. wordt gemeld, de Centrale Ant i-revolutionnaire Kiesvereeniging aan het bestuur der Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging verzocht zicli van Candida atstelling te onthouden, indien de Centrale Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging het an- tirevolutionnaire raadslid TI. Pollema, uit Sneek, can didaat stelde. De heer Pollema heeft zich bereid verklaard de ean didatuur voor deze tusschentijdsehe Kamerverkiezing te aanvaarden, doch in geen geval die voor de perio dieke aftreding in 1909. De Heldersche correspondent van het Hbld. meldt Bij het bestuur van de Centrale Kiesvereeniging is nog geen officieel bericht ontvangen omtrent het ont slag, dat volgens de verklaring van mr. Z. van den Bergh in den Raad van Amsterdam, door hem ge vraagd zou worden als lid van de Tweede Kamer voor het district Helder. Wel is aan den secretaris door hem mondeling me degedeeld, dat het zijn voornemen was het ontslag te doen ingaan na afloop van dit zittingsjaar. Naar aanleiding der geruchten, als zouden er onder handelingen gevoerd worden over den aankoop van het fraaie en uitgestrekte buitengoed Blankenburg, gelegen tusschen de gemeenten 's-Gravenhage en Was senaar, met het doel aldaar te stichten een geneeskun dig gesticht voor krankzinnigen en zenuwlijders, wordt van welingelichte zijde medegedeeld aan de N. Ot. dat de bouwplannen voor deze inrichting reeds ver gevor derd zijn. Bij deze inrichting, die onder leiding zal komen van een bekwamen psychiater als le-geneesheer-directeur wordt de paviljoenverpleging streng doorgevoerd, ter wijl rekening wordt gehouden met alle eischen, die men aan een voor dat doel bestemde moderne eerste klasse stichting kan stellen. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Bij het opruimen van kruit is de poeri van den ste dehouder van Karangasem door een onbekende oor zaak in de lucht gevlogen. Gedood werdeneen Euro- peesch onderofficier, vier Europeesche en drie inland- sehe fuseliers, alsmede ettelijke dwangarbeiders. Ver mist zijn vijf inlandsche fuseliers. Gewond werden: zes Europeesche en zeven inlandsche fuseliers, bene vens verscheidene dwangarbeiders. Naar het Centr. verneemt, heeft de Commissie van Voorbereiding haar verslag over de Zeevaart- en Zee visschers-Verzekering aan de Regeering medegedeeld. Gezien een Kon. besluit van 9 Juni 1904, waarbij is ingesteld een Staatscommissie, aan welke werd opge dragen de vraag te overwegen, of het op den weg ligt der Regeering, maatregelen te nemen in het belang van den handeldrijvenden en industrieelen midden stand, en, bij bevestigende beantwoording van deze vraag, voorstellen daartoe strekkende te doen, of, voor zoover een nader onderzoek daaraan zou behooren vooraf te gaan, de Regeering te dienen van advies om trent de wijze waarop zulk een onderzoek zou zijn in te stellen; Gelet op het advies van die Staatscommissie; Overwegende, dat een nader onderzoek naar den toestand van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand wenschelijk is, en het aanbeveling ver dient dit onderzoek aan een in te stellen bijzondere commissie op te dragen; is bij Kon. besluit van 15 dezer besloten: in te stellen een bijzondere commissie, met opdracht een onderzoek in te stellen naar den toestand van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, en van de uitkomsten van dat onderzoek aan den minis ter van landbouw, nijverheid en handel verslag te doen. Dm Minister van Binneniandsche Ziken brengt ter kennis, dat het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- en schooiende.-wijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zal aan vangen op 15 October e.k. Zij die zich aan dit examen wenschen te onder werpen, gelieven zich vóór 3 October a.s. aan te melden bij den voorzitter der commissie voor welke zij ver langen te verschijnen. De voorzitter der commissie te Amsterdam is de heer P. van Rijsena, schoolopziener in het district Alkmaar. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 22 Sept. Belastingovertreding en. Het eerst waren gisterochtend aan de beurt eenige overtredingen van de wet op de belastingen. Nicolaas D. te Heer-Hugowaard kreeg den 28 Sep tember bezoek van den commies 2e kl. bij de admi nistratie bij de rijksbelastingen, Daniël Querner, die by D. vleesch in beslag nam. Hij had aan beklaagde gevraagd om zijn geleibrief, welke deze evenwel niet kon toonen. Eerst nam hij den schijn aan er wel een te bezitten, die zoek geraakt zou zijn, maar later be kende hij er geen te hebben gehad. Daniël Querner ging weg om een wagen te halen, waarop het vleesch vervoerd moest worden, maar toen hij terugkwam, was het vleesch verdwenen op 41/2 K.G. na. Beklaagde vertelt het vleesch gebruikt te hebben, omdat hij het noodig* had. Door den commies was hem evenwel uitdrukkelijk gezegd niet aan het vleesch te komen. De commies heeft proces-verbaai opgemaakt van de zaak. De Rijksadvocaat, Mr. Mouthaan acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischt 50 boete, te vervangen door een door de rechtbank te bepalen hechtenis. De volgende beklaagde was J. C. D. W., die zicli schuldig had gemaakt aan het feit, dat hij zijn be sclirijvingsbiljet van de personeele belasting niet had ingeleverd. Getuige Zweepe heeft het biljet aan D. W. uitge reikt. Toen hij later kwam om het terug te halen, was het weggeraakt. Hij gaf een nieuw af, met het verzoek dit spoedig te bezorgen, wat bekl. evenwel niet gedaan heeft. Mr. Mouthaan noemt beklaagde een lastig man, voortdurend heeft hij iets met de belasting en boven dien legt hij op dit punt een groote onverschilligheid aan den dag. Geëiseht werd 10 boete te vervangen door een door de rechtbank te bepalen aantal dagen hechtenis. Bekl. Jan Z., had zich aan hetzelfde feit schuldig gemaakt als zijn voorganger. Ook tegen hem werd 10 boete te vervangen door een door de rechtbank te bepalen aantal dagen hechtenis geëiseht. Mishandeling. Tennis A. te Wogmeer had in den nacht van 27 op 28 April Pieter Weijte, die evenals bekl. in de herberg van Wester aanwezig was, daar een klap gegeven, die volgens de verklaring van Weijte hard aankwam. Arie Wester, die ook in de herberg van zijn broer was, heeft A. niet zien slaan, maar beweert A. zich er op te hebben hooren beroemen, dat hij Weijte nu eens een flinken klap had gegeven. De laatste getuige, Cornells Brink heeft er bij ge staan, weet evenwel niet of het juist A. was die sloeg. De Officier van Justitie acht het wettig en overtui gend bewijs geleverd en eischt beklaagdes veroordee ling tot 8 boete subsidiair 8 dagen hechtenis. Beleediging. Anna B., huisvrouw van Simon Kossen te Barsin- gerhorn kreeg den 29sten Juli den deurwaarder, Fre- derik van der Kamp op bezoek, terwijl zij rustigjes met Pieter Bier in haar keuken zat te praten. Volgens haar verklaring kwam v. d. Kamp maar onverwachts binnen, schoof de boel van de tafel en ging een biljet met stijfsel besmeren, om dit aan de woning te plakken. Dit was niet naar den zin van Anna, die volgens v. d. Kamp zeiDie smeerlap gaat een biljet aanplakken, die schurk, die schoft! Beklaagde zegt deze woorden niet gebezigd te heb ben en er niets van af te weten, zooals v. d. Kamp zegt, dat deze eerst nog gevraagd heeft of Kossen be talen wou. Nicolaas Dubbelman, gemeente-veldwachter te Bar- singerhorn, verklaart den deurwaarder wel te hebben hooren vragen naar de betaling. Ter zake van eenvoudige beleediging, aangedaan aan een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zij ner bediening, eischte de Officier van Justitie 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Mr. Verdam, als verdediger van beklaagde optre dend, vroeg vrijspraak. W ederspannigheid. Simon K. te Barsingerborn was ten laste gelegd, dat hij den deurwaarder met gebalde vuist gedreigd had en het biljet, dat deze juist aan zijn woning had aangeplakt, er af had gescheurd. Het laatste feit werd door beklaagde bekend, zijn vrouw had hem ge vraagd dit te doen. Dat hij, zooals get. v. d. Kamp me dedeelt, met gebalde vuist op deze is afgekomen, ont kent hij beslist. De Officier van Justitie eischte wegens wederspan- nigheid 20 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. Verdam, ook voor deze beklaagde als verdedi ger optredend, vroeg een lichtere straf. Diefstal. Jan B., gedetineerd in het huis van bewaring te Haarlem, had den 8en Augustus te Alkmaar een nik kelen horloge gestolen, dat bij zijn schoonzuster, Aaltje Wijngaard, op tafel lag. Dien morgen vertrok bekl., terwijl Aaltje aan de deur stond bij den groente boer. Toen ze weer binnenkwam was het horloge, eigendom van haar 14-jarig zoontje, verdwenen. Be klaagde bekent het horloge te hebben weggenomen en verkocht, omdat hij geld noodig had. Tegen hem werd 2 maanden gevangenisstraf geëiseht. Dierenmishandeling. Pieter O., arbeider te Ursem, was ten laste gelegd, dat hij den 2en Augustus den haan van Jozef Kuipers met een stok had geslagen, zoodat het dier gestorven is. Bekl. vertelt aan de rechtbank dat de haan al 4 we ken lang telkens in zijn hok Wam, en hij eindelijk, om het dier bang te maken, het een slag met een stok gaf, maar heelemaal niet met de bedoeling den haan te mishandelen. Jozef Kuipers vertelt, dat de haan dood was, toen hij dien middag thuis kwam. Het dier is hem niet ver goed. Geertje Kuipers zag, dat O. den Haan sloeg en niet éénmaal, zooals hij beweert, maar 9 a 10 keer. De Officier van Justitie eischte 6 boete subsidiair 4 dagen hechtenis. Mishandel in g. Pieter O., slager te Blokker, was den 7en Augustus hoos geworden op Pieter Kok omdat deze hem geen varkens wilde verkoopen. Hij greep Kok aan, duw de hem tegen den muur en gooide hem op den grond. Arend Mantel van Blokker kan dit getuigen. Geëiseht werd tegen dezen beklaagde 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtre 'ing hondenbelasting. Aan bovengenoemd feit hadden zich schuldig ge maakt Antonie v. d. K., Pieter S., Willem T., Uldrik en Jan Jacob de B., allen te Hoorn. Allen werden bij verstek veroordeeld tot 6 boete of 10 dagen hech tenis. HnKVr -1" - t Overtreding leerplichtwet. De laatste beklaagde was een oude bekende, Jacob B. van Barsingerhorn. Hij werd beschuldigd van overtreding van de leerplichtwet. Zijn zoon Klaas be zocht zeer ongeregeld de school en daarvoor was de vader bij vonnis van den kantonrechter van Schagen veroordeeld tot 6 dagen hechtenis, maar bekl. kwam in hooger beroep.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1