DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 223. Honderd en tiende jaargang; 1008. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DONDERDAG 24 SEPTEMBER, De Gemeentebegrooting voor 1909. BINNENLAND, Telefoonnummer 3. Zijdie zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DE UITGEVERS. De Staten-Generaat. De Kamerzetel voor den He'der. COURANT. De BURGEMEESTER der gemeonte ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voor bereidend militair onderricht in deze gemeente zal aanvangen op Vrijdag 2 October a.s., des namid dags half twee uur, in het gymnastieklokaal. Het onderricht zs-I plaats hebben op Maandag van 6—8 uur en op Vrijdag van U/,—3l/ï uur, namid dags in het gymnastieklokaal der gemeente aan de Paardenmarkt en in een der lokalen van den Nieuwen Doelen aan de Doelenetraa t. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar 22 Sept. 1908. G. RIPPING. ALKMAAR, 24 September. In Pruisische officiëele kringen houdt men er eigen aardige opvattingen op na omtrent de taak van de pers en de bekwaamheid, harer dienaren. Men ziet er in de pers allerminst een koningin we zullen maar niet zeggen, waarvoor men haar dan wel houdt. En de journalisten? Men spreekt over hen als over mis lukte individuën, gesjeesde studenten enz. Keizer V ilhelm heeft de wereld destijds doen verbazen door te laten verklaren, dat hij een journalist in Amerika even hoog achtte als een van zijn commandeerende ge neraals. Maar of hij die zelfde hoogachting koesterde voor een journalist in Pruisen zeide hij er niet bij. I och is er in den laatsten tijd een duidelijk waarneem bare kentering gekomen in de opinie van de offici ëele kringen over de pers. Te Berlijn wordt thans het congres gehouden van de internationale vereeniging van journalisten en de regeering doet alles, om het den heeren aangenaam te maken en om hun eer te bewijzen. Niet alleen waren bij de opening van het congres tal van ministers aanwezig, maar ook heeft de minister van buitenlandsche zaken de heeren in den Rijksdag ontvangen en eindelijk heeft de Rijkskanse lier hen bij zich genoodigd en hen toegesproken. Prins Biilow heeft weer vermakelijke dingen gezegd en te vens heeft hij gezorgd, dat hij de hooge politiek er bij haalde. Hij verklaarde, dat hij reeds op jeugdigen leeftijd betrekkingen tot de pers heeft gehad. Wij za ten aldus vertelde hij op een avond in Frankfort, om den ronden taniiliedisch, toen de courant binnen gebracht werd. Vol weetlust greep ik als een domme tienjarige jongen naar het blad, stak echter in mijn drift de hand in een glas van een lamp, welke op ta fel stond en verbrandde mij leelijk. Dat was de eerste maal dat ik mij de vingers met de pers gebrand heb. V ijftien- of achttien jaar later was ik boodschapper in Athene en las op een goeden dag in een groot Weensch blad, dat ik tot mijn vreugde thans hier ver tegenwoordigd zie, dat Bismarck wel een grootmees ter in de diplomatieke kunst moest zijn, als hij alle dwaasheden goedmaken wilde, die de Duitsche bood schapper in Athene beging. Mijn uiterlijk beviel den journalist ook niet. Ik weet niet, of hij, als hij nog leeft, thans gunstiger over me denkt, van de Neue Freie Presse hoop ik het evenwel. Later heb ik aan genamer ervaringen met de pers opgedaan. Ik was in Parijs, maakte niet snel vordering en vroeg aan Von Blowitz, den vertegenwoordiger van de Times, of ik vooruitzichten in de journalistiek zou hebben. „Dade lijk kunt u van mij een betrekking krijgen" was het antwoord, op een jaarwedde van 30.000 francs. Dit heeft mijn zelfvertrouwen versterkt en thans nog ver heugt me de herinnering aan dit feit, Vervolgens sprak de heer von Biilow over den in vloed van de pers. Als thans een journalist iets schrijft over een openbaar persoon, dan gaat dit ver der met de snelheid van een electrischen vonk, langs den telefoondraad, en voordat degeen, wien het be treft, tijd heeft de zaak bij zich zelf te overleggen, zijn de woorden reeds doorgedrongen tot de hoofden van duizenden. Ik zal u eens een onschuldig voorbeeld noemen. Ik ben er van overtuigd, dat er werkelijk nienschen zijn, die meenen, dat ik mij voor mijn rede voeringen voorbereid met Büchmann (het boek met ci taten) in de hand. De onschuldige scherts van een journalist, nog wel van een mij bevriend journalist, bracht deze voorstelling in omloop en thans is zij in geworteld. In waarheid heb ik Büchmann, dat overi gens een goed bock is, eerst enkele jaren geleden voor het eerst in handen gekregen, toen een parlementslid het mij op 1 April schonk. Geciteerd heb ik bijna mijn geheele leven de rector van het gymnasium waar schuwde me al het niet te veel te doen. Maar ik ci teer uit het hoofd. Het doet me daarom altijd pleizier, als ik mijzelf in de spotbladen zie afgebeeld met Büch mann in de hand en met mijn braven poedel naast me. Maar ik ken ook voorbeelden waarbij hatelijke voor- oordeelen gevoed, werkelijke verdiensten verkleind, recht in onrecht en onrecht in recht veranderd, on recht, onrechtvaardigheid en onwaarheid bevorderd werden door de macht der pers. Hoe grooter deze macht geworden is, des te zorgvuldiger moet ze ge handhaafd worden. Nu wil ik eens even citeeren: „De waardigheid van de menschen is in uwe hand ge geven, behoudt ze!" En, mijne heeren, niet alleen de waardigheid van de menschheid! Neemt als politiek denkende en voor uw deel voor de geschiedenis verant woordelijke mannen een ernstig woord van mij aan. Ik spreek tot journalisten van alle landen en ik zo'u graag zien, dat mijn woorden ook buiten uw kring ge hoord worden: ik geloof dat de journalist een patriot moet zijn. Maar patriotisme beteekent niet onrecht vaardigheid tegenover anderen. Wij moeten nu eenmaal naast en met elkander le ven op dit ondermaansche. en liefst in vrede. Gij zelf geeft er het voorbeeld van dat dit kan, mijne heeren, door uwe aansluiting aan ééne internationale vereeni ging. Welnu, met de volkeren is het evenzoo. Zij ook hebben naast en tegenover elkander welgezindheid te betrachten. Daartoe kunt gij het uwe doen, ten kwade door de goede stemming te verbreken, de geesten te vergiftigen. Want gij hanteert ee'n machtig instru ment, dat kan baten en kan schaden. Moge het steeds toevertrouwd zijn aan ervaren bespelers, met heldere hoofden en edelgezinde harten Men ziet het het is een goede rede geweest, waar mede de diplomaat de dagbladschrijvers heeft begroet. De uitgaven. Hoofdstuk I. Kosten vanhuishoude lijk bestuur. (Vervolg.) Het onderhoud en de aankoop van meubelen voor ie gebouwen of vertrekken dit geen geme&ntc-eigen dom zijn is geraamd f 457 (1908 f 300)de hoogere raming is samengesteld aldus: f 100 voora-nschaffing van een nieuwe kachel met pijpen in de vergaderzaal van B. en W. en een nieuw tafelkleed van groen laken voor de polderkamer f 57. Geraamd worden verder wet-r de kosten van den burgerlijken stand f 425, die van de dubbelen der leggers en plans van het kadaster weer f 60, idem van de bevolkingsregis ters f 300idem van de kiezerslijsten en van het uitoefenen der kie-3verrichtingen f 900 (1908 f 450). Iu 1909 zuilen periodieke verkiezingen plaats hebben vo.r de Tweede Kamer der Staten Generaal en den Gemeenteraad. Hiervoor zai, gerekend op de ver meerdering van het aantal stembureanx van drie op vier, vermoedelijk een bedrag van f 300 noodig zijn. Verder vinden we vermeld f 300 voor aanplakker, omroepen, publicaties, advertenties enz., f 130 voor abonnement op hot Staatsblad, provinciaal blad, vak- en dagbladen f 250 voor zegels van register reke ningen ©nz.f 200 voor vertering van raadscommissies en f 110 voor den aankoop van boekwerken. Het totaal van het 1ste Hoofdstuk wordt geraamd op f 26192 (1909 f 24480). Hoofdstuk II, kosten van invordering van plaatselijke belasting en invorde ring daarvan. De kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen zijn geraamd op f 4100, n.l. f 1600 jaarwedde van den controleur en f 2500 voor verdere onkosten op de invordering vallende. Verder is geraamd de uitkeering van het rijk van het aandeel in do kwade posten wegens de directe belastingen f 12C0 (1908 f 1456.20). Da ver- laging is het govoig van de nieuwe klaasenindeeiing van deze gemeente voor de personeel© belastingen. Voor kosten van de Waag is f 9828 20 uitgetrokken 1908 f 9026.20). De draagioonen zijn hieronder f 500 hooger uitgetrokken. De aanleiding daartoe is het feit dat in 1907 aan draagloon is betaald f 3996.74 en dat de aanvoer op de kaasmarkt nog steeds stijgende is. Voorts is de jaarwedde van den marktmeester met f 50 en de po.it wagenhuur tvfc f 100 verhoogd, even eens als gevolg van da buitengewoon drukke vrachten en wat den marktmeester betreft bovendien in verband met de handhaving der goede orde op da markt. Voorts is weer geraamd de jaarwedde van de haven en kaaimeesters op f 825, kosten van de graanmarkt wees- f 903.75kleine veemarkten £890 t groentemarkt f 225; vischmarkt f 40; botermarkt f 235kleine kaas- en aardappel markt snz. f 75inning vergun- niugsrecht f 75 en jaarwedde van dtn tolgaarder van den Hoever weg weer t 208. Totaal is de raming van dit hoofdstuk f 20315.95 teg„n f 18145.15 in 1908 toegestaan. Hoofdstu k III. Kosten van onderhoud van gemeente-eigendommen en de des wege verschuldigde lasten. De jaarwedden welke in de 1ste af deeling van dit hoofdstuk genoemd worden van de opzichters over gemeentewerken, klokkenluiders, klokkenisten en uur werkmakers worden weer geraamd op 7750 en die voor den opzichter-begraafplaats en doodgraver 620. De afdeeling II vermeldt voor onderhoud van hui zen torens, poorten en dergelijken 3056.60 (190S 3477.90). Onder de buitengewone werken zijn be grepen liet aanschaffen van eenig los gereedschap, een tweewielige kar enz., 150, vernieuwen van het hek bij de gemeentereiniging lang den weg naar Aker sloot 252, vernieuwen met lood van de oostelijke goot der graanmarkt en van een zakgootje 594; vernieu wing van zolders in het pand van de Zes Wielen 292.20; een nieuwen vloer in de dwarsgang van den Nieuwen Doelen 26. De post dag- en weekgelden der werklieden en dergelijke bedienden in dienst der gemeente, mitsgaders verdere kosten der fabricage worden geraamd op 4422 (1908: 4024.) De post is verhoogd met 60 voor het schoonmaken van het kantoor. Voorts is de bezoldiging van den schilder Bok met 1 0.50 per week verhoogd, terwijl in de plaats van een aankomend verver a 5 per week, gelden zijn uitgetrokken voor een volslagen verver tegen J 11 per week, met de bedoeling om meer verfwerk in eigen beheer uit te voeren, ten gevolge waarvan alleen het verfwerk aan torens, stad huis en schoollokalen aanbesteed behoeft te worden, Het onderhoud van straten en pleinen wordt be somd op 15977 (1908: 13255.50). Onder de buiten gewone werken behoorende bij dezen post worden ge noemdverlegging en gedeeltelijke vernieuwing van de bestrating van het Verdronkenoord van de St. An- nastraat af tot de Vischinarkt 780; beharding van het Kennemerpark van de Zilverstraat af tot de Baan- straat 2200; verlegging en gedeeltelijke vernieuwing van de Keizerstraat 853; vernieuwing der bestrating van de westzijde van de Mient, van Steenenburg tot Spekbrug/ 497verstrating van het Zeglis 790ver nieuwing van de bestrating langs de westzijde van de Lindengracht 781gedeeltelijke vernieuwing van de bestrating van den Stationsweg over 96 M. lengte 1665. Het onderhoud van wegen en voetpaden wordt geraamd op 7084 (1908: 8511.20). Onder de bui tengewone werken zijn begrepenhet vernieuwen over J2G M. lengte e n4 M. breedte van den Frieschen we;, met klinkers 1012; het vervangen van 180 M2. kei bestrating aan de westzijde van den spoorwegovergang in den Be'rgerweg door klinkerbestrating 392; ver leggen en met oud-materiaal vernieuwen van 1000 M. paardenpad in den Hoeverweg 350. Het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen wordt geraamd op f 10655 (1908 f 10534). Enkele onderafueeliügen van dezen post voor gewoon onder houd zijn, vergeleken bij het vorigo jaar, een weinig verhoogd, b,v. die voor banken, om deze te bevloeren met betondie voor omrastering om da houten paal tjes in de grasperken te vervangen door ijzeren, die voor de rustieke leuningen, omdat enkele o.a. van de bruggetjes bij den Hertenkamp nu eens moeten worden vernieuwd en die voor liet vervoer van banken omdat een bedrag van f 150 bij aanbesteding ontoereikend is gebleken. Voorts wordt geraamd voor vernieuwing van het laatste gedeelte Harddraverslaan, v&n welk bedrag een deel wordt teruggevonden, door den ver koop van hoornen daar ter plaatse en het opnieuw aanleggen van hst gedeelte tusschen deze laan ea het huis van den heer Van Spail f 2083; voor bepHntiug van de Oud-gracht van het Nieuwland tot de Zoutkeet f 210voor opruimen van hoornen over 850 M. aan den Hoornschon weg f 50; voor het om den ..ndeien uitdunnen van do boomenrij langs de Mbtiuagracht en voor taludverbetering ter plaats-:- f 90voor uitdun ning van boom? n en nieuwen aanplant op het Kerk plein f 20. Bruggenonderkoud en dat van overzetveeren wordt geraamd op 1717.50 (1908: 6717.30). Onder de buitengewone werken komen hierbij voorde Rooto- renbrug voorzien van een nieuw en dubbel dek, waar door de draaipunten veranderen en de kettingbalk ver nieuwd moet worden 983.50, het dek op den val van de brug in het Luttik-Oudorp over de St. Annastraat J 184 en de rijvoering van de brug in den Bergerweg bij de Wognumsche buurt vernieuwen, alsmede de dek ken herstellen van de brug over de Verlaatjes en van de Huiswaarderbrug 100. Het onderhoud van pom pen en riolen wordt weder op 4019 geraamd/ De buitengewone werken hieronder behoorende, zullen be staan uit rioolvernieuwing of verbetering op nader aan te wijzen plaatsen. Voor onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken wordt geraamd 186-5 (1908: 4483). Onder de bui tengewone werken komen voortaludvoorzieningen langs de Singels 320; het maken van 90 M. schoei- ïng langs do Breêlaan, waar de oeverlijn het meest be schadigd is 453; het maken van ducdalven op iede- ren hoek en van een keerpaal in het midden van het hoofd bij de Boompoort 512. Voor diep- en schoon houden van havens, grachten, slooten, putten wordt geraamd 1485 (1908: 725.) Voor buitengewoon werk is een som van 760 geraamd voor het verwijde ren van 800 M2. grond langs de Voormeer. Het onder houd van klokken, horloges, speelwerken enz. zal waar schijnlijk een som van 581 kosten (1908: 515.) On der de buitengewone werken zijn hierbij begrepen: re paratie aan het speelwerk van de Waag 53, idem Groote kerk j 143. Voor onderhoud van begraafplaat sen en kosten van begraving wordt geraamd 958.40 (1908: 1168.40). Voor buiteng- cwone werken is hier gerekend op het ruimen van een oud gedeelte der be- graaiplaats, om daarin opnieuw te kunnen graven. De derde afdeeling van dit Hoofdstuk vermeldt las ten. Geraamd wordt voor grondlasten een bedrag van .1 1.050 (190-8: 750); voor dijk- en pofflèrlasten 250 (1908: J 200) en voor recognitiën weer 25. Het to taal van dit Hoofdstuk wordt geraamd op 61415.50 '1908 toegestaan 66775.30. Hoofd stuk IV. Kosten openbare veilig h e i d en van do brandweer. De jaarwedde van den commissaris van politie 2000 (1908: 1800). Voorgesteld wordt H. M. de Koningin in overweging te geven de jaarwedde van dezen ambtenaar met ingang van 1 Januari a. s. met 200 te willen verhoogen. Voorts worden geraamd de jaarwedden van den inspecteur v. politie en de agen ten op J 17080 (1908: J 16430); jaarwedden hooiste- kers weer 80 en gratificatiën van de brantdspuitlie- den weer 1650. De kleeding en uitrusting van de agenten van politie en veldwachters worden geraamd op 2100 (19081975)het onderhoud van de wachthuizen, mitsgaders licht en brandstoffen voor deze 695; onderhoud der brandspuiten, brandladders enz. 1580 (1908: 1430), tien brandkranen zullen op nader te bepalen plaatsen geplaatst worden; onder houd van de lantaarns en verdere kosten van verlich ting 12500 (,1908: 12500); kosten wegens verple ging van politiegevangenen en van politieonderzoek weer 150; kosten van buitengewoon toezicht 500 (1908: 150). Dit bedrag is uitgetrokken in verband met de uitgaaf over 1907, een gevolg van de op last van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ingevoerde buitengewone keuring op de groote voor- en najaarsveemarkten, ter zake van het voorkomen van een verspreiding van het mond- en klauwzeer, on der herinnering dat de uitgaaf voor 1907 alleen de hierbedoelde kosten voor de najaarsmarkten zijn be grepen, omdat de keuring eerst kort voor di t markten verplichtend werd gesteld. Op een aanvrage aan den minister, tot het verleenen van eene subsidie in deze kosten, werd tot nu toe geen beschikking genomen. Schrijf- en bureaubehoeften, druk- en bindwerk, kosten van advertentiën, briefporten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven der politie worden gesteld op 225, J 25 meer dan in 1908 in verband met meerdere admi nistratie; koffie voor de nachtpolitie 60. Het totaal van dit Hoofdstuk wordt geraamd op 38635 (1908: 37010). Hoofdstuk V. Kosten van de plaatse lijke gezondheidspolifcie. Hieronder behooren de kosten wegens het ophalen van haardasch en vuilnis, geraamd op 38544 (1908: 36796). De meerdere uitgaven zijn hier een gevolg van de vervanging van turfstrooisel door stroo in de paardenstallen, aankoop van hooi, wijl geen hooi meer geteeld kan worden, omdat het beschikbare land uit sluitend tot weide dient; belooning van een hulpkruier cn meerderen aanmaak van tonnen, benevens voor aanschaffing van een driewielige veegmachine, van wc-lke de laatste de kosten met inbegrip van een losse rol pl. m. 650 bedragen. Verder worden de kosten van de gezondheidscommis sie geraamd op 329.05 (1908: 410.811/,,)jaarwedde keurmeester van vee enz. 270 320 in 1908)kos ten van desinfectie 300. Het totaal van het Vde Hoofdstuk wordt geraamd op 39473.05 (1908: 37856.811/.,.) Hoofdstuk VI kosten van onder- w ij s. De jaarwedden van de onderwijzers voor het Lager onderwijs worden geraamd op 58256.25 (1908: 51906.25)vergoeding aan onderwijzers, aan het hoofd van scholen staande, wegens gemis van vrije woning, aan mannelijke gehuwde onderwijzers, ouder dan 28 jaar en aan weduwnaars van denzelfden leef tijd die een eigen huishouden hebben, wegens tege moetkoming in de kosten van huishuur 3500 (1908: 3000) verdeeld als volgt: aan de hoofden der tweede, derde en vijfde gemeenteschool elk 400; aan elk der gehuwde mannelijke onderwijzers en aan de weduw naars met een eigen huishouding, die het hoofd der school bijstaan en den leeftijd van 28 jaar hebben be reikt, 100 tegemoetkoming in de kosten van huis huur. De gemeente heeft 20 onderwijzers die voor die tegemoetkoming in aanmerking kunnen komen, al- zoo 20 maal 100 is 2000. Tegemoetkomingen even tueel in 1909 300. (Wordt verveltd.) De Eerste Kamer, dis Maandagavond vergadert, zal den volgenden ochtend, Dinsdag, in de afdeelingen bijeenkomen tot onderzoek van nog aanhangige wets ontwerpen, waaronder het Rivieren wetje. Het plan is verder Woensdag openbare vergadering te houden ter behandeling van de Visgcherijwet, de Moiorwet en het ontwerp betreffonde de exploratie van delfatiffon. In de Tweede Kamer was heden commissieverga dering van de rapporteurs over de Indische Begrooting en over de Pcstovereenkomst met de Ms.atscha.ppij „Zeelsnd." Het voornemen moet zija in de tweede helft van October een paar weken te bestemmen voor openbare behandeling van eenige afdoening eischonde wetsontwerpen, o. a. dat tot wijziging van de Maat schappij. De Heldersche correspondent van „Het Handelsblad" meldde, zooals wij t vernamen, dat bij het he duur van de CentralKiesvereeniging was r.og ge< n officieel bericht ingekomen omtrent het ontslag, dat volgens de verklaring v«.n mr. Z. van den Borgïi in don Raad van Amsterdam, door hem gt-vra&gd zou word-n als lid vau de Tweede Kamer voor 't district Den TL bier. Naar aanleiding van dit bericht het ft de „Tel." zicli tot mr. Z. v. d. Bergh gewend, die mededeelde, dat ij eenige weken geleden schriftelijk zijn mandaat ter beschikking van de kiezers in Den Helder stelde, zonder daarbij een termijn te noemen. D?n 18i»n September verzond de vrijzinnige kies- vsreenigiEg daarop een schrijven aan den heer v. d. Bergh, welken brief hij vanmorgen bij zijn thuiskomst vond, waarin hem de vraag werd gesteld, of het niet zijn bedoeling was af te treden aan het eind van de loopende vierjarige periode. Het „Handelsblad* is dus, aldus do „Tel.", evenals vorige keer^n wt er onjuist ingelicht. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat het in het voornemen van den he-.r Van den Bergh ligt, aan da centrale kiesvereeniging to berichten, dat hij omtrent den termijn van aft'rtd ng niets a n zijn vro- gera mededeeling wi nscht toa te voegenzoodat li t haar vrij blijft, dien termijn vast te stellen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1