STADSNIEUWS. BUITENLAND. Met provinciaal Krankzinnigengesticht. Draverijen te Bergen Hct parlementair menu. ëSSSg) Uit Winkel. Van Texel. Brandstichter aangehouden. Droevige geschiedenis Moordaanslag. Veltman naar Leeuwarden. 388ste Staatsloterij 15808 f 1000. Nos. 1179, 4344 en 6695 elk f 400, 6196, 8699, 17376 en 20265 elk f 200, Nos. 43 3755, 13394, 14805, 14846, 17784 en 17920 elk De ramp te Eygelshoven. Een meteoorsteen. Baldadig. Een woesteling. Verbrand. Een wilde stier. De Landbouwfeesten. Zestiende Oushoornconcert. Benoemd. Rljkslandbouwwlntorschool. Slecht vleesch. Politie mishandeld. Voetbal. Abonnementsvoorstelling. Het nieuwe provinciaal krankzinnigengesticht „Duin en Bosch" te C^s trie urn, dat feitelijk iu het begin van dit jaar reeds geheel gereed h&d moeten rijn. is nog lang niet klaar. Een der correspondenten van het „Hbld." die ex- gisteren een kijkje nam, meldt., dat wèl de hoofd gebouwen het administratiegebouw, de zes mann< n- en vrouwen-paviijoenen, en de dokterswoningen zoo goed als voltooid zijn, maar het economiegebouw is nog in aanbouw evenals de kerk. Vóór aües wordt nu aan de water- en lichtvooiziening gearbeid en gezorgd voor de ïioleering, doch voordat het geheels gesticht kant en klaar is, zal er nog wel een jaartje verloopen. Dit neemt niet weg, dat men in het begin van het volgend jaar 6en gedeelte van het gesticht in ge' ruik hoopt te nemen door er n). een 140-tal verpleegden uit het gebouw an den Zwanenburgwal te Amsterdam over te brengen. Geleidelijk hoopt men dan meer patiënten te kunnen opnemen, hetgeen ook veel beter is, dan het geheide gesticht in eens voor het beoogde doel te gaan exploiteeren. GEMENGD NIEUWS. Gisteren was er veel meer publiek dan gewoonlijk. Veel paarden waren opgekomen. De uitslag was als volgt: Appel-Prijs. Prijzen-draverij voor Ned. paarden, 250, 50 en 25. Paris: 1/4 Kassier, 6 tot 10/1 Letta, Robinson, Red- seer, Allouette, Cecile, Evelin Nesbitt, Rapide Boy en Beatrix. 1. Kassier van J. Schuyl, Schuyl Jr. 2380 M. in 4.00 2/5; 2. Evelin Nesbitt van stal Mercurius, Mol, 2270 M. in 4.00 4/5 en 3. Beatrix van G. D. van Os, Schönroek, 2300 M. in 4.02 3/5. Aalbessen-Prijs. Record-draverij, 300, 75 en 25. Paris: 4/6 Baron Wallace, 4/1 Dagobert, 6 tot 10./1 Albertine Dops, Achilles, Minnie H. 1. Albertine van W. Ockhorst, J. Ensing, 2020 M. in 3.132/5, 2. Dagobert van Jochem, Alkemade, 2080 M. in 3.141/. en 3. Baron Wallace van J. Geersen, Schönroek, 2060 M. in 3.16. Abrikozen-Prijs. Handicap-draverij voor Nederl. Paarden, 250, 75 en 25. Paris4/5 Gruno, 4 tot 10/1 Goudmijn, miss Mag gie, Nutwood, Little Talpa, Sneeuwklokje, Elinka, Ce cile en Magneet. t. Gruno van v. Schoenmakers, J. Ensing, 2600 M. in 4.253/5, 2. Little Talpa van J. Geersen, Schönroek, 2485 M. in 4.26s/5 en 3. Miss Maggie van stal Een dracht, Schippers Jun, 2600 M. in 4.263/5. Ananas-Prijs, Heat-draverij, 600 en 50. Paris: 4/5 Incrédule, 3/1 The Surrogate, 4 tot 6/1 Brummbar, Dagobert, Dollar, Intendant, Varro. Eerste Heat: 1. Dagobert, 1675 M., in 2.39; 2. The Surrogate, 1650 M., in 2.402/5. Dollar was gedistan- ceerd. Tweede Heat: 1. Brummbar, 1700 M., 2. Dagobert, 1675 M. en 3. Incrédule, 1675 M., alle in 2.392/B. Derde Heat: 1. Dagobert, van Jochem, Alkemade, I 1675 M., in 2.362/5; 2. Varro, van Stal Kennemerland, Schönroek, 1650 M., in 2.373/(s. Aardbeien-Prijs, record-draverij, leerling-pikeurs, voor Nederl. Paarden, 250, 50 en 25. Paris: IV4 Allouette, 2/1 Cesarewitch, 4 tot 6/1 Dops, Goudmijn, Borinus, Beatrix, Magnetiseur, Elin- Bij velen in den lande aldus „De Tijd" ook bij sommige politieke tegenstanders van deze Regec- ï'ing, schijnt dg..meening te heersehen, dat het parle mentair menu, aangeboden op 15 September j.l. te overladen is voor één, n.l. dit laatste zittingjaar van de tegenwoordige Kamer en dat wel bedoeld zal zijn, sommige gerechten eerst na dien tijd op te dienen. Wij kunnen uit goede bron meedeelen, dat zij, die zoo denken, zich vergissen. Het moet wel degelijk de bedoeling van de Regee- ring zijn, de aangekondigde wetsontwerpen dit jaar in te dienen. Sommige zijn al in vergevorderden staat van voorbereiding, een enkele, nl. dat tot regeling van de banken van leening, is zelfs al bij den Raad van State. ka. 1. Allouette van Tj. de Vries, Siderius, 2000 M., in 3.403/52. Magnetiseur van J. Bakker, N. van Leeuwen, 2150 M., in 3.41, en 3. Cesarewitch van Stal Mercurius, v. d. Bogert, 2030 M., in 3.4176. Hedenmorgen is op den dorschvloer van de schuur dar Wed. D. Breebaart ia den Groetpolder, opg nomen het Ijjk van den 60-jarige arbeider D. B. Vermoede lijk is hij bij het halen van benoodigdheden voor zijn werk van den zolder gevallen, met dit noodlottig gevolg. Velen herinneren zich zeker nog den noodlottigen brand aan Den Hoorn op Texel, waarbij twee men- schenlevens verloren gingen. Thans, na' enge veer 3 maanden, heeft men onder toezicht der rijkspolitie de puinhoopen opgeruimd. In de verwachting dat nog kostbaarheden zouden worden gevonden, is men evenwel teleurgesteld. Niets werd gevonden dan een drietal kopjes van oud porselein, waarvan twee nog geheel onbeschadigd. Dinsdagavond is door de rijks- en gemeenteveld wachters te Grouw, aangehouden en ter beeehii king van den burgemeester aldaar gesteld, de 27-jarige J. H. van Oosterzee, verdacht van brandstichting in de hooischuur van de boerderij van den veehouder Tj. Wartena, onder Grouw. De aangehoudene heeft reeds bekend. Door een wandelaarster werd te Brommen gisterna middag op het landgoed „de Engelenbui-g" het lijk gevonden van een onbekend man, hangende aan een boomtak. Toen de politie gewaarschuwd was, werd het touw doorgesneden en bleek de man papieren te hebben, waarop zijn naam en adres, nl. H. W. V., Deventer, stonden vermeld, die sinds Maandag spoorloos was verdwenen. Als reden tot zelfmoord noemde het papier „levensmoede." Het lijk werd, door de politiebegeleid.naarhetkerkhof vervoerd. De man schijnt Maandagmiddag daar per fiets te zijn gekomen, heeft deze daarna als vracht goed naar Deventer verzonden, daar ook nog sigaren gekocht, waarvan nog één over, en schijnt daarna tot de noodlottige daad te zijn overgegaan. Dinsdagmiddag ongeveer 12 uur werd in een spar- renboscbjs aan den Eemuesserwog te Hilversum een man in bewusteloozen toestand aangetroffen. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd, die hem per brancard naar de R.-K. ziekenverpleging vervoerde. Daar aangekomen, werd hij onder behandeling genomen door dr. Sanders, die vergiftiging door arsenicum con stateerde, terwijl tevens bleek, dat hem een paar hoofdwonden waren toegebracht. Zijn maag werd da delijk leeggepompt. Da toestand is nibt gevaarlijk, zoodat de gewonde waarschijnlijk over eenige dagen weder het ziekenhuis kan verlaten. Omtrent de oorzaak, vernemen wij het volgende De gewoude, zekere van A., agent van verzekerir.g- maitsch&ppijen, te Loosdrecht, was Maandagai and in beschonken toestand met een paar mannen den Eem- nesserweg te Hilversum opgegaanwaar zij twist kregen. De mannen, meenende dat v. A. veel geld bij zich had, hebben hem toen eenige vuistslagen toege bracht, waardoor hij bewusteloos werd en hebben hem daarna een dosis arsenicum toegediend. Hun plan tot berooving kon echter niet slagen, aan gezien v. A. sleehts f 1.50 bij zich had en een nikkelen horloge. Hij moet reeds verscheidene uren gelogen hebben, voordat men hem bewusteloos aantrof. De politie toog onmiddellijk aan het werk om de(n) dadsr(s) te zoeken, en reeds gistermiddag heeft zij iemand in hechtenis genomen, dia van medeplichtig heid aan dezen moordaanslag verdacht wordt. Nader verneemt de Tel dat van A. door een vrouw in een huis was gelokt, waar zich ook twee mannin bevonden. Toen hij later het huis verliet, werd hij door de mannen gevolgd en aangevallen. Hij werd mishandeld. Men stopte hem arsnenicum in den zak, om het te doen voorkomen of hij zelfmoord had ge pleegd. De daders zijn aangehouden. Naar wij vernemen, is W. C. Vtltman, die ongeveer drie maanden geleden uit Medemblik wist te outvluch- ten en in den nacht van Zaterdag op Zondag, zooals men weet, te Amsterdam gearresteerd werd, gister^ middag z waar geboeid naar de gevangenis te Leeuwarden overgebracht. Vóór zijn verblijf te Medemblik had Veliman onger veer negen jaren in de gevangenis te Leeuwarden doorgebracht, terwijl hij tot 1915 zijn vrijheid nog zal moeten missen wegens diefstal met braak en poging tot moord. Hij pleegde n.l. inbraak in een perceel aan dé Brouwersgracht te Amsterdam en op heeterdaad door <(e_ politie betrapt, loste hij een revolverschot op den brigadier van politie van Stralen, die zwaar lichamelijk letsel bekwam. (L. Ct.). No. Nes. 2698, f 1C0 Trekking van bede 11. 5s klasse 4e lijst, ge- Het gerechtelijk onderzoek heeft uitgemaakt, dat bij de ramp te Eygelshoven misdrijf uitgesloten is. Arrcs- tatiën in verband met die ramp, zooals gemeld werd, hebben niet plaats gehad. Gistermiddag, toen een gedeelte van het Asser gar nizoen op de Witte heide aan het schijfschieten was, werd men eensklaps opgeschrikt door een licht, dat, niettegenstaande de zon séheen, zeer schitterend was. Het;t Wfts afkomstig van een voorwerp, blijkbaar een meteoorste n, dat door de lucht kwam suizen en op ongeveerj/tweehonderd meter afstand neerviel. Niette genstaande ijverig zoeken heeft men niefs kunnen vinden. Het voorwerp had oogenschijnlijk de grootte van een vuist. Toen de machine met den salonwagen van Apel doorn gistermiddag naar 't Loo vertrok werd plotseliog in den Nieuwen Eek een groote steen in het rijtuig geworpen, zonder iets of iemand te deren. Wel ging de steen rakelings langs het hoofd van den sta tionschef, den heer Dellevoet, die dit treingedeelto naar 't Loo begeleidde. Aan de politie werd aangifte gedaan en deze zal onderzoeken of hier een ongeluk dan wel baldadigheid of moedwil in 't spel is. Inbrekers ten platten lande. Bil' afwezen der huisgenooten en door inklimming zij.i bij den arbeider (Huisman te Zijpe aan het Buurtje f 18.50 ontvreemd. Esn berucht individu, J. H., zette weder een deel der gemeente Zwijndrecht op stelteD. Vermeenende twee kwartjes te vermissen, beschuldigde hij daarvan zjjn zoon, en bewerkte hem spoedig daarna zóó met zijn mes, dat weidra dr. Broeksmit geneeskundige hulp moest verleunen. Door de heide gemeenteveldwachters naar Dordt, waar hij nog eenigen tijd vrij logies te goed heeft, overgebracht, sprong hij over de leuning der veerpont in het pontegat. Daar het water hem hier slechts tot aan de borst kwam, was hij spoedig weder op den vasten wal, waar verscheidenen uit het publiek, dat hem zser weinig sympathiek was, zijne redding bejammerden. Met zijne natie kleederen werd hij nu naar Dordrecht overgebracht, waar men hem wel weder eene korte poos zal opbrengen (Dord. Ct.) Hn treurig ongeval wordt uit Heerde vermeld: Terwijl de vrouw van den arbeider D. Augustinus alhier Zondagavond een pot met kokende soep van het vuur op den vloer zette, speelde haai- zesjarig dochtertje om haar heen in de keuken, met het nood lottig gevolg, dat het kind al spelende in den pot met soep terecht kwam en vreeselijke brandwonden opliep, Ingeroepen geneeskundige hi lp mocht, helaas, niet meer baten. Het bind is aan de gevolgen overleden, Een zekere Elisabeth van Poppel, te Geldrop, werk zaam zijnde bij den landbouwer J. Vogels te Nuuen op het Esneind, zou den bij dezen boer op stal staan- den stier eens buiten brengen. Het scheen echter dat hjj op deze niet gewone handeling niet erg gesteld was. Het dier deed zij :e begeleidster een paar maal een luchtsprong maken, zoodat zij op zijne horens terecht kwam met het gevolg, dat zij bewusteloos tegen den grond smakte en hevige kwetsuren bekwam, zoo dat overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk ward geacht. Over het verder verloop van de feesten nog het volgende, 't Was na afloop van het concours hippique buitengewoon druk iu de straten. Wat een vroolijk gezicht leverde onze stad op, wat een levendig schouw spel dat geloop van al die menschen dooreen onder de vlaggen. Van 7 tot halfnegen volgde op hef Hofplein concert, 't Was er zeer druk. De lampions en vetpotjes werden weder in gereedheid gebracht. Steeds meer menschen kwamen op de been. Hoe meer het naar half negen liep des ts onrustiger werd men. Toen en reeds lang daaryoor stroomde het naar de Kanaalkade, van waar men het Vuurwerk zou gaan zien. 't Kostte moeite nog een goed plaatsje looraan te vinden. Latex* inden avond zou men daarin niet meer geslaagd zijn. Overal menschenwie een plaatsje kon krijgen op iets hoogs maakte dat hij er bij kwam, en een zelfde haast maakten zij die'een kans zagen op een der booten te komen. De booten waren allen zeer vol. In 't kanaal voeren behalve de groote ook veel kleine booljes, wat van den wal af een zeer eigenaardig gezicht was. Om precies half negen begon de pret. Lange pauzes waren er niet tusschen de verschillende nummers. Vlug werd alles afgesto ken en veel langer dan een half uur ging er zeker niet mee heen. Voor de noodige afwisseling was gezorgd (het vuurwerk was geleverd door de firma J. N. Schuux-mans te Leeuwarden). Mooie vuurtelegrafeD, bengaalsche veilichting, draaiende tooverzonnen, draai ende mozaïek, fonteinen, dubbele draaiende staven met kleurwisseling 't volgde snel op elkaar. En véél enthousiasme werd aan alle zijden betoond. Wat een prachtige avond voor zoo'n vuurwerk. Stil en donker wa3 't. En in het duister viel des te meer op het heldere licht dat steeds weer en steeds weer zich vertoonde. Dan klonk weer van den wal het gejuich en op het water werd het op de booten her- haxld. Mooi was het nummer van de twee kaasdragers met een baax* kaas, die op het bekende kaasdragexs- dratje op en neer liepan. Een mooie cascade van fonteinen verhoogde het ef fect van dit nummer. Dan volgden weer hevige knallen als kanonschoten, electrischo stralen en zwer men. Het slot was een decoi'atie met de woorden „Hulde aan den Landbouw" in diamantvuur, omgeven en geflankeerd door dubbel mozaiekvuur met gekleurde rozetten en door contra-batterijen, die gekleurde licht- kogels en staartprojectielen uitwierpen. Het vuuxfront van dit schitterende slotnummer was niet minder dan 40 meter. Jammer dat er een „zetfout" in het stuk was Op het Hof was het al dien tijd stil geweest, maai nu was het daar in een oogunblik weer een gekrioel en een lawaai belang. Een concert werd hier nog gegeven tot ruim elf uur. 't Werd er toen wel wat al te beweeg lijk daar. Da feeststemming werd er ni9t beter op en do versie-ing en lampions-verlichting moest 't ontgelden. Er zijn daarbij verschillende dingen verbrand. In Diligentia liet zich vanaf 3 uur al booren ean It&liaansch mu ziekgezelschap afge wisseld door het harmonicaspel van den heer Jacob Kelder, 't Was goede muziek en naar Kelder te luisteren verveelt ook niet spoedig, 't Was zeer smaakvol versierd in Diligentia en men zat er gezellig. Tot laat is het rumoerig an druk in da strati n gebleven. De landbouwfeesten zijn inderdaad een succes geweest zoowel tentoonstelling als feesten, een vol doening zeker voor allen die zich inspanden om het feest te doen slagen. De tentoonstelling heeft zeker weer dë landbouwers opgewekt zich te blij en inspan nen om hun bedrijf steeds meer te verbeteren, huu vee te veredelen, hun landbouwproducten stoeds voor treffelijker te teelen. Het is te hopen dat in vervulling gaxn de weuachen, zoo dikwijls uitgesproken in spee ches in de laatste uagtn: dat de tentoonstelling de spoorslag is geweest tot meerdere inspanning eu dat mag voortduren de goede verstandhouding tusschen den buitenman en den stedelingdat deze mogen blij vin inzien dat goede samenwerking voor hun bei der belang h«t beate is. Het volgend jaar hopen wij de tentoonstelling opnieuw te kunnen bewonderen de goede resultaten van die samenwerking en van dat streven naar „steeds beter". Dank zij vooral de niet genoeg te waardeeren be middeling en steun van een commissie van een vijftal he-eren en ook als gevolg van Alkmaar's promotie, is nu echter in den loop der vorige week de zoo wenschte vereeniging tot stand gebracht. Het feit, dat de oude, klassieke naam „Alcmaria Victrix" gehandhaafd blijft, mocht wellicht een onin gewijde doen vermoeden, dat hier meer sprake zou zijn van „aansluiting" van A. V. V. bij de oudere vereeni ging, zulks is toch geenszins het geval. De beide ver- eenigingen vullen elkander aan: het oude Alcmaria met zijn zoo gunstige reputatie, ook buiten onze stad, als het ware het heden vertegenwoordigend, terwijl wij in het vroegere A. V. V. de toekomst van het Alk- maarsche voetbalspel belichaamd zien. Zoo is dus nu het vereenigde Alcmaria Vietrix een krachtige organisatie, op hechten grondslag gevestigd en die in staat zal zijn dingen tot stand te brengen, welke wegens het te groot risico buiten het bereik la gen van beide clubs afzonderlijk. Het eerste bewijs van energie is wel het inschrijven van niet minder dan drie elftallen in de competities, en de groote verbetering, welke op het wedstrijdterrein zijn aangebracht. Veel toeschouwers waren er Zondag nog niet op het terrein, meer dan 300 zullen er zeker niet geweest zijn en de afwezigen hadden ditmaal eens geen ongelijk. Feitelijk gereduceerd tot een gewone oefening door de onvoltalligheid van de Hoornaars, die nu den steun van een viertal Alcmaria-spelers ontvingen, bood dc wedstrijd Alcmaria VictrixSport weinig aantrekke lijks, ook omdat Alcmaria slechts met een tiental spe lers (de elfde man speelde aan den Hoornschen kant) uitkwam, waaronder nog drie of vier invallers en door dat de temperatuur nog wat al te zomersch was. Volstaan wij dus met de vermelding van het feit, dat de partij, die het meest op Alcmaria I geleek, ten slotte met 61 de overhand behield, waarbij de eenige goal van den Hoornschen kant door een der jonge Alc maria-spelers werd gescoord. Intusschen zal vermoedelijk deze wedstrijd geen wij ziging tengevolge hebben in de samenstelling van Alcmaria's eerste elftal. Over deze samenstelling en over de kansen en ver moedelijke prestaties van het elftal bij zijn debuut in de tweede klasse hopen wij in den loop dezer week, nog het een en ander te sclirijven. Voor het zestiende Oushoornconcert heeft de con certgever wederom uitgenoodigd het Haarlemseh Symphonieorkest, dat hier zoo goed staat aangeschre ven. Bovendien heeft hij zich de medewerking verze kerd van den heer F. W. Gaillard, solo-violoncellist van het Amsterdamsche Concertgebouworkest, hier wel bekend. Men herinnert zich wellicht, dat de heer Gaillard in het afgeloopen seizoen het viool-concert met orkestbegeleiding van den heer Oushoom zou spe len, doch dat hij toen door een noodlottigen val niet kon optreden. Uitstel is evenwel ook hier geen afstel geweest den 28sten October, immers dan heeft dit concert plaats, zal men gelegenheid hebben, de uitvoe ring van deze compositie bij te wonen. Eindelijk zal dien avond optreden mej. Nelly Dickhoff, een sopraan, die haar opleiding grootendeels te Parijs genoot, en zoowel Fransche als Duitsche liederen zal zingen. f Tit het bovenstaande blijkt reeds, dat de concertge ver er naar gestreefd heeft een avond van muzikaal genot, binnen het bereik van velen, te geven. Als nu velen ook maar toonen, dat zij dit streven op prijs stel len Tot agent van politie hier ter stede is heer A. J. van Rooijen, mil.-serg. bij de artillerie, in garnizoen te Muiden. benoemd de pantserfort- Den 22aten werd de aangifte van leerlingen voor deze school te 8 magen gesloten. Er hebben zich 15 candidaten voor het toelatingsexamen opgegeven. Te Haarlem zijn verschillende gezinnen in het Leid- sche kwartier ziek geworden door het eten van bedor ven koelever. Een jongen viel zelfs benauwd op straat neer en moest naar zijn woning worden gebracht. Gisteren deden er te Groningen allerafgrijselijkste verhalen de ronde omtrent een ernstige mishandeling waaraan een aantal agenten van politie Maandagavond na afloop van de serenade zouden hebben blootgestaan van de zijde van een deel van het publiek. Er word zelfs al bij verteld, dat een inspecteur in dien slag gebleven zou zijn. Wij kunnen de geruststellende mededeeling doen, dat de zaak niet zoo ernstig is ge weest als dat het gerucht wilde. Maar toch nog ernstig genoeg. De olitieagent 3s klasse Fonder werd op de Groote Markt door een troep kerels lastig gevallen en tenslotte zoo mishandeld, dat de man th-ns nog niet in staat is zijn nienst te doen. Het is intusschen aan de ijverige naaporingen van de politie gelukt een zestal van de onverlaten aan te houden, terwijl er waarschijnlijk nog eenige arrestaties zullen volgen. (N. Gron. Ct.). Het voetbal-seizoen 1908'09 heeft zjjn itxtredo gedaan. Een tweetal belangrijke zaken zjjn hieraan voorafgegaan. In de eerste plaats zij genoemd de promotie bij keuze tot tweede-klaase-voreeniging van A!cmE>ria Vietrix door het bestuur van den Neder- iandsehen Voetbal Bond. Dit zoo zelden voorkokende feit: promotie bij k uze moge den Alkmaarschen spelers een bewijs zijn, dat ook buiten Alkmaar hun goede spel gewaardeerd wordt. Zoo ia dus nu Alcmaria Victrix in staat gesteld den Alkmaarschen vo&tbxlliifhebbex's buitengewoon mooie wedstrijden te doen aanschouwen, alle wed strijden in het genre van de zoo emotie voile matches tegen Holland erx A. F. C. in het vorige seizoen. De tweede belangrijke gebeurtenis ishet yereeni- gen der beide zusterverenigingen Alcmaria Victrix en A. V. V. Gelijk als bekend mag verondersteld worden, was Alcmaria Victrix de oudste der beide clubs. Het is nu vijf jaren geleden, toen zij zelve reeds sedert lang een flink georganiseerde, bloeiende voi'eeniging was, dat Alcmaria het kleine A. V. V., een aanvankelijk weinig bt duidend clubje naast zich zag ontstaan, met leden welke voor het meurende;! nog te jong waren voor het lidmaatschap der bestaande vereeniging. Aanvankelijk heeft men gemeend dat de jonge club slechts een overgang zou vormen naar Alcmaria, een oefenschool zou zijn voor jonge spelers, die later Alcmaria's kleuren zouden gaan verdedigen. Toen echter onder de jongeren de animo in het voetbalspel zoo buitengewoon toenam, bleek A. V. V. wel degelijk reden van bestaan op zich zelf te hebben. Het werd een bloeiende vereeniging, wier ledenaantal steeds stijgende was, en die betrekkelijk zelden een lid naar de oude vereeniging zag o\ erloopan. Dat aaneensluiting der beide clubs den vooiuitgang van het spsl in Alkmaar zeer ten goede zou komen, begreep een ieder en toch worden geen ernstige po gingen aangewend om tot aaneensluiting te geraken, totdat eindelijk aan het einde van het vorige seizoen voor het eerst onderhandelingen door beide besturen werden aangeknoopt. De heer de Lange doet weer een poging, om in het komende seizoen een serie abonnementsvoorstellingen tc geven. Hij heeft ons gevraagd, hierop de aandacht te willen vestigen en dat doen we gaarne, omdat de plannen ons niet slecht lijken. De eerste voorstelling zal als de plannen door gaan plaats hebben op 14 of 15 October. Het ueberbrett'l van baron Oscar von Fielitz zal dan komen. Toen dit gezelschap in Juli gastvoor- stellingen in het grand-theatre van Lier te Amster dam gaf, had het volle zalen en veel succes. Den heer Fielitz zelf kennen we nog van vroeger als een aan genaam, geestig conferencier, die vooral politieke zet ten pittig en raak weet te zeggen. Dat is trouwens zijn ongeluk geweest een paar onoprechte landge- nooten hebben hem doen vervolgen wegens majesteits schennis, omdat hij een paar onschuldige grapjes in ons land had voorgedragen, en hij heeft een jaar in de gevangenis gezeten. Toch moet hij geheel de oude zijn, iets bitterder dan voorheen, maar toch nog vol humor. Van de menschen die destijds met von Fie litz reisden, herinneren we ons nog altijd Heinz Budn met zijn komisch „die Mus ik kommt." Natuurlijk zijn er thans andere leden van het gezelschap. Er is bijv. nu een mijnheer Müller, die monologen voordraagt, tooneelspeler is en geroemd wordt. En er zijn dames die pardoieën zingen en de nieuwste chansons. De kunst van Fielitz is evenwel „für die reifere Jugend." 4 November komen de Hagespelers die ons verle den jaar in den steek hebben gelaten met „Can dida" en „Hoe hij loog," 13 Januari het gezelschap van Lier, zeker met mevr. Julia van —LierOuypers en misschien met Bouwmeester, dat hangt van de intee- kening afen eindelijk 18 Maart het Rotterdamsch tooneelgezelschap, directeur de heer van Eijsden. Van deze tooneelgezelschappen behoeven we niet veel te zeggen zij hebben een goeden naam. En we vertrouwen, dat de beide laatsten stukken zullen geven, welke in den smaak vallen. Daarom hopen we, dat de heer de Lange ditmaal succes zal hebben met zijn poging. In F r a n k r ij k heeft men herhaaldelijk den so- cialistischen minister Briand verweten, dat hij niet voor zijn kiezers durfde verschijnen. De minister stoorde zich niet aan dergelijke verwijtingen, het ge volg van het onderdrukken van de muiterijen. Maar dezer dagen heeft hij zijn kiezers, die hem hartelijk ontvingen, toegesproken. ,Toen ik aldus zeide hij in de overheid ben gekomen door een aanbod dat mij zeer vereerd heeft, heb ik mijn kiezers geenszins ontveinsd, dat, zoo de uitoefening van het gezag voordeelen meebrengt voor de werkliedenklasse, zij tevens een zware verantwoor delijkheid geeft. Men moet antwoorden op de vraag, of de werklieden zich zullen opsluiten in een isolement, dat hun niet toestaat deel te nemen aan de regeering; of dat zij, integendeel, in het belang der republiek en van hervormingen welke voor hen van beteekenis zijn, die verantwoordelijkheid niet zullen ontwijken. Ik heb deze op mij genomenmet uwe goedkeuring, door u aangemoedigd; en zoo ik, op zekere pijnlijke oogenblik- ken, den moed gehad heb de taak voort te zetten, welke ik op mij had genomen, dan dank ik dit aan uw broe derlijk vertrouwen. Ik heb gezegd, dat de uitoefening van het gezag moeilijkheden medebrengt. Het is de plicht, die niet te ontvlieden is. Men moet den moed hebben te blijven staan, wanneer het onweer komt. Dit is zelfs de over- heerschende trek, welken de werklieden het recht heb ben van een burger te verwachten, die de eer heeft hen te vertegenwoordigen." Hier kwam de minister vanzelf tot de muiterij en de gevolgen van deze. En hij zeide:

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2