DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voorbereidend Militair Onderricht. No. 224. Honderd en tiende jaargang. 1908. V R IJ D A G 25 SEPTEMBER. In den handel. FEUILLETON. De (Toineontebegrootiiig voor 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Raven's wraak. Telefoonnummer 3. xÊIÊÊF* die zich met 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DE UITGEVERS. i De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voor bereidend militair onderricht in deze gemeente zal aanvangen op Vrijdag 2 October a.s., des namid dags half twee uur, in het gymnastieklokaal. Het onderricht zal plaats hebben op Maandag van 6—8 uur en op Vrijdag van D/i—uur, namid dags in het gymnastieklokaal der gemeente aan de Paardenmarkt en in eer^der lokalen van den Nieuwen Doelen aan de Doelenstraat. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar. 22 Sept. 1908. G. RIPPING. Er is een tfld geweestdat de jongens, die op school niet goed oppassen, naar IudiS werden „ge stuurd" of in den handel werden „gedaan". En-'«let zelden kwamen die aldus gestuurde of gedane jongens beter terecht dan zij. die op de school geregeld over gingen en geen streken uithaalden. Die tgd is voorbn. Waar de lastige jongens voor taan moeten bleven is zeer zeker een lastige vraag. Want in Indie gaat het niet zoo meer vanzelf en als het in den handel vroeger ooit „vanzelf" gegaan is, nu gebeurt dat niet meer. Töeh heerseht er op dit laatste punt nog vrij wat misverstand in ons land. töeh heeft de gedachte, dat men in den handel zonder veel verstand (en wellicht met wat ruim geweten) er goed komen kan ook zonder schoolsche voorbereiding, nog lang niet afge daan. Het is wel héél merkwaardig bij een volk, dat altjjd in en door den handel geleefd heeft. En töeh kan alleen iemand, die zjjn beide oogen voor de wer kelijkheid sluit, gelooven, dat de opvatting, als zou het onnoodig zijn zich voor den handel wetenschap pelijk voor te bereiden, een overwonnen standpunt is. Nu is het wél verklaarbaar, dat die opvatting bij de ouderen nog bestaat. Zij zijn gewoon aan de oude toestanden: een beperkt handelsgebied, tevredenheid met niet al te groote winsten, een lastig verkeer, waardoor vreemde eenden niet gemakkelijk in de bijt kwamen en de mogelijkheid geschapen was om door tegenover vaste relaties de verplichtingen goed te ver vullen in het zadel te blijven. Doch het verkeer, dat nog steeds maar in zijn opko.nst is, heeft aan die toestanden een einde gemaakt en zal dat doen overal, waar men de bakens niet bijtijds heeft verzet. De handel wordt steeds meer wereldhan del, men dient steeds verder te kijken, steeds beter van wat er buiten omgaat op de hoogte te blijven om den toestand te kunnen overzien. Is men zelf tevreden met kleine winsten, anderen zijn dat niet, breiden hun zaken uit, kunnen door hun meerdere kennis van de markt goedkooper, vlugger en beter leveren. Anderen kennen beter de beteekenis van een handige en zich aan de omstandigheden passende reclame. Zjj kunnen overal gemakkelijk komen en zij weten, dat oude re laties niet het eeuwige leven hebben. Eindelijk De bovenste helft van 't gezicht krijtwit, de onder ste half verborgen in een donkeren, borsteligen, maar toch niet wortelvasten baard, liet Tom Raven zien over de veranda glijden, en zakte neer langs den wand van het groote buis. Nu was het uur van wraak geko men, het uur waarop hij zooveel lange eindelooze ker kernachten gebroed had, en die hij zich op alle moge lijke wijzen had voorgesteld. Een week geleden was hij ontvlucht, maai' thans was hij bereid, de rest van zijn leven te slijten in de gevangenis, zoodra hij zich slechts gewroken had op den man, die hem in de ge vangenis gebracht had en daardoor zijne vrouw en kinderen genoodzaakt ver weg te trekken om een arm zalig bestaan te vinden. Binnen lag de gehate kolo nel Hartley, ex-officier en millionair, stellig op zijn zacht veeren bed en sliep de slaap des rechtvaardigen en deugdzamen. 's Morgens had Raven een krant gekocht, om te kijken, hoe het er tegenwoordig uitzag met den toe stand van de landstreek, waarvan hij sinds zijne ge vangenneming niets meer gehoord had. Toen was zijn oog gevallen op een advertentie, die hem als ge- ëlectriseerd had. Juffrouw Nora Hartley, het eenige kind van den kolonel stond op het punt te trouwen met Stephan Ablewhite, den eigenaar van groote koffieplantages in Jamaika, wiens schoone gestalte en donkere vlam mende oogen een zeer betooverenden indruk schenen tc- maken op vrouwenharten. Juffrouw Mora met haar lieftalligheid en haar rus- tigen koninklijken gang was een algemeen geliefde persoonlijkheid, en van wijd en zijd waren reeds een massa kostbare huwelijkscadeaux aangekomen, die volgens het krantenbericht te oordeelen een waar ver mogen vertegenwoordigen moesten. Prachtige edel- steenen, parelsnoeren, brillianten, sterren en halsket- Nog gelukt het enkelen om, werkend volgens dé me thode der vaderen, het hoofd boven water te houden. Doch op den duur zullen die enkelen te kiezen hebben tusschen liquideeren of de nieuwe methodes toepassen. En die nieuwe methodes eischen meer kennis, meer voorbereiding, meer organisatie, zijn gecompliceerder dan de oude. Was volgens de oude methode een handelsopleiding dus ontbeerlijk, volgens de nieuwere opvatting kan men niet zonder die opleiding, tenzij men een reeks gaven van de natuur heeft meegekregen, die het g?- mis aan die opleiding althans gedeeltelijk kunnen ver goeden. Men doet dus zeer verkeerd met de beweging voor verbetering van het handelsonderwijs alleen toete schrijven aan de mode, die op elk gebied vakonderwijs voorschrijft. Neen het moderne verkeer heeft van den handel in de meesje gevallen een wetenschap ge maakt, die men moet bestudeerd hebben om haar te kennen. Men weet, dat aan het feit, dat men in Duitschland dit zoo snel en zoo goed begrepen heeft, de groote ont wikkeling van den Duitschen handel en industrie voor een groot deel wordt toegeschreven. Men heeft daar wel wat te veel geschermd met uitdrukkingen als we reldeconomie, wereldpolitiek, wereldhandel, doch men heeft vooral in concurrentie met Engeland en Ame rika ook bewezen, dat er achter die woorden ernsti ge begrippen staken, waarvan men zichzelf de beteeke nis goed duidelijk had gemaakt. Maar ook andere naties hebben evenzeer bijtijds de groote beteekenis van goed handelsonderwijs ingezien en de vruchten van dit juiste inzicht geplukt. Om nu twee volkeren te noemen, die met het onze vergeleken kunnen worden, verwijzen wij naar Zwitserland en België, waar de groote beteekenis van het handelson derwijs blijkbaar heter en vooral vroeger begrepen is dan ten onzent. Zwitserland heeft op dit gebied de alleroudste brie ven. Reeds in 1776 werd een particuliere handels school in Genêve geopend. En de kantonale handels school te Ziirich geldt als de oudste openbare handels school. In Zwitserland wordt tegenwoordig veel gedaan oia het voortzettingsonderwijs dienstbaar te maken aan de handelsontwikkeling. En de Bond steunt krachtig de lagere handelsscholen, waarvoor zij 138.000 francs uit geeft, dat ongeveer een derde is van het bedrag, voor zulke scholen in Zwitserland uitgegeven. Voor de tal rijke middelbare handelsscholen draagt de bond 236.000 francs bij, terwijl er twee inrichtingen voor hooger handelsonderwijs zijn: te St. Gallen en aan de Ziiri- cher Universiteit. In België, in het land dat in veel opzichten in de laatste 50 jaar het record houdt van handelsontwikke ling, is het handelsschoolwezen eveneens zeer ontwik keld. Bij de lagere school vindt men daar niet minder dan ruim 1100 cursussen voor handel en aanverwante vakken. Daarnaast staan een 1800tal cursussen, die niet geregeld gegeven worden. Ook bij het voortzet tingsonderwijs wordt veel aan de vakken van den han del gedaan. Nog meer wordt intusschen voor het middelbaar handelsonderwijs gedaan. De middelbare scholen heb ben afdeelingen voor den handel, die in 1889 al 341 in 1899 zelfs 473 leerlingen telden. En wat het hooger handelsonderwijs aangaat, spant België de kroon, waar op niet minder dan 3 driejarige en 7 tweejarige cur sussen dit onderwijs gegeven wordt. Inderdaad opmerkelijke cijfers (welke door ons ont leend zijn aan een opstel van Mil Richter over het handelsonderwijs in deze beide landen). Zij moeten tingen, kostbare ingelegde gouden zilveren sieraden. En Ravens blik bleef op deze plaats rusten. Al deze kleinooden waren in een der vertrekken van het huis uitgestald, en zouden daar blijven tot den avond van het huwelijk om later komende bezoekers ook nog in staat te stellen een kijkje te nemen. De bewuste kamer en de ligging er van was nauwkeurig beschreven. Ravens besluit was dadelijk genomen. Wanneer het met menschenmogelijkheid te doen was, zou hij die kamer binnendringen. Wat hij van de daar opgestapelde kostbaarheden kon meedragen zou hij ergens begraven, of in 't water gooienliet overige zou hij onbruikbaar maken. Hij zelf wou er niets van hebben hij wou alleen maar zijn wraak. En wie ko lonel Hartley treffen wou, geraakte het best tot zijn doel, door hem te treffen in 't hart zijner dochter. Nu! Het moest over twaalf zijn, en iedereen scheen in diepen slaap verzonken te zijn niets be woog in huis. Raven trok zijne schoenen uit, stak ze in een zak, en sloop verder, een breekijzer in de hand naar de met klimop begroeide veranda om den hoek. Maar aan den hoek g'ekomen bleef hij plotseling staan. Dicht bij hem viel uit een venster een heller lichtschijn op de veranda. Een oogenblik vreesde hij in een valstrik geloopen te zijn, maar toen bemerkte hij, dat het eene vergissing was. Lit het bovenste gedeelte van het venster drongen de kleine rookwolkjes van een sigaar. Daar binnen zat kolonel Hartley met een anderen heer. Zijn ge dempte stem, dezelfde stem, die bij de terechtzitting tegen Raven getuigd en zijne veroordeeling bewerkt had, klonk thans duidelijk in de nachtelijke stilte tot hem door. „Ik moet u nogmaals zeggen, dat uwe houding in dezen stand van zaken, in de hoogste mate zonderling is. Ik heb je gevraagd of de geruchten welke mij ter oore kwamen over je karakter en je bezittingen te Kinston, eenige waarheid bevatten, en „En daar het enkel ergerlijke laster is, zoo weiger ik er verder op in te gaan," voltooide de ander op koel onverschilligen toon. wel den Hollander tot nadenken stemmen. Want al valt het niet te ontkennen, dat er in den laatsten tijd in Nederland heel wat gedaan wordt voor dit onder wijs, en gelukkig zal er ook in Alkmaar iets gedaan worden, het is toch niet zóó veel, dat het ons in staat stelt in den pas te blijven met deze twee landen, laat staan het verzuimde in te halen en die landen voorbij te streven. (S 1 O t). De toelagen en bijdragen tot opleiding van onder wijzers worden geraamd op 3910 (1908: 2880). De lessen worden thans gevolgd door 35 betalende leerlin gen. Dit aantal zal bij de toelating in April 1909 wij ziging kunnen ondergaan. Het leergeld bedraagt 6 per jaar. De belooning van directeur en leeraren van den gemeentelijken hoofdcursus wordt voor memorie uitgetrokken (1908: 340). De kosten van het her- halingsonderwijs worden op 1820 geraamd (1908: 1920); de kosten van het instandhouden van school lokalen en onderwijzers woningen 3688 (1908: 2581.50). Onder de buitengewone werken behooren: het vernieuwen van ventilatiekappen van de 1ste, 5de en 4de' gemeenteschool 450; het maken van een brandstoffen-bergplaats hij de Burgerschool 350; het aanbrengen van waterleidingkranen met fonteinbak- ken in alle scholen, te verdeelen over eenige jaren en voor 1909 te beginnen met de le en 5de gemeenteschool 885verbetering van urinoirs met torfitplaten in de 4de en 5de gemeenteschool 715. De kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen 1892.50 (1908: 1113). Onder de buitengewone wer ken zijn begrepen: het aanschaffen van 24 tweeper soons banken van verschillende grootte 408 en het veranderen van de gordijnen in alle scholen 479.50. De kosten van het aanschaffen en onderhouden der schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften worden gesteld op 2800 (1908: 3000); de kosten van ver lichting en verwarming en van het schoonhouden der schoollokalen worden geraamd op 4860 (1908: j 4340.) Hierbij is als buitengewoon onderhoud ge raamd 520 voor het eenmaal per jaar behandelen van alle houten vloeren met stofwerer.de olie en ze daarna bij het stoffen bestrooien met stofwerend zand. Voorts worden geraamd de kosten van schooltoezicht weer op 7 100; die van de commissie tot wering van schoolver zuim weer 250; die voor vergelijkende examens (ver goeding van reiskosten enz. aan onderwijzers, die in deze gemeente proeflessen komen afleggen of aan hoofden van scholen die bij vervulling van vacatures sollicitanten in de klasse bezoeken) weer 100; die voor de schoolbibliotheken weer 175 (7 scholen elk 25), en de subsidie van de vereeniging „Kinderklee- ding en Kindervoeding" weer 300. Het is de be doeling van de te subsidieeren vereeniging, het uitge trokken bedrag te besteden ten behoeve van kinderen, die aan kleeding behoefte hebben van de 1ste, 2de en 5de gemeenteschool, der christelijke school zoo het be stuur dezer school daartoe het verlangen te kennen mocht geven (in 1908 werd op steun van de hierbe- doelde vereeniging geen prijs gesteld), der R. K. school voor jongens en der R. K. school voor meisges. V erder worden geraamd de kosten van hooger onder wijs (Gymnasium) 23069 (1908: 22939); de kosten van de Burgeravondschool, met daaraan verbonden cursus voor handwerkslieden 9310.20 (1908: 9100.20)handelscursus aan de Burgeravondschool „Bij God, en toch zul en moet je me verderen uitleg geven. Met dezen uitroep was de kolonel opgespron gen. „I^eg die sigaar in vredesnaam weg! Toon toch dat je een man bent! Een man, wien ik binnen weini ge dagen mijn kind, mijn kostbaarste kleinood zal toe vertrouwen! Voor dergelijke uiteenzettingen is het mijns inziens thans te laat." Ablewliite's halfopgerookte sigaar kwam in een groo- ten boog het raam uitvliegen. Hij scheen van zijn stoel te zijn opgestaan, en naar de deur te loopen. „Morgen na het ontbijt, als wij beide wat kalmer over de zaak denken, kunnen wij ons nog eens bezig houden met uw argwanende vermoedens. Goeden /lacht „Morgen dus. Goeden nacht De deur werd gesloten. Ablewhite was naar zijn kamer gegaan. Secondenlang hoorde men binnen niets. Toen opende de kolonel liet raam nog verder en haalde een paar keer heel diep adem. In de kamer teruggekomen, deed hij het licht uit neen toch niet, hoog vlamde het gas weer op. Toen klonk het ge luid van een verre torenklok. Spoedig daarna verscheen een bediende. „Prophy.' zei de kolonel kalm. „Ga zachtjes naar juffrouw Nora ze is in haar kamer doch slaapt nog niet en vraag haar hier te komen maar zach tjes." Toen wandelde hij binnen rusteloos op en neer. Ra ven wou zich verwijderen, maar hij kon niet; hij scheen aan de plek vast genageld. En toen verscheen Nora. „O papa, papaZeg me allesIk kan het niet verdragen, ik kan niet!" „Zou je dan wel een leven vol bittere teleurstelling aan de zijde van dit mensch verdragen? Jawel van dit mensch. Dat zegt genoeg. Kan dan niets, lieele- maal niets, jou je helder oordeel teruggeven?" Ze zweeg. Maar hij ging op smartelijken toon voort: „Waarlijk het is zoo'n groot verdriet voor me, maar de waarheid en jou geluk gaan me boven alles. Voor ik verdere maatregelen neem, vraag ik je: „Is het werkelijk liefde, die je op deze wijze ver blindt? Nog is het tijd om terug te keeren, mijn kind, 2950 (nieuwe post.) Deze post is samengesteld als volgt: jaarwedden personeel (berekend naar 121/2 uur onderwijs per week a 1.50 per uur, gedurende 7 maanden van het jaar, verdeeld over de vakken han- delsrekenen, boekhouden, handelscorrespondentie, taal onderwijs enz.) 2400; leer- en hulpmiddelen 250; vuur en licht 250; administratiekosten enz 50. De kosten van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs 75 (1908 50; kosten ambachtsschool 6200 (1908: 3145). De subsidie aan de ambachts school was 3000. Bij raadsbesluit van 17 April 1907 werd zij met .3200 verhoogd, waarvan 2000 wordt te ruggevonden uit huur van de lokalen der ambachts school, terwijl de meerdere 1200 wordt gedekt door subsidie van Rijk en Provincie. De subsidie aan de Huishoudschool wordt weer op 2500 geraamd. Het totaal van dit Hoofdstuk wordt geraamd op 125755.95 (1908: 109739.95). Hoofdstuk VII. Kostea van het arm wezen, mitsgaders subsidiön en b ij dra gen aan onderscheidene, daarmee in verband staande instellingen. De belooning van doctoren, heelmeesters, vroedmees- ters, vroedvrouwen enz. 3900 (1908: 2700). In dc toelichting wordt gezegd dat de verhooging van dezen post bij afzonderlijk voorstel zal worden toegelicht. Verder worden geraamdkosten voor geneesmiddelen voor behoeftigen 4573.61 (1908: 5171.23), kosten van vervoer en verpleging van, mitsgaders van genees kundige hulp aan arme en zieke doortrekkende reizi gers weer 50; kosten van verpleging van arme krank zinnigen 8930 (1908: 7500; onderstand aan be hoeftigen weer 300; subsidiën aan armbesturen J 17250 in verband met ingezonden begrootingen f 1908: 16900); subsidiën aan het stads-ziekenhuis 17356.50 volgens ingezonden begrooting (1908: 15748.50). Het totaal van dit Hoofdstuk wordt ge raamd op 52360.11"' (1908: 48369.73), H o o f d s t u k VIII. Renten en aflossingen. Hiertoe behooren renten en geldleeningen 22165 (1908: 30765), waarbij o. a. 2000 rente voor een eventueel in 1909 te sluiten geldleening, voor aange kochte gemeente- eigendommen, huisje wed. De Munk, tuingrond W. A. Bierman, weiland van S. Bregman en mr. A. P. II. de Lange, en uit te voeren openbare gemeentewerken, maken balkhaven, aanleg van stra ten op gemeenteterrein tusschen Oude en Nieuwe Hoornsche vaart en het vernieuwen van de Heiloër brug. Voor aflossing van geldleeningen wordt ge raamd 39000 (190842066)annuïteit slachthuis- leening (nieuwe post 11637.55. Deze post betreft de jaarlijksche annuïteit van de in 1908 met het Pensi oenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren gesloten 4 slachthuisleening, groot 250000, waarvan de eerste annuïteit betaald wordt in 1909. Rente kasleening, wegens rentebetaling aan de Nederlandsche Bank voor tijdelijk op te nemen gel den wordt geraamd op 2500 en de rente en provisie wegens voor de gemeente betaalde coupons en obliga ties '175. Het totaal van het VITIste Hoofdstuk bedraagt 75477.55 (1908: 74751). Hoofdstuk IX. Pensioenen en wacht gelden. Hieronder behooren; pensioenen 1575; wachtgel den aan eervol ontslagen nachtwachts 432 en bijdra ge van de gemeente tot het pensioenfonds voor ge meenteambtenaren hun weduwen en weezen 10990. Totaal dus 12997 (1908: 13069). Hoofdstuk X. Andere uitgaven. Deze posten worden vrijwel gelijk als in 1908 ge en ik smeek j!e „Het zou zijn leven breken," riep ze vertwijfeld, het zou hem tot een slecht man maken, terwijl mijn in vloed misschien Ilij schudde treurig: „Neen mijn kind. Ik moet het je helaas zeggen mij blijft geen keuze. Van avond heb ik hem het antwoord op een telegram voorgelegd, dat het bewijs levert, dat wij met een bedrieger te doen hebben. Zijn plantage zit totaal onder de schulden. Neen, lieveling luister naar me. Je kunt hem later verdedigen. Al moet ik je ook zoo groot verdriet doen - het is mijn plicht. Ik kon niet langer aanzien, dat je zijn geschenk, de brillanten ketting, draagt, aan je lippen brengt, en daarom heb ik haar weggenomen. Er is geen een echte steen bij, Nora Tom Raven had de klimopranken op zij geschoven om oen blik in de kamer te kunnen werpen. Daar stond Nora doodsbleek, met oogen, die iets schenen te zien, wat niemand anders zag. „Neen, neen," mompelde zij, „dat kan ik niet geloo ven, voor De vader nam haar in zijn armen. „Misschien komt deze ontdekking nog juist op tijd, om jou om ons beiden te redden," zei liij zacht. „Smeek den hemel om opheldering mijn kind! Wees dapper, wat er ook gebeurtLaat de wereld denken wat zij wil. In de waarheid ligt je geheele toekomst dat weet je nu!" Langzaam gingen ze naar buiten. Zonderling ontroerd staarde Raven voor zich uit. Toen sloot hij de oogen en riep zich die lange vreese- lijke nachten in den kerker voor den geest. Toen ver dween de teere ontroering, die over hem was gekomen, hij sloop door de glazen deur en verborg zich achter den divan. De bediende kwam, sloot de buitendeur, deed het licht uit en ging. In de verte werden zaeht deuren gesloten. Toen was alles stil. (Slot volgt.)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1