DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ZATERDAG 26 SEPTEMBER, ENGELSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. 1008. Raven's wraak. No. 225. Honderd en tiende j&argang. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. '.WMÊttp** Zij, die zich met I October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DE UITGEVERS. P obleem No. 145. rs-i De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voor bereidend militair onderricht in cioztj gemeente zal aanvangen op Vrijdag 2 October a.s., des namid dags half twee uur, in het gymnastieklokaal. Het onderricht zal plaats hebben op Maandag van 6—8 uur en op Vrtydag van lyt—3Vi uur, namid dags in het gymnastielaukaal der gemeente aan de Paardonmarkt en in een der lokalen van den Nieuwen Doelen aan de Doelenstraat. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar. 22 Sept. 1908. G. RIPPING. LONDEN, 19 September 1908. Holland in LondenOp 5 September jl. werd hier in de Agricultural Hall de Confectioners, Bakers Allied Traders' Exhibition geopend, waarvan dit jaar ile hoofdattractie gevormd wordt door de Hollandsche afdeeHng. Voor ons land was een aparte zaal inge ruimd de New Gilbey Hall, waar ongeveer 120 firma's gelegenheid hebben gevonden te exposeeren. De Confectioners Exhibition duurde van 5 tot 12 September. De daaropvolgende week werd het ge- j bouw gesloten ter voorbereiding van de Grocers' Exhi bition die heden geopend wordt. De Hollandsche af- deeling zal echter geene wijziging ondergaan. De clou van de Hollandsche tentoonstelling is de kaasfabriek in werking, die met den stand der kaas- firma tftêrmöhlen nil Hoorn de middenruimte beslaat. Ingericht als eene rechtgeaarde Hollandsche boerderij met een aantal vette melkkoeien in een stal en een aantal voor deze gelegenheid naar Londen gebrachte boerinnetjes uit de Beemster, die in nationaal costuum alle werkzaamheden die aan het kaasmaken verbonden zijn, verrichten. Alles is natuurlijk blinkend geschuuri on proper'; de zoo geroemde Hollandsche zindelijkheid moet toch in Londen hooggehouden worden. De En- gelsche reporters zijn direct als roofvogels op onze boerinnetjes neergestreken om ze te interviewen en het is werkelijk aandoenlijk om te lezen tot welk een poë tische ontboezemingen deze door bemiddeling van een tolk gevoerde interviews hun aanleiding geven! Naast de kaasfabriek zijn eenige Oud-Hollandsche kamers ingericht met de noodige tegels, Delftsch por sojein, oude prenten en verdere curiositeiten. Onder ile stands vallen vooral in het oog de inzendingen van het Nederlandsche gouvernement, dat ditmaal geen moeite gespaard heeft om eens flink voor den dag te komen. Zij bestaan uit eene uitvoerige collectie van alle statistieken en bijzonderheden omtrent de boter eontrolestatipns, met proeven van bewerking, photo* gr^phieen enz., die hier bij de vakkundigen algemeen de belangstelling wekken en ongetwijfeld een gunsti- gen invloed zullen uitoefenen op de reputatie van on zen zuivel. Verder zijn vooral vermeldenswaard de prachtige, uitvoerige inzendingen der Westersuikerraffinaderij to Amsterdam, van het Koloniaal Museum te Haarlem, van delnternationale Crediet- en Handelsvereeniging „Bauda" te Amsterdam en van de firma Frowein (in fabak) te Arnhem. Ook de fabriek van geconserveer de groenten van den heer C. van Epenhuijsen te Zwijndrecht is met een stand vertegenwoordigd. Ik vroeg een der comité-leden of hij dacht dat de tentoonstelling practische resultaten zou opleveren. Zijn opinie was zeer pessimistisch; de Hollandsche in zenders, op vele uitzonderingen na, hadden zich nogal (S1 O t). Bijna twee uren konden er zijn verloopen. „Nu of nooit!" dacht Raven. Hij kroop uit zijn schuilplaats, stak een lucifer aan en schoof voorzichtig den grendel terug om een uitweg te hebben. Plotseling ging hij verschrikt achteruit. Maar het volgende oogenblik lachte hij om zijn eigen dwaasheid. Het was immers zijn eigen gestalte, die hij in den spie-gel had gezien. Zachtjes sloop hij door het slapende huis en de met een dikken looper belegde trap op. Hij was reeds vroeger eens met verschillende andere werklui hier ge weest en kende het inwendige van het huis. Nu had hij de juiste kamer gevonden. De deur was natuurlijk gesloten, maar dat had hij voorzien. Zach tjes, behoedzaam zette hij zijn breekijzer aan een sterke druk en met een kort geluid, dat als een ge steun klonk, gaf het slot mee. Hij sloop naar binnen en heild onwillekeurig de deur dicht, want het viel hem juist in, dat in het tegenover gelegen vertrek de eigenares van al de voor hem uitge breide schatten lag. Het door de Venetiaansche spiegelruiten dringend maanlicht vertoonde hem alles in vage omtrekken en liet hier een metalen voorwerp, daar het roode of groe ne vuur van een edelsteen opschitteren. In het mid den van het vertrek waren vier lange tafels in den vorm van een kwadraat opgesteld, en ook tegen de mu ren stonden met de kostbaarheden beladen tafels. Likscli gedragen; liij kon mij zelfs ettelijke stands aan wijzen waar de exposanten het zelfs niet de moeite waard hadden gevonden prijslijsten en bijzonderheden omtrent hunne artikelen te verschaffen. Hij hoopte maar dat enkele Hollandsche firma's op de Grocers' Exhibition meer blijken van energie zouden geven. Want werkelijk de opinie der pers is gunstig en de belangstelling voor Hollandsche producten vrij groot. De zaal maakt een prettigen indruk, te meer daar 's middags en s' avonds een militaire kapel musiceert. Onder de artikelen, die voor het Engelsche publiek de aantrekkingskracht van het nieuwe hebben, zijn voor al te vermelden de Haagsche hopjes, de grenadine een in Engeland nagenoeg onbekende drank, de bereiding van den Hollandschen honing en het nieuwe melkpoe derpreparaat. Eene andere tentoonstelling waar Holland uitste kend vertegenwoordigd is, is in de Internationale Rub bertentoonstelling, die deze week in Olympia geopend werd. De Hollandsche afdeeling werd ingericht door Dr. Tromp de Haas, directeur der landbouwkundige en chemische laboratoria op Java. Een uitvoerig over zicht van de rubberproductie van onze koloniën, Suri name in 't bizonder dat met eene collectie „balata" van den natuurstaat tot de bewerking toe, uitstekend vertegenwoordigd is. Ook eene mooie collectie gewe ven stoffen en bronzen voorwerpen uit onze koloniën is er tentoongesteld. De meest interessante afdeeling is die van het Braziliaansche gouvernement, waar alle werkzaamheden op eene rubberplantage uitgevoerd worden. Koning Eduard is, na zijn jaarlijksche kuur te Ma- rienbad voltooid te hebben, weer naar Buckingham-pa lace teruggekeerd. Veel rust gunt hij zich echter niet Elke week bezoekt hij een anderen vriend. Deze week was hij de gast van Sir Edmund Sassoon, de groote joodsche Manchester beursmagnaat, op wiens prachtig buiten in het Noorden, Fulcham Lodge, hij op de jacht is. Koningin Alexandra is reeds sedert eenigen tijd op bezoek in Denemarken. Koning Alfonso van Spanje heeft de laatste weken met zijne gemalin in Engeland, meestal op het eiland Wight doorgebracht. Hij is hier nog al populair, ten eerste door zijn huwelijk en ten tweede daar. het schijnt dat het strenge juk der Spaansche hofetiquette hem niet tot eene regeermachine vervormd heeft. Dit schijnt dan ook de Humanitarian League (een soort ereeniging voor Dierenbescherming) aangemoedigd te hebben om de gelegenheid van zijn bezoek aan En geland te baat te nemen om een petitie bij hem in te dienen tot het afschaffen der stierengevechten in Spanje. Of koning Alfonso hun in dit edele streven behulpzaam zal zijn betwijfel ik. Ik vind dat de Hu manitarian League zich eens een weinig meer moe3t interesseeren voor de edele bokswedstrijden en hanen gevechten die in sommige deelen van het Britsche rijk nog plaats vinden. De Londensehe General Omnibus-Company heeft in hare laatste vergadering het bedroevende feit geco.i stateerd, dat in het afgeloopen halfjaar 13.000.000 minder passagiers op hare verschillende lijnen ver voerd zijn als vroeger. De concurrentie is dan ook he vig. De Londensehe Gezantschapsraad die haar uit muntend electrisch tramwegnet over de geheele stad geregeld uitbreidt en de verbeterde dienst der onder- grondsehe spoorwegen zullen tot deze afname van passagiersvervoer wel het hunne hebben bijgedragen. De Underground Electric Railway Cy., bij welke naam menig lezer met een wrang gezicht aan het geld dat hij in de aan de Amsterdamsche beurs ingevoerde 5 obligatiën dezer maatschappij heeft laten steken, zal denken, begint langzamerhand eenig'szins betere re sultaten aan te wijzen en betere weekontvangsten te publiceeren. Werkelijk wordt er dan ook naar ge streefd aan de eischen van het publiek zooveel moge lijk tegemoet te komen. Op enkele lijnen, b. v. de z.g. Waterlootube, die sommige buitenwijken van Londen met de City verbindt, zullen binnenkort bij den aan vang van bet winterseizoen in de drukke uren van Raven tastte in zijn zak naar lucifers en kaars en haalde toen met koortsachtige haast een aardappelzak onder zijn jas te voorschijn. Nu vlug Wat was dat Onwillekeurig sprong hij naar de deur en hield ze toe, terwijl het koude zweet op zijn voorhoofd parelde. Hij had geen stap vernomen, maar aan de buitenzijde der deur stond iemand en tastte er aan rond. En thans gleed zachtjes en behoedzaam een sleutel in het gat. Op dat oogenblik ging Ravens kaars uit, en met eeu blinden sprong ging hij terzijde en drong zich in een heek, terwijl iemand zachtjes binnenkwam en toen, als verwonderd over de verbazende gemakkelijkheid, waar mee de deur meegaf, bleef staan. Het was een man. Raven zag hem op een verdachte manier rondsluipen en zich onderzoekend over de met kostbaarheden bedekte tafels buigen. Vervolgens zet te hij een koffer, dien hij in de hand had gedragen, neer, stak een kaars aan en stak deze in een vaas. Ra ven bemerkte nu, dat hij een lichten reismantel met hoog opgeslagen kraag droeg. Zijn vingers waren handiger, sneller dan die van Raven, en binnen enkele seconden, nog voor deze recht wist wat gene van plan was, had de gapende opening van den koffer de helft der kleinere kostbaarheden ver slonden. Hé had eeu beweging hem verraden? Raven wist het niet. Nevels golfden voor zijn oogen, en hij zag niets dan dat andere gezicht, waar uit elke druppel bloeds was geweken. Een oogenblik staarden ze elkaar roerloos aan. Toen week de man in den mantel ontzet terug. Raven volgde hem. Ten opzichte van het schande lijke dubbele spel, dat deze rnensch had gespeeld, was een doodelijke koelbloedigheid over hem gekomen. den dag 34 treinen per uur loopen. Op 1 September heeft de Underground op hare lij nen ook het systeem van 6 rittenboekjes tegen eenigs- zins lager tarief ingevoerd, eene concessie die de En gelsche spoorwegmaatschappijen slechts zelden aan het publiek maken. Sommige groote Engelsche spoorwegmaatschappijen vooral de Great Eastern Railway (die o. m. eigenares is van de stoomvaartverbinding HarwichHoek van Holland) schijnen onder verminderd passagier- en vrachtvervoer te lijden. Vermoedelijk zal de nog versch in het geheugen liggende ramp van de „Ber lin" wel niet nagelaten hebben invloed op bet passa giersvervoer uit te oefenen. Voor een paar weken heeft de maatschappij aan haar personeel en arbeiders een circulaire gericht, waarin zij mededeelde tot be zuinigingen te moeten overgaan en daarom het vol gende jaar o. m. de volgende bepalingen in werking zou stellen lo. dat in eenige takken van dienst de maximum salarissen tot minimumsalarissen zouden gereduceerd worden. 2o. dat gedurende de vacantietijd van het personeel geen salaris zou uitgekeerd worden; 3o. dat de verhooging van salaris na een zeker aan tal dienstjaren zou ingetrokken worden en nog vele andere beperkende bepalingen. Dat zulk een besluit, vooral bij de betrokken spoorwegambtenaren- en ar beidersorganisaties .groote ontevredenheid beeft ver wekt, is wel te begrijpen, maar de maatschappij scheen door hare financiëele positie onherroepelijk tot dit be sluit gedwongen te zijn. Het theaterseizoen ig. in vollen gang. Franz Lehars „Lustige Wittwe" is nu al 4 jaar lang onafgebroken met Miss Elsie in de titelrol in Daly's theater opge voerd en trekt nog steeds massa's volk. De managers der verschillende schouwburgen wrijven zich verge noegd in de handen, want eiken avond worden aan de theaterdeuren duizenden teruggewezen en reeds lang voor den aanvang ziet men het bordje met „House Full" ophangen. Wonderbaarlijk is toch het geduld der Engelschen. Op Zaterdagmiddag _b. v. ziet men zc voor de mindere rangen van sommige schouwbur gen 3 a 4 uur voor den aanvang der avondvoorstelling een queue vormen, daar men op de mindere rangen geen plaatsbespreking kent. Zij brengen hun avond blad of een boek mee (menigeen zelfs zijn avondeten) en wachten geduldig als schapen tot de deuren open gaan. Geen wonder dan ook dat de theaters goede za ken maken. Mij werd een geval verteld van een Hol lander, die met de dagboot van Vlissingen hier aan kwam en zijn avond tot halfeen doorbracht met het afrijden van c.a. 30 hotels, die tot de kamers van het personeel toe, allen tot de nok toe vol met logeergas ten waren. Eindelijk vond hij in een hotelpension een ruststoel in de eetkamer. Men schrijft de groote drukte toe aan de vele at tracties die Engeland's hoofdstad den plezierzoeken- den vreemdeling in dezen zomer biedt en naar de En- gelsch bladen melden klaagt men in de groote Fran- sche en Duitsche bad- en kurplaatsen steen en been over het slechte vreemdelingenseizoen. In Blooms- bury, de wijk van Londen, waar de meeste boarding- houses (pensions) te vinden zijn, is letterlijk geen ka mer te bekomen. In de musichall-wereld is het onderwerp van de dag het engagement van Harry Lauder, den bekenden Sehotschen dichterzanger van Tivoli. Hij gaat naar Amerika voor eenige weken, tegen het aardige sala- risje van tusschen 1500 a 2000 pd. st. per week. Nu zijn hier in Engeland de salarissen der musichall-ar- tisten enorm en dikwijls hooger dan dat van een mi nister,. maar dit feit spant toch de kroon. Koning Edward had Harry Lauder uitgenoodigd tot het hou den zijner voordrachten en moet zich uitstekend ge amuseerd hebben bij het aanhooren der dikwijls niet al te decente liedjes van den musichallartist. En ko ning Eduard is een man van smaak en ondervinding H. K. „Dief!" klonk het hem sissend tegen. „Dief!" „Een ditogaf Raven terug. „Een dito, mister Stephan Ablewhite!" Naar de deur gaand, plaatste hij zich met den rug daartegen. Bliksemsnel sprong Ablewhite op hem toe. Tweo magere, zenuwachtige handen grepen naar zijn keel. Maar door een doffe aankomende slag getroffen, tuimelde de aanvaller terug en stond nu kuchend en tandenknarsend tegenover Raven. „Weg daar," siste hij. „Weg je kunt gaan doe wat je wilt ik wil niet verder vragen „Dat weet ik," antwoordde Raven hoonend. „Misschien zal men je wel eerst ondervragen." Dit zeggende keerde hij zijn hoofd half om. Hij meen de een zachtgeruisch te hebben gehoord. Gebruik ma kend van dit oogenblik sprong Ablewhite als een kat op hem toe. Een hevige strijd ontstond. Ravens ge zicht bloedde, doch zijne armen hielden de slanke taille van den man omvat. Een toen Dat zachte gesteun iedere snik zou Raven nog lang in de ooren klinken. In de wijd geopende deur stond als een geestesver- sehijning Nora Hartley in een wit morgengewaad, het starre bloedlooze gezicht omgeven door het lange los hangende haar. Beide mannen stonden plotseling roerloos, als ver lamd van schrik, en lieten elkaar los. „Nora!" riep Ablewhite toen plotseling brutaal, „ik heb je juweelen gered! Die man daar was hier binnen gedrongen had de deur opengebroken kijk!" Hij wees op den koffer. Maar zij zag niets, scheen hem niet te hooren. De blik uit baar groote oogen bleef onveranderlijk op Ra ven's gezicht rusten. (Eerste publicatie). Lad. Vetesnik te Osily. abode f g n Mat in 2 zetten. Oplossing van probleem No. 142, (C. Tl. P. Hamilton). 1 L d2 1.4 enz. Naar onze meening ean werkelijk fijne sleutelzet. Alle anders 1ste zetten falen op If 8 waardoor het witte paard op e7 gebonden wordt. Verbetering. In No. 144 moet de zwarte pion cp b3 ten zwarte looper zijn. Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren P. C. Bakker Ozn., P. J. Boom, F. Böttger, O. Bramer, G. van Dort, G. ImLülzen, en G. Nobel, allen te Alkmaar; Da. H. Groecevrld te Vlijmen, Mr. Ch. Enschedé te Haarlem, C. C. J. de Ridder te Ede, F. Bakker en H. Weenink te Amsterdam, J. H. de Ruwe te Hilversum, P. Ooijkaas te Limmen, „Schaaklust" te Koedijk, O. Boomsma te Kampen, G. Feith Jr. en C. J. Strick van Liuschoten te Bunniksis. In de Septemberaflevering 1902 van het Tijdschrift van den Nederlandsehen Schaakbond, lezen wij in de Probleemrubriek het volgende „No. 1130 en 1136 van Lad. Vetesnik. Slechts b'j hooge uitzondering- plaatsen wij twee nimmer gepubli ceerde problemen van denzelfden componist in bet zelfde nummer. Waarom wij het ditmaal deden, zal, hopen wij, uit het volgende blijken. In het voorjaar schreven wij den heer Vetesnik dat wij nog nimmer een 2zet van hem hadden gezien en dat wij er zoo gaarne een voor het Tijdschrift zouden ontvangen, die nimmer gepubliceerd was. Het ant woord laten wij hier, liefst onvertaald, volgen: Sie wünschen horibele dictu einen Zweiziiger von mi r. In meinein ganzer 20-jahrigen Sehachleben habe ich nru einen Zweiziiger ich kenne nicht ein mahl die Stellung den zweiten sende ich lieute Ihnen." Uit eene nadere correspondentie bleek ons dat de eerst bedoelde 2zet waarschijnlijk nooit gepubliceerd is1). Wij schreven den heer V. dus, dat wij er grooten prijs op stelden, den 2zet te publiceeren omdat het zonder twijfel een merkwaardig voorrecht zou zijn indien ons Tijdschrift den eersten 2zet bevatte, die ooit van hem gepubliceerd was en dat wij, om dit beter te doen uitkomen, dan gelijktijdig een zijner elegante, nog nimmer gepubliceerde 2zetten zouden plaatsen." Zoo schreef de toenmalige probleemredacteur van het Tijdschrift circa zes jaren geleden. Wat nu ons zeiven betreft, zoo hebben wij een enkele maal nog wel eens 2zetten van den heer Vetesik gezien, die intus- „Ravenhijgde ze. „Raven Raven's hand gleed haastig over zijn kin de baard was verdwenen. Zijn hoofd zonk plotseling op zijn borst. Nora was het geweest, die zijn vrouw en kinderen heimelijk geld had gezonden. „Ja, juffrouw Nora, ik ben het," mompelde hij schor. Een drukkende pauze ontstond. Toen beproefde Ablewhite Nora te naderen en bare hand te drukken, maar zij weerde hem af, liep lang zaam naar den koffer en keek er in. Toen zij zich weer omkeerde, was Ablewhite verdwe nen. „Laat hem maar gaan, juffrouw Norazei Raven. „U weet niets en behoeft ook niets te weten." „Ik weet," zei ze toonloos. „En nog voor ik liet wist, vermoedde ik reeds, dat het zijn koffer was. En ik weet, dat u „Ja," mompelde hij, den anderen kant opkijkend, „ik was hier een minuut voor hem niet langer. Ik kwam om mij te wreken, dat is het eenige onderscheid. Doet u maar wat u wilt, juffrouw Nora ik zal niet wegloopen en nooit zal een woord tegen hem over mijn lippen komen." Nora was voor een stoel op de knieën gezonken. Het hoofd in de armen verborgen vocht ze zwijgend den harden strijd uit, die aan een liefhebbende vrouw kan worden opgelegd. Ze wist, dat iedere minuut de af stand grooter werd tusschen haar en den man, dia haar hart sleqhts ontvangen had om liet te breken. Toen ze weer opstond scheen een starre ijskoude rust over liaur te zijn gekomen. Hij was in veiligheid de tragedie van dezen nacht zou aan de buitenwe reld nooit bekend raken. „Daar is de deur," zei ze zacht. „Je kunt gaan. Je bent gewroken."

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 5