STADSNIEUWS. Uit Schagen. Uit de „Egmonden." Sterna's. Benoemd. Inbraak. Petroleum op Wacheren? Mannenbond voor Vrouwen kiesrecht. De Velser Pont. Reddingsoefeningen. Treurig. Het karakter van de vrouw. Vrijzinnig-democratische bond. Onze politieke partijen In "het heden en het verleden. Concert. 8 October-vlering. Cadettenschool. Voetbal. GEMENGD NIEUWS Uit de Streek. De verzending der druiven te Wijdenes is zoo goed als afgeloopen. Een kas leverde 1600 pond (franken- thaler) welke tegen gemiddeld 221/2 c. het pond wer den verkocht. U.'t Heiloo. Bij den secretaris van het Departement „Heiloo" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is van een onbekende ingekomen een bankbiljet van f 10,— ter uitbreiding van de bibliotheek, voor welk goede loei mede eene bijdrage van het Gemeentebestuur zal wor den verzocht. Uit Heerhugowaard. Het hoofd der school no. 3 alhier, de heer H. van Asperen, staat no. 3 op de voordracht voor hoofd der school te Koegras, gem.'Helder. Alweer van hier uit een brandbericht. Ditmaal geldt het een zaadschelf, staande op het erf van den land man A. Leegwater en in de onmiddellijke nabijheid van diens nog niet eens voltooide woning. Ook de dorschmachine van den Boerenbond geraak te hierbij in brand, doch werd spoedig gebluscht. Ge lukkig waren spoedig vele handen ter hulp gereed, zoodat met emmers water de vlammen werden wegge houden en de schelf slechts één vuurklomp geleek. Hierdoor bleef het huis buiten gevaar, alsmede de nog onaangetaste schelven. Niets van al dit zaad was ver zekerd. (Hoe onverantwoordelijk toch!) De spuit, welke van Veenhuizen moest worden gehaald, geraakte aan het eind van den Donkeren weg, door het afknap pen van het lemoen te water, zoodat een deel van de brandblusschers eerst deze op het droge moest halen. Hoewel van het binnenste der schelf nog iets gered is, beloopt de schade ongeveer 250. Men denkt, dat er vonken uit de locomotief der dorschmachine in de schelf zijn gevlogen en daardoor den brand hebben ver oorzaakt. Het eerste orgelconcert alhier den 29sten 's m'ddags in de N. H. Kerk gegeven door den organist, muziek directeur alhier, den heer Dartillaet van Tright, was voor dezen bepaald een succes. Een tweehonderd tal belangstellenden vulden de kerk en volgden met aan dacht de nummers door den heer v. Tright zoo goed voorgedragen. Met virtuositeit speelde hij o.a. het laatste gedeelte van de Sonata in F. Ki. tirts van Mendelssohn en als slotnummer Toccata en Fuga van J. Bach. Zeer mooi werd door hem gegeven het zang rijke Meditation van Mailly en het gevoelvolle Extase van den organist zelf. Hoogst voldaan verliet men het kerkgebouw en met genoegen werd vernomen dat de heer v. Tright het plan heeft meermalen een orgel concert te geven. Voor het opwekken van het muzi kale leven in onze plaats zal dit zeker zeer bevorder lijk zijn. Uit Bergen. Gistermiddag van 3—5 uur gaf Bergens Fanfare in de Hoflaan eene uitvoering, de laatste die in dit seizoen van gemeentewege werd gegeven. Het aantal toehoor ders was niet groot, althans niet zoo groot als voor gaande keeren, toen nog een groot aantal pensiongasten naar de muziek kwamen luisteren. De muziek was echter zeer goed en het weer tamelijk gunstig. Zaterdag a.s. des voormiddags te ID/2 zal door Z. Exc. den commissaris der Koningin in deze provincie een bezoek aan deze gemeente gebracht worden. Z. Exc. zal alsdan voor ieder ingezetene ten raadhuize te spreken zijn. In de algemeens vergadering van het Kruisverbond ▼oor de Egmonden e.o. in het Vincentiusgebouw te Binnegom gehouden, werd behandeld de beschrijvings brief voor de 4e algemeene vergadering van den Dioc. Bond v. R. K. Drankbestrijdersvereenigingen in 't Bisdom Haarlem, te houden op 18 October a.s. De verschillende voorstellen passeerden de revue. Eindindruk was, dat, behalve de opdrachten aan het H. B., vervat in de feitelijk te laat ingekomen voor stellen van de afd. Hillegom, deze beschrijvingsbrief er al bijzonder mager uitzag. Tot afgevaardigde naar deze vergadering werd gekozen de heer D. G. Konij nenburg, die de benoeming aannam. De Eerw. advi seur dankte de commissie en de leden voor de gegeven hulp bij de processie naar de Runxputte, welke nog meer deelnemers had dan 't vorige jaar. Nadat nog besloten was, in November eene groote propaganda- vergaderingte houden, sloot de voorzitter de vergadering. Nu de Sterna's 't waren er niet velen meer de reis naar het Zuiden hebben ondernomen, weten de jagers, dat bij den terugkeer dezer vogels door hen niet meer op de wildvliegers mag geschoten worden. Een der geduchtste jagers schoot in den afgeloopen zomer op sommige dagen 200 sterna's. In een open bootje waagde hij zich in de Eierlandsche banken. Zoodra dan het ebgetij inviel, trokken de sterna's bij honderden overal van de kust naar de plek, waar zij visehjes kwamen azen en hun voedsel zoeken. Bij die gelegenheid velde de jager de vogels. De gebezigde patronen kwamen hem op 21/» a 3 cent per stuk, zoo dat de zuivere opbrengst van een sterna ongeveer een dubbeltje bedroeg. Daar met deze jacht door den roomaamsten jager van 5 tot 20 per dag verdiend werd, is 't geen wonder, dat de man het „kinderach tig" vindt, dat voortaan de sterna's bij de wet be schermd zijn. Tot leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen aan dr ambachtsschool te Enkhuizen is benoemd de heer K. Koster te Schellinkhout. Zaterdagnacht hebben een drietal vermomde perso nen, voorzien van een geweer, waarmede de bewoners herhaaldelijk werden gedreigd, ingebroken bij den landbouwer Romme, aan de Drie Hoefijzers, onder Zevenbergen. Vermist worden een bankbiljet van 60, een van 10 en een bedrag aan zilver van 20. Over een paar weken beloofden de dieven terug te zullen komen om het fruit. De heeren J. II. Heier te Heinkenszand, W. Jansen te Arnemuiden, T. Heier te 's-Heer Arendskerke en W. Geleedst te Krabbendijke hebben aan den minister van waterstaat concessie gevraagd tot het doen van boringen naar en het zoeken van petroleum op Wal cheren. Het H b 1 d. brengt hierbij in herinnering, dat eenigen tijd geleden onder Arnemuiden een vloeistof werd gevonden, die het vermoeden deed ontstaan dat daar petroleum gevonden zou kunnen worden. Zaterdagmiddag werd op initiatief van het voorloo- pig comité van een Mannenbond voor Vrouwenkies recht een openbare vergadering gehouden, in het ge bouw „De Eendracht" te Amsterdam. De voorzitter van het voorloopig comité, mr. E. W. van Straaten, opende de vergadering met een toe spraak, waarin hij het nut en doel van een mannen bond voor vrouwenkiesrecht betoogde. De heer mr. Louis Israëls betoogde, dat hier te lan de de omstandigheden niet zóó zijn, dat een speciale bond voor vrouwenkiesrecht gerechtvaardigd is, daar in Nederland geen enkele politieke vereeniging zich zonder meer tegen vrouwenkiesrecht verklaart. Spr. stelde voor, het terrein der werkzaamheden uit te breiden. Wanneer men een kiezersbond wilde vor men, die in het algemeen voor vrouwenkiesrecht zou ageeren, dan, meende spr., zou een veel vruchtbaarder actie kunnen gevoerd worden. De heeren, die zitting hadden in het voorloopig co mité, namen een benoeming voor het bestuur aan. On derling zullen zij de functies verdeelen. De heer Thoenes wees er op, dat mr. Van Straaten een bij uitstek geschikt organisator was. Omstreeks half vijf sloot de voorzitter de openbare vergadering. Zaterdag werd de Velser pont bezocht door ZEx. den minister van waterstaat, mr. B ivers, die in ge zelschap van den afgevaardigde voor Beverwijk, den heer W. C. J. Passtoors, de geheele inrichting be zichtigde en bij het personeel en de autoriteiten in lichtingen inwon. Vandaar begaven de minister en de heer Passtoors zich naar Akersloot, waar over het het N.-Hollandsch kanaal een brug gebouwd is, die een belangrijke verbinding vormt tusschen Akersloot en den Schermer. Beide autoriteiten brachten een bezoek bij den zeer- eerw. heer pastoorColla aldaar. (Huisgezin.) Oader leidingjvan'dr. Diamant en een der bestuurs leden van de reddingsbrigade te Hoek v. Holland werd Zaterdagmiddag door de bemanning van de stoomreddingsboot een oefening gehouden, voorstellende het met de draagbaar-De Mooy overbrengen van een gekwetsten schipbreukeling van den vuurtoren op het Neorderhoofd "naar de reddingboot. Het draagraam bleek voor dit doel ook weer uit stekend geschikt. Naar men aan de „Tel." van Urk meldt, heeft aldaar een droevig ongeluk plaats gehad. Vrouw de V. werd door de buren gevonden, terwijl ze de vrouw is lijdende aan toevallen bewusteloos op den grond op haar kindje van zeven weken lag. Da ter hulp geroepen Jgeneesheer kon slechts den dood van het kindje constateeren Over dit onderwerp heeft de heer R. H. Boersma, arts te Bedum in de laatstgehouden vergadering van onderwijzers in het arrondissement Appingedam een rede gehouden, waarin hij volgens de „App. Crt." het volgende oordeel heeft uitgesproken: Vrouwen, zeide hij, kunnen geen goed en kwaad naast elkaar zien en kunnen zich niet begrijpen, hoe mannen koelbloedig met menschen kunnen omgaan, die hun niet sympathiek zijn. Zij vinden de mannen dan ook dikwijls koel en beneden' den vorm. De vrouwen zullen den pleger van een misdaad dadelijk willen laten hangen en eenige dagen later een lijst teekenen voor vrijstelling van straf. Zij overdrijft naar deze of gene zijde. De vrouw heeft behoefte aan emotie en wekt gaarne aandoeningen op. Zij spreekt gaarne over doorge staan leed. Drama's worden het meest door vrouwen bijgewoond afschuwelijke terechtstellingen in tijden van revolutie worden gaarne door haar bijgewoond. Ook worden ze aangetrokken door het verbodene en mogen ze op reis gaarne een kleinigheid over de grenzen smokkelen of in de belasting een scho rsteen te min aangeven. De concentratie van aandacht is bij de vrouw sterker dan bij dea man. Reeds het jonge meisje in de klasse let beter op dan de jongen, die roeriger is en allerlei afwegen heeft. Een vrouw kan niet tegelijk door werken en antwoorden. Zij gaan geheel in de zaak op, waarmee ze zich bezighouden. Daarmee staat misschien ook in verband de heel heid van de vrouw. De vrouw is een geheel. Meisjes zullen een stuk chocolade langer heel houden dan de jongens. Voor de vrouwen moet in de huishouding alles een zeker geheel hebben, b.v. 6, 12 of 24 stuks. Een rijksdaalder willen ze heel houden, zoolang het kan. D© vrouw heeft respect voor het kapitaal als geheelheeft zo er een bres in geschoten, dsn gooit ze het met handen vol weg. Wat ze zelf heeft be waard, wil ze gaarne behouden ze heeft neiging tot zuinigheid en gierigheid. Uit Winkel. Openbare vergadering van den Raad der gemeente \Vinkel op Zaterdagavond 26 September 1908. Tegenwoordig waren alle leden, met uitzondering van de heer A. Hoos, die wegens ongesteldheid met kennisgeving afwezig was. Ingekomen was o. a. een mededeeling van Ged. Sta ten welke voor kennisgeving werd aangenomen dat de in de voorlaatste vergadering vastgestelde_ ver ordening, waarbij hoogere eischen voor vergunnings- en verloflokalen worden gesteld, en een schrijven van hetzelfde college waarbij wordt voorgesteld de jaar wedde van den ontvanger met 50 te verhoogen. Dit laatste schrijven zal bij de behandeling der begrooting voor 1909 nader worden behandeld. Voorts was ingekomen een adres van den Bond van Gemeenteambtenaren, met verzoek bij de vaststelling der begrooting voor 1909, de jaarwedden van den Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger te herzien; bij het verzoek is een uitvoerige toelichting gevoegd en een ontworpen regeling als norm aanbevolen. De Secretaris en Ontvanger hebben den Raad ver zocht het adres in gunstige overweging te nemen en bij hun adres een berekening en financiëel overzicht gevoegd omtrent de tegenwoordige en de voorgestelde jaarwedden. De verzoeken en toelichtingen worden voorgelezen, waarna de Raad besloot over te gaan tot een besloten zitting. Na heropening deed de heer Breebaart het voorstel om de jaarwedde van den secretaris te verhoogen met 100 en die der gemeente-ontvanger met 50. Dit voorstel in stemming gebracht, werd door alle stem mende leden aangenomen. De voorzitter en de heer Nobel onthielden zich van medestemmen. De voorzitter, als zijnde persoonlijk bij de zaak betrokken, en de heer Nobel, omdat zijn zoon, de gemeente-ontvanger er bij betrokken is. De voorzitter bracht vervolgens de begrooting voor 1909 in behandeling. De verschillende posten werden zonder discussie aangenomen, nadat ze door den voor zitter waren medegedeeld en toegelicht. In de gewone ontvangsten is uitgetrokken voor de Rijksbijdrage in de jaarwedden van burgemeester en secretaris 300. Dit bedrag wordt met het oog op de verhoogde jaarwedde van den secretaris gebracht op 325. Voor buitengewone ontvangsten is uitgetrokken 2750 en wel een leening tot dat bedrag voor de ge heele vernieuwing van den straatweg in het Westein de en het aanbrengen van een loopstraat in het Oost einde, langs de Noordzijde van den weg. In 1909 zal er alleen nog een schuld zijn van 2785, destijds geleend voor herstelling van het postkantoor, en daarop moet jaarlijks 1000 worden afgelost, doch meermalen hebben Ged. Staten bij het goedkeuren van een leeningsbesluit voor belangrijke herstellingen van gemeente-eigendommen als voorwaarde gesteld, dat zoo'n leening zoo spoedig mogelijk moet worden afge lost en wanneer nu van de 2785 jaarlijks 1000 wordt afgelost, blijft er voor de nieuwe leening niet veel over, en daarom wenseht de voorzitter in overleg te treden met de geldschieter, of die genoegen kan ne men met b. v. jaarlijks 500 er zou dan van de nieu we leening 700 kunnen worden afgelost. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter wordt besloten en overgegaan tot de behandeling der uitgaven. In de uitgaven worden de post jaarwedde van den secretaris met 100 en jaarwedde van den ontvanger met 50 verhoogd, de overige posten zonder discussie aangenomen zoo als ze zijn voorgesteld, met uitzonde ring van den post voor onvoorziene uitgaven, die met 125 wordt verminderd. Bij de stemming over de geheele begrooting, wordt deze met algemeene stemmen aangenomen, sluitend met een bedrag van 26077.86. Het door Gedeputeerde Staten toegezonden melkrap- port, hetwelk in een vorige vergadering is medegedeeld, en bij de leden heeft gecirculeerd, moest in deze ver gadering worden afgedaan en de vraag aan Ged. Sta ten worden beantwoord of de Raad in beginsel gene gen is al of niet verordeningen in het leven te roepen tot voorziening in het vervalschen en verontreinigen van melk. De voorzitter wees e rop, hoe hier nimmer wordt ge klaagd over de melk en besmettelijke ziekten, waarvan de melk als oorzaak genoemd kan worden, komen niet voor en gebeurde dit vroeger al, na de invoering van het tonnenstelsel, dat tengevolge had dat sloten niet meer werden verontreinigd, is dit niet meer voorgeko men, daarenboven bestaat reeds een bepaling in de al gemeene politieverordening omtrent het verkoopen van vervalsche eet- en drinkwaren, dus ook melk. De voorzitter was daarom van meening, dat deze bepa ling voor de gemeente voldoende is, daar nimmer klachten omtrent melkvervalsching enz. zijn ingeko men en stelde voor het door hem medegedeelde aan Ged. Staten te berichten, waartoe besloten werd. De in de vorige vergadering gewijzigde verordening op de heffing van schoolgeld, is door Ged. Staten te rug gezonden, omdat tegen enkele daarin opgenomen bepalingen bij den minister van Binnenlandsche Zaken bezwaren bestaan, o. a. er is bepaald, dat, tot het meer uitgebreid lager on derwijs worden zooveel leerlingen toegelaten, als de lokaliteit gedoogt, en bij meerdere aanmelding na vol doend afgelegd vergelijkend examen. Tegen deze bepaling heeft de minister bezwaar, om dat de onderwijswet zegt dat het openbaar lager on derwijs voor ieder toegankelijk moet zijn, en deze wet telijke bepaling niet door de grootte van een lokaal beperkt mag worden. Burgemeester en Wethouders stelden voor aan het bezwaar tegemoet te komen, door de woorden, welke slaan op de ruimte der lokaliteit te doen vervallen, maar het examen te behouden. Aldus werd besloten. Voor onderwijs in de Fransche taal is bepaald dat het schoolgeld zal bedragen 1 per maand en per leer ling- De minister wenseht daar aan toegevoegd een be drag voor minvermogenden, omdat door hen slechts voor een gedeelte moet worden bijgedragen. Hoewel de verordening in een term noemt dat min vermogenden half geld betalen, stellen Burg. en Weth. voor aan die bepaling toe te voegen dat het schoolgeld voor minvermogenden de helft bedraagt, hetgeen werd aangenomen. Van mevrouw J. KoomenSmit was bericht ont vangen dat zij wegens gezondheidsredenen, ontslag neemt als lid der commissie van toezicht op het hand- werkonderwijs aan de o. 1. school te Winkel; ter voor ziening in de daardoor ontstane vacature is door Burg. en Weth. een aanbeveling opgemaakt waarop voorko men mevrouw EgmondMuller no. 1 en mevr. de Rid derBakker no 2 en no. 1 der aanbeveling werd be noemd. De rondvraag leverde niets op. Te 's-Gravenhage werd gisteren een gewestelijke fe deratie van af deelingen van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond in Noord-Holland opgericht. De politieke vereeniging „Vooruitgang" hier ter stede, sloot zich bij die federatie aan. Het Bestuur bestaat uit de heeren Prof. Dr. D. v. Embden te Amsterdam, voorzitter; W. J. Matla, te Haarlem, secretaris en J. Cloeck te Alkmaar, penning meester. Door den Bond voor Vrouwenkiesrecht, afdeeling Alkmaar, was Zaterdagavond in de Unie een vergade ring belegd, waarin de heer C. K. Elout, de Haagsche redacteur van het Handelsblad, sprak over„Onze politieke partijen in het heden en het verleden." Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer ds. P. Glasz, werd de vergadering geopend door ds. A. C. de Regt, die het betreurde, dat er niet meer leden van de afdeeling Alkmaar van den Bond voor Vrouwenkies recht aanwezig waren en dat er in de zaal meer niet- leden dan leden waren op te merken. Daarna verkreeg de heer Elout het woord, die be gon met de voor- en de nadeelen van politieke partijen in het algemeen uiteen te zetten, 't Partijwezen ver- va lscht dikwijls de voorstellingen van de behoeften van het volk, op de programs worden soms zaken gezet, die niet het meest gewenscht zijn, maar de ware be- hceften zouden ook nooit naar voren komen als er geen programs waren. Het partijwezen verdeelt de natie weliswaar, doch de doffe rust wordt er door weg gevaagd. Onder de regeering, waaronder wij leven, is het partijwezen onmisbaar, de regeering moet kunnen steunen op partijen. Hoe meer partijen er zijn, des te moeilijker valt het de regeering een keuze te doen in welke richting zij moet sturen, en des te lastiger is het voor de Kroon in tijden van crisissen een ministerie te kiezen. In Engeland b. v. waar het partijwezen niet zoo ge splitst is, gaat dit veel sneller! Bij het nagaan van het ontstaan der politieke par tijen ging spr. terug tot de Fransche revolutie. Na 1795 kreeg men in ons land 2 partijen: de conserva tieven, die niet aan het koningschap wilden tornen en de liberalen, die de volksmacht wilden vergrooten. Het partijwezen was in die dagen evenwel nog niet sterk, 't waren meer stroomingen. Daarna ontstonden er 3 hoofdgroepende conservatieven, de liberalen en de anti-revolutionnairen. In 1848 vierde het liberalisme zijn triomph, die in '66 en '68 geheel voltooid werd. Sinds dien tijd is de positie van den koning zeer ver minderd. Spreker vergeleek den koning met een ma chinist in een fabriek, die alleen de machine van olie moet voorzien en het vuur op tijd opstoken, maar slechts bij een mankement (crisis) voor den dag moet komen. Bij deze 3 partijen kwam in 1870 ongeveer, een 4e partijde Katholieke. Deze was totnogtoe weinig op den voorgrond getreden, zij had zich bij de liberalen geschaard, doch toen in 1870 de schoolwet van Kap- peijne er door was, zagen de Katholieken in dat zij beter tot de anti-revolutionnairen konden overgaan, zij begonnen bang te worden, dat de bijzondere scholen in den knel zouden komen. De antithese was door de ze schoolwet plotseling verscherpt, maar door de libe ralen werd de beteekenis ervan onderschat. Daarnahaalden de liberalen de conservatieven in. Een groot deel der conservatieven werden gevangen onder den hoed der liberalen, maar dit was als 't ware een rem voor het liberalisme. De liberalen begingen een groote fout, door de leiding niet te behouden, maar deze uit handen te geven aan de sociaal-demo craten, die waren opgekomen en waar onder zich drie elementen bevonden: dat van sentimenteelen aard, dat van fantastischen aard en dat van de nieuwe wel vaartstheorie, waarbij de positie van den arbeider met een geheel ander oog werd aangezien. Bij de grondwetsherziening van '87 had men reeds de volgende partijen: liberalen, sociaal-democraten, staats-socialisten, anti-revolutionnairen en Katholie ken. Sedert dien zijn er evenwel weer nieuwe partij en ontstaan. Omstreeks 1890 kwam er een scheuring in de anti-revolutionnairen. Toen dr. Kuyper in deze partij allen dreigde te overschaduwen, trad een groep onder leiding van jhr. mr. Lohman uit de partij en noemde zich de vrij- anti-revolutionnaire partij. Nog had zich een nieuwe partij gevormd, de Ohristelijk-his- torische, die evenwel samensmolt met de vrij-anti-revo- lutionnairen, maar haar naam: christelijk-historische partij behield. Aan de rechterzijde waren dus 3 partijen: de anti- revolutionnairen, de christelijk-historischen en de Ka tholieken. In 1890 ontstond de Friesch christelijk-historische partij, die min of meer anti-Kuyperiaansche neigin gen had maar nu weer met de christelijk-historischen ineengesmolten is. Ook is er een splitsing ontstaan in de liberale par tij, zij was verdeeld in de oud-liberalen, de liberale unionisten en de vrijzinnig-democraten. Spreker behandelde vervolgens de grootste verschil len tusschen de liberale en de niet-liberale partijen en besloot zijn rede, met het toelichten van de principi- ëele verschillen der programs aan de hand der geschie denis. Nadat de heer Elout nog een enkele vraag beant woord had, hem gesteld door ds. de Regt, nam deze het woord om den spreker in hartelijke woorden dank te zeggen voor zijn leerrijke rede. Vervolgens bracht hij een woord van dank aan het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, dat gehoor had gegeven aan de uitnoodiging om dezen avond tegenwoordig te zijn en sprak hij de hoop uit dat samenwerking van de afdeelingen Alkmaar van den Bond en van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht tot stand moge komen. Op het concert, dat Donderdagavond in de Harmo nie gegeven zal worden, zullen optreden mej. Betsy Qrossouw en de heeren Tarzini, v. d. Ploeg en Reyne- man. De verschillende persbeoordeelingen over deze musi ci luiden zeer gunstig. De Nieuwe Rott. Ct. van 26 Mei zegt o. a. van mej. Grossouw: „Een ons nog onbekende jonge dame, mej. Grossouw, mag met eere genoemd worden; zoowel van vocale als van dra matische gaven is zij gansch niet verstoken; in haar schuilt een kracht." En de Opr. Haarl. C t. van 8 Febr.mej. Grossouw heeft een mooie stem, goed geschoold, zingt met veel uitdrukking, voelt dus, wat zij zingt." De Telegraaf roemt haar al dus: „Een bijzonder frissche, warme stem, expressief gezicht, duidelijke uitspraak. Een debuut, dat reeds meer dan een belofte is." Het Utr. Prov. en Sted. dagblad van 30 April heeft de volgende recensie over den heer Van der Ploeg: „Hij heeft een machtig orgaan en weet dit goed aan te wenden. De liederen, die hij zong, vielen zeer in den smaak en toonden, dat de heer Van der Ploeg niet alleen een uitmuntend operazan ger, maar tevens een smaakvol concertzanger is." En de O p r. Haarl. C t. van 8 Sept. „De heer Van der Ploeg zong Aben Hamet van Dubois en Benvenuto van Diaz en toonde zich daarin een begaafd en be schaafd zanger van meer dan gewone kwaliteiten, die met zijn mooi geluid en gezonde muzikaliteit zijne hoorders weet te behagen." In de Theatergids v. Juli heet het: „In het nummer „Douleur," compositie van den heer Danny Ruijneman gaf de viool blijk volkomen de gedachten van den componist te begrijpen. Het accompagne ment werd door den componist zelve, buitengewoon mooi uitgevoerd. Het nummer maakte een grooten indruk." Het Nieuwsbl. v. Ned.: met medewerking van den heer Ruijneman uit Amsterdam, die als pianist zeer werd toegejuicht, o. a. in een Polo naise van Chopin en een eigen compositie „Valse de Concert." Zaterdagmiddag had weder een oefening plaats van de jongens voor den kleppermarscb, waarbij de jongens blijk gaven, hun instrumenten reeds goed meester te zijn. Alhoewel in de laatste veertien dagen geen ge zamenlijke oefening heeft plaats gehad, bleek het, dat de jongens in dien tijd niet stil hadden gezeten, want de marsch werd door hen uitstekend geslagen. Dit nummer van het feestprogramma, voor Alkmaar iets nieuws, belooft werkelijk aardig te zullen worden. Woensdagmiddag om half vier komen de jongens weer op het Doelenplein, om dan tevens hun petten in ontvangst te nemen, terwijl de jongens en meisjes voor den kinderoptocht om 2 uu op het Doelenveld moeten komen om hunne petten en mutsen te ont vangen. Te water. Gisterenmorgen om 11 uur geraakte een persoon aan de Oudegracht die in het daar voorliggende giekje wilde stappen, te water. Door zich aan de hem toe ges! oken roeispaan op te heffen, was hjj spoedig op't droge. Gisteren was het de dag, waarop de Cadettenschool 15 jaar bestond. Deze dag zal door de cadetten Woens dagavond feestelijk herdacht worden. Aangereden. Zaterdagavond werd de Alkmaarsche paardentram bij de Heilooërpoort aangereden, waarbjj de tramwagen beschadigd werd. Een eisch tot schadevergoeding zal worden ingesteld. Aangehouden. Alhier is door de politie aangehouden een man, die nog 2 maal 6 maanden moest doorbrengen in een rijkswerkinrichting. Op den wedstrijd, gisteren alhier gespeeld tusschen Voorwaarts (Den Haag) en Alcmaria Victrix, eindi gende met een 3—1 overwinning voor de Hagenaars, komen we morgen terug.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2