DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VERKIEZING voor den GEMEENTERAAD. No. 228. Honderd en tiende faarg&ng. 1908. WOENSDAG 30 SEPTEMBER, Hoofdelijke Omslag» FEUILLETON. ]>e geheimzinnige adressen. BINNENLAND. 'Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Tweede Kamer. ALIMAARSC1E C0ÜRANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeens kennis, dat. het eerste sup pletoir kohier van den hoofdelijke» omslag, dienst 1908, den len September 1.1. door den Gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van 23 S ptem er d.a.v. door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is uit gereikt, terwijl een afschrift daarvan gedurende vijf maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen de aanslagen kunnen op ongezegeld papier bij den. Gemeenteraad ingediend worden bin nen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 26 Sept. 1908. DONATH, Secretaris. Da BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR Gelet op art. 65, laatste alinea der Kieswet, Brengt ter algemeene kennis, dat op Dinsdag, 6 October a.s., van des voormiddags 8 tot des na middags 5 uur de herstemming zal plaats hebben voor a. één lid van den Gemeenteraad voor het 2e kiesdistrict waarvoor candidaten zij a de heer en D GO VERS en W. WOLZAK. Het stembureau houdt zitting in een lokaal van de 3e Gemeenteschool aan den Koningsweg, hoek Lombardsteeg b. één lid van den Gemeenteraad voor het 3e kiesdistrict waarvoor candid aten zijn da heeren J. F. M. EN DEL en J. POT. Het stembureau houdt zitting in een lokaal der 2e Ge meenteschool aan de Oudegracht, tegenover het Wildemans hofje. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt „H j, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, „aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van tan hoogste één j .ar." Alkmaar, Da Burgemeester voornoemd, September 1908. G. RIPPING. ALKMAAR, 30 September. In Amerika wordt thans de verkiezingsstrijd om het presidentschap gevoerd met een heftigheid, welke zelfs voor Amerikaansche toestanden zeldzaam is, en waar bij zaken aan het licht worden gebracht, welke men zelfs in „het land der onbegrensde mogelijkheden" niet verwacht zou hebben. Daar is in de eerste plaats het geval-Eoraker. Fora ker was een der invloedrijke leden van de republikein sche partij, totdat de bekende candidaat en democraat Hearst, een man, die over een reeks dagbladen be schikt, met de onthulling kwam, dat die Foraker in nauwe betrekking stond tot de Standard-Oil-Trust. President Roosevelt en de man, die hem hoopt op te volgen, Taft, sloegen geloof aan deze beschuldigingen en lieten Eoraker vallen. Inderdaad is gebleken, dar de trust met geld en goede woorden maar vooral met het eerste veel van Eoraker gedaan heeft weten te krijgen. Eoraker antwoordde, dat de president op dit punt ook eeii ruim geweten had, en dat Taft even min zuiver op de graat was. Onmiddellijk na de gebeurtenis mengde de president zich zelf in den verkiezingsstrijd: hij schreef aan den democratischen candidaat Bryan, dat de penningmees ter van het nationaal-democratische comité Hackell, De winter was buitengewoon streng. Een scherpe noordoosten-wind blies, de daken der huizen waren be dolven onder de sneeuw. Op zulk een kouden dag hoorde de postcommies Robertin, juist toen hij zich voor zijn lessenaar zou zetten, een zacht kloppen aan het loket. Snel opende Robertin het luikje en onmid dellijk daarop stak een lang, groot hoofd met vuurrood haar in de opening. Terwijl de ambtenaar dit vreem de gezicht nieuwsgierig opnam, werkte de man zich halverwege door 't loket, zoodat men het volle gezicht had op zijn magere gestalte, zijn versleten jasje en de lichtgrijze broek, die als geplakt zat om zijn dunne beenen. Dit beeld van volslagen armoede werd vol tooid door een oude fagot, die de stumper onder den linkerarm droeg. Hij rilde van de koude. Op zijn vervallen gelaat spiegelde zich een wereld van ellende af. De deemoed, die uit zijn groote oogen sprak, wek te zelfs het medelijden van den wat ruwen Ro'bertin, die, minder barscli dan gewoonlijk, den vreemdeling vroeg „Wat wenscht ge?" „Pardon," antwoordde de vreemdeling in zuiver El- zassisch dialect, „ik heet Zimmermann en wou gaarne Weten „U komt zeker om een brief onder dat adres?" „Ja, juist 1" „En waar moet die vandaan komen?" „Uit Schwalbach!" De commies bukte zich over zijn lessenaar en haalde uit een der loketten een brief in een dun couvert, waarop met hanepooten van de ergste soort gekrab beld was: gouverneur van Oklahoma een advocaat van kwade zaken was. Bryan antwoordde dat hij zou afzien van UIT DE PERS. de medewerking van Hackell, al achtte hij diens schuld niet bewezen, terwijl de man- in-kwestie be weerde, dat hij het slachtoffer was van de handelin gen van een naamgenoot, die.... tot de republikein- sehe partij behoort! Het is een merkwaardige briefwisseling, die van Bry an en Roosevelt, welke onmiddellijk door de telegraaf en de pers wereldkundig gemaakt wordt. Bryan ver wijt bijv. Roosevelt, dat deze, de trustbestrijder, bij zijn vorige verkiezing de kleinigheid van 250.000 dol lars van den spoorwegkoning ITarriman in ontvangst heeft genomen voor de verkiezingskas, terwijl de repu blikeinen nu nog gelden van de trustmannen ontvan gen! Roosevelt ontkent dit niet, maar hij verdedigt het feit met de bewering, dat een overwinning van de de mocraten een ramp zou zijn, zedelijk zoowel als finan- eiëel. Ka deze verklaring gaat hij zijn tegenstander te lijf, daarbij aanhalende het geval Hackell, en het la kende, dat Bryan niet onmiddellijk in de schuld van dezen man heeft geloofd. „In groote tegenstelling met uw houding in dit geval staat die van Taft in het geval Eoraker. Van de verschillende soorten corruptie is de ergste, die, welke zich verbergt achter het masker van volksleiding en welke de gemeenste menschelijke hartstochten tracht te vleien. Hackell is het beste ty pe, van dit soort corruptie. Dat hij het natuurlijk ge volg van zijn poging was, om uwe leerstellingen in de praktijk te brengen, staat bij mij buiten twijfel." Wat zegt men van zulke taal, geschreven door het hoofd van een groote republiek, over een man, die zijn opvolger kan zijn. Wat zegt men er van, dat Hackell in een verkie zingsvergadering Roosevelt uitscheldt voor the grea test, crook (de grootste schavuit), een rascal (ellende ling), een „schandelijk leugenaar, die zelfs geen eer genoeg bezit, om zijn onbeschaamdheid te erkennen.l En men is in Amerika nog maar in het begin van den eigenlijken verkiezingsstrijd, die nog één maand moet duren. Zoo ingezet, kan hij de hartstochten van het volk in ongekende mate in beweging brengenen tevens den eerbied van de burgers voor het presidentschap aan zienlijk doen verlagen. Wij zouden het kunnen begrij pen, wanneer vele Amerikanen onder zulke omstandig heden, maar liever geen republiek hadden Post-contract met de „Zeeland." De Kamer heeft gisteren zonder stemming na een korte opmerking van den heer Jansen (Den Haag), over het onvoldoende van de som van 15.000, welke verbeurd wordt indien de schepen niet in Holland ge bouwd worden, waarop door minister Bevers geant woord werd, dat hij, die som niet als een bijzonderen aandrang om hier te lande te doen bouwen, wensclite aangemerkt te zien het contract met de stoomvaart maatschappij „Zeeland" voor het vervoer van brieven malen 50.000 voor binnenlandsch vervoer en 4 ton gewaarborgd voor transitovervoer) goedgekeurd. Donderdag halftwee openbare vergadering voor de regeling van werkzaamheden. "De raadsverkiezingen te Alkmaar. Eenige sociaal-democratische bladen houden zich bo zig met onze laatste verkiezing voor den gemeente raad, waarbij de sociaal-democraten samengingen jnet vrijzinnig-democraten. De „Tribune," het te Amsterdam Verschijnend soci aal-democratisch weekblad heeft een exemplaar ont vangen van het verkiezingsblad „Gemeentebelang, or gaan gewijd aan de Gemeenteraadsverkiezingen, ver schijnt op ongeregelde tijden, wordt gratis verzonden aan allen, die liever vooruit dan achteruit willen gaan." 't Is eenvoudig een absolute onmogelijkheid zegt do Tribune in 't krantje te ontdekken, dat er be houdens den naam, ook nog eenig verschil is tusschen de vrijzinnige en de sociaal-democratie. Het blad acht dit een terzijdestelling van de sociaal-democratische beginselen, die haar weer ga niet vindt. Het spreekt van een „staaltje van 't diepste proletarische .verval" en hoopt dat „de Alkmaarder partijgenooten, gezien dat een verloochening van hun beginselen toch niet helpt-, op grond van dit motief" „een dergelijk treurig schouwspel" niet zullen herhalen. Ook wijst dit blad er op dat dit „alles heeft kunnen gebeuren, zonder een enkel woord van afkeuring van 't partijorgaan, zonder dat de partijleiding ingreep." Het partijorgaan Het Volk heeft gisteravond „een nabetrachting over een verkiezing" (in Alkmaar) gehouden. Het samengaan van de sociaal-democraten met vrijzinnig-democraten, het beleggen van één ver gadering, acht het blad niet erg. Van den heer Men- dell vindt het het een „ergerlijke onbescheidenheidom geen krasser woord te gebruiken de Alkmaarsche partijgenooten, wegens hun samengaan in dit ééne ge val, met de vrijz.-dem., hoogelijk te prijzen in tegen stelling met de soc.-dem. van elders en het schijnt dat partijgenoot Uitenbosch, die Vliegen verving, dat op zich heeft laten zitten. Intusschen is dit meer een sa menloop van omstandigheden; waren de oorspronkelijk gevraagde sprekers niet verhinderd geweest, dat ware niet gebeurd." „Erger zoo gaat het blad voort en hier sluiten wij ons geheel bij de op de afdeeling Alkmaar geoefen de kritiek aan, is het gezamenlijk uitgegeven verkie zingsblaadje. Daarin heeft werkelijk de partij afstand gedaan van haar eigen standpunt, de argumenten voor de vrijz.-dem. kandidatuur en voor de sociaal-de- mokratische, zijn niet uit elkaar gehouden, onze schrij vers hebben daarin dingen gezegd over vertegenwoor diging van „algemeen" belang en van het behartigen van de belangen van „alle" burgers, die niet door den beugel kunnen. Zelfs staat er dat men een man moet hebben die niet '11 bepaalde klasse dient. Dat mag 'n sociaal-demokraat niet zeggen omdat 't niet juist is. Onze partij is een klassepartij, en behartigt klasse- belangen. Dat mag een soc.-dem. niet verzwijgen en zeker niet loochenen. Het ware een kleine moeite geweest iedere partij een eigen verkiezingsblaadje uit te laten geven, waarin ieder zijn eigen standpunt in zijn eigen taal verdedi gen kon. Ze zou allicht heel wat overtuigender heb ben geklonken. Zooals in Alkmaar de samenwerking is toegepast, is ze verkeerd, zegt het blad, dat vervolgens de „Tribune" onder handen neemt, welke zich „als gewoonlijk' weer heeft vergalloppeerd, waar liet het gebeurde in Alk maar op rekening zette van van de revisionisten. „liet was de „Tribune," die, op 25 April jl„ na het Arnliemseh congres, schreef: „ruim één vierde van de afgevaardigden bleven achter ons staan." Welnu, on der dat één vierde dat achter de „Tribune" stond, was ook. de afdeeling Alkmaar, door de „Tribune" zelf dus ingedeeld bij de „Marxistische" afde>elingen, en afgevaardigde op het oongres was partijgenoot Eenijn, dezelfde die nu in Alkmaar als candidaat stond, dus zeker op den gang van zaken zijn „Marxistischen" n» vloed heeft kunnen doen gelden." Het Volk eindigt met- de verklaring: „Als onze partij zich verder begaf op den weg door de Alkmaar- ders ingeslagen, zouden wij dat spoedig ook doen. Voorkomen is hier beter dan genezen en wij zijn er zeker van dat de Alkmaarsche vrienden nu zelf al lang hebben gevoeld wat er mis was. En dat doen ze een volgenden keer anders." RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 29 Sept. Beleediging. Do eerste beklaagde was Gorrit K.. bakker te 't Z tnd, dia terecht stond omdat hij den gemeente-veld wachter aldaar had beleedigd door hem het woord „smeris" toe te voegen in den nacht van 12 op 13 Augustus, toen de veldwachter langs beklaagde's woning reed. Getuige Johannes Barnardus Middelei heeft be klaagde het beleed igende woord hooren bezigen. Door den eff. van justitie werd wegens dit misdrijf geëischt f 10 boete subsidiair 14 dagen hechtenis. Onvoorzichtig. Mot de kermis te Heiloo in Juli gehouden, zat in het café van den he?r Ruiter aldaar een gezelschap van vier personen, waaronder Neeltje Verver. Bartel H. van Alkmiar, die allerlei flruwe aardigheden tegen hen verkocht, trok ten slotte een Btoel onder Neeltje weg, die daardoor op den grond viel. Neeltji was volgans getuige Smiers dadelijk buiten kennis en is onder behandeling gesteld van dr. Straver, die ver klaarde dat zij vier weken lang niet in staat is ge weest, iits uit. te voeren. De eisch tegen beklaagde luidt 3 weken gevange nisstraf. Beleediging. B klaagde Jan K. te Westwoud had in den nacht van 9 op 10 Augustus in 't café van Bloemendaal den veldwachter Rideahoog uitgescholden, waarvoor tegen hem 14 dagen gevangenisstraf geëischt werd. Mishandeling. Ii een herberg te Sint Pancras was den 13den Augustus ruzie, die er op uitliep, dat Pietêr H., arbeider te S Pancras N colaas Trompetter sloeg eerst met de hand, daarna met een steen. Trompetter bloeddo aan zijn oog. De officier wil wegens het blanco strafregister van dezen beklaagde geen hooge straf eischen. Geëischt wordt f 7 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. Verzet. Do veldwachter van der Molen te Noord-3cbarwoude wilde den lOen Augustus Floris M. te Zuid-Sohar- woude, die dronken was, opbergsn. Plons verzette zich hiertegen evenwel hevig, waarom bij thans 10 dagen gevangenisstraf tegen z'ch hoorde eischen. Diefstal van rokken. Adri-.na Elisabeth B. te Den Holder zag kleding stukken hangen op da lijn van Adriana Nicolai. Zij n im twee rokken weg en verkocht die aan getuige Duifje Groen, die verklaart de rokken gekocht te hebben in het laatst van Mei. Tegen A iriana B. werd wegens diefstal 3 weien gevangenisstraf geëischl De relletje ste Hoorn. Jan T. timmerman te Hoorn was den 2Aug. hij de r-Jlotjea te Hoorn herhaaldelijk aangemaand om door te loopon, aan welke vermaning hij echter geen g-hoor wil ie g -ven. Hij dreigde den agent, die de ord - moest horstellen met een beitel en wierp die later mi ar hem toe. B-klaagde ontkent dit. Door den officier van justitie wordt tegen 1. i maanden gevangenisstraf geëischt. j M-. Roeringh van Hoorn, verdediger voor beklaagde laat in zija pleidooi ui komen, dat deze zonder opzet h eft gehandeld. Brutaal. Gerrit S. f j juwerman en Cornelis V. zeeman, beiden „Den Heer Zimmermann Muziekkunstenaar, tijdelijk te Parijs Poste-restant." Deze zes regels waren de een nog slechter dan de an dere geschreven. Boven dit zonderlinge adres prijkte een met blauw potlood geschreven cijfer, evenals een strafportzegel, daar de brief ongefrankeerd verzonden as. „Tien centimes strafport," zeide Robertin, terwijl hij den brief aan Zimmerman overhandigde. Deze bekeek het adres met de grootste attentie en gaf daarna den brief weder'terug. „Is de brief niet voor u?" vroeg de commies verwon derd. „Ja, neen, dat wil zeggen.... Keen, neen, hij is nie^voor mij," stotterde Zimmermann verlegen, ter wijl over zijn mager gelaat een blos toog. „Ku, dan heb ik niets voor je," antwoordde de amb tenaar. „Dan zal ik zoo vrij zijn op een anderen keer terug- te komen," zeide de man met de fagot deemoedig en verwijderde zich langzaam. Robertin was de wonderlijke verschijning reeds we der vergeten, toen hij dezen veertien dagen later we der aan het loket zag. Er was weder een brief voor Zimmerman ontvangen, met hetzelfde adres en onge frankeerd als de eerste. De ambtenaar haalde onwil lekeurig den brief uit liet loket en gaf hem Zimmer mann. Weer bekeek de man het adres van alle zijden. Nadat hij letter voor letter van het zonderlinge adres bekeken had, gaf hij hoofdschuddend den ambtenaar den brief weder terug, boog en verwijderde zich. Veertien dagen later verscheen Zimmermann voor de derde maal aan het loket. Kauwelijks had Rober tin hem ontdekt of hij nam zich voor, dit merkwaar dig raadsel op te lossen. De oude. commies was in den grond een goede kerel, doch hij kon niet hebben, dat men een loopje met hem nam en hij vermoedde dat zijn nieuwe klant hem een koopje leverde. Daarna snauwde hij den man met de fagot af en de ze verdween druipstaartend. Den volgenden Zondag het kantoor was ternau wernood geopend -klopte Zimmermann weder be scheiden aan het loket. „Wie daar?" vroeg Robertin scherp, die den man reeds herkend had. „Pardon, mijnheer de directeur, ik ben liet, Is „Er is niets voor uriep Robertin. „Kiets?" klaagde de muzikant. „Werkelijk niets? Pardon dan. Maar misschien is mijnheer mijn naam vergeten. Ik heet Zimmerman. „Dat weet ik," bromde de ambtenaar. „Is er niets?" vroeg de andere nogmaals. „Niets? Dat is onmogelijk!" „Hier is wel een brief uit Schwalbach," zeide Rober- tin ijzig kalm, „doch daar ge reeds herhaaldelijk brie ven met het adres Zimmermann geweigerd hebt, is er niet de minste reden voor mij u dezen te laten zien." De muzikant keek den ambtenaar sprakeloos aan. Vaalbleek werd zijn gelaat. Smartelijk trokken zijn lippen zich samen, in zijn oog blonk een traan. Robertin moest al zijn wilskracht samenvatten om geen medelijden te toonen. „U wil me den brief dus niet laten zien?" stamelde Zimmermann geheel ontdaan. „Ge hebt er toch niets aan „Och toe, laat u me even het adreis zien, even zien, anders niet, mijnheer de directeur," smeekte Zimmer mann. „Loop naar den....!" schreeuwda Robert in, „denk je, dat ik hier voor mal sta?" Pats, het loket was dichtgeworpen. Plotseling bleef hij beteuterd staan. Luid snikken trof zijn oor. De arme muzikant stond met het hoofd in de handen en snikte. „Wat is er toch?" vroeg Robertin. Zimmermann hief het betraande gezicht op, be proefde te glimlachen, doch dit mislukte hem geheel en al. „Pardon, mijnheer," stamelde hij, „ik kan het niet langer uithouden en zal u de volle waarheid maar zeg gen. Ik kom uit Schwalbach, maar ik moest mijn dorp verlaten, omdat ik mijn huisgezin er niet onder houden kon. Ik wandelde naar de hoofdstad en blaas hier op mijn fagotop de binnenplaatsen, weet u. Daar worden me nog wel eenige sous toegeworpen en div -stuur ik naar huis. De dienstmeisjes geven ine den kost ik slaap in een stal. en zoo kom ik door de woteld! Thuis, lieve'hemel, mijn vrouw heeft geen geld om postzegels te koopen. En toen hebben we af gesproken, dat zij en de vijf kinderen elk een regel op het adres -zouden schrijven. Bij de jongste moeten ze nog de hand vasthouden, maar ze krabbelt al heel aar dig. Als ik dus het adres lees, dan weet ik of thuis alles goed is. Het adres zegt me alles. En nu u alles gehoord hebt, vernietig niet de, toekomst van een va der, wiens leven, wiens geheele wereld vrouw- en kinde ren' zijn. Lieve, beste mijnheer, vergeef me 1" Robertin scheen het ondanks de koude warm te heb ben. Hij streek tenminste met zijn zakdoek over zijn gelaat. Toen gaf hij den fagotist den brief, nam uit zijn beurs drie francs, wierp ze in zijn kas en legde daarvoor postzegels op het plankje van het loket. „Voor het frankeeren," riep hij. „Je mag den Staat niet bestelen!" Pats, zei het luikje, en Robertin telde verder.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1