DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Meneer Focus als globe-trotter, Honderd en tiende jaargang DONDERDAG 1 OCTOBER. FEUILLETON. Gemeenteraad van Alkmaar, No. 229. 1908. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. op Woensdag 30 September 1908, 's nam. 1 uur. (Vervolg.) 4. Jaarwedden leeraren aan het Gymnasium. ALKMAAR, 1 October. In België hebben de hoofdconducteurs en de conduc teurs van de staatsspoorwegen vergaderd. Dit is een bijzonderheid: de Belgische staatsambte naren bezitten slechts bij uitzondering het recht van vereeniging. Het vorige jaar werd in de Kamer aan den minister van spoorwegen gevraagd, of dit recht ook kon worden toegekend aan het spoorwegpersoneel, met dien verstande, dat dit personeel ter verbetering van zijn lot, een vakvereeniging zou mogen vormen. De minister, de heer Helleputte, een der meest voor uitstrevende leden der regeeringspartij was er niet voor te vinden. Geen bezwaar zou hij evenwel hebben tegen het vormen van vereenigingen, welke zich niet bemoeiden met het bestuur van het departement. Dit heeft geleid tot het oprichten van een „vriendschappe lijke en onderlinge vereeniging van conducteurs en hoofdconducteurs bij den dienst der spoorwegen," en deze vereeniging heeft thans haar eerste congres ge houden. De Belgische correspondent van de „Nieuwe Courant" deelt eenige bijzonderheden over dit eerste congres mede. Men had gevraagd dat eenige hooge ambtenaren van het departement dit congres met hun namen zouden beschermd hebben en men had den minister uitgenoo- digd de vergadering bij te wonen Noch een ambte naar noch de minister had zelfs maar een antwoord gezonden. Toch heeft deze machtige vereeniging naar het schijnt telt zij reeds over de drieduizend le den haar aanhangers bijeengeroepen om de weder- zijdsche belangen te bespreken, en hoewel officiëel niet vertegenwoordigd, had de minister toch de toestem ming gegeven om dit congres te houden, maar tevens zekere voorwaarden gesteld. De minister wilde, dat men den naam van „Congres" zou aannemen en. dat de deelnemers in hun dienstkleeding de vergadering zouden bijwonen, na in optocht door de straten van de stad te zijn getrokken. Wilde de minister daarme de misschien den vergaderden doen gevoelen dat, al beschikten zij over een vrijen dag, zij toch niet moes ten vergeten dat zij steeds in staatsdienst waren en dat elk al te vrijpostig woord door hen uitgesproken steeds zou kunnen beschouwd worden als geuit in uni form, zoodat het bestuur hen daarvoor steeds tot ver antwoording zou kunnen roepen? En werd de naam van congres misschien geëischt, om den indruk teweeg te brengen dat daar alleen academische redevoeringen werden uitgesproken, redevoeringen zonder eenig on middellijk practisch nut? Drie punten stonden er op de agenda en twee ervan prijken bijna steeds op alle programma's van iedere al- gemeene vergadering van elke vakvereeniging, n. 1. vermeerdering van het salaris en vermindering van den arbeidsdag. De tractementen van de Belgische conducteurs moeten nog lager zijn dan die in andere landen. Er moet in de loonen geen wijziging zijn ge bracht sedert 1887. De arbeidsduur moet 13 uur be dragen. Men wilde dezen brengen op tien uur, waar door niet alleen het belang dezer beambten maar ook door F. DE SINCLAIR, Schrijver van: Meneer Focus als hypnotiseur, enz. 1) o „Nicolaas! kom d'r af!" riep mevrouw Stigmaat. Meneer Focus grinnikte. 't Geval had zich afgespeeld op den zolder van 't huis, waar de familie Focus woonde. Meneer was door middel van 't keukentrapje op de vliering geklommen en vandaar uit was 't 'm gelukt om 'n zitplaats te bemachtigen op den grooten dwars balk, die de spanten vereenigde. Daar had-ie gezeten, net in 't midden, en verge noegd en trotsch als 'n Mont-Blanc-beklimmer, had-ie naar beneden zitten kijken op de vuilegoed kist, op de drooglatten met de natte handdoeken en flanelletjes, toen uit 't trapgat ineens de krakerige verschijning van z'n vrouwsmoeder was opgedoken, die recht op zakdoekjes en flanelletjes wilde afstappen, ze stuk voor stuk met haar beenige hand bevoelen, maar plot seling 'n schreeuw had gegeven, omdat ze ineens bo ven d'r hoofd twee mannenbeenen zag bengelen. Door dien schreeuw was de eigenaar van die beenen ge schrokken, had 'n onwillekeurige beweging gemaakt en daardoor z'n pantoffels verloren, waarvan er een op 't hoofd van de dame onder hem en de andere op zol der terecht was gekomen. „Ajje!" had 't mensch gezegd. „Neem me niet kwalijk Mama.... hij glipte van m'n voet!" had Focus gestameld. „Nicolaaskom d'r afhad mevrouw Stigmaat ge roepen en zooals vermeld bij den aanvang toen grinnikte Focus. Op 't zelfde moment klonk diep onder uit de wonin het stemgeluid van Carolien. „Valt er wat?" de dienst in het algemeen en de veiligheid in het bij zonder gebaat zou worden. De eischen worden op een ongunstig oogenblik ge steld en daarom is er weinig kans voor inwilliging, liet is dén Belgischen spoorwegen den laatsten tijd niet naar den vleeze gegaan. De ontvangsten zijn aanzienlijk minder dan het vorige jaar en er wordt over gedacht om de inkomsten te doen stijgen, bijv. r verhooging van zekere tarieven en van den prijs van de abonnementen. Deze abonnementen, welke den eigenaren het recht geven gedurende een bepaald aantal dagen van de spoorwegen zooveel gebruik te maken als hij wil, waren tot dusver niet duur maar juist daardoor werden ze zooveel genomen. Men begrijpt, dat de conducteurs onder zulke om standigheden weinig hoop kunnen koesteren. Daar bij komt nog, dat, wanneer hun wenschen werden in gewilligd, ook de andere ambtenaren om verhooging zouden vragen. Wanneer men denkt aan den langen dienst en het lage loon van den wisselwachter, aan wiens verzuim de verschrikkelijke ramp te Contich was te wijten, dan lijkt een verbetering van het lot van deze spoor wegbeambten vooral niet minder urgent! VERGADERING van den Alvorens tot de artikelsgewijze behandeling over te gaan, geeft de Voorzitter gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen over deze zaak. De heer Van Buijsen vraagt het eerst het woord en zegt, dat het hem heeft verbaasd, dat door B. en W. thans de regeling der jaarwedden van f, leeraren aan het gymnasium is ingediend. In de et rate plaats omdat die regeling nu vier jaar na de oprichting van het gymnasium wordt aangeboden. Me dunkt, zegt spr., dat wat bij de oprichting in de eerste plaats noodig is, dat is de regeling der salarissen, dat had men moet n doen voor de inrichting tot stand kwam, dat ware geweest niet alleen in het belang der leera ren en de inrichting, maar ook in het belang der gemeente-financiën. Iu de tweede plaats heeft het spreker verbaasd, dat B. en W. een dergelijke be langrijke regeling hebben opgedragen aars hot collego van curatoren. Een dergelijke zaak ver acht men in de eer3te plaats van B. en W. Wat toch is liet geval. De curatoren houden geen rekening met de gemeente- financiën en dat is bij zulk een zaak toch ook noodig. In de derde plaats heeft het spr. zeer verwonderd, dat B. en W. het voorstel van curatoren onveranderd hebben overgenomen, zooder eenige toelichting. B. en W. hebben aan den raad overgelegd de sala risregelingen uit andere gemeenten. Spr. heeft de moeite gedaan eens te vergelijken, hoe de voorgestelde regeling zich verhoudt tot die, welke van kracht zijn bij andere gymnasia van het land. Alkmaar nu is een van de kleinste plaatsen met een gymnasium De Voorzitter: Zutfen. De heer van Buijsen: Alkmaar behoort tot die plaatsen voor welke de oprichting van een gymnasium niet verplicht is. Er wordt wel gezegd dat cue ver- Gerucht van hooger komende voetstappen. „Valt er boven wat?" De stem krijschte nu onwelluidend, omdat de eige nares meer geluid wilde voortbrengen, dan haar stem banden konden produceeren. „Och kind, Nicolaas zit in de balken!" riep mevrouw Stigmaat iu 't trapgat naar omlaag. „Nicolaas iu de balleken?.... Ik hoorde 'nplof,..'' klonk Caroline's stem, nu vlakbij en meteen werd haar hoofd zichtbaar in de meergemelde opening. „God, Nico.wat doe je daar?" Meneer Focus grinnikte wederom. „Nicolaas kom er af, zég ik je!" riep mevrouw Stig maat met 'u stem, die oversloeg van de zenuwenon dan met 'n klagerig geluid tot haar dochter, terwijl ze 'n kromme haarspeld uit d'r coiffure haalde. „Hij heeft me met 'n pautoffel gegooid,kijk es'n buil op m'n hoofd en 'n haarspeld heelemaal kromen ik ben zoo geschrokken „Nico!" riep z'n vrouw verwijtend en dreigend te vens. „Wil je d'r dadelijk afkomen.'t is 'n schande om 'n zwakke vrouw als Mama zoo expres te treiteren" „Ja, lieve...." begon Focus, terwijl-ie z'n kousen voeten over elkaar wreef en 'n beetje verbouwereerd uaar beneden keek. „Kom er af!" huilde mevrouw Stigmaat en dan in eens furieus juichend: „Caroline, haal de ragebol....! haal de ragebol..! als-ie voor spin speelt, dan zullen we 'm spinnen Hoewel 't zeker onbillijk was om te beweren, dat me neer Focus op dat moment zich gedroeg als 'n spin want wie hoorde ooit van zoo'n gedierte, dat 'npantot' fel op 't hoofd van z'n vrouw's moeder laat vallen bleek het, dat de meneer op den balk in zoover toch 'n overeenkomst met 't achtpootig insect bezat, dat-ie razend benauwd was voor 'n ragebol en dit .dreigement bevorderde dan ook z'n capitulati». „Nee.... hooren jullie nou es even hier!".... begon-ie op 'u ijselijk gemoedelijkeii toon.... „ik wil wel naar benedeu.... maar, zie-je.... ik kan niet., gosonmogelijk plichiing er eigenlijk al is, omdat Alkmaar meer dan 20 000 inwoners telt, maar de verplichting ontstaat pas nr, 1910, terwijl er dan nog door de regaering dispensatie kan worden verleend zooals met den Helder en Zaandam het geval is. Spr. wil niet rea- geeren tegen de oprichting van het gymnasium; het.is er nu eenmaal, maat' wat men niet behoeft te doen is een regeling der salarissen vast te stellen die boven andere groot ere gemeenten uitsteekt. Als wij ons, zegt spr., bepalen tot het salaris van den rector, voor wien de in art. 2 genoemde verhoo- gingen, 3 maal 10 0/0, evengoed zullen gelden als voor do lieraren, dan klimt dat na 9 dienstjaren, waarvan er reeds 4 om zijn tot f 3900. Als men dit nu met de verordeningen uit andere gemeenten, dio ter visie hebben gelogen vergelijkt, dan blijkt, dat alleen de grootste plaatsen als Leiden, Rotter dam en Amsterdam dergelijke jaarwedden hebben. Te Arnhem en 's Hertogenbosch is het aanvangs salaris f 3200 na 10 jaar f 3600, Leeuwarden f 3500, Delft f 36000, Dordrecht f 30:0, na 8 jaar f 3800, Winschoten f 2900 zonder meer, D :venter f 3000 tot f 3500, Maastricht f 3000 na 10 jaar f 3200 na 15 jaar f 3400. Nijmegen: aanvangssalaris f 2600 plus vrijs woning; deze gerekend op f 500, komt man tot f 3100 en na 8 jaar tot f 3700, Schiedam f 3000 na 10 jaar f 3500, Tiel f 2300 plus vrije woning of totaal f 2800, tot een maximum van f 3200. Utrecht f 3600 tot f 4000, Amersfoort f 3000 plus 2 masl f 200 is gelijk f 3400. Breda f 3000 plus 2 maal f 350 is gelijk f 3700, Gouda f 2800 plus 3 vijfjaarlijksche verhoogingen van f 200, maximum dus f 3400, Groningen, waar de ver ordening dateert van 1 Juli 1906, f 3800. Het salaris is toen niet verhoogd, en nu is Groningen nog wel een universiteitsstad. Dit is gehaald uit de offieieele verordeningen, die ter visie hebben gelegen. Ook het salaris van de C' nrector wordt geprojecteerd op f 300 meer dan in audere plaatsen. Wat de leeraren betreftmen heeft aan een gymnasium als hier, eigenlijk 3 soorten van leeraren. Ten eerste de zoogenaamde hoofdleeraren, die een normaal aantal uren hebben het zijn de leeraren in de Oude Talen, de Wiskunde, de Geschiedenis en de Aardrijkskunde, voorts die met een gering aantal uren van 10 tot 12 en dan nog die, welke teven3 ver! ou den zijn aan de R. H. B. S. Dergelijke gevallen als in Alkmaar, dat leeraren tevens aan de R. H. B. S. zijn verbonden op meerdere plaatsen bijv. 's Hertogenbosch, Gouda en Amersfoort. Iu deze plastsen wordt voor de leeraren aan 2 inrich tingen verbonden, het tractement bepaald naar ver houding van het aantal uren aan beide inrichtingen. In 1902 is door het Rijk een regeling gemaakt voor de R. H, B. S., waaraan dit beginsel ter grondslag ligt, dat het eerste tiental lesuren hooger wordt bezol digd dau het tweede en de uren boven de 20 we<r lager dan het tweede tiental. Naarmate dus het aantal urc-n grooter wordt, wordt het bedrag per lesuur minder. Als men bij de oprichting van het gymnasium in dien geest had gehandeld, een regeling in die richting had voorgesteld, en evenals in den Bosch, de lesuren aan het gymnasium voor de leeraren, die tevens onderwijs geven aan de R, H. B. S. had bezoldigd alsof ze aan de R. H. B. S. waren gegeven, dan had men zeker gehandeld in het belang der gemeente. Voor de leeraren was dit niet onaangenaam geweest, het blijft voor hen vrijwel hetzelfde, of ze de lessen ge ven aan de H. B. 8. of het gymnasium. Bovendien zijn aan de laatste inrichting de klassen zooveel klei „Wat doe je d'r dan op?" riep Caroline. „Nee.... nee.... Carolien.... nou voet bij stuk houen,dat zullen we later behandelen,de kwestie is nou.hoe kom ik er afniewaar Ma ma?" en Focus keek vriendelijk vragend z'n schoon moeder aan. Doch mevrouw Stigmaat liet het denkbeeld van de ragebol zoo gauw niet los. „De kwestie is, dat je je schamen moest!" borst ze uit. „Je beut geen man.je bent 'n vleermuis. Carolien haal de ragebol „Nee.... nee.... nee....!" riep Focus, benauwd heen'en weer schuivend over den balk. „Jawel!" riep de oude dame, „dan zetten we die te gen je balk en dan kan je je langs 't hout laten afglij den Voor 'n Japanschen acrobaat zou dat wellicht de eenvoudigste manier zijn geweest om naar beneden te komen, maar voor Focus stond het gelijk met 'n zelf moord en vermoedelijk gedreven door z'n instinct tot zelfbehoud, begon-ie zich in zittende houding naar luiks te werken. „Pas opval nietschreeuwde z'n vrouw, die de schok-beweginkjes onwillekeurig meemaakte. „Nee.... nee.... lieve...." zei Focus met 'u be nauwde stem. Toen zat-ie in 'n hoek en kon-ie niet verder. „Wat nou?.... wat-moet-dat-uou waarvoor dient dat nou?" riep mevrouw Stigmaat. Focus keek 'n beetje omlaag op de twee vrouwen en nieste. Toen nieste mevrouw Stigmaat ook en Caroline eveueens, want Focus' geschuif had stof naar beneden geworpen. ,,'t ls om dol te worden I" riep de eerste, „Ha a.tsjie! „alla.... kom er af.... Ajasses. .Ha-a- tsjie!.... Carolien waarschuw de brandweer dau maar „HohoueeMamawees toch es even redelijk.bezwoer Focus van uit z'n hoek. „Wablief redelijk?...." en de stem van ae oude dame klonk onheilspellend als 'n verre onweers- Wat evenwel geschied is, is geschied. De betaling voor 100 per wekelijksch lesuur moet blijven gehand haafd. Maar waar voor alle leeraren dezelfde verhoo gingen worden voorgesteld, zal dat bedrag na verloop van 9 jaar met 30 worden verhoogd, en zal het ho- nororium stijgen tot 130 per wekelijksch lesuur, wat spr. te hoog acht. Spr. had eerst gemeend zijn idee in amendementen te belichamen, doch het bleek hem onmogelijk zooda nige wijzigingen in deze verordening te brengen, zoo als hij meende, dat billijk was voor de leeraren zoowel als voor de gemeente. Waar een rijksregeling bestaat, had spr. gedacht, dat het Gemeentebestuur daarvan nota had genomen, te meer daar in 1902 door de ver eeniging van leeraren bij het M. O. een adres is inge zonden aan alle gemeentebesturen om dezelfde rege ling te verkrijgen voor de gemeentelijke H. B. S. en de gymnasia. Spr. zou meenen,dat een regeling in de richting van de rijksregeling aan den eenen kant billijk was tegen over de leeraren aan de anderen kant billijk tegenover de gemeente. Wanneer de raad met sprekers bezwa ren zou kunnen meegaan zou hij willen voorstellen, een commissie te benoemen, teneinde een nieuwe re geling te projecteeren. De heer Van der Feen de Lille herin nert aan het gezegde: „Veel beloven en weinig ge ven, doet den mensch in vreugde leven." Dat is ech ter, zegt hij, niet de regel van curatoren. Wij hebben toch gekregen niet alleen een regeling betreffende de bezoldiging, maar ook andere bepalingen omtrent ver vanging bij ziekte en last not least de introductie van de zwangere vrouwelijke leer aar. Over het salaris weüscht hij thans niet te spreken: de heer Van Buijsen heeft dat reeds uitvoerig gedaan, en ofschoon spr. het niet in alle opzichten met hem eens is, vindt hij veel waars in hetgeen de heer Van Buijsen heeft gezegd. Op twee punten wenscht spr. echter de aandacht te vestigen. Ip artikel 6 wordt gezegd, dat bij ziekte of ontsten tenis van den rector door B. en W. in de plaatsvervan ging wordt voorzien. Dit strijdt in de eerste plaats met art. 17 der verordening op het gymnasium (ge meenteblad 160), waarbij in zoo'n geval de werkzaam heden aan den conrector worden opgedragen. Gesteld dus dat deze verordening onveranderd werd vastgesteld, dan zou dat aanleiding tot vermaning kunnen geven, maar bovendien is deze bepaling in strijd met de wet op het Hooger Onderwijs. Het tweede punt is voor spr. echter het zwaarste. In deze verordening wordt volgens art. 12 gedecre teerd, dat de gehuwde zwangere leerares zou worden geduld. Spr. heeft zich afgevraagd: hoe is het mogelijk, dat curatoreu een dergelijke bepaling in het belang van het onderwijs kunnen achten. Het spijt hem daarom, dat er geen toelichting bij het ontwerp is, waarin dit behoorlijk is gemotiveerd. Het spijt hem, omdat hij den voorzitter en den secretaris van het curatorium kent als mannen, die goede stijlisten zijn niet alleen, doch die dat uitvoerig weten te doen. Spr. zou het een groot paedagogisch nadeel achten, als de zwangere leerares enkele maanden moet worden vervangen. Stel u zooiets voor, zegt hij, in de 6e klasse, waar het van zooveel belang is, dat het geheele jaar de les sen onafgebroken worden gegeven door denzelfden persoon. Het valt niet te ontkennen, ieder zal dat moeten toestemmen, dat het hoogst nadeelig is, wan neer in de hoogste klasse de lessen onderbroken wor- bui. „Nee, dat bedoel ik nietsjonge nog an toe. wacht nou es.en Focus schuifelde behoedzaam weer naar 't midden van den balk, keek daarna triom- phantelijk naar benee en zei ten slotte met veel zelf voldoening, ziezoo „Ziezoo herhaalde z'n schoonmoeder smalend. „Ziezoo?. nou ben-je weer net zoover als straks!. Wat mot dat nou in 's heerennaam Nicolaas keek mevrouw Stigmaat aan, vervolgens z'n vrouw en glimlachte 'n beetje wezenloos. „Daar moet 'n end aan komen," sprak de laatste re soluut en vinnig. „Nico. antwoord me zonder om wegen, hoe bè-je d'r op gekomen?" „Daar langs.antwoordde de heer des huizes op 'n dun balkje wijzend, dat naar de vliering voerde. „Klim daar dan langs terug," zei mevrouw Stig maat. Focus schudde z'n hoofd erg gedecideerd. „Een heenweg is nog geen terugweg. Mama." Dat antwoord was nog zoo mis niet en bewees, dat cok na den tijd, waarin Souvestre met 'n meikever speelde, er nog weieens wijsgeeren onder de hanebal ken worden aangetroffen. Zelfs mevrouw Stigmaat en haar dochter schenen een oogenblik te moeten peinzen om den diepen zin van die woorden behoorlijk in haar brein te laten door dringen. Dan riep Carolien: „Mama help es even an de ladder „Wat ladder?.wat wou-je doen.vroeg Fo cus met 'n benauwde stem. „Wou je vannacht soms op dien balk blijven logee- ren?" vroeg Mevrouw Stigmaat. „Nee.... Mama.... maar...." „O zoo. De beide dames versjouwden het trapje tot vlak onder Focus' bengelende beenen en zetten het daar uit. „Asjeblieft!" zei Carolien. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1