BIN NE NLAND. STADSNIEUWS, 6. Melkvoorziening. 7. Rapport betreffende het onderzoek der gemeente-rekening over 1907. 8. Verzoek om een vaste jaarlijksche toelage uit de gemeentekas. 9. Nadere vaststelling van pens'oensgrondslagen voor leeraren bij het Hoog r en Middelbaar Onderwijs. 10. Verordeningen voor de Burgeravondschool, de Avondschool voor handwerkslieden en den Handelsavondcursus voor handels- en kantoor bedienden. 11. Naam van een straat. 12. Aankoop van een stukje grond. B. en W. stellen voor om overwegende, dat een ge deelte van den Staatsspoorwegeigendom, ten kadastei bekend gemeente Alkmaar in sectie O No. 1921, door deze gemeente is verheeld aan het terrein waarop een nieuwe gashouder is gebouwd en wel het zuidelijk ge deelte, ter grootte van 12.84 M2„ hetwelk de Ontvan ger der Registratie alhier is gemachtigd aan deze ge meente te verkoopen voor den prijs van 36, d. i. ruim 2.75 per M2., tegen den genoemden prijs den boven omschreven grond voor de gemeente aan te koopen. Aangenomen. 13. Diverse onderwerpen, rakende de gemeente begrooting, dienst 1909, GEMENGD NIEUWS. Van den Langendljk. Eerste Kamer. De nieuwe postzegels. Een heele reis. Van Texel. 388ste Staatsloterij. Ns. 381, 2458 en 16286 elk f 1000; ns. 4625,5974, 11767, 14652 en 18684 elk f 400; ds. 375, 4145,9818 en 17823 elk f 200, Laatste Berichten Tweede Kamer. Kunstavond. werk niet uitvoeren. Jarenlang heeft men daar op die kluft afgekeken, men is aan den toestand gewoon. Laten we thans bezuinigen wat we kunnen, en aller eerst doen wat noodzakelijk is. De heer Boelmans ter Spill meent dat de heer Dorbeck de begrootingen van 1909 en 1910 niet uit elkaar houdt. Spr. herinnert er bovendien aan, dat dit jaar het laatste gedeelte van de Harddravers laan op de begrooting voorkomt, in 1910 is men daar mee klaar, dan is er voor de plantsoenen zeer waar schijnlijk niet zooveel noodig en daarom gelooft spr. dat men zonder bezwaar thans dit geld zou kunnen be steden. De heer Dorbeck wil toegeven, dat dit jaar de Harddraverslaan klaar komt, maar er wacht nog een massa werk, waarvoor een memoriepost is uitgetrok ken. Hog is hangend de kwestie van het gymnastiek lokaal, de salarieering, de dure reorganisatie van het lnger onderwijs, de vlotbrug, de salarisregeling der on derwijzers, het brandwezen, de kaai- en havenwerken tonnen van uitgaven staan ons nog te wachten, en al betreft het hier slechts enkele duizenden guldens, men moet ieder dubbeltje besparen. De hr. Boel mans ter Spill is het er mee eens, dat men zuinig moet zijn; hij zou de lijst van onder werpen door den heer Dorbeck gegeven, nog wel kun nen aanvullen. Hij acht het echter heter deze discus sie niet verder uit te breiden, daar ze op t oogenblik op een begrootingsdebat gaat gelijken. Spr. heeft al leen er op willen wijzen, dat voor de plantsoenen ge woonlijk een vaste som wordt uitgetrokken en dat de verbetering van de Harddraverslaan een volgend jaar vervalt. De heer Dorbeck wil er nog even de aandacht op vestigen, dat er in de laatste jaren al veel gedaan is voor de verfraaiing der gemeente. Men mag niet zeggen, dat men daarvoor niet voldoende over heeft. De heer Boelmans ter Spill gelooft niet dat gezegd te hebben. De voorzitter is er over verwonderd, dat men zich zoo verhaast over de begrooting; 'tis of de raad terugdeinst voor de gevolgen van zijn eigen besluiten. Men stelt het voor, alsof we voor een gemeente bankroet staan, en zoo erg is de zaak toch niet; 'tis een kwestie van enkele jaren. De heer Dorbeck: Dat verwijt kan mij nie treffen. Door de gemeente zijn in de laatste jlaren dingen gedaan spr. wijst slechts op de watergasfa briek, die een ton heeft gekost .en nu reeds meer dan een jaar op non-actief staat die te veel gevergd heb ben. Als afgevaardigde der burgerij acht hij zich ver plicht om daarop te wijzen en te trachten te komen tot een zuinig beheer. De voorzitter wil, ofschoon hij dit debat niet gewenscht acht, er den heer Dorbeck op wijzen, dat indien men over deze kwestie wil debatteeren, dat moet doen met kennis van zaken. De watergasfabriek werkt alleen als het noodig is. De gasfabriek produ ceert wat ze kan, en dat is in den laatsten tijd juist genoeg. De watergasfahriek is er voor die tijden, waarin de gewone fabriek niet voldoende kan leveren, zij is dus een reserve-inrichting, de heeren Van Buij sen en de Lange zullen dit als leden der gascommissie kunnen bevestigen. De heer Meienbrink vraagt, of het niet mo gelijk zou zijn den grond bij het bolwerk desnoods met een strookje gemeentegrond vergroot te verkoopen Dan is men van het beplanten er van en van het ver dere onderhoud af en kan er een mooi huis gebouwd worden, dat den toestand zeker zal verfraaien. De heer Glinderman kan er niet in meegaan er nog een strookje gemeentegrond bij te verkoopen. Hij kan beter meegaan met hetgeen de heer de Groot wil. De gemeente heeft het nog niet zoo noodig, dat het gewenscht is te doen wat de heer Meienbrink wil, maar er moet in de plantsoenen nog zooveel gedaan worden en daarom zal het goed zijn thans dit geld te besparen. De heer Meienbrink zegt, dat het nu toch dichtgeplant zou worden, de grond is dan toch weg; laat men er bouwen, dan heeft de grond zijn bestem ming. De voorzitter geeft in overweging thans te stemmen over het voorstel van den heer de Groot om de zaak aan te houden tot na de begrooting Voor stemden de heeren Fortuin, Zaadnoordijlc, Glinderman, de Groot, Dorbeck, de Lange, Luiting, Meienbrink, van der Feen de Lille, van Buijsen, Wan na en Uitenbosch. Tegen stemden de heeren Boelmans ter Spill en de Wit. Onder dagteekening van 29 Juli 1.1., No. 70, werd door B. en W. eene circulaire van Gedeputeerde Sta ten van N. Holland ontvangen met verzoek om de quaestie der melkvoorziening ernstig te overwegen en daarna bij den Raad ter sprake te brengen, voor zoover dit althans niet reeds geheel of ten deele geschied is In verband met deze circulaire stellen B. en W. voor te besluiten: Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noordholland, in antwoord op. hunne circulaire d.d. 29 Juli 1.1. No. 70, te berichten, dat de Raad zich in beginsel bereid verklaart de quaestie der melkvoorziening ter hand te nemen en zich voorneemt te zijner tijd maat regelen te verordenen welke tot het gewenschte doel kunnen leiden. Conform het voorstel beslot n, nadat op een vraag van d?n heer Glinderman of het rapport niet aan do loden kan worden rondge zonden, de Voorzitter heeft geantwoord, dat zulks wat moeilijk gaat daar men dan de cont ole er op verliest. Het zal echter in de bibliotheek van den raad worden geplaatst. De commissie, door den raad benoemd in de verga dering d.d. 5 Augustus 1908, tot het onderzoek der ge meente-rekening over 1907, bericht, dat zij, met uit zondering van den heer Wanna, die door ongesteldheid verhinderd was aan de werkzaamheden deel te nemen, deze rekening met den daarbij gevoegden specifieken staat heeft nagegaan en met de overgelegde beschei den heeft vergeleken. Het onderzoek leverde geene bedenkingen tegen de rekening op, zoodat de commissie voorstelt deze over eenkomstig het daarop voorkomende formulier voor- loopig vast te stellen in ontvang tot een bedrag van 821618.40, in uitgaaf tot een bedrag van 809634.47, met een batig slot van 11983.93. De Voorzitter zegt toe, naar aanleiding van een opmerking der commissie, dat er meerdere ron tröle op de belasting van tooneel-uilvoeringen enz, zal worden uitgeoefend. De heer Van der Fee-n de Lille vrasgt, hoe men die eontróle uitoefent. De Voorzitter antwoordt, dat die plaats heeft ten kantore van den gemeente-ontvanger en door de politie, doch dat die controle niet de aanstelling van een controleur beter zal zijn. De heer van de Feen der Lille meent ook, dat deze belasting wel zooveel kan opbrengen, dat men daarvan den controleur kan betalen. Ue heer Glinderman vindt dat er in Alkmaar bijzonder veel tooneelvertooningen enz. worden ge geven, zoadat de belasting die een lokaal per jaar moest betalen hooger moet zijn dan thans het totale bedrag. De Voorzitter acht het voor Alkmaar geen slecht teeken, dat men er zooveel uitgaat. M-j. Luwije de Groot, weduwe van Hendrik L n- gendam, heeft zich bij adres d.d. 8 Augustus 1.1. tof den Raad gewend met het verzoek haar, als weduwt van een overleden werkman bij den gemeentelijken reinigingsdienst een vaste jaarlijksche toelage uit de gemeentekas toe te kennen. Bedoeld adres werd ir de vergadering van 1 September 1.1. om bericht er raad in handen van B. en W. gesteld. B. en W. stellen voor te besluiten aan m-j. dewed H. Langen dam, als beschikking op haar adres d.d. 8 Augustus 1.1. te berichbn, dat haar verzoek, om m het genot te worden gesteld van eene jaarlijksche toelage, niet kan worden ingewilligd. De heer Glinderman acht het jammer aat dn verzoek niet ingewilligd kan worden, men moet er zich echter bij neerleggen. Ook de Voorzitter spijt het, maar er is met: aan te doen. Daarna wordt conform besloten. In verband met de verhooging van de jaarwedden der na te noemen leeraren stellen B. en .voor te besluiten de som, die tot grondslag moet strekken zoo voor de berekening van de overeenkomstig het bepaalde bij art. 10 der aangehaalde wet verschuldigde bijdrage, als voor de latere regeling van het pensioen," nader te be palen als volgt: >or den heer Dr. G. K. Nugteren op 600, voor den heer N. H. Maschhaupt op 800, voor den heer L. Groen op 690, voor den heer G. J. v. d. Ploeg op f 400, wordende deze regeling geacht te zijn ingegaan op 1 September 1908 voor de heeren Nugteren en Maschhaupt en in' te gaan op 1 October 1908 voor de heeren Groen en v. d. Ploeg. Conform besloten. In verband met de gewijzigde omstandigheden aan de Burgeravondschool stellen B. en W. voor om over te gaan tot het vaststellen van een drietal verordenin gen, deze school betreffende, waartoe de commissie van toezicht op het M. O. de ontwerpen heeft ingezon den. Aangehouden. In verband met een adres van Jb. Pels e, a., zich noe mende bewoners van de Paardensteeg alhier, waarin verzocht wordt de Paardensteeg voortaan te noemen Marktstraat, stellen B. en W. voor om in overeenstem ming met het advies van den gemeente-archivaris deze steeg te noemen Koningsstraat. De kesr Uitenbosch gaat gaarne met dit voor stel mee. Het is hem echter bekend, dat ook andere bewoners van stegen zich zullen wenden tot den Raad, omdat zij er prijs op stellen, dat de naam steeg ver dwijnt. Hij hoopt, dat ze dan een even gunstig ge hoor vinden. Daarna wordt conform het voorstel besloten. Op de ontwerp-gemeentebegrooting, dienst 1909, zijn eenige posten uitgetrokken, waaromtrent afzon derlijk te beslissen den raad wellicht aangenaam zal zijn, zeggen B. en W. Zij stellen daarom voor in beginsel te besluiten tot de benoeming van een gemeente-controleur, op eene jaarwedde van 1600. b. te besluiten tot uitbreiding van het personeel ten kantore van den Gemeente-Ontvanger met een^ der den klerk op eene jaarwedde van 300, zonder pe riodieke verhoogingen. in de plaats van den bode A. Bolderink te benoemen één bode op eene jaarwedde van 550, met drie driejaarlijksche verhoogingen telkens van 50 (rij wiel 40) en een concierge van het gemeentehuis en het stedelijk museum, op eene jaarwedde van 500 met vrije, woning, vuur-en licht; en de des betreffende verordening dienovereenkomstig te wij zigen. d. te besluiten tot het aanstellen van een 2den verver bij de gemeentewerken, op een weekloon, van 11 en tot verhooging van het weekloon van den verwer Bok van 12 op 12.50. e. aan H. M. de Koningin, naar aanleiding van art. 191 der Gemeentewet in overweging te geven de jaarwedde van den Commissaris van Politie met 200 te verhoogen en te-bepalen op 2000. Voorts te besluiten tot het toekennen van eene personeele toelage van 100 aan den in functie zijnden inspecteur van politie, waarvoor te wijzigen de Verordening, regelende de inrichting der ge- meente-politie niet noodzakelijk wordt geacht, f. te besluiten tot uitbreiding van het politiekorps met één plantsoenwachter op dezelfde voorwaarden als waarop de agenten van politie 3e kl. worden aan gesteld; en de desbetreffende Verordening dien overeenkomstig te wijzigen. Da Voorzitter wijst er op, dat wat in dez» bijlage is saamgsvat, grootendeels een gevolg is van besluiten reeds vroeger door den raad genomen. Reeds oerdsr werd er op gewezen en spreker doet daarvoor voorlezing uit de handelingen van den R«ad, dat het niet gswenscht is voorstellen tot salarisverhooging te doen bij de behandeling vin do begrooting, doch die liever te behandelen huiten de begrooting om. Dat hebben B. en W. thans gedaan. De heer Uitenbosch gelooft dat dit mag gelden voor enkele posten, maar n:et voor de kwestie van de aanstelling van een nieuwen functionaris, ais bij de splitsing van concierge «n bode het geval is, de benoeming van een plantsoen wachter en gemeente controleur, dat zijn zaken, die zeker eerst in de sec ties dienen te worden besproken, dat is beter dan ze zoo plomp verloren in de vergadering te brengen. De Voorzitter merkt op, dat de wenschelijkbeid van de aanstelling van een controleur reeds herhaal delijk is uitgesproken. Wil men dat de man 1 Jsn. in functie treedt, dan kan men daar niet te long moer mee wachten, zoo is het ook met den bod© en den plantsoenwachter. Hij acht deze onderwerpen niet in de eerste plaats zulke, waarover lang en breed in de secties behoeft te worden gesproken. Eerder zou er iets voor zijn te zeggen, om daar enkele punten personen raken daarover in geheime zitting te beraadslagen. De heer van der Fen de Lille heeft geen bezwaar tegen de aanstelling van een controleur, maar wat de overige punten betreft, hij kan niet met alles meegaan en zou wel in overweging willen geven ze uit te stellen tot de begrooting. De heer de Groot gevoelt er ook veel voor de punten b tot f in de secties te behandel m, ook indien m«n ze liever niet bij de begrooting behandelt De Voorzitter is niet zoo sterk voor die sectie vergaderingen, waar de heer Melchers ook zooveel gevoelde. Dat heeft men gezien bij de behandeling der salarissen der onderwijzersspr. gelooft niet dat die behandeling van zooveel nut is geweest en even min dat daardoor de discussie in openbare zitting wordt bekort. Een sectie-vergadering over deze punten acht hij vrijwel nutteloos, beter acht hij het in ge heime zitting over te gaan. De heer de Groot meent nog, dat de ra&o voor deze finaccieelo vooratellen weinig tijd heeft gehad. De Voorzitter stelt voor over te gaan in ge heime zitting, waarin men alle inlichtingen kan ver krijgen. De heer Van Buijsen kan zich daarmede mei vereenigen en ook onder zekere voorwaarde met punt a dezer voordrachtde aanstelling van een controleur. Gaarne zou hij echter weten, hoe B. en W.^ aan dal bedrag van f 1600 zijn gekomen en of dit in de be doeling ligt ook voor dezen ambtenaar periodieke ver hoogingen vast te stellen. Het is beter dat dit den raad dadelijk bekend is. Men most de zaak eerst ge heel en al goed voorbereiden, ook de instructie vast stellöD, wil men zoo'n persoon met vrucht aan t werk zetteD. Men moet weten wat hij te do n heeft, er. zou daarom instructies van andere plaatsen kunnen vragen. Dan is er nog iets. Welke tiïchen stelt men aan den funtionaris, ook dat komt bij de instiuctie te» sprake. Voor men deze zaken niet heeft geregeld acht spr. de aanstelling wal prematuur. Da Voorzitter wenscht thans de openbare ver gadering e sluiten, doch stelt nog' voor om buiten de agenda om, het voorstel van B. en-W. te behandel-Ti, &irekkende om den 2sn opzichter Tromp te bevorderen tot len opzichter. De heer Uitenbosch vraagt of Tromp nu lijft houden 't salaris van f 1000, 't aanvangssalaris- yar den len opzichter. De Voorzitter antwoordt toestemmend. Daar in openbare zitting niemand meer het woord verlangt, wordt deze gesloten, -n gaat de raad ïri ge heime zitting over. Na heropening der deuren worden de verschil! nat punten af verder afgehandeld. Punt a. het aanstellen van een contrcleur wordt goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Het salar s wordt vastgesteld op f 160Ó met twee drif-jaarlijksche verhoogingen van f 100, tot een maximum van f 1800. De punten b en c worden zonder-hoofdelijke stem ming goedgekeurd, bij punt c blijft de heer de Groot buiten stemming. Punt d wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde een voorstel om aan H. M. de Koningin naar aanleiding van art. 191 der Gemeentewet, in overweging te geven de jaarwedde van den Commissaris van Politie (bij Koninklijk be sluit van 15 Dec. 1906 benoemd op een jaarwedde van f 1800) met f 200 te verhoogen n te bepalen op f 2000. .v j Met 9 tegen 3 stemmen (die dor beide wethouders en van den heer Wanna) en één blanco (van den heer Fortuin) werd besloten hiertoe vooralsnog niet over te gaan. De personeele toelage aan den inspecteur van politie werd goedgekeurd evenals punt f, de aanstelling van een plantsoenwachter. Daarna werd de vergadering gesloten. na afdoening van eenige kleine ontwerpen, te behan delen des heeren Troelstra's interpellatie in zake de werkloosheid, en eerst daarna het ontwerp tot wijzi ging der Militiewet, welk onderwerp de voorzitter had willen doen voorafgaan. Door de besturen van de verschillende vereenigin- gen aan den Langendijk en omstreken is in eene bijeenkomst opnieuw besloten, den strijd tegen „de Koophandel" en „Groe Aencultuur" te voeren met alle ten dienste staande middelen. Alom worden aanplakbiljetten verspreid, waarbij de bouwers worden opgewekt zich niet te laten bepraten, maar op contract te verkoopen over hunne betaalkan- toren. Dat met alle eerlijke middelen door den tuinbouwer zal moeten worden gestreden blijkt uit het volgende Een tuinbouwer te Zuidscharwoude werd f 2,40 voor uien geboden maar wilde f2,50 hebben, hierop wilde de kooper ingaan maar de betaling moest dan ge schieden over het kantoor van „de Koophandel" en „Groenton-euUuur". Da tuinbouwer weigerde, waarop de koopman zelfs f2,60 bood, maar dan zou het 1 pet. voor contante betaling zou buiten rekening blijven en zij zouden dat maar samen deelen. De tuinbouwer begreep nu de truc van den hande laar en zeide„al bood je mij nu f3,—, dan krijg je ze nog niet." Hieruit blijkt duidelijk dat het noodig is dat de tuinbouwers aan hun algemeen genomen besluit blij ven vasthouden. Motorwet mertiveer- De Eerste Kamer heeft gisteren het postcontract met de Maatschappij „Zeeland" goedgekeurd. Bij het voortgezet debat over de de heer Verheyen zijne stem tegen het ontwerp. Men mag van de krachtige auto geen verminkt voei tuig maken; het gevaar schuil niet in de snelheid van rijden, maar in de omstandigheden onder welke 1 De heer Van Heeckeren (a.r. Z.-Holl.) verdedigde het ontwerp, met een beroep op het buitenland, waar strengere bepalingen zijn dan bij deze wetsvoordracht, welke aan Gemeentebesturen bevoegdheid geven, voor doorgaande wegen, eene maximum-snelheid van 10 kilometer voor te schrijven. De heer Laan (L. Noord-Holl.) bestreed het ontwerp uit het oogpunt van belang voor het vreemdelingen verkeer en de industrie, zich overigens aansluitend: bij het betoog van den heer Verheijen. De heer Havelaar (C. H. Zuid-Holl.) verdedigde het ontwerp in het belang van de veiligheid op de wegen, opmerkende, dat hij in dit opzicht meer vertrouwen heeft in de prudentie der gemeentebesturen dan in die van de automohilisatie, wier vermaak door de wets voordracht trouwens volstrekt niet onmogelijk wordt gemaakt. Minister Bevers adviseerde de Kamer het ontwerp aan te nemen, hoewel tegen zijn zin door aanneming- van het amendement-Van Citters de maximum-snel heid van 15 tot 10 K. M. is verlaagd. Echter met den heer Havelaar stelde de minister vertrouwen in de prudentie der Gemeentebesturen. Bovendien betoogde de minister, dat hij (leze opvat ting van de bepaling heeft, dat de snelheidsbeperking slechts wordt voorgeschreven voor die weggedeelten in dc bebouwde gemeentekom, waar het drukke verkeer of plaatselijke omstandigheden die beperking noodig maken. Wanneer Gemeentebesturen het ontwerp an ders toepassen, zal de minister niet aarzelen te trach ten de geheele bevoegdheid tot snelheidsregelen door wetswijziging weder aan de Gemeentebesturen te ont nemen. De wijziging van de Motorwet is daarop aangenomen met 28 tegen 16 stemmen. Daarna kwam in behandeling het wetsontwerp be treffende het opsporen van delfstoffen. Deze exploitatiewet beoogt uitbreiding van de wet van 1893, in dien zin, dat het Staats-exploitatierecl t niet langer gebonden is aan een bepaalde landstreek en een zesjarigen termijn, maar wordt uitgebreid tot hetgeheele land en een termijn van vijftien jaren wordt gesteld. De heer Reekers (kath., Geld.) bestreed het ontwerp, waarin hij zag een aantasting van het particulier eigendomsrecht. Bovendien zal staatsexploratie voe ren tot staatsexploitatie, dat geen onschuldig ding is in hare gevolgen wanneer men er eenmaal mede hs- gint. De heer Rcgout (kath., L.) wil wel staatsexploratie indien de staat ook door exploitatie voordeelen zal bi halen. Het exploreeren is zeer duur en bij het tegenwoordig stelsel der Mijnwet is geen voordeel te verwachten, waarbij nog komt dat het tegenwoordig Staatsmijnveld nog groot genoeg is. Spr. oordeelde het meest ge wenschte stelsel voor ons land, dat van mijn-exploita tie en dat slechts zeer geleidelijk concessiën zouden worden verleend en dan nog voor velden van bijv. hoogstens 1200 heet. Na een uitvoerig debat werd de Exploratiewet goed gekeurd met 28 tegen 4 stemmen. Den heelen dag, van de opening van hei kantoor af, stonden er gisteren te Amsterdam drie lange rijen menschen voor de loketten voor zegelverkoop in het postkantoor. Te kwart-o ver-tweeën had de chef van den zegelverkoop voor Amsterdam 75,000 postzegels a U/2 cent uitgegeven, 25,0.00 2-cents briefkaarten en 1400 briefkaarten 4 ct. (met betaald antwoord). Als men in aanmerking neemt, dat de ambtenaren die aan de lokatten en in de bijkantoren verkoopen, 2 ii 3 duizend stuks tegelijk krijg n, komt men tot de conclusie dat er op den aangegeven tijd stellig een 70,000 post zegels waren verkocht. En „de vergadering duurt voort." Het laatste van de drie cijfers 1400 briefkaarten met betaald antwoord uitgegeven d.w.z. zeker 1000 verkocht is belangrijk voorden postzegelhandel phila- telie. Want daarvoor zal wel 't grootste deel van die 1400 gediend hebben 't Gebruik van briefkaarten met betaald antwoord toch en dat nog wel alleen voor de stad, is gewoonlijk niet van beteekenis. Eenige weken geleden vertrok van Noordwijk een familie naar 's Gravenhage, die van een landbouwer aldaar een kat meenam in een mand. Het dier is dezer dagen vermagerd en uitgehongerd bij den vroegeren eigenaar komen aauloopen. Zij had den w-g door" Den Ha»g heen naar Noordwijk terug gevonden. Hedenavond verbrandden een 3-tal strooklampen in de onmiddellijke nabijheid der hofstede Gent in Eier- land. De brandspuit van Cocksdorp was spoedig ter plaatse en wist de hofstede te behouden.t Trekking van heden. 5e klasse 8e lijst. TWEEDE KAMER. 's-GRAYENHAGE, 2 Oct. In de Tweede Kamer werd heden op den vragendag op de vraag van den heer Roodhuijzen geantwoord door den minister van justitie, dat, na overleg met het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken vanwege genoemd departement aan ieder der gebroeders Bos uit Opperdoes, die Frans Rosier grepen, een helooning van 100 is toegekend. Op de vraag van den heer Van Duymaer antwoordde de minister van buitenlandsche zaken, dat nu het mond- en klauwzeer uit het land geweken is, hij bij Engeland heeft aangedrongen intrekking van het ver bod van invoer van hooi en stroo en hem uit een he den ontvangen bericht is gebleken, dat de Britsche re geering de volle aandacht schenkt aan de mogelijkheid van intrekking. DE ONTSLAGEN GEMEENTE-AMBTEN AREN. AMSTERDAM, 2 Oct. De 3 ontslagen gemeente ambtenaren zijn hedenmorgen door den burgemeester niet ontvangen. EEN DRAMA. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde heden terzake van poging tot moord op uitdrukkelijk verlan gen van een ander, den 21-jarigen stuurman J. A. M. Tilanus tot 2 jaar gevangenisstraf. Zooals men zich herinnert, had hij in den avond van 4 Augustus in de Kruislaan onder Watergraafsmeer een revolverschot op zijn meisje gelost, die haar slechts licht aan de rechterslaap verwondde. Beiden hadden besloten te sterven. Hij zou haar eerst dooden, daarna zich zelf. Na op haar gesehoten te hebben, richtte hij het wapen op zich zelf doch weigerde het schot, waarna hij naar een landbouwer ging, die hij mededeelde, zijn meisje gedood te hebben. De eisch was drie jaar. DE ORIENTLIJN. SOFIA, 2 Oct. De regeering overhandigde aan le vertegenwoordigers der mogendheden een uiteenzet ting van de quaestie der Orientlijn, waarin een histo risch overzicht wordt gegeven van de zaak. De nota eindigt met de mededeeling, dat de bevolking de te ruggave niet zou toelaten eri" dat deze dus onmogelijk is geworden. Geen enkele regeering zou tegen de be volking met geweld kunnen optreden. Kaasdiefstal. Alhier is aangehouden zekere S., die op 14 Septem ber eenige kazen gestolen heeft van een voorraad, die hij van een schuit afhaalde en ter bestemder plaatse zou brengen. De Tweede Kamer heeft besloten om na het begroo- tingsonderzoek, doch niet vóór Donderdag 8 October, Wat troffen ze het slecht, de vier jonge menschen, die gisteravond 1 October in da „Harmonie" een kunstavond hadden georganiseerd. Ontzettend weinig publiek was er. Het gezelschap betond uit mijnffrouw Groseouw, sopraan, en de heeren E M. van der Ploeg, bariton, Guido Tarzini, violist en Danr,y RuynemaD, pianist. M-j. G. heeft oen lief, soms mooi klinkend geluid, echter niet zeer krachtig maar zij ia nog jong. De coloratuur in de aria uit de opera „Freiechütz" kwam er "nu en dan goed uit. Bovendien zong zij nog twee liederen van mej. van Rennes. De heer v. d. P. is een zanger met een kolossale

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2