DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 232. Honderd en tiende jaargang. MAAND LANDWEER. Hinderwet. Inlevering Militaire Zakboekjes. BINNENLAN D. Uit Hof- en Hoofdstad. T O B E R. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Oproeping in werkelijken dienst. G 5 O Telefoonnummer 3. Alle niet in werkelijken dienst zijnde dienst plichtigen der militie te land en der zeemilitie, onverschillig van welke lichting, worden drin gend nitgenoodigd hnn militair zakboekje vóór of op 7 October a.s. ter gemeente-secretarie in te leveren. Tweede Kamer-verkiezing. Accijns op gedistilleerd. Betere salarisregeling. Ontslag gemeente-ambtenaren. Multatull gehuldigd. Ongelukken. Een treurige reis. Overreden. Onvoorzichtig. Groepsvertegenwoordiging Rijks werklieden. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den onder- staanden verlofganger van de Landweer, om zich op na te noemen dag en plaats aan te melden, ten einde voor den tijd van zes dagen in werkelijken dienst te worden gesteld tot het honden van oefeningen. Hij moet voorzien zijn van de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hem met groot verlof me degenomen, alsmede van de voorwerpen van kleeding, uitrusting en ledergoed, die aan hem na zijn vertrek met groot verlof of na den ingang van zijn groot ver lof bij toezending mochten zijn uitgereikt. De verlofganger der landweer, die door ziekte ver hinderd is in werkelijken dienst op te komen moet twee dagen vóór den dag voor zijne opkomst bepaald een gezegelde en gewaarmerkte geneeskundige verkla ring ter gemeente-secretarie inleveren. Is de verlofganger ter uitoefening van zijn beroep van zeevarende buitenlands, dan wordt betrekkelijk hem een uittreksel uit de monsterrol tege moet gezien. Dat stuk zal de verklaring dienen in te houden, dat het schip, waarmede de reis is onderno men niet is teruggekomen. Land weer-Vesting-Artillerie, 26e compagnie. 19 October 1908, vóér 9 uur 's voorm., in de Artillerie-kazerne te Helder, lichting 1904: DIRK VAN BRAAM. De opgeroepene heeft recht op daggeld en op vrij transport naar de plaats zijner bestemming, dat ter ge meente-secretarie der woonplèats kan worden aange vraagd. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. Alkmaar, 28 Sept. 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van P. OLIJ K.Dz., aldaarom vergunning tot het oprichten van een bergplaats voor benzine, achter het perceel Veerstraat, wijk B No. 13. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 15 October e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 1 Oct. 1908. DONATH, Secretaris. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. ALKMAAR, 5 October. Het begint ernst te worden op den Balkan. De Temps, dat geen sensatieblad is, meldt, dat vorst Ferdinand van Bulgarije zich heden tot den tsaar der Bulgaren zal uitroepen en dat een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije niet onmogelijk geacht wordt. De kabinetten confereeren, zenden nota's, maar het rechte verneemt men er niet vanhet spel wordt tot heden gespeeld achter het neergelaten doek. Als we, wanneer strakjes het scherm gehaald wordt, maar geen weinig verkwikkelijk tooneel te zien krijgen! Zooals men weet is, behalve de onafhankelijkheids- kwestie, waarover straks, een voornaam punt van ge schil tusschen Turkije en Bulgarije het spoorweg- vraagstuk. Rusland heeft hierover een memorandum aan de mogendheden gezonden. Toen, zoo vertelt de Times, de Russische regeering het schrijven van de Porte ontving, waarbij aan de mogendheden die liet tractaat van Berlijn onderteekend hebben, verzocht werd, in het geschil met Bulgarije te bemiddelen, richtte zij tot de andere mogendheden een voorstel tot het bijeenroepen eener conferentie, welker debatten beperkt zonden worden door de volgende drie voor waarden: de rechten en belangen van het Turksche rijk moesten ongemoeid blijven; de spoorwegmaat schappij mocht geenerlei schade lijden en de levensbe langen van het vorstendom moesten worden ontzien. Verschillende mogendheden antwoordden in gunsti- gen zul. Toen kwam de Britsche regeering met voor stellen, om het spoorweg-vraagstuk te regelen en men vermoedde, dat de groote mogendheden in overeen stemming met elkaar zouden handelen. Vervolgens heeft keizer Frans Jozef een eigenhandigen brief doen toekomen aan president Eallières, maar van wel- ke strekking dit schrijven was, weet men op dit oogenblik nog niet. Intusschen, hoe druk de mogendheden zich ook met het gevaj bemoeien, Bulgarije schijnt vrij zeker van haar zaak! te zijn. Het ministerie heeft verklaard, dat het niet anders kan handelen, dan het gedaan heeft, en aan een teruggave van den spoorweg wordt voor- loopig niet gedacht. In Turkije zou thans een oorlog al heel ongewenscht zijn: men is juist bezig met her vormingen op binnenlandsch gebied en moet van een oorlog niets hebben. Maa-r nu komt er bij de onafliankelijkheidskwestie van Bulgarije. Reeds eenige dagen geleden heette het, dat Bulgarije's onafhankelijkheidsverklaring een kwestie van enkele weken was. En thans wordt gemeld, dat een dergelijke verklaring heden reeds zou plaats heb ben. De Temps acht het mogelijk dat vorst Ferdi nand op liet laatste oogenblik nog zou aarzelen, maar Zaterdagochtend scheen zijn besluit vast te staan. Te verwonderen behoeft het niet, dat de vorst zelfstandig wil zijn, al had men niet kunnen denken, dat hij zijn voornemen zoo gauw tot uitvoer zou brengen, als hij thans blijkbaar van plan is. Natuurlijk zou door eeu dergelijke daad van Bulgarije de spanning nog toene men. Bovendien zou vorst Ferdinand Oost-Roemelië, waarover hij tot dusverre slechts regeert als gouver neur in naam van Turkije, tegelijkertijd bij Bulgarije inlijven. Op het, congres te Berlijn in 1878 werd n. 1. besloten, dat de provincie Oost-Roemelië aan Turkije zou blijven, maar zelfstandig bestuurd zou worden door een christengouverneur, benoemd do«r den sul tan, onder goedkeuring der groote mogendheden. Oost-Roemelië zelf wilde altijd gaarne met Bulgarije vereend worden vorst Alexander heeft in 1885 ge volg gegeven aan een tot hem gericht verzoek en zich vorst van Noord- en Zuid-Bulgarije genoemd. Dit wekte de ijverzucht van Servië op, dat Bulgarije den oorlog verklaarde. Wat er nu ook moge gebeuren, Servië zal zich thans wel niet met de zaak inlaten! Dr. A. Kuyper werd Zaterdagavond door de anti-ra vo Iutionnaire kiesvereenigiug te Saeek mat algemeene stemmen tot candidaat voor da tusschantijdsche Kamer verkiezing gekozen. Van welingelichte zijde vernoemt de „N. Rott. Ct.", dat, bijaldien de a.r. Centrale in den loop der volgende week dr. Kuyper candideert, deze de candidafuur zonder voorbehoud aanvaardt. In dat geval lijdt het geen twijfel, of de liberalen in het Sneeker distriet komen mat oen tegencandi- daat (mon noemt reeds mr. Rink), waardoor hst voor die weinige maaaden nog op een stemming zal mosten uitloopen. Evenals in de jaren 1902 en 1906 is geschied, zal ook du weer door da Ned^rl. Vereenigicg tot Af schaffing van Alcoholh. Dranken een krachtige actie gevoerd worden tegen het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Die actie zal o.m. omvatteneen adres aan de Tweede Kamer, met verzoek om verwerping van het wetsontwerpeen uitnoodiging aan de verschillende drankbestrijders- vereenigingen in ons land om adhaesie-betuiging aan dat adres de uitgave van een brochure ter voorlich ting van het publiekhet houden van meetings en openbare vergaderingen in verschillende plaatsen in oas land om op verwerping vau het wetsontwerp aan te dringen. Het hoofdbestuur van den Nederl&ndschen Bond van Rijkstelefonisten hec-ft aan de leden vac de Tweede Kamer der St&ten-Generaal eGn adres gericht, waarin het de aandacht vestigt op zijn jongste pogingen tot het verkrijgen van een betore salarisregeling voor alle rijkstelefonisten. Te dien einde gewerd in April 1908 don Minister van Waterstaat een rtquest, waarin op oen betere regeling der salarissen werd aangedrongen, op welk request, bij ministerieels missive vau 27 Juli j'., afwijzend werd beschikt. Adressant verzoekt nu aan de leden van de Tweede Kamer, bij de behandeling van de desbetr* ffmde posten op de begroeting, hierop nader te willen terugkomen. Na globale berekenin gen zou bij een volledige inwilliging het verzoek de deabetreffmdo begrotingspost maximaal met f19,000 aio -ten worden verhoogfd. De „Uit de hofstad"-briefschrijver van de Arnhom- sche Ct." heeft het over de motorwet sis volgt „De Motorwet is gisteren door de Eerste Kamer aan genomen en zoo zal dan do auto, die op één dag tien tallen van gemeenten doorkruist, met een staalksast van verschillende snelheidsbepalingen te doen hebb n. Het is verwonderlijk zooals man bij ons met de ge meenten omspringt. Waar zij vrij moesten zijn, dwingt men ze waar de gemeentelijke autonomie niemand kent de grenzen van dat nergens omschreven instituut onuatuuilijk en misplaatst is, laat men stad, dorp of gehucht de vrije hand. Tien j aar geleden reclameerde een notaris te Wie- ringerwaard, een van de eerste lieden ten platten lande, die een automobiel bezat, tegen eene plaatselijke ver ordening, waarbij het verkeer met die voertuigen vóór zonsopgang en na zonsondergang werd verboden. De verordening werd vernietigd wegens strijd met het algemeen belang, eene zeldzaamheid. Het Staatsblad telt vele jaargangen, waarin zoodanige vernietiging niet voorkomt. Toen reeds begreep men, dat het ver keer met een voertuig, welks bestemming meebrengt gemeentelijke en provinciale grenzen voortdurend te overschrijden, eene aangelegenheid van rijksbelang is. Tnans raakt men weer verder dan ooit van uniforme regeling af. Het mankeert er maar aan, dat de ge meenten ook voor spoor- en tramwegen eene plaatse lijke snelheid zouden mogen bepalen. Wij hebben immers bij wijze van voorproefje dan tijd gekend, dat het van de locale autoriteit afhing, of men in een sneltrein op een gegeven punt eene alcohilische ver snapering mocht erlangen Een hooge belasting op auto's, als tegenwicht voor het ongerief en tweeërlei maximumsnelheid, ééne voor de bebouwde kommen en ééne voor de rest van den weg, desnoods een vrij laag maximum dat alles is te verdedigen, maar een warwinkel van plaatselijk ge- reglementser niet. Er zijn dingen, die uit hun aard plaat selijk zijn, brandgevaar bijvoorbeeld. Met het autover keer ia het juist contrarie. Ons go 3de vaderland munt uit door mooie, gezellige wegen, maar ze zijn meest smal, en zeksr niet bere kend voor de drukte van tramlijnen en auto's. Aan den anderen kant is ons land door zijn vlakheid een paradijs voor het moderne machineverkeer on men zou dwaas handelen door vreemde toeristen af te schrikken. Het eenige afdoende middel om uit de im passe te geraken is, dat men met het getij de bakens verzet, en voor de nieuwe verkeersmiddelen zich niet langer behelpt met de oude wegen. Binnen honderd jaar zullen er afzonderlijke wegen voor auto's zijn, dat ligt in de lijn der verkeershistorie. In de oude ge deelten der groote steden gaat het zóó niet langer, althans niet lang meer." De „Ilaagtche Torenwachter" van de „Middelb. Ct." schrijft over Venezuela en zegt Met Castro moot het, naar ik van zeer goed inge lichte zijde verneem, absoluut hommeles zijn. De verzoeningsgezinde houding, door ons aangenomen, heeft bij dit staatshoofd geen weerklank gevonden en reeds lang moet hij er op zinnen om ons op allerlei manieren tot het oprapen van den toegeworpen hand schoen te dwingen. Van intrekking der besluiten van 14 den Mei, die de scheepvaart op Curasao ver nietigen, wil hij niets weten en het eind van de his- tor e zal wel zijn, dat onze Marine in actie zal komen. Bij „Marine" althans wordt met deze eventualiteit als een zekerheid gerekend en zijn maatregelen ge nomen om de uitzending van een vijfde schip naar 0'jr&9 40, indien noodig, te bespoedigen. In Marice- kringeu wordt echter ten sterkste betwijfeld of wij* met deze macht gesteld al dat wij vijf groote schepen tegen Castro in actie brengen iets kunnen uitrichten. Zeer wenschelijk zou hst zijn indien wij eenige schepen van klein charter en een paar torpedo- booten naar de Venezolaansche kusten konden dirï- geeren. De groote moeilijkheid is echter hós die daar te brengen. In oorlogstoestand met Venezuela zouden die schepen neutrale havens moeten aandoen, en hoewel dat nu wel geen overwegend bezwaar zou zijn, bestaat er toch kans, dat Castro dan tegenover de mogendheden, die ons ter wille zouden zijn met kolen innemen enz. enz., represailles zou nemeu. Dat mag wel degelijk overwogen worden. Men zietCastro is niet gemak kelijk aan zijn jasje te komen. Toch zal het er wel van moeten komen, indien hij bij zijn uittartende houding volhardt. Wjj kunnen echter gerust zijn, dat onze regeering op haar qui vive is en dat zij nog andere middelen dan die van „directe actie" ter harer beschikking heeft om Castro tot rede te brengen. Hierover echter zwijg ik liever. Castro's spionnagedienst is uitnemend. Dat heeft het geval-De Reus bewezen en het zou zonde en jammer zijn, indien hij nu weder op de hoogte gebracht werd van hetgeen hij zoo dubbel en dwars heeft verdiend. De briefschrijver uit de hoofdstad van het „Utrechtsch da bl." schrijft Het gekrenkte rechtsgevoel heeft bevrediging ge vonden in de overplaatsing van den subsistuut-officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank Van Dam naar het kantongerecht als griffier. Mr. van Dam was lid van het parket dat een rech- terszoon, betrapt op rijwieldiefstal, buiten vervolging stelde en zulks, naar men vermoeden kan, op aandrang van den vader, zijn collega. Over deze zaak zijn niet anders dan geruchten ver nomen. En juist hierom was men in zijn oordeel zeer verdeeld. Heeft nu de regeering door mr. Van Dam naar een minder eervollen maar voordeeligen post over te plaat sen partij gekozen? Indien ja, men zou gaarne verne men de gronden van haar dictum. Ook al omdat de andere betrokkene bij het geval, de ongelukkige vader, als rechter gehandhaafd blijft en men recht heeft te- weten in hoeverre men hem het onkreukbare vertrou wen kan schenken dat men zich rechterlijke ambtena ren gaarne waardig voorstelt. De overplaatsing van dien rechter uit een der strafkamers naar een der ci viele doet vermoeden, dat men ook hem, den ontrefba- ren, niet vrij heeft willen laten uitgaan. Indien deze gansche zaak duister blijft, is er iets losgeraakt aan het prestige der Amsterdamsche rech terlijke macht. Daarom schijnt een volledige ophelde ring gewenschf. Juist nu de beide overplaatsingen, waarvan de laatste duidelijk het karakter eener veroor deeling draagt, mag niet langer worden gezwegen. Ik vroeg eens in een boekwinkel naar een stuk van Ibsen. Het was niet voorradig? maar, zei de be diende, hij zou me wel helpati aan de fabelen van La- fontaine. Ook het boekverkoopersvak is er een dat slecht ver staan wordt. Een goede, pientere boekverkoopersbe- diende is even zeldzaam als een goedscherende bar biersjongen. Mijn persoonlijk avontuur dat mij van het geestelij ke gehalte der jongelui in een groote boekenzaak een slechten dunk gaf, werd verre overtroffen door de er varing die een vriend van me opdeed. Hij bestelde bij een goeden boekhandelaar het too- neelwerk van mevr. SimonsMees Atie's Huwelijk en werd vereerd met het volgende schrijven: WelEdgeb. heer! Het door u gevraagde boek „Atie's Huwelijk" is op 't oogenblik niet voorhanden. Wel hebben wij „Heilig Huwelijk" van Ingeborg M. Sick, „Een Huwe lijk in Indië" van Mina Kurseiüan, „Een Huwelijk" van Jan do Meester, „Eén Indisch Huwelijk" van Van Heekeren, „Een Huwelijksleven" van Jonas Lie. Ook heb ik nog „De Bruidstijd van Annie de Boogh" door Steman Robbens. Kan een van deze ook dienen? Hoogachtend, enz. Dat slaat den man, die bij den uitgever Versluys „Ellen, een liter smart'' (lieder) bestelde 1 GEMENGD NIEUWS. Zaterdagmorgen heeft het dagelijksch bestuur van den Amsterdamschen Bond van Gemeenteambtenaren een onderhoud gehad met den burgemeester. Of hier uit eenig gunstig resultaat voor de drie ontslagen ambtenaren voortvloeit, valt voorloopig niet te zeggen. In zake het ontslag van drie gemeenteambtenaren schrijft het Hbld. Wij vernemen, dat de heer A. Buriks de schrijver is van het geïncrimineerde artikel „Erger dan Russisch," terwijl het gewraakte onderschrift onder het stukje over een „Slecht locaal" van de hand des heeren Smit is. De heer Buriks, hiervoren genoemd, was voor het dreigend ontslag gewaarschuwd en schreef toen onder dagteekening van 28 September een brief aan zijn bei de collega's redacteuren van Het Prinsenhof, waarin hij ontslag nam uit gebrek aan tijd en op grond van den toon, waarmee hij (de schrijver van „Erger dan Russisch") zich niet langer kon vereenigen. Voor het vroegere woonhuis van Multatuli te Nie- der-Ingelheim, waar hij in 1887 overleed, zal een Hol lander een gedenkteeken oprichten, dat den lien Oc tober a.s. onthuld wordt. Vooraf zal in het Raadhuis een inleidende voordracht worden gehouden. Toen Zaterdagmiddag een auto met een kalm gan getje over den Overtoom te Amsterdam reed, kwam plotseling uit de 2e Constantijn Huygensstraat een paard met wagen de auto dwars in flank. Een botsing was het gevolg en de dissel van den wagen drong daarbij den chauffeur Versteeg ongelukkigerwijze met zoo'n kracht tegen de zijde, dat de jonge man, kermend van pijn, moest worden opgenomen. Zaterdagmiddag stak een jongen te Amsterdam met zijn rijwiel op het van Hogendorpsplein juist voor een motorwagen van de tram, de «rails over. Hij werd aangereden en viel. Het jongemensch werd bewuste loos naar het Ziekenhuis gedragen. Volgens te Terneuzen ontvangen bericht heeft te Emmerik een aanvaring plaats gehad tusschen de schepen „Antonio" en „Elisabeth." Eerstgenoemd vaartuig is gezonken, waarhij een schippersknecht uit Iloek met zijn vrouw en hun kindje zijn verdronken. Te Oud-Vroenhoven is Zaterdag een kind van ruim 5 jaar, dat op het veld speelde, door een kar, die dooi den grootvader bestuurd werd, en die het kind niet be merkte, overreden en gedood. In een woning te Rotterdam trok de dochter met haar rok Zaterdagavond bij ongeluk een brandend pe- troleumtoestel van een tafel. Het vuur bleek zich me degedeeld te hebben aan haar rokken. Zij liep de straat op, waar haar brandende kleeding gedoofd werd, doch zij had zoodanige brandwonden aan onder lijf en beenen gekregen, dat haar overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk was. Binnenkort zullen de leden van den RijkswerkliedoL- bond, die tevens groeps vertegenwoordiger cf plaatsver vanger zijn, door middel van h-t hoofdbestuur van dien bond hun ontslag bij da verschillende autoriteiten officieel indienen. Dit voornemen staat in verband met de besprekingen op de laatste bondsvergadering omtrent het standpunt van den Bond Un aanzien van groepsvertegenwoordiging, welk standpunt door het referendum is bekrachtigd. De Rijkswerkliedenbond is cl. van meening, dat de groepsvertegenwoordiging in vele gevallen de vakorganisatie verdringt, hetgeen hij oor de behartiging der vakbelangen nadeelig acht. Bij de ontslag-aanvrage zullen verschillende feiten, die dit moeten illustreeren, vermeld worden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1