STADSNIEUWS. Van Texel. Relletjes. Benoemd. Stenografie. 8 October. Aanbesteding. Voetbal. Dulvenwedvlucht. Vuurtje stoken. Een eeuwfeest. Door de heeren Dr. Oudemans, Thijssen on van Tienhoven, bestuursleden der vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, is j.l. Zaterdag een onderzoek ter plaatse ingesteld naar de zoogenaamde buiter gronden bij den polder „Eendracht" op Texel. De mogelijkheid wordt n.l. overwogen, deze gronden t< t eene oppervlakte van ongeveer 600 H.A. in te dijken, en zoodoende aan de verschillende sterna's en andere vogels eene veilige broedplaats te verzekeren. Met den eigenaar, den heer Everts te Delft, zal nader in onderhandeling worden getreden. Uit Oudcarspel. In den nacht van h^den verbrandde alhier een boet waarin bladriet, stroo enz. geborgen was van J. v. F. Het liet zich aanzien in deze volkrijke buurt, dat meerdere gebouwen een prooi der vlammen zouden worden, maar door de stilte en flink water geven der spuit is het bij dit eene gebouw gebleven. De oorzaak is onbekend. niet bevordolijk Bloemkoolteelt. Het buitengewoon mooie weer i voor de najaare-bloemkoolteelt. De teelt is nu in hoofdzaak reuzenbloemkool, welke in den bloemtijd al zeer slecht tegen zacht en warm weer kan, de bloem wordt daardoor voel to zacht, vandaar dat er nu veel bloemkool san de markt komt en de kwaliteit veel te wenschen overlaat, waardoor de prijzen dan nu ook laag zijn. Hulp aan lupuslijders. In de vergadering van het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche vereeniging tot hulp aan lupuslij ders, te Amsterdam bleek, dat zij sedert hare oprich ting aan 47 patiënten, wonende in de provincie Noord- IIolland, subsidies heeft toegekend. Dit was aan een aanmerkelijk aantffl personen meer dan in de andere provincies. In 't geheel was het aantal 175. Najaar. Op 1 October moeten volgens de voorschriften van den inwendigen dienst bij de Amsterdamsche politie de agenten hunne witte zomerhandschoenen verwisse len met die van zwart molton. Soms loopen op dien datum de dienders reeds lang in den overjas. Thans is evenwel toegestaan de witte handschoenen nog te blijven dragen en zij hebben zelfs verlof gekre gen den helm te verwisselen met de veel lichtere pet, omdat 't zoo warm is. In geen jaren en wellicht nooit heeft Zand voort in do maand October een drukte gekend als g'stereo Duizenden passagiers we rden met trams en treinen aangebracht. die het volgend jaar het zangersfeest zal ontvangen. Daar geen enkele ver >eniging zich daarvoor heeft aan geboden, kan die keuze thans niet plaats hebben. Da voorzitter vraagt, of misschien een der leden bij de keuze, o'ie thans het Hoofdbestuur zal doen, een wenk kan geven. De heer Kuilman onderstelt de mogelijkheid, dat men het feest te Alkmaar kan houden, waar een poging om de Groote Kerk daarvoor te verkrijgen, wel ge lukken zal. De heer Zaal sluit zich hierbij san en acht het niet onwaarschijnlijk, dat een der Alkmaarsche Zangver eenigingen zich aansluit. De Voorzitter zegt, dat hot Hoofdbestuur met deze wenken rekening zal houden, waarna wordt goedge vonden, dat aan dit bestuur verder wordt overgelaten te bepalen, waar het volgend feest zal plaats hebben. Over den dag die voor dit feest zal worden aange wezen, ontspint zich nog al eenige discussie. Vele leden achten den Hemelvaartsdag in 't bijzonder da -r- voor geschikt, dan komt men ook tegemoet aan het bezwaar van die vereenigingen, welke op Zondag niet aan een Zangersfeest kunnen deelnemen. Anderen noemen den 2en Pinksterdag. Tot een besluit komt men niet, doch het Hoofdbestuur zal ook zoo mogelijk met de te dezen opzichte geuite meeningen rekening houden. Als plaats voor de volgende Algemeene Vergadering wordt Zaandam aangewezen. Thans zijn aan de orde enkele voorstellen van het Hoofdbestuur. Over het eerste, strekkende om te be- alen, dat een lid van het Bestuur, gekozen uit een vereeniging die tusschentijds uit den Bond treedt of ontbonden wordt, aanblijft' tot zijn tijd van aftreding staakten in de vorige algemsftne vergadering de 3tera men. Thans wordt het met algemeene stemmen goed gekeurd. Ook wordt goedgevonden, dat de keuze van de stukken voor den samenzang op het zangersfeest zal plaats hebben door het Bestuur uit een opgave door de vereenigingen vóór 11 October aan den secretaris opgegeven. Na eenige gedachten wisseling werd nog aangenomen Te Heemskerk komen in de laatste dagen voortdu rend relletjes voor. De politie is met tien rijksveld wachters versterkt, die soms de menigte met den gum- miestok moeten uiteendrijven. Als oorzaken van de ontevredenheid worden Hoemdhet afschaffen van de kermis en het sluiten van de herbergen op last van den burgemeester op den avond van 17 September, toen het Koninginnefeest ge vierd werd. een voorstel om het eerste jaar contributie der begunstigers, woonachtig in de gemeente, waar het zangersfeest wordt gegeven, te stoken iu de kas der vereeniging, die het feest ontvangt. Het Bestuur had voorgesteld die gelden te storten in het waar orgfonds voor het feest te vormen, waar tegen echt»r bezwaren werden aangevoerd. Daarmede was de agenda afgehandeld. Bij de rondvraag werd gewezen op het groote belang van een meer uitvoerig critisch verslag van het zangersfeest. Het Bestuur deed de toezegging, dat het daarop zou aandringen bij de jury. Ook werd het denkbeeld ter sprake gebracht om een concours uit te schrijven. Het Bestuur was echter van gevoelen, dat daardoor de Bon i zijn eigenlijk karakter rou verliezen en achtte het daarom Diet ge wenecht thans dit punt verder te bespreken. Nadat nog door een der aanwezigen, een lid van een niet aangesloten vereeniging, enkele inlichfin£fin waren gevraagd en verkregen over het werken van den Bond, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten 's-GRAVENHAGE, 5 October. Mr. M. A. De Savomin Lohman, rechter alhier, is benoemd tot rechter te Zwolle. Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-Holland. Bovengenoemde Bond, opgericht 20 Januari 1907, hield gisteren in café „Central" zijn tweede Algemeene jaarvergadering, onder leiding van den voorzitter don heer B. Schoemaker. De vergadering werd omstreeks 1 uur geopend met een hartelijk woord van welkom, terwijl de voorzitter met een enkel woord een terugblik wierp op het af- goloopen jaar, waarin men het doel van den Bond meer naderbij was gekomen, dank zij het gehouden Zangersfeest, waardoor de samenzang zeker weer was bevorderd. Een woord van dank bracht spreker aan degenen, di» zich met de voorbereiding van het Zangersfeest hadden belast in de vereeniging „Oaderiing G moegen" t.n Purmerend, die het zangersfeest dit jaar had ont vangen en veel bijgedragen had tot het welslagen van dat feest. Daarna werden de notulen der vorige algemeene vergadering gelezen door den stcetaris den heer J. Sluis, en onder dankzegging goedgekeurd. Alvorens de werkzaamheden te vervolgen bracht de voorzitter nog eeD woord van hulde aan de heeren Petri, Time en B. Kwast, die bij het Zangersfeest zoo welwillend de taak om een verslag van dat leest samen te stellen, hebben op zich genomen. Tevens wordt medegedeeld dat aanwezig zijn de afgevaardigden der vereeniging Broek in Waterland, Ondsrling Genegen, van Purmerend, Concordia, van Westzaan, Gemengd koor van Zuidscharwoude, „Daniël de Lange", van Koog aan de Zaan, „Crescendo", van Anna PauSowna, „Vooruit" van Scherm-rhorn, „Eupho- nia", van Schagerhrug, „Adv-ndo" van Beemst-w, .Zmg en Vnendschvp", ran Edam, „Harmonie" van B lemstos-, Aftlsmeersche koorvereetuging," van Aals meer, O as Genoegen," van Assendelft 'en „Thai ia" van Hoogkarspe], Twee vereenigingen ontbreken. Nog wordt door aen Voorzitter uiteengezet, waarom het zangersfeest dit jaar in Juli niet heeft plaats gehad in plaats van V i of Juni, zooals 't reglement bepaalt. Daarna werd door den S3cretaris h°t jaar verslag gelezen, waarvoor bij den dav.k der vergadering ontvangt. De commissie tot het nazien van de reken iD g- ver&ntw oordi ng van den penningmeester, adviseerde tot goedkeuring van de rekening, waarmede de vergadering instemde. De rekening sloot met een batig saldo van f 70.248. vooral te danken aan de subsidie der Ned. Koorvereenigriog. De begrooting voor het jaar 1908/09 werd vastgesteld m ontvang en uitgaaf, tot een bedrag van f £91. Na de pauze had de verkiezing plaats van 2 bestuurs leden, ter vervanging van de heeren Psardekoper en Krol, die niet herkiesbaar waren. Den aftredenden werd door den voorzitter een woord van dank gebracht voor hetgeen zij voor den Bond hebben gedaan, in 't bijzonder aan den heer Paarden- koper, die eigenlijk de vader van den Bond kon worden genoemd, en als penningmeester steeds veel voor den Bond heeft over gehad. Da vergadering st«mde onder applaus met deze woorden in. Door het Hoofdbestuur werden als caudidaten voor de verkiezing genoemd de h^ereu J. Z\&1 te Broek op Langendijk, J. Kuilman te Schermerhorn en W. Molenaar te Bstmster. Gekozen werden de heeren Z val en Kuilman, die de benoeming aannamen. Bij loting we-den de vereenigingen „Crescendo" te Anna Paulowna, „Aalameer's gerueDgd kooi" te Afs meer en „Zvng en Vriendschap" te Edam aangewezen om de rekening en verantwoording van den penning meester na te zien. Aan de orde is thans de keuze van de vereen:ging, De afdeeling Alkmaar van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" hield niet de propaganda-commissie van den Bond van Ste nografie-beoefenaren, systeem Pont, Zaterdagavond een vergadering in het gebouw „de TTnie." In deze vergadering waartoe, behalve de leden van „Mercurius," waren uitgenoodigd het gemeentebestuur vau Alk maar, de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, de onderwijzers e. a„ traden als sprekers op de heeren M. A. Pont en J. A. P. van Leeuwen, beiden van 's Gravenhage, terwijl de heer Broekhuizen na mens de propagandacommissie de vergadering leidde. De zaal was zeer matig bezet. De heer Pont, wien het eerst het woord werd gege ven, behandelde het onderwerp: Het nut van steno grafie, in 't hijzonder voor handels- en kantoorbedien den. Ofschoon het onderwerp misschien wat droog kon worden genoemd, hoopte spreker de vergadering over het nut der stenografie zoo aangenaam mogelijk in te lichten. Althans hij zou er zijn best toe doen. Wie eenmaal goed weet, wat stenografie is, zei spr., wordt beoefenaar er van, en dat het aantal beoefenaren tegenwoordig toeneemt, en veel grooter isf dan een tiental jaren geleden, is vooral te danken aan eenige zeer bekende personen, die veel voor de verspreiding er van gedaan hebben. Stenografie is het best te vertalen door het woord kortschrift. Snelschrift wordt het ook wel genoemd, en dat is in zeker opzicht ook niet verkeerd. Kortar schrift doet sneller schrijven, d. w. z. met het zelfde aantal handbewegingen schrijft men in kortschrift of stenografie veel meer dan in gewoon schrift. En in onzen tijd, waarin het overloopt van schrijfwerk, heeft men evenveel behoefte aan een middel om sneller te schrijven, dan aan een om zich sneller te verplaatsen. Meer en meer gaat men dat inzien, en meer en meer breekt zich de stenografie zich baan. Jammer, zei spreker, dat er niet één systeem is, en de strijd over de systemen nog steeds wordt gevoerd. Wel is er een streven naar een stelsel, doch daar zal men wel niet zoo gauw toe komen. Om aan te t.oonen, hoe beknopt de stenografie is en hoeveel ruimte zij uitspaart, deelde spreker mede, dat op een correspondentiekaart bijv. men in stenogra fie evenveel schrijft als op vier velletjes postpapier in gewoonschrift. Dat is mogelijk door deze twee midde len, die men toepasteenvoud der letterteekens en be paalde verkortingswijzen. Ook in 't gewone schrift heeft men verkortingen, doch in stenografie veel meer: men laat daar alles weg, wat weggelaten kan worden. Met eenige voorbeelden helderde spreker dit op. Eerst dan is men stenograaf, wanneer men ook de stenografische verkortingen goed kent. Het onver korte stenografische schrift is niets meer dan het midden tusschen het gewone schrift en de stenografie. De stenografie dateert reeds jaar voor Christus, toen een slaaf van den Eomeinschen redenaar Cicero, Tullius Tiro het beoefende. Of hij de rede op de vergadering op- teekende, is niet met zekerheid te zeggen, waarschijn lijk werd ze hem na afloop gedicteerd en was hij dus dictaat-stenograaf. In de vorige eeuw echter is het gebruik der steno grafie meer in zwang gekomen, dank zij verschillende personen, waarvan spr. allereerst Gabelsberger noem de^ die de teekens ontleende aan het gewone schrift. Hij was de uitvinder van de grafische stenografie. Hij was departementsambtenaar in Duitschland en vond dit schrift uit, toen hij zocht naar een middel om het door zijn chef gesprokene op te teekenen. In de eerstvolgende jaren zag men nog niet in van hoeveel belang de stenografie ook werd voor de kantoren, doch later heeft ook de kantoor-stenografie een uitgebreide vlucht genomen. Uit den aard der zaak is de kan toor-stenograaf meer dictaat-stenograaf en wordt van den kantoorbediende dus niet die groote vaardigheid verlangd als van den vergadering-stenograaf. Van belang zou het zijn, dat de idee Gabelsberger gemeen goed was geworden, en de stenografie naast het gewone schrift door ieder werd beoefend. Zoo ver eigenlijke van 100 bekenden geheeten, is men echter nog niet; alleen daar waar men er voor deel in ziet wordt het kortschrift beoefend. Vraagt men nu voor wie stenografie nuttig is, dan wenscht spr. verschillende categorieën te noemen. Ten eerste studeerenden, die door stenografie het dictaat van de leeraar vlug en nauwkeurig kunnen op nemen. Spr. denkt hier aan studenten, leerlingen der H. B. S. en onderwijzers. Maar ook die zelf studeeren hebben er groot gemak van, doordat ze vlug iets uit een of ander boek kunnen overnemen. En daar 't mo gelijk is, althans met Stenografie Pont, het stenogram zonder het uit te werken, steeds vlot terug te lezen, be spaart het heel veel tijd. Ten 2de onderwijzers. Alleen wanneer het onderwijs in stenogra fie goed gegeven wordt, is het mogelijk dat men er resultaten mee bereikt, en vandaar dat spreker het gewenscht acht, dat het op de inrichtingen voor lager onderwijs werd ingevoerd als leervak. Als laatste ca tegorie noemt spr. de handels- en kantoorbedienden. Die zijn nooit klaar met studeeren, zegt spr., en na hun dagtaak kan de stenografie hen bij hun studie veel tijd doen uitwinnen. Maar niet alleen daarom is het voor hen aan te bevelen, het kortschrift te leeren Ook op de kantoren wordt het meer en meer gevraagd, hier als eisch, daar als aanbeveling. Men begint het groote gemak er van bij het opteekenen van verschil lende zaken hoe langer hoe meer te begrijpen. Ma het hier op de kantoren bijna nog niet worden ge vraagd, men weet niet hoe spoedig dat wel het geval kan zijn. Daarom zou spr. den kantoorbedienden wil len aanradenleer het zoo gauw mogelijk. Na er nog op gewezen te hebben dat stenografie op het congres voor handelsonderwijs onmisbaar werd ge acht voor het leerplan van handelsscholen, dat in het orgaan der accountants en andere vakbladen het be lang van de kennis der stenografie wordt erkend, dat het op tal van inrichtingen voor handelsonderwijs, en in den Haag ook aan de Herhalingsscholen en de Kijksnormaallessen wordt onderwezen, dat er bijna overal cursussen voor stenografie bestaan, besloot spreker. Daarna werd het woord gegeven aan den heer J. A I'. van Leeuwen, die de vraag behandelde „Welk stel sel?" Vele wegen, zei spr., leiden naar Eome, doch de eene is gemakkelijker dan de andere, zoo is het ook met de stenografie. Men kan door verschillende systemen stenograaf worden, doch de vraag is op welke wijze wordt men het het gemakkelijkst. Teneinde een overzicht te geven der bestaande stel seis deelde spr. eerst een en ander mede uit de geschie denis der stenografie van de vroegste tijden af. Langzamerhand ontstonden ook in ons land 2 soor ten van stelselsde geometrische en grafische, de eer ste ontleenen hun teekens aan den cirkel met de twee middelpunten er in en de punt. Een dergelijk stelsel is dat van Pitmande Haan en dat van Steger (het kamerstelsel). Grafische zijn de stelsels van Stolze-Wéry, Groote, ScheihanerBalt en Pont. Het stelsel Petmande Haan is gebaseerd op hoo- ger en lager plaatsen van de punt, die de klinker voor stelt, aan de rechte lijn bijv. Ruim 200 regels zijn er voor aan te leeren, zoodat het zeer lang duurt eer men ei' mee stenografeeren kan. Het stelsel Steger werd door den spr. minder ge schikt geacht, doordat het geen onderscheid maakt tusschen scherpe en zachte medeklinkers, of tusschen volkomen en onvolkomen klinkers. Het uitwerken van liet stenogram kost dus niet veel moeite. Steger he^ft dat zelf erkend, maar in de practijk winnen we 't toch, zei hij. Aan Wery komt de eer toe dat hij 'teerst propa ganda heeft gemaakt voor de grafische stenografie. Hij heeft den strijd tegen Steger aangebonden en is in zekere mate geslaagd. Na het systeem Stolze-Wéry zijn echter nog andere stelsels verschenen, de zoogenaamde moderne grafische Groote. ScheithauerBalt en Pont. Bij Stolze-Wéry zijn alle klinkers symbolisch voor gesteld. Het stelsel berust op hoog en laag plaatsen (onder of boven de schrijflijn) en het maken van dikke en dunne neerhalen. Dit alles is, zei spr., een rem ming voor de hand, ook het aanleeren van zoogenaam de logogrammen voor het verkorte stelsel levert moei lijkheden op. De moderne stelsels, die van Groote, Scheihauer Balt en Pont zijn veel gemakkelijker. De heer Groote heeft het goede beginsel der moderne stelsels, geen hoog en laag plaatsen, niet aandikken, gemakkelijke verhoudingen niet volgehouden, waardoor hij in de fouten der andere stelsels vervalt. De stelsels, die die beginselen het best toepassen zijn ScheihauerBalt en Pont. Balt heeft op de mooie beginselen van Scheit hauer het eerst de aandacht gevestigd en voor Neder land bewerkt. Hij bleef echter bij het onverkorte schrift, waardoor het onmogelijk was de genoegzame snelheid te bewerken. Pont was een der beoefenaren van het stelsel Balt, en behoefte gevoelende aan een verkortingssysteem begon hij daarmede in „de Snel schrijver." Ook andere wijzigingen werden door Pont in het stelsel noodig geacht, en zoo ontstond het stel sel Pont, dat vooral zich onderscheidt door zijn logi sche verkortingen, waardoor het stenogram zoo duide lijk mogelijk blijft. Door voorbeelden werd een en ander opgehelderd. Spr. eindigde zooals hij was be gonnen. Yele wegen leiden naar Eome. Zoo ook kan men op velerlei wijzen stenograaf worden. De gemak kelijkste wijze lijkt ons het meest, en het gemakkelijkst wordt het doel bereikt door het stelsel Pont. De voorzitter deelde nu mede, dat men zich in de pauze voor een cursus, die een half jaar zou duren en J 2.50 per maand zou kosten, kon aangeven. Na de pauze zou er voorts gelegenheid zijn om ge dachten te wisselen of vragen te stellen. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt door den heer Wijker, die het systeem Stolze-Wéry verde digde. De heer Fortuin, die eenige inlichtingen vroeg omtrent den tijd, waarin men zekere snelheid per mi nuut zou kunnen aanleeren, de meening van erkende specialiteiten op het gebied der stenografie bijv. den beer Van Aals, omtrent het stelsel Pont gaarne zou willen weten, indien de heer Pont daarover iets zou kunnen mededeelen. Tevens vroeg hij wie de leider van den cursus zou zijn. Door een der aanwezigen werd een lans gebroken voor het stelsel Rients Balt. De heer van Leeuwen beantwoordde den heer Wijker en dengene, die het voor Rients-Balt had opgenomen. De heer Pont antwoordde den heer Fortuin dat de heer Van Aals niet het stelsel Pont beoefent, doch wel onderwijst. De heer Van Aals werkt met het stelsel Stolze-Wéry, waarmede hij, waarschijnlijk de snelsle stenograaf een schitterend resultaat heeft bereikt. Het stelsel Pont is nog maar een jaar of vijf oud, en het spreekt van zelf, dat men eenmaal als de heer Van Aals aan een stelsel gewend, niet gauw tot een ander overgaat. De op te richten cursus zal staan onder lei ding van den correspondent voor Haarlem en omstre ken den heer Haas. De heer Wijker nog meer het woord vragende, stelt aen heer Pont voor in de Alkmaarsche courant verder over de zaak te polemiseeren. De lieer 1 ont acht dit echter minder gewenscht, daai het vaak tot een eindeloos geschrijf aanleiding geeft, en hij heeft niet zooveel tijd. Bovendien* zou het een herhaling zijn van hetgeen hier is gezegd. Daarna werd de vergadering door den voorzitter ge sloten, nadat nog door den heer Eike den voorzitter van de afd. Alkmaar van Mercurius, den beiden spre kers dank is gezegd voor hunne inleidingen. Een 8-tal deelnemers meldden zich voor den cursus die zoo spoedig mogelijk zal beginnen. :an, De Alkmaarsche groenten- en fruithandelaren zullen niet venten op 8 October. Verleden jaar is een der gelijk besluit genomen, maar toen verkochten groenten- venters van elders. De groenten- en fruithandelaren hebben ons gevraagd hun verzoek over te brengen, om de groenten en het fruit, noodig op den 8sten October, den dag te voren te nemen en gaarne voldoen wij aan dit verzoek. Het is ten zeerste gewenscht, dat op dien dag zoo weinig mogelijk karren langs de straten gaan, omdat deze storend kunnen werken voor de op tochten. En bovendien krijgen daardoor menschen, die anders zouden moeten werken, thans gelegenheid het feest mede te vieren I S. D. A. P. In de Woensdagavond gehouden afdeelings-vergade- ring der S. D. A. P. alhier, werd na drukke discussie besloten aan de in herstemming komende candidaten een schrijven te zenden met toevoeging van het gemeente-program der S. D. A. P. in welk schrijven de heeren beleefd werden uitgenoodigd hunne meening kenbaar te maken omtrent de belangrijkste program punten. Waar nu de antwoorden öf onvoldoende öf te vaag waren om officieel steun te verleenen, heeft de afdeeling besloten, zooals de advertentie dan ook mededeelt, om zich van aanbeveling te onthouden. De uitslag der aanbesteding tot het bouwen van een woon- en winkelh is met bakkerij voor den heer C. Wijn, onder beheer van den heer N. van der Voort, was als volgt G. Beek f 3677 B. A. Blom f 3497 F. P. de Munk f 3459A. Zuurbier f 3455 E. van Dijk f 3405 L. de Rover f 3400A. Hoekmeijer f 8400H. Louw f 3367 Gebr. Appeldoorn f 33308. Veen f 8294 W. Veltkamp en Waaijhoer f 3282J. Dorregeest f 3200 R. Holman f 3175 C. P. Asjes f 8044 A. Vos f 2985. De gunning is aangehouden. De uitslag van den voetbalwedstrijd, gisteren go- houden tusschen Ajnx en Alcmaria Victrix te Amster dam, waarop wij morgen terugkomen, is 51 in 't voordeel van Ajax. Aan deze wedvlucht, waaraan oorspronkelijk 57 dui ven zouden medevliegen, is door 48 deelgenomen, die ten 9 uur v.m., door de zorg der Kon Maréchaussée, bij partijen zijn losgelaten, ten 10 uur moesten de laatste duiven vliegen. Ten 10.51.30 uur had de eerste duif den afstand af gelegd, de laatst aangekomene werd ten 1.23.30 uur aangeboden, terwijl van 14 duiven ten 2 uur, toen het constateeren van aankomst moest gestaakt worden, nog niets bekend was. De afstand bedroeg 125 K. M. Deze wedstrijd, die door schoon weder begunstigd werd, mag als goed geslaagd worden beschouwd, daar ongeveer 2/a der medevliegende duiven binnen den be paalden tijd op het hok waren. nier volgen de namen der eigenaren en tijdstip van aankomst. J. Huiberts 12.04.30, 12.13, 11.46.30 en 11.33 uur. P. L. Volkers Jr 10.51.30, 11.31 en 11.19 uur. G. H. Waijboer 11.56 en 11.54 uur. D. Haasbroek 11.20 en 1.23.30 uur. F. Peijen 1.08 en 12.36 uur. D. IJpma 11.14.30 en 12.03. W. Hellenius 11.14, 11.16.20, 11.21, 10.55, 12.05, 11.57.30, 11.57.30 en 11.14 uur. D. Oostwouder 11.31.30 en 11.16. J. H. Porck 12.32.30, 12.04 en 11.20. J. H. P. Gouverne 12.22.30, 11.21.30, 11.25.30 en 10.56.30. Wie in dezen wedstrijd, waarvoor door den Minister van Oorlog 1 verguld zilveren-, 1 zilveren en 1 bron zen medaille, ieder met brevet en 1 diploma, uitgeloofd is, de bekroonden zullen zijn, zal later medegedeeld worden. 12. 11.17, Door de straatjeugd zijn gisteravond op den Dijk de Paardenmarkt vuurtjes gestookt, die door de politie uitgedoofd zijn, waarna de jongens werden uit eengedreven. Naar wij vernemen zal het den 9 October a. s. 100 jaar geleden zijn dat de leden der twee Doopsgezinden gemeenten, die in het begin der 19de eeuw in onze stad waren, het besluit namen zich te vereenigen tot één gemeente. De gemeente zal dit feit niet onopge merkt laten voorbijgaan. Den 9 Oct. wordt des avonds in de groote zaal der Harmonie een feestelijke bijeen komst gehouden voor leden der gemeente en genoodig- den, terwijl in de godsdienstoefening van 11 October dit eeuwfeest kerkelijk zal worden herdacht. CORRESPONDENTIE. Hat is een vaste en goede gewoonte om geen ingezonden stukken over een verkiezing op te nemen s-an den vooravond van die verkiezing. Nieuws uit Hoorn. De serie-wedstrijden. Gisteren was de tweede en laatste dag der serie- wedstrijden, uitgeschreven door de H. V. V. „Volhar ding", ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Dezen dag speelden met elkaar: 1. Sport II, Hoorn, tegen Sport II, Zaandam, ge- wonmn door Sport II van Zaandam met 0—6. 2. Holland, Alkmaar, tegen Purmersteijn, Purmerend, gewonnen door Holland met 4—0. 3 Volharding, Hoorn, tegen H.' V. Bden Helder, gewonnen dcor den H«1 ter met 1 —2. 4. Sport II, Hoorn, tegen Purmersteijn, Purmerend, gewonnen door Sport II, mst 4—0. 5. Snort II Z land&m tegen Holland Alkmaar, ge wonnen door Sport II met 4—2. 6 II. v. B. den II lder tegen Sport Ziandam, ge wonnen door den Helder met 6—1. D1 prijzen werden derhalve behaald door afdeeling A. Ie prjjs verg. zilv. Kruis H. v. B. den Helder, 2e pr. gr, zilv. med. Sport Zaandam, 3e pr. zilv. med. Vol harding Hoorn. Eereprijs zilv. med. voor beste doel- gemidddde II. v. B. den H lder. Afdeeling B. Ie prijs verg. zilv. kruis, Sport TT Zaandam. 2e prijs zilv. med., Holland Alkmaar. 3e prijs zilv. med., Sport II, Hoorn. 4e prijs bronzen med. Purmersteijn Purmerend. Eereprijs bronzen med. voor beste Sport II Zaandam. 's Avonds had in 't lokaal van den heer Egelman de officiëele prijsuitreiking plaats. De voorzitter, de heer hakker, in zijn openingswoord wijzende op de bijzon der goed geslaagde seriewedstrijden, bracht daarvoor dank aan de II. V. V. „Sport" voor haar medewerking aan heeren scheidsrechters, inzonderheid den heer Rauch, scheidsrechter van den N. H. voetbalbond, aan de vereenigingen, die aan de wedstrijden hadden deel genomen, aan de pers, en verder aan allen, die aan het welslagen hadden medegewerkt. Dat Volharding nog lang moge bestaan en steeds in bloei moge toene- doelgemiddelde,

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2