DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Meneer Focus nis globe-trotter, No. 233, Honderd en tiende jaargang 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, A?zonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DINSDAG 6 OCTOBER. FEUILLETON. BiNNE N L A N D. Telefoonnummer 3. H. M de Koningin. Nederland en Venezuela Tweede Ka met verkiezingen Koninklijke Militaire Academie. De Haarlemmerhout. Inval In een speelhuis. Relletjes. Geheimzinnig. Da mist. Straatroof. Een vreemd geval. Tramongeluk. 1 IT' ALKMAAR, 0 October. Nog is het voordoek, dat het tooneel van den Balkan afsluit voor ons, die als toeschouwers wachten op de dingen, welke er zich zullen afspelen, niet gehaald. Maar we vernemen allerlei geluiden en daaruit kun nen we afleiden, dat er véél actie is en onwillekeurig zijn we geneigd te denken, dat het spel, hetwelk straks wordt vertoond, een dramatisch verloop zal hebben. We hooren sabels rinkelen en kanonnen rollen en de persstemmen, welke we vernemen, zingen „klewang wettende krijgszangen." En telkens stijgt onze spanning. Nietwaar, hebben we niet gelezen en herle zen, dat het groote Balkanschiereiland als een schip buskruit is, dat één vonkje kan doen ontploffen, als een hooimijt, welke onmiddellijk in vuur en vlam staat, zoodra er maar één brandend lucifertje ingeworpen wordt, alsMaar genoeg, om te doen zien, dat er vefl stof voor conflicten op den Balkan is en dat één conflict noodlottige gevolgen kan hebben. Gisteren wezen we er reeds op, dat een oorlog Turkije in zijn verjongingskuur ten zeerste ongewenscht zou zijn, maar het is de vraag of deze kan worden gekeerd. Men weet, dat er ernstige geschillen tusschen Bulgarij en Turkije zijn gerezen, welke verband met elkaar hou den. Daar is in de eerste plaats wij zullen de pun ten even kort herhalen de kwestie van den Bul- gaarschen agent te Konstantinopel, die opzettelijk niet aan een diplomatieken maaltijd werd genoodigd. Dit heeft geleid tot zijn terugroeping. Daarop is ge volgd het in beslag nemen van een spoorweg op Oost- Roemelisch gebied, welke spoorweg van het grootste belang is bij een oorlog, daar Bulgarije hiervan ge bruik zou kunnen maken voor het oprukken naar Phi- lippopel en Adrianopel. En eindelijk is gekomen de onafhankelijkheidsverklaring, waarnaar men in Bulga rije al jaren heeft verlangd en waarvoor men ongetwij feld véél over heeft. Terwijl Turkije aldus door het kleine maar krachtig optredend Bulgarije wordt aangevallen, dreigt er nog uit een anderen hoek gevaar. Oostenrijk staat vol gens de berichten op het punt Bosnië en Herzegowina te annexeeren. Het verdrag' van Berlijn hetzelfde dat Bulgarije afhankelijk maakte gaf Oostenrijk- Hongarije in opdracht deze beide gebieden te pacifi- ceeren hetgeen alles behalve een gemakkelijk werk was. Het was er door de verschillende nationaliteiten en confessies steeds woelig, doch in den laatsten tijd is er een bijzondere beweging. We herinneren slechts aan het groot-Servische complot, waarvan de journa list Nastitsj de opzienbarende onthullingen deed, aan de bommen, welke gemaakt werden in de Servische staatsfabriek en bestemd waren voor aanslagen in Bosnië, Kroatië etc. En in Bosnië en Herzegowina zelf gevoelde men, dat deze beide landen, de eenigen waren in Europa, welke geen grondwet bezaten. Onder deze omstandigheden moet men het in Oostenrijk ge- wenscht gevonden hebben, Bosnië te ontrukken aan het Turksche bestuur, daarvoor gevend een kleine com- door F. DE SINCLAIR, Schrijver van Meneer Focus als hypnotiseur, enz. 5) o „Zeker, Focuski...." herhaalde z'n schoonmoeder, „en in Siberië, verkoop je ze aan de bannenlingen en op de bevroren Beliringzee aan de zeehonden. Ca roline, kind, ik vind dat plan van je man subliem hoor!.Ik heb vroeger wel es gedacht Nicolaas, dat je niet zoo erg. hm.mannelijk was. maar nou zie ik toch, dat er 'n leeuwenhart in je schapen velletje steekt. En wanneer ga je?...." Carolien had haar moeder aangezien en daarop het geen ze zeggen wilde ingeslikt, maar ze kon niet hel pen, dat ze toch blijkbaar verbaasd was. „Morgen!" sprak Focus, in antwoord op de vraag van de oude dame, „anders dooit de Beringstraat soms open „O ja en dat zou jammer zijn.en hoe lang duurt dat uitstapje, denk je?. Meneer Focus nam 'n gewichtige houding aan, streek even met z'n hand over z'n oogen als iemand die juist kort te voren enorm veel studeerde en peins de en zei dan: „Ik denk ongeveer twee jaar.... als ik 'n beetje doorstap. maar ik haast me natuurlijk niet. „Nee daar heb je gelijk an," zei mevrouw Stigmaat erg zacht en toegevend en dan na 'n oogenblik van stilte met iets erg opgeruimds in haar toon: „Zie zoo Carolien willen wij samen die wasch nou even afreklcen. 't goed op zolder is nog vochtig. Ni colaas zal nog wel 't een en ander in moeten pakken. voor z'n. hm. voetreisje!. De heer Focus, 'n beetje onthutst over de vreemd- kalme wijze waarop z'n geweldig sportief plan werd aangenomen, keek de beide dames es aan en verliet dan aarzelend de kamer. pensatie, 11. 1. de ontruiming van het Sandsjak Novi- j bazar. Zóó zullen dus waarschijnlijk èn Bulgarije èn Oostenrijk gelijktijdig een daad van vijandschap je gens Turkije verrichten. Twee punten zijn hierbij merkwaardig. In de eerste plaats, dat beide vorsten vroeger het juiste oogenblik voor het begaan van een dergelijke daad niet gekomen achtten, en in de tweede plaats, dat zij geschiedt, nadat keizer Frans Jozef en vorst Ferdinand, thans de, Tsaar van alle Bulgaren, elkaar in Boedapest hebben gespro ken. Men kan de gedachte niet van zich afschuiven, dat hier gemeenschappelijk overleg heeft plaats gehad. En de vraag rijst: Hoe zal Turkije zich gedragen? Het is haast niet aan te nemen, dat het Ottomaan- sche rijk zich bij zulk een kras optreden zal neerleg gen tenzij de ijzeren wet van de noodzakelijkheid er toe dringt. Turkije is niet gereed voor den oorlog. Wel is het leger aanzienlijk sterker dan dat van Bul garije (sterkte resp. in oorlogstijd nominaal 1.516.000 en 380.000 man) maar de mobilisatie duurt lang en er is geen geld dat zijn overwegingen waarmede, als het eenigszins kan, rekening gehouden moet worden. Van groot gewicht is verder de vraag wat de groote mogendheden gaan doen. Het geldt hier een zeer belangrijk vraagstuk: of een internationaal verdrag, zoo maar mag worden ge- achten, en in de tweede plaats, dat zij geschiedt, nadat kenden, hieraan hun goedkeuring verleenen. Deze kwestie raakt ook de verhouding der mogendheden on derling. Reeds nu blijkt, dat er geen eenstemmigheid op dit punt heerscht. Maarnog is het voordoek neergelaten. Wij kunnen slechts de kwesties aanroe ren, meer niet. Strakjes, als we een blik moge* wer pen op hetgeen er gebeurt, kunnen we conclusies trek ken. Voorloopig moeten we ons tevreden stellen, met het vermoeden, dat er daarginder ernstige dingen staan te gebeuren, en dat het „Oosten" thans onze be langstelling waard is. H. M. d« Koningin heeft bij het heerlijks zomerweer van den laatsten tijd nu en dan van de buitenlucht kunnen prcfitueren. Te N '.w-York is een telegram uit Willemstad ont vangen, d.d. 4 October, meldende, dat, volgaas berichtec door een stoomboot uit Venezuela gebracht, C-»st?o in den Senaat heeft medegedeeld, dat hij weig-'d -, de tweede nota van Nederland in ontvangst to neamu. De President kreeg later twee bloedspuwingen en werd ia hulpeloozea toestand naar zijn wouiug vervoerd. De buitealaudsche correspondenten zijn overtuigd, dat Castro vachten zal. Het beet, dat de bevolking ie Li Guayra en Maracaïbo zich in staat van tegen weer b eagt voor da Nederlandse he blokkade, die tegen 3 November verwacht. Het partijbestuur van de S. D. A P. heeft geadviseerd Zoodra hij weg was, wierp mevrouw Stigmaat ds sloop, die ze al in haar handen genomen had op tafel, scheen eensklaps te groeien in lengte en sprak dan tot haar dochter „Kind, dat kon-ie nooit beter verzonnen hebben!" „Och wat...." pruilde Carolien, „hij is gek, of hij wordt 'tmet z'n zeehondenMaar hij gaat niet. tenminste zoolang ik hier in huis nog wat te zeggen heb. „Hij gaat wèl!" riep mevrouw Stigmaat op vasten toon, en als haar dochter niet reageerde op deze gede cideerdheid, herhaalde ze: „Hij gaat wèl en ik zal je zeggen waarom! Luister es. 't Is jouw man, dus. enfin, hm. ik wil je niet opzetten tegen 't wezen, dat je op t' stadhuis.... nou ija, waar je mee ge trouwd bent. Maar als 't je man niet was, zou ik zeg gen, dat-ie 'n. afijn dat doet er ook niet toe. Maar jij weet net zoo goed als ik, dat voor Nicolaas alleen waarachtig geluk is weggelegd, wanneer-ie aan onzen leiband loopt." Carolien knikte. „Daar ben ik zoo van overtuigd," vervolgde mevrouw Stigmaat, „dat ik zeker weet, dat Nicolaas regelrecht in z'n ongeluk zal loopeu, zoodra-ie de steun van onze liefhebbende armen in figuurlijken zin bedoel ik natuurlijk 'n oogenblik mist. „Maar kind, mannen zijn de ondankbaarste creatu ren van de schepping. Nicolaas denkt, dat de banden van liefde, waarmee wij hem wel es tegen z'n zin naar ons toetrekken, slavenketenen zijn. zie-je en nou is 't er niks beter geschikt om hem van die dwaling te genezen, dan juist deze voetreis van hem." „Dat begrijp ik nietsprak Carolien. „Dat valt me van je tegen" antwoordde de moeder, „kijk es hier kind, je weet heel goed, dat we ons 'n tijd lang noodeloos bezorgd hebben gemaakt over die dolle-hondenkwestie en toen Nicolaas dacht, dat-ie hypnotiseeren kon." Carolien knikte. „Nou, toen, bij die gelegenheid heeft mijn prestige als schoonm.ik bedoel als oudere vriendin, gele den, waiït toen was ik 'n oogenblik waarachtig bang voor 'm." aan ia ssh ntij ische verkDzingidh.'t district S:.eek niet dpil te nemen, A-in den uitslag der herexamens hebben alsnog oldaan V..n het lste naar het 2e studiejaar Infanterie hier te lanie: W. F. Breman, D. M. Nierstrasz, A. D. A. Ti! anus. H. G. van Voorthuijsen, J. C. Bouacholte. Infanterie Oost-IndiëA. W. Allirol, A. J. Bakker, G. B. C. Fe- kens, J. H. Krabbenbos, C. O. van Kos teres II. J. Grove. Cavalerie hier te lande: A. A. van Marion, W. A, van Tiet.koven. Arüllno hier te landeJ. C. van Apeldoorn, J. Fabiui, E. Frenkel, M. H ybroek, L. van Hulst, C. H. Iw e, J. H. F. Kerkhoff, W. J. A. Schwing, J. F. van der Staay, L. H. Stolk, W. Thomsen. As tilierie Oost-Indië W. L er.derts. Genie hier te lands H. P. J. Schut, H. J. M. Wy- moldy Daniëls. Van het 2e naar het 3e studiejaar Infanterie hier te lande J. J. P. Berrnink, H. Bueno de Mesquits, C. Koopman, A. A. H. Oudshoorn, B. Spruijt. Infanterie Oost-IndiëJ. P. H. van Aalst, C. P. Cheri ux, L. Drijber, H. K. Franken, E. C. M. C. Smith, F. H. Vreelirsg, P. H. Wyshijer. Cavalerie hier te lande R. J. Hinlopen. C ivalerie Oost-Indië F. Brevet, A. A. Brouwer, J. J. P ls Rijckan. Artillerie hier te lande Jhr. K. J. van den Brc.n- deler, A. C. E. Brosius, P. J. Enter, .J. J. van der Eyk, K. A R. van Haeften, J. D. W. Kalkman, J. Mar&chüi, T. A. L. Moiliuger, A. A. van Oorschot, jhr. D. W. Sickinghe, W. J. van der Staaij, A. J. Staal, P. M. R. VerBteegh, W. F. H. Zogers. G mie hier te lande: J. T -rkuhle. GEMENGD NIEUWS. N.iar aanleiding van een klacht van de heeren Bolderdijk c.s., over de misvorming van den Hout door d n tt-g nwoordigen architect daardoor, den heer Leon. A. Springer, stond de raad san B. en W. een crediet toe, om door deskundigen te laten beoordeelen, of die klacht recht van bestaan had. Dit onderzoek heeft nu plaats gehad door de commissie voor den Hout en de Plantsoenen en den heer Springer, in het bijzijn van een particulier deskundige, een hoofdambtenaar van de Heide-maatsch ippij en een hoofdopzichter van de plantsoenen in een onzer grootste gemeenten. Haar rapport kan eerstdaags worden tegemoet gezien. W ierom hs=ft ds inspecteur van pali< ie, de heer Goik'i te Amsterdam oen inval ic 9eri huis gedaan, w;ar ver no-d ward, dit op verboten tijden word ge tapt en gespreid. Tnaaa gold do inval perceel Govert Flinckstraat 205. Een 14-tal personen, ondier wie een 5-tal v.ouwvn, werd in het huis aangetroffen. In de keuken vond de politie een vrorraad sterken drank. E^n detachement infanterie is uit Gouda naar Berg ambacht vertrokken, naar ve: luidt tengevolge der plaats gehad hebbende roll-ij eg. D militairen moesten evenwel terugkeeren, weg.-na gobrek aan huisvesting. „Ja, ik ook...." beaamde Carolien met 'n huive- ring. „E11 sedert, vervolgde mevrouw Stigmaat, „is die oude verhouding, zoo gewenscht voor ons en zoo waar achtig noodzakelijk voor eeu zwakken man als Nico laas, nooit meer voldoende hersteld. Maar nu. nu komt alles weer terecht. Hajij bent met hem ge trouwd! Maar ik ken de mannen beter dan jij. Holle vaten zijn 't. Windbuilen, luchtbalonnenHij wil 'n voetreis makenperfekthij zal 'n voetreis maken, maar wij. miju dochter. en hier kreeg de toe spraak van mevrouw Stigmaat iets van een preek „wij zullen voor hem zijn als die twee engelen van dat jongetje in dat versje, een aan z'n linkerzij, een aan z'n rechterzijwij trekken met hem mee „Naar de zeehouden?" vroeg Carolien nuchter en ongeloovig. Mevrouw Stigmaat haaide haar schouders verachte lijk op. „Maak je daarover niet bezorgd. „Maar ik hou lieelemaal niet van wandelen 1" riep Carolien, lang niet instemmend met 't zonderling op timisme harer moeder. „Wij wandelen uiet, dat laten we hem dóen, maar wij gaan met den trein vooruit en wachten hem op en dan zul je zien. '11 Raadselachtige glimlach speelde op de lippen der oude dame; tegelijkertijd legde ze haar vinger veelbe- teekenend op den mond, want Mietje kwam binnen 0111 voor de koffie te dekken. VI. Mevrouw de douairière Fricandeau, geboren Smik kel, stond voor den spiegel en legde in de keelbanden van haar kapothoedje '11 zorgvuldigen strik, beschouw de vervolgens met blijkbaar welgevallen haar vleezig rond gezicht en wendde zich dan tot haar gezette doch ter, die geheel gekleed om uit te gaan aan de tafel zat en vruchtelooze pogingen aanwendde om met een haarspeld de knoopjes van de glacés over haar dikke polseu dicht te trekken. Twee van die knoopjes ben gelden reeds droefgeestig aan witte draadjes naar beneden en toen haar moeder omkeek, bezweek juist Men meldt uit IJmuiden Ia d n r.scht van Vrijdag op Z->terd-;g zagen de bemanning van de sleepboot „Aasisfert" en eenige vletterlieden, wier vlet hij de „Assistent" lag, op den Zaidpier eea man loojer, die nogal vreemd det d <11 bïj een groet niet teruggroette. Eenige oogeablikkoa daarna zag£a zij d»n zonder ling tusschen da blokken verdwijnen. Met liutaarns werd alles afg zocht, doch niets gevonden. Eren later zïgan zij den man weer verschijnen om even spoedig weder te verdwijnen. Tom de vlette;lie ien bij de stoomboot kwamen, wa; hun vlet verdwen n. I d <a omtrek werd de zee afgezocht, doch r.ocu man, noch vlet teruggevonden. Te Blauwkapel is tengevolge van de dikke mist, die na tienen ove~ het land hing, een automobiel in h-t fortwater gereden. De inzittenden wisten tr. alle intijds uit te springen. Terwijl men de auto opvischte, werd een lijk opgevischt. Dit bleek evenwel niet met het auto-ongeval in verband te staan. Moordaanslag. Zondagavond heeft een 24-jarige los werkman te Haarlem ia de Tulpenstraat uit minnenijd e n oord- sanslag gepleegd op de 20-jarige dienstbod; Maria L. de Jongeman. Hij bracht het meisje met sen knipmes een ernstige w< nde aan het gelaat toe. Na verhoor door de politie is de dader weer op vrije voeten gr- steld. Het 10-jarig zoontje van den kleermaker M. aan den Zwanenburgwal te Amsterdam kreeg opdracht van zijn vader een zwart co tuura naar een klant te brengen. Nauwelijks had het kind de woning ver laten of een onbekende ontrukte het kind het costuum en ging er mee aan den haal. In de Warmoesstraat is, terwijl de broodbezor ger een klant bediende, een gevulde broodbakkers wagen meegevoerd. Zekere Da J., te Leerdam, door het hof te Arnhem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden, is dezer dagen opgeroepen om 7 Oct. a.s. zijn straf te gaan uitzitten. Da veroordeelde zal aan deze uit- noodiging niet voldoen, zooala hij in een adres aan H. M. de Koningin en aan den minister vsn Justitie zegt, omdat, indien hij zelf den moed tot zelfmoord mist, zijn moeder hem zal dooden. Buiten den veroor deelde om worden pogingen aangewerfd, om door een der Kamerleden den betrokken minister ia de Tweede Kamer over dit vonnis te interpGleercn. (T'-l.) Op do Ceintuurbaan bp de Van der Helststraat te Amsterdam had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Een heer, de 37 jarige H. M. Roëll, die in het gezelschap eener dame de tramrails wilde oversteken, werd door een w>;gen van lijn 4 aangereden. Do on gelukkige viel vlak yóór de tram en werd «en eind- W8' gs voortgeschoven vóór het rijtuig tot stilstand gebracht kon worden. Eeu lichte heracheaschudding, een gebroken been en een ernstige kwetsuur aan het hoofd, neus en mond werd geconstateerd. nummer drie met 'n soort knaleffect, terwijl gelijktij dig 'n vleezig stuk duim door 'n gebarsten naad naar buiten proestte. „Nu lieb ik met m'n lianden drie kwartier in ijswa- ter gezeten en nog kan ik er niet in," pruilde de doch ter. „Maar Azalia is het dan je nummer wel?" vroeg de moeder. „Natuurlijk Mama.'t is m'n nummer. 98/.t. kijkt u maar, maar 't schijnt met de handschoenen te genwoordig net te gaan als met de wijnflesschen, ze worden hoe langer hoe kleiner „Ja kindlief," beaamde de douairière, „en bleef het maar bij wijnflesschen en handschoenen, maar de for tuinen van respectabele families, die krimpen nog het hardst van alles," en '11 beetje mistroostig bij die ge dachte, viel de zwaarlijvige vrouw met '11 zucht op de verschoten ottomane, die in den hoek vau de kamer stand. Azalia antwoordde niet, klemde haar vleezige lippen op elkaar om de knellende pijn te verbijten en haalde dan met 'n zucht van verlichting de haarspeld terug. Knoopje nummer vier hield. „Wil u nou heipon aan de andere," sprak ze, „want als ik deze hand beweeg, barsten er nog meer naden o gottegot.te.ik weet toch al niet of ik het uit houd. m'n pols is afgebonden, ik voel 't bloed overal kloppen...." en 'n beetje ongerust bekeek ze haar onderarm, die om den handschoenrand, blauw rood gezwollen was. „Ja lieve kind...." suste haar moeder, ,,'n beetje lijden moet je er voor over hebben.... je had mijn taille moeten zien, toen je brave papa mij vroeg. acht en vijftig centimeter. en je weet. ik spreek niet van nu. maa." mijn taille was destijds een me ter tienmaar ik verdroeg het den heelen dag je papa zag me, raakte dadelijk gecharmeerd óp me., dat had ik er mee bereiktmaar toen ik 's avonds thuis kwam, viel ik flauw, ze dachten van de emotie natuurlijk, maar ik was dichtgesnoerd van binnen... odie pijn.en jij klaagt over 'n handschoen (Wordt vul volttd).

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1