STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Harenkarspel. Uit Heer-Hugowaard. Uit Orootschermer. Uit Schagen. Najaars-veemarkt te Zaandam. Vereen^out Igde speli ng. Een lage daad. Eene nieuwe chocolade. 388ste Staatsloterij. Nieuws uit Hoorn. Herstemming-gemeenteraad. Schietwedstrijd. Gemeente-slachthuis. Laatste Berichten den ontsmettingsoven. Te begrijpen, dat bet been en weer sturen beel wat geld kost. De afdeeling hoopte, dat ook de kosten van toezending en terugontvangst zullen zijn inbegrepen in de ontsmettingsprijzen. De heer A. H. Teljer, lid der commissie van beheer, wees er op, dat voor onvermogenden de onkostenreke- ning lager is. De afdeelingen dienen daarop te letten. Voorts wees hij er op, dat vele afdeelingen eigen kis ten bezitten. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren: jhr. ,T. A. Hoeufft, penningmeester der afd. Amsterdam, ter vervanging van wijlen den heer Van Eden. W. D. Haitsma Muiier, voorzitter van de afd. Spaarndam, en W. C. Visser, voorzitter van de afd. Nieuwe-Niedorp ,in de plaats der heeren mr. D. E. van Lennep en G. Looman. De heer mr. H. J. 0. van Tienen werd met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens werd de begrooting over 1909 in zijn geheel behandeld. Over den postSubsidie aan de Noord-Holl. ver- eeniging tot bestrijding der tuierculose, waarvoor een bedrag van f 2000 werd uitgetrokken, ontstond eenige discussie. De afd. Velsen wilde weten of men deze post bindend denkt te maken voor de jaarlijksche begrooting. De heer D. van Lsijden antwoordde hierop uit naam van het hoofdbestuur, dat het zeer zeker op den weg van het Witte Kruis ligt genoemde vereeniging zooveel mogelijk te steunen. Hij wenscht dus dezen post op de jaarlijksche begrooting gehand haafd te zien. Het bedrag, dat daarvoor uitgetrokken wordt, zal afhankelijk zijn van den staat der finan ciën een oplossing die door de vergadering onder applaus word goedgekeurd. Verschillende afgevaardigden brachten hierna kwes ties van huishoudelijken aard op het tapijt, waarna de bijeenkomst werd gesloten. In clubjes begaven de afgevaardigden zich naar het terrein achter het Oude Buitan Gasthuis om de proeven met de ziekentransportmiddelen bij te wonen. Tot hoofdingeland van den polder Gsestmer-ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) is vanwege de banne HarencaTspel benoemd de Heer W. de Jongh te B3rgen. De Heer J. Swan periodiek aftr. als zoodanig, had verzocht voor eene herbenoeming niet in aanmerking te komen. Ma afgelegd toelatings-examen werd door de Holl. Maatsch. van Landb. aan J. Geusebroek een beurs toe gewezen van 100 voor het volgen van den wintercur- sus aan de Landbouwschool te Schagen. Alhier is beroepen als predikant de heer F. A. France, predikant te Akersloot. Den 6den vergaderde alhier de raad der gemeente. Onder de ingekomen stukken was het proces-verbaal der kasverificatie, aanwijzende eene ontvangst van 124651.18®, eene uitgaaf van 113088.295, kassaldo 11562.89. De gemeentebegrooting, dienst 1908, werd aangeboden en tot onderzoek in handen gesteld van de heeren Roggeveen, Feisser en Bijpost. Tot onder wijzer voor het herhalingsonderwijs werd benoemd de heer Th. Roep, tot concierge aan de gemeenteschool A. Prins. Aan de pomp op de Gedempte gracht zal een lantaarn worden bevestigd, die bij brand gebezigd zal kunnen worden om in het ruim van de pomp te zien voor aanhechting der slangen. Den heer P. van Twuijver werd op diens verzoek 1' egestaan een tweeden uitgang aan zijn woning te hebben. Aan den tuinman Speets zal de aanleg van een plantsoen op de gedempte nieuwe laagzij worden opge dragen voor eene som van 355. Voor grind, zand en ijzeren hekjes aldaar, werd nog een som van 371 uitgetrokken. Tot eenige gevraagde afschrijvingen hondenbelas ting werd toestemming gegeven, waarna de raad in comité ging ter behandeling reclames hoofdelijken om slag. Uit de „Egmonden." Bij gelegenheid der Egmondbinner kermis, die dit jaar wel begunstigd werd door mooi weer, maar niet bijzonder druk was, als gevolg vi n den slechten oogst, werd er eene harddraverij gehouden, waaraan slechts 8 paarden deelnamen. Als overwinnaars traden uit het strijdperk de rossinanten van de heeren P. Meijne, le prijsC. Strcoker, 2e prijsP. Groen, 3e prijs en P. M-yne, 4e prijs. De groote najaars-veemarkt te Zaandam zal worden gehouden op Donderdag 15 October a.s. Tot bevorde ing van den aanvoer en den handel op deze markt zijn door de Marktcommissie en de Ver eeniging tot opbeuring der Weekmarkt aldaar de vol gende premiën uitgeloofd f 20.—, f 10.f 5.en f 2.50 voor degenen, die van de door hen aangevoerde runderen het grootst aantal stuks verkoopen f 5.— en f 2.50 voor de grootste aanvoerders van varkens, evenveel voor die van scha- P' n en een gelijk bedrag voor de grootste etai els kaas. Wat de koopers aangaat, ontvangen dezen voor elke koe, die op de markt aangekocht wordt f 1.—, voor elk v»rk»n f 0 50, voor elk schaap f 0.25 tn voor elke stapel kaas f 2.50. Bovendien worden voor de grootste koopers van runderen nog twee premiën, van f 10.— en f 5.— be schikbaar gesteld. Op deze markt worden ook de koeien, varkens, schapen, de kaas, voor de 7e Zaanlandsche Verloting aangekocht, echter buiten mededinging der uitgeloofde prezen. Te Winschoten is op het gymnasium en de H. B. school de vereenvoudigde Rpelling na het eindigen der zomervacantie niet algemeen ingevoerd, zooals anders de bedoeling der leeraren was. Met het oog op de vele ingebrachte bezwaren, waarvan voor een deel de gegrondheid niet ontkend kon worden, is naar de N. R. Ct. mededeelt bepaald, dat slechts die leer lingen de vereenvoudigde spelling mogen schrijven, welke daarvoor de schriftelijke instemming van' hun ouders kunnen overleggen. Het gevolg hiervan is ge weest, dat tal va t leerlingen, die reeds tot het schrij ven van de nieuwe spelling waren overgegaan, thans weer de spelling van De Vries en Te Winkel moeten volgen, omdat hun ouders de schriftelijke goedkeuring niet wilden afgeven. Gisteravond haar werkhuis in de Vredenoordstraat te Rotterdam verlatende, werd vrouw J. ten Z., gevolgd door haar man, W. W. D., die haar verlaten heeft. Vermoedende dat hij niet veel goeds in den zin had, nam zij het besluit in een politiepost hulp te zoeken. De man scheen haar voo nemen te raden, want een paar huizen vóór de politiepost, sprong bij op haar toe en goot den inhoud van een flescbje 'dat hij in zgn binnenzak droeg, over haar uit. Dit flescbje hield vitriool in. De vrouw kreeg het grootste gedeelte van den inhoud over haar kleeding, waarin gaten gebrand zijn, maar ook brandwonden aan den rechterarm en in den hals. Er zullen onder onze lezers weinigen zijn, die nog geen kennis hebben gemaakt met de uitmuntende eigenschappen van Blooker's Daalders Cacao. De groote opgang welke dit artikel binnen korten tijd heeft gemaakt, gaf de firma Blooker aanleiding om ook op het gebied van chocolade iets bijzonders te fabriceeren en onder den naam Blooker's Daalders Chocolade in den handel te brengen. Deze chocolade bezit goede eigenschappenze is niet te zoet en zal juist in den smaak vallen van hen die gewend zijn weinig suiker in koffie of thee te ge bruiken. Zij die tot nu toe buitenlandsche chocolade kochten en daarvoor een overdreven prijs betaalden, kunnen thans belangrijk goedkooper een fabrikaat bekomen. Trekking van heden. 5e klasse 14e lijst. No. 1686. 3094, 11680, 12563 eu 13621 elk f 1000. No. 103, 1082, 3049, 10196 en 11482 elk f 400. No. 2104, 2844, 3410, 10593, 11793, 12994 en 18282 elk f 200. Een studiereis. Gelijk we in ons nummer van Zaterdag reeds mede deelden, werd onze stad gisteren bezocht door een ge zelschap van 35 Duitsche, 2 Fransche en 2 Belgische la ndbouwscheikundigen. Aangekomen met den trein van 9 uur, begaf het ge zelschap zich naar het Landbouwproefstation en de Proefzuivelboerderij, waar Dr. Van der Zande de gas ten verwelkomde en in het kort besprak, wat ze te zien zouden krijgen. Daar werden aan de bezoekers voorgesteld de hee ren Chr. Oortman Gerlings en R. Visser, als bestuurs leden der proefzuivelboerderij, Boekhout, bacterioloog, Dr. Sche.y, zuivelconsulent en C. J. van Overzee, di recteur van 't Kaascontrólestation. De laatste deed eenige mededeelingen over de kaascontröle. Er werden vertoondde Edammerkaasbereiding in de verschillen de stadia van verwerking van de melk tot kaas, Edam mers van zeer verschillend vetgehalte, zooals die te genwoordig in denzelfden vorm in den handel ge bracht worden, Edammerkazen met het garantie-merk van het K. O. S., garandeerende minstens 40 vet, geel of rood van korst en in blaas, de wijze, waarop het merk wordt aangebracht, de monsterneming door den controleur. De heer Boekhout toonde hoe het asep- tisch melken geschiedt, terwijl verder nog werden be zocht de laboratoria van het proefstation en de bacte riologische afdeeling. Daarna werd een bezoek gebracht aan het laborato rium van den zuivelconsulent en dat van het daarin gevestigde kaascontrolestatioh op het Breed. Daar werd de methode van onderzoek getoond. Na nog een wandeling door de stad te hebben gemaakt, werd de I.uneb gebruikt in het Doelen-hotel, waarna het gezel schap naar Friesland vertrok. Ongetwijfeld is het voor de Nederlandsche kaascon trole van groot belang te achten, dat zoovele buiten landsche scheikundigen met haar werking en doel heb ben kennis gemaakt, maar van nog meer belang is het (gisteren reeds door ons medegedeelde) feit, dat meer dere kaasfabrieken besloten hebben haar sympathie voor de zaak in een daad om te zetten, door als lid der vereeniging toe te treden. De uitslag van de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad was: District TI. Uitgebracht 663 geldige stemmen (meerderheid 332). De heer D. Govers verkreeg 365 stemmen, de heer W. Wolzak 298, zoodat eerstgenoem.- de gekozen werd. District III. Uitgebracht 666 geldige stemmen, waarvan de heer J. Pot 382 kreeg en de heer J. F. M. Endel 284, zoodat de heer Pot werd gekozen. De uitslag van de stemming op 22 September j. 1. was District II. Uitgebracht 665 stemmen, waarvan ongeldig 8. Meerderheid 329 stemmen. J. A. B. Fenijn 203 stemmen. W. Wolzak 233 stem men. D. Govers 221 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tussclien de heeren W. Wolzak en D. Govers. District TIL Uitgebracht 620 stemmen, waarvan ongeldig 15. Meerderheid 303 stemmen. J. F. M. Endel, 250 stemmen, J. Pot 233 stemmen, J. 1 erdam 122 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. F. M. Endel en J Pot. Bij de eerst stemming voor de verkiezing in 1907 in district TI kreeg de heer G. W. Melchers 243 stem men, de heer Endel 196 stemmen, de heer Govers 153 stemmen en de heer K J, Koster 89 stemmen. Een herstemming had daarna plaats tusschen de heeren Melchers en Endel, met het resultaat dat de heer En del kreeg 236 stemmen en de heer Melchers 286 stem men, die dus gekozen was. Uitgebracht werden toen bij de eerste stemming 530 geldige stemmen. Het aantal kiezers in district II bedraagt thans 929, dat in III 891. Bij den op Maandag 5 October 1908 gehouden schietwedstrijd te Bsrgen, door de Alkm. Scherpschut- tersvereeniging met rijksgeweer, model 95, afstand 200 M., behaalde de heeren Job. Wi yling le prijs met 117 punten; F. Dekker 2e pr. met 116 p.; J. Zuurbier 3e pr. met 95 p.H. B. Goettel 4e pr. met 90 p.Schoone 5e pr. met 89 p.Jac. Tjeertes 6e pr. met 87 p. Wedstrijd buks, afstand 12 Meter. F. Dekker le prijs 187 p. nten J. J. de Roos 2e pr. 185 p.Joh. We yling 3e pr. 181 p.P. Heckert 4e pr. 180 p. J. P. Querelle 5e pr. 179 p. P. Bosman 6e pr. 172 p. Over de maand Sept. had het volgende aantal slach tingen plaats 48 paarden, 1 os, 81 koeien, 13 pinken, 39 vette kalveren, 6 graskalveren, 131 nuchtere kal veren, 25 schapen, 2 lammeren en 377 varkens, totaal 723 stuks. Hiervan werden uit nood geslacht of waren gestor ven, afkomstig uit deze en andere gemeenten, totaal 2 stuks. Ingevoerd werd: 144D/2 K.G. paardenvleescb, 4041/, K.G. rundvleesch, 236^/2 K.G. vetkalfsvleesch en 20 K G. varkensvleescb, totaal 21021/z Kilogram en 13671/, K.G. rundvet, 41D/2 K.G. schapenvet en 20 K.G. var kensvet, totaal 1799 K.G. Afgekeurd werden4 varkens en 1 schaap, totaal 5 stuks. van koeien: 49 longen, 11 levers, 3 darmen, 2 harten, 2 uiers, 3 milten, 1 buikspeekselklier, 2 baar moeders, 62 K.G. vet tn 8 K.G. vleeech. van varkens 375 longen, 38 levers, 21 buikspeek selklieren, 23 darmen, 6 harten, 3 tongen, 6 m lten, 3 baarmoeders11 nieren, 561/2 K.G. vet en 15 K.G. vleesch. van paarden: 52 longen, 1 baarmoeder, 1 milt, 1 lever. van schapen 20 longen, 3 levers, van nuchtere kalveren4 Iongen, 1 lever, 1 hart, 1 K.G. vleesch. van vette kalveren 2 zwezerikken. van pinken 4 longen en 1 lever, van graskalveren 1 lever, van lammeren 4 longen, 1 lever. De gebeurtenissen op het Balkanschiereiland heeft al een zee van inkt over de geheele beschaafde wereld doen uitstorten en het is niet gemakkelijk e6n leesbaar overzicht te geven van hetgeen de buiten landsche bladen en de nieuwsagentschappen mede- deelen. Wederom doet zich thans het feit voor, dat de couranten bijna alleen maar nieuws over deze ge beurtenissen geven. Terwijl er anders telegrammen uit de geheele wereld zijn, ontbreken die thans ten eenenmale. Het is een eigenaardig raadsel, daar het niet aan te nemen is, dat de bladen dergelijke tele grammen laten liggen, of dat de berichtgevers uit andere oorden der wereld nu maar gaan zwijgen. Wanneer wij een greep doen uit de berichten-chaos, dan beginnen wij met den tekst van het manifest, door Ferdinand I voorgelezen: „Door den wil van den onvergetelijken bevrijder van het Russische volk en geholpen door Roemeensche vrienden, zijn sinds 1878 de ketenen van het (Turk- sche) juk verbroken. Sindsdien hebben de Bulgaren onvermoeid gearbeid aan de ontwikkeling des lands, ten einde het waardig te maken om zijn intrede te doen in den familiekring der beschaafde volken met gelijke rechten. Niets mag Bulgarije op dien weg tegenhouden. Het Bulgaarsche volk en zijn hoofd moeten eens van zin zijn, en bezield door éénzelfde streven. De ontwikkeling van het land werd tegenge houden door illusies, van welke het opgeven een ver koeling teweegbracht tusschen Bulgarije en Turkije. Wij verheugen ons in de politieke verjonging van Tur kije. Dat land en Bulgarije beide vrij en onafhan kelijk zullen in zeer gunstige conditie verkeeren om de bestaande vriendschapsbanden te bevestigen en er nieuwe aan te knoopen. Met dat denkbeeld voor oogen proclameer ik het onafhankelijke koninkrijk, in de overtuiging dat deze daad de goedkeuring zal verwer ven van de groote mogendheden. Leve het volk en het onafhankelijke Bulgarije." De voorzitter v&n de Kamer, de minister-president en het ministerie boden den Souverein den titel aan van „eersten koning van Bulgarije," welke door den vorst werd aanvaard. De toestand te Sofia wordt als volgt geschetst door den berichtgever van de Berl. Lok. Anz. „De blijde volksbetoogingen duurden gisteren (het telegram is van 6 October) van 3 uur in den namid dag onafgebroken tot in den nacht door. Troepen menschen trokken door de straten onder het zingen van liederen, met militaire muziek voorop. Voor alle gebouwen der consulaten hadden ovaties plaats. De ambtsgebouwen en de openbare tuinen waren geïllu mineerd. Zeer druk was het bij het casino der officie ren, waar de officieren militaire liederen zongen. Fak keldragers renden door de stad, de straten waren vol voetgangers. De vreugde is groot, maar nergens ko men buitensporigheden voor. In de oude hoofdstad Ternowo had een fakkelop tocht plaats. Een reusachtige menigte hield geestdrif tige betoogingen voor het paleis. De kroonprins ver scheen voor het venster en bedankte in deze bewoor dingen: „Met de hulp van het Bulgaarsche volk heeft mijn vader een groote daad volbracht. Leve het Bul gaarsche koninkrijk I" Tsaar Ferdinand en zijn ministers brachten den nacht van 5 op 6 October in een trein aan het station door. Een der berichtgevers meldt dat ze om 91/2 uur nog niet opgestaan waren nu ze hadden een gehee- len nacht in te halen, daar ze van Zondag tot Maan dag beraadslaagd hebben. In Konstantinopel blijft men zich kalm houden. De pers troost de bevolking met de mededeeling, dat men alles heeft voorzien. Het „Berliner Tageblatt" ontving gisteren een tele gram uit Saloniki, waar het om 12.30 was opgegeven, dat afkomstig was van het Jong-Turksche comité en dat aldus luidde: „Het centraal-comité voor eenheid en vooruitgang heeft, kennis gekregen van het door Bulgarije geno men besluit om zich onafhankelijk te verklaren en van het plan van Oostenrijk-Hongarije om zich meester te maken van Bosnië en Herzegowina. Het beschouwt deze beide gebeurtenissen als een aanslag op de rech ten van Turkije en protesteert luide in naam van de menschheid tegen dit bewijs van slechte bedoelingen der beide bovengenoemde landen tegen een volk, dat zich bevindt in de evolutie, welke de vrijheid zal bren gen. Het doet een beroep op de openbare meening van Europa ten aanzien van dezen aanslag op de hei ligste rechten eener natie." Een medewerker van het blad „Turkije" had een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken Fev fik Pacha. De bezoeker vrceg: „Hoe was de indruk, welken de daad te Ternowo op de Porte heeft gemaaki Antwoord: „Wij waren in zekeren zin verrast. Wij verwachten wel sedert langen tjjd een onafhankelijk heids-verklaring, maar dachten niet dat zij ons zoo zou overvallen. Thans staan we voor een voldongen feit. raag„Welke zijn de gevolgen? Zijn ze aanleidin gen tot er n oorlog Antwoord: „In zijn tegenwoordigen vorm draagt het cor fl iet niet het karakter van een buitengewone moeielijkheid. Meer meening is niet al te somber." Vraag: „Hoe zrl de houding der mogendheden zijn Antwoord„Wjj zijn er zeker van, dat zij ons goed recht wJIen handhaven. Zij veroordeelen het optreden van Bulgarije ten zeerste. Hunue gezanten kwamen van middag in de regearingsbureaux en heb ben na een gemeenschappelijke beraadslaging met ons een even krachtige als welmeenende nota aan hun regeeringen gezonden." Vraag: „Men zegt, dat de Oostenrijksche gezant niet tegenwoordig was bjj de conferentie. Bsteekent dit een vijandelijke houding van Oostenrijk Antwoord: „Alle machten zijn het eens. De Oos tenrijksche gezant heeft zijn komst op morgen be paald, daar hij het thans druk heeft met het doen ver trekken van zijn koerier. Zijn afwezigheid van heden heeft dus niet de beteekenis, welke men er aan schijnt te moeten geven." Vraag„Hebben de in de stad loopende geruchten een achtergrondHebben de Bulgaren de grenzen overschreden f" Antwoord„Dat gerucht is ook tot de regeering doorgedrongen. Ik kan het nóch bevestigen, noch te genspreken, geloof evenwel, dat het onwaar is. Daar is in elk geval geen aanval gedaan. Er werden geen troepen aan de grens samengetrokken." Vraag: „Dus schijnt de vrede niet bedreigd?" Antwoord: „Wij willen den vrede, om op solide basis de liberale beginselen, welke wij zijn toegedaan, te bevestigen. Wij wachten af. Totdat de Bulgaar sche nota van antwoord aan de mogendheden is ver- 1 schenen, bewaren we de grootste reserve. Maar als men ons noodzaakt een handgebaar van den minis ter gaf aan wat hij meende." Op het oogenblik wordt zeer waarschijnlijk geacht dat er een conferentie van de mogendheden zal plaats hebben. Parijs wordt genoemd als stad, waar zij zal worden gehouden. De zaal in het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, waarin de Hull-conferentie tijdens den Japansch-Russischen oorlog vergaderde, kan met de nevenvertrekken binnen korten tijd als congreszaal ingericht worden en men zou reeds in No vember kunnen vergaderen gesteld dat Duitschland en Oostenrijk er in toestemmen! BOEKAANKONDIGING. Gerardus Havingha en het orgel in de Groote of Sint Laurenskerk te Alkmaar door J. W. Enschedé. Amsterdam, Johannes Muller 1908. Onder bovenstaanden titel is in het achtste deel van het Tijdschrift der Vereeniging voor Noord-Neder lands Muziekgeschiedenis eene omvangrijke studie op genomen, welke vooral van onze stadgenooten belang stelling verdient. Het „groote" orgel behoort tot de merkwaardighe den onzer stad en wij stellen er steeds prijs op het aan vreemden te doen zien en hooren. In de Feest gave ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van „het Physica," 1882, bezorgden wij eene geschiede nis van dit speelwerktuig, zonder in beschouwing, veel min in beoordeeling, te treden van de technische sa menstelling en van de veranderingen of bedoelde ver beteringen, daarin in den loop des tijds gebracht. Ont brak en ontbreekt ons daartoe de kennis, de heer En schedé is muziekkenner, vertrouwd met de orgel-tech niek en rusteloos naspoorder wat feiten en personen betreft. Zijn onderwerp was zijne niet geringe moeite waard, want Havingha, die hier van Appingedam in 1722 als organist beroepen werd en in 1753 overleed, is, zooals de schrijver zegt, de persoon geweest, „die, vurig aanhanger van de muziekbegrippen, welke tot aan Wagner's tijd gegolden hebben, deze met overtui ging het eerst in Holland heeft voorgestaan, en in het westen van ons Land practisch ingevoerd heeft de theorie van duitschen orgelbouw, welke in Neder land bij .uitsluiting in toepassing gebracht is tot in 1871." Dat hij daarbij geducht strijd heeft moeten voeren tegen de heerschende meening, en de aanhan gers van het oude hem het leven niet gemakkelijk maakten, laat zich hooren. Zulks bleek inzonderheid toen hij, gesteund door de stads-regeering en door den conrector Gerardus Kempher, de hervorming naar de beginselen der hamburgsche-groninger school onder nam van ons kerkorgel, dat door zijne tegenstanders onovertreffelijk werd geacht, maar, meer als concert- dan als psalm-orgel bedoeld, door 3 verschillende orgel bouwers vervaardigd en in 1685 en 1704 niet boven bedenking hersteld, verschillende gebreken bezat. Al lerlei kwade geruchten en spotschriften waren van zijn onderneming het gevolg. Na de voleindiging van het naar zijn ontwerp door F. C. Schnitger, van Zwolle, voor ƒ7400 verrichte werk, gaf hij ter zijner verdedi- g ng in 1727 een boekje in het licht, getiteld Oor sprong en Voortgang der Orgelen, met de voortreffelyk- heit van Alkmaars Groote Orgel, by gelegentheit van deszelfs herstellinge (in de stads-bibliotheek voorhanden). Als componist deed Havingha zich kennen door het voor eigen rekening uitgeven van 8 suites voor clavecim- baal, waarvan de heer Enschedé eenige proeven mede deelt. Hij leverde ook eene vertaling van Kollner's Treulicher Unterricht im General-bass, in 1741 te Am sterdam uitgegeven onder den titel van D. Kelner, Korte en getrouwe onderregtinge van de generaal bass of bassus continuus*), en opgedragen aan het Collegium Musicum alhier, waarvan hij een zeer gewaardeerd medelid was geworden. Het 81 bladzijden druks in gr. 80. beslaande artikel van den heer Enschedé bevat ook vele bijzonderheden omtrent orgels, organisten en orgelbouwers in andere plaatsenen is versierd met 2 fraaie afbeeldingen van Alkmaars groot-orgel met open en gesloten deuren, alsmede eene doorsnede op 1/jj der ware grootte, eene werkteekening van den heer F. J. H. Vermeulen (firma L. IJpma Co.) alhier. C. W. B. Het exemplaar in de stadsboekerij heeft een ge schreven, eenigszins anders luidenden titel, met 1740 als jaar van uitgaaf. BURGELIJKE STAND. Alkmaar. GEBOREN 7 Oct. Johanna Jacoba, d. van Cornelis van de Kap- pelle en Guurtje van 't Woudt. OVERLEDEN: 7 Oct. Adrianus Jacobus, z. van Franciscus Klgn en Catharina Anna Pater, 5 j. Aaltje Bakker, wed. van Jan vsn der Molen, 51 j. Zuid-Scharwoude (Sept.). Ondertrouwd: J. de Ruiter en G. Kuiper. Geboren: Trijntje, d. v. A. Strijbis en M. Zomer. Heer-Hugowaard (Sopt). Getrouwd: Jacob Kieft en Trjjntje Krom. Cornelis Kramer en Engeltje Krom. Geboren: Jan, z. van Gerrit Visser en Elisabeth Dol. Cornelis, z. van Jacob Stam en Helena Kleverlaan. Johanna Maria, d. v. Dirk Molenkamp en Alida Wubben. Simon, z. van Cornelis Schouten en Aafje Reuzenaar. Matthijs, z. van Cornelis Kroon en Maartje Rootjes. Johannes, z. van Cornelis'Zuurbier en Elisabeth Ruiter. Pieter, z. van Pieter Fok en Hendrika Langedijk. Johanna, d. van Pieter Biersteker en Agatha Anna Kruijer. Overleden: Simon, z. van Cornelis Schouten en Aafje Reuzenaar, ld. Jan, z. van Simon Hoog- vorst en Grietje Pauw, 2 j. Arie, z. van Pieter Olie en Jannetje Jongkind, 1 j. en 7 m. TWEEDE KAMERVERKIEZING. LEEUWARDEN, 7 October. Naar de Leeuw. Courant verneemt heeft de christelijk-historische kiesvereeniging te Sneek besloten de candidatuur van dr. Kuyper niet te steunen. OVERTREDING SUIKERACCIJNS. LEEUWARDEN, 7 October. De rechtbank veroor deelde heden den directeur der Noorderkandijfabriek te Sneek wegens overtreding der wet op suikeraccijns tot 3 maal 50 boete. DE STEMMING TN SERVIë. BELGRADO, 6 Oct. Heden werd hier een vergade ring gehouden, waaraan 25000 personen deelnamen. De burgemeester der stad en vier afgevaardigden voerden het woord, allen in oorlogszuchtigen geest. DE HOUDING-VAN SERVIë. BELGRADO, 6 October. In den loop eener gister avond gehouden meeting werd een motie aangenomen, strekkende om bij de regeering aan te dringen op het nemen van de krachtigste maatregelen ten einde de annexatie van Bosnië en Herzegowina te beletten; daarvoor zullen leven en bezittingen ter beschikking van de regeering worden gesteld. Die motie zal aan de regeering worden aangeboden. Tijdens de meeting waren alle winkels gesloten. De toespraken van enkele afgevaardigden werden herhaal delijk onderbroken door de heftige kreet„Weg met Oostenrijk! Oorlog aan Oostenrijk!"

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2