STADSNIEUWS. 8 October. Wedrennen te Bergen. Een pensioenkwestie opgelost. Het fluitend raadslid. Fraude. De Inbraak bij den heer van Pampus te Amsterdam. Hulde aan dr. J P. Heye. Moord. Een luchtballon. Ruw optreden. Aanbesteding. Land- en tulnbouwonderwljzeis. damschen bond van gemeente-ambtenaren bij den Raad ingediende :adres, met het verzoet, zoo spoedig mogelijk den gemeenteraad een adhaesie-betuiging aan dit adres te willen zenden. Het door genoemden bond verzonden adres luidt als volgt Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Am- sterdamsche bond van gemeente-ambtenaren, dat hij heeft kennis genomen van het plotseling ontslag met ingang van 1 October j.l. door B. en W. gegeven aan drie ambtenaren, t.w.A. Buriks, klerk 3e kl. bij den Burgerlijken Stand; Z. Gulden, inspecteur le kl. bij de telefoon; G. J. A. Smit Jr., klerk le kl. bij de gas fabrieken omreden zij als redacteuren van „Het Prin senhof," orgaan van den Amsterdamschen Bond van gemeente-ambtenaren, verantwoordelijk zijn voor een stuk, voorkomende in „Het Prinsenhof" van 17 Sep tember j.l., getiteld: „Erger den Russisch," en een bijschrift onder een ingezonden stuk„Slecht lokaal" in hetzelfde nummer; dat hem dit ontslag ongemoti veerd voorkomt, omdat het ligt buiten de bevoegdheid van B. en W. controle uit te oefenen op den inhoud van organen, die door ambtenaren in gemeentedienst in hun vrijen tijd worden geredigeerddat evenwel, indien men wèl erkent het recht van B. §n W. zich te bemoeien met den inhoud van de organen, uitgegeven door het personeel in gemeentedienst, toch de twee ge- inorimeerde artikelen niet van dien aard zijn, dat ze ontslag, resp. broodeloosheid voor die ambtenaren wet tigen; dat dan ook dit ontslag onder het geheele per soneel in dienst der gemeente Amsterdam een zeer ernstige ontstemming heeft teweeggebracht, welke ontstemming klaarblijkelijk door een groot deel van de burgerij wordt gedeeld, te meer, waar dit ontslag is gegeven zonder eenige voorafgaande waarschuwing; dat hij het daarom noodzakelijk acht èn in het belang van den dienst, èn in het belang van het personeel, welk laatste overtuigd moet zijn, dat er alleen recht wordt gedaan, dat dit ontslag alsnog ongedaan ge maakt wordt; redenen waarom hij uwen Raad beleefd, doch met den meesten aandrang verzoekt, B. en W. te willen uitnoodigen, dit ontslag alsnog in te trekken. Het comité heeft voorloopig 1000 beschikbaar ge steld voor de te voeren actie. De wedrennen werden gisteren door een talrijk pu bliek bijgewoond, dat op een goede baan goede sport te zien kreeg. De uitslag was: Haver-prijs, handicapdraverij, minimum afstand 2000 M.: 1. Bonnie m„ eig. J. W. Geersen (Schönrock), 2000 in 3 min. 14 4/5 se» 2. Achilles, eig. M. O. Polak (B. Alkemade) 2020 M., in 3 min. 14 4/5 sec. 3. Dops, eigen stal Avanti, (J. G. de Boer) in 3 min. 15 sec. Niet geplaatst: Roy Lockhaert 2080, Minnie H. 2080, The Surrogate 2080, Ulpia 2060, Intendant 2040, Har ry P. 2020, Sovereign Chimes 2020. Gerst-prijs, prijzendraverij voor Ned. paarden van 3 en 4 jaar, minimum afstand 2300 M. 1. Letta, eig. C. J. Harmeyer (Snoeck) 2360 M., in 4 min. 26 4/5 sec. 2. Borinus, eig. mr. Robertson (J. Ensing) 2575 M., in 4 min. 27 1/5 sec. 3. Evelin Nes- bitt, eig. stal Mercurius, 2500 M., in 4 min. 27 2/5 sec. Niet geplaatst: Tallien's Pride 2510, Beatrix 2560, Kwarteltje 2475. Rogge-prijs, heat-draverij, handicap voor Nederland- sche paarden, minimum afstand 1600 M. le Heat: 1. Albertine, eig. W. A. Ockhorst (J. En sing) 1860 M., in 2 min. 54 2/5 sec, 2/3 dead heat tus- sehen Kwikstaart, eig. W. Zuidmeer (Schippers Sr.) 1675 M„ en Tndigo Boy, eig. J. Schoon (G. Ensing) 1675 M. in 2 min. 55 1/5 sec. N. G.André 1830, Sierra Fils 1700, Jaantje 1700, Keef je 8. 1675, Magneet 1625, GedistanceerdPrima Donna 1760, Elfje 1675, Elinka 1675 en Magneet 1625. 2e Heat1. Keef je S., eig. S. Witteveen (eig.) in 2 min. 52 sec.2. Kwikstaart in 2 min. 524/s sec. 3. Indigo Boy in 2 min. 55 sec. 3e Heat1. Tallien's Charm, eig. J. B. Lijnkamp (Koster Sr.), 1650 M., in 2 min. 55 4/5 sec.2. Jaantje, eig. H. Vogelesang (eig.), 1700 M., in 2 min. 55 4/5 sec.3. Keesje S., in 2 min. 55 4/5 sec. Gedistanceerd Albertine, 1860. 4e Heat1. Tallien's Cham in 2 min 55 4/5 sec. 2. Keesje 8. in 3 min. 2 sec. Erwten-prijs. Record-draverij. Min. afstand 2575 M. 1. Emily Baron, eig. Lemin (J. Eosing), 2700 M., in 4 min. 12 2/5 sec.2. Dagobert, eig. Jochems (B. Al kemade), 2725 M., in 4 min. 131/5 sec.; 3. Dops, eig. stal Avanti (J. G. de Boer), 2675 M„ in 4 min. 19 3/5 sec. N.g.Minnie H., 2700, Varro 2675, Artillerist, 2625, en Mis3 Refero, 2575. Tarwe-prjjs. Recorddraverij voor Nederlandsche paar den. Min. afstand 2000 M. 1- Borinus, eig. mr. Robertson (J. Ensing), 2040tM., in 3 min. 31 4/5 sec.2. Miss M*ggie, eig. stal Een dracht (Schippers Jr.), 2080 M., in 8 min. 32 2/5 sec. 3. Glendine, eig. D. Aartman (B. Alkemade), 2120 M., in 3 min. 31 sec. N.g.Evelin Nesbitt, 2060, Chilo Medium, 2040, Alida, 2040, E'inka, 2000, Elsje, 2000. Een doodsattest, afgegeven door den politie-genees- lieer dr. W. Mees te Rotterdam, ten opzichte van hst overlijden d.d. 3 Januari 1908 van den agent van poli tie 3e klasse A. B. Le Tèbre, dienstdoende aan den post Frederikstraat, gaf in de zitting van den Rotter- dnmschen gemeenteraad in Mei 1.1. aanleiding tot een ernstig debat. Volgens dat attest toch, zou Le Tèbre overleden zijn aan longontsteking, terwijl bij het poli tiekorps algemeen de indruk bestond, dat de agent overleden was, ten gevolge van een val van de electri- sche tram. Het was een bijzonder tragisch geval. Le Tèbre, een oppassend man met 34 dienstjaren, was steeds kerngezond geweest. In Januari werd hij ter assisten tie geroepen bij een verboden optocht van werkloozen, doch viel hij in de agitatie op het Beursplein van de tram, en bekwam een belangrijke hoofdwond, die in den politiepost aan de Beurs verbonden werd. Den vol genden dag kon hij geen dienst meer doen en sleepte zich met inspanning naar de woning van een genees heer. Thuis komende, is hij niet meer opgestaan en den 18en Januari overleden. Door zijn eigen dokter behandeld, kwam dr. W. Mees den „officiëelen" dood- schouw verrichten en constateerde het overlijden als gevolg van longontsteking. De weduwe Le Tèbre werd door dit attest schrome lijk benadeeld, want daar volgens het attest van dr. Mees de dood niet gewelddadig was, en niet in of door den dienst veroorzaakt, konden B. en W. en de com missie voor de pensioenen geen pensioen verleenen en bleef alzoo de 70-jarige weduwe geheel in hulpbehoe vende omstandigheden achter. Terecht trok dit geval in den Raad de aandacht en werd het optreden van den politie-geneesheer door de raadsleden P. van Rossem, H. Spiekman en anderen uitvoerig besproken. B. en W. gelastten toen een nieuw geneeskundig onderzoek, waarvan het resultaat was dat de dood van Le Tèbre wel degelijk moest beschouwd worden als te zijn veroorzaakt in en door den dienst, zoodat de wed. Le Tèbre voor pensioen in aanmerking behoorde te komen. Het pensioen werd toen verleend en van be gin Maart af, zijnde 6 weken na het overlijden, uitbe taald, terwijl hiervan tevens door B. en W. aan deu Raad werd mededceling gedaan. In tal van kringen van gemeente-ambtenaren en daarbuiten is men verheugd over dit besluit, waardoor een groot onrecht is hersteld. Intusschen wordt door dit geval een eigenaardig licht geworpen op den „officiëelen" doodschouw. (Tel.) Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren uitspraak gedaan in do zaak van den heer E. van WeJy. (fluitend raadslid) te Rozendaal, waarbij het vonnis der rechtbank te Breda, hem veroordeelend tot 8 dagen gevangenisstraf, is vernietigd en hij is ver oordeeld tot eene geldboete van f 60, subs. 12 dagen hechtenis. Een ambtenaar van het postkantoor te Amsterdam, die met verlof afwezig was, is na het verstrijken van zfln vacantie' niet teruggekeerd. Bij onderzoek is ge- bleken 'dat 'de man zich geruimen tijd aan vervsl- scbing van borderels en 8freke: 'noren heeft schuldig gemaakt. Men spreekt van een bedrag van f 30,000, dat door hem door handige vervalschh g zou zijn ge pleegd. De dader, D. de V. is nog een jonge man, die op kamers woonde op de Prinsengracht. Maandag was zijn verlof, doch hij kwam niet op het bureau. Men zónd een boodschap naar zijn kostjuffiouw, die mede deelde, dat d. Y. buiten de stad vertoefdebij was vertrokken zonder adres achter te laten. Dhnzelfden dag is toen reeds een onderzoek op het postkantoor ingesteld, waarhij weldra bleek, dat De V. malversatiën had gepleegd. Niet alleen kwam toen aan het licht, dat bij gelden had verduisterd, maar ook valschheid 'in 'geschrifte had gepleegd. De V. moet reeds vroeger een zeer belangrijk tekort in zijn kas hebben gehad, dat toen door de familie is aangezuiverd. De V. was werkzaam aan de afdeeling quitanties. Vermoed wordt, dat hij naar het buitenland is uit geweken, waarvoor hij, gebruik makend van zijn ver lof, voldoende tijd en gelegenheid heeft gehad. Men herinnert zich de welgeslaagde inbraak in den goud- en zilversmidswinkel van den heer Pampus aan de Leidschestraat, te Amsterdam, waar voor een kapi taal van bijna 20.000 aan gouden en zilveren goede ren ontvreemd werd. Men weet ook, hoe de politie voor ongeveer vier we ken een der vermoedelijke daders op het spoor kwam. Bij een winkelier waren toen gouden broches etc. te koop aangeboden, waaraan de diamanten ontbraken. De winkelier toonde toen de voorwerpen aan den heer Pampus, die ze positief als zijn rvoeger eigendom her kende en ze terugkocht. De verkooper had de domheid begaan, een der voorwerpen af te leveren in een apo thekersdoosje, waarop de naam Vos stond te lezen. Van de familie Vos, wonende 14 te Amsterdam, werd toen aanstonds één zoon gearresteerd. Dezer dagen vervoegde zich, naar wij vernemen, een bejaard heer bij een van de Amsterdamsche transport ondernemingen en stelde zich voor als de heer Van Eist, die naar Brussel wilde verhuizen. Bezwaar om, zooals gebruikelijk is, de helft der transportkosten vooruit te betalen, had hij niet, en bij de transporton derneming bestond niet het minste wantrouwen. Maandagochtend was de inboedel die eveneens den indruk gaf, dat men met een flink gezin te doen had, reeds geheel en al in de tapissière gepakt, toen de of ficier van justitie mr. De Jong ten tooneele verscheen en order gaf tot ontladen. De familie, die verhuisde, was nl. niet de familie Van Eist, doch de familie Vos, waarvan zich een zoon nog altiid in preventieve hech tenis bevindt. Verdachte voorwerpen werden echter niet gevonden, zooals wellicht wel kon worden ver wacht. Indien men voorwerpen naar elders heeft te verzenden, bestaan er nog wel middelen om dit op minder in het oog loopende wijze te doen geschieden. Zoo vernemen we, dat de Vossen, die aan de Jacob van Lennepkade eenigen tijd een woning gehuurd hadden, waar dag en nacht de kachel brandde, o.a. zich reeds eenige malen per automobiel naar Parijs hebben be geven. De inboedel mocht weder in de tapissière worden gepakt en is thans reeds te Brussel gearriveerd. Doch wie niet te Brussel arriveerde, dat was een der zoons, naar schatting 24 a 25 jaar oud, die met een overjas over den arm en een wandelstok in de hand zich ter plaatse bevond, en door de rechercheurs, vier in aantal, werd gearresteerd en geboeid werd wegge bracht. Een andere zoon wist nog te ontsnappen. Hedenochtend zal het verhoor aanvangen en naar wij vernemen, is ook de heer Pampus dan gedagvaard. Nog kwam ons een interessante bijzonderheid in verband met de inbraak ter oore. Eenige dagen voor den diefstal kocht een heer sigaren in een winkel, eenige huizen van den heer Pampus, belangstellend in formeerend, waarop de huizen van achter uitzicht had den. Niet onmogelijk, dat deze sigarenhandelaar als nog met den nu gearresteerde zal worden geconfron teerd. (Hbld.) Eenigen tijd geleden weid er mei ling gemaakt van het feit, dat er pogingen werden aangewend om 1 Maart 1909 (den honderdsten geboortedag van dr. J. P. Heye) tot een nationalen gedenkdag te maken. Men had zich gewend tot de hoofdbesturen van verschillende vereenigingen, die aan den dichter meer of minder verplichtingen hebben, met het verzoek daartoe voorbereidende maatregelen te treffen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap heeft aan dat verzoek voldaan. Het zal binnen korten tijd de hoofdbesturen der andere vereeni gingen en eenige belangstellende personen uitnoodigen tot een bijeenkomst, t< n einde zoo mogelijk tot de stichting van een nationaal huldigings-comité over te gaan. (O. H. Ct.) Omtrent den moord te Leeuwen (en niet te Leeu warden, zooals gemeld werd) verneemt men nader: Sinds eenigen tijd bestond er eenige verdeeldheid tusschen de L.'s vrienden van G. en andere dorpelingen, die'zich Zondag, den dag vóór de kermis, in woorden en bedreigingen uitte. G. giDg om 4 uur naar de kermis en vei liet in gezelschsp van de L.'s en andere om half elf uur het café de Kok. Een 25 meter verder ontstond een gevecht van een heel troepje en werd G. door de heg in den tuin van den heer Sengers ge worpen. Vermoedelijk is hem daarna de doodelijke steek in de rugstreek toegebracht. Eerst tegen 3 uur kwam de politie aan de ouder lijke woning van G., in de Veldstraat te Wamel, zeggen, waar hij lag. Twee broers hebben hem op de hondenkar gehaald en zijn toen eerst dr. Van Hagen gaan roepen, die vlak bij de plek woont, waar de gewonde gevonden werd. Hij was toen nog bij kennis, maar overleed kort na de behandeling. De justitie uit Tiel ging naar Leeuwen. Haar onderzoek duurde van half twee tot half acht; tal van personen werden gehoord, doch arrestaties hadden er tot nog toe niet plaats. De ermoedelijke dader R. is 35 jaar oud en ge- pasporteerd Indisch militair. Hij. noch de verslagene, staan onverdeeld cunstig bekend. Een vriend van den verslagene te Tiel bevestigt de mededeeling, dat er sinds lang wat broedde, door de verklaring, dat G. zich te Tiel een vliemscherp mes aanschafte. Een luchtballon bemand met twee Belgische offi cieren, die gistermorgen te 11 uur bij Antwerpen waren opgestegen, daalde gistermiddag ruim 4 uur in een weiland onder Hagerswoude. Daar werd alles in gepakt en op den trein gezet. Een politieagent te Amsterdam heeft Zondagmorgen zooals v ij meldden in de Spaarndammerstraat een 16- jarigen jong=>n dermate met zijn wapenstok geslagen, toen hij hem betrapte bij het spelen met centen, dat de knaap een been brak. De gewonde werd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Van de zijde der politie wordt echter een eenigszins andere lezing gegeven. Een zeer uitvoerig onderzoek wordt door de politie ingesteld en verschillende ge tuigen zijn reeds door den hoofdinspecteur van het bureau Spaardammerstraat, een heer Poldermans, ge hoord. Of hier n.l. werkelijk mishandeling in het spel dan wel dat de knaap bij een val zijn been heeft ge broken hij is bij het hard wegloopen gestruikeld zal, zoo deelde men ons mede, de strafrechter nog moeten u'tmaken. De betrokken agent is reeds eenige jaren in dienstmen heeft nog geen termen gevonden, hem te schorsen. (N. v. N.) Door de directie der Mariue te Willemsoord werd gistermorgen aanbesteed de levering van verschillende levensmiddelen in 9 perceelen. Voor perc. 2. 26000 KG. varkensvleesch en reuzel was de minste inschrijver de heer D. de Groot te Alkmaar voor f 15.582. Zondag a.s. zal alhier eene vergadering gehouden worden van land- en tuinbouwonderwijzers, ten einde te komen tot het vormen van een provinciale afdee ling Noord-Holland der Vereeniging van land- en tuinbouwonderwijzers in Nederland." Beëedigd. De heer Mr. P. A. Offers is gisteren beëedigd als plaatsvervangend griffier bij het Kantongertcht alhier. Het is ons alweer opgevallen, met welk een tact het bestuur van de vereeniging tot viering van den gedenk dag van Alkmaar's ontzet in 1573, geholpen door de eufc-commisfies, optreedt om bij deze herdenking de verschillende kringen te betrekken. Geleerd door de ervaring, heeft men een programma ontworpen, dat niet te overladen is, maar waarvoor de medewerking van velen wordt gevraagd en waarvan de geheele bevolking kan genieten. En geen moeite werden er ontzien, om de uitvoering van dit programma zoo te maken, dat er weinig te wenschen overlaat. Men moet gezien hebben, hoe de heeren in het zweet huns aanschijns, gisteren op het Doelen veld, voor het laatst probeerden van een paar honderd woelige jongens met klepperhoutjes, (die zich ook nog voor vele andere dingen leenen!) een orde lijken op de maat marcheerenden en klepperenden stoet te maken, om eenig denkbeeld te krijgen van de op offering, welke sommige inwoners zich willen getroos ten, om de viering waardig en indrukwekkend te maken. En nu spreken wij niet eens van de moeite, welke het organiseeren van een kinderoptocht vereischt, en dan van dien grooten optocht met zijn drie afdeelin- gen, die vanavond luister aan het feest zullen geven. Ook zij, die voor den ernst van den dag zorgen en wier prestaties niet zoozeer door den man-in-d6- straat worden opgemerkt, hebben zich ditmaal weer bijzonder ingespannen. Daar is de heer J. Henri Oushoorn, die van een 300-tal personen in korten tijd een gemengd koor heeft gemaakt, daar is ds. Verwaal, die een herdenkingspreek hield, daar is de mannen- zangvereeniging „Excelsior", die 's avonds liederen zal zingen. En eindt lijk mogen we niet vergeten „Zanglust" met zijn directeur, de heer de Haas, de heer J. M. Otto, de heer A. J. Dirkzen, die met hun getrouwen, stedelijke, vaderlandsche en andere liederen zullen spelen, en de heer Crefeld, die het klokken spel met on vermoeiden ijver bespeelt. Het organiseerd talent der bestuurders heeft al deze personen "gemaakt tot schakeltjes en radertjes, welke in elkaar grijpen en tezamen een machine vor men, welke de feestvreugde voortdurend aan den gang houdt. De vlaggen, welke er hedenochtend reeds hingen wapperen deden ze niet bewezen, dat de burgerij veel gevoelt voor de ontzetviering en gaarne ook ha rerzijds wil medewerken om deze viering te doen sla- gen. Aanvankelijk scheen het weer eerst zijn medewer king niet te willen verleenen. Er hing een dikke, koude mist. Gelukkig trok deze weldra op, en kwam de zon te voorschijn. Zoo zijn we dus, al schrijvende, midden in het ver slag gekomen. Voordat we verder gaan, moeten we even opmerken, dat wij het personeel ook dit jaar weer in de gelegenheid gesteld hebben iets van de feestelijkheid over dag te genieten, zoodat de courant een paar uren vroeger verschijnt dan anders, en we dus genoodzaakt zijn een deel van het verslag tot mor gen te laten liggen. We vertrouwen, dat de lezers hiertegen wel geen bezwaar zullen hebben. De kleppermarsch. 't Was een groote drukte in en om de Langestraat vanmorgen. Al heel vroeg waren de belangstellenden op de been. De kleppermarsch is iets nieuws voor de stad, en wie maar even kon, wilde er bij tegenwoordig zijn. Niet minder dan 250 jongens namen er aan deel. Het opstellen van den stoet had plaats op de Steenen- brug. De verschillende commissieleden waren natuur lijk druk in de weer. Tegen half acht was de stoet ge vormd, en nauwelijks had de klok gespeeld of er kwam beweging in de jongensmassa. Voorop liepen twee hoornblazers. Dan volgden acht trommelslagers. Deze acht jongens waren gekleed in witten broek en blauwe jas en pet met insigne. Daar achter kwam de lange rij van jongens, gewapend met klapperhoutjes. Allen hadden een rood met wit petje op en een oranje sjerp om. Aan de kanten liepen de geleiders, zorg dragend dat allen flink doormarcheerden. Luid blie zen de hoornblazers, flink sloegen de tamboers op hun trommel, en de klapperjongens deden niet minder hun best. 't Was een eigenaardig gezicht als de stoet aan kwam. Door den dikken mist kon men er weinig van zien voor ze vlak bij waren, doch 't geluid ging ver vooruit. Dan kwamen de gedaanten opdoemen, steeds duidelijker en daarna stapten ze voorbij in fermen marcheerpas. De weg, die afgelegd moest worden, was verre van kort. Een uur ging er mee heen. De volgende straten werden doorgemarcheerd: Lange straat, Koorstraat, Laat, Ridderstraat, Zilverstraat, Kennemerpark, Ritsevoort, Oudegracht Z. Z., Bloem- straat, Laat, Zoutsteeg, St. Annastraat, Luttik-Ou- dorp N. Z., Voordam, Peperstraat, Paardensteeg, Ko ningsweg, Doelenstraat, Nieuwesloot, Hof. Hoe verder men ging, des te minder lieten de klap perjongens zich hooren. Ze werden blijkbaar een beetje moe, wat geen wonder zou zijn, waut een uur te klap peren is geen kleinigheid. De tamboers hielden zich goed tot het einde. Op het Hof werd de stoet ontbon den. Da Kinderoptocht. Wat leverde het Doelenveld een heerlijken aanblik op van zonneschijn en jeugd! „Alkmaar gehuldigd door het Nederlandsche Volk" stelde de optocht voor, maar het was niet minder een huldiging van Alkmaar aan jong-Nederland. Wat zag het er jeugdig en frisch en opgewekt uit, wat was het een mooie mani festatie van kinderlijke lieftalligheid en vroolijkheid Alleraardigst was de gecostumeerde hoofdgroep „de Alkmaarsche stedemaagd", gevormd door kinderen uit het burgerweeshuis. De meisjes, in groen en bloemen en kleuren zagen er allerliefst uit en wat deden die kleine pages en herauten in hun mooie kleeren gewich tig! Daarachter volgde een heraut te paard, dragend de Prinsenvlag een aardige verrassing buiten het programma om, welke zoowel den jongenheer Wentink als de kinderen in den stoet en de volwassenen langs de straten genoegen gedaan zal hebben. Daarna volgden de groepen, elk vooraf gegaan door een provinciewapen, versierd door vlaggen, banierwim pels en pluimen. Aan het slot gingen de jongens, de tamboers en de klepper-jongens. Het was een stoet vol leven en kleur en vroolijkheid. Terwijl de stedelijke muzikanten bliezen, de meisjes zongen, roffelden de tamboers en klepperden de jon gens. En men wist haast niet waarnaar het eerst te moeten kijken, zoo groot was de schittering der kleu ren in de warmen zonneschijn. En de lachende kinder gezichtjes werkten aanstekelijk op de menigte, die in sommige straten opgepropt stond en waaronder de courantenmeisjes, die met een vriendelijk woordje de feestcourant trachten te verkoopen, niet weinig suc ces hadden. Het was een lange route, die gevolgd moest worden, maar ze werd in volmaakte orde afgelegd. Toen de stoet ontbonden werd op het Doelenveld, werden de zeshonderd kinderen in de tuinzaal van de Harmonie onthaald op limonade en. op taai-taai in den vorm van een Alkmaarsche burght met het jaartal 1573 De plechtigheid bij het monument. Reeds lang voor half tyaalf stond er een compacte massa rondom het monument geschaard, om toch maar vooral bij de gebruikelijke plechtigheid een goed plaatsje te hebben. Het was al laat toen de stoet eindelijk aankwam, drie kwartier over tijd. Onmiddellijk zong het zangkoor onder leiding van den heer J. F. de Haas en de stemmen klonken lief schoon ietwat zwak. Nadat de bekende „Bede voor het Vaderland" en het niet minder bekende Victorielied hadden geklonken, nam de voorzitter der vereeniging, de heer dr. J. W. Wicherink het woord en sprak de volgende rede uit: „Hier werd de storm der Spaansche Krijgers drie maal afgeslagen en hield de Genius der Vrijheid stand." Tnwoners en Vrienden van Alkmaar, Met lust en ijver hebben ook dit jaar weer de man nen van de Ontzetvereeniging de taak ter hand ge nomen, om de roemrijke verdediging en vrijvechting hunner Vaderstad op waardige wijze te herdenken. Met lust omdat zij ten vorigen jare ervaren hebben, dat ook bij TT, als de 8e October aanbreekt, het bloed sneller door de aderen gaat vloeien, omdat z ij weten geen ij dele hoop te koesteren wanneer zij verwachten dat g ij de gevoelens welke hen dien dag bezielen, met hen deelen zult. „Hier werd de storm der Spaansche Krijgers drie maal afgeslagen en hield de Genius der Vrijheid stand." Wij staan hier, in grooten getale, op grond, gewijd door burgerbloed, om het gedenkteeken geschaard, door een dankbaar nakroost opgericht, den strijders tegen vreemde verdrukking ter eere. Uw groote opkomst, Uwe groote belangstelling, de tegenwoordigheid van het hoofd onzer gemeente en zoovele geziene ambtsbekleeders, dit alles is ons een bewijs, dat wij goed gedaan hebben, de feestelijke her denking van den Ontzetdag in eere te herstellen. O p allen, Nederlanders, zonder onderscheid, die hart hebben voor hun land en hun volk, die de vrijheid beminnen en de heldendaden eeren door het voorgeslacht bij het strijden voor die Vrijheid ten toon gespreid op allen rust nu ook de plicht om ons te steunen, opdat Alkmaar's glorierijke geschiedenis blij- ve voortleven, niet het minst onder de jeugd, welke eenmaal volwassen geworden, het werk, door ons en onze voorgangers aangevangen, zal moeten voortzet ten. „Waarom dient het eigenlijk nog, dat wij die oude gebeurtenissen ieder jaar weer oprakelen? hoor ik zeg gen. „Wat kan ons feitelijk die ruzie van 335 jaar ge leden nog schelen." Wie zoo spreken gevoelt niet, waar het om ging in de bange dagen; zij sluiten laat ons hopen onopzettelijk hun hart, niet willende luiste ren naar het heldendicht van volharding, doodsverach ting, zelfverloochening, dat opsteeg uit de moerassen van Holland, een heldendicht geboren uit het inrdg verlangen naar 's menschen hoogste goed: Vrijheid. En hier op deze plaats werden almee de schoonste regelen van dit heldendicht geschreven. Want „hier werd de storm der Spaansche Krijgers driemaal afge slagen en hield de Genius der Vrijheid stand." Een volk, dat zijn geschiedenis niet meer leest en de groot heid van zijn voorgeslacht niet in dankbare herinne ring houdt, geeft daardoor alleen reeds blijk van eigen kleinheid. Als het verleden niet blijft leven in de har ten der burgers van thans en hen niet prikkelt tot da den van navolging, die de toekomst verlichten, dan ziet het er slecht uit voor dat volk. Geen natie kan stand houden zonder 't bezit van idealen, aan het ver leden getoetst, die reiken ver vóóruit, over het graf heen van den enkeling. Dat Neerland dit bedenke en meer nog, dan thans zijn ingeroeste onaandoenlijkheid late varen, welke een onzer grootste nationale hoofd zonden is. Weinig volkeren kunnen roemen in 't be zit van een verleden, zoo rijk aan belangrijke en in de gevolgen zoo heilzame gebeurtenissen, als ons volk. Hoe komt het dan, dat er b ij ons niet één dag in het jaar als nationale feestdag is aangewezen, waarop de roemvolle strijd voor vrijheid kan worden herdacht? Zulk een dag zou voor alle Nederlanders kunnen zijn de 8e October. Zulk een dag is deze datum in ieder geval gelukkig weer geworden voor ons, burgers van Alkmaar. Dat hij dit blijve; dat jaar op jaar de Ont zetdag ons vereenigd vinde, wie en wat we zijn, jong, oud, rijk, arm, verheven, onaanzienlijk, wat ons in het dagelijksch leven ook van elkaar verwijderd moge hou den. In liefde voor Holland, in dankbaarheid voor wat ons het verleden geschonken heeft, in goede voor nemens om nuttig te zijn voor onze medeburgers, onze stad, ons aller Vaderland, blijve niemand onzer bij den ander ten achter. Laat dit het besluit zijn, waartoe wij komen aan het einde van dezen dag, als de feest klanken en het straatrumoer reeds lang zijn verstomd. Zoo zij dan der vaderen zege ons Een oorzaak van dankbare herinnering,

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2