DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Honderd en tiende jaargang 1908. V R IJ O A O 9 OCTOBER. WONINGWET. VERKIEZING. Werkloosheid. Tooneel-dilettanten. bÏN NENLAN D. No. 236, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Wij hebben herhaaldelijk in dit blad erop ge wezen, dat er te weinig gedaan wordt aan en te gering gedacht wordt over het tooneel-dilet- tantisme. En wij hebben erop aangedrongen, dat men naar het voorbeeld, bij de koor muziek gegeven zou trachten dit dilettantisme nieuw leven in te blazen door een paar tooneel- wandelleeraren aan te stellen, die bij de keus van stukken en bij de regie zouden kunnen assisteeren en cursussen zouden kunnen houden voor dilettantregisseurs en voor de bekwamere dilettanten, in alle vakken, bet tooneel betref fende. Wij verwachten hiervan een stijgende belangstelling in bet beroepstooneel en een toe nemend begrip van ernstiger literatuur. Als voorbeeld konden wij wijzen op wat de studenten hier en daar belaas niet overal, soms gaan ook zij voor in onbenulligheden gedaan heb ben en op wat Marcelles Emants indertijd be reikt heeft. Thans blijkt ons, dat ook in Duitschland der gelijke gedachten worden gekoesterd. In een artikel van 27 Augustus 1.1. komt de Berlijnscbe schrijver Paul Ernst eveneens met een voorstel om te trachten bet tooneel dilettantisme hooger te plaatsen en te verbeteren. Gelijk wij gedaan hebben maakt bij een vergelijking met de koor muziekkunst. Doch de „verbetering" denkt hij zich anders dan wij. Het beroepstooneel zoo schrijft hij gaat voor de groote dramatische kunst boe langer boe meer verloren. Van de groote beschavings- taak, waarvoor het tooneel bestemd beer en die het in Griekenland moet hebben vervuld, is in Duitschland nooit veel te merken geweest. Altijd heeft het zich meer ten taak gesteld flauwe moppen en aankleedingstukken te geven, gemak kelijk vermaak is steeds het wachtwoord geweest, de kunst kwam altijd in de laatste plaats of niet. En dit wordt hoe langer hoe erger. De acteurs kunnen boe langer hoe minder aan kunsteischen voldoen en het publiek gelooft niet in de ernstige kunst van acteurs, die zich ook voor flauwe mop pen en voor de, bun gevoel van eigenwaarde kwetsende, potsen leenen. Hoe minder goed de groote kunst gegeven wordt, des- te minder trekt zij, des te minder werkt men voor haai' en des te meer laten schrij vers met aanleg haar in den steek om in het genre van Blumenthal en Kadelburg te gaan werken en daarmee flink geld te verdienen. Ziedaar de diagnose, die wel overdreven is maar toch in den grond en in de hoofdgedachte niet onjuist. In het voorbijgaan gezegd trekt het wel de aandacht, dat de scnrijver over de goed gesubsidieerde hoftheaters niet anders denkt. Deze diagnose heeft weinig tegenspraak ontmoet Wel vinden wij b.v. een artikel van dr Ernst Wachler, die met de ideën van Ernst uitdruk kelijk instemt, al bestrijdt hij de methode, waar van Paul Ernst verbetering verwacht. Wat is die methode Ernst wil de ernstige tooneelspeelkunst schei den van de tooneelgrappenmakerij. De laatste blijve bij de vaste troepen, de eerste ga tot het dilettantisme. Als vroeger men denke aan de Martin Lüther Stücke moet de kerk zich meer met het volkstooneelspei bezighouden. Hetschijnt dat verschillende katholieke vereenigingen onder leiding van Richard von Krolik in Weenen al naar iets dergelijks streven. En dan moet naast het volkstooneelst.uk het ernstige drama beoefend worden door ernstige, beschaafde dilettanten. Evenals deze zich voor zoover zij aan zang doen thans gedurende een winter inwerken in groote werken als de Messiaz, de Passionen, de missen van Bach en Beethoven, de werken van Schumann en Mendelsohn, evenals zij die werken zoodoende uitstekend leeren kunnen en de uitvoering een evenement is, evenzoo zou men groote klassieke tooneelwerken in studie moeten nemen en die dan opvoeren voor een publiek van al halt' ingewijden Van zulk een uitvoering zou dan een groote wijding uitgaan en tegen de onbekendheid met tooneeltrucjes zou aldus Paul Ernst ruimschoots opwegen de grootere beschaving, de grootere ontvankelijkheid en de grootere rolvastheid der voorstellers, een stelling overigens, die in eenigszins anderen vorm hier te lande ook al eens is verdedigd door een onzer meestbeteekende drama-schrijvers, die toen de daad bij het woord heeft gevoegd. Wij gelooven dat Ernst overdrijft. Eu althans voor Holland gaat zelfs zijn diagnose niet heele- maal op. Men probeert hier niet zelden op het vaste tooneel ernstige stukken te geven. Doch alleen binnen zekere grenzen, omdat ook hier waar is, wat Ernst uitdrukkelijk erkent, dat er niet een publiek is en er ook nooit geweest is hetwelk een voldoende vraag naar ernstige kunst representeert. Als men nog ernstiger werk verlangt is het om de teudenz. Naar ernstige kunst is thans vrijwel geen vraag. WTelnu die vraag willen wij maken. En wij willen die maken door als middel te nemen, wat hij Ernst einddoel isde ontwikkeling van een ernstig tooneeldilettantisme. Ontwikkelen wij dit dilettantisme, dan doen wij opzichzelf een goed werk door velen een ernstig en hoogstaand genot te verschaffen. Maar bovendien vermeerderen wij begrip over en dus vraag naar ernstige kunst. En zoodra die vraag er is, zal er ook beroeps aanbod zijn, dat dan op den duur in staat zal zijn nog véél beter werk te leveren dan Ernst van de dilettanten verwacht. Doch hoezeer ons einddoel verschilt, is zoover begroeten wij in Ernst een medestrijder, als ook hij van meening is, dat de ontwikkeling van allen in ethica en in literatuur, in kunst van spreken en voordragen en in plastiek, in liooge mate gebaat zou zijn door het opkomen van een ernstig tooneel-dilettantisme. Moge dit niet lang meer tot de vrome wen schen behooren. En mogen de vromen en ernsti- gen spoedig begrijpen wat een stichting en wij ding, zoowel op ethisch als op religieus gebied, kan uitgaan van een gelouterd en van alle ont- eerende bijkomstigheden ontdaan tooneel. Hollandsch Belgische commissie. Bond van gemeente-werklieden. Op den beschrijvingsbrief voor de 11ealgemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche gemeentewerklieden komen, behalve tal van pun ten van inwendige organisatie o.a. voorstellen voor om de vragenlijst, aaii eventueele candi- daten voor den Raad voor te leggen, te ver scherpen en om te agiteeren voor vol loon bij militieplichten. De af'deelirig Amsterdam Avil den zetel van het hoofdbestuur, waarvan het Iiotterdamsche raads lid, de heer N. van Hinte, secretaris is, over plaatsen naar Amsterdam. Schorsing van een raadslid. Het dagelijksch bestuur der gemeente Delfzijl stelt den Raad voor, den lieer Roggenkamp als lid van den Raad te schorsen, wegens het in strijd handelen met art. 24 der gemeentewet (leveling, pachten, aannemen ten behoeve der gemeente). Mr. P. J. C. He^inequin. Opnieuw wordt gemeld, dat het liberale Tweede Kamerlid, de heer mr. P. J. C. Hennequin, sedert 1891 afgevaardigde van het district Oostburg, zich bij (ie periodieke verkiezingen m 1909 niet weder herkiesbaar zal stellen. Ziek vee en worst. Kinderen en alcohol. Een eeuwenoude kist. ALRMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van Alkmaar gelet op art. 9 der Woningwetherinneren verhuur ders van woningenwelke drie of minder ter ewoning bestemde vertrekken bevattenaan hunne verplichting, om, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan we! van een gebouw deel uitmaakt, van die woningen, voor zoover daarvan nog geijns aangifte is geschied, aangifte te doen bij het bestuur der gemeente, waarin zij zijn gelegen, waarvoor aangifte biljetten ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. Verhuurders van woningen zijn voorts verplicht telkens nieuwe aangifte te doen binnen een maand nadat de woning door een nieuwen huurder is be trokken. Niet nakoming van deze verplichtingen is strafbaar met eene geldboete van ten hoogste f 25. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 80ctober 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen, ter voldoening aan art. 10 al. 4 van het Algemeen reglement voor de Kamers van Koop handel en Fabrieken, ter kennis van belanghebbenden, dat de verkiezing, tengevolge der periodieke aftreding van da heeren A J. T. Conijn, J. G. Potgieser en P. J. Boom, als leden der kamer van koophandel en fa brieken in deze gemeente is bepaald op Donderdag 19 November a s. van des voormiddags 10 tot des middags 12 uur, in een der lokalen van het stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 8 October 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR wenschen gaarne ten spoedigste te worden ingelicht omtrent het bestaan van vakvereeni- gingen in deze gemeente. Zij noodigen daartoe oestaande vakvereenigingen uit aan hun colege te willen inzenden een exemplaar van de statuten en huishoudelijk reglementenmet opgaaf of zij zich bezig houden met de verzekering tegen werkloosheid. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 8 Oct. 1908. DONATH, Secretaris. Minister Heemskerk en de openbare leeszalen. Reeds is er de aandacht op gevestigd, dat minister Heemskerk van de begrooting van Biauenlandsche Zaken voor 1909 de gelden heeft geschrapt, die op een vorige begroeting na scherpen strijd tusschen links en rechts wel waren geplaatst en die strekton om subsidie te verleenen aan een aantal openbare lees zalen. Deze handelwijze van den minister, hoewel za in zekeren zin, daar ook hij verleden jaar tegen do subsidie stemde, begrijpelijk is, heeft niettemin bij vela Kamerleden, naar mij van betrouwbare zijde wordt verzekerd, groote ontstemming verwekt. Bij de behandeling der begrooting zal dan ook worden ge tracht de bewuste gelden weder te doen opnemen, zoodat op dit punt een herhaling van den vinnigen strijd van verleden jaar te wachten staat. overhandigd is. Derhalve wordt dergelijke terug zending tot dusver niet waarschijnlijk geacht. Een tijdelijke waarneming van het presidentschap van Venezuela door den daartoe in geval van ziekte van het staatshoofd aangewezen vice-president wordt als gunstig beschouwd voor den verderen loop van zaken, daar de vice-president bekend staat als een staatsman, wiens opvattingen en optreden in vele opzichten met die van den president verschillen. Ameriksansehe bladen maakten er onlangs mel ding van, dat te New-York eene revolutie in Venezuela werd voorbereid. De zaak zou uitstekend georgani seerd zijn en alle in Now-York verblijf houdende Ve- nezolanen zouden zich daarbij hebben aangesloten. Uit „geloofwaardige" particuliere bron heeftjde Cura9aosche Courant echter vernomen, dat de lieden het voornaam ste middel om eene revolutie te kunnen beginnen, nl. geld, missen, en dat hetgeen men omtrent die organi satie in do bladen leest zeer overdreven voorstellingen bevat. Nederland en Venezuela. Sedert de jongste regeeringaberichton is hier te lande langs officieelen weg geen bevestiging ontvan gen van de geruchten, dat president Castro de tweede Nederl&ndsche nota zou hebben teruggezonden aan de Duitsche legatie, door wier bemiddeling het stuk aan den minister van buitenlandsche zaken te Caracas Handels- en kantoorbedienden. Het bestuur van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercuriua" heeft uitgegeven een rapport in zake een model-arbeidsovereenkomst voor handels- en kantoorbedienden met daarbij behoorenden gids. Prov. Staten van Noord-Holland. Da najaarszitting van de Staten zal dit jaar aan vangen op Dinsdag 1 December a.s. Da Haagache correspondent van de Tel. schrijft Zooals reeds gemeld iszullen de volgende week bijeenkomsten plaats hebben van de IIollandsch-Bel- gische commissie. Nader kau ik daaromtrent mee- deelen, dat den 13 en den 26 dezer de verschillende sub-commissies zullen vergaderen, om over een aantal punten te beraadslagen en te trachten daaromtrent ontwerpen samen te stellen. Zoo komt in één dier sub-commissie3 een ontwerp-acheepvaartregeling tus schen beide landen aan de orde. De vergadering der geheele commissie zal dan plaats hebben op een nader vast te stellen datum in November. Zij zal alhier ge houden worden, omdat vroeger is bepaald, dat de conferenties beurtelings in België en in Nederland zul len plaats hebben. Op die algemeene vergadering zullen dan alleen die onderwerpen worden behandeld,, waaromtrent men in de sub-commissies tot overeenstemming is gekomen. Het laat zich echter aanzien, dat die weinig talrijk zullen zijn. Dr. Kuyper's dubbele candidatuur. In verband met het bericht van de „Leeuw. Cou rant", dat de christelijk-historische partij in het district Sueek besloten heeft, de candid atuur-Kuyper niet te steunen, doch de partijgenooten vrij te laten, zegt „De Banier", het Friesche orgaan ter verbreiding van chriatelij k-historische beginselen Voor een candidatuur, alleen als ovatie bedoeld, gevoelen wij niet veel. Voor het stellen van een dub bele candidatuur Kuyper in twee vaste distrieten heb ben wij bovendien een practisch bezwaar. Wij blijven alzoo bij ons oorspronkelijk advies (eandid&tuur-Pollema) en gelooven zeker dat dit voor de a.-r, partij in dit district de gemakkelijkste oplossing zou zijn. En verder Wij twijfelen niet, 'of bij handhaving der dubbele candidatuur, in de beide districten ten slotte dezelfde candidast zal worden gekozen. En dan natuurlijk moet een der beide districten weer denzelfden om slag maken aan een heusche verkiezing o. a. verbon den en dat alles voor den tijd van enkele maanden Bovendien jhoe lang veronderstel dat het uitstel van beslissing zoo lang mogelijk wordt gerekt zal het dan wel duren voor de beide antirev. afgevaar digden De Vries en Van Alphen zullen zijn vervan gen En dit bij den huidigen toestand der Kamel en de volle drukte van het politiek debat Men schrijft aan de „Tel." H«t zal uwe redactie bekend zijn, dat in de om streken van Amsterdam veel „ziek vee" (koeien, var kens enz.) wordt geslacht, of wel den natuurlijken dood gestorven, 't vleesch van die cadavers naar de steden wordt gesmokkeld. In vroeger jaren dacht een boer er niet over, dat vleesch van cadavers of geslacht ziek vee nog te ver- koopen aan zijn „knorsen", maar werd dat eenvoudig door de boeren direct begraven. Meestal hoort de politie ten platten lande nog niets meer en gaat al zulk vleesch, door middel van die „knorsen", naar de steden (hier in de streek naar Am sterdam, Leiden en Haarlem). Verleden jaar werd naar aanleiding van geconsta teerde feiten, daarop de aandacht gevestigd van de autoriteiten, doch de missive werd voor kennisgeving aangenomen. Enkele weken geleden stierven in den Haarlemmer meer honderden varkens aan „vlekziekte", of aan z.g. „pestziekte", en de plaatselijke bladen ontzagen zich niet om te berichten„dat het vleesch van al die cadavers voor de worst in Amsterdam, Haarlem en Leiden bestemd was Varkens aan die ziekte lijdende, schijnen volgens de veeartsen, mits levend vervoerd,'voor de consumptie nog geschikt te zijnten minste uit Wilnis werden ruim een jaar .geleden, varkens aan die ziekte lijdende, op advies van den veearts, naar Amsterdam vervoerd en stierven er onderweg van de zeven varkens, drie, doch kwamen óók Amsterdam binnen. Gevaar voor vergiftiging schijnt er volgens de „knor sen" niet te bestaan. Zij beweren, dat er zelden sprake zal zijn van ziek worden door het nuttigen van de worst y&n ziek vee, want het wordt goed gekookt. Zalf eten ze er echter niet van. De boeren zijn van meeningdat zij alles verkoopen kunnenwat de „knorsen" er mede doen, is hun zaak niet. QEMËNQD NIEUWS. Een locomotief op hol. Gistermorgen te ongeveer vier uur werden de om wonenden van den overweg der Belgische spoor te Eindhoven opgeschrikt door een hevigen alag. Toe- ijlende personen bemerkten vlammen en een hevigen vonkenregen op den spoorweg. Bij onderzoek bleek dat een tramlocomotief op de rails lag. Deze was, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, van het emplacement der Meierijsche tram onbeheerd komen aanstoomen, volgde de tramrails door de Dommelstraat, langs het staatss} oor-station en sprong vlak bij den overweg der Belgische spoor uit de rails, brak een lantaarnpaal middendoor, vernielde den hoek van een afsluitboom en sloeg ten slotte dwars over den spoorweg. Dj uitwerking van den val was zóó hevig, dat de spoorweg over eene lengte van eenige meters vernield werd. De gereedstaande goederentrein voor het grens station Achel kon niet vertrekken en had aanzienlijke vertraging. Met spoed gingen ploegen arbeiders van het Staatsspoor en de tram tot herstel van den weg over. Na een paar uur was de tramlocomotief van de spoorrails verwijderd. De personentram, die om zes uur naar Valkenswaard moest vertrekken, had ruim een uur vertraging. Nadat deze over hulprails gepasseerd was, werden nieuwe rails ingebracht, ten einde den zwaren goederentrein te doen volgen. De trammachine is zwaar beschadigd. De directeur der tram en een opzichter der Staatsspoor leiden het werk. Rijkspolitie is ter plaatse en stelt een onder zoek naar de werkelijke oorzaak in. Persoonlijke on gelukken kwamen, dank zij het vroege morgenuur niet voor. (Hdbl.) De oorzaak van het ongeval met de machine der Meierijsche tram te Eindhoven, is, zooals nader gemeld wordt, dat de machinist bij het afstappen der machine, na deze op stoom te hebben gebracht, met zijn mouw aan de handle heeft gehaakt, en zoo de kraan heeft geopend. Bloedvergiftiging. Verleden week Donderdag wreef de heer G. L. Rinkel, pastoor der O. R. gemeente te Culemborg, een puistje aan zijn hand open. Na eenige -i tijd kreeg hij pijn daarna, waarna hij den dokter raadpleegde, die bloedvergiftiging constateerde. Na hevige pijnen is hij in gisteren nacht op 48jarigen leeftijd overleden. Kermis. Te Berchem bij Oss is gisteren een man doodga- stoker. Een jongen werd een oog uitgestoken; waar schijnlijk zal ook deze aan de gevolgen overlijden. Uit een mededet ling van den secretaris van den Volksbond tegen drankmisbruik blijkt, dat van de bij het Centr&al-Bureau van den Volksbond te Utrecht verkrijgbaar gestelde kaarten, waarop aan de ouders de raad wordt verstrekt, hun kinderen geen sterken drank, likeur, wijn of bier te geven, in het geheel tot heden 65,000 werden geleverd. Tal van gemeente besturen en schoolbesturen hebben zich da kaaiten aangeschaft. Van vele gezondheidscommissies kwamen betuigingen van sympathie met dien maatregel in. In den handel in antiquiteiten speelt het toeval een groote rol. Zoo was het ook door een toeval, dat de antiquair P. v. d. Beek, O. Molstraat 28, te 's-Graven- hage, eigenaar werd yan een ijzeren geldkist, waarvan met allen grond kan vastgesteld worden, dat zij dateert uit de 17e eeuw.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1