STADSNIEUWS. Uit Avenhorn. Uit de Beemster. Het mooie najaar. 388ste Staatsloterij. No. 6815, 8155, 8940, 11571, 11908, 16411 17350 elk f 1000. No. 513, 3600, 10965, 10974, 12179, 18874 elk f 400 No. 16932 f 200. Een jubileum. Benoemd. Prentbriefkaarten 8 October. Land- en tuinbouwonderwljs. Een broek gestolen. De salarisregeling voor het gymnasium. Het Vrije Tooneel. A. K. Ph. F R. van Hasselt, f Een conflict. De verkiezing voor den gemeenteraad. Voetbal. Laatste Berichten Was sedert eeuwen Avenhorn in diepe duisternis gehuld, terecht hebben de vroede mannen gemeend dat hieraan dan toch eindelijk eens een einde moest wor den gemaakt. Als proeve zullen thans op de meest gevaarlijke punten van den weg lantarens worden ge plaatst, waarmede men de langgewenschte behoefte der gansche gemeente hoopt te bevredigen. Naar men wil, zullen er geene z. g. n. gloeiende spijkers in ge bruik genomen worden, maar om hare buitengewone lichtsterkte het genoegzaam bekende Acyteleenlicht worden aangeschaft. De heer P, de Haan alhier slaagde te Utrecht voor het examen apothekersadsistent. Uit Heiloo. Zaterdagnamiddag te ruim 3 uur is alhier door den voorzitter van „Heiloo Vooruit," vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer, het telefoon- en telegraafkantoor ten huize van dsn he6r E. van der Horst, café-restaurant „do rustende jager" geopend. Met een kort woord wees de heer W. Küppers op het voordeel en het gemak voor de inwoners en vreemdelingen van deze inrichting, die zeker tot bloei en welvaart van het schoons Heiloo zal bijdragen. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat het ijverige bestuur nu zal zorgen vooi een sneller personenver voer. Een woord van dank richtte hij tot Jhr. N. van Foreest, burgemeester der gemeente, die de opening bijwoonde, voor den steun „Heiloo Vooruit" verleend en tol den heer J. Pot te Alkmaar voor den aanleg. Namens het Bestuur der genoemde vereeniging bracht de heer F. W. Buijze, secretaris van „Heiloo Vooruit," den voorzitter dank voor zijn onvermoeide werkkracht bij het da&rstellen van het telefoon- en telegraafk mtoor verricht. Dadelijk na de opening werden den voorzitter en het bestuur van „Heiloo Vooruit" een telefonische gelukwensch gezonden door den heer J. Pot, met de werkzaamheden belast geweest. Natuurlijk werd de heer Pot namens het bestuur eveneens gelukgewenscht in het vertrouwen dat hij ook met welgevallen den goeden loop van zaken moge aanschouwen. Van Texel. Terwijl men op e; n stuk land nabij Oosterend eenig graafwerk verrichtte, ontdekte men een vrij grooten en diepen kelder, gevuld met steenen, puin, beenderen enz. Een dier steenen, nog geheel gaaf, vertoont aan de ééne zijde een ruit waarin, omgeven door een krans, een mansportret en verder het jaartal 1398. Blijkbaar is de steen dus meer dan 5 eeuwen oud. Er zal worden onderzocht of de kelder nog meer oudheden bevat. Lastige studenten. In Scala is Zaterdagavond de politie moeten op treden, om een aantal studenten te verwijderen, die tijdens de vooratelling de orde verstoorden. Aan de eene zijde van de galerij zaten eenige oudere si u lenten van de Technische Hoogeschool te Delft en aan de andere zijde een groot aantal z.g „groenen," die door luid geschreeuw ea het blazen op een hoorntje lawaai maakten. Toen een der „hoorn blazers" verzocht werd, zich te verwijderen, klonken van beide zijden luide kreten van protest en werd het lawaai zóó erg, dat de directie van Scala de hulp der politie inriep, om de levenmakers te verwijderen. Eenige agenten en rechercheurs met een inspecteur brachten de studenten een zeventigtal naar buiten. Een tweetal rechercheurs, maar ook de stu denten liepen gevoelige klappan op. A. K. Ph. F. R, van Hasselt f Op den huize Empe, te Voorst, overleed Zaterdag na een ernstige ongesteldheid, op 69-jarigen leeftjjd, de heer A. K. Ph. T. R. v. Hasselt, voorzitter van den Raad van administratie der H. IJ. S. M., ridder der orde van den Ned. Leeuw en Oranje Nassau en meerdere buitenlandsche Orden. Hij was ook Com missaris van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" en van den Kon. Nederlandschen Lloyd, en lid van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering. Te Amsterdam werd Zaterdagmiddag, nadat de doodstijding was ontvangen, op het Centraal-Station en het administratiegebouw van de H. IJ. S. M. de vlag halfstok geheschen. Zondag vlagden alle stations der Holl. Spoorweg- Mij. door het geheele land halfstok. Ook de Amster dam-Landen Stoomvaart-M. aan de Handelskade had de driekleur halfstok ten teeken van rouw. Moordaanslagen. Zaterdagavond omstreeks 6 uur is te Zaandam, aan het Prins-*npad, een moordaanslag met doodelijken afloop gepleegd. Het slachtoffer is de 41-jarige kof fiehuishoudster Jannetje Beths, wed. Verkerk, laatst gescheiden echtgenoote van J. Arends, moeder van 7 kinderen. Bij haar was vroeger als commensaal in huis de thans 23-jarige sigarenmaker J. van W., die haar Zaterdagavond weer opzocht, met het verzoek, hem weer in huis te nemen. Z^ weigerde, waarop ten woordenwisseling ontstond, en toen zij bleef wei geren, loste v. W. onder den uitroep „stik dan", een revolverschot op haar. Het slachtoffer van den aan slag kreeg een schot in den mond en een tweede onder den arm, dat door de long ging. Reeds een kwartier na het voorval overleed de vrouw. De dader werd door het publiek gearresteerd ea aan de politie overgeleverd. Het feit werd gepleegd vóór de woning. De dader ontkent der. aanslag niet en zegt door jalouzie te zijn gedreven. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur waa zekere A. K. te Rotterdam met zijn meisje in een café op de Kuipersplaats in de Baan. De 20-jarige roeier C. F. die in hun gezelschap was, haalde het meisje 'aan' waarop K. zóó woedend werd, dat hij op F. aanvloog Hij sloeg een arm om diens hals en bracht hem tege lijkertijd^ met de andere hand een messteek in de rechterzijde toe. De dader nam daarop de vlucht achtervolgd door de aanwezige vrouwen. Op de Hoogstraat werd hij gegrepen. Het slachtoffer sleepte zich eenige straten voort doch zakte toen tengevolge van het vele bloedverlies m een en werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Vrijdagavond is te Ede vermoord D. v. Schar- renburg. De vermoedelijke daders, A. Koops, D. Koops en Rauwerdal, zijn gevat. De aanleidende oorzaak tot den moord is nog on bekend. De daders bedienden zich van een scherpen steen, waarmede v. S. voor het hoofd geslagen werd waarna de dood onmiddellijk intrad. Directeuren Opvoedingsgestichten. Op Nederlandsch Mettray is een bijeenkomst gehou den van directeuren van opvosdipgsgestichteD, met het doel om ie geraken tot de oprichting van een vereeniging van directrices en directeuren van rijks-en particuliere opvoedingsgestichten. Tot de oprichting der vereeniging werd besloten, doel der vereeniging is onderlinge bespreking en voorlichting met betrekking tot de toepassing def Kinderwettenbestudeenng van de verschillende stelsels aan opvoedingsgestichten gevolgdbespreking van de belangen van regeerings-, voogdij, verwaarloosde- 0f zichzelf verwaarloozende kinderen. Ofschoon reeds bijna half October plukte te Noord- wijk de heer W. v. R. nog sappige en rijpe aardbeien van eenige pollen in zijn tuiü, waar bovendien nog vele vruchten zijn gezet, die alleen nog wat zon noo- dig hebben om eveneens geheel rijp te worden. Ook zouden eenige ontloken bloempjes doen denken, dat de aardbeiplanten werkelijk in den waan verkeeren, dat het op dit oogenblik voorjaar is in plaats van herfst. Een ruw agent. De lfljarige J. de B., die Zondag j,l. in de Spaarn- dammerstraat te Amsterdam door den politie-agent De N. zoodanig met zijn gnmmistok werd geslagen, dat overbrenging naar het Binnengasthuis noodzakelijk was, is gisteren door middel van Röntgenstralen on derzocht. De jongen blijkt een dubbele beenbreuk te hebben. Zijn toestand is gunstig. Door het onderzoek is evenwel niet uitgemaakt, of de breuk door een val, dan wel door een stokslag is veroorzaakt. Het onderzoek met Röntgenstralen zal worden voort gezet en geschiedt op last van de justitie. Trekking van heden. 5e klasse 13s lijst. Op den 16en October a.s. zal de heer A. Gosker, di recteur van het Huis van Bewaring te Utrecht, den dag herdenken, waarop hij vóór 0 jaar als ambtenaar bij het gevangeniswezen in dienst trad. De heer Gosker was eerst hoofd van het Huis van Bewaring alhier, ongeveer twintig jaar lang, daarna trad hij op als adjunct-directeur van de Rijkswerkinrich ting te Hoorn, om vervolgens de directie te aanvaar den van het Huis van Bewaring te Utrecht, dat nu 11 jaar onder zijn leiding staat. De heer Gosker is een zeer nauwgezet ambtenaar en staat bij zijn superieuren op uitstekende manier aangeschreven. Zijn jubilédag zal zeker niet onopge merkt voorbijgaan. Aan de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool is benoemd met 15 October a.s. tot leerares in het cos- tuumnaaien: Mej. N. Glijnis, oud-leerlinge van en leerares aan de Industrie- en Huidhoudscliool alhier. Van den heer Frankenberg alhier ontvingen we een serie prentbriefkaarten, betrekking hebbende op de Ontzetviering. Zoowel de opname van den kinderoptocht als van de jongedames die de Feestcourant verkochten, zijn goed geslaagd. Men kan de personen duidelijk herkennen. Gisteren had in liet café restaurant „de Nachtegaal" van den heer van der Sleesen een vergadering plaats van Land- en Tuinbouwonderwijzers. Behalve van de 13 aanwezigen, was nog- van een achttal, door omstan digheden verhinderd, bericht ontvangen van instem ming met het doel dezer bijeenkomst. Ook alle aanwe zigen verklaarden zich bereid eene afdeeling „Noord- Holland" te willen vormen van de vereeniging van Land- en Tuinbouwonderwijzers, gevestigd te Utrecht. Een voorloopig Bestuur van drie leden werd geko zen en tot Hoofdbestuurslid voor de provincie Noord- Holland benoemd: de heer Raap, van Anna Paulowna, die ook deze vergadering leidde. Daar deze bijeenkomst een huishoudelijk karakter had, volstaan we met te vermelden, dat met algemeene instemming het doel, n.l. het stichten der afdeeling werd bereikt. Door de politie is Zaterdag een 21-jarigen man, met name Meijer W., schoenmaker, gedomicilieerd te Am sterdam, aangehouden, die dien middag uit de étalage van den heer van Engelen een manchester broek had gestolen. Naar wij vernemen is het volgende adres gezonden aan den raad dezer gemeente EdelAehtbare Heeren De ondergeteekenden, rector, conrector en leeraren van liet Gymnasium te dezer stede, geven met ver schuldigden eerbied te kennen, dat zij met groote ver bazing kennis namen van de bestrijding van het voor stel van B. en W. tot regeling hunner jaarwedden in de Raadsvergadering van 30 September j.l„ en met leedwezen lazen, dat op grond van die bestrijding tot het benoemen eener commissie voor 't samenstellen van een nieuw voorstel is besloten. Waar nu eenige in Uwe vergadering gemaakte opmerkingen naar hun ne meening tot eene onjuiste beoordeeling van het voorstel hebben moeten leiden, durven zij met gepaste bescheidenheid tot U komen met eene weerlegging van datgene, wat huns inziens onjuist werd beweerd, in de hoop, dat bij de Raadsleden, die zich vóór het maken van een nieuw voorstel verklaarden, een ander licht over het ingediende zal opgaan en daardoor aan liet voorstel, dat met groote zorg door hel? Curatorium wc-rd ontworpen, alsnog eene andere waardeering ten deel valt dan in de jongste Raadsvergadering is ge schied. lo. „De Heer Van Buijsen verwonderde zich er over, dat eene regeling der jaarwedden niet dadelijk bij de oprichting van het Gymnasium is ingediend." Niets is wonderlijker dan deze verwondering. Immers er werd eene regeling gemaakt, voorgesteld, aangenomen, door de regeering goedgekeurd, die ook thans nog van kracht is. Slechts werden hierbij geen periodieke verhoogingen opgenomen; dat deze thans worden voorgesteld is, onder meer, het gevolg van het invoeren der Rijkspensioenregeling voor de leeraren der Gymnasia. Twee jaren geleden werd eveneens voor andere Gemeente-ambtenaren eene nieuwe sala risregeling met periodieke verhoogingen gemaakt bij het tot stand komen der Gemeentepensioenen; door de Rijkspensioenregeling vielen echter de leeraren van het Gymnasium buiten die der gemeente, maar tege lijk werd toen uit een billijkheidsoogpunt ook voor hen een andere salarisregeling met periodieke verhooging door B. en W. in uitzicht gesteld; juist de hoop hierop heeft eenige leeraren van solliciteeren naar andere, voor hen financiëel voordeeliger betrekkingen doen af zien. Gedurende bijna 3 jaren betalen de leeraren nu reeds de groote stortingen voor eigen pensioen, en waar er andere gemeenten zijn, die hare ambtenaren hierbij voor een deel steunen, heeft Alkmaar zich van eiken steun geheel onthouden, hetgeen toch zeker wel als een bewijs mag worden aangevoerd, dat er met de Gemeentefinanciën in dit opzicht althans niet op te luxueuse wijze rondgesprongen wordt. Als voorbeeld kan worden aangehaald, dat de heer K. J. Pen, die na zijn eenjarige werkzaamheid aan 't Gymnasium alhier, werd benoemd tot leeraar te s-Gravenhage, voor eigen pensioen niets behoeft te betalen, daar die Gemeente alle pensioenstortingen van de leeraren voor hare rekening nam. 2o. „De Heer Van Buijsen zeide, dat Alkmaar een van de kleinste plaatsen met een Gymnasium is." De ondergeteekenden merken hierbij op, dat van de 29 andere plaatsen, waar openbare Gymnasia geves tigd zijn, er 9 een kleiner aantal inwoners telden op 1 Januari 1907, n.l. Doetinchem 4191, Tiel 11069, Win schoten 11197, Gorinchem 11973, Assen 12553, Sneek 12704, Zutphen 18426, Middelburg 19183 en Kampen 19918, terwijl Alkmaar toen 20399 inwoners had. Vol gens de laatste opgaven, waarover ondergeteekenden beschikken, bedroeg 't aantal leerlingen in deze plaat sen respectievelijk 63, 39, 55, 34, 28, 46, 52, 32, 45, ter wijl het Gymnasium te Alkmaar in den cursus 1907 1908 52 leerlingen telde. Hieraan kan worden toege voegd, dat Gouda, Breda, (Schiedam, Delft (eene Uni versiteitsstad) en Zwolle, plaatsen met 24000 tot 34000 inwoners, hetzelfde of een kleiner aantal leerlingen hadden, zoodat van de 30 openbare Gymnasia 17 een grooter aantal leerlingen bezaten. 3o. „De Heer Van Buijsen deelde mee, dat Alkmaar tot die plaatsen behoort, voor welke de oprichting van een Gymnasium niet verplicht is." Uit punt 2 blijkt, dat de 9 genoemde plaatsen, met Alkmaar dus het 3e deel van 't geheele aantal openbare Gymnasia, in hetzelfde geval verkeeren, terwijl die 9, misschien op twee uitzonderingen na, in afzienbaren tijd niet verplicht zullen worden. Uit zeer vertrouw bare bron is bovendien gebleken, dat aan den Helder dispensatie werd verleend van de verplichting tot op richting van een Gymnasium, omdat Alkmaar weldra verplicht zou worden en dan, als centrum in Noord Holland en als arrondissementshoofdplaats, geen dis pensatie zou krijgen. Aan Zaandam werd dispensatie verleend met 't oog op de nabijheid van Amsterdam bij Koninklijk Besluit van 2 November 1903. Op aandringen echter van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken werd bij Raadsbesluit van 24 Sep tember 1903 besloten B. en W. te machtigen met de Gemeente Amsterdam eene regeling te treffen omtrent de toelating van leerlingen uit Zaandam tot 't Am- sterdamsch Gymnasium. 4o. „De Heer Van Buijsen merkte op, dat alleen de grootste plaatsen als Leiden, Rotterdam en Amster dam dergelijke jaarwedden hebben, als voor den rector hier worden voorgesteld, dat te Arnhem 't aanvangs salaris 3200, na tien jaar 3600 wordt, dat het sa laris van den rector te Groningen, hetwelk 3800 be droeg, in 1906 niet is verhoogd en dat ook het salaris van den conrector wordt geprojecteerd op 300 meer dan in andere plaatsen." Daar de door ondergeteekenden opgevraagde gege vens nog niet alle zijn binnengekomen, moeten zij zich, door den tijd gedrongen, tot het bovengenoemde bepalen. In Leiden bedraagt 't salaris van den rector 4000, in Rotterdam 5000, en van den conrector 3600, in Amsterdam van den rector 5000, van den conrector J 3800. Te Arnhem is het aanvangssalaris van den reetor 3400, 't maximum 4000, van den conrector 2600 en 3200. In Groningen werden in 1906 alle salarissen verhoogd, behalve dat van den rector, het welk op zijn eigen verzoek 3800 is gebleven. Het salaris van den conrector bedraagt er 3100. 5o. „De Heer van Buijsen meende, dat eene rege ling in de richting van de rijks-regeling aan den eenen kant billijk is tegenover de leeraren, aan den ande ren kant tegenover de Gemeente." Zeker kan het met de uitdrukking „in de richting van" niet de bedoeling van den heer Van Buijsen zijn geweest om bij een dergelijke regeling aan de leeraren een geringer salaris toe te kennen dan de leeraren aan de R. II. B. S. alhier genieten, daar toch in dit geval van billijkheid tegenover hen geen sprake kan zijn, in tegendeel eene groote onbillijkheid zou worden begaan, eene geringere waardeering toch van hun arbeid ver geleken bij dien van hunne collega's aan de H. B. S. zou daaruit slechts kunnen worden afgeleid. Dat dit trouwens ook de bedoeling van den Heer Van Buijsen niet geweest is en hij wel degelijk aan de Raadsleden de Rijksregeling heeft voorgespiegeld, blijkt hieruit ook voldoende, dat hij het vreemd vond, dat het Ge meentebestuur van de Rijksregeling geen nota nam, te meer daar in 1902 door de Vereeniging van leeraren bij het M. O. een adres is ingezonden aan alle Gemeen tebesturen om dezelfde (natuurlijk niet een lagere) regeling te verkrijgen voor de gemeentelijke H. B. S. en de Gymnasia. Eindelijk nog kan de heer Van Buijsen geen lagere regeling in die richting bedoeld hebben, omdat hij daarbij zou moeten gedacht hebben aan het gevaar, dat goede leerkrachten in dat geval óf niet zouden sol liciteeren óf slechts zeer korten tijd zouden blijven, hetgeen zeer ten nadeele van het onderwijs zou zijn, en bovendien ook, door het daardoor onvermijdelijk ver minderen van het aantal leerlingen, schadelijk voor de financiën der Gemeente. Waar dus op grond van de 3 genoemde plinten als' vaststaande moet worden aangenomen, dat de bestaan de Rijksregeling is bedoeld, wenschen ondergeteeken den onder Uwe aandacht te brengen, dat die regeling, afgescheiden van de grootere omslachtigheid dan bij de voorgestelde, op den langen duur voor de Gemeen te financiën nadeeliger is dan het voorstel van B. en W. (Zie Raadsverslag, Alkmaarsche Courant No. 231, waarvan zij zoo vrij zijn een exemplaar ter toe lichting hierbij te voegen), derhalve een geheel ander resultaat ten gevolge moet hebben dan de bedoeling v/as van den Heer Van Buijsen met de bestrijding van het voorstel van B. en W„ als te bezwaarlijk voor de Gemeentefinanciën. Hoezeer B. en W. met hun voorstel ook de belangen van de financiën der Gemeente op 't oog hebben ge had, blijkt voldoende uit 't feit, dat, waar b.v. voor leeraren aan de Cadettenschool, inwoners dezer ge meente, voor 1218 lesuren in de week een maximum- tractement van 2800 wordt toegekend, voor leeraren aan het Gymnasium met 23 a 24 lesuren per week een maximum-salaris van 2600 werd voorgesteld, terwijl toch zeker niet kan worden beweerd, dat de leeraren aan de Cadettenschool meerdere bevoegdheid bezitten dan die aan 't Gymnasium. Op grond van het bovenstaande wenschen onderge teekenden er him spijt over uit te drukken, dat de Raad der Gemeente in zijne vergadering besloot aan een ommissie buiten B. en W. en 't Curatorium om, op te dragen een nieuw voorstel te ontwerpen, waar door de regeling, op welke zij zoozeer hoopten, weder voor eenigen tijd is uitgesteld, en dat in deze Commis sie zitting heeft willen nemen de Heer Van Buijsen, die uit de discussie gebleken is een tegenstander te zijn van een Gymnasium in deze Gemeente en dus niet geacht kan worden de ware belangen van het Gymna sium te kunnen behartigen, afgescheiden nog van het leit, dat hij, dit standpunt innemend, nu mede zal hebben te ontwerpen een tractementsregeling voor zij ne collega's. slotte komen ondergeteekenden tot U met het beleefde verzoek, om bij de a.s. bespreking van de re geling der salarissen met den inhoud van hun schrij ven wel rekening te willen houden en met de vraag, of het thans aangevoerde misschien aanleiding kan geven om op het eenmaal genomen besluit terug te komen. Hetwelk doende, enz. V. Dr' Bloklluis- Dr- M. N. J. Moltzer. Dr. 11. M. Leopold. Dr. J. A. Vor der Hake. Dr. J. G. Rutgers. G. Trouw. L. Leijdesdorff. J. L. G Be- tTw vtC' He™kenrath. Dr. G. K Nugteren. F. H. Maschhaupt. Ds. P. J. Glasz. Voor een stampvolle Harmoniezaalvoerde deze ver eeniging Ibsen's tooneelspel „Een vijand van 't Volk" op. Het is een lang stuk en daar de pauzes niet kort waren, was de voorstelling eerst om half een geëindigd. Voor een liefhebberij-gezelschap was de opvo - ring niet slecht, maar waar „het Vrije Tooneel" én bljjkens de keuze der stukken én blijkens vroegere vertolkingen aanspraak kan maken op een anderen maatstaf van beoordeeling, daar mag niet worden verzwegen, dat alleen het spel van den boekdrukker en dat van den leerlooier zeer goed, dat van den redacteur en zijn medewerker goed was. Wel kenden de anderen hun rol uitstekend en deden ze hun best, maar het lukte hun niet iets van hun partij te makenzij zeiden slecht en hun houding en gebaren lieten bgna voort durend te wenschen over. We hebben vier bedrijven bijgewoond en den indruk gekregen, dat het stuk voor de spelers te moeielijk was en dat ze niet in staat- waren zich te verplaatsen in de omgeving, waarin Ibsen ze brengt die om geving zelf was overigens heel goed weergegeven, en het is aardig om te zien, hoeveel werk er gemaakt wordt van het tooneel. Wil het Vrije Tooneel den naam handhaven- dien het zich heeft verworven met de opvoering van „Ghetto", dan zal het wel doen met niet te hoog te grijpen en voorloopig zich niet te wagen aan salonstukken. Een betere opvoering verwachten we dan ook van Gorky's Nachtasyl. Van het bureau van inspectie H. IJ. S. M. woei he den de vlag halfstok in verband met den dood van den heer A. K. Ph. E. R. van Hasselt, voorzitter van den Raad van administratie der H. IJ. 8. M. Naar men ons mededeelt is er een conflict ontstaan tusschen de nieuwe sigarenfabriek aan den Stations weg alhier en het personeel, dat vroeger te Muiden aan deze fabriek werkte. De algemeene Nederlandsche Sigarenmakersbond, heeft getracht een overeenstemming te verkrijgen. Nu dit niet gelukt is, is besloten, dat geen der georgani seerde sigarenmakers daar zal werken, terwijl er op bondskosten gepost wordt. Een lezer, die bij de stemming en de herstemming voortdurend op het stembureau in district III is ge weest en die de politieke kaart van de stad heel goed meent te kennen, deelt ons mede dat er 37 kiezers den 22sten September „links" hebben gestemd, die op 6 October niet opkwamen, terwijl er op 6 October 65 personen ter stembus optrokken, die 22 September niet waren verschenen. „Rechts" stemden 15 personen, die alleen 22 Sep tember van hun kiesrecht gebruik maakten en 33, die dit alleen op 6 October deden. In het vertrouwen, dat onze zegsman de politieke plank niet zoo heel ver mis slaan zal, hebben we ge meend, deze cijfers even te moeten vermelden. Alcmaria Victrix moest het -gisteren op eigen veld afleggen tegen R. A. P. van Amsterdam. De Amster dammers gingen met een -12 overwinning huis waarts. Morgen komen we uitvoeriger op deze match terug. Alcmaria Victrix II kwam uit Hoorn met een 31 nederlaag thuis. In aanmerking genomen de kracht van Sport I, het spelen met 3 invallers, het nog niet aan elkaar gewend zijn der spelers en het feit, dat op vreemd terrein gespeeld werd, is dit nog niet zoo'n heel slecht resultaat. VAN DEN BALKAN. KON ST ANTIN OPEL, 11 Oct. Door de Turksche regeering is geen protest aan den keizer van Oosten rijk gezonden, maar dezelfde nota, die door de Turk sche gezanten aan de overige mogendheden, die het Berlijnsch verdrag onderteekenden, overhandigd werd. ATHENE, 11 Oct. Dé volksvertegenwoordiging der Kretensen zal morgen bijeen komen. Gemeld wordt dat de Turksche troepen van het garnizoen te Jannina zich op een oorlogsschip zullen inschepen om naar Sa- 1 nn Ir 1 tp vpftvptlrpti KONSTANTINÓPEL, 11 Oct. Door Nevadovitch, den Servischen gezant te Konstantinopel is aan de ambassadeurs der vreemde mogendheden uitgezon derd aan die van Oostenrijk-Hongarije een nota overhandigd, inhoudende een protest, in verband met de annexatie te Bosnië. KONSTANTINOPEL, 11 October. Door den ge zant van Oostenrijk-Hongarije is aan de autoriteiten verzocht om hun tusschenkomst, om den boycot van de uit Oostenrijk-Hongarije afkomstige goederen te doen ophouden. KONSTANTINOPEL, 11 October. Aan den En- gelschen minister van Buitenlandsche Zaken, Grey, is door de Turksche pers een telegram gezonden, om hem te bedanken voor zijn verklaring tegen de wijziging van het status quo. PHIL1PPOPEL, 11 October. De reis van den ko ning van Boelgarije van Ternova door Zuid-Bulgarije was een ongeziene triomftocht. Het leger en de bevolking beloofden den koning le ven en goed hem te zullen opofferen, om de onafhan kelijkheid en het koningschap te bewaren. De plechtige inkomst te Sofig, die eerst op Zondag zou plaats hebben, is tot Maandag uitgesteld. De ver tegenwoordigers der vreemde mogendheden zullen er niet bij tegenwoordig zijn. Het bericht, door de dag bladen verspreid, dat door den koning van Grieken land een gelukwensch aan den Bulgaarschen koning zou zijn aangeboden, is onjuist. BELGRADO, 11 October. In een officiëel cummu- nique wordt het volgende gemeldIn tegenstelling met de berichten in het buitenland verspreid ten aan zien van een mobilisatie van het Servische leger, als ook naar aanleiding van het feit,'dat aan de oekase van 6 October, betreffende den oproep aan de reser visten, een onjuiste uitlegging werd gegeven, kan uit vertrouwbare bron verklaard worden, dat buiten de manschappen, bij bedoelde oekase opgeroepen, er geen andere oproep zal geschieden. Op het oogenblik zijn 40.000 man onder de wapenen. Bijgevolg kan er geen sprake zijn van een mobilisatie. PARIJS, 11 Oct. „De „L i b e r t ontving een telegram uit Weenen, melding makende van inciden ten te Antivari voorgevallen. Aan het Oostenrijksch consulaat werd door de ma nifestanten het wapenschild afgerukt en verbrand. De menigte overweldigde het consulaat; er heerscht groo te opwinding. Talrijke troepen doorkruisen de stad. PARIJS, 11 October. De koning van Bulgarije verklaarde aan den correspondent van de „M a t i n" „Gij zegt te recht: gij hebt bijgewoond een geluk kige revolutie, die overeenstemt met de wenschen van het volk, dus vooruitgang verzekeren zal, en die geen droppel bloed zal kosten aan eenigen zoon des lands, noch tranen aan eenige moeder." ROME, 10 Oct. De Heilige Stoel houdt zich bezig met de gebeurtenissen in Servië. De Roomsch-Katho- lieken worden in Servië door het Oostenrijksehe ge zantschap beschermd, waarom men hen van voorliefde tot Oostenrijk beschuldigt.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2