VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Plan m ultbr No. 239. Honderd en tiende jaargang 1908. DINSDAG 13 OCTOBER. GROOTE VEEMARKTEN Groote PAARDENMARKT Woensdag II iow« a.s. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Qroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR op Maandag 2 en Woens dag 18 Novembera.i. Telefoonnummer 3. Een flinke boete. Brand. Klkvorsckenjacht. Kolonel Van Daalen. Geboorte en sterfte. Scheepsongelukken. Fruit. Uit Koedijk. COURANT. Het HOOFD van het bestuur der gemeente ALKMAAR, Gelet op artikel 28 alinea 4, 5 en 6 der Woningwet, Brengt ter algemeens kennis, dat het plan van uit breiding dezer gemeente, voor zoover dit niet reeds is goedgekeurd, met uitvoerige kaarten en grondtee- keningen op de secretarie dezer gemeente (bureau Gemeentewerken aan de Stadstimmorwerf) voor een ieder ter inzage is nedergelegd van 10 October a.s. af tot en met 7 November a.s. Alkmaar, 9 Oct. 1908. Het Hoofd van het bestuur voornoemd, G. RIPPING. TE ALKMAAR, 13 October. Een Fransch blad heeft zijn lezers aangeraden ter afwisseling van de vele telegrammen, welke de couran ten dagelijks over de Balkangebeurtenissen bevatten, eens Marcus Aurelius ter hand te nemen. Het is van meening, dat, wanneer de oude Keizer Frans Jozef de boeken van den grooten Keizer en den niet minder grooten wijsgeer liad gelezen, men zich op het oogen- blik niet zoo druk zou behoeven te maken over hetgeen thans op den Balkan geschiedt. Doch de Keizer-Ko- ning heeft waarschijnlijk om andere dingen gedacht dan om den ouden Romein en liij heeft niet naar diens lessen geluisterd, maar naar de raadgevingen van zijn minister van buitenlandsclie zaken, baron von Aeliren- thal. De laatste wordt trouwens ook met een Romein vergeleken en wel met Brutus. Dit geschiedt niet in een Fransche courant, maar in een Duitseh blad, 11. 1. het Tageblatt. De heer Tlieo Wolff schrijft over den eerzuehtigen Oostenrijksehen minister van buitenland- selie zaken een artikel, waarboven geschreven staat „De Triumphator." De schrijver constateert, dat Lexa von Aehrenthal de Oostenrijksche politiek op nieuwe en groote banen lieeft geleid. Hij schetst dezen poli ticus als een man met onuitputtelijken werklust en met ongewone energie, van kloeke gestalte en, zooals het in huwelijksadvertenties heet met een aangenaam uiterlijk. Baron von Aehrenthal behoort tot die goe de diplomatenschool, waarvan de leerlingen gaarne het studeervertrek verwisselen met de salon. Als hij spreekt, komen zijn woorden zacht, langzaam en behoedzaam over de lippen en zijn geheele houding- verraadt bedachtzaamheid. Het is merkwaardig te zien, hoe de heer von Aehren thal zijn coup voorbereid lieeft en het zoo heeft we ten aan te leggen, dat hij al zijn buitenlaudsche colle ga's op een dwaalspoor leidde. In Boedapest spreekt hij met den Bulgaren-vorst de zaak af en brengt daar door voor liet geval van een oorlog met Turkije den sterksten Balkanstaat aan zijn zij. Hij voelt, dat liet noodig is, de jalouzie van Rusland eii Italië onschade- lijk te maken, en hij toont den heer Titoni Monte negro als Italiaansche invloedsfeer en spreekt met den heer Iwolslci over fre opening der Dardanellen. Hij vreest alleen Duitscliland, welks belangen in Turkije worden bedreigd en daarom zwijgt de Oostenrijksche troon opvolger Frans Ferdinand, als hij in September j.l. de Duitsche manoeuvres in Lotharingen bijwoont De Duitsche regeering weet bij uitzondering niet, wat er gebeurt.... en tocli pocht v. Aehrenthal voor de Oostenrijksche delegaties op zijne „overeen stemming met Duitscliland." 11ij tracht de Franschen te winnen, door zijn eerlijke makelnarsdiensten in de Marokko-kwestie aan te bieden. En van alle kanten schijnbaar beveiligd en gedekt, gaat hij op Turkije los, ivelks „integriteit" bij te voren met zooveel moreelen gloed heeft verdedigd. Na deze inleiding gaat de Duitsche journalist aldus voort „Een van de schranderste diplomaten, die in de we reldgeschiedenis hun plaats hebben, is de eerste Brutus geweest, die zich stompzinnig hield, 0111 de argwanende Tarquinicrs 111 slaap te wiegen. De heer v. Aehrenthal schijnt het in slimme berekening met elk van zijn me dedingers op te nemen, maar zijne schranderheid is in het oog loopend en vermaant al te zeer tot voorzich tigheid. Zooals de hand van een gentleman nooit naar zeep mag rieken, mag men ook aan de schran derheid van een diplomaat niet bij elk woord herin nerd worden, en zelfs Bismarck had nooit zulke groote voordeelen kunnen behalen, indien hij er niet altijd op bedacht was geweest, vertrouwen te winnen. De heer v. Aehrenthal heeft stellig liet bezit van de Ilabsburg- sche kroon vermeerderd en den reeds bonten krans van dit complex van landen nog met een mooie bloem verrijkt. Maar hij heeft toch op tamelijk bedenkelijke wijze ingeteerd op het kapitaal van vertrouwen, en zijn echt Weensch hart lijkt nu menigeen verdacht toe. Het hooge staatsbelang en een politiek denkbeeld, kunnen soms een ongegeneerdheid en zelfs een verbre king van een trnctaat wettigen, en het is niet lieele- maal onmogelijk, dat de heer v. Aerentlial en zijn be schermer Frans Ferdinand naar de verwezenlijking- van zulk een denkbeeld streven. Men heeft opgemerkt, dat de heele actio in Boedapest voorbereid en door de Hongaren met jubel begroet werd, en het zou kunnen, dat Frans Ferdinand den stillen wensch koestert, de nieuwe gewesten op een goeden dag bij Hongarije te voegen, om zoo het hart der Hongaren te winnen. Geen twijfel, dat een werkelijke bevestiging van het Oostenrijkscli-Hongaarschen complex een zonde waard zou zijfi, maar ditmaal zou deze „bevestiging" op kos ten en tegen den wil van Dui-tschland geschieden, dat tocli al door de Slavische machtsuitbreiding reeds vol doende bedreigd is. Zou indien men deze onderstel ling- daarlaat de definitieve inlijving van het al lang bezette land al den twist loonen en weegt het voordeel op tegen de velerlei kwade gevolgen, die nu al waarneembaar zijn? Heeft de heer v. Aehrenthal de opwinding van de Serviërs, heeft hij de stoornis in den Oostenrijksehen handel op de Levant voorzien, en heeft liij misschien niet de ontstemming van zijn bond genoot Duitscliland eenigszins te gering geschat? Moet bij de versterking van Bulgarije ten slotte Rus land niet gebaat worden, en heeft de beer v. Aehren thal voor een tijdelijke verhooging van het aanzien, niet kostbare toekomstige troeven uit handen gege ven? „Vergissingen in de kabinetspolitiek van de groote mogendheden," heeft Bismarck geschreven, „straffen zichzelven niet dadelijk, maar onschadelijk zijn zij nooit. De geschiedkundige logica is nog nauw keuriger in hare narekeningen dan onze hooge reken kamer." Misschien heeft de heer v. Aehrenthal in liet geheel geen vergissing begaan, en misschien klopt de rekening, die liij zorgvuldig aan zijn schrijftafel heeft bedacht. Maar nog- kan men niet zeggen, of zijne iets te veel zichtbare schranderheid met het onfeilbare in stinct van de g-roote staatslieden gepaard gaat, en of liij werkelijk meer is dan de triumphator van een en kelen dag." H. M. de Koningin. De gezondheidstoestand ven de Koningin blijft uit stekend. De rustkuur wordt ten strengste volgehouden. H. M. verlaat weinig hare vertrekken en mag niet veel loopen en steeds gelijkvloers. De Koningin heeft een belangrijke bijdrage doen toekomen aa.a de commissie tot leniging van den nood dor slachtoffers die have en goed verioren bij den ernatigen brand in de gemeente Veen (N.-Brabant). Z. K- H. Prins Hendrik. Prins Hendrik is gisterenmorgen van zijn buiten landsclie reis op het Lao teruggekeerd. Z. K. H. he ft de reis per D-tr6in gemaakt, die bij uitzondering te Apeldoorn heeft gestopt, wegens een vertraging te Almelo. Tweede Kamerverkiezingen. Uit goede bron verneemt de „N. R. Ct.", dat het alleen dan ernst zA zijn mot de candidaiuur-Ter Spill voor Sneek indien de 8. D. A. P. mocht besluiten, officieel een c&ndidaat te stellen, terwijl de S. D. A. P. van haar kant haar candidsat gereed houdt, zoo dra het mocht blijken, dat men. den secretaris van den Bond van Vrije Liberalen officieel candi-daat stelt. Naar men bericht, heeft de christeiijk-historische kiesvereeniging te Nijverd&l bet-loten niet do canöida- tuur van dr. Kuyper voor Ommen te steunen, maar die van mr. de Mee..ter. Antirevolutionairen en vrij zinnigen zulten in verschillende plaatsen van dit dis trict voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer (vacature-Van A*phen) sprekers laten optre den. De vooibareiding voor de verkiezingscampagne is in vollen gaug. Dj hoer mr. Ta. II. de Meestor sprak gisteravond ta Ilardenbarg. Hat bestuur van d« Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Nijverdal schrijft aan de Zw. Ct.: Zaterdag 3 Oct. j.i. lazen wij in het „Twantsen Volksblad", het orgaan der anti-revolutionnaire partij van Nijverdal en omstreken, dat ook da Christelijk- Histori&chen besloten hadden den candidaat der anti- revolutionnairea dr. A. Kuyper krachtig to steunen, en gaven dv.rdoor aan buitenwoaendeu den indruk, alsof al de te Nijrerdsl wonende Chr.-IIistorischen nu maar vast besloten hadden als een eenig man hun stem aan dr. Kuyper te geven. Dit is echter bezijden de waarheid, want onze Chriate- lijk-Historische kiesvereniging, die dagteekent van 15 Mei 1899, en werd opgericht onder leiding van ds. C. de Vriep, vroeger Herv. pred. to Hellendoorn, be sloot met algemseno stemmen niet de candidatuur van dr. Kuyper, maar krachtig de candidatuur ta steunen van mr. Th. H. de Meester. Het was trouwens van ons Ghr.-Hiatorischsn, allen leden ea voorstanders der Herv. Kerk, ook niet anders te verwachten, want als wij maar even indenken hos dr. Kuyper in 1886 de groote doleantie in onze Herv. kurk bewerkte, dan hebben wij al meer dan genoeg om nooit aan iemand, die zoo wreed onze vadorland- sche kerk vaneen scheurde, onzen steun te geven. ÖEMEN G D NIEUWS. Dcor een ambtenaar van het openbaar nsn.isterie is tegen een werkgever, die verzuimd had zijn loon- j| lijst overeenkomstig het gewijzigde artikel 45 der j! Ónge vallen wet dat geregeld bijhouden per week voorschrijft behoorlijk bij te houden, f 100 boete of 8 dagen hechtenis geëischt. Een treurig einde. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft een vroe- selijke gebeurtenis te Amsterdam plaats gehad. Een oud-onderofficier van het Indische leger kreeg ruzie met de vrouw met wie hij verkeerde en werd zoo woe t, dat hij zich geheel met petroleum overgoot en er daarna zelf de vlam in stak. In een oogwenk stond de man in lichterlaaie. De buren schoten toe, wikkelden hem in een deken en alarmeerden de hi andweer. Met brandwonden overdekt werd hrj naar het Binneng -sthuis vervoerd. Ook zijn vrouw bekwam bij het blusschingswerk brandwonden, 'a Nachts is de man, die atoeds stork onder den invloed van ster ken drank verkeerde, overleden, A. K. P. F. R. ven Hasselt. Dj teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer A. K, P. F. R. van Hasselt, Zaterdag overleden, zal plaats hebben op Dinsdagmiddag 3 uur, op de begraafplaats te Warnsveld, alwaar het in het familiegraf zal worden bijgezet. Een Louwerse-monument. In den Haag heeft zich een commissie gevormd met liet doel een eenvoudig monument te plaatsen op het graf van den bekenden schrijver P. Louwerse. De ontslagen gemeente-ambtenaren. Een twintigtal vereenigingen en bonden hebben nog adhaesie betuigd aan het adres aan den gemeen teraad van den Amaterdamschen Bond van Gemeente ambtenaren. Twee manifesten zijn gisteren verspreid. Het eerste is vau het bekende comité van zes leden en gericht aan do Amsterdamsche Geraeor.te-ambienaren. Wij lezan o.m. „Wat door velen niet was verwacht, is gebeurd: toen de 3 redacteuren van „Het Prinsenhof", het or gaan van uw en Amaterdamschen Bond van gemeente ambtenaren, waren ontslagen, hebt gij stand gehouden. Wij hebben uwe enthousiastieche bondsvergadering medegemaakt en hebben gezien, dat gij be eid waart, m t alle kracht uwe collega's te sternen, die in den strijd voor uwe belangen waren gevallen, en voor e=n oogenblik op zijde te zetten alls verschillen in inzicht en werkwijze der organisatie, die ongetwijfeld ook bij u bestaan, om gezamenlijk op te trekken voor één doel, de ontslagenen weder in gemeentedienst terug te brengen. In alle organisaties hebt gij bewondering gewekt voor uw jongen bond, die nu reeds in staat was, een zoo kriti ken tijd onvervaard tegemoet te gaan en na ir wij vertrouwen ook ongerept zal doormaken." Het tweede manifest, gericht aan de arbeiders van Amsterdam, is uitgegeven door de Soc.-Dem. Arbei derspartij, federatie Amsterdam. De volgende vst-ge- dcukte woerden komen er in voor: „schandelijk on- veehtviiirdig", „ongelooflijk brutaal", „waar moet dat met u heen?", „j -ren van verwasrloozing", „Russische gewelddaad van B. en W.", „een ernstig en krachtig protest." Dan worden de arbeiders opgeroepen om te proteateeren op de meeting van morgenavond in het Paleis. soort wordt thans meer betaald. Buitenlandscbe han del laat zich steeds wachten, de binnenmarkten wor den feitelijk overvoerd. Gisteravond tegen 12 uur heeft een zware binnen brand den sigarenwinkel van den heer G. Brouwer, in de Cornells Schuytstraat te Amsterdam geheel ver woest. De vrouw des huiz'S droogde kindergoed bij de kachel in den winkel, en dat schijnt er te dicht bijgehangen te zijn, soodat plotseling de vlammen uit sloegen en wild om zich heen grepen. Met haar vier kinderen wist de vrouw zich achter uit de woning te reddenhaar man was afwezig en kwam juist thuis, toen de brandweer, met behulp van eenige stralen op de Vecht en de koolzuurspuit het vuur meester was. In Friesla-d koopt iemand voor export naar Frankrijk kikvorschen op. De jongens gaan nu deze dieren vangende opkooper betaalt huu 1 cent per stuk. Kolonel Van Daalen, laatstelijk gouverneur van Atjeh, is Zondagmiddag om half vijf met den Franschen trein in den Haag per Hollandache spoor aangekomen. In h»t station waren slechts enkele burgerlijke en militaire autoriteiten en officieren van het Ned.-Indisch leger, aldaar gevestigd, ter zijner begroeting aanwezig. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Aug. 1908, opgenomen in een bijvoegsel der „Staatscourant" van 11/12 Oct., is het volgende ontleend Aantal inwoners op 1 Januari 1908 5,747,273; levend geborenen 14,351 of 29.48 op de 1000 inwoners per jaar; omdeden zonder levenloos aangegeven 6443, aantal overledenen zonder levenloos aangegeven op 1000 inwoners per jaar 13.24. Overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 2251, 1—4 jaren 617, 513 jaren 219, 14—19 jaren 136, 20—29 jaren 288, 30—39 jaren 278,40—49 jaren 329, 5064 jaren 720, 6579 jaren 1182, 80 jaren en daarboven 446, onbekend 4. Zaterdagavond omstreeks 7 uur heeft een aanvaring plaats gehad tuss hen het Nederl. stoomschip „Ka- lendreeht", met hout beladen, varende van IJmuiden naar Amsterdam en hst in de Petroleumhaven liggende tjaikschip „Hendrika Jacoba", schipper J. Fransen van Zwartsluis. Het Ijalkachip kreeg belangrijk averij aan hetboven- boeisei en het zwasrd. De sleepboot „Titan" is te Nieuwediep aange komen met tien opvarenden van de Katwijker haring- logger 42, die in de Eierlundsche gronden strandde en daar vol water zit mot een vangst van 241/2 last haring. De schipper, stuurman en jongen zijn op Texel geland, zoodat de geheele bemanning gered is. Do te VJisainge.n binnenkomende mailboot „Prins Hendrik" is gistermorgen bij dikken mist bij Nieuwe- sluis aan den grond gevaren. De passagiers en post werden met een sleepboot van boord gehaald. De sleepboot is met 66 passagiers en de post van de „Prins Hendrik" om 10 uur op de haven aange komen. Da Berlijnsche en de Amsterdamsche mail- trein vertrokken bijna 4 uur te laat. De „Prins Hendrik" is later weer vlot gekomen en naar de haven gestoomd. De gisteren te IJmuiden binnengekomen haring- logger K W 47, welke in den afgeloopen nacht binnen de pieren geankerd lag, werd tijdens dikken mist aangevaren door de binnenkomende stoomtrawler „Johan Brown" en verkreeg daardoor schade aan den stuurboordsboeg. De drank. Te Bus3um waren giste on eenige loteliugen, ten gevolge van drankmisbruik nog al opgewonden, wat reeds om één uur ia de Heerenstraat tot baldadigheid O versloeg. Toen do heer Last, ambtenaar ter secretarie, hen daar par fiets wilde passeeren, werd hij niet alleen gedwongen af te stappen, maar op schandelijke wijze mishandeld, zoodat hij bloedende hoofdwonden bekwam Het publiek zag deze mishAmielidg lijdelijk aan. Door de politie werden een paar der belhamels in verzekerde bewaring gebracht. Het drama te Zisandani Omtrent het drama te Zaandam meldt men nog, dat da gearresteerde Van Wijk geboortig was ui', Vucht, terwijl zijn ouders te Amsterdam wonen. Uil sluitend jaloezie moet hem tot zijn lage blijkbaar vooraf beraamde daad hebben geleid. De kinderen zijn voorloopig aan ds zorg der buren toevertrouwd. Bij Van Wijk is reeds de r -.ctie ingetreden. Nu hij beseft, welke gevolgen zijn daad heeft gehad, wijkt zijn kalmte en toont hij berouw. De pluk vau appelen is in de Betuwe in vollen gang. Het beschot valt mee en de vruchten zijn, dank zij het warme mj aura weder tot volle rijpheid gekomen en bovendien groot van stuk. De bekende Goud-rei- netten worden zeer gezocht. Voor da Bellefleurs, die andere jaren minder opbrachten, dan e èrstgenoemde In de gisteren gehouden vergadering van de ge meenteraad alhier, is bencemd tot telefoniste, mejuff. Lek, geboren Notielman, in de plaats van den heer J. Nottelman, die als zoodanig ontslag had aange vraagd. Uit St. Pancras. Maandagavond werd te St. Pancras in hft lokaal van den heer P. Grfeuw in publieke veiling verkocht Van den heer Riedel: Em dubbel woonhuis en akker, zsmen groot 00—5090 H.A. voor do Pom yan f 1005. Ee.ï woonhuis en erf van den heer A. Booy te St. Pancras, groot CO—16--35 H.A. werd opgehouden op f 1991. Van denzelfde vi-r perceelen bouwland, samen groot 21605 H.A., werd verkocht aan verschillende koo- pers voor f 5412,50. Een huis en eif van K. ds Geus, groot 0019—83 H.Awerd opgehouden op f 1800. Een zeldzame foto. Wij vernemen dat ter gelegenheid van de opening der Vereenigda Kamers der Staten-Generaal in htt gebouw der Tweede Kamrr, eens fotografischs opname is gemaakt voor het Tijdschrift „Op de Hoogte". Dit is eene bijzonderheid, aangezien tot dusver het foto- grf.fceroii dezer plechtigheid steeds werd geweigerd. Ds reproductie komt voor inde October-sflaveringvan „Op de Hoagie", die den 15den dezer verschijnt.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1