STADSNIEUWS. BUITENLAND. „De groote vlucht". Vereenlglng tot het houden van voordrachten met lichtbeelden. Een hooge uitbetaling. Onder een auto. Een benauwd oogenblik Bestrijding der werkloosheid. Een weddenschap. De orde verstoord. Voetbal. Alkmaarsehe Wlnkellersvereeniglng. L- ïg Badhuis „Het VI Itte Kruis." „Alcmaria". Hollandsche zuinigheid. Vereeniging voor Gezinsverpleging. Benoemd. Armoede. Zaterdag- en Zondagavond ia door deNederlandsche Tooneelvereeniging een satirieke comedie gespeeld „De groote vlucht". Verschillende schrijvers werden genoemd voor den schuilnaam Icarus Forens. De „N. Rott. Ct." en de „N. Ct." spraken het vermoeden uit, dat Heyermans de schrijver zou zijn, het „Hdbl." kan dit thans met zekerheid mededeelen. Bovengenoemde vereeniging gaat, ondanks het steeds toenemend gebruik, dat er van platen en voordrachten gemaakt wordt, financieel hoe langer hoe meer achter uit, tengevolge van de steeds grooter wordende kosten aan het rondzenden enz. verbonden. Nu zou dit be zwaar natuurlijk verholpen kunnen worden door ver hooging van contributie, maar dan zou het doel dat de vereeniging zich stelt, gemist worden, n.l. het brengen van meerdere ontwikkeling speciaal in volkskringeo, die uit den aard der zaak weinig financieele draag kracht hebben. Daarom doet het Bestuur nogmaals een beroep op allen, die met dit doel instemmen, om de Vereeniging belangeloos geldelijk te willen steunen. Dat wil zeg gendoor toe te treden als begunstiger tegen een jaar- lijksche contributie van f 2,50 of door het schenken van een gift ineens, speciaal bestemd tot het aanmaken van nieuwe series platen. Van Oct. 1907Mei 1908 werden in het geheel 708 series gebruikt op 449 avonden tegen 698 series op 443 avonden in dezelfde maanden van 19061907. De gebruikte series werden 295 maal door leden (waar onder 67 Nutsdepartementen) en 154 maal door niet leden aangevraagd. Gisteren werd bij de wedrennen te Woestduin de overwinning van Urani aan den totalisator betaald met f 242 50 voor f 2.50, hetgeen de hoogste uitbe taling is, die tot dusver in ons laud is gedaan. Eén persoon was dit geluk echter maar beschoren. Gistermiddag geraakte het driejarig dochtertje van den heer J. Esselman, te Amsterdam, al spelend onder een voorbijrijdende auto. Hevig bloedend werd het bewustelooze kind een nabij zijnde apotheek binnen gedragen. Den wagenbestuurder treft in dezen geen schuld, daar de auto heel kalm reed. Verbrand. Het 6-jarig zoontje van den heer II. Cuyp9rs te Amsterdam, werd gisteravond door de dienstbode een oogenblik in de huiskamer alleen gelaten. Toen het meisje terugkeerde, vond zij het kind in brand staan, waarschijnlijk door het spelen met lucifers. Met zware brandwonden overdekt, moest het arme kind naar het Binnengasthuis vervoerd worden waar het overleden is. Zaterdagnamiddag j.l. reed de heer D. Bloem te Nijmegen dot r de Spaarbankstraat aldaar, toen hem door een knaap werd medegedeeld, dat een kleine jongen in een in die straat aanwezigen rioolkoker was gevallen, hetgeen werkelijk het geval bleek te zjjn. De heer B. kwam juist bijtijds, en smaakte de voldoening om den jongen, die met het hoofd omlaag in den ongeveer 2 meter diepen rioolkoker zat, uit zijn benarde positie te bevrijden. De jongens hadden gezamenlijk dien koker van het deksel ontdaan, zonder de minder aangename gevolgen van hunne baldadig heid te beseffen. Salarisregellng. Aangezien de Gemeenteraad van Naarden in zijn vergadering van 29 Sept. j.l. een salarisregeling vast stelde, die ongunstiger is dan de thans geldende rege- ling, voornamelijk omdat h6t aantal verhoogingen ver minderd en de duur daarvan zeer verlengd is, hebben de onderwijzers en onderwijzeressen geadresseerd aan Ged. Staten van Noord-Holland om deze regeling niet goed te keuren. Ook de afdeeling „Gooi" van den B. v. N. O. heeft in de gelijken zin aan Ged. Staten ge adresseerd, terwijl nog een dergelijk verzoek van de afdeeling „Naarden" van het N. O. G. zal volgen Stemmen. De landweermannen der artillerie, die gisterenmor gen onder de wapenen moesten komen en zich daartoe te 9.10 van Zwella naar Utrecht hadden te begeven, gingen eerst te Zwolle nog stemmen, wat hen echter, daar zij in uniform gekleed waren en dus als mili tairen moesten worden beschouwd, op grond van art. 6, al. 1, verboden werd. De concierge van de school waar de stemming ge houden wordt, wist er echter wel raad op. Hij leende aan de landweermannen een sli jas en een pet. Hier mede getooid, konden zij hun stem uitbrengen. Rijksproefstation voor bouwmaterialen. De Vereeniging van Ned. Kalksteenfabrikanten en andere vereenigingen en vennootschappen, die ten doel hebben het fabriceeren van en het handel drijven in bouwmaterialen en de bevordering van de belangen van industrie en handel in verschillende bouwstoffen, hebben een adres gezonden aan den minister van land bouw, nijverheid en handel, naar aanleiding van het rapport der staatscommissie, welke advies heeft uit gebracht betreffende de oprichting van een rijksstati on voor physisch-technologisch onderzoek. Adressanten verklaren, in tegenstelling met hetgeen het rapport daaromtrent zegt, dat de tegenwoordige toestand niet voldoet en industrie en handel zeer beslist voor bouw materialen een rijksproefstation zeer noodzakelijk ach ten. Na dit nader te hebben toegelicht, verzoeken zij den minister, niet af te gaan op het advies der staats commissie, maar daarentegen maatregelen te nemen, om ten spoedigste over te gaan tot het oprichten van een lijksproefstation tot onderzoek van bouwmateria len, welke oprichting h. i. zoowel in het directe belang ian den staat, provincies, gemeenten en andere publie ke lichamen, als in het algemeene belang en dat van nijverheid en handel, zéér urgent is te achten. Binnenkort zal te Amsterdam een commissie bijeen komen, die zal onderzoeken of en in hoeverre aan werkloozen werk kan worden verschaft door landont- ginning. De landbouwautoriteiten, wier adviezen ter zake zijn ingewonnen, toonen zonder uitzondering veel belangstelling voor deze aangelegenheid. De commis sie zal dan in de eerste plaats beslissen of zij tijdelijke maatregelen ter voorziening in de werkloosheid te Amsterdam zal nemen, dan wel maatregelen van blij ven den aard, of dat een gecombineerd stelsel zal wor den gevolgd. Als verschillende stelsels zullen besproken worden dat van de Maatschappij van Weldadigheid, waarbij gcheele gezinnen blijvend in den landbouw worden be trokken. Voorts komt in behandeling het werken eener Gro- ningsche vereeniging, die te Tinaarlo heigrond doet ontginnen door Gromngsche werkloozen en de ont gonnen gronden dan steeds verkoopt. Dit gaat sinds eenige jaren met stedelijken steun goed en geeft on geveer 100 werkloozen arbeid. g Ook zal het dempen der plassen te Aalsmeer in be spreking komen, waartoe men gaarne de hulp der Re geering zou ontvangen. Zaterdagavond omstreeks middernacht klonk op de Nieuwestad te Leeuwarden de signaalfluit der politie. Het sein bleek afkomstig van een inspecteur, die een man in het water zag spartelen. Van verschillende zijden rukte politie aan. Inmid dels was de man reeds door een paar burgers met be hulp van parapluies uit zijn groezelig bad gehaald. Het bleek een letterzetter te zijn, die om een wedden schap van twee gulden in het water was gesprongen en deze zoodoende had gewonnen. Gisternamiddag werd de openbare orde te Leeuwar den op verschillende plaatsen der stad verstoord. Er reed n.l. een landauer door de straten, waarin en waar op eenige personen, w.o. twee muzikanten, die lustig op hun instrumenten bliezen. Totdat het rijtuig om ongeveer 2 uur op het Zuiderplein werd aangehouden. Een agent sprong in het rijtuig en greep den muzi kant vast, waarop een der anderen de-teugels in han den nam en het paard daarmee sloeg om vlugger te loopen. In het rijtuig ontstond nu een schermutseling, en de politie-agent sprong eruit. Hij kreeg assistentie en twee der rustverstoorders werden onder verzet gear resteerd. Een dezer aangehoudenen wilde zelfs de po litie met een mes te lijf. Even daarna werden ook nog twee anderen gepakt, die de orde bij het politie-postliuis trachtten te versto ren, waarbij een ruit in de deur van dit gebouw werd gebroken. De opgeslotenen bleken vreemdelingen te zijn: twee uit Groningen afkomstig, één uit Sneek en één, die langen tijd in Duitschland had gewerkt. Alcmaria Victrix R. A. P. 2—4. De velen, die gehoopt hadden, dat het Alkmaarsehe elftal na het falen in de beide eerste wedstrijden, nu toch eens door een overwinning zou bewijzen zijn opna me in de tweede klasse waardig te zijn, hebben zich teleurgesteld gezien. Ook de derde wedstrijd heeft een nederlaag ge bracht. De laatste plaats onder de acht clubs harer afdeeling in te nemen, met alle drie gespeelde wedstrijden ver loren, waarbij de voorhoede vier goals scoorde en de doelverdediger zich twaalf maal zag passeeren, het kan moeilijk een bemoedigend begin voor de Alkmaar sehe club genoemd worden. Dat het Alkmaarsehe spel Zondag slecht was, nie mand zal het beweren; het was een mooie strijd met goed spel, die eerst kort voor het einde beslist werd ten voordeele der Amsterdammers, die, het zij erkend, hun overwinning ruimschoots verdienden. Doch er ontbreekt altijd nog iets aan bij Alcmaria, en dat iets is juist genoeg om telkenmale de tegenpartij de overwinning te brengen. Of het spelen van nog enkele wedstrijden, dus het verkrijgen van nog meer routine voldoende zal zijn om het ontbrekende geheel aan te vullen? Tot Zondag was dit veler meening en hoop, een meening echter, die nu gebleken is te optimistisch te zijn. In zooverre heeft de match van Zondagmiddag Alcmaria ten minste profijt gebracht, dat thans af doende bewezen is, dat ingrijpende verandering, een algeheele wijziging in de opstelling noodig zal zijn, wil men werkelijk op den duur betere, resultaten tege moet zien. Want er zijn enkele zeer zwakke punten in het elftal. In het elftal zooals het Zondag samen gesteld was, moeten als zwakste punten genoemd wor den, de linksbuiten in de voorhoede, de links-achter speler en de middenlinie als geheel genomen. Zij hieraan onmiddellijk toegevoegd, dat de links buiten een invaller was, dat de links-back van Zondag in de gewone opstelling zijn plaats in de mid denlinie heeft, doch thans op de backplaats fun geerde omdat de gewone spieler op die plaats geduren de eenigen tijd zijn steun niet zal kunnen geven. Waren dit dus zwakke punten, wier zwakte slechts haar oorzaak vond in het ontbreken van twee goede spelers, anders is het met de middenlinie. In het vorige seizoen was deze linie gewoonlijk wel in staat de derde-klasse-aanvalslinies in bedwang te houden, nu is genoegzaam gebleken, dat ze tegen het veel snellere, meer doortastende spel der tweede klas sei's niet opgewassen is. Alleen de middelste van het trio is om zijn hard werken zijn plaats waardig; de beide andere plaatsen in deze linie werden echter voor al Zondag slechts zwak ingenomen en met den besten wil ter wereld kan men de kracht van de linie als ge heel niet onvoldoende noemen. Ze moet als het ware de ruggegraat van het elftal zijn, in de eerste plaats een hechte verdedigingslijn vormen, maaj- tevens een goede steun aan de voorhoede geven waarvan de It. A. Imiddenlinie een uitstekend voorbod d gaf. Reorganisatie van het elftal is dan ook noodzake lijk; de middenlinie dient versterkt te worden, zij het (ian misschien, wat wel mogelijk zal zijn, ten koste van de voorhoede. Eerst dan zal het elftal succes kunnen behalen. ooral a. s. Zondag, wanneer men in Rotterdam den stiijd gaat aanbinden met V. O. C., de zoo sterke, als kampioen gedoodverfde combinatie, is een hechte ver dediging noodig. In elk geval is er nog geen reden voor het Alkmaar sehe elftal om den moed geheel te verliezen. Elf van de veertien te spelen wedstrijden blijven er nog over; gelegenheid te over dus om zich te herstellen en niét alleen de laatste plaats onder zich te laten, maar zelfs een zeer respectabele plaats te gaan innemen. Doch zooals gezegtl, wijziging in het elftal is daar toe in de eerste plaats noodig. Intussehen heeft-liet Alkmaarsehe publiek nu vol doende kunnen zien, dat er heel wat capaciteiten en heel hard werken van een elftal vereischt worden, om zich^ tegen een sterke tweede klasser te handhaven. W anneer nu eenmaal het succes zal komen, zal zulks slechts des te meer gewaardeerd worden en den spelers slechts- te meer voldoening geven. Beginnen vre het eigenlijk verslag van de match met de mededeeling, dat niet de heer H. J. Willing, die verhinderd was, als scheidsrechter fungeerde, doch de heer Bouwmeester. liet weer was opnieuw prachtig; een aangename temperatuur, geen wind en een onbewolkte lucht, waai bij de zonnestralen het geheel tot een vroolijk, op wekkend schouwspel maakten. Geen wonder dan ook, dat er veel publieke belang stelling wasreeds bij den aanvang was het langs de zijlijnen flink bezet, later groeide dit aantal tot 600 a i00 aan. Alcmaria verdedigde voor de rust het doel aan de Zanderslootzijde. Gedurende het eerste kwartier na den aftrap, was een beduidend sterker zijn der rood zwarte Amsterdammers te constateeren. Met een vu rig, geestdriftig spel drongen zij herhaaldelijk tot voor het Alkmaarsclns doel door. Slechts af en toe onder nam de Alcma ria-voorhoede een nog gevaarloozen uitval. Terwijl de Alkmaarsehe doelverdediger weer in uitstekenden vorm bleek te zijn, werd al dadelijk het gemis van den links achterspeler duchtig gevoeld. Nadat na een kwartier spelen de Alkmaarsehe voor hoede wat meur in actie was getreden en door een paar goede aanvallen had gewaarschuwd, dat ze straks in vorm zou komen, namen de Amsterdammers vrij on verwacht de leiding na flink combineeren der voorhoe de (01). Hierdoor geprikkeld en luide door de kij kers aangemoedigd, begon nu Alcmaria met een meer offensief optreden. Tot de rust bleef zij eenigermate de sterkere. Op den invaller-linksbuiten na, liet de voorhoede goed spel zien. Ongeveer een kwartier voor half-time wist na een fraaien voorzet van links de rechtsbinnen met een goed geplaatst schot over 's kee pers hoofd heen de partijen op gelijken voet te bren gen (11). De verdere aanvallen van beide voorhoe den bleven zonder resultaat en de rust ging in met ge lijken stand. Alcmaria's positie was dus zeker niet ongunstig te noemen, en er was alle hoop op een overwinning, ten minste een gelijk spel. t Eerste kwartier na de hervatting is echter voor onze stadgenooten noodlottig geweest. Evenals na den aan vang pakte R. A. P. stevig aan en sloeg zij een for meel beleg voor het Alkmaarsehe doel. In deze perio de scoorden de roodzwarten tweemaal, zoodat ze den stand op 31 brachten, doch kwam tevens de zwakte uit van de Alkmaarsehe verdediging. Slechts de kee per en de rechts-back blonken hier uit. Nadat het 31 was geworden, was het met het Amsterdamsche overwicht voorgoed gedaan. Met alle kracht viel nu Alcmaria aan, waarbij men echter niet gelukkig was tweemaal vloog' een hard schot van links tegen de doellat, en eerst een tiental minuten voor tijd wist onder een oorverdoovend gejuich de linksbinnen den stand op 23 te brengen met een goed schot. Een oogenblik rezen alle Alkmaarsehe spelers tot de occasie en kon men den gelijkmaker verwachten. Bij het pogen om het spel te forceeren, drongen echter de verdedigingslinies te ver op, waarvan de roodzwarte voor hoede op handige wijze wist te profiteeren om na een vluggen uitval de score op 42 te brengen en de Amsterdamsche overwinning zeker te maken. Want hoe gedurende de laatste minuten Alcmaria ook werk te, tot scoren kon ze het niet meer brengen. Zoo bracht het einde R. A. P. een welverdiende over winning. Voor a.s. Zondag staan op het programma de vol gende wedstrijden: V. O. O. IAlcmaria Victrix te Rotterdam. Sport IIAlcmaria Victrix III te Zaandam. Voor het tweede elftal wordt waarschijnlijk een vriendschappelijke wedstrijd georganiseerd. Verder vermeldt het programma voor de daaropvol gende Zondagen: 25 Oct. Alcm. VictrixII. S. O. (Rotterdam) hier ter stede. 1 Nov. Alcm. Victrix I Achilles (Rotterdam) hier ter stede. 8 Nov. Alcm. Victrix IE. D. O. (Haarlem) hier ter stede. In de gisteravond gehouden vergadering der Alk maarsehe Winkeliersvereeniging, gehouden in 't „café Suisse," waren tegenwoordig 46 leden en 3 introdu- cées. Na opening der vergadering werd eerst bespro ken of de A. W. V. qua vereeniging zich zal aansluiten bi; het Nationaal Comité van verweer tegen wettelij- ken sluitingsdwang. Sommigen meenen dat we door onderlinge samenwerking tot vervroegde sluiting moe ten komen, anderen dat men van wetten niet veel heil verwachten kan al maakt men wetten om clan destiene overtredingen te voorkomen, de vraag is maar, worden ze nageleefd! Weer anderen voeren aan dat men in Utrecht b. v. uit eigen initiatief vervroeg de sluiting heeft gehad, doch daar werd men gedwon gen door de groote schade, weder langer open te hou den. Een lid meent dat er dan weer ambtenaren noodig zullen zijn, die uit den middenstaudersbeurs betaald zullen moeten worden, en hij meent dat men vrij dient te blijven zonder wettelijken dwang. Bij stemming wordt met 27 tegen 18 stemmen de adhesiebetuiging tegen sluitingsdwang verworpen. Hierna vertrekken de introducées en worden de no tulen der vorige vergadering d.d. 17 Sept. 1908 na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter deelt tot aller genoegen mede, dat door den Minister een bedrag ad 8000 voor de opterichten Handelsschool is toegezegd. Daarna wordt voorgelezen een brief van den heer W. van Yuure, dat hij door drukke werkzaamheden van zijne functie als bestuurslid zich ontheven wenscht te zien. Daarna wordt ingevolge het bestuursvoorstel den lieer J. II. Kluft met algemeene stemmen eervol ont slag veileend als administrateur der A. W. V. Hierna wordt de Oommissie tot oprichten van het Zwarte boekje hulde gebracht, voor de door haar ver richte werkzaamheden en permanent verklaard voor de instandhouding ervan. Er wordt tevens besloten dat de^ commissie als incassobureau zal fungeeren en in beginsel wordt met algemeene stemmen aangeno men „een persoon met kenteeken, b. v. „de roode pet" als incasseerder te doen fungeeren. Den heer Hulst wordt in verband met zijn aanstaand vertrek hulde gebracht als degelijk bestuurslid, wien men noode ziet vertrekken, en wien men alles goeds toewenscht. Bij de bespreking omtrent het al of niet houden van eenen étalagewedstrijd, wordt besloten eens op gezette ij den eens z. g. reclame-avonden te houden, bijv. ge durende eene week, volgens van te voren te publicee- ren bestuursvoorstellen. Het voorstel tot verleenen van financiëelen steun aan de openbare leeszaal wordt, geen instemming vin dende, ingetrokken. Na rondvraag wordt na ampele besprekingen de ver gadering door den voorzitter gesloten. In de week van 5 tot 10 Oct. zijn in het Badhuis van het „Witte Kruis" genomen: 59 kuipbaden, 79 regenbaden le klas, 163 regenbaden 2e klas, tezamen 301 baden. De gemengde kcorvereoniging „Alcmaria" geeft den 5den November in het concertgebouw „Harmonie" 6en uitvoering. De stukken, door haar ten gehoors gebracht wordende, bestaan o.a. uit Laudknechtstandehen van Orlando Lasso en Ave Verum van Mozart waarmede het koor den 2en prijs op den in M i j.l. in Amsterdam gehou den internationalen zangwedstrijd beh&alde en het, altijd een groote attractie vormende, moeilijke en groote koorwerk Das Lied van dor Glocke van Romberg. Het is der vereeniging „Alcmaria" mogen gelukken het iIubbelmanEenkwartet „Excelsior" uit Amsterdam directeur F. Rigter, voor dezen avond te engageeren. Dit kwaitet behaalde een eersten en een eersteneere prijs te Maastricht, een eersten prijs, prima vista, met bijzondere complimenten van de jury te Maastricht een eersten en een eersten eereprijs te Reydt en een d jrdeD, tweeden en eersten eereprijs hoogste afdeeling te Gladbach (Duitschland), welke prijzen van morgen avond af voor belangstellenden ter bezichtiging geëta leerd zijn bij den heer D. J. Lovert, hofjuwelier, Miont, die voor oen goede, aardige uitstalling van de medailles en de voorwerpen zorgdragen zal. Het bestuur heeft gemeend geen uitgebreid pro gramma te moeten samenstellen, doch een degelijk concertprogramma, hetgeen de uitvoering bijzonder ten gosde zal komen. De avond van den 5sn November belooft dus een genotvollen avond te worden. Geslaagd Aan de Lndsche Universiteit werd gister met gun- stigen uitslag afgelegd het candidaats-txamen in de rechtswetenschap door den heer H. J. de LaDge, van hier. De Iotingsdagen. In de volgende week zal hier plaats hebben de loting voor de Nationale Militie, as. Maandag voor jongelieden uit Alkmaar, Woensdag en Donderdag voor die der buitengemeenten. Evenals zij dat reeds 13 jaar deed, heelt ook nu de afdeeling Alkmaar van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, zich weder de taak gesteld, te trachten het drankmisbruik bij de lotelingen tegen te gaan. Zij heeft zich daartoe in verbinding gesteld met een specialiteitengezelschap, hetwelk op de drie bovenge noemde dagen van 103 uur zal optreden in het lokaal „Harmonie". De lotelingen worden in de ge legenheid gesteld tot kostelooze bijwoning, zoodat ze gratis eenige ;uren aangenaam door kunnen brengen. Terwijl komische voordrachten en muziek elkaar zullen afwisselen, wordt hun eenige versnapering ver strekt, bestaande uit een compleet twaalf-uurtje en sigaren. Werd andere jaren door de lotelingen daarvan een ruim gebruik gemaakt en kon het bestuur der afdee ling het vorig jaar met voldoening constateeren, dat niet één loteling zich te buiten ging aan sterken drank, ook thans hoopt zij wederom succes te hebben met haar pogen. Tot dekking der kosten heeft zij evenwel financieelen steun noodig en moet daarvoor bij de inwoners onzer stad worden aangeklopt. In de Joop dezer week zal zij een inteekenlijst doen aan bieden, welke zij in de welwillendheid der burgerij aanbeveelt. Onlangs deed een verhaal de rondte van een Hol landsche firma, die aan Pruisische stationschefs adressen voor agenten vroeg. Die firma kwam van een koude reis thuis: zij kreeg een schrijven van een dier ambte naren, die haar onder het oog bracht, dat een derge; lijke handelwijze niet te pas kwam. Dezer dagen nu kreeg onze redactie van een Rot- terdamsche verzekeringmaatschappij het verzoek om t naar wij meenen, want met zekerheid kunnen wij he niet meer zeggen, daar de brief onmiddellijk in de papiermand is terechtgekomen iemand te willen opgeven, die agent van die verzekering zou kunuen worden. Vandaag ontvingen we een visitekaartje van den afzender, op den achterkant waarvan gedrukt stond „Beleefde herinnering aan mijn schrijven betreffende assurantie-agenturen. Mocht U niet reflecteeren, dan zoudt U mij zeer van dienst kunnen zijn door een ander geschikt per soon voor te stellen." De afzender weet blijkbaar niet, dat een redactie bureau geen handelsinformatiebureau is 1 Gedurende de maand September hebben de Zusters hulp verleend aan 84 patiënten, waarvan 21 gratis hulp ontvingen. Zij brachten 765 bezoeken, waarvan 409 gratis. Vier maal werd haar hulp ingeroepen op het spreek uur der doctoren, 1 maal bij eene verlossing, 3 maal verleenden zij laatste hulp aan overledenen, en twee maal vervoerden zjj een patiënt. Men seint ons uit Assen dat heden benoemd is tot leeraar in het timmeren aan de Ambachtsschool te Emmen, de heer A. A. L. Amoureus te Alkmaar. Een man, die met zijn woonwagen aan den Omval stond, heeft deze Zondagmiddag, na een twist met zijn vrouw over het verkoopen van den wagen, verlaten, en is met een andere kermisreiziger er van doorgegaan, en heeft zijn vrouw en twee kinderen in de grootste armoede achtergelaten in den wagen zonder paard. In Servië heeft de volksvertegenwoordiging- gisteren een besluit genomen, hetwelk duidelijk doet zien, dat de volksstemming tussclien oorlog en vrede balanceert. Een motie werd aangenomen, waarin wordt verklaard, dat men voorloopig van elke militaire daad afziet en wil afwachten, wat de groote mogend- beden zullen doen. Maar toch werd toegestaan een kredietontwerp van 16.000.000 voor bewapeningsdoel einden. Voorts werd besloten op voorstel van den pre sident een broederlijken groet naar de Montenegrijn- sehe Skoeptsjina te zenden. De president constateerde de bewonderenswaardige eensgezindheid der vergade ring die een besluit vatte dat de houding der regee ring goedkeurde en alles tot haar beschikking stelde wat het Servische volk bezat. Aan de Hongaarsche grens heeft intussehen reeds een incident plaats gehad. Servische douane-ambte naren hebben met gendarmen op Hongaarsch grondge bied Hongaarsche douane-ambtenaren aangevallen en deze weggejaagd. In Schabatz werd van een Oosten- rijksch schip de vlag naar beneden gehaald en ver brand. Melding wordt gemaakt van Servische officie ren, die uit het Oostenrijksche leger deserteeren. Lezende dergelijke berichten, kan men het denkbeeld niet van zich afschuiven, dat de vraag: oorlog of vre de tenslotte niet in Belgrado of in Weenen wordt be slist, maar misschien aan de grenzen. Overigens wordt gemeld, dat de Servische regee- ring machteloos staat tegenover de woelingen onder het volk en ook tegenover de pita-tij van den kroon prins. reekenend is het volgende: De minister van oorlog deed in de geheime zitting van de volksvertegenwoor diging eenige mededeelingen. De oppositie wilde méér weten. De minister antwoordde, dat dat staats geheimen waren, waarop eenige afgevaardigden met veel lawaai schreeuwden: „Wij "houden het land staande, wij betalen alles, het kost ons bloed, wij wil len ook alles weten." De Servische Kroonprins houdt nog steeds opzienba- ende redevoeringen. Zoo zeide hij Zondag o. a.„Ik ben er trotsch op, dat ik soldaat ben, en dat ik, als het noodzakelijk wordt, de leider van de vrijwilligers van het volk zal zijn, dat voor zijn nationaliteit en zijn eer wil sterven. Voor liet aanzien en de eer van mijn volk zal ook ik ten strijde trekken en ook mijn bloed ver gieten." De jonge man die aan het Russische hof is op gevoed lieeft zooals men weet heel wat verkeerde neigingen. Reeds haalde hij allerlei dwaze streken uit. Hij moet aan den drank verslaafd zijn en is er reeds met een variété-zangeres van door geweest. Zijn beide adjudanten legden hun betrekking neer en het was zeer moeielijk opvolgers voor hen te vinden. De kroon prins moet verleden jaar in het laatst van November i an het vorige jaar op twee soldaten hebben gescho ten. Eens wilde hij een soldaat een sigaret uit den mond schieten. Het schot mislukte en de man stierf. Ook behandelde hij officieren schandelijk. Het is reeds eenige malen geprobeerd voor den jon gen man een gemalin te krijgen, maar de pogingen mislukten tot heden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2