DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 240. Honderd en tiende jaargang WOENSDAG 14 OCTOBER. Hinderwet. BINNENLAND. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Emser Water (Kranchen) Telefoonnummer 3, Z. X. H. de Prins. De toestand van Java. Slecht bekomen. Tweede Kamer. GEMENGD NIEUWS. Opnieuw zomer. Diefstal. De bevolking van Amsterdam. De zaak Pliester. De stranding van de „Prins Hendrik". Een botsing. Een royale verjaarpartij. ALKMAARSCHE COURANT 26 CENT HËELE KRUIK BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van S. FRAIJMANaldaarom vergunning tot het uitbreiden van zijn timmermanswerkplaatswaarin een gasmotor van 11 P. K. en het verplaatsen van enkele machinerieën, in het perceel Laat, wijk D No. 6 Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in- gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag 26 October e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 12 Oct. 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, '14 October. Er is vandaag weer eens andere stof dan de Balkan- politiek. Het Engelsche parlement is geopend. Op zich zelf is het beginnen van de najaarszitting van het Lagerhuis niet zoo'n bijzonder belangwekkend feit, ook al niet, omdat het alle jaren terugkeert. Maar het schouwspel werd dit jaar interessant, omdat het reus achtige, indrukwekkende parlementsgebouw door een sterke politiemacht werd bewaakt. Er waren duizenden politieagenten in en bij het gebouw aanwezig. Men vreesde n.l. opstootjes, daar de werkloozen besloten hadden den minister-president een adres aan te bie den. Er is evenwel niets gebeurd: de politie had hare maatregelen genomen, met vriendelijkheid maar toch met groote beslistheid maande zij een ieder nabij bet parlementsgebouw door te loopen, zoodat er van een manifestatie geen sprake kon zijn. Het bleef dan ook kalm. Toch heeft de politie de afsluiting van White hall de buurt der ministeries en van het Parle- mentsplein gehandhaafdmen vreesde het optreden van de kiesrechtvrouwen. De woelige dames hadden tegen gisteravond hun betoogingen aangekondigd. Maandag hadden ze reeds met een ijver, een betere zaak waardig, voor wat zij noemen „de goede zaak" op groote schaal propaganda gemaaktop de deuren van ministers, op regeeringsgebouwen, op brievenbus sen hadden ze proclamaties geplakt. En 's middags lieten, ze nabij het parlementsgebouw vliegers op en lieten ze doeken 'wapperen, in de kiesrechtkleuren en met de leuze„Stemmen voor vrouwen." Maar hier bleef het bij Maandag gingen ze niet over tot ande re buitensporigheden. Blijkbaar bewaarden ze liun krachten voor Dinsdag. De politie had evenwel ge zorgd ook weer goed voor den dag te komen. Het La gerhuis leek gisteravond, volgens de telegrammen, een belegerd kasteel. Er moeten wel achtduizend agen ten te paard en te voet geweest zijn om en bij het par lementsgebouw. Omstreeks zeven uur werd het verkeer in de omgeving stopgezet. Er was veel volk op de been wanneer er relletjes te wachten zijn, zijn er al tijd veel nieuwsgierigen, die, als ze bij ongeluk ook eens een klap krijgen, dadelijk den mond vol hebben over de ruw-optredende politie! doch de menigte werd langzaam achteruitgedreven en in bedwang ge houden. Dit laatste kostte echter soms veel moeite. Immers met de kiesrechtvrouwen maakten de werkloo zen gemeene zaak. Doch de eersten bleven het lastigst en zij trachtten herhaaldelijk in grooten getale heen te breken door het drievoudige cordon politie, dat het parlementsgebouw omringde, maar dit mislukte. In het geheel werden er een vijftigtal vrouwen en man nen in hechtenis genomen, terwijl ec-n twintigtal per sonen verwondingen opliepen. Later op den avond werd de afsluiting door de politie gaandeweg opgehe ven. Inmiddels had er in het parlementsgebouw een merk waardig incident plaats. De Lagerhuisleden waren druk bezig met de behandeling van het wetsontwerp ter bescherming van kinderen, toen er plotseling een deur werd geopend en een vrouw binnentrad, die, met de armen zwaaiende, luid de zaal in schreeuwde: „Hou op met dat gepraat over kinderen, geef liever het kies recht aan de vrouwen." Men moet gezien hebben hoe nauwkeurig het Par lementsgebouw reeds onder gewone omstandigheden wordt bewaakt, om te kunnen beseffen, welken indruk die vrouwenstem daar moet hebben gemaakt. In den regel staat er voor eiken toegang een agent. Men komt tijdens een zitting niet binnen het gebouw, of men moet als vreemdeling in het bezit zijn van een kaart, afgegeven en geteekend door den gezant (of diens secretaris) van de regeering, waarvan men de onderdaan is. Een vrouw wordt niet binnengelaten dan onder geleide van een parlementslid. Is men een maal binnen, dan stuit men telkens weer op agenten of suppoosten. Vrouwen worden alleen maar in do vergaderzaal toegelaten in loges, welke van traliën voorzien zijn, zoodat het precies lijkt of men speciale vrouwenkooien aan den wand heeft gemaakt En nu kwam daar plotseling een vrouwenstem bene den in de zaal iets roepen! Lang duurde het incident niet: een suppoost pakte de indringster terstond op en droeg haar in letterlijken zin op de armen en het huis uit, onder een uitbundige spotgelach der leden, die daarop, volgens de telegrammen, de behandeling voort zetten, alsof er niets gebeurd was. Dit laatste is moeielijk aan te nemen. Men hecht in Engeland in het algemeen en in het parlementsgebouw in het bij zonder in hooge mate aan tradities. En wanneer deze geschonken worden zooals in het onderhavige geval en nog wel door een kiesrechtvrouw dan lacht men misschien hierover, maar is toch ontstemd. De vraag is, hoe die juffrouw daar gekomen is. Zij werd door een liberaal lid rondgeleid door de wandel gangen, en of zij dezen ontsnapt is, dan wel, of deze op de hoogte was van het voornemen, is nog niet zeker. In elk geval toont deze gebeurtenis wederom, dat de Engelsche kiesrechtvrouwen durf en vernuft bezitten al is het jammer, dat zij daarvan op zulk een wijze misbruik maken als aan de Theems geschiedt De Prins der Nederlanden heeft aanvaard het Be schermheerschap van de Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" te Amsterdam. Tweede Kamerverkiezingen. Bij enkele candidaatstelling is Dr. A. Kuyper tot lid der Tweede Kamer voor Sneek gekozen. Blijkens advertentiën in de Zw. Ct. beveelt de Christ.-Hist. kiesvereeniging te Nijverdal, die bij de Christ.-Hist. Unie is aangesloten, dr. A. Kuyper in de vacature voor da Tweede Kamer te Ommen aan. Er zijn dus blijkbaar twee Christ.-Hist. kiesvereni gingen te Nijverdal, waarvan de eene de candidatuur van mr. Th. H. de Meester steunt en de andere die van dr. A. Kuyper. Nederland en Venezuela. Uit New-York wordt dd. 12 Oct. aan de Kölnieche Zeitung geseind „Uit Caracas wordt gemeld, dat Caatro, de broeder van den President, naar New-York vertrokken is. Naar verluidt, is hij van plandaar artilleristen voor d9 Venezolaansche kustverdediging aan te werven." In een particulier telegram uit Caracas aan de New-York Herald, wordt medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van president Gastro aanmerke lijk is verbeterd. Hij was op dien dag voor het eerst sedert zijn terugkeer uit Valencia op straat gezien. Ook had hij Senor Paul, den minister van buitenland- sche zaken, ontvangen ter bespreking van het te ge ren antwoord ,op de tweede nota van Nederland. Gedurende de eerste zes maanden van 1908 is aan uitvoerrecht, accijnzen enz. op Java en Madoera ontvangen f 8,165,039.04, zijnde f 976,678.87 meer dan in hetzelfde tijdvak over 1907. Op de buitenbezittingen werd aan die middelen ge durende de eerste vijf maanden van dit jaar ontvan gen f 3,162,488,011/2, zijnde f 164,483.87 minder dan in hetzelfde tijdvak over 1907. Maandag tegen den avond wilde de ruim 70-jarige rentenier E. J. v. B„ te Renswoude, nog een klein fietstochtje doen. Slechts enkele minuten later vond men hem even buiten het dorp dood naast zijn rijwiel liggen. Allereerst kwam gisteren in behandeling het wets ontwerp tot toekenning van een eersten termijn van een maximum-bedrag van f 400,000 voor officieele deelneming van Nederland aan (de Internationale ten toonstelling te Brussel in 1910. De hebr Plate (L. Rotterdam IV) opperde bezwaar, ook met het oog op onzen fiaancieëlen toestand, om voor deze tentoonstelling zulk een hoog bedrag toe te staan. Spreker oordeelde het belang van Nederland bij deze tentoonstelling niet groot genoeg. Trouwens, velen oordeelen, dat de tijd voor tentoonstellingen voorbij is. De heer Van Asch van Wijck (a.r. Amers foort) verdedigde het wetsontwerp. Hij oordeelde deze serieuze tentoonstelling van groot nut voor onze industrie. Dat wij in den iaatsten tijd zulk een treurig figuur op tentoonstellingen maakten, b.v. te St. Louis, schreef hij voornamelijk toe aan het te poover steunen door de regeering. Wanneer wij ons onthouden van deelneming, zal dit in België een hoogst ongunstigen indruk maken. Minister Talma verdedigde het ontwerp, om zoodoende aan onze industrie en aan onzen laad- en tuinbouw gelegenheid te geven flink voor den dag te komen. Spreker meende ook, dat onthouding van Nederland een ongunstigen indruk in België zou maken. De heer Plate wenscht uitstel van de zaak, opdat de Regeering eerst nadere inlichtingen kan geven, o.a. omtrent hetgeen andere mogendheden doen. De heer Van Bijlandt (c.h. Apeldoorn) was het daarmede eens en deed daarop een voorstel tot schor- a ng van de behandeling van het wetsontwerp. Minister Talma was tegen uitstel, omdat daardoor verkregen gunstige voorwaarden verloren gaan. De heer Van Bijlandt trok daarop zijn voor stel in. De heer van Idsinga (chr.-hist. Bodegraven) stelde oen amendement voor, strekkende om hoogstens 2 ton toe te staan. Minister lalma betoogde, dat 2 ton onvoldoende is om de zaak goed uit te voeren. De heer Lieftinck (U. L. Zutfen) was met den heer Plate tegen het ontwerp. De industrieelen vragen er niet om, zeide spreker, cn hebben bij deze tentoonstel ling geen voordeel. Dit opdringen van 4 ton staat ge lijk met de kat op het spek binden. _De heer van Dedem (chr.-hist. Zwolle) motiveerde zijn stem voor het ontwerp. De heer van Idsinga trok daarna zijn amendement m. Het wetsontwerp werd daarop verworpen met 44 te gen 28 stemmen. Goedgekeurd werd het wetsontwerp, houdende voor schriften voor de toepassing der algemeene akte van Algeciras. Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot wijzi ging- der Bevorderingswet voor de zeemacht 1902. De heer Thomson (U. L. Leeuwarden) verklaarde principieel tegenstander te zijn tegen dat gedeelte van het ontwerp, dat betrekking heeft op de wijziging van voorwaarden voor de bevordering tot hoofdofficieren. De eischen hadden zijns inziens zelfs hooger gesteld moeten worden dan in 1902, wanneer men let op het toenamen van de grootte der schepen. Daartegen zal men door het aanhangige wetsontwerp op torpedoboot jes liet brevet kunnen behalen voor commandant van een vlagschip. De heer Duymaer van Twist (a. r. Steenwijk) keur de goed s ministers stelsel van uitbreiding en de ge legenheid om voor den hoofdofficiersrang bij de zee macht in aanmerking te komen. De lieer erhey (lib. Rotterdam III) verdedigde bet wetsontwerp. Heden voortzetting. Zand voort weid Zondag bij het mooie weer nog door tal van Amsterdammers en Haarlemmers bezocht. Nog één badkoetsje stond ter beschikking. De fruit- verkoopers en de paardenverhuurders hadden weder hunne plaats ingenomen. In de tentjes en de bad stoelen aan het 3trand zaten velen van het schoone zeegezicht te genieten. Een oud badman verklaarde in geen 45 jaar zulk een zomerschen Zondag in October te hebben beleefd. Uit een postzak, 14 Sept. uit Den Haag afgezonden, is een aangeteekende brief ontvreemd inhoudende drie bankbiljetten respectievelijk van f 100, f 60 en f 40. Het onderzoek heeft tot dusver slechts aan het licht gebracht, dat de diefstal moet hebben plaa's gehad 14 Sept., des avonds tusschen 5 en 8 uur op de lijn Den Haag Geldermalsen de dader is nog onbekend. Voorts is een op 19 September uit Utrecht naar Deventer verzonden brief met f 40 niet in het bezit van den geadresseerde1 gekomen; ook hieromtrent is een onderzoek hangende. De bevolking van onze hoofdstad bedroeg op 1 Sept. 1908 564,582 zielen (269,895 mannen en 294,687 vrouwen). Uit Beverwijk. Door den raad alhier is van Z.Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat hij geen vrijheid heeft gevonden op de Staatsbegrooting van 1909 gelden uit te trekken voor een Rijks Hoogere Burgerschool, omdat de Rijksfinanciën dit niet veroor loven. De gemeenteraad dezer gemeente besloot tot het aangaan van een 4 pets. leening van f 78000, tegen een koers van 98l/4 pet. Du<e bloemen. Een man, die in het 2de Weteringplantsoen te Am sterdam een bouquet gele bloemen geplukt had, des wege bij verstek veroordeeld was, tot één maand ge vangenisstraf en van dit vonnis in verzet was gegaan, hoorde heden door de rechtbank dit vonnis bekrachtigen. Goed voor de verkoudheid! Uit een spoorwagen van de staatsspoor, staande op een terrein der handelsinrichtinjen te Rotterdam, is een kist, inhoudende 13 kilogram drop, gestolen. Voor den lloogen Raad is gepleit door Mr. J. Lim burg, advocaat te 's-Gravenliage, in de zaak van Mr. G. W. O. Pliester, bankier te Arnhem, in hechtenis, die in hooger beroep door het Gerechtshof te Arnhem, met gedeeltelijke bevestiging van liet vonnis der rechtbank aldaar, wegens valsckheid in geschriften en 1 gebruikmaking van die vervalschte stukken, alsmede wegens verduistering van een groot aantal effecten, veroordeeld was tot 3 jaar gevangenisstraf. In eersten aanleg was aan den requirant een straf van 21/2 jaar opgelegd. Zijn medebeklaagde Mr. de Meijïer was niet in cas satie gekomen. Het zeer uitvoerig rapport van Raadsheer Mr. Tel- ders nam meer dan een uur in beslag, waarna de zit ting geschorst werd tot des namiddags. De advocaat-generaal Mr. Ledeboer zal Maandag 26 October conclusie nemen. I)e behandeling van deze zaak werd bijgewoond door een aantal leden der balie. Brutaal. In den winkel van den heer N. O. v. G. in de Hoog straat te Rotterdam, kwam een 20-jarig eenigszins als verpleegster gekleed meisje, een gouden horloge koo- pen. Zij maakte keus en gaf last dit horloge te laten bezorgen met de kwitantie er bij. Na het vertrek van liet meisje werd in den winkel een gouden horloge ver mist, dat in een pandjeshuis is teruggevonden. Omtrent de stranding van de mailboot „Prins Hen drik deelt de T el. het volgende nog mee: De „Prins Hendrik" moest bij Nieuwersluis de ma chine even stoppen om den handmisthoorn te kunnen hooren, daar de sirene niet werkte. Het schip is toen op strand geloopen en bleef daar zitten. Toen om as sistentie was verzocht, is een sleepboot uit Vlissingen vertrokken. Deze sleepboot kon evenwel wegens te grooten diepgang- niet langszij komen van de „Prins Hendrik," waarom passagiers, post en bagage in sloe pen van de „Prins Hendrik" op de sleepboot werden overgebracht, waongeveer, anderhalf uur duurde. Om uur van de strandingsplaats vertrokken, was de sleepboot wegens dikken mist eerst om 10 uur alhier. Daar de „Prins Hendrik" geheel op het strand rustte, werd met hoog water getracht het schip af te sleepen, wat gelukte. De „Prins Hendrik" had evenwel geheel geen averij en is daarna gisteravond weder in gewonen dienst naar Engeland vertrokken. In de Kamp, een beruchte buurt achter de Haarlem merstraat te Leiden, kan het nog wel eens spannen. In den Iaatsten tijd schijnen er twee partijen te zijn; één zich scharend om een zekere Sientje van der M., en een andere partij, onder aanvoering van haar aarts vijand Toon B. Zoo nu en dan kwam het tusschen de ze partijen wel eens tot een treffen, maar nu is het al heel erg geweest. Aan weerskanten werden de mes sen gebruikt, waarbij een broeder van Sientje aan Toon een zeer ernstigen steek heeft toegebracht, waar door, naar men zegt, de long werd geraakt. 1 ien flessehen, gevuld met jenever, brandewijn en elixer, benevens zes vaatjes vol edel Schiedammer vocht, had men te zijnen huize aangetroffen en daar da man wèl verlof, doch geen vergunning had, moest hij zich over deze vondst bij den kantonrechter verant woorden. ,lk was jarig, Edelachtbare." ,Dat overkomt meer menschen." En toen had ik mijn geheele fermilje uitgenoodigd, het avondje te kommen passeere." „'t Ging er dan zeker wel gezellig toe, met zoo'n onormen voorraad?" ,Npu Edelachtbare, dat viel niet mee. Het grootste gedeelte van m'n fermilje bad me in den steek gelate." Hoewel de ambtenaar van het O. M. moest erken nen, dat het van de „fermilje" allesbehalve vriendelijk was, den beklaagde op zoo'n heuchelijken dag geen 'dijk te geven van hun „fermiljezin," was hij tevens van oordeel, dat de man in den tijd van drie weken, verloopen tusschen den verjaardag en het proces-ver baal, zijn ingeslagen voorraad, zooal niet aan de „fer- rnilje, dan toch op andere manier had kunnen kwijt i aken, en eischte, daar zulks niet geschied was, 'n boe te van 30, subs. 30 dagen hechtenis. (Tel.) Een adres. Het bestuur der Vereeniging van bezoldigde agenten van politie „door Eendracht Saamgebracht" te Leiden, heeft een adres aan den raad gezondeD, waarin het verzoekt: lo. dat de vrije namiddag, die de agenten om de 12 dagen genieten, worde uitgebreid tot een vrrjen dag; 2o. dat de raad aan de vereeniging wil toekennen een jaarlijksche subsidie voor den door haar opgerichten taal- en akcursus, tot een bedrag van de helft der kostenen 3o. om eveneens haar een subsidie toe te kennen voor het opgericht ondersteuningsfonds, waaruit aan de leden, welke zulks uitsluitend op me disch advies behoeven, versterkende middelen werden verstrekt tot een bedrag van een derde der totaal uit gegeven gelden. Vrouwelijke leerkrachten. Door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam is besloten, dal voortaan bij liet herhalingsonderwijs \i ouwelijke leerkrachten alleen benoembaar zijn aan meisjes herhalingsscholen. Assistent-apothekers. Door liet hoofdbestuur van den Algemeenen Apotlie- kers-adsistenten-Bond is een request aan den Minister van Binnenlandsclie Zaken gezonden om te verzoeken den grooten toevoer van liet aantal adsistenten, waar van nu reeds ruim 3000 overcompleet zijn, eenigszins te stuiten, door het examen voor adsistent-apotheker éénmaal in plaats van tweemaal per jaar te doen afne men. Uit Oudkarspel. Bij de op heden te Oudkarspel gehouden stemming voor een hoofdingeland van het Ambacht van West- Friesland, genaamd Geestmer-Ambacht" is als zooda nig benoemd de heer E. de Boer Pz. te Oudkarspel.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1