DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 245. Honderd en tiende jaargang 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dl NSDAO 20 O C T O B E R. L AO WEE R. OPROEPING ONDERZOEK VERLOFGANGERS. Dinsdag 3 November 1008, Groote PAARDENMARKT Woensdag II io«> a.s. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Dr. Kuyper. Rijksverzekeringsbank. Een [onderscheiding. Leerplicht. ÜEMENOD NIEUWS. Niet-eervol ontslagen gemeente-ontvanger. Hoe langer hoe brutaler. Een treurig ongeluk. Een nieuw kanaal. Consternatie. Inbraak In een kerk. Vermist. Een gevecht. Reclame. Uit Schermerhorn. Ruzie. ALRMAARSCHE COURANT. KENNISGEVING, liet HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering i? overgegeven het kohier der Personeele belasting No. 10, voor het dienstjaar 1908. executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam, den 16 October 1908dat ieder verplicht is zijn aanslag, op dtn hij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn Van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het plaatselijk bestuur voorn., G. RIPPING. Alkmaar, den 19 October 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR roepen bij deze op, de verlofgangers der L'r. n d w e e r, binnen deze gemeente in het register vermeld in art. 20 der Landweerwet ingeschreven, om zich op dezes jaars, te laten vinden in een der lokalen van de „Nieuwe Doelen," aan de Doelenstraat alhier, om al daar door of van wege den landweerdistrictscomman dant te worden onderzocht, gekleed in uni form en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken bij hun vertrek met verlof medegegeven, be nevens zakboekje en verlofpas. Het onderzoek zal plaats hebben als volgt: des voormiddags te 9 ure voor de verlofgangers die in '1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de landweer zijn overgegaan en behooren tot de Landweer-Infanterie, -Vesting-artillerie,-Genietroepen, -Pontonniers,-Hospi ta alsoldaten en -Administratietroependes voormiddags te 11 ure, de verlofgangers die in 1908 naar de land weer zijn overgegaan en behooren tot de Landweer-In fanterie en-Hospitaalsoldaten; des namiddags te 1 uur, de verlofgangers die in 1908 naar de landweer zijn overgegaan en behooren tot de Landweer-Vesting-Ar tillerie ,-Genietroepen, -Pontonniers en -Administratie- troepen. Bij deze gelegenheid zullen nieuwe kleedingstukken worden aangepast en uitgereikt. Aan het onderzoek zullen moeten deelnemen de ver lofgangers, die in 1903, 1904, 1905, 1906, 1907 en 1908 naar de landweer zijn overgegaan, onverschillig op welke data die overgang is geschied, met uitzon dering echter in overeenstemming met het bepaalde in art.'29 der Landweerwet, van de verlofgangers, die in den loop van het jaar 1908 overeenkomstig artikel 11 der wet onder de wapenen z ij n geweest en van de verlofgangers, die van de bevoegde autoriteit vrijstel ling hebben gekregen van de verplichting om het on derzoek bij te wonen. Dienstplichtigen bij de land weer, die krachtens art. 15 der landweerwet van den werkelijken dienst zijn ontheven, zijn gedurende den tijd, dien zij in het genot zijn van de ontheffing, niet aan het onderzoek onderworpen. Zoo ook behoeven in tijd van vrede het onderzoek niet hij te wonen de categorieën van dienstplichtigen bedoeld in het tweede lid van artikel 15 der landweerwet en aangeduid bij art. 1 van het K. B. van 5 September 1904 (Staatsblad No. 220.) De verlofgangers worden daarbij herinnerd aan de navolgende bepalingen der landweerwet. Art. 31. De verlofganger van de landweer verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn ver trek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 32. Behoudens het bepaalde in art. 21 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbijzijnde provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring door den districtscommandant worden opge legd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2o. dte, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de in het vorige arti kel vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken hij het on derzoek niet in voldoenden staat worden bevon den; 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een an der behoorende, als de zijne vertoont. Art. 33. Is de verlofganger, wien krachtens het vo rig artikel, arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegen woordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleidt in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schrif telijke aanvrage van den districtscommandant, te richten aan den Burgemeester der woonplaats van den verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbijgelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring overgebracht. Art. 34. Onverminderd de straf, in art. 32 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den districtscommandant te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 31 voorgeschreven wijze, voor hem te ver schijnen om te worden onderzocht. Art. 35. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o. van art. 32 be doeld, of niet overeenkomstig art. 34 voor den di strictscommandant verschijnt of voor dezen versche nen zijnde, in het geval verkeert sub 2o en 3o van art. 32 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. Hierbij geldt de tweede volzin van art. 28. Art. 36. De verlofganger van de landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 21. Het Crimineel Wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op het personeel van de landweer, dat zich onder de wa penen bevindt, van toepassing, en met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op het geheele landweerpersoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn: lo. zoo lang het zich in werkelijken dienst bij eene afdeeling van de landweer of bij een der korpsen van het leger bevindt; 2o. gedurende den tijd, dien het in art. 29 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer het in uniform is ge kleed. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Allernaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Oct. 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 20 October. De minister van marine in Frankrijk, de heer Thomson, heeft zijn ontslag genomen. Dit ontslag staat in verband met de ramp, welke dë~ fransche ma rine in Maart van het vorige jaar beeft getroffen. De Jena, een oorlogsschip is destijds op de werf te Tou lon, terwijl de machines nagezien moesten worden ge deeltelijk in de lucht en gedeeltelijk in brand gevlo gen. Van de bemanning kwamen velen om en de ma- terieele schade was zeer groot. In drie maanden tijds hadden er bovendien allerlei rampen aan boord van andere Fransche oorlogsschepen plaats gehad en men begreep, dat er iets aan de Fransche marinetoestanden moest haperen. De bladen gaven „onthullingen" en daarbij zal ongetwijfeld zeer veel overdrevens geweest zijn, maar toch kwamen er dingen aan het licht, die geloof verdienden en die bewezen, dat de discipline bij de marine veel te wenschen overliet en dat het aan het departement ook niet in orde was. Er werden on middellijk commissies van onderzoek benoemd en uit wat men af en toe hoorde, kon men afleiden, dat er grove onvoorzichtigheid bij de ramp van de „Jena" in het spel was. Gisteren is de zaak in de Fransche Kamer ter spra ke gebracht. De heer Delcassé waarschijnlijk de oud minister van buitenlandsche zaken, die in het begin van dit jaar nog eens getracht heeft op het ministe- rieele kussen te komen, hetgeen hem mislukt is is voorzitter van de commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing op de Jena, en hij legde de ernstige verklaring af, dat deze ramp had kunnen worden voorkomen, indien de mi nister van marine de maatregelen had genomen, waar op door den commandant van de „Jena" was aange drongen. En verder toonde deze spreker aan, dat er aan het ministerie van marine een grove onachtzaam heid had geheerscht. De minister van marine verdedigde zich, constatee- rende dat bepaalde feiten waren te wijten aan zijn voorgangers. En nu is het niet te ontkennen, dat aan zijn onmiddellijken voorganger, den heer Pelletan, de desorganisatie van de Fransche marine wordt gewe ten. De heer Thomson had, zonder voorrecht van boedelbeschrijving, een ontredderde boel overgenomen, hetgeen hij gedaan heeft. En gisteren heeft hij ver klaard, dat er tijdens zijn bestuur alles gedaan is, wat kon geschieden om den toestand te verbeteren. De Kamer scheen hiervan niet overtuigd. Immers oen voorstel om over te gaan tot de eenvoudige orde van den dag- werd verworpen met 372 tegen 176 stem men. Toen stelde de heer Delcassé een motie voor. Het eerste deel, waarin werd verklaard, dat de Kamer de gebleken nalatigheden betreurt, werd aangenomen met 068 stemmen tegen 1. Het tweede gedeelte, waarin van elke verdere toevoeging werd afgezien, werd even wel verworpen met 324 tegen 231 stemmen. Toen nam minister Thomson het woord. Hij verklaarde, dat aan het hoofd van marine iemand behoorde te staan, die autoriteit bezat; hijzelf bezat die niet, maar toch neemt hij alle verantwoordelijkheid op zich. Aan de motie werd daarna de gebruikelijke clausule, waarin vertrouwen in de regeering werd uitgesproken, toegevoegd, waarna de geheele motie door handopste ken met bijna algemeene stemmen werd aangenomen. De heer Thomson heeft hierin aanleiding gevonden, zijn ontslag te nemen. Zijn opvolger krijgt zeker geen gemakkelijk baantje. Nu de proeven met z. g. n. burgerministers mislukt zijn, zal men het misschien wel eens weer probeeren met een marine-autoriteit. Tot ons leedwezen vernemen wij zegt de Stichtsche Ot. dat dr. Kuyper, al mocht hij voor Ommen naar de Kamer gaan, toch vermoedelijk niet aan de begrootingsdiscussies zal kunnen deelne men, daar hij reeds vroeger zich verbonden had om half November voor ten minste een viertal weken naar Berlijn te gaan. Onlangs werd melding gemaakt van maatregelen die beraamd werden tot vereenvoudiging der administra tie van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Als gevolg van de conclusie eener onderzoekcommissie zou een proef genomen worden om verschillende werk zaamheden, welke vroeger onder verschillende afdee- lingen verdeeld werden te brengen onder één hoofd, teneinde zoodoende tot bezuiniging te komen. De com binatie zal omvatten de werkzaamheden, welke thans verricht worden op de afdeelingen Ongevallen en Be drijf, voor een deel ook van de afdeelingen Boekhou ding, Comptabiliteit, Statistiek, Inspectie, en de Me dische afdeeling. Naar het H b 1 d. mededeelt, is de bedoelde proef gisteren aangevangen en wel in de groote zaal van De Brakke Grond," die tot bureau is ingericht voor een groot aantal ambtenaren van de Rijksverzekerings bank. De gebouwen der Bank boden niet de noodige localiteiten aan. De proef omvat Rotterdam, Friesland, Groningen en Drente. De vereenvoudigde administra- ie geschiedt onder leiding van twee commiezen. Een gift, Bij dr. Van Lonkhuyzen te Heteren is een gift in gekomen van H. M. de Koningin-Moeder van 100, als blijk van belangstelling in de Nederlandsche ker ken en scholen in Argentinië. De Noorsche en de Zweedsche regeeringen hebben in een gisteren te Stockholm onderteekende verklaring besloten te benoemen tot president van het scheidsge recht, dat ingevolge van de overeenkomst tusschen Noorwegen en Zweden van 14 Maart 1908 de quaestie omtrent een gedeelte van de zeegrens tusschen beide rijken zal hebben uit te maken, den Nederlandschen oud-minister van justitie mr. Loeff. Ht t hoofdbestuur der schippersvereeniging Schut te vaer" heeft aan den minister van 'binnenlandsche zaken 6en adres gezonden, met verzoek het daarheen te leiden, dat ook de schipperskinderen in de Leer plichtwet worden opgenomen, en dat bovendien, wan neer het noodig blijkt te zijn, dat de Staat ondersteuning geeft, om dien kinderen het schoolbezoek mogelijk te maker. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Raad der gemeente Dokkum is behandeld het rapport, dat door de in de vergadering van 26 September j.l. benoemde commissie is uitgebracht omtrent het on derzoek, ingesteld naar de onregelmatigheden in het beheer van den gemeente-ontvanger. Uit een uitgebreid onderzoek, dat de commissie had ingesteld was gebleken, zooals wij gisteren in e-n telegram meldden, dat over de dienstjaren 1904, 1905, 1906, 1907 en 1908 op verschillende biljetten van den hoofdelijken omslag de volle 100 0/q in plaats van 80 of 85 0/Q (het invorderbaar gestelde deel) waa inge vorderd, zonder dat het te veel betaalde was terugge geven. Een enkele, die zijn abuis kort na de betaling ontdekte, had de woorden van kwiteering, waarbij geen cijfers genoemd werden, op zijn biljet gewijzigd en het bedrag teruggekregen, doch anderen, die soms pas veel later op hun abuis waren attent gemaakt en tot-u het te veel betaalde terug kwamen vragen, hadden bescheid ontvangen, d::t ze daarvoor in De cember maar eens terug moesten komen. Uit alles was evenwel gebleken, dat het publiek in belasting zaken dikwijls onneozel en nonchalant is. Dat de ontvanger nooit te veel in kas had, niette genstaande de volle 100 0/0 van die aanslagen werd geboekt, verklaarde de commissie hieruit, dat weer andere posten in het geheel niet geboekt waren. Uit slles was gebleken, dat het beheer wees op overgroote slordigheid, en daaraan vastgekoppeld ge mis aan strikte eerlijkheid. Of hier gestraft moet worden sal de justitie hebben te bsoordeelen, doch van eervol entslag met recht op pensioen kon geen sprake zijn. Ontslag zou volkomen gerechtvaardigd zijn. Na een korte gedachten wisseling werd esn voorstel hiertoe met 10 tegen 1 stem, die van den voorzitter, aangenomen- Uit een gesloten kamer, in een huis aan de Mar- nixstraat te Amsterdam is een rijwiel ontvreemd. De kamer was nog gesloten, toen de diefstal ontdekt werd, zoodat de fiets door het raam moet zijn getransporteerd. Zondagmiddag waren op een zolder van een pand aan den Goudschen rijweg te Rotterdam eenige kinde ren aan het spelen. Ean 7-jarig meisje speelde rond een paal en liep daarbij met de volle borst in een schoenmakersmes, dat een 12-jarige jongen in de hand hield, met het gevolg, dat de rechterlong doorboord werd. Het kind is overleden. Voor de scheepvaart is thans opengesteld het nieuwe kanaal, dat tegenover Amsterdam achter het Tolhuis om is opgegraven van het Oost Zanergat naar het groote Noord-Hollandsche Kanaal. Het nieuwe kanaal loopt naar de industrieterreinen, gelegen aan den overkant van het IJ, en zal vermoedelijk later door getrokken worden tot voor Nieuwendam. Het kanaal is bevaarbaar voor zeesche; en. Toen de landbouwer v. G. uit Westenholte met het karretje, waar achter nog een kar met varkens, naar Zwolle wilde begeven, en nabij de fabriek der firma Eindhoven een wagen met kalveren wilde passeeren, schrikfe hut paard plotseling voor een dezer dieren en sprong op zij. Holderdebolder gingen beide voer tuigen bij den dijk neer. Vrouwtje v. G., die b(j hasr man op het karretje zat, kwam met het hoofd teg- n een boom terecht, v. G. verloor 6en lap vel van 't been, de arbeider D. bekwam kneuzingen. Het paard en de varkens bezeerden zich niet, maar de botertonnen raakten te water. Zaterdagnacht werd te Rotterdam ingebroken in de greote kerk. De dieven verschaften zich toegang door een tui melraam en kwamen zoo in een gang, welke leidde naar de predikantenkamer. Zij hebben deze echter niet kunnen openen en zhn onverrichterzake weer heengegaan. Sinds Zaterdag jl. is de wagemeester Evan Leeu warden, plotseling verdwenen. Vrijdag had hij nog dienst gedaan. Bij een burentwist in een pand aan de Korenaar straat te Delfshaven, riep Zondagavond een vrouw de hulp in van haar huurlieden, den stuurman B. G. en diens broeder, den matroos J. G. Beiden gaven daar aan gehoor en grepen den stuurman B. aan, om hem ter verantwoording te roepen. Deze echter, op tegenweer bedacht, loste een aantal revolverschoten, waardoor de gebroeders G. door kogels in het hoofd en in de borst werden getroffen, terwijl zijn eigen vrouw ook nog een schot door haar hand kreeg. Alle drie werden naar het ziekenhuis gebracht. Uit een plaatselijk blaadje. Uit een plaatselijk blaadje de beschrijving van een nieuwen schoenwinkel „Een gedeelte van den winkel is tot paskamer in gericht, waardoor de cliënt èle op haar gemak goed de schoen kan passen voor zij hem aantrekt". De N. Tielsche Ct. bevat de volgende advertentie Fletse en baande, Binnen en buite, Steeds veurhande Veur wenig duite. Mi draod en mi hiel Te Eek en Wiel. Zaodels en sture, Frèjers en kranks, Fietse te hure Dk gaot er lanks, Carbit veur gas, Een rad en een as, Een moeijer en een bout Bij Bij de alhier gehouden herstemming voor een Hoofd ingeland van het Hoogheemraadschap van den Honds- bosseho Zeedijk en Duinen tot Petten is gekozen de heer P. Olij, burgemeester te Buiksloot, met 75 stem men, ter vijl de heer J. Halder .te Schormerhorn 65 stemmen verwierf. Een mooi geschenk „De Toevlucht voor behoeftigen", Passeerdergracht te Amsterdam, werd dezer dagen verblijd met een gift, groot f 1000. Te Culemfeorg kregen Zondagmiddag een tweetal jongens van 10 en 14 jaar onder het voetbalspelen twist, -\yelke zoo koog liep, dat de een den ander [met een nrss in den rug stak, waardoor de laatste daar ernstig bloedend verwond werd. Een auto in brand. Vermoedelijk tengevolge van een ontploffing ge raakte gisteravond te ongeveer 61/2 uur op den Rot- terdamschen dijk tusschen Schiedam en Oud Delfshaven de automobiel van den heer Smulders in brand, waarin genoemde heer gezeten was om zich naar Rotterdam te begeven. In een kort oogenblik was de automobiel iu vlammen opgegaan en bleef niets anders over dan een geraamte.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1