f ir ™b"d,,n .«i- STADSNIEUWS. IS U IT E N L A ]V I). Ontslag. Uit Koedijk. Badhuis „Het V. itte Kruis." Van Texel. Werkloosheid. De Arnhetnsche Bankvereeniging. Uit Oterleek. Liefdesmart. De moord te Leeuwen. De toestand te Goirle. Alweer een nieuwe Bond. In de weide geslacht. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Verplaatst. Benoemd. Gemengde Mededeellngen. Laatste Berichten. De heer '^Smulders en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. f Aan de ambtenaren ter secretarie te Haarlem is een stuk ter teekening voorgelegd, waarin hun namens B. en W. wordt aangezegd dat zij, die zich over ambts zaken tegenover derden uitlaten, deswege niet eervol zullen worden ontslagen. Zaterdagmiddag deden de rijksveldwachters brig, tit. van Keulen en C nijn gestationeerd te Alkmaar en de gemeente- en onbez. rijksveldwachter Slooten te Koedjjk goede vangst. Daar wordt in den laatsten tjjd geregeld visch afgeleverd door J. Vlucht, vischkoopman te Noordscharwoude, aan de vischmotor „Cleven, van den heer R. v. d. Reijd te Utrecht. Ook Zaterdag kwam een knecht van J. Vlucht aldaar, ten einde eene partij Zeelt en Karper aan genoemde motor af te leveren. De politie vermoedde reeds eenigen t^jd dat er ook Edelkarpers, die onder de wettelijke maat waren, werden vervoerd en afgeleverd. Dit bleek werkelijk het geval. Niet minder dan 27 Edel karpers onder de wettelijke maat werden door ge voemde politiemannen in beslag genomen. Het grootste gedeelte van den in [beslaggenomen Edel karper is door politie weder te water gelaten, terwijl er eenige als stukken van overtuiging werden mede gevoerd. Uit Oudkarspel. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Oudkarspel, op Dinsdag 20 October 1908. Voorzitter-Secretaris de heer M. Kroon. Afwezig de heer H. Hart. Na opening worden de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna wordt overgegaan tot de behandeling van het suppletoir kohier Hoofd. Omslag, dat reeds vroeger in comité-vergadering besproken was; het wordt zonder verdere bespreking vastgesteld tot een bedrag van 22.32. Ingekomen is een schrijven van den Bond van Staatspensionneering, waarin verzocht wordt adhaesie te willen betuigen aan het door den Bond aan H. M de Koningin gerichte verzoek tot oprichting van een staatspensioen zonder premiebetaling. Na voorlezing van het adres en de toelichting daar op gericht aan de Gemeentebesturen, verklaart de voorzitter dat Burgemeester en Wethouders de zaak reeds uitvoerig besproken hebben, met het resultaat dat door Burgemeester en Wethouders den raad voor gesteld wordt adhaesie te betuigen. De heer Borst wenscht inlichtingen omtrent de ver- strekkendheid van het pensioen. De voorzitter ligt dit toe, door te verklaren dat deze zal afhangen van de wet, die daaromtrent eventueel tot stand zal komen. De heer Borst zegt, ja juist, dit is 't wat wij weten willen, dan kan hij erkennen of hij er geheel en al voor zal zijn, principiëel kan hij er zich mee vereenigen waarna met algemeene stemmen besloten werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan te ne men, derhalve adhaesie te betuigen. Verder wordt door den voorzitter medegedeeld dat het proces-verbaal van kasopname goedgekeurd van Gedeputeerde Staten is terugontvangen. Bij deze kas opname bleken de ontvangsten te bedragen 15238 de uitgaven 14244.005, saldo in kas 983.996. In Augustus werden alhier ontvangen 35-, in Sep tember 25 telegrammen. Het aandeel in de kwade posten dezer gemeente, voor den dienst van 1907 be droeg 31.67°. Tot zetters voor de Directe Belasting werden door den neer Uommissaris der Koningin benoemd de nee- ren J. Butter Cz. en A. Kroon Pz. De Directeur van Posterijen en Telegrafie deelde mede dat eene vergoeding voor het bestelloon van te legrammen aan de Gemeente is toegekend van 22.30 Het gesticht Meerenberg berichtte dat de Gemeente voor verplegingskosten van arme krankzinnigen ver schuldigd was 57.50. Gedeputeerde Staten zonden goedgekeurd terug het besluit tot verhooging der jaarwedde van het Hoofd der school, dat een dankbetuiging voor deze verhoo ging den raad had ingezonden. Een schrijven van de onderwijzeres en van den ge meente-opzichter waren ingekomen, waarin dank ge zegd werd voor hunne salarisverhoogingen den laat ste trof deze verhooging te meer, daar hij er niet gevraagd had. Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangt, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. e mogen nog vermelden, dat de voorzitter in deze vergadering zijn nieuw ambtspenning droeg, waarop het nieuwe Rijkswapen voorkwam. Uit Oude NIedorp. Vergadering van den Raad der gemeente Oude Nie- dorp, op Dinsdag 20 October 1908, des voormiddags 10 uur. Afwezig de heen O. Over Kz. met kennisgeving. Voorzitter de heer A. Wonder Pz., Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen van de voorgaande vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede: a. dat op 28 Sept. de boeken en kas van den ge meente-ontvanger zijn onderzocht en in orde bevonden met een bedrag aan kasgeld van 2802.10°; b. dat zich na een herhaalde oproeping voor de betrekking van onderwijzer te Zijdewind 3 sollicitan ten hebben aangemeld; c. dat als tijdelijk onderwijzer aan genoemde school is aangesteld den heer J. Horst; d. dat aan den heer Woutman, h. d. s. alhier, om gezondheidsredenen een verlof is verleend van voor- loopig 4 weken. In overleg met den schoolopziener is een oproeping geplaatst in de vacature en in het Nieuws van den Dag voor een tijdelijk hoofd voor minstens 7 weken op een jaarwedde van 1040. e. dat de verordening regelende de jaarwedden enz. van de onderwijzers dezer gemeente, door G S is goedgekeurd f. dat tot zetters der Rijks Directe Belastingen zijn herbenoemd de heeren P. Schaap en J. Wit Ingekomen stukken: Ee? verzoekschrift met bijlage van den bond van otaatspensionneenng. Na lezing daarvan wordt op voorstel van B en W dLgd t0t een volSende vergaderi 2e. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, d.d 19 september jl. 3e afd. N 38/11977 houdende door dat met het tlnTt" "f T** g6aeht om verband met het bevolkingscijfer dezer gemeente de jaarwedde fin gemeente-ontvanger te verhoogen tot 200 komen °m 8 hieromtrent te willen doen toe- ren0nJt0wtel T" R en W' ^sloten te advisee- Tin vergeld mefngrer daar de iaarwed- if ,ii met andere gemeenten en in verhou- dö3e«lh®en SChT.en van de Protenstantsche armvoog- 6r' waarb'J 13 toegezonden de begroot ing van ver die instelling voor 1909, welke begrooting na onder zoek wordt goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 2115.30. 4e. Een verzoek van den secretaris der voorloopige commissie tot verkrijgen van straatverlichting om aan den toegangsweg naar de halte te Zijdewind twee lan taarns te mogen plaatsen. Op voorstel van B. en W. wordt die toegestaan. Aan de orde is: le. Vaststelling der begrooting dezer gemeente, dienst 1909. De voorzitter deelt mede dat de begrooting geduren de 14 dagen ter visie heeft gelegen en geene bezwaren daartegen zijn ingebracht en stelt voor die vast te stellen in ontvang en uitgaaf op 10592.61 met een post voor onvoorziene uitgaven van 132.27, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 2e. Op een verzoek van het Bestuur van de Am- bachtssehool te Alkmaar wordt voor 1909 een subsidie toegestaan van 10. als vorig jaar. 3e. Idem aan de veeverloskundige Pronk te War- menhuizen, een subsidie van 25. 4e. Aan de rustende onderwijzer J. Tissing werd een gratificatie voor 1909 toegekend van 30 vorig jaar was dat./ 40 en eerder 50, de bedoeling is dit geleidelijk te laten vervallen. Na rondvraag niemand meer het woord verlangende, wordt de vergaderin gesloten. In de week van 12 tot 17 Oct. zijn in het Badhuis van het „Witte Kruis" genomen: 64 kuipbaden83 regenbaden le klas, 143 regenbaden 2e klas, tezamen 290 baden. Gemeente begrooting, dienst 1909. Kosten voor huis houdelijk bestuur f 6445.28; invordering der plaatse lijke belastingen en teruggave deswege f 453; onder houd gemeente eigendommen f 8455.031/2; openbare e ligheid en braudwesr f 3407.50 ;pla«tse!ijke gezoncj heidspolitie f 390.43onderwijs f 29837.50armwezen f 5860; renten en aflossingen f 4819.25; pensioenen en wachtgelden 409.67andere uitgaven niet onder de vorige beboerende f 1767.50buitengewone uitga ven f 7705; onvoorziene uitgaven f 535.16; totaal uit gaven f 70085.321/2. Ondank. Bij het Leger des Heils op de Breedstraat te Utrecht vertoefde dezer dagen een zwerveling, die daar liefde rijk onderdak had gevonden. De man bleek niet bereid te zijn, om gedurende dien tijd eenigerlei werk in de toevlucht te verrichten. Toen de dienstdoende Leger-officier hem zeide, dal hij dan maar dadelijk moest heengaan slingerde de man hem een pot met kokende bieten in het gezicht. Na de te IJmuidcn gehouden enquête na-Ar den omvang der werkloosheid, vragen B. en W. der ge meente Velsen machtiging van den raad om ter le niging van den nood f 2500 uit de gemeentekas te verleenen, voor de helft te brengen op het dienstjaar 1908. Uit den Raad van Baarn. In de zitting van den Baarnschen Gemeenteraad van Vrijdag 1.1., heeft een der leden, de heer Daatse- laar, voorgesteld, het presentiegeld voor de Raadsleden te verhoogen. Al was het alleen maar voor een siga- rencentje, zeide hij, want door het meerder werk voor de leden in de laatste jaren, kwam dit hun wèl toe. Dr. Greidanus vroeg daarop hoeveel sigarengeld de heer Daatselaar dan wel noodig had? Hij vond, dat CC1 PI II Itnndslld van Kaarn te zijn, wèl opwoog te gen dat meerdere geld. De heer Daatselaar scheen te aarzelen. De eer Met het oog daarop wou hij het dan wel gratis doen. maar hij bedacht zich weer, en even later stelde hij toch maar voor het presentiegeld te bepalen op 2.50 per zitting. Wanneer de Baarnsche Raad éénmaal per week ver gadert, rookt de heer Daatselaar toch öf te veel öf te dure sigaren. (Hbld.) De philanthropisehe instellingen, betrokken bij het faillissement der Arnhemsche Bankvereeniging Plies- ter en Co., krijgen hun vorderingen ten volle uitbe taald door toedoen van een der commissarissen, die de vorderingen dier instellingen overnam en het uitge keerde bedrag tot 100 pCt. aanvulde. Inbraak m;t brandstichting. Zaterdagavond 7 uur verliet de heer J. Barber, Wa- terlooplein te Rotterdam met zijn huisgezin zijne wo ning. Tegen 10 uur werd hij door een zijner buren ge waarschuwd, dat de deur zijner woning open stond en uit de achterkamers rook naar buiten sloeg. De heer B. spoedde zich huiswaarts en aldaar bleek hem, dat in de achterkamer iets smeulde. Het licht echter in de kamer opstekende, bemerkte hij tot zijn ontsteltenis, dat de linnenkast opengebroken en het zich daarin bevindende goed op den grond verspreid lag, terwijl het beddegoed opengesneden, en de veeren eveneens Hier en daar op den grond lagen. Onmiddellijk waarschuwde de heer B. de politie, die een nauwkeurig onderzoek instelde. Dit onderzoek wees uit, dat uit een pantalon van den heer B. 13 was ontvreemd. Al het over den grond verspreid lin nengoed was rijkelijk met benzine en petroleum ge drenkt, terwijl een nachtpitje in de kamer aanwezig, verdwenen was, waaruit men opmaakt, dat de niets- waaruigen den inhoud daarvan ook al voor hun mis dadig doel hebben gebezigd. Dis- bij onzen polder staande watermolens, die in de laatste jaren alleen mudden sis het water in Hugo- w&ard zeer hoog was, worden nn alle gesloopt, zoodat de böïnaliug nu geheel voor rekening komt \an 't verbeterde Stoomgemaal aan den Waarddrjk, tusschen Oterleek en Huigendijk. Voor het dezen winter ts geven horhalingsonderwijs hebben zich aevr-n mannelijke leerlingen aangegeven, allen wonende te Stompetoren. Het onderwijs is dooi den raad dezner gemeente opgedragen aan den heerK, Zwiep, hoofd der school aldaar, die tevens herbenoemd werd sis lid van de Commissie tot wering van School verzuim. D^n 25sfe0 zal de weleerw. heer ds. S. C. Kiiletra des middags om twee uur zijne afschei Isrede houden. Gistermiddag was weder een groot deel van Zaandam in rep en roer, want op den openbaren weg aan de Stationsstraat, had iemand uit Haarlem, zekere Jacob W., getracht ziah door het innemen van vergif van het leven te beren wen, omdat een Ztandamsch meisje zijn liefde onbeantwoord liet. De patiënt werd naar een arts vervoerd, c ie de eerste hulp verleende, waarmee echter een paar ui en gemoeid waren. Toen werd hij per rijtuig naar 't gasthuis te Amsterdam gebracht. Afgekneld. Gisteren kreeg de ruim 60-jarige werkman Franse, bij de firma Beijnes te Haarlem, een onderstel van een spoorwegrijtuig, dat in een bok hing door het breken daarvan op den rechter onderarm, die .daar door zoo goed als afgekneld werd. Als dader van den moord, die den 6an dezer bij gelegenheid van de kermis te Leeuwen op C. Ger ritsen gepleegd werd, is gistermiddag te Tiel gevan kelijk binnengebracht de 20-jarige v. B., boerenknecht te Wamel. Daags na den moord werd als vermoedelijke dader binnengebracht de gehuwde R. Zondag jl. nu moet v. B. in een café hebben verklaard, dat R. de dader niet was en hij dezen wel kende. De rijksveldwachter, hiervan verwittigd, onderwierp v. B. aan een verhoor, wa&rin deze bekende de dader te zijn, onder aan wijzing van het mes, waarmee hij den moord pleegde. Dadelijk werd hij opgesloten en gistermorgen naar Tiel vervoerd. R. is oogenblikkelijk op 'vrije voeten gesteld. Te Wamel staat v. B. niet onguuatig bekend. Wel noemt men hem luidruchtig en maakt bij bij voor vallende gelegenheden misbruik van sterken drank. Zijn vader, die thans nog te Tiel woont, verliet na het sterven zijner vrouw zijn gezin, waarna de kin deren van den arme werden uitbesteed. De toestaud te Goirle begint eenigszins kritiek te worden. De uitgesloten arbeiders, verbitterd door de vastberaden houding der patroons, die aan geen toe geven denken, beginnen allerlei schenderijen te plegen, die weerzin wekken. In hoofdzaak zijn het de fabriek der firma Van Puyenbroek en de woningen der fir manten, die steeds het voorwerp zijn van der werk lieden baldadigheid. Ook de werkwilligen hebben veel van de uitgeslo tenen te lijden en in da plaals waar zij hun smade lijke aanrandingen plegen, zijn zij niet kieskeurig. Zondag werd een meisje gedurende den dienst in de R. K. kerk op lafhartige wijze mishandeld. Een twintigtal groote hotelhouders uit ons land roepen hun collega's op tot een vergadering te houden op 25 October, in het „Hötel des Indes", te Dsn Haag, om een nieuwen hotelhoudersbond te vormen» waaruit de restaurateurs, koffiehuis- en societeithouders ge weerd worden. Ia den nacht van Zaterdag op Zondag ia in ten weide te Oijea een schaap geslacht. De dieven lieten vacht en kop slechts achter de politie doet onderzoek. Uitspraken van heden. P. S. en C. v. d. K., te Hoorn, verzet tegen de politie, ieder 6 rq&anden gevangenisstraf. N. B., te Wieringen, mishandeling, 2 weken ge vangenisstraf. J. V. en A. K. T., te den Helder, di«fstal, ieder f 5 boete of 10 dagen hechtenis. M. R., te Wervershoof, wederspannigheid tegen de politie, f,12 boete of 12 dagen hechtenis. A. L., te Enkhuizen. beleediging van een politie agent, f 7 boete of 7 dagen hecht nip. H. v. D., te den Helder, beleediging der politie, 2 maai gepleegd 10 dagen gevangenisstraf. A. E., te Alkmaar, mishandeling, 3 weken gevan genisstraf. P. P., te Wognum, mishandeling, f 8 boete of 8 dagen hechtenis. R. G., J. S., D. Z, D. E. en J. J. V., allen te Hoorn, overtreding belastingverordening, de le f 5 boete of 1 d»g hechtenis, de 2e f 8 boete of 1 dag hechtenis, de 3e, 4e en 5e ieder f 6 boete of 1 dag hechtenis. Bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen is verplaatst met ingang van 1 Nov. de heer P. V. H. van Leeuwen, commies 2de kl. alhier naar Uitgeest. 'Rijksverzekeringsbank. In de heden te Utrecht gehouden openbare terecht zitting van den Cantralen Raad v? n Beroep, had o.m. de uitspraak plaats in da navolger»je zaak: Hoogtr beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad vau B roep t9 Haarlem, waarbij met vernietiging eener beslissing van de B.nk, is bep-.aid dat t.sn P. P. te Altmair eene rente toe kom; van f 0.35t/2 per werkdag ter zake v:.n een on geval, ttngevolge waarvan hij san do buik werd ge kwetst. Da Centrale Rj,ad vernietigde de uitspraak en handhaafde de beslissing der Bank, waarbij na 10 Aug. 1907 verdere schadeloosstelling werd goweigeerd. Da beer J. Temme alhier is met i. gang van 1 Sep tember ji. benoemd t»t onderwijzer aan de Wiihalmina Catharinaschool, Weteringschans 261 te Amsterdam. Afscheid, Ds. Van Leeuwen, beno-md hoogleeraar aan de Utrechische Universiteit, zA 29 November afscheid nemen van zijn g'-me^nte, om 7 Dec. d.a.v. zijn inauguratie rede als pr> f ssor te houkn. Op h~l. Hedenmorgen sloeg liet paard van den melkboer Van den Berg uit de Stuartstraat op hol. Het dier buitelde in de Spoorstraat twee maal over den kop, maar werd spoedig opgevangen. Het was vermoedelijk door een hond gebeten. In F r a n k r ij k zal bij het begin van de Kamer zitting een poging gedaan worden om de zask-Dreyfus woer op te takelen. De afgevaardigde Biétiy heeft een interpellatie aangekondigd over vermeende onwet tigheden, welke door de rechters van het hof van cassatie zouden begaan zijn en waaiop de „action framjaise" door aanplakbiljetten de aandacht gevestigd Leeft. De minister van justitie Briand moet zich bereid verklaard hebben te antwoorden. In Italië zou een betooging gehouden worden t»gen de buitenlandsche politiek van minister Tittoni. Een groote bijeenkomst zou iu het volkshuis plaats hebben, welke was uitgeschreven door republikeinen, socialisten en radicalen. Maar het was mooi weer en de menigte ging blijkbaar liever buiten wandelen dan binnenshuis betoogeD. Bovendien had de politie aar alle bezoekers van het volkshuis de toegangskaarten ontnomen, zoodat de bijeenkomsten niet konden door gaan. Een paar honderd memchen hebben evenwel minister Tittoni nog op ketelmuziek vergast, maarzij werden spoedig door militairen uiteen gedreven. In Servië zijn 1 etoogingen voor gekomen. Men heeft de borden van de Oostenrijksche magazijnen in het water geworpen en men heeft het Oostenrijkers, die in Belgrado wonen, onaangenaam gemaakt. Gedurende de betoogingen hebben 40 inhechtenis nemingen plaats gehad. Er is een gestreng onderzoek geopend. De meeste bladen te Belgrado veroordeelen de tegen de Oostenrijksche en Hongaarsche kooplieden gepleegde gewelddadigheden. Over T u r k ij e deelt een particuliere verslaggever van de Berl. Lok. Anz. het een en ander mede. De episode van den Engelschen invloed schijnt voorbij te zijn, seint hij, maar dat wil niet zeggen dat Duitsch- lands koren thans bloeit. Moreel en politiek, en mis schien ook diplomatiek, zal het nieuwe Turkije voor namelijk door Frankrijk beinvlosd worden, daa; de Jong-Turken de republiek zeer genegen zijn. Evenals Frankrijk heeft echter ook Engeland nog gelegenheid het volk en zijn leiders door de couranten toeganke lijk te maken voor zijn meeningen en overwegingen. Het eenige Duitsche blad beteekent niemendal en het is in elk geval geen- goed wapen tegen de antipathie der Jong Turken. Overigens zegt deze man, dat Konetantinopel hem deed denken aan de eerste dagen dor Russisch^ revolutie, welke hij meemaakte te Warschau en Moskou. Hij zegt dat de Turken dronken zijn van vreugde over den nieuwen toestand en dwaze dingen doen hetgeen men natuurlijk voor zijn reke ning moet laten. Het heeft toch weinig gescheeld of er was op den Balkan gevochten. Turkije was reeds druk in de weer zich tot den oor log gereed te maken, er waren reeds bevelen betref fende de mobilisatie gegeven, doch de Ottomaansche rogeering is op hare besluiten teruggekomen, nadat gebleken is, dat Bulgarije de zaak het liefst langs vre- delievenden weg wilde beslissen. De Temps geeft de volgende uitlegging van deze verbetering in den toestand. Het blad deelt mede, dat de minister van buitenlandsche zaken Picbon den Turkschen gezant heeft laten verzoeken, bij hem te komen. Hij vertelde den gezant, dat de koning van Bulgarije door bemiddeling van den Franschen verte genwoordiger te Sofia aan president Fallières en de Fransche regeering kennis bad gegeven van zijn vre delievende gezindheid. De koning van Bulgarije had tevens een beroep gedaan op de vriendschap van I' rankrijk, er bij voegende, dat hij besloten was zich met I urkije te verstaan en het politieke beginsel van schadeloosstellinggeven te volgen. De Turksche gezant heeft dit onmiddellijk aan zijn regeering geseind; en op die wijze heeft, volgens het Fransche blad, minister Pichon de reeds aangevangen mobilisatie gestuit. Graaf Zeppelin. Dezer dagen misschien reeds heden zal er in Priedrichshaven weer een proef genomen worden met een bestuurbaar luchtschip. Dagelijks komen er meer bezoekers in het hoofdkwartier van Graaf Zeppelin, d.*.e doze b(,lanS?riike gebeurtenis willen bijwonen. Als rijkscommissaris is aanwezig de geheime opperregee- ringsraad Lewald. In het laatst van deze maand wordt ook do kroonprins verwacht, om een tocht mede te maken. Vermoedelijk komt de Keizer in Novem ber het luchtschip in oogenschouw nemen. Kapitein van Köpenick een beleediging. Een chauffeur had te Hamburg tegen een tolbeambte die zijn papieren wilde zien en hem op zijn uniform had gewezen gezegd„Ieder Köpernicker kan mijn kaart wel willen zien." En tegen een passagier had hij de volgende woorden gesproken „Hij wil mijn kaart zien, maar die geef ik hem zoo maar niet, want dan kan ook wel de „kapitein van Köpenick komen en de kaart willen zien". De tolbeambte diende een aanklacht tegen den chauffeur in, de schepen-iechtbank sprak den laatste vrij, doch het „Landgericht" veroordeelde hem wegens beleediging in het openbaar tot een boete van 25 mark. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 19 Oct. Aggez. van Petrus Johannes Duivens en Aaltje van der Leek. NED. GEMEENTEWERKLIEDENBOND. AMS3 ERDAM, 20 October. Verschillende voorstel len waren aan de orde, allereerst een voorstel van Delft om de advertentiën ter aankondiging van ver gaderingen gratis te doen plaats hebben in het or gaan, welk voorstel wordt geamendeerd door Utrecht met: zoo de financiën dit toelaten. Het voorstel valt na zeer geringe discussie, daar de aankondiging gra tis kan geschieden in de agenda. Leeuwarden wil het orgaan in brochurevorm doen verschijnen, terwijl Amsterdam het formaat wil wij zigen, dat de kosten meer de thans geldende contri butie evenaren. Het laatste voorstel geeft tot leven dige discussie aanleiding, waar de twee groote afdee- lingeu Amsterdam en Rotterdam voor inkrimping van het orgaan spreken. Rotterdam berekent dat daar door zelfs 1700 zou kunnen worden bezuinigd. Do discussies eindigen met aanneming van het voorstel Amsterdam met 108 tegen 13 stemmen. Met het voor stel Leeuwarden zal rekening worden gehouden. UIT SERVIË BELGRADO19 Oct. De Duitsche militaire at taché ia beleedigd door een voorbijganger, dia hem voor Oofetenrijksch spion uitschold en ternauwernood is ontkomen aan een aanhouding door een gendarme. De minister-president bood bij den Duitschen gezant namens de regeering verontschuldigingen aan. BELGRADO, 20 Oct. De president van den minis terraad beloofde den Oostenrijkschen vertegenwoordiger krachtige maatregelen te zullen nemen om herhaling van de ongeregeldheden tegen Oostenrijksche en Hon gaarsche kooplieden tegen te gsmn. TURKIJE EN BULGARIJE. SOFIA, 19 Oct. De gedelegeerden van het Jong-Turk- sche hoofdcoinifé en de gedelegeerden van het Bul- gaarsche comité namen een resolutie aanwaarin verklaard wordt, dat e1* geenerlei reden wordt gezien voor een gewapend conflict tusschen Turkije en Bul garije en dat er gedelegeerden zullen benoemd worden om te trachten naar een vreedzame schikking van het geschil tusschen beide landeD. OPZIENBARENDE BERICHTEN. BUDAPEST, 19 Oct. Het blad „Esti Uzzag" deelt mede dat de stad Ujvidek aan de Servische grens in volkomen staat van beleg verkeert. Aangehouden zijn twee locomotieven, waarvan de tenders met geweren en ammunitie gevuld waren, alsmede drie Duitsche wagons, rails en uit elkander te nemen bruggen be vattende. DE DELEGATIE BOEDAPEST, 19 Oct. De legercommissie uit de Oostenrijksche delegatie begon de beraadslagingen over de buitengewone begrooting van oorlog; de mi nister van oorlog, baron Von Schoenaich, gaf een lan ge uiteenzetting om te betoogen, dat de vermeerde ring van het leger in de toekomst grooter bedragen zal noodig maken dan tot dusver. Elke bewapening en elke troep zal moeten'worden gemoderniseerd. De minister wees dringend op de noodzakelijkheid de

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2