STADSNIEUWS. Tweede Kamerverkiezing te Sneek. Nederland en Venezuela. Financleele nood der gemeenten. De nijverheid en de Brusselsche tentoonstelling. Uit Bergen. Uit Veenhulzen. Uit Winkel. Dit Broek op Langendljk. Een mooi schot. Uit den trein gevallen. De Woningwet In 't gedrang. Onder deBauto. Inauguratie-rede prof. van Leeuwen. 7 lg. bestrijding der werkloosheid en hare gevolgen maat regelen te nemen. De vergadering werd verdaagd tot 's avonds 8 uur. Voortgezet werd de behandeling van de interpellatie van den heer Troelstra betreffende de werkloosheid. De heer Treub (V. D. Assen) die de crisissen aan het productie-stelsel toeschreef, op, dat dan toch op vallend is, dat bij groote gebeurtenissen, als oorlogen en natuurverschijnselen, de crisissen niet van de lucht zijn geweest en men daartusschen dan toch verband moet zoeken. Spreker kwam vervolgens op tegen het verbijt van den heer Troelstra, als zou hij Bernstein valsch geci teerd hebben. Vervolgens bestreed spreker de opvattingen van de lieeren Lohman en De Beaufort, die ongeveer het oude „laisser faire" verdedigd hebben. Wat de werkloosheid-verzekering- betreft, heeft men spreker verkeerd begrepen. Hij wilde een fonds vor men in tijden van bloei en daarin dan ook doen bijdra gen door de werkgevers. Beslist verkeerd achtte spr. de hulp van particulie ren te gaan tegenwerken. De lieer De Waal Malefijt (a. r. Breukelen) wees op eenige werken, die de regeering zou kunnen doe uitvoeren en wel den bouw van een genie-kazerne te Utrecht. De heer De Visser (chr. h. Leiden) verklaarde zich beslist tegen Troelstra's motie, omdat het practisch onmogelijk is, het doel te bereiken, dat de heer Troel stra zich voorstelt. De Minister verklaarde zich ook tegen Troelstra's tweede motie, die uiting geeft aan dezelfde gedacht als de eerste. De beraadslagingen werden gesloten. Woensdag stemming over de moties. De vergadering werd gesloten. De minister van Binnenlandsche Zaken overwegende dat, ten gevolge van het niet aannemen van zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal door dr. A. Kuyper, eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid dier Kamer in het kies district Sneek, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 29 October e.k. de stem- ming, zoo noodig, op Maandag 9 November d.a.v., en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 18 Novem- ber d-a-v. (St. Ct.) De „Cur. Cour." schreef naar aanleiding van de mogelijkheid dat het geschil met Venezuela nog in der minne zou kunnen worden bijgelegd, het volgende „Kunnen de punten van geschil in der minne wor den bijgelegd, zooveel te beter, mits tevens voldoende waarborg verkregen worde tegen maatregelen zijdens de Venolaansche Regeering, als die waaronder de ko lonie zoo geleden heeft. „In de verhouding met onze overburen zou ook hier eene hoewel dan uiterst geringe ontspan ning zijn te constateeren, indien juist is wat wij ver namen, dat de Venezolaansche autoriteiten thans toe laten, dat in Venezuela verblijvende Cura^&onaren rechtstreeks hierheen vertrekken en dat Venezolanen, die zich hier bevinden, direct van hier uit in die republiek toegelaten worden. De zonderlinge toestand, dat het vrjje verkeer van personen tusschen Curasao en Venezuela door de Venezolaansche autoriteiten niet wordt gedoogd, is echter nog steeds ongewijzigd." In de vergadering der Tweede Kamer van gisteren heeft de minister van binnenlandsche zaken medege deeld, dat het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied thans aan den Raad van State is toegezonden. Naar aanleiding van het bij de behandeling in de Tweede Kamer van de aanvrage der regeering, be treffende het subsidie voor een officieele deelneming aan de Brusselsche tentoonstelling, blijkbaar zwaar gewogen hebbende argument, dat de nijverheid zelve voor die tentoonstelling geen belangstelling heeft be toond, hebben belanghebbenden, die meenen dat dtt argument niet op oldoenden grond steunt, tot den heer mr. Joh. Enschedé, in zijn kwaliteit van voor zitter der Maatschappij van Nijverheid, het verzoek gericht een vergadering van eventueele exposanten bijeen te roepen ten einde dit punt te bespreken. De heer Enschedé heeft gemeend, zich aan dit ver zoek niet te mogen onttrekken. Dientengevolge zal op Maandag 26 dezer, te half drie, in het lokaal „Krisnapolsky" te Amsterdam, een vergadering van belanghebbenden plaats vinden. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 20 Oct. Rijwieldiefstallen. Ilermanus B. te Hoorn, thans gedetin-serd was den 5m September met Petrus Stom uitgeweest. Ze had den dien dag oen bezoek gebracht aan het café van Johannes Ligthart. Toen ze dat verlieten, is B. er met de fi-ds van Stom van door gegaan. Volgens zpn beweren had hij de fiets voor f 25 gekocht en weer verkocht aan Arie Loots voor f 20. Door de politie werd de fiets in Hoorn in beslag genomen. Tegen B. werd geëischt een gevangenisstraf van 4 maanlen. De verdediger mr. Prins, concludeert tot vrijspraak. Gerardus M. te Alkmaar (gedetineerd) had een paar maanden geleden een rijwiel gehuurd en dit verkocht. Met een maand gevangenisstraf had hij dit misdrijf moe ten boeteD, maar des niettegenstaande ging hg den 22 September weer een rijwiel huren bg de Jong alhier, dat hij weer verkocht aan Wieland voor f 10. Dadelijk werd een daalde- afbetaald, maar na eenige woorden wisseling was Wieland bereid de fiats weer voor f 1.50 af te staan. Wegens verduistering eischte mr. Cnopius 5 maan den gevangenisstraf. Mr. Off «ra roept de clementie der rechtbank in. Uiendiefstal. Klaas de G., landbouwer te Warmenhuizen, thans gedetineerd, moest wegens diefstal van uien terecht staan. Hg had de uien van het land van Abraham Edel, landbouwer te Koedijk gestolen. Achttien zakken had hg er mee gevuld en die in een schuitje vervoerd. De veldwachter Nicolaas Ham had een onderzoek in gesteld. Geëischt werd wegens diefstal 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Stap pleitte clementie. Diefstal van bierfleschjes. Oornelis M. van Bovenkarspel, thans gedetineerd, had 3 kisten met leege bierflesschen gestolen. Bij het café van Buisman nam hij twee, bij dat van Baas één kist weg, de inhoud was tezamen ruim 100 flesclijes, die beklaagde voor 3.20 verkocht heeft. Petrus Deen had ze gekocht, wat uit het onderzoek bleek. Be klaagde gaf voor geld noodig te hebben, hij ging er evenwel een borrel voor drinken. De officier van justitie eischte 4 maanden gevangenisstraf. Mr. A. M. de Lange vroeg clementie. V ernieling. Te Andijk heerscht geregeld ruzie tusschen Luit S. en z'n buurman Pieter Hoek. De eerste heeft ten slotte een schutting vernield. De planken waren stuk en ook een paar palen hadden het moeten ontgel den. Volgens S. was dit omdat deze afscheiding over z'n erf was gezet, doch Hoek beweert, dat dit geenszins het geval is. Het slot van de geschiedenis zal zijn, dat S. 10 betalen moet of anders 10 dagen hechtenis moet on dergaan. Beleediging. Oornelis S. te Grootebroek heeft den jeugdigen Klaas Hoek uitgescholden voor alles wat leelijk is. Schurk, ploert, alle lieflijke woordjes klonken in de ooren van Hoek. S. ontkent die woorden te heb ben gebezigd, doeli ook Klaas Paarlberg weet, dat de bewuste beleedigingen aan Hoek zijn toegevoegd. De eiscli van het Openbaar Ministerie luidt 10 boete of 7 dagen hechtenis. Uitgestald. De gezusters Antje en Heudrika met hun broer Oor nelis L. te Den Helder hebben, „en compagnie" Helena Peetoom mishandeld. Hoe de" zaak zich precies heeft toegedragen, kwa men we "niet te weten, want de drie beklaagden en een der getuigen waren afwezig, waarom mr. Cnopius uit stel in deze zaak vroeg. Diefstal van netten Jacob R. te Hoorn heeft zich op de Zuiderzee schuldig gemaakt aan de diefstal van botnetten. Hij dacht, dat die netten waren verloren en ging ze ver- koopen aan Roelof Rayer voor negen gulden. Be klaagde gevoelde heel goed, dat hij iets gedaan had, wat in strijd was met de wet, doch hij tracht nu met allerhande praatjes zich van de zaak af te maken. De merken, die. op de netten waren aangebracht, had hij er af gescheurd. De eiscli luidt 3 weken gevangenisstraf. Oornelis B. te Zwaag heeft den 19den Augustus op bevel van z n patroon Pieter Schouten bagger ge stolen uit de sloot van Pieter Koppes en Jan Schou ten. Pieter Schouten ontkent dit wel, doch de offi cier van justitie acht de schuld van B. wettig en overtuigend bewezen al beschouwt hij Schouten ook als schuldig. Hij eischt daarom 25 boete df 2 dagen hechtenis. GEMENGD NIEUWS. Uit Hoogwoud. Het propaedeutisch examen in de godgeleerdheid is met goed gevolg'afgelegd door den heer P. Glas, alhier. Tot leden van het college van zetters voor 's Rijks- directe belastingen alhier zijn herbenoemd de heeren J Oldenburg en W. Veenhugsen. Ook in deze gemeente zal het 40-jarig priesterfeest van den Paus op burgerlijke wijze feestelijk herdacht worden. Te dien einde zgn op initiatief en onder leiding van den heer Kapelaan in deze gemeente tegen 8 en 4 November e.k. een tweetal feestavonden geor ganiseerd. Het R. K. zangkoor zal eenige nummers ten gehoore geven, terwijl verder zullen optreden de goochelaar enz. Ockhuijsen alsmede een karakterkomiek. Den len November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. Koning, stationschef der H. IJ. M. S. te Bergen in dienst trad bij genoemde Maatschappij. Dinsdagmiddag geraakte het tweespan van den heer F. Liefhebber, gemend door diens werkman, met den boerenwagen op hol, met het gevolg, dat aan den Don keren weg de geheele zaak in het water geraakte. Hoe wel het zich eerst ernstig liet aanzien, dewijl de paarden over elkaar in 't water stonden, kwam alles nog al redelijk wel weer op het droge, wat zeker te danken was aan verscheideno personen, die bij dit onge~al spoedig ter hulp waren toegesneld. Marktaanvoer en verzending. De aanvoer aan de afslagmarkt te Broek op Lange- dijk is nog druk, de vorige week werd aangevoerd 281,600 bloemkoolen, 442 400 roode kosleD, 107,600 gele kooien, 141,500 witte kooien, 43,900 bos wortelen, 583 baal worteleD, 245 zak aardappelen, 57 balen nep, 865 balen uien, 22,600 stuk bieten, 4900 koolrapen, 5000 rammenassen en 8 wagons witte kool. Er werden in dien week van de laadplaats ve. zon den 195 waggonladingen groenten. Uit Sehagen. Keuring van de Schager Rundveefok-vereeniging te Sehagen, op Maandag 19 October 1908, "op het terrein van den heer A. v. d. Horst. Aantal inzendingen 34. Stierkalveren met ingeschreven moederdieren. Ie pr. f 7.50, C. Kooy, Harencarspel, 2e pr. f 5, Erven Schenk, Sehagen, 3e pr. f 2.50 dito. Kuikalveren, le pr. f 3, C. Kooy, Harencarpel, 2e pr. f2, Erven Schenk, Sehagen, 8 a pr. f 1, C. Kooy, Harencarspel, eervolle vermelding, K. Kooiman, Ha ringhuizen. Hokkelingen. le pr. f3, K. Blaauboer, Sehagen, 2e pr. f 2, J. Blaauboer, Sehagen, 3a pr. f 1, C. Kooy, Harencarspel, eervolle vermelding, J. de Veer, Sehagen. Tsvinters. 1 inzender, 3e pr., C. Kooy, Harencarspel. Er was veel publiek bij de keuring aanwezig. De heer DartilL.ct van Tright, muziek-dirtcteur alhier werd benoemd tot directeur der Zangvereeniging „Euphonia" te Schagerbrug. Onze plaatsgenoot, de heer P. de Vos staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te West-Kapelle, zijn vroegere woonplaats. De heer de Vos is eerst sinds 1 Oct. alhier in betrekking. De Raad van Winkel vergaderde gisteren. Afwezig de heeren J. Breebaart Kz. en S. Over, ove rigens alle leden tegenwoordig. De voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen der vorige vergadering worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. De heer Nobel deelt mede, dat de lantaarn te Lutje- winkel, waarvan sprake is in de notulen, wel geplaatst is, maar er ontbreekt nog een lampsein. De voorzitter zegt voorziening toe. Als ingekomen stukken worden door den voorzitter medegedeeld Een bericht dat de nutsspaarbank genoegen neemt met het voorstel van den Raad om op de geldleening ad 2785 jaarlijks 500 in plaats van 1000 af te 'ossen; dat de heer Nobel en Breebaart zijn herbenoemd tot zetters; dat van den heer Nobel, gemeente-ontvanger een dankbetuiging is ingekomen yoor de verhooging zij ner jaarwedde; dat mevrouw EgmondMuller hare benoeming aan neemt tot lid der Oommissie van toezicht op het handwerkonderwijs aan de school te Winkel; dat van de heeren Oolpa, Egmond en Vonk (Hoofd en onderwijzers aan de school te Winkel) eeu dankbe tuiging is ingekomen voor de verhooging hunner jaar wedden. Een verzoek van mevr. de wed. Geertsema om we gens vertrek uit de gemeente haar voor 3 maanden ontheffing van hoofdelijken omslag te verleenen, waar toe wordt besloten. De vereeniging tot bevordering van het vakonder wijs in Westfriesland, heeft aan den Raad gericht een verzoek om subsidie, welk verzoek met de daarbij ge voegde statuten wordt voorgelezen. Burg. en Weth. stellen voor een afwachtende hou ding aan te nemen totdat uit het bestaan der veree niging zal gebleken zijn of het subsidie te rechtvaar digen is. Zonder het nut, der vereeniging te weerspre ken, vreest voorzitter wel dat het nu reeds bestaande tekort aan arbeidskrachten voor het landbouwbedrijf er nog door vermeerderen zal, en het getal vaklieden nog meer zal worden overvoerd, terwijl nu reeds blijkt uit heerschende werkloosheid in de bouwbedrijven, dat er arbeidskrachten te veel zijn. Dit is echter niet de re den dat Burg. en Weth. voorstellen het verzoek aan te houden, dat is ook noodig totdat er iets bekend zal zijn van de gevraagde Rijks- en Provinciale subsidie. (Iet voorstel van Burg. en Weth. wordt aangenomen. an den timmerman Nieman te Schagerbrug is een verzoek ingekomen, om voor een door hem ingezonden bouwplan van 4 woningen aan den Lutjewinkeler weg, de rooilijn te bepalen op 8 meter van den sloot langs dien weg. Het plan wordt door den voorzitter overgelegd en zoonoodig toegelicht. In herinnering wordt gebracht, dat de bouw- en wo ning-verordening als rooilijn aangeeft, het meest ach terwaarts gelegen perceel, doch dat de Raad daarvan ontheffing verleenen kan. De voorzitter is van meening dat er geen bezwaren bestaan wanneer de rooilijn wordt bepaald op 8 me ter van den slootkant, op het terrein van den verzoe ker. Aldus wordt besloten. De voorzitter legt over een ontwerp instructie voor het aanmaken der kachels en het onderhouden der lampen in de o. 1. school te Winkel. Het niet bestaan eener instructie heeft aanleidin gen tot botsingen gegeven, en ter voorkoming daar van wordt het ontwerp overgelegd, dat na artikelsge- wijze behandeling wordt vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Sloos namens het armbestuur of de gemeente niet bereid is een strook water achter het Weeshuis aan te koopen, om daar een behoorlijken toestand in het leven te roepen en zoo mogelijk grond te winnen. De voorzitter zegt dat wanneer er een toestand be staat, die niet in orde is, daarover het bestuur van den Oosterpolder dient te worden verwittigt, dat, zoo de sloot niet voldoende breed en diep is, de eigenaar zal aanschrijven. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergade ring gesloten. Tramongeluk. De stoomtram Haarlem—Alkmaar heeft gisteren een leven geëischt. De tram van half twee uit Haar- lem, greep aan den Hofgeesterweg even voorbij Sant poort, een olie wagentje van den landbouwer H., waarin blJ «f» zljn vrouw waren gezeten. De vrouw was dadelgk dood en H., die een arm had gebroken en tal van andere kneuzingen had opgeloopen, is naar het gasthuis te Haarlem overgebracht, men vreest voor zgn leven. De vluchtelingen. Het Duitsche stoomschip „Christian Horn", dat met zoogenaamde Russische vluchtelingen in de haven van Zaandam arriveerde, heeft gisteren deze haven verlaten, de bewuste personen mee terugnemend, die nu als matrozen aangemonsterd zijn- Het stoomschip vertrekt naar Amsterdam. Alhier is beroepen da. M. Uytenhoudt, te Zsamslag. Ongelukken. Gisteren is een glazenwasscher, die werkzaam was san een huis, staande aan de Kostverlorenkade te Amster dam en van het balkon der derde verdieping op een ladder wilde stappen door het uitglijden dier ladder, op straat gevallen. De man kwam op het hoofd terecht en is vreesehjk verminkt naar het Wilhelmina-gasthuis ver voerd alwaar de dood werd geconstateerd. Bij het lossen v»n lijnkoeken uit den vrachtgoe- derenboot Helvetia 6, in de Binnenhaven te Rotter dam, brak een schakel van een ketting. Zes balen met lijnkoeken vHen en kwamen terecht op het li chaam van den 19-jarigen dekknecht R. M„ wiens ruggegraat brak en die een herschenschudding kreeg. De journalisten-liedjeszangers. Da heeren P.suisse^en Blokzijl zijn 22 Sept. van Sabaag naar Batavia vertrokken. Zij hadden bij de voorstelling te Sabang veel succes. Scheepvaart. De „Bolsward van de Holland—Fiicslandlijn kou gisteren de haven te Lemmer niet binnenkomen. Dooi den sterken Oostenwind staat het water ze r laag. De passagiers en een gedeelte der lading werden op een kotter overgebracht. De „Bolsward" is n.ar Amsterdam teruggekeerd. In de na ij beid van Enkhuizen zijn tengevolge van het lage water tal van vaartuigen, zoowei stoom- als zeilschepen, aan den grond geraakt. De postboot „Minister Havelaar" staakte gisteren dientengevolge den dienst van Enkhuizen op Urk. Ook de veerdienst Eukhuizen-Stavoren ondervond vertraging. De nachtboot van Zwolle naar Amsterdam zal ook den dienst moeten staken, daar er bijna geen water in de grachten is en zij aan den grond zit. Da stoomschepen der Holland-Friesland-lijn, bene vens die der LemmerGroningen maatschappij, kun nen te Lemmer niet binnenkomen en liggen ter reede geankerd. Ie Kampen is de IJselstand voor de stad ongekend laag; in 24 uur tijds opnieuw 30 c.M. gevallen. Scheep- ea stoomboot vaart is er haast niet. De stoomboot Burgemeester jhr. Coenen, van Am sterdam, zit sedert beneden de brug aan den grond. Ontslag gemeente-ambtenaren. Ju het begin van de volgende week zullen te Amster dam een drietal groote protestvergaderingen worden ge houden, waar een zestal sprekers en ook de drie ontslsgs- nen het woord zullen voeren. Er is eenige vertraging in de voorgenomen actie ontstaan, doordat verschillende comiféleden voor onderdeden die actie betreffende, eerst ruggespraak moesten houden met verschillende besturen. Overleg wordt gepleegd, of aan H. M. de Koningin zal worden verzocht, het besluit van B. en W., waarbij de drie betrokken personen werden ont slagen, te vernietigen, op grond van de zeer onregel matige wijze waarop dat besluit werd genomen. De ruwe agent. De 16-j*rige Bakker, die onlangs door den politie agent V. te Amsterdam werd mishandeld, zal nog ongeveer 6 weken in het Binnengasthuis moeten blijven. Zijn toestand is evenwel vooruitgaande. Wat den politieagent betreft, deze zal naar het Binnengasthuis worden gebracht, waar hg ter obser vatie van zgn geestvermogens ten minste vier weken zal moeten blgven. Op het landgoed van Jhr. L. Boreel te Vogelenzang is een zee-arend geschoten, welke een vlucht had van twee meter. Door zich voor stilstand van den trein op de tree plank te begeven, viel J. G. V. uit Utrecht, te Amersfoort uit een van Utrecht komenden trein, met gevolg dat hij beide beenen brak. Voorloopig door dr. Morren aldaar verbonden, werd hij naar Utrecht vervoerd en opgenomen in de Rijksklinieken. Uit Tolbert schrijft men aan de „P. G. Ct."P. van der Linde's huis werd in Mei afgekeurd en hg met vrouw en kinderen toen uit de woning gezet. Hij groef een gat in den tuin, maakte een afdak en woont daarin reeds 6 maanden. De grijsaard Guliker, uit Usteren, kwam eenige we ken geleden onder een auto terecht, met het gevolg, dat de man ernstig werd verwond. De man herstelde evenwel en had zich juist gisteren weer op weg bege ven, toen hij gistervoormiddag opnieuw het ongeluk had door een auto, thans door een Maastrichtsche, te worden overreden. Hij kwam met zijn kruiwagen on der de auto terecht en werd ernstig gekwetst. Dr. Joosten uit Sittard verleende geneeskundige hulp. Den autcunobielbestuurder treft geen schuld. Naar dr. J. A. C. van Leeuwen ons mededeelt zal hij zijn inaugureele rede niet houden den ,7en Decem ber, maar op een anderen, nog niet vastgestelden datum. De loting. Uitslag van de loting der Nationale Militie voor de gemeente H e i 1 o o, lichting 1909. 19 lotelingen. Mosk Lambertus Bakker Nicolaas 2 lg. de Boer Cornelia 11 lg. Bolten Andreas 1 Bruin Theodorus 5 Groot Adrianus 6 Hardebol Willem 3 Hoen Dirk Jacobus 12 Hoogland Arie Jan 10 Houtenbos Martinus 18 Mors Johannes 12 lotelingen. Admiraal Johannes Balvers Nicolaas Cornelisse Jacobus van Dijk Wouter Groot Johannes Hoogeboom Jan Noort Nicolaas Römmel Albert Schouten Gerrit 13 bd. 16 bd. 19 4 van der Steen Wilh. 17 Stet Johannes Steijn Gerrit Vahl Christiaan J. de Vries Dirk Sieb. 15 L i m m e n. 9 bd. 8 14 9b.d. 7 11 12 8 1 B e r v. Kessel Johannes Fr. 8 lg- 18 lotelingen. BakkerNicolaasEvert 18 Boon Pieter 14 Bijwaard Cornelia 1 Dekker Adrianus 9 Henneman Johannes 11 Kaandorp Jan 3 Keijzer Dirk 15 Klerk deReus H.H. W.l 2 Koppes Willem 6 Egmond 18 lotelingen. Admiraal Willem Belleman Gerrit Beukers Willem Castricum Johannes van Duin Pieter Gaarthuijs Petrus Glorie Petrus Groot Gijsbertus Kool Augustinus Egmond 26 lotelingen. Bas Jan Blaauboer Cornelia Buis Cornelis Dekker Jan Druiven Theodorus de Graaff Gerardus Groen Glgn de Groot Autonius de Groot Jan Gul Antonie Hal ff Pieter vau Hecht Munting Napjus Sipko Leonardus 6 lg. Heere Jacob 12 Mooij Pieter Rietveld Jan Swart Pieter Vennik Klaas Verwer Simon gen. 2 10 4 lg. 6 lg. 5 14 7 16 3 4 2 8b.d. 5 17b.d. 10 9 18 25 bd. 16 18 8 lbd. 6 3 26 lg. Meger Cornelis lOb.d. Min Petrus 17 Oud Pieter 18b.d. Punt Johannes C 2 vanReenen Hendrik D. 5b.d. Rooboek Cornelis Ff. 4 Roosloot Gerardus 8.bd. Wokke Cornelis 7 Zwakman Jan 16b.d, binnen. Kool Martinus 9 Lieftink Hendrikus 10 Lieftink Johannes 12 lg. Melker Bernardus 15 Pepping Martinus 18 Ruiter Pieter 18 lg. Swart Jan 11 bd. Veenhugzen Joachim 1 Wittebrood Adrianus 6 aan Zee. Pranger Cath. Inte 24 lg. Prins Bertus 14 lg. Prins Glijn 2 Prins Willem 7 Schol Engelbertus 11 lg. Stam Reindert 15 lg. Wgker Arie 22 lg. Pieter 6 Juni 23 Pieter 7 Oct. Reijer Mart. Zwaan Gerrit Zwart Johannes Zwart Pieter 20 4 19 17 21 lg. S c h o o r 1. Keuris Pieter Jacob 2 lg. Koning Johannes 7 Louter Adrianus 15 lg. Louwe Johannes 8 Obdam Jacobus 10 Pool Jan 9 Van Runzum Cornelis 3 Timmer Johannes 6 15 loteliugen. Bas Frederik 1 bd. Dapper Johannes M. 14 den Das Cornelis 4 lg. Duinmeijer Albert 12 Jonker Johannes 11 Kager Johannes 5 Keuris Jan 13 Waar wg gaarne het goede^ ja, zeer goede streven van den Bond tegen drankmisbruik erkennen, en met genoeg- n kunnen constateeren dat zijne pogingen niet geheel vruchteloos zgneen algeheele medewerking van ouders, vrienden en dorpsgenooten moet den Bond worden toegezegd, ter voorkoming van toestanden zoo als zich heden in de lotingszaal voordeden. Gedurende de loting van de gemeente Egmond aan Zee werden bij 3 jongelieden flesschen Jenever gevon den en hun vanzelf ontnomen. Hoe komen de jongens er aan, wordt er nog niet erkoiad dat het gebruik van sterken drank juist op zulk een dag voor jongelui, toch reeds in opgewonden toestand, niets dan schade en schande kan berokkenen moet het kleine en dan nog denkbeeldige genot dat verschaft wordt zegevieren boven omstandigheden die daaruit kunnen voortvloeien en die een eeuwige blaam kunnen werpen op het verder leven van de lotelingen, waaronder dikwerf vrienden of kennissen zijn te vinden. Wij hopen dan ook dat de woorden van Burgemeester Pranger tot zijne gemeentenaren gesproken, invloed hebben mogen vinden en dat zijne, zoowel als de lote lingen van de andere gemeenten kalm en netjes in hunne haarsteden mogen zgn teruggekeerd. lg lichaamsgebreken, bd broederdienst. id in dienst.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2