DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang. DONDERDAG 22 OCTOBER. Hinderwet. Drankwet. BINNENLAND. No. 247. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Schadeloosstelling Schutterij. Technische hoogeschool. Ned. Gemeentewerklledenbond. COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bjj besluit van heden vergunning hebben verleend aan J. C. BAAN, aldaar, tot het uitbre den van zijne cacaofabriek, door het bijplaatsen van een machine tot het roosteren van cacroin het perceel Spanjaard straat, wijk C, no. 37. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 19 October 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar, Nos. 268 en 269, zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente dd 30 September 11., waarbij zijn vastgesteld lo. Eene wijziging der verordening, regelende de inrichting van de gemeente-politie 2o. Eene wijziging der verordening, regelende het getal en de bezold ging van de ambtenarenten kantore van den gemeente-ontvanger, welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaliDg van f 0.06 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 20 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college i3 ingekomen een verzoekschrift van: B. H. VASKE, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Luttik-Oudorp C 27. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 Oct. 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 22 October. Men kan tegenwoordig haast geen courant open slaan of men leest iets over de werkloosheid. Onze Tweede Kamer heeft over dit onderwerp zeer lang en zeer breed maar niet zeer diep gesproken. De heeren in den Haag hebben geweldige theoretische be spiegelingen gehouden zooals de minister van bui- tenlandsche zaken zeide: de propagandistische korrel tjes, welke de heer Troelstra in zijn rede uitzaaide, zijn geleidelijk in het debat tot heele hoornen van ge leerdheid uitgegroeid, in welker schaduwen de profes soren Treub en Troelstra college gaven; waarop de heer Troelstra, herinnerende aan het feit, dat de mi nister een paar dagen te voren de propagandistische elementen in zijn rede had vergeleken bij de krenten in een krentenbrood uitriep, dat die boom dan zeker een krentenboom moest zijn. Het slot van het lange debat is geweest, dat er zon der hoofdelijke stemming een motie is aangenomen, waarin o. a. verklaard wordt dat de regeering de werkzaamheid van particulieren en gemeenten ter te gemoetkoming in de bestaande werkloosheid behoort te bevorderen en te steunen. De minister heeft evenwel duidelijk doen uitkomen, dat hij alleen voor subsidie aan gemeenten is, indien deze buitengewone werken gaan uitvoeren en dat steun tot de hooge uitzonderingen moet behooren. In verschillende gemeenten van ons land heeft men reeds maatregelen genomen om zich tegen de gevolgen van de werkloosheid te verzekeren, of om den nood te lenigen, welke door werkloosheid is ontstaan. Ook in onze stad is men bezig iets van gemeentewe ge te doen en wij zullen er zeker wel spoedig meer van hooren. Men herinnert zich zeker nog wel dat er ver leden jaar een comité tot steun van de werkloozen is opgericht, dat een statistiek van de werkloosheid hier ter stede opgemaakt en gelden bijeengebracht heeft en dat een krachtigen steun heeft gevonden bij het ge meentebestuur. Dit comité zal morgenavond bijeenko men en op de agenda staat o. a. een voorstel tot ont binding, maar ongetwijfeld zal helaas een commissie dit jaar een niet minder dankbare taak krijgen, dan het vorige jaar. Waar voor de werkloozenverzekering dikwijls naar Gent wordt gewezen, is het misschien niet ondienstig voor een vorm van steun in den nood de oogen even te richten op Antwerpen. In den Antwerpschen ge meenteraad zal Maandag het voorstel ter sprake ko men en naar alle waarschijnlijkheid worden aange nomen om uit de gemeentekas een bedrag van 100.000 francs te schenken, welk bedrag desnoods kan worden verhoogd. Deze som wordt ter beschikking ge steld van een commissie, waarvan een wethouder voor zitter is en welke verder bestaat uit vijf raadsleden, vijf afgevaardigden van bij het bestaande werklozen fonds aangesloten vakvereenigingen, twee afgevaar digden (een patroon en een werkman) van de arbeids beurs en twee afgevaardigden van den handel en de nijverheid, terwijl het secretariaat zal worden opge dragen aan een stadsambtenaar. Alleen aan manne lijke werkloozen wordt steun verleend en wel 1 franc per werkdag aan getrouwden of gezinshoofden, en het drie vierde gedeelte van een franc aan de anderen. Voor de werkloozen, die tot vakvereenigingen behoo ren, welke bij het werkloozenfonds zijn aangesloten, of die lid zijn van een andere vereeniging, welke voorzor gen ten aanzien van werkloosheid neemt, zal controle mede uitgeoefend worden door hun eigen vereenigin gen. Naar degenen, die lid van geen enkele vereeni ging- zijn, wordt een bijzonder onderzoek ingesteld. Het bureau van armenzorg zal een beschrijvingskaart ont vangen betreffende iederen ondersteunden werklooze en zulks om misverstand te voorkomen. De hulp zal worden verschaft gedurende de maan den November, December, Januari en Februari. Ziehier de voornaamste bepalingen van het Ant werpsche voorstel, door ons ontleend aan de N. Rott. Crt. Tweede Kamer. Aan de orde was gisteren in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Militiewet, in hoofdzaak bsoogende de achtmaanders bij de onbe reden korpsen te doen opkomen in tW6e ploegen van 4000 man. De heer Thomson (U. L. Leeuwarden) ontwik kelde principieels en technische bezwaren. Het twee- ploegenstelsel zou spreker als een compromis kunnen aanvaarden maar zijne grief is, dat bij dit ontwerp het staands leger het denkbeeld in alle scherpte naar voren treedt, en een stap achteruit wordt gedaan in de richting van leger-ontwikkeling in den zin van een volksleger. Dit keurde spreker afhij wenscht goede oefening in den korst mogelijken tijd, en hiertegen over staat 's ministers stelsel om, desnoods met op offering van geoefendheid, steeds zooveel mogelijk manschappen in de kazerne te hebben. Wel wordt het voorgesteld alsof de diensttijd van het blijvend gedeelte zal worden verkort, met bezuiniging als lokaas maar uit alles blijkt, dat de hoofdbedoeling is handhaving van het staande leger en langeren aan eengesloten kazerneduur tot IOI/2 maand. De geoefend heid wordt opgeofferd aan den langen I-azernsduur. Het ontwerp zal evenmin leiden tot vermindering van de herhalingsoefeningen. Spreker zou de stelling kunnen verdedigen, dat de minister het blijvend gedeelte niet inperkt, maar eigenlijk het instituut van het blijvend gedeelte geheel verandert, om te komen tot eene verlenging van den eersten oefenirgstijd met twee maanden. Ook houdt het ontwerp in eene verzwaring van den dienst voor de viermaanders. Daardoor wordt de lust voor deel neming aan de vooroefeningen tegengewerkt. Vervolgens ontwikkelde spreker eenige bezwaren van practischen aard. Verwijzende naar de merk waardige enquête door het „Handelsblad" ingesteld om te weten te komen hoe de compagnies-comman danten over de zaak denken, verklaarde spreker geheel in te stemmen met de overgtoote meerderheid zijner collega's in het leger, die ernstige bedenkingen op perden ten opzichte van de practische uitvoerbaarheid van 's ministers maatregel. De voorgestelde maatre gel zal een warwinkel scheppende compagnies-com mandanten worden o verkropt met werk, tot schade van een goede oefening. Na de pauze werd allereerst stemming gehouden over de moties van de heeren Troelstra en Treub inzake de werkloosheid. De motie Troelstra werd verworpen met 71 tegen 8 stemmen. De motie Treub waarbij de Kamer sis haar oordeel uitspreekt, dat de Regeering do werkzaamheid van particulieren en gemeenten ter tegemoetkoming in bestaande werkloosheid behoort te bevorderen en te steunen en dat behoefte bestaat aan maatregelen ten einde beter op de hoogte te komen en te blijven van den aard en omvang der werkloosheid en van in verband daarmede te nemen voorzorgsmaatregelen werd daarna zonder stemming aangenomen. Daarna werd de behandeling in zake wijziging Mili tiewet voortgezet. De lieer Eland (u. lib. Arnhem) sloot zich geheel aan bij de technische bezwaren door den heer Thom son tegen liet ontwerp aangevoerd. Spreker beschouwde het ontwerp ook als een lialve maatregel. Een heele maatregel zou het geweest zijn van de viermaanders achtmaanders te maken en een opkomst der dienstplichtigen in drie ploegen met tus- schenpoozen van 4 maanden. De heer van Karnebeek (lib. Utrecht I) verklaarde zich niet gerechtigd tegen het ontwerp te sterrunen Het zal niet desorganiseerend werken. De lieer Duymaer van Twist (a. r. Steenwijk) ver zekerde met groote instemming en dankbaarheid het ontwerp te aanvaarden. Hij oordeelde ook, dat het als een eerste stap terug in goede richting is te be schouwen. Het ontwerp zal1. een einde maken aan de ul te overwegende rol die het blijvend gedeelte, in deii laatsten tijd in onze politiek heeft gespeeld, 2. meerdere vastheid brengen ten aanzien van de lasten, gelegd op de bevolking, 3. niet incidenteel, maar bij de wet en zonder schade voor de defensie een proef nemen met een vermindering van een persoonlijken en een financieelen druk. Hoewel het stelsel van 's minister ontwerp toejui chende had spreker echter bedenkingen tegen de voor gestelde wijze van uitvoering, want hij vreesde een groot verloop van het kader. Doch niet de uitvoering, maar het beginsel wordt in de wet neergelegd en daar om kan spreker toch vóór het ontwerp stemmen. Spreker keurde in den loop zijner rede af de door liet Handelsblad ingestelde enquête en hij verheugde r zich over, dat de Standaard en de Nederlander in de Staal-dagen niet tot iets dergelijks zijn overgegaan. De heer ter Laan (soe.-dem. Hoogezand) was niet bevreesd voor de gevolgen van het ontwerp. Hij oor deelde, dat men door het tweeploegenstelsel met ver mindering van liet blijvend gedeelte, zal kunnen ko men tot liet drieploegenstelsel, waarbij geheel het blij vend gedeelte zal kunnen verdwijnen. Spreker kondigde een amendement aan tot de af schaffing van het blijvend gedeelte. De heer Schokking (clir.-hist. Harlingen) keurde het stelsel in het ontwerp goed, doch vroeg echter in lichtingen omtrent de uitvoering. Spreker wilde den verkorten duur der herhalingsoefeningen in de wet vastgesteld en wenschte aan de manschappen toe te staan van ploeg te ruilen. De heer van Vlijmen (kath. Veghel) hoewel bezwa ren hebbende, zal met de voorgestelde proefneming medegaan. De heer Marchant (v.-d. Deventer) voorzag, dat. het ontwerp, ook tengevolge van samenhangende zaken, niet tot bezuiniging, maar tot meer uitgaven zal lei den. Spreker opperde ook nog andere bezwaren. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Donder dag 11 uur. ^De Brusselsche tentoonstelling. Het N. v. d. D. meldt, dat op de vergadering, 26 de zer in Karsnapolsky te Amsterdam te houden, naast de industrie-vereenigingen ook de land- en tuinbouwor ganisaties zullen vertegenwoordigd zijn, terwijl enkele bekende voormannen op agrarisch gebied het woord zullen voeren. Verschillende Tweede Kamerleden hebben reeds nu te kennen gegeven, dat zij gaarne aan een subsidie van 2 ton voor deelneming van Nederland, hun stem zullen verleenen, zoodat verwacht kan worden, dat als een aanvang om subsidie van die grootte wordt inge diend, de Tweede Kamer niet zal weigeren. Verder stelt men zich voor, als resultaat van boven genoemde vergadering, dat unaniem zal worden beslo ten tot het aanvragen van dit subsidie. De booten van de maatschappij „Zeeland". In „De Nederlanderkwam dezer dagen het bericht voor, dat een drietal nieuwe booten in Engeland zou worden gebouwd De directie van de „Zeeland" sprak dit bericht tegen, doch1f.De Nieuwe Courant ging op onderzo-k uit en haar bleek, dat, zoo al niet een be sluit in zake het bouwen in Engeland genomen is, de kans toch groot is, dat de Nederlandsche industrie achter het net vischt. In verband hiermede schreef men van geachte zijde nog aan laatst genoemd blad „Door de Mij. Zeeland is aan de drie Nederlandsche scheepsbouwwerven, die voor den bouw van die drie vaartuigen in aanmerking kwamen, n.I. de Mij. „De Schelde" te Vliss'ngen, het établissement „Feyenoord" te Rotterdam, en de Nederlandsche Scheepsoouw Mij. te Amsterdam, een uitnoodiging gericht, om naar de levering van die vaartuigen mede te dingen. Een bestek, inhoudende de eischen waaraan die levering zou moeien voldoen, was bij de uitnoodiging gevoegd en hield o.a. de bepaling in, dat de vaartuigen in den tijd van één jaar na de gunning afgeleverd moesten worden. Deze laatste bepaling maakte, dat de drie voor noemde scheepsbouwwerven mat elkander in overleg traden. Immers, geen harer is bij machte om drie zulke vaartuigen in den tijd van één jaar te bouwen en daarom rees bij hen het denkbeeld om zich voor deze levering te vereenigen en in gezamenlijk overleg een vaartuig te ontwerpen, waarvan elk hunner binnen bet jaar één zou kunnen bouwen. De drie werven benoemden gezamenlijk een com missie van deskundigen, die zich naar Schotland be gaven, teneinde zich door bezichtiging van en proef tochten met verschillende vaartuigen vertrouwd te maken met de eischen, waaraan de nieuwe postbooten moeien voldoen en daarna nog te Londen een be spreking hadden met professor Biles, een welbekende autoriteit op dit gebied. Ala uitvloeisel vau deze studiereis vroegen de drie werven een gemeenschappelijke audiëotie aan bij de directie van de Mij. „Zeeland" en deelden op die audiëntie mede, dat zij onderling tot overeenstemming gekomen waren en dus gezamenlijk de drie vaartui gen konden bouwen, geheel volgens eén ontwerp, in die onderdeelen gelijk, beantwoordende aan de dooi de Mij. „Zeeland" gestelde eischen, met dien verstands echter, dat de drie vaartuigen over hun drie werven zouden worden verdeeld, ten einde den gestelden levertijd te kunnen aanhouden. Dit voorstel nu werd op die bespreking niet zeer gunstig ontvangen. De directie der Mij. „Zeeland" gaf te kennen, dat zij liever te doen zou hebben met één Eng. lsche werf, ook al omdat slechts twee der schepen dadrlijk betaald konden worden, terwijl zij voor de betaling van het derde eenigen tijd crediet verlangde. De Nederlandsche werven verklaarden zich toen onmiddellijk bereid tot het verleenen van zoodanig crediet, maar kregen van hut verdere verloop van het gesprek en van later ontvaiigen mededeelmgen zeer sterk den indruk, dat de Mij. „Zeeland" hun voorstel niet in ernstige overweging wenscht te nemen. Hsar commissarissen zouden o. a. bezwaar maken tegen het verdeelen van het werk over drie werven en er de voorkeur aan geven om de aanbieding te accepteeren van één Engelsche fabriek, die de drie vaartuigen in den tijd van ééa jaar wil bouwen. Een der leden van onze redactie, schrijft de „N. Ct.", heeft Woensdagochtend een onderhoud gehad met de directie van de Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen over de kwestie van de aanmaak der nieuwe booten. Als resultaat van dat onderhoud kun nen wij voorloopig het volgende mededeelen Een beslissing is nog Diet genomen. Den 25en Juli zijn aan de drie werven (De Schelde te Vlissingen, Fejjenoord te Rotterdam en de Ned. Soheepsbouw-Mij. te Amsterdam) de noodige voorloopige plannen ge zonden mat verzoek om prijsopgaaf voor den bouw van drie schepen. Tegelijkertijd is ook aan Engelsche wer ven prijsopgaaf gevraagd. De levertijd was gesteld op 1 Augustus 1909. Dezer dagen echter zijn aan al deze werven meer gedetailleerde plannen toegezonden, waarbij de levertijd is verlengd tot 1 April 1910. Dit is de uiterste termijn, welke de directie van de Zeeland kan toestaan. Vóór 1 November a.s. moeten de inschrijvingen binnen zijn. Van overwegend belang voor de Zeeland is, dat de drie schepen op één werf worden gebouwd. Over de eerste negen maanden van 1908 zijn grati ficatiën toegekend aan onderscheidene personen als schadeloorstelling voor het g6mis van inkomsten ten gevolge van de opheffing der schutterijen. Tot toekenning van het overige l/4 gedeelte over 1908 van het aan belar ghebbenden toegedacht bedrag zal door den Minister van Binnenlandsche Zaken in den loop van December een voordracht aan de Ko ningin worden gedaan, na ingewonnen advies van de Commissarissen der Koningin. De gratificatiën worden toegekend voor niet langer dan vijf achtereenvolgende jaren en beperkt tot hen, die ten minste f 50 per jaar genoten. Een onderscheiding. De Duitsche Keizer, Koning van Pruisen, heeft den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken jhr. nar. R. de Marees van Swinderen, benoemd tot ridder eerste klasse in de orde van den Rooden Adelaar. Aan den minister van Binnenlandsche Zaken is namens de centrale commissie ter behartiging van de studiebelangen der studeerenden aan de technische hoogeschool te Delft eene schriftelijke nota overhan digd, met het verzoek, alsnog op de staatsbegrooting voor 1909 een bedrag uit te trekken, ten einde een begin te doen maken met verbetering in den toestand, waarin de bibliotheek der technische hoogeschool verkeert. GEMENGD NIEUWS. De plotselinge kou. Aangezien de stoomverwarming door middel van het ketelhuis in de treinen der S.S. eerst aanvangt 1 November a.s. worden, in verband met de strenge koude en klachten door het publiek, de treinen thans tot dien datum door den stoom der locomotieven ver warmd. Te Brunswijk ris gisternacht een werkman van koude omgekomen. De zoon van den vroegeren hardrijder M. Caste- lein heeft te Warga reeds een tochtje op schaatsen gemaakt. Gisteren was het de laatste dag, waarop bovenge noemde bond vergaderde. Met applaus werd het voor stel van het hoofdbestuur om over de vraag der af- deeling Winschoten, of het mogelijk zou zijn, de entree gelden af te schaffen, niet in verdere discussies te treden, doch de contributie te blijven handhaven, aan genomen. Amsterdam stelt voor, de vragenlijst aan eventueele candidaten voor den Raad voor te leggen, te verscher pen. Namens het hoofdbestuur sprekend, was de heer Van Hinte van meening, dat men voortaan geen vragen meer zal stellen, doch bij verkiezingen alleen die can didaten steunt, van wie men overtuigd is, dat ze de arbeidersbelangen behartigen. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat in verkiezingstijden de bondsredacteur in het eigen orgaan artikelen dient te doen verschijnen, die uitvoerig ds politieke gemaenteprograms der ver schillen le pirtijen bespreken, waardoor,, meer dan door het stellen van vragen, de leden van den bond het doel der partijen leer n begrijpen. Door uitsluitend te staren op de punten van het strijdprogram, zonder zich om het stroven dtr partijen te bekommeren, werden de leden van den bond niet opgevoed, konden ze geen medezeggingschap krijgen ia het gemeentebedrijf. Dit nu moet veranderd worden, de bond dient zuiver te staan ten opzichte van den verkiezingsstrijd. Na discussie werd het hoofdbestuursvoorstel met 79 tegen 32 stemmen (Amsterdam en Den Haag) aange nomen. Utrecht's voorstel, om bjj militieplichten voor vol loon te ijveren, werd zonder stemming met luid ap plaus goedgekeurd. Uit de afdeeling Rotterdam zal een commissie be noemd worden om een plan te ontwerpen ter verzeke ring van de bondsbeambten. Op het eerstvolgend congres zal het hoofdbestuur de vergadering een regeling omtrent de salarieering der bondsbaambteu voorstellen. Het hoofdbestuur zal zich met de verschillende spoor wegmaatschappijen in verbinding stellen, ten einde voor de bondsleden goedkoope reisgelegenheden te ver krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1