DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang ZATERDAG 24 OCTOBER. Drankwet. Hinderwet. BltOEDERDIENST. Grooto PAARDENMARKT Woensdag II Nov. a.s. Groote Veemarkt te Alkmaar Maandag 2 November. BINNEN t A N O" No. 249. 1908. Nationale Militie. Tweede Kamer. Uit St. Pancras. Uit Schoorl. Uit Schermerhorn. Uit Oudorp. VanïTexel. De achturenwerkdag. De hongerdood Een oudje. Een eigenaardige reclame. Een gulzigaard. COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college zijn ingekomen verzoekschriften van: 1.P. VAN 't VEER, aldaar, om verlof tot den ver koop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Oudegracht A 208; 2. J. IMMING, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Fnidsen C 66. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen der verloven schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 23 Oct. 1908. DONATE, Secretaris. ningen bepaald wordt op minstens 9 en hoogstens 12 weken. Hierop werd de wijziging der Militiewet aangeno men met 62 tegen 12 stemmen. Hierna giug de Kamer uiteen tot Dinsdag 3 Nov. half twee. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij besluit van heden onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan P. OLIJ KDz., aldaar, tot het oprichten van een bergplaats voor benzine achter het perceel Veerstraat, wijk B, No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 22 October 1903. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAr ge last, krachten» bekomen aanschrijving, den onderataan- den milicien-verlofganger, om zich, op grond van het bepaalde bij artikel 124 der Militiewet 1901, wegens het niet naleven va» het bepaalde bij art. 120 dier wet, 's namiddags vóór 4 ure bij zijn korps- te vervoegen, ten einde, voor den tijd van 14 cagpn, in werkeiijken dienst over te gaan 10a Regiment Infanterie, lichting 1901, garnizoen Haarlem 23 November 1908, PETRUS ANTONIUS VAN HUGTEN. De opgeroepone moet voorzien zijn van zijn ver lofpas, het zakboekje en van de kleeding- en cqaipo- mectstukken, voor zooverre die nog bij hem voorhanden zijn. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 23 Och 1908. G RIPPING. De LOTELINGEN, die v^rmcenen vrijstelling van den dienst der Nationale Militie te kunnen erlangen wegens broederdienst, worden in hun belang drin gend uitgenood,gd de noodiga opgaven voor het op maken der stukken vóór 1 November a.s. ter gemeente-secretarie te verstrekken. Allereerst werd gisteren behandeld het amendement- Van Karnebeek, om ook hen, die zichzelf voor kader vorming hebben aangemeld en niet alleen de voor kadervorming aaugewezenen, steeds te doen behooren tot hot blijvend gedeelte. De heer D e G e e r (chr.-h. Schiedam) had wel beden kingen maar, nn de militaire autoriteiten de regeling goedvinden, zal hij als leek met de amendementen medegaan. De heer De Waal Malefijt (a.-r. Breukelen) vreesde, dat de animo voor kadervorming zal verdwiinen wanneer men aan de ingelijfden daardoor tevens oplegt 10 in plaats van 8 maanden te dienen. Spr. is (jus tegen het amendement. De heer V»n Vlijmen (K. Veghel) meende, dat aan eene regeling, als door den heer Van Karne- beek bedosld, een nauw g-zet onderzoek dient vooraf te gaan. De minister van Oorlog, de heer Sabron, liet onder opmerking dat 's heeren Van KarnebteVs regeling uit een militair oogpunt aanbevelenswaardig is de beslissing aan de Kamer over. Naar aanleiding van eene vraag van den heer Ter Laan betoogde de minister, dat het aantal van hen, d,e voor kadervorming worden aangewezen, zsl mede tellen voor sterkte van het blijvend gedeelte. Nadat ook minister Heemskerk het amen dement-Van Karnebeek had bestreden ais niet aan lokkelijk voor vrijwillige aanmelding voor kadervormi g, t.okdeheer an Karnebeek zijn amendement in. Eea levendige discussie ontstond naar aanleiding van amendementen van den heer Ter Laan, om he: blijvend gedeelte bij de onbereden wapens af te schsffeu, en ook af te schaffen de nummerverwisseling bii het blijvend gedeelte. Minister Heemskerk verklaarde het eerst bedoelde amendement onaannemelijk, ook al werd het zoodanig gewijzigd, dat het alleen betrekking zou hebben op de infanterie. Nadat reeds tot stemming was besloten, stelde de heer Troelstra (s.-J. Amsterdam III) heropening van de discussie voor, maar dit voorstel werd verwor- pen met 43 tegen 36 stemmen. Met de rechterzijde stemden tegen de heeren Van Karnebeek, De Beaufort en de voorzitter. Daarna werden de beide amendementen van dsn heer Ter Laan verworp n, respectievelijk met 54 tegen 25 en met 51 tegen 28 stemmeD. Daarna werd goedgekeurd het R geeringsvoorstel waarbij de duur van het blijvend gedeeelte bij dé onbereden wapens wordt beperkt tot 2 maanden en waarbij de gezamenlijke duur der 3 herbahngsoefe Wapenuitvoer en -doorvoer verboden. Blijkens van Harer Majesteits gezant te Weenen ontvangen bericht, is in Oostenrijk-Hongarije alle uit voer en doorvoer van wapenen, schietvoorraad en krpgsraaierieel, bestemd voor Servië of Montenegro, verboden. („St. Ct."). De schepen van de „Zeeland In verband met de discussie over de order der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" is het misschien van belang om op te merken, dat het in welingelichte kringen te Rotterdam reeds lang vaststond dat de nieuwe schepen voor onze nationale lijn zouden ge bouwd worden door de Fairfi-dd Shipbuilding Co. te Govan in de nabijheid van Glasgow en wel om deze reden, o&t men het werk niet toevertrouwde aan de Nederl&ndeche warven, wijl deze van de eischen, voor den Cross Channeldie^st gesteld, geen ervaring kunnen hebben. Onder die omstandigheden zou men het van het bestuur van de „Z -eland" verstandiger hebben gevonden, indien bet onmiddellijk voor den dag was gekomen met dit argument, waaromtrent men wel is waar van opinie kan verschillen, doch dat althans een argument i?, meer dan de uitvlucht dat de ver schillende machinedeelen van alle booten in elkander moeten passen. Immers, dit kan volkomen in Neder land bereikt worden door asn één werf den bouw dor machinerie van alle booten op te dragen. Inderdaad acht men de uitnoodiging tot de Neder- Iaudsche werven gericht, niet veel meer dan een schijnvertooning, gebaseerd op de bep dingen van het mailcontract, omdat de directie en commissarissen van de „Zeeland" heel goed te voren konden weten, dat geen enkele Nederlandscha werf in staat zou zijn om binn-n den korten gesteldan tijd drie schepen te gelijk af te leveren, eea eisch overigens die ook een zeer gewrongen interpretatie toeschijnt van een voor waarde dat de schepen in Nederland moeten worden gebouwd. (Hbld). Tweede Kamer-verklezlng. De Ilaagsche correspondent van de „Tel." meldt Naar ik 7erneem blijft de heer S. van den Bergh, lid der Tweede Kamer van Rotterdjyn I bij zijn reeds vroeger ais waarschijnlijk medegedeeld voornemen om zich in 1909 wegens drukke werkzaamheden niet weder herkiesbaar te stellen cok de heer P. R. Mees die voor Rotterdam V zitting heeft zal zoo goed als zeker in het volgende jaar aftreden. In dit laatste district is een sterke strooming om dan weder candidaat te stellen den hser mr. S. van Raalte, oud-minister van Justitie, die ook vroeger voor dit district zitting had. OEMCNQD NIEUWS. Uit Helloo. Door Burgemeester en Wethouders alhier is de navolgende voordracht opgemaakt voor de benoeming eener onderwijzeres aan de 2a gemeenteschool, vaca ture mej. C. Hofmeester. 1. Mej M. A. H. van Zoelen te Lmde (gom. Zuid- wolde), 2. W. Tonneman te Haarlemmermeer, 3. mej, P. C. Pieterge te Amsterdam. Het bestuur van de afdseling St. Pancras der tuin- bouwvereeniging zal aan hare leden volgeDS besluit van eene vergadering, briefjes laten uitreiken ter in vulling voor de benoodigde aardappel- en koolmanden, aardappelbakken en kisten broeiglas. Bij genoegzame deelname zullen de eerste drie publiek worden uitbesteed, terwijl volgens in te lave ren monsters mo t wordsn geleverd. Tot Notabelen der Hervormde Gemeenta zijn ge kozen de Heeren: J. Hoogvorst Gz. en S. den Das Jz en tot Kerkvoogd de hear J. N. Kvoon. Voor het herhalingsonderwijs voor meisjes heeft zich dezen winter geen enkele leerlinge aangemeld. Zondag 25 October Herv. gem. Schermerhom, 's voorra. 91/o uur, Ds Poort te Da Rijp. U Geref. Gem. te Schermerhorn, 9t/2 uur, preeklezen, Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Schermerhorn, op 23 October, des namiddags te half 2 uur. Voorzitter de heer K. Rodenburg. Secretaris de heer J. de Leeuw. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering, waarna de secretaris de notulen voorlas, die onveranderd werden goedgekeurd. Door den secretaris werd medegedeeld dat bij de t laatst gehouden kasopname conform de boeken in kas was 694.96, dat het aandeel in de kwade posten voor de opcenten der personeele belasting, voor deze Gemeente dienst 1905 bedraagt 24.3S5, dat tot zetters door den heer Commissaris der Koningin zijn benoemd de heeren J. Dikker en J. J. Rolf. Daarna werd voorlezing gedaan van het door den Bond van Staatspensioneering aan H. M. de Koningin gezonden adres ter verkrijging van een Staatsouder- domspensioen zonder premiebetaling en van de daarop betrekkende memorie van toelichting meer speciaal ge richt tot de Gemeentebesturen. De voorzitter zeide dat B. en W. dit adres niet in behandeling hebben genomen. Het valt zeer moeielijk te beoordeelen hoe men in deze moet handelen. Spreker gaat uit van de meening, dat de regeering dit zeer be langrijke onderwerp reeds sinds langen tijd zal hebben bestudeerd en onderzocht, doch door haar stilzwijgen onuitvoerbaarheid erkent, daar wij anders mochten verwachten dat sinds lang harentwege voorstellen voor een desbetreffende wet ter behandeling waren aange boden. Hij beschouwde dit adres van den Bond om die reden dan ook als een ageeren tegen de regeering en stelde voor het voor kennisgeving aan te nemen. De heeren Nierop en de Goede wezen er op dat in vele andere gemeenten er anders over gedacht wordt, b. v. de Beemster. De heer Alblas was van meening, dat de uitvoering van een Staatspensioneering zonder premiebetaling onuitvoerbaar is en vreesde dat het hiermede evenzoo zal gaan als met de ongevallenwet de grootste op brengst der premiëri, te voldoen door den middenstand, komen ten bate van duizende ambtenaren, en niet van degenen ter wier behoeve de wet tot stand kwam. Zal het met de ziekteverzekering niet evenzoo gaan? De heer Westerhof vereenigde zich ten volle met hetgeen door den heer Alblas werd betoogd. De voorzitter herhaalde nog eens, wat hij even te voren heeft gezegd. De heer Alblas verlangde, voor dat hij voor de adhaesie-betuiging' kan stemmen, uitvoerige gegevens van den Bond, de uitvoerbaarheid van het denkbeeld bewijzende en de bronnen waaruit dekosten gedekt moe ten worden aangevende. Hij wil gaarne de armen steunein. maar moet eerst weten hoe en brengt in herinnering de woorden van mr. Levy, eens te Schermerhom gespro ken, waaruit zoo duidelijk de bijna onoverkomelijke moeilijkheid van een staatspensioneering zonder pre miebetaling bleek. Na gehouden stemming bleek dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het adres voor ken nisgeving aan te nemen, met 5 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Nierop en de Goede. Ter tafel kwam een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin den Raad in overweging werd gegeven het salaris van den Gemeente-Ontvanger te brengén op 250, en wel in verband met de toename der bevol king. De voorzitter wees o. a. op de algemeene salarisver- hooging. De heer Alblas kon zich met deze verhooging zeer goed vereenigen, maar hij hoopte dat de Raad, indién wederom een salarisregeling van het onderwijzend per soneel ter sprake komt, een open oog en oor zal heb ben voor de verhooging van het salaris van een hun ner. Bij de laatste salarisregeling heeft hij daarover niet gesproken, daar de betrokkene een familielid v^n hem is, doch thans wees hij den Raad er op dat de heer Kuilman, zoolang hij hier hoofd is, nog nimmer eehe verhooging heeft gehad, ja dat deze thans zelfs minder salaris heeft dan vroeger. De voorzitter zeide dat deze toestand meer een reden tot dankbaarheid dan tot klagen voor den heer Kuil- inan moest zijn, immers gedurende al die jaren genoot hij het maximum dat vele zijner collega's thans begiii- nen te genieten. Niemand over dit onderwerp meer het woord ver langende, werd het voorstel tot verhooging van het sa laris van den Gemeente-Ontvanger met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd na eene kleine bespreking van zeer ondergeschikt be lang vastgesteld tot een bedrag van 2083.435 in ont vangsten en uitgaven. De Gemeentebegrooting zooals onlangs den Raad aangeboden en toen besproken, werd thans zonder hoofdelijke stemming vastgesteld tot een bedrag van 11502.16 nadat de post jaarwedde van den ontvanger met J 50 was verhoogd en de post onvoorziene uitga ven met dat bedrag was verminderd en gebracht op J 8.55. De heer Alblas vestigde de aandacht van Burgemees ter en Wethouders op den onhoudbaren toestand wat aangaat de tegenwoordige plaats van het arrestanten- lokaal bij de woning van het Hoofd der School en bij de school, en hij zou gaarne zien, dat daarin spoedig verandering werd gebracht door verplaatsing van het bedoelde lokaal. De voorzitter de meening van den heer Alblas be amende wees op de moeielijkheid een andere plaats te vinden, maar beloofde met de Wethouders dit punt in ernstige overweging te nemen. Dó heer esterhof merkte op dat de boomen op het plein allen beschadigd zijn en gaf in overweging Bur- gemeester en Wethouders op te dragen een onderzoek in te stellen naar de kosten enz. van de omrastering- der boomen, zooals hij dit te Allernaar heeft gezien. De heer Alblas steunde de opdracht van den heer lv esterhof die door den voorzitter na eenige algemee ne besprekingen werd aanvaard. De heer Govers zou gaarne zien dat de kuilen bij den Beemsterbrug spoedig werden opgevuld, wijl deze zeer gevaarlijk voor de rijtuigen zijn. De voorzitter beloofde spoedige voorziening. Niemand meer het woord verlangende werd de open bare vergadering gesloten en ging'de Raad over in geheime zitting ter behandeling van belastingaange legenheden. niging niet euvel duiden wanneer naar een anderen directeur wordt uitgezien. Dte heer Crefeld zegt de ge stelde vraag alleen bevestigend te kunnen beantwoor den, indien hem wederkeerig de verzekering wordt ge geven, dat hij eventueel zal worden schadeloos gesteld. Dit laatste laten de financiën niet toe. Nadat deze aangelegenheid nader over en weder is besproken, ver klaart de heer Crefeld, op eene desbetreffende vraag, zich bereid het directeurschap nog wel te willen blijven waarnemen totdat eventueel zijn opvolger in functie zal treden. (Applaus.) Vanwege de Afd. Bergen van den Volksbond tegen drankmisbruik is het verzoek gedaan of Bergens Fan fare bereid is om in vereeniging met eenige andere in deze gemeente bestaande vereenigingen eene gezellige bijeenkomst van deze Afd. te helpen bevorderen. Be sloten werd medewerking toe te zegge». Na bespreking van nog eenige meer ondergeschikte onderwerpen, sloot de president onder een woord van dank de vergadering. Gisterenmorgen, toen de voerman B. uit Veenhui- zen, met zijn vrouw in een tentwagentje naar Alk maar reed, en ter hoogte van den heer Admiraal op den Munnikenweg was gekomen, schrok het paard voor een oude" mat, zoodat het dier dat op zijde sprong en door de gladheid van de keien kwam te vallen. Het on geluk liep, doordat het paard stil bleef liggen, nog al goed af. Het lemoen brak. Onder den naam „Excelsior" is te Oude-Sehild een meisjeszangvereeniging opgericht. Directeur is de heer li. Boom, organist der R.-Kath. kerk. Er traden terstond 27 meisjes toe als leden van „Ex celsior." Het pantserdekschip „Holland" heeft gisteren op den ter reede van Texel gehouden proeftocht zeer goed voldaan en een vermogen van ruim 7750 I. P. K. ont wikkeld. Aan de werklieden van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug is gisteren de mededeeling gedaan dat met ingang van 1 November als proef (voor vijf maan den) de achturige werkdag zal wroden ingevoerd. De journalisten-liedjeszangers. Aan de „Sum. Post" wordt uit Batavia geseind dat Pisuisse en Blokzijl te Batavia zijn aangekomen en anderhalf jaar in Indië blijven; dan reizen zij naar Australië, Japan en China, om langs den Siberischen spoorweg terug te keeren naar Amsterdam. Vandaar maken zij eene nieuwe tournee naar Amerika. Te Ba tavia blijven zij ongeveer 2 maanden. Een botsing. Op het kruispunt bij den Kranenburgerweg en Groot Hertoginfielaan te 's-Gravenhage heeft gisteravond omstreeks 10l/2 uur een hevige botsing plaats gehad tussehen de electrische tram en de stoomtram, komen de van Scheveningen. Zoowel de electrische rem als de handrem schijnen geweigerd te hebben. De motorwagen reed midden in den goederenwagen van de stoomtram. De motorwagen en de goederenwa gen werden bijna geheel vernield en uit de rails gezet. In beide trams bevonden zich passagiers, die allen hevig verschrikt waren, maar ongedeerd bleven. Een mooie buit. Te arseveld heeft de jager B. Giebink binnen drie weken tijds vijf reeën geschoten. Vroeger was een ree in die omgeving een groote zeldzaamheid. Te Aarle-Rikstel^ is Minkje v. Croy, bijgenaamd „Mmkjelief," dood in hare woning gevonden. Hoewel beschikkende over een eigen huisje en een aardig ver mogen, leefde zij uiterst armoedig en leed zelfs dik wijls gebrek aan het hoognoodige. Gisteren vierde de heer L. Boerhave Keur te Me- demblik zijn 103den verjaardag. Nog steeds is hij goed gezond, rookt druk zijn pijp en spreekt nog met gemak over het verleden. Bij een firma op den Steenweg te Utrecht is de laat ste dagen een eigenaardige reclame te zien. In de winkelkast zitten zeer gemoedelijk en onder het genot van een kopje thee en een koekje, drie vrou wen gezellig te praten en te breien. Uit Bergen. Donderdagavond hield Bergens Fanfarecorps in ca- fc „Ililbrandhaar gewone jaarlijksche algemeene \ergadering. Nadat de president de vergadering met een toepasselijk woord had geopend, stelde hij vopr tien eersten dronk te wijden op het welzijn van dón beschermheer der vereeniging, den EdelAchtb. Heer ff. van Reenen, burgemeester dezer gemeente. Met alge meene instemming en een daverend applaus werd hier aan gevolg gegeven. De notulen der vorige vergadering werden onder dankzegging goedgekeurd. In kas bleek aanwezig te fJ"' hieronder begrepen het batig saldo der rekenirig 1 J (2.(2, de som van j 119.47. Tot commissa rissen werden herbenoemd O. J. Admiraal en J. C'. Beekman. Hierna volgde eene bespreking aangaande het Directeurschap der vereeniging. De tegenwoordige directeur, de heer W. J. Crefeld van Alkmaar, is als zoodanig tot 1 Nov. a.s. benoemd. Allereerst werd door den president een woord van waardeering tot den heer Crefeld gericht voor den ijver, waarmede hij steeds het directeurschap heeft waargenomen en de groote belangstelling welke hij steeds in de vereeni ging heeft getoond. De president richt tot laatstge noemde de vraag of hij de verzekering kan geven om in het volgende jaar op meer geregelde tijdstippen aanwezig te zijn. Zoo neen, dan zal hij het der veree- Een vreemde vraag. Uit de raadszitting van Thorn (Z.-H.) De heer S. vroeg, naar aanleiding van een aanvrage om salarisverhoogi ng van den gemeente-veldwachter, waarin deze o. m. wees op zijn groot huisgezin: „Of het niet voordeeliger was, een veldwachter te benoe men, die geen kinderen kreeg?" Advertentie „Een Heer, z. b. b. h. h., zoekt met 1 Nov. in het centrum der stad gelegenheid voor: 12 uur koffiedrin ken en 5 uur middageten in Hotel of hij particulieren. Opgave prijs en inlichtingen." Het is te begrijpen dat deze gulzigaard zijn toevlucht moet nemen tot de publiciteit. Moderne taal. Uit een jongst verschenen roman: en wat 20 dachten en praatten, kleedden ze waarlijk niet in het teer neteldoeksch jurkje van het idealisme, maar wel ter dege in den grof-geweven bon ten omslagdoek der naakte realiteit." Risico. Een leerling, wiens lei op school was stukgevallen, weid verzocht thuis te vragen of hij een nieuwe mocht medebrengen, doch de moeder van den knaap schreef, dat het volstrekt niet noodig was, daar zij dit be schouwde als „het risico van den arbeid."

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1