DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMsTREKEN. Honderd tiende jaargang MAANDAG 26 OCTOBER. Drankwet. Hinderwet. Oroote PAARDENMARKT Woensdag II Now. a.s. Oroote Veemarkt te Alkmaar Maandag 2 November. No. 250. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, AWonderlijke nummers 3 Cents. one advertentiëns Prijs der ge\vv i(X contracten rabat Oroote Per regel f 0,10. Bij groou letters naar plaatsruimte. en Handelsdrukkerij Brieven franco aan de N. V. Boek m C 9 v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voorda.. Nationale BINNENLAND. Algemeen Rapport Memorie van Antwoord ON TV A-N STEN. Telefoonnummer 3. Nachtarbeid voor bakkers. De nieuwe mallbooten voor de maatschappij „Zeeland." De overbrugging van de Eendracht. der sectiën van den Raad der gemeente Alkmaar, over de gemeente-begrooting dienst 1909. Algemeene B 2e Sectie, 't Meerendeel der sectie is van mee ning, waar de begrooting blijk geeft van een der mate ernstige verbreking van het evenwicht tusschen de normale ontvangsten en uitgaven dezer gemeente, dat dezelve slechts zou zijn te herstellen door het opleggen van belangrijk hoogere, van de 'gemeentenaren niet te vergen lastenvoor de toekomst een groote beperking en bezuiniging van uitgaven tot de allergebiedendste eischen behoort. 3e Sectie. Een der leden merkt opdat, waar bij de behandeling der begrooting voor 1908 B. en W. door den Raad zijn uitgenoodigd, de veror dening op den hoofdelijken omslag aan een her ziening te onderwerpen, men had mogen ver wachten datwaar bij deze begrooting een be- langrijke verhooging der inkomsten uit den hoof delijken omslag in uitzicht wordt gesteld, B. en W. tevens in de Memorie van toelichting hadden te kennen gegevenwelke plannen hunnerzijds dien aangaande te wachten zijn. De wijze toch waarop de verhoogde inkomsten uit den hoofdelijken omslag zullen worden gevonden, zal zeker van invloed zijn op de behandeling der begrooting. Een lid gat den raadniet alleen aan B. en W. doch ook aan zijn mederaadsleden in het algemeen, voor liet dienstjaar 1909 zoo weinig mogelijk voor stellen in te dienen, welke fman.cieele lasten voor de gemeente met zich brengenonverschillig tot welk eindcijfer de begrooting zal worden vast gesteld. van Burgemeester en Wethouders. e s e ii o u w i n g e n. Het komt B. en W. voor, dat de verbreking van het evenwicht tusschen de normale ont vangsten en uitgaven geen aanleiding befioeft te geven tot groote ongerustheid, waar die verbre king in hoofdzaak het gevolg is van in 1907 tusschentqds 'toegestane gelden, zooals reeds in de' memorie van toelichting is vermeld. Dien tengevolge was het batig slot van dat dienstjaar belangrijk lager dan over vorige dienstjaren, waarvan de dienst voor 1909 de moeilijkheden zou ondervinden. Het evenwicht moest worden hersteld door verschillende ontvangst-posten te verhoogen. Overigens wordt verwezen naar het hieu ach ter volgend vergelijkend overzicht van verschil lende begrootingsposten in de jaren 1899, 1904 en 1909, waaruit blijkt, dat de vaste uitgaven in de laatste tien jaren met ruim f 100000 zijn vermeerderd, zonder dat de gewone inkomsten daarmede gelijken tred hielden. B. en W. hebben den Raad toegezegd te zullen overwegen of eene andere regeling van den hoof- delijken omslag mogëlijk en gewenscht is. Vóór de vaststelling van het kohier 1909 hopen zij daaraan uitvoering te hebben gegeven, zoodanig dat bedoeld kohier volgens de eventueel nieuwe verordening kan worden opgemaakt. Het komt hen intusschen voor, dat al zou de vigeerende veror dening geene wijziging ondergaan, door eene ver hooging van den post hoofdelijken omslag op de beste wijze de billijkheid wordt betracht als tot versterking dei middelen moet worden overgegaan. Met genoegen constateeren B. en W., dat een lid der 3e Sectie niet alleen het dagelij ksch be stuur doch terecht den geheelen Raad verant woordelijk stelt voor de in de laatste jaren ge dane uitgaven. Met de opmerking zal zooveel mogelijk rekening kunnen worden gehouden. B. en W. meenen- aan de algemeene beschou wingen de volgende opmerking te moeten toe voegen. In den dienst van 1908 zal als buitengewone ontvangst verantwoord worden de rente van de door de gemeente voor den bouw van het ge meenteslachthuis, opgenomen gelden, welke rente door het slachthuis, als drukkende op zijne bouw- rekening, aan de gemeente behoort te worden vergoed. Bij de vaststelling van het bedrag der leening voor deze inrichting is op deze rente vergoeding gerekend. Immers was in het cijfer van f 245000,genoemd in bijlage No. 159 tot het verslag van 'sraads handelingen over 1907, gerekend op een rentevergoeding van ƒ5000. Nader zal worden berekend, welk bedrag door het slachthuis aan rente voor de verstrekte ka pitalen gedurende den bouw, alzoo tot 1 April 1908, aan de gemeente zal moeten worden betaald. Reeds thans kan echter worden medegeeld, dat het cijfer van f 50000 zal worden overschreden. Waar nu het saldo der rekening van 1907 is verminderd tengevolge van de bedoelde rente betaling, zal het regelmatig zijn, dat de vergoe ding daarvan worde opgenomen onder de in komsten van het jaar 1909. Zoodra het juiste rentecijfer tot 1 April 1.1. bekend zal zijn, zal worden voorgesteld het geheele bedrag aan den dienst van 1909 ten goede te doen komen, voor zoover daarmede het bedrag der ontvangst van de leening ad f 250.000, zijnde bij een koers van 98V2 pet. f 246,250 niet wordt overschreden. De rente verschuldigd sinds 1 April 1908 be hoort te worden opgenomen onder de ontvang sten van 1908, waaruit zij betaald is, en te druk ken op de exploitatierekening van het slachthuis over dat jaar. Volgnummer 2e Sectie. De vraag wordt gesteld of 't niet wenschelijk is den afkoop van onderhoud van graven in eene verordening op te nemen. 0. B. en W. stellen voor, dit onderwerp te rege len bij de behandeling van eene verordening op de Algemeene begraafplaats, waarvan een ont werp den ïtaad eerlang zal bereiken. Volgnummer 19. van ontvang- le Sectie. De Sectie stelt voor dezen post te verminderen met het bedrag dat gevonden wordt door de voorgestelde verhooging posten en vermindering van uitgaafposten. 3e Sectie. In beginsel is de Sectie voor ver hooging van den hoofdelijken omslagindien zulks noodig blijkt te zijn. Een der leden zag echter liever dezen post in het geheel niet verhoogd Volgnummer 22. 3e Sectie. De meerderheid der leden vereenigt 1 Zie hierboveji. zich met de verhooging van den post onder dit I volgnummer. Indien door het verlagen van uitgaafposten en door hoogere raming van ontvangposten eenig bedrag kan worden gevonden, komt het B. en W. billijk voor dit bedrag naar evenredigheid te ver- deelen en ten goede te doen komen aan de volg nummers 19 en 22. ALRMAARSCHB fODRANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van. Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college rijn ingekomen verzoekschriften van: 1. P. VAN 't VEER, aldaar, om verlof tot den ver koop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Oudegracht A 208 2. J. IMMING, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Fnidsen C 66. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen der verloven schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 23 Oct. 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AL KMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bjj besluit van heden onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan P. OLIJ KDz., aldaar, tot het oprichten van een bergplaats voor benzine achter het perceel Veerstraat, wijk B, No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 22 October 1908. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAr ge last, krachtens bekomen aanschrijving, den onderstaan- den milicien-verlofganger, om zich, op grond van het bepaalde bij artikel 124 der MiHtiewet 1901, wegens het niet naleven van het bepaalde bij art. 120 dier wet, 's namiddags vóór 4 ure .bij zijn korps te vervoegen, ten einde, voor den tijd van 14 dagen, in werkelljken dienst over te gaan 10e Regiment Infanterie, lichting 1901, garnizoen Haarlem 23 November 1908, PETRUS ANTONIUS VAN HUGTEN. De opgeroepene moet voorzien zijn van zijn ver lofpas, het zakboekje en van de kleeding- en equipe- mentstukken, voor zooverre die nog bij hem voorhanden zjjn. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 23 Oct. 1908. G. RIPPING. Alkmaar, 26 October 1908. Men herinnert zich zeker nog wel het gebeurde te Casablanca, in Marokko, waar eenige Duitsche deser teurs uit het Fransche vreemdelingen-legioen, onder bescherming van den Duitschen consul werden aan gevallen en mishandeld door Fransche soldaten. Dat een dergelijke behandeling een Duitsch ambtenaar ten deel viel, was natuurlijk een feit, dat voldoening eischte. De Kölnische gaf onmiddellijk in overweging de zaak aan een scheidsgerecht te onderwerpen. En wanneer de Kölnische zoo iets zegt, dan heeft dit meer dan gewone beteekenishet Rijnsche blad is de spreekbuis van het ministerie van buitenlandsche zaken. Eenige dagen te voren was zoo bleek ach terna het denkbeeld van een scheidsgerecht „reeds te Berlijn besproken en één dag te voren had een Duitsch diplomaat er te Parijs reeds over gerept, doch uitdrukkelijk verklaard, dat er voorloopig geen open baarheid aan een dergelijke regeling moest worden gegeven. Het is niet duidelijk of deze diplomaat prins Padolin met den minister van buitenlandsche zaken Bichon heeft gesproken over een officieel voor stel dan wel over een diplomatiek probleem, dat op deze wijze zou kunnen worden opgelost. De minister schijnt den indruk te hebben gekregen, dat het gesprek van den gezant een officieel» opdracht was. Hij heeft er met zijn adviseurs en met zijn collega's over gesproken. En het bleek dat Frankrijk het heelemaal niet eens was met de van Duitsche zjjde gegeven voorstelling van het gebeurde, doch dat Frankrjjk voorloopig de zaak niet ingewikkelder wilde maken en bereid was, de kwestie aan eon scheids gerecht te onderwerpen. De Fransche regeering zond verschillende bewijsstukken naar den Franschen ge zant te Berlijn, doch den volgenden dag kwam be richt terug, dat de Duitsche \egeering nog niet be slissen kon, of ze al dan niet een scheidsgerecht wilde en den dagdaarop schreven de Franschs Couranten, dat Duitschland omgekeerd was als een blad aan den boom. Thans wordt er door de Duitsche legatie te Parijs beweerd, dat men nooit een voorstel tot het herstellen van een scheidsgerecht heeft gedaan, maar zelfs de Duitsche pers hecht aan deze tegenspraak geen geloof en hoe de Fransche pers hierover denkt blijkt wel uit het feit, dat de „Temps" dezer dagen een hoofdartikel bevatte met het opschrift„Het Duit sche raadsel." Geen wonder, dat men in Frankrijk van meening is, dat de Duitsche diplomatie niet goed heeft geweten of niet duidelijk heeft gezegd, wat zij eigenlijk wilde. Hierin ligt natuurlijk >en verwijt opgesloten, dat ern stiger is dan het geheele Casablanca-incident. Immers te Parijs is men van meening, dat Duitschland Frankrijk eerst tot zich heeft getrokken en daarna weer van zich heeft gestooten, dat Duitschland óf niet van een scheidsgerecht wil weten óf hiervoor bevreesd is. De Parijsche ^correspondent van het Tageblatt, die deze zaak uitvoerig behandelt zegt dan ook, dat, in dien het Casablanca-geschil spoedig de wereld uit is, zijn schim later nog wel eens weer te voorschijn zal komen. In de eerste'plaats natuurlijk bij de conferentie, welke er met het oog op de Balkan-gebeurtenissen zal worden gehouden. Duitschland is geen voorstander van die conferentie en de correspondent" betreurt dit. Hij vreest dat men weldra weer de vruchten van de slechte politiek zal "Oogsten. Als de Duitsche diplo maten onhandig zijn of als Duitschland niet met open vizier strijdt; kan er veel verloren worden. Men moet niet den indruk geven, dat men geen vasten grond onder de voeten heeft en vooral niet als men door anderen met wantrouwen*ontrangen wordt Tweede Kamerverkiezing. De schrijver der „Haagsche Kiekjes" meldt aan het „Nieuwsblad van het Noorden" Volgens gerucht ik zou bijna wel durven zeggen met vrij groote zekerheid wordt hier beweerd, dat Jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman zich bij de a.s. ver kiezingen niet meer beschikbaar zal stellen. De Kamer van arbeid voor de voedings- en genot middelen te Delft heeft in haar advies aan den mi nister van landbouw, nijverheid en handel over het voor-ontwerp bakkerswet, haar volle instemming be tuigd met de algemeene strekking van het ontwerp. De Kamer wenscht echter nog verder te gaan dan de minister. Zij dringt aan op verwijdering van de uitzonderingsbepaling, waarbij wordt toegestaan, dat Maandagsmorgens te 3 uur met den arbeid wordt begonnen. De Kamer heeft de overtuiging, dat het niet noodig is zoo vroeg te beginnen en wijst op het gezinsleven, dat juist Zondagsavonds het sterkst tot uiting komt. We hebben ook te Amsterdam, schrijft de „Tel.", nog eens inlichtingen ingewonnen omtrent de kwestie van de nieuwe mailbooten voor de Maatschappij „Zeeland-" Te bevoegder plaatse verzekerde men ons, het eens te zijn met de lezing reeds in de pers ge geven. Ook is men van meening, dat de directie der Maatschappij „Zeeland" zich slechts proforma in ver binding heeft gesteld met de Hollandsche Scheeps bouwmaatschappij, de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, het établissement „Feijenoord" te Rotter dam en de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam. In welingelichte kringen verzekerde men ons, dat de levering der dr'e booten reeds gegund moet zijn aan 'n Engelsche maatschappij. De commissie, uit de drie bovengenoemde scheeps bouwmaatschappijen gevormd, en die, zooals we reeds mededeelden, met de Maatschappij „Zeeland" onder handelde over het voorstel om elk dezer inrichtingen één mailboot te doen bouwen, zou, vreesde men, wel geen gunstig resultaat van haar bemoeiingen ver krijgen. In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeel houders van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" werd zonder discussie en hoofdelijke stemm-ng het voorstel der directie goedgekeurd, om drie booten, be stemd voor den maildienst aan te besteden. In verband met de vormiog van een commissie tot het verkrijgen van een brug over de Eendracht tusschen Noord-Bra' ant en Tholen, waarvoor op initiatief van de Kamer van Koophandel te Bergen op Zoom, Vrijdag te Bergen op Zoom een vergadering werd belegd van belanghebbenden, schrijft een der corres pondenten van 't „Hbld." dat 40 jaren geleden reeds een dergelijk plan werd gemaakt en dat de heer De Bruin Kops een ontwerp inlevefde vanwege den Waterstaat van Noord-Brabant, waarbij een brug zou gemaakt worden van twee spanningen, van 60 en 40 M. met één peiler, met een breedte van 4!/2 M., in Octo ber 1876 werd een nieuw ontwerp gemaakt door R. v. d. Voort, met één spanning van 82 M. met land- hoofden. Beide bruggen waren met ijzeren bovenbouw ontworpen. De kosten van de eerste brug waren ge raamd op f 198,000, de laatste op f 140,000. Velen hopen dat het nu eens niet bij plannen zal blijven, maar dat het middeleeuwsche veer voorgoed verdwijne. De gemeente Tholen trekt jaarlijks ruim f 6000 veergeld.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1