UITGAVEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. V ol g n u le Sectie. De Sectie wenscht dezen post te verhoogen met f 5000. 3e Sectie. Twee leden meenen, dat deze post tot een bedrag van f 56000 kan worden ver hoogd; andere leden achten dezen post ook wel voor verhooging vatbaar, doch wenschen, zonder een bepaald cijfer te noemenhem niet tot dat bedrag op te voeren. V o 1 g n u le Sectie. De Sectie wenscht de vergoeding voor buisleiding te verhoogen en te brengen op 1.20, waardoor de gasprijs vermoedelijk met 1/a cent verhoogd zal moeten worden en dit volg nummer f 6700.hooger zou kunnen geraamd worden. 2e Sectie. Meerdere leden stellen voor, de huur op de gasmeters weder in te voeren, zoo als dat vroeger geschiedde en dat bedrag ten goede te doen strekken aan eene verhooging der uitkeering in verband met de buisleiding der gasfabriek. 3e Sectie. Door één der leden wordt gevraagd of B. en W., gehoord de commissie voor de gas fabriek, er in zouden kunnen meegaan, de uit keering in verband met de buisleiding met 10 cents per strekkenden meter te verhoogen, zon der dat daartoe een verhooging van den gasprijs noodig zou zijn. V o 1 g n u 2e Sectie. Eenige leden stellen de vraag (Vaarombij dezen ontvangstpost en den overeen- komstigen uitgaafpost niet is opgevolgd de aan- teekening op artikel 204 der Gemeentewet (voor komende in de uitgave van P. H. Jordens). mmer 31. Eene verhooging van dezen post met f 5000 wordt door B. en W- ten sterkste ontraden in verband met de wisselvalligheid der hierbedoelde inkomsten. mmer 45. B. en W. zijn met de Commissie van bijstand voor de gasfabriek en den Directeur dier fabriek van meening, dat het geene aanbeling verdient terug te komen op het in November 1897 geno men besluit, krachtens 't welk de meterhuur is afgeschaft met ingang van 1898. Hoewel de opbrengst van de gasfabriek eene verhooging der retributie tot f 1,20 per meter mogelijk maakt zonder den gasprijs terstond te verhoogen en het zich laat aanzien, dat, bij goede uitkomsten van het bedrijf, die prijs in het geheel niet of slechts over het 2dehalfjaar 1909 meteen halven cent per M8. zou moeten worden ver hoogd meenen B. en W. er toch op te moeten wijzen dat elke verhooging van de retributie eene verlaging van den gasprijs zal tegenhouden mmer 46. Begrijpen B. en W. het goeddan wordt ge vraagd waarom niet in de begrooting is opge nomen het eventueel saldo der exploitatierekening van het gemeente-slachthuis. Daarop zij geant woord, dat de rechten aan een abattoir geheven, vallen onder censuur van art. 254 der Gemeen tewet (wat niet met gasrechten het geval is). Als algemeene regel geldt, dat de inkomsten de uitgaven moeten dekken zonder meer. Winst mag aan deze inrichting niet worden gemaakt. Worden er dus winsten behaalddan zal aan verlaging der rechten moeten worden gedacht. Zijn de winsten niet van dien aard, dat verla ging der rechten mogelijk isdan zal het over weging verdienen daaraan eene bestemming te geven, b.v. door de overgehouden gelden te stor ten in een op te richten vernieuwingsfonds. Volgnummer 75. 2e Sectie. Sommige leden achten het aan schaffen van een nieuw kleed voor de Polder kamer nog niet gewenscht. Bij een onderzoek in loco zullen de leden zich kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid der aanschaffing van een nieuw tafelkleed. 3e Sectie. Het aanschaffen van een nieuw tafelkleed van groen laken voor de Polderkamer wordt nog niet noodzakelijk geacht; de Sectie wenscht daarom den desbetreffenden post van de begrooting te schrappen. Volgnummer |81. 2e Sectie. Voorgesteld wordt het bedrag op 1 Voor de vakbladen en tijdschriften, welke door f 100,— te brengen, daar de meerdere aanschaf- B. en W. noodig worden geacht, is een bedrag fing van bladen niet gebleken is. van f 70.— voldoende. Volgnummers 81 en 84. 3e Sectie. Vier leden wenschen den post onder volgnummer 81 terug te brengen op f 70,en dien onder volgnummer 84 te brengen op een bedrag van f 50,— de beide andere leden ver klaren zich voor handhaving der oorspronkelijke cijfers. Ook op dezen post wordt een bedrag van f 50.— door B. en W. voldoende geacht voor de door hen benoodigde boekwerken. 2e Sectie. Vele leden der Sectie betoogen de wenschelijkheid, dat het telegraafkantoor uit het Waaggebouw worde verwijderd, vooral ook met het oog op brandgevaar. Volgnummer 90. Volgnu le Sectie. Kan deze post niet verminderd worden in verband eervol ontslag aan de Vries en Schulte Nordholt 2e Sectie. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de post van 1100,van den opzichter de Vries als nieuw salaris van den 2en opzichter verminderd zal moeten worden met f 400,—, zoodat 't totaal van dien post wordt 7350,—. 2e Sectie. De Sectie is van meening, dat ten gevolge van de vervanging van den eersten op zichter de Vries door Tromp het bedrag van den post onder dit volgnummer met /"400,— kan worden verminderd. V o 1 g n u m 2e Sectie. Verschillende leden vragen of de voltooiing van het hek bij de gemeente-reiniging zoo noodzakelijk is, dat dit niet een jaar zou kunnen uitgesteld worden en of da vernieuwing van de oostelijke goot van de graanmarkt met „lood" niet te vervangen is door „zink". 3e Sectie. De meerderheid van de leden Is van meening, dat het vernieuwen van het hek bij de gemeente-reiniging langs den weg naar Akersloot nog een jaar kan worden uitgesteld en de post van j 252,dus geheel kan vervallen één der leden acht echter uitstel van dit werk niet gewenscht. Bovendien werd door één der leden de vraag gesteld, of het vernieuwen met lood van de oostelijke goot der graanmarkt en van een zakgootje ook tot een volgend jaar zou kunnen wachten. Volgnummer 103. le Sectie. De ;Sectie stelt voor den post van 2200.tot verbetering van het Kennemerpark te schrappen. B. en W. geven de uitgesproken wenschelijk heid toe. Ter zake wordt reeds een onderzoek ingesteld. Men is daarmede nog niet zoover ge vorderd, dat de resultaten daarvan aan den Raad kunnen worden overgelegd, mmer 99. De opmerkingen van de secties zijn juist. Deze post kan thans met 400,—verminderd worden. Toen de begrooting door B. en W. werd opge maaktwaren de toestanden intusschen anders en was eene lagere raming niet mogelijk. mer 101. Het hek bij het terrein van den gemeente reinigingsdienst is slecht en wordt zeer duur in onderhoud. Alle goten van de [Korenbeurs, behalve de twee te vernieuwen goten zijn van lood. Het zakgootje moet vernieuwd worden of zal eene zeer kostbare herstelling moeten ondergaan. De oostelijke goot zou te veel aan reparatie kosten; daar de Direc teur der gemeeetewerken kans ziet haar nog een jaar in den bestaanden toestand te onderhouden, zouden de hiervoor aangevraagde gelden kunnen worden bespaard. 2e Sectie. De uitgaaf voor de beharding van den weg in het Kennemerpark ad f 2200. wordt onnoodig geachtzoo ook de vernieuwing der bestrating langs de westzijde van de Linden- gracht ad f 781.— 3e Sectie. Wat betreft de verlegging en ge deeltelijke vernieuwing der bestrating van het De Directeur der gemeentewerken adviseert ter zake als volgt: „De beharding van den weg in het Kenne merpark is voor uitstel vatbaar." „De bestrating langs de westzijde van de Lin dengracht is beslist noodig. Nu kost het ouder houd veel moeite en komen er voor een deel bijna tot puin gereden straatgaten, dan zou tus- schentijds crediet moeten worden aangevraagd." „De opmerking omtrent het te diep omwerken van den ondergrond is juist. Ik ben zelf daar tegen en kom er reeds tegen op. Hier en daar Verdronkenoord van de St. Annastraat af tot de visclimarkt, achten vier leden het voldoende, wanneer voorloopig hier verbetering wordt aan bracht uit het gewoon onderhoud en oordeelen daarvoor een bedrag van f 180. voldoende de beide andere leden echter verklaren zich voor uitvoering, zooals in de begrooting is omschreven. Omtrent de beharding van het Kennemerpark van de Zilverstraat af tof de Baanstraat is de Sectie van dat dit werk nog niet nood zakelijk is en wenscht daarom den post/2200.— elieel van de begrooting te verwijderen. Een der leden maakt, wat de bestratingen in deze gemeente betreft, de opmerking, dat naar zijn meening, de ondergrond zonder noodzake lijkheid in den regel te diep wordt omgewerkt. De verstrating van het Zeglis is volgens het oordeel van de Sectie ook voor uitstel vatbaar ook hier zou men, door uit het gewoon onder houd verbetering aan te brengen, tijdelijk den toestand voldoende kunnen maken; men meent daarvoor een bedrag van f 190,te moeten beschikbaar stellen. De vernieuwing der bestrating langs de west zijde van de Lindegracht wenscht de Sectie voorloopig achterwege te laten. Wordt vervolgd. is het echter noodig, b.v. als voor oude keien zwaardere keien in de plaats komen." „Als het Zeglis hersteld moet worden en dat wordt noodig kan zulks zonder materiaal niet geschieden; men vermindere de klinkers zoo 't moet met 20000 maar de post zal moeten blijvenwil men de Reiniging niet in ongerief brengen door eeu slechten weg. B. en W. sluiten zich bij (le beschouwingen van den Directeur der gemeentewerken aan. Oushoorn-Concert. Kegelconcours. EefTmoole opdracht. Postduiven. LI Muizenstad. Solser en Hesse. Gisteravond traden in „Diligentia" op de heeren Solser en Hesse met een klein gezelschap, dat door hen geformeerd was en waarbij enkele zeer goede krachten waren, wat wel het duidelijkste bleek uit de komische scène, door den heer en mevrouw CuydtBusch gegeven, met den titel „Eenvoud is het beste". Wat, is daar om ge lachen, in 't bijzonder om den heer Cuydt. Maar niet minder werd er gelachen om 't blijspelletje in één bedrijf: „De droge min", waarin de heeren Solser en Orvan en de dames Hesse Slauderof en Solser Willemsens optraden en dat zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. De heeren Solser en Hesse in hun créatie „De lot gevallen van Dirk en Aal tijdens de September maand te Amsterdam" hadden verbazend veel ucces. Hunne namen waren als duo helaas maar éénmaal op 't programma vermeld. Aardig waren de heer Henri Orvan en de dames Louise Heyrmans en mevrouw Hesse—Slauderof in hun repertoire. Tot slot werd gegeven „De Hand", parodie op het bekende Fransche drama „La Main", gespeeld door den heer en mevrouw Solser en den heer Orvan, een stuk vol dwaas heden, dat 't publiek meermalen in schaterlachen deed uitbarsten. 't Was een aardig afwisselend programma dat gisteravond in Diligentia geboden werd, de zaal was niet geheel bezet, maar de aanwezigen heb ben zich geamuseerd en eens recht hartelijk kunnen lachen. Orgelinwijding. Nadat gistermorgen, het nieuwe orgel in de Remonstrantsche kerk was ingewijd met een toe passelijke rede van Ds. de Regt, en orgelspel van den heer J. van Dissel, gaf genoemde organist 's middags ten twee ure eene orgelbespeling, waarvoor dit programma was vastgesteld 1. Im provisatie, 2. Der Dichter spricht en „Bittendes Kind" van Schumann, 3. Fluitconcert, eerste deel, van Rinck en 4. Menuet et trio, benevens Finale uit een sonate van Krause. Hadden de aanwezigen 's morgens reeds kun nen hooren welk een groote wijding dit instru ment "aan de godsdienstige samenkomsten kan geven en welk een kranig organist de heer van Dissel isbij de middagbespeling kwamen de bekwaam lieden van dezen musicus nog meer voor den dag. Nu eens sober van registratie, waarbij van sommige registersals solostem gebruikt, het schoone^ timbre zoo goed uitkwamdan weer overweldigend door het volle werk, dat verbaasde door de kracht die in dit toch maar kleine in strument zit, beeft deze organist laten hooren wat^men met dit orgel bereiken kan. Voetbal. De uitslag van den wedstrijd op het terrein achter de Cadettenschool, gespeeld tusschen de Cadetten en de Sportvereeniging H. B. S. uit denHelder,fis 7—2 in 't voordeel derlCadetten. „Alcmaria Victrix" won tegen „U. S. C." uit Rotterdam met 41. 'ég Geslaagd. Mogen wij nog even de aandacht vestigen op het Oushoorn-concert dat Woensdagavond in de Harmonie wordt gehouden? Zooals men weet treden ditmaal op mejuffrouw Nelly Dickheff, sopraan, Hilversum, de heer Frits Gaillard, solo-violoncellist van het Concertgebouw orkest te Amsterdam en het Haarlemsch Symphonie- orkest (directeur de heer Kriens) onder leiding van den heer J. Henri Oushoorn. Het cello-concert van den concertgever dat Woens dag wordt gespeeld, is onlangs met zeer veel succes onder Mengelberg uitgevoerd. Overigens is het programma geheel erop berekend, dat het concert in een kleine zaal plaats heeft in de stukken komen niet te veel forto's voor. Het is te hopen dat er in die zaal Woensdagavond weinig plaatsen onbezet zijn In 't Café-Restaurant „Suis3e" blijkt zoowel voor den wedstrijd op 't biljart als voor dien op de beide kegelbanen, veel animo te zijn. Enkele dagen was er zelfs zeer veel deelname cn het conconrs zal dus ongetwijfeld weder naar wensch slagen. Omtrent den Persooneelen-wedstrijd op het biljart, kunnen we mededeelen, dat die a.s. Zondag 's avonds om 12 uur reeds eindigt. De stand van ;den Korpswedstrijd is op 't oogen- blik als volgt D'r deugt geen bal van I, Amsterdam 279. G. G. P., Amsterdam, 269. Onze Club I, Alkmaar, 262. T. O. P., Amsterdam, 259. Rand of Zand I, Alkmaar, 248. Haarlemmerpoort, Amsterdam, 241. Koekoek II, Alk maar, 240. D'r deugt geen bal van II, Amsterdam, 237. O. Z. O. D., Alkmaar, 218. Onze Club II, Alk maar, 205. Stand Kampioen-wedstrijd hoogste 68, laagste 66 Personeels-wedstrijd 44, 36 Vrije baan wedstrijd 50, 41 Serie-Personeele wedstrijd 112, 110 Consolatie-serie Personeels wedstrijd 109 Personeele-Biljart-wedstrijd hoogste 28, laagste 18 Vrije-Biljart-wedstrijd 31, 17. Door de Doopsgezinde Gemeente te Medemblik werd de levering van een kerkorgel opgedragen aan de fir ma Gebr. Spanjaard, kerkorgelfabrikanten alhier. Schaatsenrijden. In de Zaterdagnamiddag in Tivoli te Meppel ge houden algemeene vergadering van de Nederlandsche Schaatsenrijdersbond werd besloten de proef- en ijs- v/edstrijden te houden te Nieuwer-Amstel, provinciale kampioen-wedstrijd te Groningen, id. id. Noord-Hol land te Edam, kampioen-wedstrijd van Nederland, te Leeuwarden, id. id. id. in 't schoonrijden voor dames t- Alkmaar en voor heeren te Amsterdam, omdat men daaraan wil verbinden figuurrijden voor heeren. Bij de op 4 October j.l. gehouden wedvlucht van A r n h e m voor rekening van het departement van oorlog, werden de uitgeloofde prijzen als volgt gewon nen: le prijs W. Ilillenius, duif gelost 9.45 aangeko men 10.55; 2e prijs D. Oostwouder, duif gelost 9.30, aangekomen 11.13.34; 3e prijs D. IJpma, duif gelost 9.30, aangekomen 11.14; 4e prijs P. L. Volkers Jr., duif gelost 9.45, aangekomen 11.30.34. Het vluchtseizoen van de Postduivenvereeniging Alcmaria V i c t r i x is hiermede geëindigd. Te Zaandam hebben de heeren Jansen en Wasse naar een vernuftig kunstwerk tot stand gebracht, n.l. een muizen wereld. In deze muizenstad, door de vervaardigers „Lang staart" gedoopt, worden alle soorten van bedrijf uit- g< oafend door muizen, 't Klinkt ongelooflijk doch 't is zoo Alsof alles uit een groote Neurenberger speeldoos is opgezet, staat daar de stad, bestaande uit verschillende gebouwen, school, postkantoor, stadhuis, kerk, station, winkels te veel om op te noemen. Al die gebouwen zijn voorzien van poppetjes die hun verschillende werkzaamheden uitoefenen, in beweging gebracht door muizen. In de kerk b.v. speelt het orgel door toedoen van een muiseen ilinke groote molen „de Rat" genaamd draait, in beweging gebracht door een muisje, dat nauwelijks een half ons weegt. Een tram rijdt door de stad en bootjes varen in de gracht, alles het werk der muizen. Deze muizenstad zal hier Woensdag en volgende dagen tentoongesteld worden. Onze stadgenoot, de heer J. Tijssen, die verleden jaar slaagde voor'het le natuurkundig examen, heeft thans reeds met goed gevolg het2e natuurkundig examen afgelegd. GEMENGD NIEUWS. De loting. Uitslag van de loting der Nationale Militie voor de gemeente Heerhugowaard lichting 1909. b.d.Tbroederdienst.i.d. in dienst.l.g. lichting. 24 lotelingen. Cornelia Bas 18, Petrus Beers 3 l.g., Jacob Buren 20, Dirk Commandeur 4 l.g., Hendrik Danenberg 17, Willem Danenberg 15 b.d., Cornelia Dekker 10, Wil lem Groeneveld 8 l.g., Nicolaas Heijnis 21 l.g., An- toon Hittema 5 b.d., Jacob Klaver 14, Alle Knip 11, Abraham Masclé 22, Jan* Met 16, Jacob Moeijes 9 b.d., Reindert Nap 6, Petrus Pannekeet 19, Theodorus Rood 23, Pieter Schenk 12, Jacob Schoen" 2 l.g., Pieter Smit 24, Dirk Cornelia Stapel 1, Johannes Wokke 7 l.g., Simon Wortel 13. Br'o ek op Langendjjk. Cornelis Bak 12 lg., Willem Bak 14 lg., Gerrit Blom 18, Dirk de" Boer 8 lg., Albertus ten'Bruggen- cate 4, Cornelis Bruin 10, Pieter Dekker 2," Iman C. Geluk 16, Hendrik de Graaf 1 bd., Gerrit v. Gulik 13 lg., Dirk Kansen 15, Nicolass Koedijk 7, Klaas Kostelijk 17, Johannes v. d. Molen 11, Dirk Otto 3 bd., Arie Óuwehand 6, Cornelis Stins 9, Jan Verheus 21, Jan Vroegop 19 bd., Maarten de Waard 20, Laurens Wit 5 bd. H e n s'b r o e k. Antonius'Jonker^l'bd., Cornelis Leegwater 4, Cor nelis Obdam 5, Matheus Schilder 2 lg., Cornelis Smal 7, Dirk Smits 3, Arie" Sijs 6. St. Paneras. Harme de Graaff 1, Cornelis Groen 3 b.d., Jan HoogI ind 7, Jacob Miessen 4, l.g., Nicolaas Fr. Tromp 5 l.g., Jan Visser 8 l.g., Simon Volkers 2 lg., Simon Zeegers 6. Oudkarspel. Jacob van Exter 5, Dirk Hoogeboom 3 bd., Pieter Jonker 1 lg., Pieter Kroon 6, Nicolaas Kuiper 2, Ger rit Weiland 4 bd., Cornelis Wit 7 id. Noord-Scharwoude. Klaas Barten 6, Jurriaan de Groot 8, Jacob Hop man 3, Jan Kalverdijk 11, Jan van der Molen 2 bd., Arie Ootjers 5, Klaas Ootjers 7, Jan Rins 4, Jacob Schuit 9 bd., Jacob Smit 10, Jacob Troostheide 1. Zuid-Scharwoude. Pieter van Bodegraven 5, Cornelis M. Boelhouwers 10 lg., Klaas de Boer 4 lg., Petrus Joseph Brugemann 2 bd., Simon Dekker 3, Aldert Evers 7 lg., Willem Kliffen 11 lg., Jan Kostelijk 6, Maarten Peijs 9, Adolf Rake 8 lg., Arie Tuinman 1, Cornelis Wagenaar 12, Jan Wayboer 13. O t e r 1 e e k. Pieter Brugman 2 lg., Pieter Kokkes 1, Jan Ver weel 3, Gerrit Visser 5 lg., Cornelis H. Weeshoff 4 lg.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2