amer DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Plan ran uitbreiding der Gemeente. nk. bref- van rEN k No. 251. Honderd en tiende jaargang DINSDAG 27 OCTOBER. BROEWERDIENST. BINNENLAND. UITGAVEN. van Hypo- I a.s 3 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Algemeen Rapport Memorie van Antwoord nt. <4G. SEN 'd rteerd VAR 0011, '9 i Telefoonnummer 3. De kortingskwestie aan den Langendijk en de omgeving daarvan. der sectiën van den Raad der gemeente Alkmaarover de gemeente-begrooting dienst 1909. Algemeene Beschouwingen van Burgemeester en Wethouders. k M 2. i der van ■eindt) WIS- RDS. dezer :ok. f >9 i I I Stroop- runnen jij ons er wel r Ekkc •ak me- echtge- smaakt stte z'n ael ver- r melk ns vooi n Rust hebben akendf ing op igen op ist, den aar bui- grauwf die op ir moe- leteeke ;in,vooi sep, dat ;n, hiei kunnen ,'olgd. inur. COURANT. van het bestuur der gemeente Het HOOFD ALKMAAR, GTelet op artikel 28 alinea 4, en 6 der Woningwet, Brengt ter algemeene kennis, dat het plan vdn uit breiding dezer gemeente, voor zoover dit niet reeds is goedgekeurd, met uitvoerige kaarten en grondteeke- ningen op de secretarie dezer gemeente (bureau Gemeentewerken aan de Stadstimmerwerf) voor een ieder ter inzage is nedergelegd van 10 October a.s. af tot en met 7 November a.s. Het Hoofd van het bestuur voornoemd, G. RIPPING. De LOTELINGEN, die vermeenen vrijstelling van den dienst der Nationale Militie te kunnen erlangen wegens broederdlenst, worden in hun belang drin gend uitgenoodigd de noodige opgaven voor het op maken der stukken vóór 1 November a.s. ter gemeente-secretarie te verstrekken. „Rusland moet ons helpen, zooals het de Bulgaren geholpen heeft" zegt men in Servië. Maar door den kroonprins te ontvangen, helpt de Tsaar Koning Peter nog niet. Het bezoek zal dan zeker ook geen ander gevolg heb ben, dan dat de opgewondenheid in Servië nog toe neemt en er nog meer betoogd en getuigd zal worden. Enfin, de Serviërs houden veel van demonstraties en zoolang deze een onschuldig genoegen vormen, moet men ze hun niet misgunnen. Zij hebben reeds dikwijls schuldig genot gezocht, dat men blij moet zijn, wanneer ze zich vermaken, zonder dat dit gevaarlijk is. ALKMAAR, 27 October. De Servische vrouwen hebben betoogd en getuigd, grooten getale zijn zij opgetrokken naar de hoofd stad Belgrado, waar een groote vrouwenbijeenkomst werd gehouden. Reeds dagen te voren waren er uitge breide maatregelen genomen en de betooging bleek achterna uitstekend te zijn georganiseerd. Natuurlijk werden er tijdens die bijeenkomsten redevoeringen ge houden. Het eerst verscheen er een prachtig gekleede dame op het spreekgestoelte. Zij was evenwel noch welsprekend noch welbespraakt en achter haar stond iemand, die haar de redevoering voor zei. Toen kwam een vrouw uit de provincie in de karakteristieke klee derdracht het woord voeren en na haar volgde er een vrouw „uit het proletariaat,' die zeer veel succes be haalde. Daarna had er een optocht plaats, met vlag gen en vanen en vlammende opschriften. Alen zal misschien denken, dat deze betooging er een was voor vrouwenkiesrecht. Wie zoo dacht, heeft het mis. De Servische vrouwen gaven uiting aan. hun oorlogszuchtige gevoelens. De redenaarsters prik kelden de menigte door haar tegen Oostenrijk-Honga rije gerichte opruiende redevoeringen en op de banie ren stond bijv. te lezen: „Weg met Oostenrijk," „Aan Oostenrijk den oorlog. De dames hebben voor vel schillende gezantschapsgebouwen betoogd en ook voor liet ministerie van buitenlandsche zaken, waar juist een ministerraad plaats had, die werd bijgewoond dooi den lieer Woekotisj. Generaal Woekotisij is een Mon tenegi-ijnsch heer en de Serviërs hebben den man ge lukkig willen maken met betoogingen, waarop hij op zijn beurt het geluk van het Servische volk lieeft 11 achten te verhoogen door gezwollen redevoeringen te houden. Toen de demonstreerende vrouwen wisten dat de generaal in het ministerie was, hebben ze net zoo lang geroepen, totdat hij op het balkon verscheen en een toespraak hield. Hij verzekerde, dat de Servische vrouwen de sympathie hadden van de Montegrijnsche en wees er op, dat de vrouwen uit zijn land ook een meeting hadden gehouden, waaraan zelfs twee prinses sen hadden deelgenomen, waarop de vrouwen een stormachtige ovatie brachten aan de twee prinsessen, die zulk een prachtig voorbeeld gaven. In Servië heeft men geen mede-betoogende prinsessen, maar men heeft er een kroonprins, die wèl betoogt en groote din gen zegt en spektakel maakt. Geen wonder, dat de vrouwen den kroonprins opzochten, die juist bezig was zijn koffers te pakken, en geen tijd had om te verschij nen, hetgeen niet verhinderde dat'men hem een even stormachtige ovatie bracht als men dit te voren den ook afwezigen Montegrijnschen prinsessen had gedaan. Het krijgsvuur der Servische vrouwen was nog niet uitgebluscht en de laatste sprankjes kwamen ten goe de aan de cadetten, immers de dag eindigde met een betooging voor de cadettenschool. Natuurlijk kan zulk optreden niet zoo heel veel kwaad. D e Servische regeering krijgt van alle kanten goeden raad de staatssecretaris van buitenlandsche zaken van het Duitsche rijk heeft te Berlijn den Ser- vischen minister dezer dagen nog eenigc zeer welge meende dingen gezegd, die intusschen niet aange naam te hooren waren fin de Servische kroonprins regeert nog niet. Wij schreven hierboven, dat dit jonge mensch bezig nas zijn koffers te pakken. Gistermorgen is liij naar St. Petersburg vertrokken. Hem werd aan liet station uitgeleide gedaan door de ministers, hooggeplaatste autoriteiten, opperofficieren en een groote menigte dat was dus alweer een betooging. Aanvankelijk heette iet, dat de kroonprins op reis ging in verband met ze kere huwelijksplannen men weet dat Hymen hem tot heden niet erg welgezind is; maar dit schijnt niet liet geval: hij gaat om meerderen luister bij te zetten aan liet bezoek, dat een militaire missie den Tsaar brengt. Tweede Kamer-verkiezing. Alen meldt aan de N. R. Ct. Het bericht in „Het Volk" dat de heer K. de Boer I Czn. in 1909 zich niet meer beschikbaar zou stellen voor het Kamerlidmaatschap, wordt door personen, die I het weten kunnen, ten zeerste in twijfel getrokken. Zaterdagavond werd op initiatief der tuinbouwver- eenigingen „Eendracht" te Oudkarspel en „Landbouw belang' te Noordscharwoude in laatstgenoemde plaats een openbare vergadering gehouden. Na opening door den voorzitter, den heer Winder, bekwam de heer Z-eman het woord voor hst houden eener inleiding betreffende de brandende kwestie tusschen handel en landbouw. Na eene breedvoerige omschrijving van de hande lingen der verschillende vereenigingen in 1902 ea 1903 iniake de bewuste korting, waarna in 1904 de con tante betaling een voldongen feit is geworden. Spr. schetst het werken der landboipwvereenigingen, wat veel geld eischt en met verontwaardiging wijst hij op een ingezonden stuk van „Koophandel", in het pas verschenen nummer van de Langedijker Courant, waarin het wordt voorgesteld alsof de bestuurders der vereenigingen als 't ware het vereenigingsgeld ten eigen genoegen gaan verreizen. Spr. wil hierop niet verder ingaan, doch wijst op de noodzakelijkheid van het roeken van nieuwe culturen, het bestrijden der koolziekten enz„ waarvoor veel geld noodig ia en waar bij we gelukkig de steun der Regeering mogen erlangen. Doch juist ter gelegenheid van een aan vraag om steun, want spr. vernam, dat de Regeering met steeds op dien weg kan en zal voorlgaan, we zullen meer ons zelf moeten redden en deze overweging heeft er toe geleid voor te stellen de korting aan den handel toegestaan m te krimpen. Contributisverhooging zou in den nood kunnen voorzien, indien het gros der leden wat meer begrepen van het verenigingsleven en daardoor meer doordrongen waren van de noodza kelijkheid er van. Vervolgens last spr. de revue passeerea wat na 11 Mei dezes j.rars is geschied om invoering van 1/0/„ korting aan den handel ingang te doen vinden, zoo mogelijk ook met medewerking van den handel waarbij spr. in het bijzonder wijst op het verhan delde in een vergadering van besturen der betrokken vereenigingen, waarin „Groer.tencultuur" eerst mee gaat met het voorstel 1/4 in te voeren, doch toen de afgevaardigden van „Koophandel" ter vergadering verschenen en de stemming eindelijk werd gehouden er zich met „Koophandel" tegen verklaarde. Van „Koophandel" gewerd ons daarin een schrijven, met de mededeelingdat men zich met alle ten dienste staande middelen tegen het genomen bssluit zou verzetten. Onzerzijds volgde hierop sen schrijven aan „Koop handel met een uittreksel uit de notulen, ten be wgze dat wat men noemde een goed recht slechts een vermeend recht bleek te zijn, zoodat er nos eens op aangedrongen werd zich bij het besluit neer te iGgS^n. Dit schrijven werd door den secretaris van „Koophandel aan den Voorzitter gezonden, met de opmerking er bij, het niet noodig te achten dit schrij ven te behandelen. Verschillende bestuursleden van „Koophandel" hebben dus dit schrijven niet gezien en secretaris en voorzitter achten zich gerechtigd het dood te zwijgen. Dit gaat wat ver, meent spr. Nog wijst spr. op esn vergadering waarin een bemidde lingsvoorstel ter tafel kwam, n.l. van het 1/0% van den handel l/5 gedeelte aan de vereenigingen af te staan. Dit werd echter door de besturen der land- bouw vereenigingen verworpen, ook „Koophandel" wenschte het niet te aanvaarden. En zoo staan we dan in den strijd, het blijkt meer en meer te zullen worden een kwestio om het recht van den sterkste. Waar „Koophandel" spreekt van alle ten dienste staande middelen, acht spr. de vraag gewettigd Ook oneerlijks, b.v. misleiding bij de in- vul.ing der contracten en langs min of meer slinksche wegen betaling over het kantoor der handelaars te be werken Ten slotte dringt spr. aan op eendrachtig aamengaan der landbouwers, terwijl hij hoopt, dat ook de handel overtuigd zal worden dat de gelden door het /4 0/Q m de vereenigigingskassen gevloeid, worden besteed ten algemeenen nutte, ook in het belang van den handel. Onzo organisaties zegt spr. moeten sterk blijven, en moet gewerkt kunnen worden in aller belang en daarvoor is geld noodig. We kunnen niet terug tot oude toestandenop de leden rust de verplichting de besluiten uit te voeren. Na eenig debat tusschen den heer Bekker en Zeeman werd de vsrg. door den voorz. gesloten met een hartelijk woord van dank aan den heer Zeeman, die zich zooveel moeite heeft getroost voor deze zaak van zulk een groot belang voor de bouwers. o c TT. Volgnummer 104. oe occtie. ler der leden wenschen het vernieuwen over 125 M. lengte en 4 M. breedte van den Frieschen weg met klinkers nog een. jaar uit te stellen; twee dei- leden meenen evenwel, dat geen uitstel mogelijk is. Het verleggen en met oud materiaal vernieuwen van 1000 M. paardenpad in den Hoeverweg acht men ook niet noodzakelijk, zoodat ook deze post van de begroo ting kan verdwijnen; een der leden kan zich met deze zienswijze niet vereenigen 2e Sectie. Door de meerderheid der Sectie wordt voorgesteld voor de gedeeltelijke vernieuwing der Harddraverslaan dit jaar toe te staan een bedrag van J 1000,— en de rest op de begrooting van het volgende jaar te brengen. Daarmede verband houdende, kan het bedrag va n90,voor het uitdunnen der boo- menrij van de Metiusgracht evenredig worden vermin derd. 3e Sectie. Voor de omrastering der gras- en bloem perken wensebt de Sectie op de begrooting voor 1909 slechts een bedrag van 100,te zien uitgetrokken. De vernieuwing van het laatste gedeelte Harddra- ci slaan wenschen vier leden der Sectie over twee ja ren te verdeelen en op deze begrooting voor dat doel een bedrag van ƒ1083,— toe te staan. Twee der leden meenen echter dat het raadzaam is dit werk in één jaar te doen uitvoeren. Enkele leden wenschen ook de beplanting Oudegracht van het Nieuwland tot de Zoutkeet nog één jaar uit te stellen. 3e Sectie. Bij dit volgnummer werd de steld of de post 2500,gebracht kan 2000,—. B. en W. deelen het gevoelen van den Directeur der gemeentewerken dat het vernieuwen van den Frie schen weg niet kan worden uitgesteld. De straat be staat voor een deel uit puin. Indien dringend noodig, zou dit werk over twee jaren verdeeld kunnen worden. Het resteerende gedeelte zou alsdan met ouden steen zoo goed mogelijk bruikbaar moeten worden gehouden. Het verleggen van het paardenpad in den Hoever weg wordt eveneens door den Directeur zeer noodzake lijk geacht. Zonder den geheelen weg in oogenschouw to hebben genomen, is men niet verantwoord als men zich tegen dit werk verzet. Volgnummer 105. Deze post behoort naar de meening van B. en W. onveranderd te worden aangenomen. Zoowel de hoo rnen op de Oudegracht als die in de Harddraverslaan leveren voor bet openbaar verkeer ernstig gevaar op. In herinnering wordt gebracht, dat bij gelegenheid van den laatsten najaarsstorm een boom voor het huis van den heer Stikkel middendoor is gebroken. Wat de hoo rnen op de Oudegracht betreft, daarvan zijn bij het vernieuwen van den walmuur de wortels voor het mee- rendeel gekapt. Omtrent het bedrag voor de omrastering van gras- en bloemperken doen B. en W. opmerken, dat dit des tijds op voorstel van een der leden der plantsoen-com missie door den Raad op de begrooting is gebracht. 3e Sectie. De buitengewone werken hier genoemd acht de Sectie voor uitstel vatbaar, uitgenomen het maken van ducdalven op iederen hoek en van een keer- paal m het midden van het hoofd bij de Boompoort. Ie met Sec-tie. De Sectie stelt de vraag of in verband de weinige lossing- der schepen aan de Voormeer het opruimen van 800 M3. grond noodzakelijk is en of liet uitdiepen geen gevaar oplevert voor den walmuur. 2e Sectie. Meerdere leden vragen of 't mogelijk is, oat de uitgaaf betreffende het uitdiepen van de Voor- meer nog een jaar worde uitgesteld. 3e Sectie. Drie leden zijn voor uitstel van de bui- buitengewone werken hier genoemd; de andere leden echter zijn voor uitvoering. 1» x- t, Volgnummer 110. Ie Sectie. Een lid der Sectie vraagt of het speel werk aan de Groote Kerk nog eenige reparatiekosten waard is. V olgnummer 107. vraag ge- Aan de riolen in deze gemeente is nog veel te ver worden op beteren en te vernieuwen. Eene vermindering van het aangevraagde bedrag zou zich waarschijnlijk later wre ken. B. en W. meenen de vraag ontkennend te moe ten beantwoorden. V olgnummer 108. Als op dezen post iets kan worden geschrapt komt daarvoor uitsluitend de taludvoorziening langs de Sin gels in aanmerking. Uitstel der andere hier ge noemde werken zou op nadeel kunnen uitloopen. Vol gens de verklaring van den Directeur der gemeente werken vallen herhaaldelijk gaten in het jaagpad langs de Breelaan. Geheele beschoeiing zal ongetwijfeld in de toekomst noodzakelijk blijken te zijn. V olgnummer 109. Ter beantwoording' dezer vraag wordt verwezen naar een rapport van den Directeur der gemeentewerken dd. 11 October 1.1. no. 82, 't welk ter visie zal worden ge legd. In verband met dat schrijven wordt uitstel van dit werk ontraden. 2e Sectie. Door meerdere leden wordt de opmerking gemaakt dat de uitgaaf van 143,— (reparatie speel werk Groote Kerk) overbodig is, omdat met deze som dit speelwerk toch niet goed te maken is. 1o Ti Volgnummer 115. w,rte„ P°" k*" 1 Overeenkom,,!,, het rn.dshe.Iuit van SO Sept. I nioet deze post met 200 worden verminderd. Volgnummer 122. Hieromtrent wordt eveneens verwezen naar het bo- onbedoelde rapport van den Directeur der gemeente werken d.d. 17 October 1.1. no. 82. 1908 ir.oo S.e<ltle' I?en der ledei1 vraagt, of voor het 1409 niet met liet stellen van vijf brandkranen worden volstaan. jaar kan 2e Sectie. Eenige leden doen de vraag, of 't niet gewenscht, is de watergasinrichting korter of langer yd in werking te stellen, om bet personeel met de be werking meer vertrouwd te maken. Volgnummers 128 en 187. i. r'f* f'5're®'e^d aanmaken van brandkranen is noodza- u ui muden Is het optreden der brandweer, door liet blusschen van brand met duinwater, voorkomen, waardoor groote kosten worden bespaard. V olgnummer 123. Hieromtrent wordt verwezen naar een rapport van den Directeur der gasfabriek d.d. 21 October 1.1., 't welk ter visie zal worden gelegd. 2e Sectie. Er wordt gevraagd of 't niet mogelijk h «ze urn.tien jij de reorganisatie van den geneeskun digen dienst m de Instructie op te nemen, zoodat deze losten kunnen vervallen. >t Wordt wenschelijk geacht men geneeskundigen in één post op te ne- E;..!n W: zulIen het denkbeeld om de doodschouw jaailijks afwisselend aan een der stadsgeneesheeren op te diagen, bij de voorstellen tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst, gaarne overwegen. lo Sectie. De liet aanschaffen waardoor de post den. Sectie wensclit voorloopig niet tot van een veegmachine over te gaan, verminderd wor- met 650.— kan 2e Sectie. Eenige leden opperen de wenschelijkheid (lat de veegmachine nog niet wordt aangeschaft. J t de resultaten van de veegmachine de leden uiteenloopende meeningen. In afwach- den nn«i1 4 ond?rzoek hieromtrent, wenscht men den post daarvoor uitgetrokken, voorloopig van de be grooting te verwijderen. Een der leden vraagt, of er bezwaren bestaan tegen reiniging van den Kennemerstraatweg vnn gemeente wege, bijv. om de veertien dagen. gemeente V olgnummer 129. W aar de wenschelijkheid om vooralsnog niet over te gaan tot aanschaffing van een veegmachine, zoo alge meen wordt uitgesproken, dringen B. en W. daarop niet verder aan. Omtrent het schoonhouden van den Straatweg andermaal in overleg worden getreden met den genieur van den Waterstaat. zal In- 2~V 9

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1