STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Alkmaar, BINNENLAND. IJk en herijk. lnstallatle-mrs. Carsten en Cnopius. Benoemd. Alkmaarsche Tooneel vereeniging. VERGADERING van den op Woensdag 28 October 1908, 's nam. 1 uur. Mededeelingen en Ingekomen stukken. 3. Rekening van de Gezondheidscommissie, dienst 1907. 4. Begrooting van de Gezondheidscommissie, dienst 1909. „Persü". Uit Stompetoren. Militieraad. Uit Graft. Uit Bergen. Nieuws uit Hoorn. grootofficier van Hr. Ms. Huis en kapitein graaf Du Monceau, adjudant der Koningin, van hier ten einde zich bij den Paus te kwijten van de koninklijke op dracht om Z. H. te complimenteeren met'zijn SO-jarig priesterfeest. De mrs. J. J. Carsten en A. A. Cnopius, tot voor kort officier en substituut-officier bij de arrondisse mentsrechtbank alhier, zijn in gelijke betrekking resp. in Middelburg en in Utrecht geïnstalleerd. Bij de installatie van mr. Carsten hield de president der rechtbank, jhr. mr. A. van Keigersberg Yersluys een toespraak, waarvan een verslag voorkomt in de Middelb. Ct., waaraan we het volgende ontleenen: De taak van het openbaar ministerie bij een recht bank het is u bekend mr. Carsten is niet gemak kelijk. Zij eischt u zult mij dit wel willen toestem men veel toewijding, veel kunde, veel tact. Het al gemeen belang vordert streng, maar tevens humaan, optreden, zonder aanzien des persoons. Daardoor wordt vertrouwen afgedwongen. Van het grootste belang ook is een steeds toeganke lijk parket-hoofd, dat voeling houdt met de justitie- beambten, dat hen voorlicht en aanmoedigt in hun moeilijke taak en hun leert met gepasten ijver op te treden. Daardoor kan veel kwaad voorkomen worden, dat de welgezinden anders in hun rust stoort en schade toebrengt aan het algemeen welzijn. Waarom ik dit een en ander opmerk? Allerminst, mijnheer de officier, om u uwe plichten voor te houden. Ze zijn u overbekend. Maar juist omdat ik weet, dat ge uw taak steeds hebt opgevat zooals ik die in het kort omschreef, en ik mij over tuigd houd dat ge ook hier die goede richting zult blijven volgen, kunt ge verzekerd zijn dat ge ook hier achting en vertrouwen zult wekken, evenals ge die el ders in ruime mate hebt genoten. Er gaat in de maatschappij zoo'n heilzame kracht ten goede uit van een hooggeplaatst rechterlijk ambte naar, die zijn positie hoog houdt. Tk weet wel dat we niet kunnen voorkomen aanmer kingen van hen, die verlangen wantrouwen te wekken en daarom de daden der justitie, ook die met de beste bedoelingen verricht, verdacht maken maar door nauwgezette plichtsbetrachting verwerven achting en vertrouwen de weidenkenden, die belang hebben in de handhaving der orde in de maatschappij. Ik geef u de verzekering dat de rechtbank u zal steu nen in uw werk. Zij wenscht niets liever dan met u samen te arbeiden ter bevordering eener goede rechts- bedeeling. Wij zullen het daarenboven op zeer hoogen prijs stel len, als u welwillend met ons zult omgaan, evenals zulks het geval was met uw voorganger. Wij ontvangen u met de beste verwachtingen en ge ven u de verzekering van onze vriendschappelijke ge voelens jegens u. Nadat de heer CarsHn op zijn uitnoodiging zijn plaats had ingenomen, voerde hij het woord, dat na hem verleend werd aan den heer mr. F. N. v. d. Bilt. In plaats van den deken, die door verschillende om standigheden verhinderd was tegenwoordig te zijn, wenschte hij mr. Carsten namens de balie hartelijk ge luk met zijne benoeming en sprak hij de hoop uit dat deze in de betrekking, die hij heden aanvaardt, vinden zal wat hij ervan verwacht. Hij betuigde verder zijn dank voor de welwillende woorden, door den officier ter opzichte van de balie geuit. De president dankte hierop de leden van de balie voor hunne tegenwoordigheid en allen die de plechtig heid bijwoonden voor hunne zeer gewaardeerde belang stelling, waarna de plechtige zitting door hem werd gesloten. Tn een plechtige buitengewone zitting van de arron dissements-rechtbank te Utrecht had gistermiddag in de zaal voor civiele procedures de installatie plaats van mr. A. A. Cnopius, als substituut-officier van justitie bij de Utrechtsche rechtbank. Te drie uur trad de voltallige rechtbank binnen. Nadat door den griffier voorlezing was gedaan van de acten van benoeming en beëediging van mr. Cno pius, was het woord aan den officier van justitie, mr. Schimmelpeiminck, die o. a. zeide „Gij staat bekend als een man van studie met groo ten juridischen aanleg en kennis en als zoodanig hebt gij ook reeds u zeiven door de vruchten van uw pen doen gelden. Gij staat aangeschreven als een zeer ijverig en ac tief ambtenaar, en de juistheid dier beoordeeling mocht ik reeds ondervinden door de wijze waarop gij al aanstonds met terzijde stelling uwer eigen belanger en van uw eigen gemak maatregelen hebt getroffen om uwe nieuwe functie onmiddellijk te kunnen aan vaarden, ponder u nog te kennen, meen ik reeds nu op uwe medewerking te kunnen rekenen en ik wensch van harte, dat onze samenwerking door eene aangena me onderlinge verstandhouding moge worden bevor derd." Vervolgens sprak de president, mr. Van Ittersum, den nieuwbenoemde toe. Hij wenschte mr. Cnopius geluk en voegde er o. a. aan toe „Het is reeds zooeven gezegd door liet hoofd van het parket: wij hebben vele goede verwachtingen van U, al is I ons persoonlijk nog onbekend. De berichten die omtrent U tot ons kwamen, wettigen dit vertrouwen ik hoop dat Uwe benoeming een aangenamen werk kring aan onze rechtbank met zich zal medebrengen." Nadat 1111*. Cnopius had plaats genomen op den voor hem bestemden zetel en het woord gevoerd had, sprak ten slotte mr. J. I. E. Claringbould, als advocaat, daar de deken, wegens andere ambtsbezigheden verhinderd was, de plechtigheid bij te wonen, zeer waardeerende woorden. vrouwen en lacht om de idealen van zijn vrouw, die hij een „zedepreekster" noemt. Ook de opzichters Terborg en Westerveld werden goed weergegeven, vooral in het derde bedrijf had Terborg succes. De advocaat Meerberg hadden wij graag wat minder stijf gezien en hier en daar wat meer enthousiast. Tot inspecteur van het vervoer der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschapprj is te Apeldoorn met 1 Februari benoemd de heer H. E. Verschoor, thans inspecteur alhier. BÜRO ER LIJ XE STAND. GETROUWD 28 Oct. Nicolaas Joseph van de Kamer en Maria Rosa Bierman Martinus Kramer en M&r- garetha Keizer. OVERLEDEN 27 Oct. Willem Fredrik Adolf, 86 j. 28 Jacoba Smit, wed. Pieter Bakker, 74 j. Hendrik Willem, z. van Jan Frederik Jansen en Maria Oom, 4 j. De haar had. b6 en het „Alkmaarsche Toonselvereenigïng" heeft met eerste uitvoering in dit seizoen veel succes gr Gisteravond werd door haar voor een goed ge vulde zaal in de „Harmonie" op verdienstelijke wijze vertolkt„Met den handschoen getrouwd", tooneelspel in 3 bedrjjven door Fabricius. Het stuk, dat in den tegenwoordigen tijd speelt, het eerste bedrijf in een Nederlandsche provinciestad, het tweede en derde drijf in de administrateurswoning van de Kina- Kof li a-onderneming „Tji Lindoeng" op Java, is in laatste bedrjjf wat lang gerekt. Het eerste en tweede bedrjjf bevielen ons beter. Heel goed kwart', het ver schil uit tusschen de beide zusters Anna en Lize Kei ling, de laatste een vroolijk vlindertje, een zieltje zonder zorg, dat gelukkig getrouwd ia en voor wie hot leven als 't ware van een leien dakje glijdt; de eerste, ouder dan haar vlinderzusje, een vrouw van karakter, die niettegenstaande ze weet, dat de man, die zij als zeventienjarig meisje haar liefde gaf, in de tien jaren, die hij in Indië heeft doorgebracht een onmensch- waardig bestaan heeft geleid, toch met den handschoen met hem trouwt om te kunnen trachten hem door haar invloed weer tot een ander mensch te maken. De rol van Frans van Laar, administrateur van de koffie-onderneming was in zeer goede handen. Uit stekend werd de brute planter weergege ven, wiens fijn gevoel in de tropen geheel verstompt is en die alleen nog maar belang stelt in zijn bittei'tje en de CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt tot mor gen te laten liggen: verslagen van de raadsvergade ringen van Egrnond aan Zee, Bergen en Heiloo en een verslag' van de afdeeling Schagen van den Bond van smedenpatroons en een verslag van de zitting van gisteren van de arrondissementsrechtbank. Voortzetting zoo noodig Donderdag 29 Octobor 1908.) Voorzitter de heer G. RIPPING, Burgemeester. Secretaris de heer C. D. DONATH. H Tegenwoordig 15 leden. De notulen der vorige vergaderingen worden onver anderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat van den heer J. Pot bericht is ingekomen, dat. hij deze vergadering niet kan bijwonen en dus alleen tot beëediging van den heer Govers zal worden overgegaan. De heer Govers, binnengeleid door dén gemeente secretaris legt in handen van den voorzitter de gevor derde eeden af. Na den gebruikelijken gelukwensch van den voorzit ter neemt de heer Govers zijn plaats in. Thans zijn aanwezig 16 leden, afwezig de heer J. Pot. De Voorzitter deelt mede dat isingekomeneen adres dd. 17 October 11. van den agent van politie K. Tijsterman, om een groo- ter uitkeering dan hem is toegekend, tijdens zijne verplichte herhalingsoefeningen; Gesteld in handen van B. en W. om bericht en r&ad. b. alsvoren, een adres dd. 24 October 11. van C. Er- kamp c. s., bewoners en eigenaars van perceelen aan de Egelenburgerlaan, houdende verzoek om maatregelen te nemen, dat de hooge schuttingen door de Alkmaarsche Exploitatie-Maatschappij vóór hunne woningen geplaatst, worden weggeno men Alsvoren. c. alsvoren, een schrijven dd. 14 October 11. No. 43 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit van 30 September 11. No. 12, tot overneming in eigendom van een strookje Staatsspoorwegterrein Voor kennisgeving aangenomen, d. alsvoren, een schrijven dd. 24 October 11. No. 6790 van den Minister van Binnenlandsche Zaken, hou dende bericht, dat 's raads besluit van 14 October 11. No. 2 tot benoeming van Dr. P. C. E. Meerum Terwogt tot leeraar aan het gymnasium, is goedg keurd. Alsvoren. De Voorzitter stelt thans voor over te gaan tot een zitting met gesloten deuren, daar hij den raad enkele mededeelingen heeft te doen. Te half drie wordt de openbare vergadering her opend. De door de Gezondheids-commissie alhier ter goed keuring ingediende rek-ming en verantwoording van hare inkomsten en uitgaven over het jaar 1907 ver meldt aan ontvangsten een bedrag van f 975 n.l. het batig saldo der rekening over 1905 f 360.935, bijdrage van het Rijk f 400 en bijdrage van de gemeente Alkmaar f 214,0C;». De uitgaven hebben f 679.05 bedragen, zoodat de rekening een batig saldo aanwijst van f 295.95 De commissie voor de belastingzaken enz. stelt voor de rekening en erantwoordicg goed te keuren in ontvang op f 975.en in itgaaf op f 679.05, met een batig saldo van f 295.95, sis eersten post van ontvang te verantwoorden op de rekening over 1909 Conform besloten. De begroeting der inkomsten en u tgaven van de Gezondheids-commissie voor het jaar 1909 vermeldt in ontvang een bedrag van f 1025, bestaande uit het batig saldo der rekening van 1907 ad f 295.95, eene bijdrage vsn het Rijk ad f 400 en eene van de ge maente Alkmaar ad f 329.05. De uitgaven worden tot gelijk bedrag gerarmd van f 1025.—. De commissie voor de belastingzaken enz. stelt voor de bijdrage van de gemeente Alkmaar ter bestrijding van de uitgaven der Gezondheids-commissie alhier voor het jaar 1909 te bepalen op f 329.05. Conform besloten. De heer Wanii a bleef buiten stemming. 5 Begrooting van de Stads-apotheek. dienst 1909 Het onderzoek der begrooting voor de Stads-apo tlieek voor het jaar 1909 heeft doen zien dat de uitga ven, evenals de ontvangsten, worden geraamd op 6483, of 25 minder dan voor 1908. Voor chirurgische instrumenten, waaraan „en ver bandmiddelen," met het oog op eene juiste kenschet sing der uitgaven op dit volgnummer behoort te wor den toegevoegd, wordt weder 1200 uitgetrokken Eene vergelijking van dit cijfer met het bedrag der uitgaven gedurende de laatste drie jaren, heeft doen zien dat die uitgaven steeds beneden de 1000 bleven Waar bij de toelichting tot de begrooting voor 1909 geen bijzondere uitgaven op dit volgnummer in uit zicht worden gesteld, wil het de commissie (voor de belastingzaken enz.) voorkomen, dat eene raming van 1000 hiervoor voldoende is te achten, zoodat wordt voorgesteld dit volgnummer tot dat bedrag terug te brengen en in verband daarmede de toelage uit de ge meentekas te verminderen met 200 en uit te trekken op 4373.6172. De andere cijfers der begrooting gaven geene aan leiding tot het maken van bedenkingen, waarom de commissie voorstelt de begrooting voor de Stads-apo theek voor het dienstjaar 1909 vast te stellen in ont vang en uitgaaf op 6283, onder toekenning van een toelage uit de gemeentekas van 4373.611/,,. De heer Meienbrink vraagt of de post voor glaswerk en chirurgische instrumenten niet kan wor den verlaagd. Die lieer de Lange zegt dat de commissie daar voor geen redenen vindt. De begrooting wordt daarom goedgekeurd. 6. Begrooting van het Stads-zlekenhuis, dienst 1909. Regenten van het stads-ziekenhuis begrooten hunne uitgaven ten behoeve van deze instelling voor het jaar 1909 op f 22925, of f 1508 hooger dan de ra ming voor 1908, doch f 1775.57 minder dan het be drag der gedane uitgaven over 1907, in welk jaar de talrijke roodvonk-patiënten die uitgaven echter zoo belangrijk boven de aanvankelijke raming deden stijgen. Het totaal der ontvangsten wordt tot gelijk bedrag als dat der uitgaven geraamd en verschilt in zooverre met de raming voor 1908, dat thans- een subsidie uit de gemeentekas wordt aangevraagd van f 17356.50, of f 1608'meer dan voor 1908 werd toegestaan. Waar, evenals voor 1908, de voorgestelde verhoo gingen hoofdzakelijk de huishoudelijke uitgaven be treffen en deze geacht mogen worden in onmiddellijk verband te staan met het aantal 9rpleegd wordende patiënten en de op voorschrift van de geneesheeren aan hen te verstrekken voeding enz., daar acht de commissie voor de belastingzaken enz. eene beoor deeling .an de noodzakelijkheid der uitgaven tot de voorgedragen cijfers hoogst moeilijk, zoo niet onmo gelijk. Zij bepaalt zich er dan ook toe heeren Regen ten ten deze met aandrang uit te noodigen de mees! mogelijke zuinigheid te betrachten bij het beheerec van de aan hijüne zorgen toevertrouwde instelling. Tegen de voorgestelde verhooging van de salarissen van den heelkundige met f 200 en van den genees kundige met f 50 bestaat thans harerzijds geen be zwaar, nu daarbij de gewenschte geleidelijkheid wordt in acht genomen. De commissie stelt daarom voor de begrooting voor het Stads-ziekenhuis voor het jaar 1909 in ontvang en uitgaaf vast te stelleü op f 22925, met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van f 17356.50. De heer Glindeiman zou hier een woord wil len zeggen, maar stelt het uit tot het desbetreffende volgnummer op de gemeentebegrooting. De heer Van Buijsen doet het genoegen dat door de commissie op zuinigheid wordt aangedrongen en acht het wensehelijk dat die wensch ook in den raad wordt geuit. De kosten van het ziekenhuis zijn in de laatste ja ren belangrijk gestegen en daarom zou hij willen vra gen of er niet wat meer de zuinigheid kan worden be tracht. Kan het tarief niet verhoogd worden? De heer Van den Bosch vraagt of er geen plannen bestaan om het tarief te herzien. Spr. acht het gelukkig, dat er zooveel voor de verpleging door de gemeente wordt gedaan en acht het zeer gewenscht, dat met den wensch van den heer Van Buijsen wordt rekening gehouden. De heer Glinderman die het nu maar beter vindt ook over deze zaak het woord te voeren, sluit zich geheel bij den wensch van den heer Van Buijsen n. De begrooting wordt daarna goedgekeurd. 7. Begrooting gemeente-gasfabriek voor het jaar 1909. Het onderzoek der door de raadscommissie voor de gemeente-gasfabriek ingediende begrooting voor die fabriek voor het jaar 1909, heeft der commissie voor de belastingzaken enz. geene aanleiding gegeven tot het maken van bedenkingen of het voorstellen van eenige wijziging. Het eindcijfer der begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf 243.512. De raming van de opbrengst der gaslevering is 171.298, of 11171 hooger dan voor 1908, in verband met eene geraamde vermeerdering van het gasver bruik, vergeleken bij 1907, met 10 en een gasprijs van 6 cent per M3. De commissie kan zich met de voorgedragen cijfers wel vereenigen en stelt voor tot de goedkeuring der in gediende begrooting te besluiten. Conform besloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat is ingeko men een verzoek van den heer J. Pot om de concessie voor de telefoon over te dragen aan de Naaml. Ven nootschap Alkmaarsche telefoon- en goederendienst. Daar niemand bezwaar maakt, wordt alzoo besloten De vergadering duurt voort. Een gevaarlijke weg. In don nacht van Zaterdag op Zondag werd de 20- jarige T. B. op den Warnsveldschen weg bij Zutphen aangesproken dcor een mac, die van achter een boom te voorschijn kwam en hem om geld vroeg. T. B. zette het op een loopen. De man liep hem achterna, maar kon hem niet meer bereiken. Ook een meisje is daar ter plaatse aangerand door een man; ze vluchtte het café „Nieuw Wandelzicht" binnen, waar ze een flauwte kreeg. En een ander meisje, die per fiets uit Warns veld naar Zutphen reed, is op denzelfden weg aangehouden door twee mannen, die haar om geld vroegenze wist zich echter los te rukken en fluks met haar fiets weg te rijden. Een klein jaar is er verloopen sinds èen geniale uit vinding de huisvrouwen het nieuwe wasch- en bleek middel „Persil" bezorgde. Uit het feit dat thans niet tegenstaande dezen korten tijd de naam „Persil" niet alleen bekend is gewerden, maar er tegelijkertijd het begrip makkelijke wasch en verblindende helderheid aan verbonden is, blijkt het beste dat dit nieuwe, al leenstaande wascbmiddel opgang maakt. Maar afgezien van zijn zeer groote wasch- en zuive- ingskracht, waardoor ook de vuilste wasschen in fa belachtig korten tijd vanzelf sneeuwwit worden, doet .Persil" alle fruit-, wijn-, bloed- cacao- en inktvlekken verdwijnen zonder dat het goed er ook maar iets onder lijdt. Persil bezit geen bijtende bestanddeelen, terwijl bij het gebruik ervan nöch waschbord noch borstel of der gelijke artikelen noodig zijn. De wasch wordt aan zienlijk schooner dan bij andere waschmethodes, en zij slijt veel minder, wat ook vooral bij de fijne dames- wasch, als blouses, onderrokken en kant zeer goed te bemerken is. Dit erkennen de huisvrouwen als zij éénmaal Persil gebruikt hebben, ook dat het gebruik heel eenvoudig is en dat het voor iedere waschmethode past. Vermeld zij nog dat de fabrikanten Henkei en Co. te Dusseldorf die ook de wereldbekende Hen- kel's bleek-soda vervaardigen voor absolute onscha delijkheid van „Persil" instaan. Donderdag 12 November a.s. geeft de Tooneelveree niging „Aurora" alhier, hare eerste uitvoering in dit seizoen. Deze uitvoering op dien datum verdient di-arom vermelding, omdat de tegenwoordige voorzit ter, de heer K. Schoone, het feit mag herdenken dat hij 40 jaren lid van bovengenoemde vereeniging is ge weest. Met hoeveel ambitie de heer Schoone geduren de al dien tijd zijn taak als lid van „Aurora" heeft op gevat, daarvan kunnen zij getuigen die de uitvoerin gen der vereeniging meer of minder geregeld hebben bijgewoond; hoe hij als leider en voorzitter door zijn optreden voor eenige jaren de vereeniging voor geheel verval heeft bewaard en vervolgens tot nieuwen bloei heeft gebracht, daarover kunnen de tegenwoordig wer kende leden meespreken. Of zulk een ambitie waardeering verdient? Ons dunkt van ja! 't Is dan ook te hopen dat het publiek zich niet onbetuigd zal laten, maar dat een goed ge vulde zaal het bewijs moge leveren dat het streven van „Aurora" om een paar gezellige, soms leerrijke avonden in den winter te geven, door het publiek wordt op prijs gesteld. Een talrijke opkomst op 12 November zou voor den heer Schoone tevens de beste voldoening zijn. Bij K. B. van 24 October zijn tot voorzitter en bur gerlijke leden van den militie raad in het 3de militie district in Noord-Holland benoemd tot voorzitter, G, Wonder, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaats vervanger, P. Bos, lid der Provinciale Staten; tot lid J. W. van Buren Lensink, lid van den gemeenteraad van Iloorn; tot zijn plaatsvervanger, P. van Doornik lid van den gemeenteraad van Hoorn. Dezer dagen ia voor den tijd van 4 jaren het bouw en weiland van het weeshuis der Ned. Herv. gemeente arihier verhuurd. Ds ruim 40 bunders brachten f 4114 per jaar op of f 235 meer dan in de 4 vorige jaren. Huurders kunnen alleen zijuhoofden van gezinnen en leden van de Ned. Herv. Kerk. Te Venlo slaagde voor het examen vrije- en orde oefeniugen gymnastiek de heer G. Valckx, alhier. Brand. Te Weaterblokker is gisteren afgebrand de bessen- fabriek van den heer Bosstad, die niet verzekerd was Het woonhuis bleef gespaard. Verdronken. Gistermorgen is te 't Veld bij het spoelen van goed in de ringsloot verdronken de 20-jarige dienstbode A. Valkze leed aan toevallen. De Kamerverkiezing. Men schrijft uit Hoorn aan „Het Volk" Zondag vergaderde het verkiezingscomité, bestaan de uit gedelegeerden van de afdeelingen Hoorn, Edam en Purmerend der S. D. A. P., te Hoorn. Als defini tief bestuur werden gekozen Felkers van Hoorn als voorzitter, Kennedij van Purmerend als secretaris en Rikke van Edam als penningmeester. Er bleek, dat te Midden-Beemater, Schermerhorn, De Beets, Anen- horn, Oosthuizen, Kwadijk en Monnikendam personen gevonden worden, die zich bereid hebben verklaard verkiezingswerkzaamheden te verrichten. Op de gros lijst der candidaten voor het district werden geplaatst Wibaut, v. Kuijkhof, Oudegeest, Duijs en Horreus de Haas. Er zal in de komende' wintermaanden een reeks vergaderingen door het district gehouden worden, zoo mogelijk met den candidaat als spreker. G e m e e n t e-v eldwacht er. Men verzoekt ons nog te plaatsen Zaterdag 24 October 1908 hielden de gemeente veldwachters een door bijna alle leden bezochte ver gadering in het café Egelman, Roode Steen te Hoorn. De voornaamste punten, waartoe de vergadering tot overeenstemming kwam, zijn De naam der vereeniging zal zijn„Noord-Holland sche Veldwachtersvereeniging, gevestigd te Andijk." De Koninklijke bewilliging zal worden aangevraagd op de statuten Vooralsnog niet aansluiten bij den „Centralen Bond van Gemeenteveldwachters in Nederland" hoewel volkomen met dien bond sympathiseerende. Alle krachten zullen worden aangewend om het doel der vereeniging te bereiken, vooral positieverbe tering en pensioen voor zich en hunne achterbil venden. Deze goedgeslaagde vergadering belooft zeer veel voor de toekomst der vereeniging. Het Rashoen. Omtrent de tentoonstelling, gelijk we reeds meld den, te houden door de N.-H. Pluimvee-vereeniging „Het Rashoen" op 27, 28 en 29 November te Hoorn, kunnen we nog het volgende mededeelen. De jury bestaat uit de heerenG. Muys te Amers foort, Th. M. Ruys te Alkmaar, K. Groot Hz. te Nieuwe Niedorp, J. Ph. Tuyt, te Den Haag en L. A. van den Berg Jr. te Willeskop. Het programma zal bestaan uit de volgende afdee lingen 1. Hoenders (toornen en enkele dieren 2. Duiven 3. Pauwen, kalkoenen, fazanten, enz.4. Zang-, ka mer- en volièrevogels5. Watervogels, 6. Konijnen 7. Voorwerpen, enz. ten dienste der hoender-, duiven- en vogelteelt, benevens voedingsartikelen voor vogels, hoenders, duiven enz. Aan de tentoonstelling zal, behoudens Koninklijke goedkeuring, een verloting verbonden worden. Voor eereprijien zijn uitgeloofd3 zilveren en 3 bronzen medailles en aan geldprijzen een berag van f 163. Het programma bevat 135 nummers" BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der ge meente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij beschikking van 9 October 1.1., No. 5318, Afd. Nij verheid, hoeft goedgevonden: lo. te bepalen, dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1909 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk van maten en gewichten de letter r in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk en herijk van gasmeters, de koninklijke kroon; 2o. dat als merk bij eerste stempeling aan het ijkkan- toor te Amsterdam, waartoe Alkmaar wordt gere kend te behooren, gebezigd wordt het cijfer 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 28 October 1908. MARKTBERICHTEN. BOVENKARSPEL, 27 Oct. Aardappelen blauwe f 1.70 k f 1.80, ronde f 0.a 0.per 1/4 H.L. Aanvoer zak. Bloemkool le soort f 9,a f 13,2e soort f 5.a 7.per 100, roode kool f 4.a 6.gele idem f 4,a 5,60, witte idem f 5.— a 6.50, slaboonen f 0.20 a 0.70 p. 16 kgr. uien f 1.75 a 1 90. bieten f 7.a f 12.50. Station NOORD-SCHARWOUDE, 27 Oct. Eigenheimers f 0.— a 0.—, blauwen f 0 a 0.— per 25 E.G. Zilveruien 0. af 0.— roode kool 1ste soort f 7.a 7.50, 2e soort f 6.a 6.50, kleinere f 3.a 5.75, gele kool lste soort f 6.a 6.50, 2e soort f 4.75 5.75, kleine id. f 3.a 4.50, uien f3.00 a 3.20, witte kool f 6,50 a 7.50, alles per 100, appelen f 0.— per 1/2 HL. HOORN, 26 Oct. Blauwe aardappelen f 0.70 a f 0.80, uien f 0.a f 0.appelen f 1.40 a 2.10, peren f 1.60 a f 2.30, slaboonen 0 a 0 ct. per 100.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2