DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 255 Honderd en tiende jaargang. 1908 ZATERDAG 31 OCTOBER. lfarkensmarkt gewone Veemarkt. Groote Najaars-Yeemarkt- Uit den Raad. BINNENLAND. en Tw-ede Kamerverkiezingen 1909. De landbouw-ongevallenwet. GEMENGD NIEUWS. Leerplichtwet. Diefstal door kinderen. Een droevig ongeluk. In het blezen mandje. Een Handelsschool te Haarlem. Valsch geld. Uit St. Pancras. Vrijdag 30 Oct. vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter was de Burgemeester de heer F. Smit. Aanwezig waren alle leden. Na opening worden de notulen gelezen, van de vergadering van 1 Sept. 1908, welke onver anderd werden goedgekeurd. Als eerste ingekomen stuk werd voorgelezen, een machtiging aan den burgemeester om buiten de gemeente, en wel in Alkmaar, zich met ter woon te vestigen. Hierna werd door den raad eervol ontslag verleend aan G. van Gulik, als onderwijzers, tegen 1 November. Aan de orde werd nu gesteld of men al of niet zou overgaan tot het benoemen vari een tweeden onderwijskracht aan de openbare lagere- school. De heer Nobel stelde voor dat de raad zou besluiten eene oproeping voor een onder wijzer met den meesten spoed te doen. Hier over werd nog al wat gediscusseerd om reden dat bet aantal leerlingen, waarvoor, volgens de wet, drie leerkrachten worden vereischt een 17 tal beneden het getal was op dit oogenblik, doch bij stemming verklaarde de heeren Schuit, Ruijs, Nobel, Wagenaar en Kloosterboer zich voor benoeming en de heeren Duif en Kalis zich daar tegen, zoo dat tot beuoeming zal worden overgegaan. Bij de- ingekomen stukken werd ten eerste nu behandeld een adres van de Nederl. Heide maatschappij, afd. Zoetwater Visscherij, waar bij wordt verzocht bet gemeente water te verpachten ten einde de vischstarui in het ambacht te doen verbeteren. Door den raad werd aangenomen aan boven genoemde vereeniging het vischwater te ver pachten voor een jaarlijksche pachtsom van f 25 mits dat in hun reglement werd opgenomen, dat ook niet leden recht van visschen hadden, indien zij aan de vereeniging een gelijk bedrag betaalde als de contributie der leden. Een verzoekschrift was ingekomen van het Harmoniecorps „Concordia" in vereeniging met de afd. St. Pancras van den Nederl. Geheelont houders Bond. Om wanneer in een der lokaliteiten in de gemeente, door een dezer vereenigingen een uit voering werd gegeven, waarbij is bepaal), dat geen sterken drank zal worden geschonken, dat dan de Raad zou bepalen, dat dan in de andere lokalen ook geen sterke drank zou worden getapt. Door de Voorzitter werd toegelicht, dat de drie vergunninghouders waren overeengekomen, als de een eene uitvoering had, dat dan de anderen geen sterken drank zouden schenken. Door de Raad werd nu besloten, dat aan hun zou worden medegedeeld, dat zij zich hier aan stipt zouden moeten houdendaar anders een bevel zou komen, dat de vergunninghouders waar geen uitvoering was, dien tijd geheel zou den moeten sluiten Een adres was ingekomen van den Bond van Staatspensioneerïng, om adhaesie te verleenen het aan H. M. de Koningin gezonden adres, om te komen tot algeheele pensioneering van Staatswege, zonder premie-betaling. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Duif, werd besloten aan dit adres adhaesie te betuigen. Verder was nog ingekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken het salaris van den gemeente ontvanger te brengen op f 200. Op 1 September was op een dergelijk verzoek van den Bond vari gemeente-ambtenaren reeds afwijzend beschikt. Door een der leden werd nu nog een voorstel gedaan om het salaris van den gemeente ontvanger te brengen van f 100 op f 125, doch dit voorstel werd door geen der leden ondersteund. Nog was ingekomen een verzoek van de onder wijzeres, mej. Dalmeier, om vrij te worden ge steld van de verplichting in de gemeente te moeten wonen, hetwelk in hoofdzaak hierop werd gegrond, dat'deze bepaling tijdens hare in dienst treding nog niet was gemaakt. Met algemeene stemmen werd besloten, haar tot weder opzegging vergunning le verleenen, in Alkmaar te mogen blijven wonen. Hiermede waren de ingekomen stukken afge handeld en kwam in behandeling, de salaris- regeling der onderwijzers. Door B. en W. werd deze regeling als volgt voorgesteld, waarbij ter verduidelijking, de door het Rijk vastgestelde minimum salarissen worden opgegeven. ALRMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gele genheid van de groote Najaars-veemarkt op Maandag 2 November a.s. de Varkensmarkt aal worden gehouden op de Steenenbrug tegenover de Lange- straat en de gewone Veemarkt op den Koningsweg bij de Nieuwesloot. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 26 Oct. 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gele genheid van de Groote Najaarsveemarkt op MAAN DAG 2 NOVEMBER a.s., het vee, dat niet per rijtuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderschen weg, over de Boom- poortsbrug bij het Zeglis, over de Heiloërbrug en over de draaibrug over het Groot Noordhollandsch Kanaal. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Vlotbrug, de Nieuwlanderbrug en de rustieke voetbruggen is ver boden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt, mag alleen gelost worden aan de Kanaalkade en aan de Bierkade, op de door den havenmeester aan te wij zen plaatsen. Deze plaats is voor de marktschuiten en de vletten aan de lage steigers aan de Kanaalkade. Geen vee mag ter markt geplaatst worden vóór 's morgens vijf uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, October 1908. De Alkmaarsche Courant heeft zeker in lang niet een bericht gebracht, dat met zooveel ingenomenheid door onze stadgenboten is gelezen als de mededeeling in het blad van Donderdag onder het opschrift: „Geen belastingverhooging Geen belastingverhooging dat is de leuze geweest waaronder de Raad de gemeente-begrooting voor 1908 heeft behandeld. Na de verschijning van het algemeene rapport der sectiën was het niet meer aan twijfel onderhevig, dat er in de begrooting zou worden gehakt en gesnoeid, op een wijze, welke doet denken aan de reorganisatie van den Hout. Het algemeene rapport was niet zoo „alge meen" als gewoonlijk. In den regel toch zijn het slechts de wenschen, in dit rapport neergelegd, afkom stig van „een lid", „een ander lid", „enkele leden", „andere leden". Maar ditmaal las men bij herhaling dat „de sectie", „vier leden", „de meerderheid der sectie" voorstelden posten te schrappen, waaruit viel op te maken, dat de stemmingen in het openbaar wel zouden leiden tot verwerping van di® posten. B. en W. konden zich, blijkens hun memorie van antwoord, met enkele bezuinigingen wel vereenigen. Bijv. met het uitstel van de beharding van den weg in het Ken- nemerpark, waarvoor 2200 was uitgetrokken. Waar de begrooting er verre van rooskleurig uitzag', daar moet het evenwel we zijn het in dezen met den heer van Buijsen eens verbazen dat een dergelijke niet onaanzienlijke post er op gebracht, is. Voorzichtig be leid had het dagelijksch bestuur er toe moeten brengen zich tot het allernoodzakelijkste te bepalen. Tegen de meeste gewenschte bezuinigingen verzetten zich B. en W. echter en daar vooral publieke werken bij den Raad vc.or uitstel in aanmerking schenen te komen, volston den ze met te verwijzen naar de opinie van den direc teur van gemeentewerken, die van marchandèeren niet wilde weten. De Raad heeft zich niet aan diens ad viezen gestoord. Het was telkens de heer de Groot, zelf deskundige, die het uitvoeren van verschillende werken onnoodig oordeelde en de meerderheid was ie der keer op zijn hand. De voorzitter toonde zich zeer weinig ingenomen met de „bezuinigingsmanie", hij gaf het verdedigen van de niet noodzakelijk geoor deelde posten spoedig op, in de overtuiging, dat het vruchteloos werk zou zijn, maar zeide méér dan één keer, dat men een zuinigheid invoerde, die later geld zou kunnen kosten. Aanvankelijk onverbiddellijk bijv. ten aanzien van het aanschaffen van een nieuw tafelkleed van groen laken voor de polderkamer, waar voor 57 was uitgetrokken werd de heer de Groot later, toen hij had gezien, dat zijn doel, gteen belas tingverhooging, bereikt zou worden, goedgeefscher en heel gemoedelijk verklaarde hij, dat hij zich nu wel bij den post 210 voor beplanting van de Oudegracht wilde neerleggen, en ook had hij aan het slot van de vergadering geen gezwaar meer 453 toe te staan vcor de schoeiing van de Breelaan, waarover tevoren de stemmen hadden gestaakt. In het geheel werd ongeveer 10,500 op deze wijze bezuinigd. Bij de inkomsten werd 7500 verkregen uit den dienst 1908, als vergoeding van rente van de voor den bouw van het slachthuis tijdelijk opgenomen gelden, 5000 voor-meerdere baten van marktgelden, wik- en weegloonen enz. dan de raming en 6700 uit verhooging van de vergoeding voor buisleiding. De inkomsten werden opgevoerd met 19,150 50 moest afgetrokken worden, daar de voogdijraad de huur van een kamer in het stadhuis had opgezegd). In het geheel had men dus een bedrag van 29,650 gevonden. Door 350 te nemen uit den post onvoor ziene uitgaven had men de begrooting sluitend ge maakt, zonder een verhooging van den hoofdelijken omslag, zonder een verhooging der straatbelasting, ter wijl men bovendien een post onvoorziene uitgaven overhoudt van 6266,49, voor welken post in 1908 slechts 3453,8.3 was toegestaan. De heer Uitenbosch, die zich bij herhalipg tegen de voorgestelde bezuinigingen verzette, noemde de ge volgde methode een „scharrelpolitiek". Inderdaad zijn er heel wat kleine bedragen bijeengescharreld, voordat men tot de noodige vermindering der uitgaven is ge komen. Moet die politiek evenwel veroordeeld worden? Op dit oogenblik is het moeielijk, op deze vraag een antwoord te geven. Wanneer deze methode niet goed is, wreekt zij zich achterna. Over hare nadeelige ge volgen zal men eerst later met recht kunnen oordeelen. Het staat hiermede precies als met de reorganisatie van den Hout. Ook de daar gevolgde methode heeft voor- en tegenstanders, die hardnekkig hun standpunt blijven innemen. Op hetzelfde oogenblik, waarop in den Alkmaarschen Raad wordt medegedeeld, dat in Haarlem de richting, waarin de architect voor de straat en de plantsoenen, de heer Leonard A. Sprin ger, de reorganisatie van den Hout heeft geleid, de goedkeuring wegdraagt van een commissie van onder zoek, bestaande uit deskundigen, komen 2 Haarlemsche ingezetenen hun Raad verzekeren, dat de ongerust heid over de toekomst van den Haarlemmer Hout zal blijven voortbestaan, terwijl ze met aandrang vragen goede middelen te willen beramen om die ongerust heid weg te nemen. En zooals het in Haarlem is, is liet hier in Alkmaar, en zooals het met den Hout is, is het met de begrooting. Toch moeten we nog even op één punt wijzen, dat n.l. de financiëele besnoeier va;i onze begrooting herhaaldelijk steun vond bij den jongst en wethouder, die blijkbaar vele der voorgestel de werken niet noodig achtte, nu de zuinigheid moest worden betracht. Hier doet zich de vraag voor of de wijze van handelen wel de juiste is. De directeur van de gemeentewerken maakt een begrooting op van het geen in zijn talc van dienst moet geschieden. B. en W. stellen deze begrooting in handen van de commissie van bijstand, met verzoek om de werken, door den di recteur voorgedragen, welke maar hare meening geen uitstel kunnen lijden, aan te duiden met het cijfer 1. Wanneer dit geschiedt dan weet men althans dezen indruk hebben wij uit de discussie gekregen niets van de gemeente-financiën. Ditis natuurlijk niet in orde, en nog minder is het in orde, dat den directeur van gemeentewerken wordt ten laste gelegd, dat er werken ter uitvoering zijn voorgedragen welke heel goed uitgesteld kunnen worden. Hiervoor is verant woordelijk de commissie van bijstand. Maar vreemd is het dat na de sectie-behandeling het advies van dezi commissie, op wier instigatie de betrokken posten op de begrooting zijn gebracht, niet meer wordt ingewon nen, maar buiten haar om het oordeel van den ambte naar wordt gevraagd. Zou het niet wenschelijk zijn, hierin in den vervolge verandering te brengen? Met bekwamen spoed heeft men de begrooting be liandeld. Dat men vóór 1 November gereed zou komen had ruim een week geleden, toen het algemeene rap port nog niet was verschenen, niet kunnen worden ver moed. Het zoo vlug afdoen van dit veelomvattend werk is natuurlijk alleen het gevolg van de omstan digheid, dat er, zooals wij hierboven reeds zeiden, in de secties op verschillende punten overeenstemming was verkregen, terwijl het ons zeer waarschijnlijk voor komt, dat in de geheime vergadering, welke Woensdag middag werd gehouden, in enkele zaken die overeen stemming alsnog- tot stand gebracht werd. In menig opzicht kan deze behandeling als een voo beeld worden aangemerkt en het is te hopen, dat een dergelijke eensgezindheid in den Raad ook blijkt te bestaan, wanneer het geldt een zaak, waarin de meei- derheid zich wel kan vereenigen met de voorstellen van B. en W. We zullen nog wel eens gelegenheid heb ben een behandeling van een onderwerp te toetsen aan de behandeling van de gemeente-begrooting voor 1909. Het i,s niet doenlijk in een overzicht alles te bespre ken dat te berde, gebracht wordt wanneer het geheelu gemeentelijke beheer de revue passeert en er veel over hoop gehaald wordt, dat eigenlijk van weinig beteeke- nis is, al heeft men Woensdag ook niet zooveel weinig zeggende opmerkingen gehoord als verleden jaar, toen, hetzij tusschen haakjes gezegd, de begrooting ee i maand later werd behandeld dan thans. Wij moeten slechts eenige greepen doen en blijven dan in de eerste plaats even stilstaan bij de inkomsten. Het heeft ons ten zeerste verbaasd, dat de post, marktgelden, wik- en weegloonen enz., maar eventjes met 5000 werd verhoogd. Eén ding is zeker: öf het dagelijksch be stuur óf de Raad heeft slecht geraamd, maar vreemd blijft het, dat we geen enkele motiveexing voor deze verhooging hebben gehoord. De post vergoeding voor buisleiding, verleden jaar met vijftig procent verhoogd, en gebracht tot 33000, is nu nog weer omgevoerd met 6700. Het is niet te hopen, dat in de eerste jaren uit dezen hoofde nog meer geld zal worden gehaald. Ten aanzien van de verschillende bezuinigingen dtet zich de vraag voor, of men het komende jaar op het bureau van gemeente-werken niet dikwijls met leege handen zal staan nu verschillende werken, die i uitvoering zouden worden genomen, voorloopig va'i de baan zijn. Ten zeerste betreuren we het votum van den Raad betreffende de gedeeltelijke vernieuwing der Harddra verslaan. Volgens onze naeening heeft men hier een geval waarin de wijsheid door dé zuinigheid is bedro gen. Thans deed zich een middel voor, om een deel van de werkloosheid te lenigen door productieven ar beid te verschaffen en daarom achten we het verkeert dat het werk over 2 jaar verdeeld is. Het is waar wat ds voorzitter opmerkte, dat het in ééns doen uitvoeren van dit werk geen bevrediging gaf aan de zucht om de uitgaven te verlagen, maar wij gehooven, dat het ge meentebelang zou zijn gebaat, wanneer men hiertoe toch maar besloten had. Waarlijk, dit zou geen luxe uitgaaf geweest zijn! Er is voorts gesproken over de onrustbarende toe neming der subsidie voor het stadsziekenhuis. Blij kens het vergelijkend overzicht van verschillende vaste begrotingsposten over de jaren 1899, 1904 en 1909, dat bij de memorie van antwoord van B. en Wwas ge voegd, is deze subsidie in de drie genoemde jaren: 4296, >12,292, 17,356,50. Enkele raadsleden von den hierin in de middagzitting aanleiding te vragen, of bij deze inrichting de zuinigheid niet wat meer kon worden betracht en of de tarieven van verpleging voor met-gemeentenaren niet zou kunnen worden verhoog 1. De heer Uitenbosch, die zeer actief is, kwam in de a\ ondvergadering met gegevens uit het verslag van het college van regenten van het ziekenhuis, waaruit bleek, dat van de 237 patiënten slechts 22 ingezetenen van andere gemeenten waren. Dit verslag leert voorts dat van de 8936 verpleegdagen in 1907, 6600 ve-rpleeg- dagen voor rekening van het burgerlijk armbestuur waren. Vergissen we ons niet, dan betaalt het arm bestuur voor eiken verpleegdag 25 cents, terwijl de kostende prijs ongeveer 1,25 zal bedragen, zoodat in de subsidie voor het ziekenhuis een vrij aanzienlijke verkapte subsidie voor het armbestuur zit. Trouwens, in hun laatste verslag zeggen de regenten: „Regenten achten het niet van belang ontbloot, met het oog op de aan het ziekenhuis verstrekt wordende subsidie, te wij zen op het groot aantal patiënten voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur verpleegd wordende, op het enorm aantal verpleegdagen dier patiënten" Waarom men een regeling, waarbij de exploitatie van het ziekenhuis noodeloos wordt gedrukt door een post, welke niet op de begrooting van deze inrichting behoort,, bestendigt, is ons niet duidelijk. Meer in den vorm lijkt het ons, als men het Armbestuur den kostenden prijs laat betalen, de subsidie voor deze in stelling verhoogt en die voor het ziekenhuis verlaagt. Vermoedelijk zal men dan niet meer over zulk een enorme stijging van de subsidie voor het. ziekenhuis hebben te klagen! De heer Uitenbosch betoogde de wenschelijkheid van het invoeren van een keuring op levensmiddelen. Wij beamen dit ten volle en waar in deze gemeente de ge legenheid wel kan worden gevonden om met weinig- kosten althans een begin met een keuring te maken, vertrouwen we dat de Raad niet ongeneigd zal zijn, ondanks de bezuinigingsmanie, dit punt eens in ern stige overweging te nemen Ais candidaat der liberalen in het district Steenwijk voor de verkiezingen in 1909 wordt algemeen genoemd de heer Stroink, burgemeester van Steenwijkerwold. Het „Volk" verneemt, dat in Januari 1909 opnieuw door de commissie van voorbereiding zal worden be slist of de landbouw-ongevallenwet, die reeds lang in de secties der Kamer is onderzocht, verder in de com missie behandeld en aan den minister van landbouw zal worden opgezonden. De leerplichtwet, die de kinderen verplicht naar de school te gaan, is tot heden nog niet in toepassing gebracht op schipperskinderen, waarom de vereeniging „Schuttevaer" een adres gericht heeft aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken, met verzoek het daarheen te willen leiden, dat ook de schipperskinderen in bedoelde wet worden opgenomen. Bij een alleen op een étage aan de Egelantiersgracht te Amsterdam wonende juffrouw, werden in den laat- sten tijd herhaaldelijk huishoudelijke artikelen,als een karpet, een paar wollen dekens enz. en ten slotte ook eenig op de tafel achtergelaten geld, vermist. Tevens bleek, dat de beide zoontjes van een étage hoog»r wonenden sigarenmaker herhaaldelijk bij de vrouw aanklopten om te vragen, hoe laat het was enz. De verhouding tusschen de eenigszins zonderlinge vrouw en de kinderen was van dien aard, dat dezen haar vaak plaagden. Toen de diefstallen voortgingen, deed de vrouw aangifte bij de politie, die zich gistermiddag in de woning verdekt opstelde. Na eenigen tijd klopte een der kinderen aan en opende, geen gehoor krijgend, de deur met den sleutel, behoorende bij een der kamers van den sigarenmaker, die toevallig ook op de woning van de juffrouw past. Onmiddellijk naar het bureau van politie gebracht, hekenden de beide knapen, herhaaldelijk met behulp van den sleutel bij de juffrouw te zijn binnengedron gen en zich van de vermiste goederen te hebben meester gemaakt, die ze daarna beleenden. De opbrengst versnoepten ze. Dj goederen zijn door de politie in beslag genomen en door de juffrouw herkend. De sigarenmaker is van onbesproken gedrag en tot nu toe kon ook den kinderen nooit iets ten laste worden gelegd. Een algemeen geacht handelsman en getrouw Beurs bezoeker te Amsterdam, de heer Van Westerkamp, lid der firma Van Westerkamp en Co., Heerengrac-ht aldaar, overkwam voor eenige dagen een ernstig on geluk op de Beurs. De heer Westerkamp stapte te vroeg in de lift, hij viel en kwam zoodanig terecht, dat hij inwendige kneuzingen bekwam. In bedenke- lijken toestand werd de heer Westerkamp naar zijne woning vervoerd. Hjj is aan de gevolgen van het ongeluk overledtn. Te Steenwijk is overleden zekere Wiebe Visscher, een man, die als kind in 1825 met het hooge zee water aldaar in een wieg is komen aandrijven. Te Haarlem zal een Handelsschool worden gesticht. De plannen zjjn zoo goed als gereed. Te Eindhoven trachtten een man en een vrouw, oogenschijnlijk tot den boerenstand behoorende, met een valsch bankbiljet van f 100 te betalen. Be toeleg mislukte, daar men dadelijk aan de echtheid twijfelde. Doordat te laat aangifte bij de politie geschiedde, konden de uitgevers niet meer achterhaald worden. Rijkaminimum Hoofd der school reep. voorstel B. en W. 0 tot 5 dienstjaren f 850—f 900, 5 tot 10 f900 f 950, 10 tot 15 f 950—f 1000, 15 tot 20 f 1000— f 1050, boven 20 f 1050—f 1100. Door den heer Nobel werd de volgende regeling voorgesteld 0 tot 5 dienstjaren f 900, 5 tot 10 f 950, 10 tot 15 f 1000, 15 tot 20 f 1050, 20 tot 25 f 1100, boven 25 f 1150. Door den Heer Nobel werd deze laatste verhooging ge motiveerd, om reden als een hoofd der school langer dan 25 dienstjaren heeft, door zijne hoogeren leeftijd minder kans had tot slagen met solliciteeren naar een andere betrekking en omdat hij als dan met een wat hooger salaris zich met des te meer ijver aan het onderwijs in deze gemeente zou kunnen wijden. Doch deze vjjfde verho ging kon bij gst-n der raads leden instemming vinden. Hierop wijzigde de Hf er Nobel op verzoek van den voorzitter zijn voorstel en liet de vijfde verhooging weg ea stelde voor boven 20 dienstjaren te geven f 1150, doch ook dit werd door geen der leden ondersteund en kwam alzoo niet in stemming. Zelfs het voorstel van B. en W. om boven 20 dienst jaren f 1100 te geven, vond nog bij enkele leden bestrij ding, die bepaald niet boven het minimum van f 1050 wilden gaan, dit in stemming gebracht stemden de heeren Nobel, Ruijs, Wagenaar, Duif en Kalis voor f 1100 en de heeren Schuit en Kloosterboer voor f 1050. 0

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1