w» susrsc Lïr h"v,ü™ri!r.n xw 'ts* BINNENLAND. STADSNIEUWS. ënische wijze, waarop het daarvoor benoodigde zout wordt gemengd. Dat gebeurt in kinder wagens of kinderstoelen, of iets dergelijks waarin later weer wat anders gebeuren moet. De Voorzitter belooft deze zaak onder de aandacht der commissie te zullen brengen. De heer Uitenboscli wenscht er bij deze gelegenheid op te wijzen, dat er voor de com missie nog een ruim arbeidsveld braak ligt, vooral wat betreft de keuring der levensmiddelen. Volgnummer 142. Kosten van verlichting enz. van schoollokalen. De heer Van B u ij s e n vraagt of de behan deling met stofwerende olie, zopals die met goed resultaat op de vloeren der 3e gemeenteschool is toegepast, wel zooveel effect zal hebben op oude vïoeren. Hij zou wel wenschen, dat ook met oude vloeren eerst een proef werd genomen. De Voorzitter antwoordt, dat volgens den directeur van gemeentewerken er geen bezwaar is ook oude vloeren te oliën, indien ze vooraf maar goed zijn schoongeschrobd. Nederland en Venezuela. Onze Kamerleden. De melkverordeningen In Noord-Holland. Uit Schagen. Het mooie najaarsweer. Conflict op de Aardappelmarkt. De „Yarmouth." Aanschouwelijk voorgesteld. Tentoonstelling Industrie- en Huishoudschool. De heer Uitenbosch is van oordeel, dat het wel goed zal gaan. Nieuwe geoliede vloeren worden toch ook oud. .11 De Voorzitter merkt op, dat ze dan toch al reeds geolied waren. De heer Uitenbosch. De olie dringt er toch niet zoo ver in, dat ze er niet afslijt. Daarna wordt gestemd over het al of niet behoud van den post van f 520 voor het oliön der vloeren van de schoollokalen. De post wordt met 10 tegen 6 stemmen afgevoerd. Voor stemden de heeien Boelmans ter Spill, de Wit, Uitenbosch, de Lange, Van den Bosch en Van Buijsen. De heer Uitenbosch zegt dus, dat er geen proef wordt genomen met het oliön. Hij verbaast zich er over dat zelfs een lid der gezondheidscommissie, de heer Wanna tegenstemt. De heer Glinderman meent, dat de heer Uiten bosch daar niets mee heeft te maken. De heer Van Buijsen vraagt of het olieën van de vloeren der 2e gemeenteschool nu ook vervalt. De Voorzitter antwoordt daarop bevestigend. De heer D o r b e c k, hoopt dat het de laatste maal is, dat in dezen raad het eene lid criti»k uitoefent op het stemmen van een ander. De Voorzitter stelt voor de discussie verder te sluiten. Volgnummer 166. Geneesmiddelen voor behoeftigen. Dit volgnummer wordt met f 200 verminderd, in verband met de vermindering met dat bedrag van de begrooting voor de stads-apotheek. Volgns. 160 en 161, subsidiën aan armbesturen in godshuizen. De heer Van der Feen de Lille wil een enkel woord zeggen over het stads-ziekenhuis. Reeds eerder Is er over gesproken om uit te maken voor welke categoriën van bewoners het stads-ziekenhuis bestemd zou zijn, terwijl er indertijd ook plannen zijn toegezegd om de inrichting te reorganiseeren en er een gemeentezaak van te maken. B. en W. hebben meent hij een onderzoek toegezegd. De Voorzitter belooft het te zullen nazien. De heer van den Bosch wijst er op, dat in het sectierapport en het antwoord van B. en W. ge sproken wordt over de onrustbarende stijging der uitgaven van het armbestuur en het stadsziekenhuis. Hij zou willen vragenhebben de heeren in de reke ningen dier instellingen te hooge uitgaven kunnen vinden? Het is jamm=r dat er zooveel armen zijn, dcch in de toekomst zullen die uitgaven nog wel hooger worden. Als lid van het katholiek armbestuur is spr. eenigszins op de hoogte met de nooden, die gelenigd moeten worden en hij gelooft, dat men voorzichtig moet zijn op de uitgaven van het armbe stuur en het ziekenhuis te bezuinigen. De heer Glinderman zegt dat het motief om op die stijging dier uitgaven te wijzen lag in de ver- plegingskosten in het stadsziekenhuis, men meende, dat het tarief wel wat hooger kon zijn. De heer van den Bosch is het eens, dat het met dat tarief niet in den haak is. Dat de gemeente al het mogelijke doet voor de ingezetenen, is goed, maar dat men voor zeer geringe kosten een land bouwer van buiten in het stadsziekenhuis voor een schijntje verpleegt, terwijl de man het goed betalen kan, dat keurt hij afdat ligt niet op den weg der gemeente. Men spreekt van bezuinigen, doch op die manier geeft men een indirecte subsidie aan buiten gemeenten en dat is niet wenschelijk. De heer Uitenbosch is van meening, dat men zich in deze geen illusie moet scheppen, dat die ver- plegingskosten veel zullen bedragen. Uit het verslag van het ziekenhuis zal men bemerken, dat er 237 patiënten werden verpleegd, waarvan 159 van het burgerlijk armbestuur, en 22 uit andere gemeenten, waarop mogelijk nog iets meer zou vallen te verhalen, Het komt h«m voor, dat het ziekenhuis in de ee-ste plaats is bestemd voor de verpleging der armen, voor wie veel gedaan moet worden. De Voorzitter stelt voor de debatten te sluiten. B. en W. zullen over het medegedeelde een onderzoek instellen. Volgn. 186, Verzekering van werklieden. De heer Uitenbosch zou hierbij graag een memori8-post gezien hebben voor de verzekering tegen werkloosheid. Het spijt den Voorzitter dat hij den heer Uitenbosch hier er op moet betrappen, dat, waar het zoo'n belangrijke zaak geldt, hem is ontgaan dat B. en W. voor de bestrijding der werkloosheid een memoriepost op de begrooting hebben gebracht, onder volgnummer 192. De heer Uitenbosch erkent, dat dit zijn aam dacht was ontgaan. Volgn. 190. Rente en garantie bad- en zwemin richting. Da heer Fortuin is dankbaar doch niet voldaan over de mededeelingdat B. en W. bevoegd zijn maatregelen te nemen om den toestand van het water ter plaatse te verbeteren, doch er niet toe in staat zijn. Zwemmen is een nuttige, bijna noodzake lijke sport, en 't komt hem voor, dat het toch wel wat erg is, dat iemand die zwemles heeft gehad, het noodig oordeelt, om een bad te nemen, om zich wat op te frisschen. Ook voor de gezondheid acht hij die zwemschool dus een onderwerp, waaraan zij de aan dacht dient te wijden. De Voorzitter gelooft, dat de toestand daar niet te verbeteren is. Verplaatsing der inrichting, voorbij de Spoorbrug, zou alleen kunnen helpen maar om de kosten durft hij dat niet voorstellen. De plaats waar de inrichting nu staat is al heel slecht, door de drukke scheepvaart. Alle onreinheid uit de schuiten komt in het water terecht. De heer Wanna zegt dat de zaak resds meer malen in de gezondheidscommissie is besproken. Op een vraag van den heer Fortuin of het water er niet schadelijk is voor de gezondheid ant woordt de heer Wanna, dat het natuurlijk wel kan voorkomen, dat het water bjj onderzoek schade lijke bestanddeelen bevat. Hiermede zijn de uitgaven afgehandeldbehalve de post voor onvoorziendie uitgesteld wordt tot na de vaststelling der ontvangsten. ONTVANGSTEN. De Voorzitter deelt mede, dat tusschen de volg- V 2 een nieuwe post van f 7500 moet nummers e „0deeltelijk batig saldo van worden ineela hetgeen is medegedeeld omtrent -h" slachthuis. nR ter Spill merkt op dat op de bebouwde eigendommen worden aangehou t0 Volgn!*21 .'belasting op tooneeluitvoeringen enz. De heer d e G r o o t vraagt of het met dezen post. die door B. en ree, qoo Men zal tTiSSSJS Spr zou daarop dit antwoorden De raad heeft aangenomen het voor- steFomeen controleur aan testellen opeen jaarwe-1de van f 1600. Dat bedrag zal men zeker ditbb<*1 dwars uit-de belastingen halen, anders 1^Uris weer controleur niet Wig en zou men dat salaris weer uit" de zakken'der burgers moeten halen om het weg te geven aan een ambtenaar uit den vreemde Uit deze belasting en de kermisgelden zou het ln' ziens best 'kunnen worden gevonden. Tegen pos?van uitgaaf van f 1600 moet toch een ontvangs gesteld kunnen 'worden, anders |is die ambtenaar overbodig. De Voorzitter merkt op, dat de kermisgelden hier niet bij hooren, die staan onder een ander volg- nummervoorts zegt hij, dat het met raadzaam is den post hooger op- te voeren. Blijkt het, dat da., zij den controleur, deze belasting veel meer opbrengt, dan kan "men er, later altijd een hooger bedrag voo op de begrooting brengen. De heer De Groot zou meenen, dat men dat nu wel zou kunnen*doen, de-kosten van den controleur moeten er toch uit komen. De V e'o r i t't e t acht dit*geen tactiek. De heer Van den Bosch® zegt, dat men dan tegenover alle posten van uitgaaf, een ^ontvangst zou moeten stellen. Het "volgnummer wordt daarop goed gekeurd. Volgn. 31. Wik- en weegloonen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. al veel ontraden hebban, waarmede de raad echter geen reke ning heeft gehouden Hp zal" het hier met weer doen en stelt voor dadelijk te stemmen over de door de le sectie en twee leden der 3« sectie voorgestelde ver- hooging van f 51000 tot f 56000. Het voorstel wordt met 12 tegen 4 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Uitenbosch, De Lange, Boelmans ter SpilFen'De' Wit. Volgnummer 45, opbrengst gasfabriek. De voorzitter herhaalt, dat een verhooging van de retributie van de gasfabriek tot 1.20 per M voorshands geen verhooging van de gasprijs noodig zou maken, een verlaging van de gasprijs wordt er ech ter door uitgesloten. B. en W. blijven de wederinvoering van de meter- huur t,en sterkste ontraden. De heer de Groot vereenigt zich met het voor stel der le sectie, om de retributie op 1.20 te bren- g€ïl. De voorzitter herinnert er aan, dat deze ont- vangpost dan met 6700 wordt verhoogd. De heer de Lange wijst er op, dat bij aanne ming van deze verhooging gespeculeerd wordt op een verlaging der steenkolenprijzen. Blijft die verlaging uit, dan zal de gasprijs moeten worden verhoogd. De heer Uitenbosch zegt, dat er bij een an- dere gelegenheid is gesproken van scharrel politiek. Hij meent, dat men door de aanneming van dit voor- stel juist den weg der scharrelpolitiek opgaat, en acht dit een stap achteruit. Alkmaar verkeert, wat den gasprijs betreft, niet in ongunstige omstandigheden. We moeten trachten dat goede te behouden, en zoo noodig nog beter te maken. Een mogelijke verhooging van de gasprijs zal vooral drukken op den middenstand en de kleine burgers. De retributie is, zoolang spreker lid van den raad is, al reeds met 100 verhoogd. Het komt hem voor, dat men zich op gevaarlijk terrein begeeft. Verliooging van den gasprijs, die geenszins^ is uit gesloten is een indirecte verhooging van belasting, die den middenstand en den werkman het meest zal voe len. Hij waarschuwt dus den raad om op het voorstel in te gaan. De heer Boe l_m ans ter Spill geeft te kennen, dat hij, indien er kwestie van kan zijn, dat of de hoofdelijke omslag, öf de gasprijs moet worden ver hoogd, zich schaart aan de zijde vandenhr.Uitenbosch. Spr. gelooft niet, dat de nood zoo hoog gestegen is, dat 't noodig is de retributie te verhoogen, en hij acht dat niet billijk, omdat ten slotte de gasverbruikers het moeten betalen. De heer de Wit sluit zich daarbij geheel aan. Het voorstel om de retributie te verhoogen tot 1.20, dus met 6700 wordt daarop in stemming ge bracht en met 10 tegen6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren de Wit, Uitenbosch, de Lange, Wanna, Boelmans ter Spill en Fortuin. De voorzitter stelt thans voor om alsnog op nieuw te beslissen over volgnummer 108, de schoeiïng langs de Brêelaan, geraamd op 453, waarover de stemmen hebben gestaakt. Voorts deelt hij mede, dat het financieel resultaat van de behandeling is, dat thans 29650 is gevonden, zonder dat getornd is aan den post voor onvoorzien. De heer de Groot zegt, dat hij zich thans met de uitgave van 453 voor de schoeiïng wel kan veree nigen. Zonder hoofdelijke stemming wordt nu die post goedgekeurd. De volgnummers 19, hoofdelijke omslag en 21, straatbelasting worden verlaagd respectievelijk met 20.000 en 10.000, terwijl op den post voor onvoor zien nog 350 wordt gebracht. Ziedaar, zegt de voorzitter het resultaat van uw degelijken arbeid. De heer van B u ij s e n zou nog wel willen te rugkomen op den post van 520 voor de behandeling met stofwerende olie van de vloeren der scholen. De voorzitter meent dat zulks niet gaat, post is afgehandeld en gezien de antecedenten in vorige zitting moet hij bezwaar maken. Hij zal de discussie niet heropenen voor en al eer raad daartoe toestemming geeft. juist! Stemmen De heer van Buijsen meent dat de toestand in de 3e gemeenteschool zoo blijft, daar de behandeling van die vloeren is opgenomen onder het gewone onder houd. De voorzitter is dat niet eens. De post van 520 was uitgetrokken voor de vloeren van alle schoollokalen. De heer Van Buijsen is van oordeel, dat daar de post voor het gewone onderhoud is geraamd als het vorig jaar, thans ook de uitgaaf voor den vloer van de 3e gemeenteschool, daarin is begrepen. De voorzitter betwijfelt het. De begrooting wordt nu zonder hoofdelijke stemming vastgesteld tot een bedrag van 574.578.606 met een post voor onvoorzien van 6826.49. Bij de rondvraag wijst de heer Glinderman er op dat de maximumsnelheid voor automobielen, enz. bij de motorwet is bepaald op 1014 K. M. voor de bebouwde kom. Het komt hem voor, dat het gewenscht is in de verordening voor deze gemeente die getallen ook op te nemen. De voorzitter is van oordeel, dat een snel heid van 14 K. M. absoluut geen gevaar oplevert. Hij herinnert ook aan de vermakelijke proef, die te Sche- veningen is genomen met de verschillende snelheden, waardoor men tot de conclusie is gekomen, dat de eisch van 10 K. M. overdreven was. De heer Glinderman zou daaruit opmaken, dat er in de le Kamer mannen zijn, die er niet moes ten zitten. Hij is er echter van overtuigd, dat als men 10 K. M. eischt, er toch met een snelheid van 20 K. M. gereden wordt. Ook nu gaat het vaak veel harder dan geoorloofd is. He voorzitter ontkent dat, en wijst er op dat een zeer geacht ingezetene, meermalen is bekeurd; er wordt dus wel degelijk op gelet. De heer Glinderman houdt vol, dat er veel te hard wordt gereden, en noemt het een wonder, dat er niet meer ongelukken gebeuren. De heer Boelmans ter Spill zou het vol gens het betoog van den heer Glinderman maar laten zooals het is, daar hij zegt dat, als men een maximum snelheid eischt van 10 K. M., er toch met 20 K. M. snelheid gereden wordt. De heer Glinderman gelooft, dat het moeilijk to eontroleeren is, zooals te Utrecht is gebleken. Stelt men nu den eisch van 10 K. M., dan rijden ze toch met 14 tot 16 K. M. De voorzitter gelooft, dat men voorshands wel volstaan kan met afwachten. Hij zal den commis saris van politie opdracht geven streng toe te zien. De heer Glinderman: „Dat hoop ik." De voorzitter hoopt niet, dat de heer Glin derman dit punt heeft aangeroerd, omdat de voorzit ter van plan is zich een automobiel aan te schaffen. (Gelach.) De heer Glinderman er van voorzitter niet te hard zal rijden. De heer Van den Bosch vindt er wel wat bezwaar tegen om op de borden te zetten: maximum snelheid 10 K. M. met een speling van 4 K. M. (Hila riteit!) De voorzitter deelt nog mede, dat tijdens de vergadering zijn ingekomen twee brievén van den min. van binnenlandsche zaken, waarin verzocht wordt enkele kleine wijzigingen te brengen in de ver ordeningen voor de burgeravondschool en avondschool voor handels- en kantoorbedienden. Hij stelt voor die wijzigingen nog even aan te bren gen. Conform besloten. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering te ruim elf uur gesloten. overtuigd, dat de Door den minister van buitenlandsche zaken zal een strafvervolging tegen „de Tel." worden ingesteld, naar aanleiding van de publicatie der bescheiden, aangaande Venezuela. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: Dezer dagen hoorde ik verluiden, dat het plan was geopperd, om, wanneer bij de verkiezingen van 1909 de rechterzijde de meerderheid mocht behalen en het ministerie Heemskerk in z'n tegenwoordige samen stelling aanbleef, het Kamerlid dr. Kuyper tot voor- z tter der Tweede Kamer te kiezen. Ik geef deze mededeeling onder alle voorbehoud, hoewel ik weet, dat het gerucht bij verschillende Kamerleden niet ge heel onwaarschijnlijk wordt geacht. Dezelfde correspondent meldt: Eenige dagen geleden meldde ik, dat de heer P. R. Mees, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam V, zich in 1909 niet meer herkiesbaar zal stellen en dat in het district een strooming is om den zetel dan aan te bieden aan den vroegeren afgevaardigde, mr. E. E. van Raalte, oud-minister van Justitie. Uit de beste bron wordt mij thans neg medegedeeld, dat vele anderen in hst district zich tegen een candidaatstelling van den heer Van Raalte zullen verzetten. In ieder geval: dat de heer Mees aftreedt in 1909 staat vrijwel vast. Hij is zelfs vroeger al voornemens geweest, tusschentijds zijn mandaatneder te leggen. Voor zoover tot nog toe bekend is, zullen zich dus in 1909 niet meer her kiesbaar stellen de heeren G. Zijlma (Zuidhom), G. L. van der Zwaag (Schoterland), mr. Z. van den Bergh (Dan Helder), S. van den Bergh (Rotterdam I), P. R. Mess (Rotteream V), mr. N G. Pierson (Gorinchem) en het pasgekozen lid H. Pollema Czn. (Sneek). Tevens verluidt, dat ook mr. B. C. J. Hennequin (Oostburg) en sterk over denkt geen candidatuur meer te aan vaarden, terwijl de heer K. de Boer Czn. (Zaandam) heeft medegedeeld „nog geen beslissing te hebben ge nomen",- wat beteekmt, dat hij ook niet erg vast in zijn schoenen staat. Gedep. Staten van Noord-Hbll&nd hebben aan alle gemeenteraden in Noord-Holland, waar nog geen melkverordeningen bestaan, vragen gericht, om uit de antwoorden daarop een advies samen te stellen over het rapport, door de Staten in de zomerzitting uitgebracht over het door Gedeputeerden aangeboden melkrapport. Daar de antwoorden nog niet alle zijn ingekomen, zal dit advies niet tijdig genoeg kunnen verschijnen om nog in de a.s. najaarsvergadering der Staten aan de orde te komen. ÖEMENQD NIEUWS. Uit Helloo. Door de vereeriging tot bevordering van het vreem delingonverkeer „Heiloo vooruit" is in het café „Zo- merlust" van den heer F. Helder, onder leiding van haren voorzitter, den heer W. Klippers alhier, hare algemeene vergadering gehouden, die door een 20-tal leden werd bijgewoond, zoomede door den eere-voor- zitter, jhr. N. van Foraest, burgemeester. Na opening der vergadering bracht de secretaris, de heer F. W. Buijz°, in zeer gepasten en keurig gestileerden vorm een omstandig jaarverslag uit, 't welk onder applaus voor kennisge iag werd aargenomen en deed de pen ningmeester, de heer S. Sohreuder, rekening en ver antwoording van zijn gehouden beheer, waaruit bleek dat de ontvangsten en uitgaven respectievelijk f 204 en f 198.451/2 hadden bedragen. Da Voorzitter sprak een waardeerend woord tot den Secretaris en Penning meester voor hun itgebracht verslag en accuraat ge houden beheer. Daarna werd overgegaan tot de ver kiezing van 2 b stuursleden wegens periodieke aftre ding. Herkozen werden de heeren Vermeer en Buijze die hunEe benoeming weder aanvaardden en daarmede gelukgewenscht werden door den Voorzitter. Nadat nog eenige locale aangelegenheden betreffende tel foondienst, tentoonstelling van bloemen, het plaatsen van wegwijzers, locaalspoor, enz. werden besproken, sloot de Voorzitter de vergadering. De Hervormingsdag werd alhier den lsten in de N. H. kerk gevierd met het houden van een rede door Ds. Herman, voorafgegaan en besloten door vioolspel van mej. Lodewijks van Haarlem, begeleid op het orgel door den heer Daitillact van Tright. Het Lar ghetto van H&ndel, dat de violiste het laatst speelde, klonk zeer mooi en werd goed voorgedragen. Ook het Luther-lied, door haar vóór den zang gegeven, maakte veel indruk. Het weer is dit najaar al buitengewoon zeldzaam, door de langdurige droogte is bij velen te St. Pan- cras zelfs, gebrek aan regenwater. Is het worteldel ven in hot najaar altijd een vuil en smerig werk, nu zijn de akkers zoo droog, dat iemand te St. Pancras de wortelen met water moest overgieten om ze uit den harden grond te kunnen krijgen, hiervan kan met recht worden gezegd nooit vertoond. Uit den trein gevallen. Tusschen Assen en Groningen is Zaterdagavond een kind uit den middagsneltrein gevallen. Het kind is ernstig verwond. De trein kreeg vertraging. Militie-loting Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben uit spraak gedaan in zake de loting voor de nationale militie te Schiedam, bij welke toen de naam van den loteling J. H. Meier werd afgeroepen, een andere lo- teling (H. T. Meijer) naar voren trad, die No. 18 trok, welk nummer daarop werd toegekend aan J. H. Meier, die echter bezwaar maakte het in ontvangst te nemen. Het advies van den militie-commissaris luidt tot vernietiging van de gehouden loting wat betreft de lotelingen Meier en volgende, op grond dat voor J. H. Meier niet door een daartoe bevoegde is geloot, terwijl eene onregelmatigheid heeft plaats gehad welke van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag van de loting. De werklieden op de aardappelenmarkt te Amster dam hebben thans eieren voor hun geld gekozen en accepteeren de concessies, waartoe de patroons bereid werden bevonden. De staking, die Maandag zou wor den geproclameerd, blijft dus achterwege. Omtrent deze scheepsramp wordt nog gemeld De vaste commandant van de „Yarmouth," kapitein Smith, moest wegens ongesteldheid in Holland blijven, waaraan hij zijn leven dankt, doch zeker met een on- wijkbare wroeging, dat zijn plaatsvervanger voor de reis, kapitein Avis er bjj omkwam. Kapitein Avis, heeft indertijd met „de Amsterdam" de lijken van vele slachtoffers van de ramp van „de Berlin" naar Engeland overgebracht. Het opgevischte lijk is nu herkend als dat van den 27-jarigen zeeman Bert Wright, van de bemanning van de „Yarmouth" en te Harwich woonachtig. De kapitein der pas te Huil aangekomen goederen boot „Fredheim," verklaarde Dinsdagavond omstreeks 10 uur ongeveer 20 mijlen van de kust bij Harwich noodkreten te hebben gehoord en verschillende bal«n te hebben zien drijven. Hij begreepdat er een ongeluk was gebeurd en ging onmiddellijk op de richting af, vanwaar de kreten kwamen. Maar toen hij de vermeende plek had bereikt, werd er niets meer gehoord en gezien. In het jaar 1908 gebeurde aan een school in Am sterdam het volgende Er was proefles. Een week te voren was aan iederen sollicitant, die werd uitgenoodigd, een brief gezonden, met opgave van hetgeen in de proefles moest worden behandeld. Een der sollicitanten kreeg „Hoe komt men aan boter?" Gedachtig aan de woorden van den grooten meester Pestalozzi I„Als gij over het kalf spreekt, brengt het dan in school", bracht hij in zijn gevolg een boer mee, voorzien van een karntonna eenige inleidende besprekingen werd door den boer in de klas heerlijke boter gekarnd. (Historisch, Bode). Brand. Zaterdagavond verbrandde te Beverwijk de wagen makerij van J' Dekker aan den Romerkerkweg. In een half uur hadden de vlammen zoo snel om zich heen gegrepen, dat alles vernield was. Het afgesprongen huwelijk. Men schrijft uit Heerenveen aan Het Volk: De krant, zei men, had twee verliefde jonge har ten gemaakt; op 'n huwelijksadvertentie waren een „hij" en een „zij" bij elkander gekomen, hadden nader kennis gemaakt en elkander bevallen. Hoewel beiden ïeeds over de veertig, verloofden ze zich. Grootsche plannen werden gemaakt. Hij kocht eene bakkerij te Gorredijk, edoch de koop ging over; hij kocht een an dere te zelfder plaatse, om daar lief en leed met z'n uitverkorene te deelen. Ze lieten zich te Heerenveen in ondertrouw opnemen; er werd de beide Zondagen daarop druk bruiloft gevierd en 't regende felicitatie kaartjes. Wel was-ie eens beschonken bij z'n aan staande schoonmoeder thuis gekomen, doch dat ver mocht 't liefdevuur der twee 43- a 44-ers niet te blus- schen. Den 29en Oct. zou de gelukszon opgaan, hun huwe lijksbootje van wal steken, tot.... hij gisteren (Dins dag) hals over kop, na hevige ruzie met zijn a.s. echt- genoote en schoomnama, er van door ging. 't Bleek nl„ dat de door hem gekochte bakkerij te Gorredijk nimmer betaald was, terwijl hij de huisgenooten 't te gendeel had wijsgemaakt. Een varken, door hem ge kocht (en niet betaald) van schoonmoeders zoon, had- ie verkocht en 't geld verteerdv Geen wonder, dat-ie luid vloekend heenging van De Knijpe, waar „zij" woonachtig is, naar z'n woonplaats in N.-Holland. Weg alle illusies. Nieuws uit Hoorn. Voetbal. De uitslag van den voetbalwedstrijd, gisteren alhier gehouden tusschen Volharding I (Hoorn) en Z. V. V, (Zaandam) is, dat Hoorn won met 32. De deuren van het groote gebouw in de Emmastraat, waar de vaderlandsche driekleur uithangt, staan weer wijd open, als het ware tot binnentreden noodend een ieder, die belang stelt in hetgeen in verband staat met het huishouden en de nijverheid, voor zoover deze door het vrouwelijke geslacht wordt beoefend. En de be langstelling, welke betoond wordt, wordt zeer zeker beloond, want wat er tentoongesteld is, mag niet al leen gezien worden, maar geeft tevens een duidelijk beeld van het onderwijs, dat in de Industrie- en Huis houdschool wordt gegeven. Wanneer men zooals wij het voorrecht hadden onder even vriendelijk als des kundig geleide door de verschillende zalen wandelt, dan krijgt men een aangename en leerrijke aanschou- wingsles en draagt bovendien de overtuiging met zich mede, dat theorie en praktijk in deze instelling hand

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2