DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote Paardenmarkt )l te No. 257. Honderd en tiende jaargang 1908. DINSDAG 3 NOVEMBER. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ïl HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. te ALKMAAR op Woensdag 11 Nov. 1908. op Woensdag 18 Nov 1908. IJk en herijk. Telefoonnummer 3. Nederland en Venezuela? Accijnsverkooglng. GEMENGD NIEUWS. Bedwelmd. Valsch geld. Geen geheel-onthouders. Geen Electrische spoor. Een getrouwe. Vastgeloopen. De telefoonkwestie. Poging tot moord. Omkooplng. Teruggevonden. ALKMAAR RANT HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij besluit van heden onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan J. ASJES Ez.„ aldaar, tot het oprichten van een gasmotor van 4 P.K. tot het in beweging brengen van een molen, dienende tot het maken van zeeppoeder, in het perceel Scherraerpad wgk F, No. 2a. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 2 November 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat. de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij beschikking van 9 October 1.1., No. 5318, Afd. Nij verheid, heeft goedgevonden: lo. te bepalen, dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1909 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk van maten en gewichten de letter r in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk en herijk van gasmeters, de koninklijke kroon 2o. dat als merk bij eerste stempeling aan het ijkkan- toor te Amsterdam, waartoe Alkmaar wordt gere kend te behooren, gebezigd wordt het cijfer 9. Bijrgemeester en Wethouders voornoemd, Q. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 28 October 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS'van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis dat in het Ge meenteblad van Alkmaar Nos. 270, 271 en 272 zijn op genomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 30 September en 14 October 1.1., waarbij zijn vastge steld lo. Eene wijziging der verordening tot regeling van den rang, het getal en de bezoldiging van de amb tenaren ter gemeente-secretarie; 2o. Eene verordening, regelende het getal en de be zoldiging van de bedienden bij het gemeentebe stuur; 3o. Eene verordening voor de Burgeravondschool te Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nederge- legd en aldaar tegen betaling van resp. 0.05, 0.05 en 0.221/2 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Secretaris. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 26 October 1908. ALKMAAR, 3 November. Er is in verband met het Keizer-interview heden slechts één nieuw feit te vermeldende minister van buitenlandsche zaken, Von Schön, is Zaterdag tijdens een maaltijd onpasselijk geworden. Eigenaardig is het, dat die ongesteldheid kwam even nadat de offi- cieuse verklaring was verschenen, en niet minder eigenaardig is het, dat de bladen onmiddellijk wisten te melden, dat de minister eenige weken zijn ambts bezigheden moet laten rusten, terwijl er thans reeds, totdat hij hersteld zal zijn, aan een ander de leiding van het departement van buitenlandsche zaken wordt opgedragen. Overigens is er geen nieuws. Maar er is een interes sant artikel en wel van Theo Wolff in het Tageblatt, ten geestig en scherp artikel, dat we hier in zijn ge heel vertaald laten volgen. Het Keizer-interview was ons als een molensteen op het hoofd gevallen, maar de verontschuldiging die de „Norddeutsche Allg'emeine Zeitung" openbaar maakte, heeft een aangename vroolijkheid verwekt. Op dezen mistigen Zaterdagavond drukten de verste bekenden elkaar vergenoegd de hand en een groot leedvermaak vereenigde alle harten en alle zielen. „Hij heeft 't met eens gelezen niemand heeft het gelezen en waarlijk moet men aannemen, dat niemand deze onheilbrengende papieren heeft gelezen. Ontbrak het den ambtenaar, die tenslotte het „rapport" uitbracht, misschien aan kennis van het Engelsch Toen de heer von Holstein als Achilles mokkend in zijn hoek zat, stokte de heele Marokkaansche zaak, omdat er een sleutel zoek was. Een handschrift, en vooral een moeilijk leesbaar schrift op vloeipapier, heeft altijd iets drukkends, en de tegenzin, dien prins Biilow tegen die lectuur had, is volkomen begrijpelijk. Men mag niet vergeten dat de rijkskanselier dagelijks een welgevulde portefeuil le uit het rondtrekkende hofkamp ontvangt, en dat de zegen op hem neerdaalt als de goudregen in Danaë's schoot. De leider van de politiek van het rijk moet, als de leider van elk groot bedrijf, allereerst door zijn medewerkers het belangrijke van het onbelangrijke la ten schiften, maar hij moet ook, door een verstandige werkverdeeling, zich beschermen tegen nalatigheden. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken is van zulk een werkverdeeling slechts zeer weinig te bemer ken, de verschillende afdeelingen zijn niet scherp ge noeg gescheiden en ieder bekommert zich om alles en om niets. Hoe meer hier goede hervormingen ver langd en ook toegezegd zijn, des te erger is het gewor den, en daar er nooit chefs aanwezig zijn, ontbreken toezicht en onderling verband. De mees ten steken hun neus in zaken, die hun absoluut niet aangaan en nie mand steekt zijn neus in een manuscript, dat er on heilspellend uitziet. Misschien was het gebeurde nog vermeden, was het intervietv toch nog gelezen, als ons geheele rijksbedrijf 's zomers niet buiten werd afge daan, als niet de Keizer, de Kanselier en de minister gewoonlijk door honderd mijlen van elkaar gescheiden waren. Op het oogenblik, waarop degenen, die tot nu toe zijn vrienden waren, prins Biilow den ezelsschop geven, is het niet erg vriendelijk op hem los te slaan, maar een kanselier, die niet in Berlijn kan blijven, deed het beste met maar geheel weg te blijven. Hoe treurig de toestanden in de Willielmstrasze (waar het ministerie van buitenlandsche zaken is ge vestigd) nu ook mogen zijn, toch zou het nog treuriger wezen als het lvijksdagdebat dat evenwel alleen plaats kan hebben, wanneer prins *v. Biilow zoo lang iu zijn ambt blijft enkel en alleen ging over de na latigheid van prins v. Biilow, over het niet gelezen zijnde handschrift en over de noodzakelijkheid van her vormen aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Zulke debatten kennen wij voldoende en wij weten ook, dat zij met nieuwe beloften en hoogstens met de opof fering van een ondergeschikt ambtenaar plegen te eindigen. Nog belangrijker als de verdeeling van ar beid op de bureau's schijnt de verdeeling van rechten en plichten aan de spits van den staat. Als boven op den top van de pyramide alles in orde was, zou 't niet zoo erg wezen als 't in de bureau's wat minder was. De gebeurtenissen, welke het Keizer-interview onthult, welke de Keizer zelf aan „verschillende Engelsche per sonen heeft verteld toonen algemeen duidelijk, de drang bij den Keiqpr om te handelen en ook de schade, welk» een vorst, die het goede wil, kan verrichten door te druk te zijn. Geen van de genoemde feiten wordt uitgewischt door het offieiëele verschuldigingsbriefje en nieuwe verrassingen zijn vandaag evengoed moge lijk als eergisteren. Nu zullen er misschien optimisten komen en ons vertellen, dat de gebeurtenissen tijdens den Boerenoor log acht jaar achter ons liggen, dat de Keizer thans, in 1908, het manuscript zooals het behoort, naar den Rijkskanselier heeft gezonden en dat er dus een ge lukkige verbetering in den toestand der staatsmachine te bespeuren is. Men moet denzulken helaas antwoor-* den, dat er absoluut niets veranderd is en dat het ver zenden -van een moeielijk leesbaar handschrift niets bewijst. Als de Keizer thans zelfs overtuigd was, dat al te impulsieve handelingen heter achterwege bleven, zou hij dan aan de „verschillende Engelsche personen" zoo openlijk van zijn handelingen vertellen Als Wil helm II thans meer geneigd was, zich door den raad van ervaren en bekwame deskundigen te laten leiden, zou hij dan den talentvollen Tschudi, die door vakman nen, binnen- en buitenlands wordt geroemd, uit zijn betrekking aan het National museum hebben ontsla gen. Waar is het zich aanpassen aan vreemden raad, het achterstellen van persoonlijke neigingen en wen- schen? Neen het „sic volo, sic jubeo" (ik wil het, daarom beveel ik het) blijft de hoogste leus en de hoogste wet. De Keizer heeft in het gesprek met zijn Engelsche vrienden de voor Engelands leger in de Transvaal zoo ongunstige week in December 1899, de „zwarte week" genoemd, en menigeen zal geneigd zijn, de thans afge- loOpeu week evenzoo te noemen. Maar deze dagen heb ben toch nog iets verblijdens gebracht, want voor het ben toch nog iets verblijdends gebracht, want voor het rehd gebaar vereeuigd. Zonder twijfel worden eenige der drukst-protesteerenden door een dommen en blin den haat tegen Engeland gedreven, maar de meerder heid der opponeerende conservatieven is zeker van ern stige zorg vervuld. Meer en meer zullen, onder den dwingenden invloed der gebeurtenissen, ook de con servatieven moeten erkennen, dat men aan het verle den niet kan vasthouden, zonder de toekomst te verlie zen, en zij zullen genoodzaakt worden, de ontwikkeling te volgen. Thans, nu elk woord van een vorst dadelijk door de geheele wereld gaat en elke daad van een heerscher duizendvoudig wordt besproken, moet het toezicht na drukkelijker, het parlementaire tegenwicht sterker, de begrenzing der koninklijke macht schorper zijn. Men heeft helaas geen reden, om veel van den Rijksdag te verwachten, maar ditmaal zou hij elke autoriteit en elk aanzien verliezen, als hij zijn taak thans wilde miskennen. Indien niet door een snel besluit tot af treden van prins v. Biilow het geheele debat verijdeld wordt, moet liet zich ontwikkelen tot een klare uit spraak over deze beginselvraag. Een eensgezinde betooging van den Rijksdag moet zeggen, dat het „persoonlijk régime" zich heeft over leefd en dat een monarch niet afdaalt, als hij anderen tot zich laat komen." Van bevoegde zijde wordt een buitenlandsch be richt al b zoude Nederland reeds blokkade bevolen en gelegd hebben voor de havens van Venezuela beslist tegengesproken. Aan de Parijsche „New-York Herald" wordt via New-York uit Willemstad geseind, dat, volgens par ticuliere brieven aldaar ontvangen, het antwoord van de Venezolaansche regeering op de tweede Neder- landsche nota, in zeer beleefde termen Holland ver zoekt een buitengewoon gezant te zenden om de han gende kwesties op vriendschappelijke wijze te regelen. Het antwoord is 19 October van La Guaira afgezon den over New-York en zal den 6den November in Holland aankomen. Het is op het c ogenblik opmer kelijk, dat het koloniaal bestuur zich ijverig voorbe reidt op mogelijke gebeurlijkheden. De officieren van de vloot en de gouvernements-ambtenaren nemen echter strikte geheimhouding in acht. De Haagsche briefschrijver van de „Midd. Ct. deelt onder reserve mededat weldra een verklaring der regeering zal worden gepubliceerd, waarbij wij wel is waar niet formeel aan Venezuela den oorlog ver klaren, maar waarin dan toch de oorlogstoestand zeer bedriegelijk nagebootst zal worden. Aanzoek om hulp van Venezolaansche aspirant-presidenten is reeds in gekomen, maar officiëel is daarop geen antwoord ge geven. Het zijn ook zulke rare heeren zegt de correspondent die hier in Den Haag geweest zijn om daarover te spreken. Geweigerd. Bij de directie van „Dj Telegraaf" vervoegde zich gisteren, naar het blad meldt, een inspecteur van de recherche, om in opdracht van den minister van buitenlandsche zaken, te vragen van welke zijde „De Telegraaf" het geheime stuk had ontvangen. De directie heeft geweigerd de bron te noemen. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot verhoo ging van den accijns op het gedistilleerd heeft de Brandersbond te Schiedam aan den minister van financiën een adres gezonden, waarin de Bond den Minister verzoekt lo. Zoo mogelijk het bedoelde ontwerp van wet te willen intrekken 2o. Wettelijk vast te stellen, dat de leveranciei van gedistilleerd voor het bedrag van den accijns treedt in de rechten van den Staat 3o. Door wijziging van de accijnswetgeving in meer modernen geest en toepassing der middelen aange geven in hun adres van 28 September 1.1. aan de rechtmatige grieven der branders tegemoet te komen. De Brusselsche tentoonstelling In 1910. liet comité uit belanghebbenden en belangstellen den in een deelneming van Nederland aan de tentoon stelling te Brussel in 1910 heeft thans aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat dit college alsnog een gele genheid zal weten te vinden om de Regeering in staat te stellen aan haar oorspronkelijk voornemen gevolg te geven. ^Het havenbedrijf. Naar men aan Het Volk meldt, is minister 1 alma thans een onderzoek begonnen naar de moge lijkheid eener wettelijke verkorting en regeling van den werktijd in het havenbedrijf. Daartoe zijn zoowel te Amsterdam als te Rotterdam inlichtingen van de vakvereenigingen ingewonnen. Gisterochtend is de wasch\rouw J. K. in de keuken van haar woning aan da Lange Warande te Rotter dam bewusteloos op den vloer liggende gevonden. Zij was door gaslucht bedwelmd en is, nadat men er in geslaagd was de levensgeesten op te wekken, naar het ziekenhuis vervoerd. In een kamertje, grenzende aan de keuken, was een kraan van een gascomfoor niet goed gesloten. Het ontsnapte gas had niet al leen dit kamertje maar ook de keuken geveld en beving de vrouw, toen zij gistermorgen daar binnen kwam. Bij de politie werden Zaterdag te Amsterdam ge deponeerd een rijksdaalder, zeven kwartjes en 72 dubbeltjes, allen vermoedelijk valsch en aan personeel van de Gemeentetram in betaling gegeven. Uit Wes.-Graftdijk. De heer K. Kooijman te West-Graftdijk is benoemd tot onderwijzer in het teekenen en timmeren aan de ambachtsschool te Amersfoort. De heer Koogman is oud-leerling van de ambachtsschool te Alkmaar. Twee agenten van politie te Zwolle, die vrij van dienst waren, hebben zich aar sterken drank, die hun door een burger werd toegediend, te buiten gegaau en zijn dientengevolge te water geraakt. Per rijtuig moesten zij naar huis vervoerd worden. Onmiddellijk zijn zij in hunne bediening geschorst, in afwachting van nadere beschikking. Beiden hadden een gunstig verleden. Van den aanleg van electrische sporen door de Zaanstreek en naar Be ver wgk en Wijk aan Zee is afgezien. Den len Nov. was het 45 jaar geleden, dat Neeltje Visser als dienstbode in betrekking kwam bij ds. G. Boer te Ermelo. Vreeselijk. Vreeslijk mooi en vreeslijk aardig Vreeslijk netjes, vreeslijk lief, Vreeslijk snoezig, vreeslijk vaardig, Vreesljjk opgewekt en vif, Vreeslijk vriendelijk en lieftallig, Vreesljjk gedistingeerd, Vreeslijk dankbaar en schroomvallig, Vreeslijk geestig en geleerd, Vreeslijk vroolijk en vrijgevig, Vreeslijk leuk en intressant, Vreeslijk hecht en vreeslijk stevig, Vreeslijk knus en amusant. Dagelgks te moeten hooren Menig lieve meisjesmond, Zóó de logica te versmooren, D&t is vreeslijk, en met grond I (Hbld.) Door den mist is de stoomboot „De Gunst", die van de Alkmaarsche najaarsmarkt terugkeerde, in de vaargeul nabij U tgeest vastgeloopen. Alle pogingen om des nachts los te kom.n, mislukten. Men moest er zich toe bepalen, door motorbootjes en vletten pas sagiers en goederen te ontladen, 's Morgens is het echter gelukt de boot los te krijgen. Smokkelarij. Aan de Duitsche grens bij Beek heeft dezer dagen een smokkelpartjj per auto plaats gehad, waartegen de kommiezen al heel weinig hebben kunnen uit richten. In verb izend snelle vaart snorde een auto het grens- kantoor voorbij, niet het minst acht slaande op het Halt-geschreeuw der grensbeambten. Vermoedelijk was de auto beladen met smokkelwaar en heeft men getracht door snel rjjden de kommiezen te verschalken wat der auto maar al te goed gelukt is. Zelfs het schieten der kommiezen op de banden der auto kon den auto-bestuurder niet tot stilstaan bewegen, die dan ook fijntjes den dans ontsprongen is. Zjjn onze inlichtingen juist, zegt de „Tel.a, dan zal in strijd met de mededeelingen van het „Nieuwsblad voor Nederland" wel degelijk een strafvervolging wor den ingesteld tegen dengene, die door middel van om- kooperrj eener telefoniste de redactie van dat blad van nieuws voorzag. Gebleken is namelijk, dat het bewijsmateriaal tegen beide verdachten veel meer omvat, dau door de bladen is gemeld en dat een deel daarvan ten laste van den berichtgever van het „Nieuwsblad" kan worden aan gevoerd. Voor de Haagsche Rechtbank werd gisteren negen maanden gevangenisstraf geëischt tegen een colporteur die op 31 Augustus getracht had zijn vrouw en een inwonenden kostganger door revolverschoten van het leven te berooven. De Haagsche Rechtbank veroordeelde een particulier detectieve, die gepoogd had een agent van politie te dier stede om te koopan om hem tijdig kennis te ge ven van invallen in speelhuizen en „sociëteiten" door de politie voorgenomen of voorbereid, tot 3 maanden gevangenisstraf. Ouderdom. Een 60-j arig schilder was gistermiddag bazig t- werken a n een perceel, staande Rozenstraat te Amsterdam, hg viel daarbij van het dak, en werd levenloos van de straat opgenomen. Gebrek aan drinkwater. De eerste tankwaggon drinkwater is te Harlingen gearriveerd en wordt mat den tankwagen aan de ingezetenen afgegeven. De nood is groot, zoodat de wzgen 'maar enkele straten ver kan komen of hij is reeds weer ledig. Ruim twee jaar geleden vertrok van Amsterdam naar Amerika een 27-jarige man met een van zijn oom geërfd bedrag van f 30.000. In den beginne

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1