STADSNIEUWS, BUITENLAND. Gevonden. Geheimzinnig. Poging tot diefstal. Een jeugdige driftkop. JDe drank. Een steiger Ingestort. Zwerversleven. Het Volksdagblad Uit Limmen. Ons nieuwe feuilleton. In beslag genomen. Inspectie. Een jubileum. De Hagespelers. Aanbesteding. Voetbal. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Badhuis „Het Witte Kruis." Nederl. Protestanten Bond, afd. Alkmaar. ontving lijn vader brieven, doch daarna vernam hij nieta 'meer. Een onderzoek door tusschenkomat van den Nederlandachen consul te New-York leidde tot niets. Ten slotte ging de vader zelf naar New-York en na vier dagen vergeefs zoeken liet hij op den hoek eener straat zijn schoenen poetsen. Toen hij den schoenpoetser betaalde, zagen de mannen elkander aan envader en zoon hadden elkander herkend. De jongeman had zijn vermogen verloren en als schoenpoetser moest hij in zijn onderhoud voorzien. De vader keerde verheugd met zijn wedergevonden zoon dezer dagen te Amsterdam terug. Uit Nizza wordt geseind, dat aldaar is aangehouden een 15-jarige knaap uit Holland wiens opsporing door de Nederlandsclie justitie was verzocht. Deze knaap moet de 16-jarige de V. zijn, die er den fiden October met 4200, toebehoorende aan zijn pa troon, de firma Kupscli en Abas te Amsterdam van door ging. Moord Men wil dat eenige Bosschenaren, die verleden week gezamenlijk de kermis te Nijmegen bezochten, daar met Nijmeegscbe kermishouders zouden hebben getwist en gevochten. Nu Zaterdag een der Bossche naren, de heer D., 2e-keurmeester op de vischmarkt te 's-Hertogenbosch, in het ziekenhuis op de Papenhulst aldaar is overleden, wordt verondersteld dat tusschen het gebeurde te Nijmegen en dit sterfgeval verband staat. De looper P. van de firma B. Co te Amsterdam haalde gistermorgen 1500 van de Twentsche Bank aldaar. In de Torensteeg moest hij een boodschap doen, waarbij hij tot de ontdekking kwam dat de 1500 spoorloos waren verdwenen. Hoe, is onbekend. Nader verneemt men nog dat de looper P. het ont vangen bedrag ad 1500 in de buitenzak van zijn jas had geborgen. Ter hoogte van de Gasthuismolen- steeg gekomen, wenselite hij zich nog te vergewissen of hij dit bedrag nog bij zich had, toen hij tot zijn ont steltenis bemerkte, dat hij deze som niet meer bij zich had. Een quitantie op een andere bankinstelling was eveneens verdwenen. Deze bank werd telephonisch van dc vermissing hiervan in kennis gesteld. Het bedrag van 1500 bestond uit 1 bankbiljet van 1000, 1 van 300 en een van 200. Serie en letters dezer biljetten zijn bekend, echter niet de nummers. Toen Zaterdagavond de heer Blom, die een zaak in goud- en zilverwerken en in naaimachines Kinker straat te Amsterdam heeft, uit was en het dienstmeis je met de kinderen alleen thuis was, werd in den naai machine-winkel door een verdacht uitziend individu gebeld en verzocht een naaimachine te mogen zien. Het meisje deed wijselijk niet open, waarna ongeveer na een half uurtje vier kerels aanbelden aan de goud en zilverzaak, bewerende, dat „ze iets te zeggen had den." Het meisje deed natuurlijk wederom niet open, doch toen geprobeerd werd de deur te forceeren telefoneer de zij de politie, die onmiddellijk verscheen. Inmiddels hadden de ongewenschte bezoekers, die blijkbaar geen goede bedoelingen hadden, het hazenpad gekozen. Te Nieuwpoort ontstond Zondagavond een hevige twist tusschen twee jongens, waarbij de 10-jarige J M. met een mes vreeselijk werd toegetakeld. Hij kreeg een snede over het achterhoofd van 10 cM. lang, en een over zijn voorhoofd niet minder erg. De dader is bekend. Te Rijssen heeft zich het treurige verschijnsel voor gedaan, dat tegen een ruim 13-jarig meisje door de politie procesverbaal is opgemaakt moeten worden we gens openbare dronkenschap. De instorting van een steiger voor de in aanbouw zijnde brandweerkazerne te Scheveningen wordt toege schreven aan te zware belasting op een gegeven oogen- blik, en op één punt, met werklieden, waardoor een strop losliet of brak en de plank, waarop de werklieden met dezen omlaag viel. Yan de zeven werklieden gin gen weder vijf, die meer geschrikt dan gedeerd waren, aan den arbeid; een, die een geringe kneuzing aan den aim heeft, ging nog niet aan den gang, terwijl een ander, die een beenkneuzing beliep, niet kon werken liet ongeval is goed afgeloopen, daar de steiger laag bij den grond was, ter hoogte n.l. van de eerste verdie ping, aan welke het metselwerk aanving. Op 10 October j.l. vond men op een zolder van het abattoir in Amsterdam in betreurenswaardigen toe stand, een zekeren Dorfmeijer, die een zwervend leven leidde. Hij had in geen 4 dagen gegeten en was zeer uitgeput. Men bracht hem naar het O. L. Vrouwen gasthuis, waar hij ter verpleging werd opgenomen. On danks de zorgvuldige behandeling, die hij daar onder vond, is de ongelukkige er niet meer bovenop geko men en gisteravond overleden. De Raad van Commissarissen van Het Volksdagblad zag zich zooals wij gisteren reeds meldden genood zaakt het besluit te nemen tot opheffing van dit anar chistisch orgaan. In een woord aan de lezers zegt de Redactie: „Slechts willen wij er even op wijzen, dat alle pogin gen om het- blad langer in stand te houden niet tot het gewenschte resultaat hebben mogen leiden. Dit valt te meer te betreuren, omdat juist in den laatsten tijd de behoefte aan een vooruitstrevend dagblad, onafhan kelijk van eenige politieke partij, ten zeerste gevoeld werd," Dank wordt gebracht aan den heer Van Hall, „die zonder eenig voorbehoud, gedurende 13 jaar steeds zijn beurs openstelde voor een blad, waarbij alleen arbeiders belang hadden. Zulke kapitalisten zijn zeker met een kaarsje te zoeken." Verslag van de vergadering van den raad der gemeente Limmen, gehouden den 3 November 1908 des voormiddags ten 9!/2 uu Voorzitter-secretaris de heer S. G. C. Baron vo Fridagh. Afwezig de he ir A. de Groot. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen door hem worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Da heer de Groot komt inmiddels ter vergadering, Ingekomen zgn a. -een reclame van v. Amersfoort in zake zijn aan slag in den Hoofdei^ken Omslag. Geiteld in handen der commissie van aanslag met opdracht voor de volgende vergadering advies te geven b. een schrijven van Gedeputeerde Staten vermei dsnde de benoeming van de heeren A. de Groot ec Jb. Kleef tot zetters voor de Directe Belastingen. c. een schrijven van Gedeputeerde Staten inhou dende de goedkeuring van de gemeente-rekening dienst 1907 met eenige kleine administratieve bemer- k'd^en schrijven van id., houdende goedkeuring van het'raadsbesluit in de leening aangegaan ten behoeve van straatverlichting:en school verbouwing. e Een schrijven van idem tot goedkeuring van het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente- ontvanger waaruit bleek dat toen conform de boeken in kas was f 1212.521/2. f. een schrijven van den heer Verheggen, benoemd onderwijzer, inhoudende het bericht, dat hij zgne be noeming tot onderwijzer aanneemt onder dankbetuiging. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving &an- gbg°^en schrijven van den Bond van Staatspansio- n.ering houdende verzoek om adhaesie te betuigen met het? door den Bond aan H. M. de Koningin ge zonden adres strekkende ter verkrijging eener wet, waarbij zonder premiebetaling ©0n Staatspensioen aan een ieder wordt toegekend. De Voorzitter doet in Vkort mededeelmg van den inhoud van dit adres en zegt dat Burgemeester en en Wethouders van oordeel zijn dat de Raad zich met met "politiek moet bemoeien derhalve adressen als het onderhavige, uitgaande van eene politieke partij, niet in behandeling moetf nemen en stelt voor het voor ken iisgeving aan te nemen. Zonder eenige bespreking"wordt in dien zin besloten. h. eene opgave van het hoofd der school van het aantal leerlingen dat de herhalingsschool bezoekt, wordt voor kennisgeving aangenomen. i. een verzoek van het bestuur der Katholieke Soci- ale Actie om bij de door haar'te geven lessen in boek houden een ezel en bord te mogen gebruiken, daar ook niet-katholieken"van" ditVonderwijs kunnen genie ten wordt zonder eenige bespreking dit verzoek toe- j. een verzoek van J. Krom, plaatsvervangend tele foonkantoor-houder om verhooging van zijn salaris tot f40 De Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders adviseeren gunstig hierop te beschikken onder aanha- ling van gegevens die de rechtvaardigheid billijken. Zonder bespreking^ wordt met algemeens stemmen be sloten dit verzoek in te willigen, ingaande 1 Januari 1909 eventueel kan nog worden besloten zoo zegt de Voorzitter, Krom eene gratificatie te geven voor reeds dit jaar bewezen diensten. k. een bericht van S. Kuijper dat hij bedankt voor de" betrekking van lantaarnopsteker. Wordt voor kenniss-eving aangenomen. Burgemeester, en Wethouders stellen voor Jb. bchol die'reeds een maand tot hun genoegen werkzaam is te benoemen tot lantaarnopsteker, na opening der stembriefjes blijkt dat Jb. Schol met algemeene stem men is benoemd. I. een schrijven van J. Verheggen, houdende ver zoek om voorloopig buiten de gemeente te mogen wonen daar hij te Limmen geen geschikte woning kan vinden. De Voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders voorstellen hem tot l Mei 1909 vrij te stellen van de verplichting om in de gemeente te wonen, daar zijne in het adres genoemde redenen gegrond zijn. Zonder eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het leer plan van liet lierhalingsonderwijs te wijzigen in ver band met het meerder aantal onderwijzers, zoodat het herkalingsonderwijs voor meisjes Zaterdagsmiddag* wordt gegeven. Zonder eenige bespreking wordt dit voorstel aange nomen. De voorzitter deelt mede dat de heer G. J. Meijer, Hoofd der School, tot nu toe steeds hoofd van bet her- halingsonderwijs is geweest, zonder daartoe benoemd te zijn, en dat burgemeester en wethouders derhalve voorstellen den heer Meijer te benoemen tot Hoofd van het Herhalingsonderwijs en hem daarvoor buiten zijn gewoon salaris een vergoeding te geven van 2.50 per maand. Dit voorstel wordt aangenomen zonder eenige be spreking. De voorzitter stelt aan de orde de benoeming van bet personeel voor bet herhalingsonderwijs voor de cursus 19081909. Na opening der briefjes dat het geheele personeel is benoemd met den heer Meijer als hoofd. De door burgemeester en wethouders den raad voor gestelde af- en overschrijvingen op verschillende pos ten der begrooting 1908, alsmede de betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven deze laatste voort gesproten uit de exploitatie der straatverlichting worden zonder eenige besprekingen goedgekeurd. De voorzitter doet voorlezing van een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin deze den raad voorstellen het salaris van den Gemeente-ontvanger te verhoogen met 50 en alzoo te brengen op 225, op grond dat het bedrag der begrooting en het bevolkingscijfer zulks rechtsvaardigen. De voorzitter zegt dat het salaris van den Gemeen teontvanger in Januari 1906 is verhoogd van 120 op 175, dat hij gaarne den ambtenaren wil geven wat der ambtenaren is, doch dat de Gemeentefinanciën een verhooging tot 225 niet gedoogen. Hij erkent de meerdere werkzaamheden van den ontvanger, vooral ook die welke zullen voortvloeien uit de nieuwe belas tingverordening betreffende de progressieve inkom stenbelasting en voorgenomen handhaving van de ver volging, en zou daarom voorstellen het salaris te bren gen op ƒ200, daar liij het onbillijk zou vinden dat een Gemeenteontvanger in een gemeente als Limmen meer tractement bad dan een ambtenaar ter seereta rie, wiens werk veel omvangrijker is. De beer Kleef doet nog eens opmerken dat de Gemeente-ontvanger pas in 1906 verhooging heeft gehad. De voorzitter zegt daarop dat ook andere ambtenaren, zooals bet Hoofd der School en de ambtenaar ter secretarie on langs verhooging hebben gekregen en stelt voor het salaris te verhoogen tot 200. Het voorstel van het college van burgemeester en wethouders is het salaris van 175 te handhaven. De heer de Jong stelt voor het op 225 te brengen. De heer Vis stelt voor tot op 200. Niemand vraagt daarover meer het woord, waarna de voorzitter het voorstel van Gedeputeerde Staten in stemming brengt dat met algemeene stemmen wordt verworpen. Het voorstel van den voorzitter om het salaris tot op 200 te verhoogen, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de hh. wethouders, Breedveld en de Groot. De voorzitter stelt voor evenals vorige jaren -be houdens machtiging van den directeur der Rijkspolitie aan de rijksveldwachters, die gedurende dekermi., en den Koninginnedag surveilleerden, een gratificatie toe te kennen van 1.50 per dag. Zonder eenige bespreking wordt dit voorstel aange nomen. De voorzitter doet daarna eenige mededeelingen, be treffende de nu afgeloopen verbouwing der openbar school in hoofdzaak inhoudende dat er wel toestem mi ng is verleend de school in gebruik te nemen, doch dat de arrondissements-schoolopziener en de Rijks bouwkundige nog niet die goedkeuring hebben ver leend, welke aanspraak doet maken op de uitkeering der rijkssubsidie. Burgemeester en wethouders zullen trachten, de zoo even genoemde autoriteiten zegden hunne medewer king toe, subsidie te verkrijgen tot het aanbrengen van dubbele ramen aan de Oostzijde van het schoollocaal. Na den gebruikelijken rondvraag, waarbij niemand het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. Morgen wordt ean aanvang gemaakt met een nieuw feuilleton. Na de door velen gewilde licht-humoris- tische novellen, hebben wij thans weer eens een span- nenden roman genomen. Het nieuwe feuilleton heet „De Roode Pimpernel" en het is de geautoriseerde vertaling uit het Engelsch en wel naar het 217de duizendtal. De groote oplage in Engeland in korten tijd, bewijst wel het best, hoe het daar in den smaak gevallen is. Verhaald wordt een boeiende episode uit de Fransche revolutie, hoe aristocratischs families het schavot wis ten te ontkomendoor naar Engeland te vluchten hoe listig die vlucht soms geschiedde en hoe de Franschen alles deden om degenen, die bij de vlucht behulpzaam waren in handen te krijgen. „De roode pimpernel" is het bloempje, dat de Engelsche helpers der Fransche aristocraten zich tot symbool hadden gekozen en waaraan de Fransche ..burg-ars" steeds, en dikwijls op het meest onverwachte oogenblik werden herinnerd. Meer zullen we er maar niet van zeggen, omdat wij daardoor het genot, dat dit feuilleton onzen lezers ongetwijfeld zal geven, zouden kunnen bederven.'Even wel willen we nog [even opmerken, dat het begin, waarin het exposé wordt gegeven, het zwakste ge deelte is, zoodat men hierna den verderen roman niet moet beoordeelen. club niet bestand, de halfs verdienen een pluimpje, want zij waren het, die de voorhoede van Achilles heel was last aandeden. Ook de baks en doelverdediger waren goed. Door dus voltallig op te komen heeft Alcmaria Vic- trix in de wedstrijden van Achilles en U. S. C. (ver leden Zondag) getoond dat ze ook wat kan en dat ze ker voornemens is het geschrijf van afkeuring in andere bladen over de verloren wedstrijden te logen straffen. Door de politie is een koe iu beslag genomen die op de najaarsmarkt tweemaal verkocht was. De generaal-majoor W. Cool, inspecteur van het militair onderwijs zal Vrijdag a.s. de Cadettenschool inspecteeren. Gisteravond heerschte er een feestelijke stemming in het zaaltje van „de Nieuwe Doelen", waar het teekengenootschap „Kunst zij ons doel" Maandag s avonds hare gewone teekenavonden houdt. Daar was een jubileum te vieren. De heer F. Wigman heeft 30 jaren lang getrouw als werkend lid die teekenavonden bezocht en de laatste 20 jaren de functie van penningmeester waargenomen. Het bestuur meende dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan voor den jubilaris, zoodat hem gisteravond namens het teekengenootschap „Kunst zij ons doel", bij monde van den voorzitter, den heer J. Cock, een eikenhouten bureau-stoel werd aangeboden. De heer Wigman, geheel onvoorbereid op dit fraaie geschenk, was zeer verrast en sprak eenige woorden van hartelijken dank. Mogen we er nog even aan herinneren, dat het artistieke gezelschap, onder leiding van den heer Ed. Verkade, morgenavond een volle Harmonie-zaal ten volle verdient? Door de genie te Amsterdam is heden aanbesteed het aanbrengen van bliksemafleiders op artilleriege bouwen aan de Hembrug. Laa sto inschrijving was van J. van" Ree te Alkmaa voor f 1280. Begrooting f 1450.- A. V. Ill - V. Z. V. V. II. De 3 elftallen van Alcmaria Victrix zijn Zondag in liet strijdperk geweest, en.niet zonder succes. La ten wij eerst het derde nemen. Dit trok naar Zaan dam, tegen V. Z. V. V. II en kwam met eene overwin ning van 41 thuis. Lang niet voltallig en dan op vreemd terrein winnen, is wel een pluimpje waard A V. II - Spsrt I. Nu het tweede elftal. Voor liet eerst voltallig ston den zij daar en wachtten op het beginsignaal, met het vaste voornemen het eerste elftal van verleden week tegen U. S. C. na te doen. Sport 1 uit Zaandam was de tegenstander en een stevige. Alkmaar's voorhoede, in 't begin te zelfstandig, wat bang voor de groote te genstanders, kreeg langzamerhand meer 't idee van 't samenspel, de halfs zetten beter op en na een goed schot van den rechtsbinnen hadden de Alkmaarders de leiding. liet „nog lang niet gewonnen" brachten de Zaan dammers in praktijk en de backs en halfs hadden het zwaar te verantwoorden, 't Spël verplaatste zich nog al, van voor naar achter, meestal op Alcmaria's ge deelte. Even voor de rust maakte Sport gelijk. (Stand 11.) Er kwam meer publiek en de tegenstanders van Alc- mnrial stonden ook langs 't lijntje, en bij den weder aa*vang scheen dat wat invloed op het tweede te heb ben. Beter werd er gespeeld, voordurend was 't„Sport" doel in gevaar en de Alkmaarders kregen weer de lei ding, (2—1), en behielden deze. Niet minder dan doelpunten behaalden zij nog, zoodat Alcmaria Vic trix II won met 81. A. V. I Achilles I. Na Alcmaria Victrix I tegen Achilles I uit Rotter dam, voor den Beker. Veel, zeer veel publiek zelfs, was aanwezig, en toen dan ook de heer Kappenburg het aanvangssignaal gaf (Achilles had den uittrap) werd deze wedstrijd met spanning gevolgd, 't Was ook mooi, fair spel van beide kanten, echt 2de klasse spel. De Alkmaarders, met liun sterkste samenstelling in 't veld gekomen, gaven Acliilles (verleden jaar den kampioen der Westelijke 2de klasse) heel wat te doen Voor Alcmaria Victrix zijn de 25ste October en de dag van gister mooie dagen geweest. Nu waren de Rotterdammers, dan weer de Alkmaar ders de sterkeren. Alcmaria had vaak pech, dikwijls schoten de voorwaartsen, maar Achilles' doel en doel verdediger scheen onkwetsbaareven te hoog, tegen de lat, of de keeper weerde ze. Achilles linkerzijde brak door, tot voor Alkmaar's doel, terug ging de bal, de center-voor van Rotterdam schoot, de back stopte, hield de bal met de beenen even vast, werd aangeval len, even eene schermutseling voor 't Alcmaria-doel do bal gleed langzaam in de goal. Acliilles had dus de leiding. Alcmaria trachtte terug te halen, brak dikwijls door, centerde van rechts naar links, prachtig zelfs, maar daar stond een back, een echte. Weer werd de bal opgebracht tot vlak voor 't Rot- terdamsch doel, nu was de kans groot, de doelverdedi ger viel, het „och" van 't publiek was terecht, de kans was verkeken. De rust ging spoedig' in (10 voor Achilles) en ook na de rust bleek Achilles de sterkste. Nog driemaal wist zij te doelpunten, zoodat bij 't einde de Rotter dammers met 4—0 wonnen. Alcmaria Victrix heeft met zijn nieuwe opstelling eer gehad. De voorwaartsen waren uitmuntend, de linksbuiten was beslist te klein, tegen een 2de klasse- Uitspraken van heden. H. O. S., Alkmaar (gedetineerd), verduistering, 4 maanden gevangenisstraf. O. B., Hoorn, wederrechtelijk binnendringen, 1 mnd. gevangenisstraf. J. W,. Heer-Hugowaard, wederspannigheid, J 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. L. en F. E., Alkmaar, wederspannigheid, ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis. P. B., Enkhuizen, strooperij met beh. v. e. vaartuig, 6 boete of 3 dagen hechtenis. N. V., Anna-Paulowna, mishandeling, 5 boete of 2 dagen hechtenis. In de week van 26 tot 31 Oct. zijn in het Badhuis van het „Witte Kruis" genomen58 kuipbaden78 regenbaden le klas, 130 regenbaden 2e klas, tezamen 266 baden. Men schrijft ons 't Is een verblijdend verschijnsel dat telken jare de kerkgebouwen der Remonstr., Doopsgez. en Luth. gemeenten veel te klein blijken te wezen om een goede plaats te verzekeren aan de zeer groote schare, welke opgaat om getuige te zijn van de herdenking der „Hervorming". Zóó was het wederom Zondagavond j.l. Geen plaatsje bleef onbezet in het Remonstr. kerkgebouwvoor velen moest er eene gezocht worden. 't Was een waardige feestviering. De Ev. Luth. predikant P. van der Veen van Am sterdam boeide allen van het begin tot het eind door zijn eenvoudig, maar tevens diep j ernstig en kloek woord. Diepe overtuiging, innige vroomheid spraken er uit. Moge zijn prediking weer vele vrijzinnig-godsdiensti- gen met nieuwe geestdrift voor de heilige zaak hebben vervuld, opdat van allen wederom meer warmte, meer belangstelling uitgaan- Wij danken den man, die ons door zijn woord heeft gesticht en die krachtig op onze grootsche roeping ons wees, gelijk zeker allen evenzeer het'zangkoor en zijn directeur in stilte hulde hebben gebracht voor wat ook zij deden ter verheffing van ons samenzijn. Van zulke samenkomsten moet een groote zegen uitgaan. Over bet Keizer-interview zouden er nog een reeks scherpe oordeelvellingen van couranten te vermelden zijn. Wij moeten evenwel volstaan met een ironisch artikel van Lantier in de Eigaro hier weer te geven: „Hetgeen men vooral bewonderen moet, dat is ae buitengewone ontmoeting van een zoo aan zijn inval len toegevend souverein, van een „Engelschen vnend, die zoo slecht den Engelschen geest kent en van een kanselier die zoozeer zijn vacantie verdedigt, dat hij zelfs niet de correspondentie van zijn meester leest I Fin de medewerkers, ministers, kamerheeren, adjudan- ten of secretarissen, die deze drie personages van de komedie omringen, hebben zulk een eerbied, dat zij (le gewoonte verliezen te begrijpen en den moed om te waarschuwen. De-ze zaken vallen niet voor in een land der lanta- sie, zooals Fransche schrijvers uitdenken voor hunne satiren, maar aan het hof van een machtigen staat, onder de leiders van een groot volk, waar de „ernst in eere is en waar onze „lichtzinnigheid" een voor werp van verachting' is. Ik wacht met nieuwsgierigheid op de beschouwin gen van de Duitsche pers. Onder andere „bijzonderhe den" van ons ras ik durf niet meer zeggen „gebrp- ken" of „goede hoedanigheden" noemt men het ge voel voor de juiste maat. Het zou wreed zijn aan te dringen en bij deze gelegenheid de Duitschers met het eerst te doen lostrekken. Maar als men de keizerlijke woorden nagaat, vraagr- men zich af of wij niet dikwijls zeer onrechtvaardig geweest zijn ten opzichte van hen die Duits chianti lei- den. Wij zijn boos geweest over hun weinig vriendelij ke handelwijzen; wij konden niet vermoeden dat zij zich dan verbeeldden ons plezier te doen. Ze rekenden op onze dankbaarheid wanneer zij ons het meest kwet sten. Wij hebben, blijkbaar, onrecht gehad, hen met te bedanken. Hebben zij niet gemeend dat zq ditmaal Engeland zeer aangenaam zouden aandoen door openbaar te ma ken dat de groote meerderheid der Duitschers de En gelschen verfoeit en dat het Engelsche leger nooit de zaken tot een goed einde gebracht zou hebben indien de Duitsche generale staf niet als een aalmoes een veldtochtplan om de Boeren te overwinnen, aan de hand gedaan had? Hebben zij niet gemeend dat zij een onbegrensd ver trouwen in de oprechtheid van hun politiek zouden in boezemen, toen zij toonden dat men met Duitschland geen gesprek aanbinden kon zelfs geen uitgelokt gesprek zonder zich meteen bloot te stellen aan een onbescheidenheid uit eigenbelang? Bij dit alles is hun goede trouw niet te betwisten, want anders zouden zij niet zoo onschuldig weg beken nen. Wij trachten dikwijls hen te doordringen, lien te zien zooals zij zijn. Welnu, daar zijn ze, door zich zelf geschetst. Laten wij, voor de toekomst onthouden dat dezelfde woorden te Berlijn nog niet hetzelfde beteekenen als te Londen en te Parijs. Ik zeg „nog niet," want de droeve verbazing die de Duitsche openbare meening beroert sedert het artikel van de Daily Telegraph toont aan dat een ontzaglijke vooruitgang plaats heeft en dat het Duitsche volk liet benauwd begint te krij gen in de oude middeleeuwsche wapenrusting die bij haar de plaats van regeering inneemt. Onze Richelieu die, in zijn tijd, even machtig was als de heer von Bülow, had genie, en hij had zich tot leefregel gegeven neergeschreven op zijn aan toeken- boeken met zorg alle brieven te lezen, teneinde er onmiddellijk en met juistheid op te antwoorden. Zon der den Duitsehen kanselier te willen kwetsen door de ze vergelijking, moet men althans constateeren dat hij zijn correspondentie ietwat verwaarloost." In het Lagerhuis heeft de heer William Redmond den minister van oorlog Haldane de vraag gesteld of het veldtochtsplan ter btëindigeng van den Boeren oorlog, dat Lord Roberts feitelijk had gevolgd, ont vangen was van den Duitsehen Keizer en of de minis ter, indien dit zoo was, het document zou willen bekend maken. De minister antwoordde, dat do archieven van het ministerie van oorlog zulk een document niet bevat ten en dat men zich evenmin herinnert, dat het in het bezit is gekomen van iemand, die in betrekking

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2