■MS»'*' S T A D S N I E u W S» BUITENLAND. De nieuwe mallbooten der „Zeeland." De tentoonstelling te Brussel. Uit Schagen. Uit Harenkarspel. Uit Heer-Hugowaard. Kunst- en bijbelsche kennis. Gebrek aan drinkwater. Een getrouwe. De ontslagen gemeente-ambtenaren. Een grafredenaarster. f 200 uitgeloofd. Diefstal. Verdronken visch. Vaktermen. Wreed. Gearresteerd. De toestand te Goirle. f?fl§ Een mooie gift. Een zonderling. Koninklijke Militaire Academie. Spoorwegen in Noordhoiland. Lichtbeelden. Hollands' Noorderkwartier. Abattoir. Lüsiüfc Berichten vrouw van Klaas Kempt, Kees Bakker met beklaagde van der K. aankomen. Beiden waren dronken. Om van dit ongewenscht verzoek verschoond te blijven, deed zij haar deur op slot. Ze liepen eerst om 't huis heen, rammelden daarna aan de kruk en schopten eindelijk tegen de deur. Vervolgens schoven ze het raam op, vernielden Jikke's bloempotten en ten slotte gooiden ze de ruit in. Uetuige Klaas Silver, landman te Hoogwoud, was dien dag op z'n akker werkzaam en zag de heele boel van uit de verte aan. Ook Jan Dekker, eveneens op dien akker werkzaam, was getuige van het voorval. De officier van justitie eischte tegen beklaagde 2 weken gevangenisstraf. Diefstal van eenden. Op den 23sten September werd door Jan E„ arbei der te Hoogkarspel, een oude witte eend met 8 jongen gestolen. Het was niet de eerste maal dat Jan voor een dergelijk vergrijp terecht stond. Den 13en Novem her 1906 werd hij ook wegens eendendiefstal veroor deeld, n. 1. tot 8 maanden gevangenisstraf. Zeven getuigen waren in deze zaak gedagvaard. De eenden waren eigendom van Simon Schilder, die be weert, dat de oude eend gemerkt was deze had een H. op z'n snavel de jongen evenwel niet. De oude eend vond hij een paar dagen later dood terug. Be klaagde bekent de jonge eenden te hebben wegge haald, „ze waren van main," zegt hij. Hij ontkent dc oude gezien te hebben. Uit de overige getuigenverklaringen blijkt, dat al de getuigen de eendjes als die van Schilder herkennen. Desniettegenstaande houdt E. vol, dat ze zijn eigen dom zijn. De officier van justitie hecht evenwel meer geloof aan de verklaringen van de verschillende getui gen en eischt beklaagdes veroordeeling wegens dief stal bij herhaling ook vóór dien eendendiefstal in 1906 was hij al meermalen veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Mishandeling. De volgende beklaagden waren er vier in getal, n. 1. Jan B., Machiel B., arbeiders te Sint Maarten, Oorne- lis K. en Jan L., arbeiders te Harenkarspel. Zij waren roet elkaar naar de kermis te Tuitjehom geweest en hadden in den nacht van 20 op 21 September Petrus Molenaar aangegrepen, getrapt en geslagen. Getuige Molenaar verklaart, dat de vier kermishou ders met elkaar ruzie kregen en toen hij iets tegen hen zei, zij op hem afkwamen om hem af te ranselen. Vermoedelijk is de oorzaak, dat Molenaar eens in een rechtzaak getuigenis heeft afgelegd, die niet naar den zin van beklaagden was. Volgens beklaagden had Molenaar aanleiding gegeven tot ruzie, maar deze ontkent dit beslist. Getuigen Jan Hannes, artillerist te Utrecht en Gerrit Jongejan, arbeider te Harenkar- spel, hadden den twist gezien en zeggen, dat de be klaagden geen reden hadden om Molenaar zoo te mis handelen. Getuige Johannes Jacobus van der Meijden, veld wachter, die gewaarschuwd werd, heeft gezien, dat Molenaar bloedde. De officier van justitie eischt te gen ieder der beklaagden een gevangenisstraf van 3 weken. W ederspannigheid. Pieter Th. te Texel werd met de landbouwfeesten den llcn September 's avonds te kwart over tien we gens dronkenschap gearresteerd door den rijksveld wachter Jan Tesebeld. Met hevig verzet ging deze arrestatie gepaard. Wegens wederspannigheid werd tegen beklaagde een gevangenisstraf van 2 weken ge- ëischt. Ingetrokken. Hendrik van den B. te Hoorn was den 18en April dronken geweest en deswege voor het kantongerecht den 5en Juni veroordeeld tot een hechtenis van 3 we ken en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar. Den 18en September heeft 't kan tongerecht 't vonnis in eerste instantie vernietigd en opnieuw recht gedaan. Beklaagde kwam heden in hooger beroep en de of ficier verklaarde den Kantonrechter niet ontvan kelijk in zijn eisch. Op grond daarvan werd ook de volgende dagvaar ding tegen v. d. B. ingetrokken. V ernieling. De laatste beklaagde, Klaas K. te Hensbroek, had een bordje vernield waarop de woorden „Verboden toegang" stonden. Klaas Commandeur, landbouwer te Spanbroek had door zijn werkman dat bordje op zijn land laten aanbrengen. Den volgenden morgen evenwel werd de helft van 't bordje in de sloot gevon den. Getuige Jacob Commandeur, landbouwer te Hensbroek verklaart 't bordje den vorigen dag in goe den staat te hebben gezien. Kees Appelman getuigt 't bordje op last van Klaas Commandeur te hebben aangebracht, Wegens vernieling eischt de officier van justitie 5 boete subsidiair 3 dagen hechtenis. QBMBNQD NIEUWS. Verkiezing Eerste Kamer. In de n»j aars-zitting der Provinciale Staten van Gelderland zal aan de orde komende verkiezing van een lid der Esrste Kamer, ter voorziening in de vacature ontstaan door de benoeming van mr. P. C. 't Hooft, tot president van het gerechtshof te Arnhem. Hoewel op 1 November de termijn verstreken was, waarop de aanbiedingen konden worden ingezonden voor het bouwen van de drie nieuwe mailbooten, is nog geen beslissing genomen waar de booten gebouwd zullen worden, De afdeeling Deventer der Maatschappij van Nij verheid besloot op voorstel van bet bestuur een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, naar aanleiding der weigering van de subsidie van f 400,000 voor de Internationale tentoonstelling in 1910 te Brussel te houden. Gezegd wordt dat de weigering niet in het belang is voor de nijverheid en industrie en in den lande bp de belanghebbenden een zeer verkeerden indruk heeft gegeven. Den 3den vergaderde alhier de voltallige raad der gemeente. Meegedeeld werd de herbenoeming van de heeren P. Buis en P. Meurs tot zetters, dat het herhalingsonder- wijs met 10 jongens en 1 meisje is aangevangen, dat sinds November de openbare lagere school weer kwart voor negen begint en om 3 uur eindigt en dat er eene dankbetuiging van mej. Attema was ingekomen voor de haar bewezen attentie bij haar 25-jarig jubileum als onderwijzeres in de handwerken. Op het verzoek van de heeren A. Visser, J. Go vers, J. Keet en J. Kogge veen om een uitgang te mogen hebben aan de Nieuwe Laagzijde werd goedgunstig beschikt. Het voorstel tot verhuring van een stukje grond aan de Hoep werd aangenomen^ de boomen langs de Gedempte Laansloot zullen gerooid worden en als dit gewenscht mocht blijken een volgend jaar door anderen vervangen.De gemeente-begrooting werd vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 66305.07°. De hoofde lijke omslag zal worden verhoogd met een bedrag van 2651.68 en voor 1909 bedragen 10619.26. De kaas markt zal van 11 Nov. tot den 2den Woensdag in April 1909 worden gestaakt. De gasfabriekbegrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een be drag van 26608.50 met een winstsaldo van 454.50. De volgende belangrijke verordeningen werden in de gemeente-begrooting gebracht; het salaris van de 2 gemeentereinigers werd verhoogd van 71/2 tot 9 per week, aan de Harmoniekapel werd 50 verhooging van subsidie verleend, het salaris van den gasdirecteur werd van 900 op 1200 gebracht, de post eereblijken voor schoolkinderen werd met 100 verhoogd, de sub sidie voor de bouwvereeniging met 25, in beginsel werd besloten de openbare school van centrale verwar ming te voorzien. Nog werd de post voor bestrating verlaagd en de salarissen van de ambtenaren ter secre tarie en van den doodgraver niet verhoogd. De laatste had 25 verhooging aangevraagd. Voor den cursus in handwerken van mej. Attema, die in November zou beginnen, hebben zich slechts 6 leerlingen aangegeven. Maatregelen worden beraamd om dit getal te verhoogen, opdat de cursus toch zal kunnen doorgaan. Uit Koedijk. Gistermiddag had alhier een ongeluk plaats, dat be trekkelijk nogal goed is afgeloopen. Terwijl de knecht van den heer B., meelmolenaar alhier, bezig was met het lossen van zakken bij hakker Buisman, had hij zijn paard vastgebonden aan het hek van het huis van Buisman. Of het paard ergens voor schrok weet de knecht niet, doch plotseling ging het er van door, het erf van Buisman op. Het dier raakte vervolgens in de steeg, welke naar achteren nauwer wordt, beklemd. Door den schok brak de haak van de spoorstok, waar door het paard vrij kwam en verder holde. Eindelijk werd het door den knecht gegrepen. De wagen en de hekken hadden schade beloopen. Den 2en dezer vergaderde het Bestuur van het On derling Veefonds alhier, voor het opmaken der rekening over de afgeloopen drie maanden. In dat tijdvak waren verzekerd 1031 runderen. De schade voor twee ge storven dieren bedroeg f 154.65, zoodat de omslag moest worden vastgesteld op 15 cent per rund. Uit Winkel. Het departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal op Maandag 9 Nov. a.s. haar eerste bijeenkomst houden voor leden en geïntrodu- ceerden, in de kolfbaan van den heer A. Wit, waarin als spreker zal optreden, de heer Edmond Visser uit Amsterdam. Wegens uitbreiding der bestellingen van de posterij is een vierde postbode aangesteld, waarvoor is benoemd de heer J. Boekestein alhier. Uit St. Pancras. Na aanvulling van het Bestuur, van het Nederlandsch- Landhuishoudkundig congres, bestaat dit nu uit de heeren K. Breebaart Jz. te Winkel, G. Baron de Graccy te Vuchtle secretaris-penningmeester, Dr. R. R. de Bruin, Hoorn, 2de secretaris-penningmeester, mr. A. Ferf te 's-Gravenhage, mr. E. B. Bavink ten Cate te Almelo, C. V. Kneppelhout' van Sterkenburg te Driebergen, K. de Jong Mz., G. Wonder, dr. K' H. M. van der Zande te Hoorn en A. Nobel te St. Pancras. Dit nu voltallige college zal hare eerste bestuursver gadering houden op Zaterdag 7 November in het hotel „de Doele". Gelezen in meer dan één van onze groote bladen: „De plateelbakkerij „De Distel" heeft op de te Faen- za gehouden tentoonstelling ter gelegenheid van het 3e eeuwfeest van de geboorte van den evangelist Tor- ricelli, de gouden medaille mogen verwerven." De jubilaris heetEvangelista Torricelli. Kunst- en bijbelsche geschiedenis beide onvol doende. (Hbld.) Iets wat zelden in Haarlemmermeer en omstreken in dezen tijd voorkomt, is het totale gebrek aan goed drinkwater. Door den uitersten nood gedreven, maakt men thans gebruik van wel- of vaartwater. Dit laatste wordt echter door hetgeen er ingeworpen wordt, zoo verontreinigd, dat het voor drinkwater ongeschikt is. Gisteren was Hendrika Erwich vijftig jaren in dienst bij de familie Berlijn, Stationsweg te 's-Graven- hage. Als meisje van 18 jaar was zij bij de reeds over leden ouders der dames Berlijn in dienst getreden. Een groot aantal bloemstukken werd haar toegezon den, meerendeels vergezeld van geschenken, terwijl de kinderen van den zoon des huizes haar een allerlief- sten ochtendgroet in zang- en muziekvorm brachten. Tot groote verrassing en ontroering van de jubila- resse, zond Z. II. de Paus haar op dezen dag Zijn ze gen. De ex-ambtenaar Gulden te Amsterdam zal zich met een adres tot den raad aldaar wenden, waarin hij verzoekt in de gelegenheid gesteld te worden door te betalen voor de weduwen- en weezenverzekering. Vol gens het reglement dier verzekering kunnen eervol ontslagen ambtenaren, die langer dan 10 jaar in dienst der gemeente zijn, hiertoe het recht verkrijgen, en naar men weet, is de heer Gulden 12*/2 jaar in dienst der gemeente geweest, laatstelijk als inspecteur le klasse van de telepkoon. De heer Gulden beroept zich bovendien op de uitlating van den wethouder, die de vorige week, bij de algemeene beschouwingen over de begrooting. verklaarde, dat er niets oneervols in het ontslag' zonder meer gelegen is. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de 84-jarige wed. DonselaarVan Hilten op de lied. Herv. Begraafplaats te Bennebroek, werd door de schoondochter van de overledene bij de groeve een rede gehouden, die op de aanwezigen een diepen in druk maakte. (H. D.) Een vondst. In een terp bjj Midlum is eeu ger&amte gevonden ter diepte van ongeveer 2 mefcer. Toen het aan de lucht was blootgesteld, werd het zoo broos, dat men het weer moest begraven. Ter zelfder plaats is, op een. diepte van 4 meter een vaartuig ontbloot, dat vermoedelijk van zeer ouden datum is. Oudheidkenners zullen hier wel een nader onderzoek instellen. Door de firma Bensdorp öo. wordt 200 uitge loofd voor dengene die aanwijzijng kan geven omtrent het vermiste geld. Zooals men weet vermiste gisteren een looper der firma 1500, n gdat hij ze pas aan een Bankinstelling ontvangen had. Door de marechaussee te Oldenzaal zijn drie knapen, onderscheidenlijk 14, 16 en 18 jaar, aangehouden. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan inbraak met dief stal van tal van voorwerpen uit een thans onbewoond buitengoed te De Lutte van de familie Van Wulfften Palthe te Almelo. De suikerfabriek te Hoogkerk heeft het kanaal ver ontreinigd en duizenden visschen zijn omgekomen. De „Ptov. Gron. Crt." toont zich verontwaardigd en wil dat de regeering eindelijk zal ingrijpen. Dan schrijft het „Zeker weder als 't kalf in casu de visch verdron ken is." Thuiskomend van een diner jjhet volgende gesprek tusschen den dagbladredacteur en zijn vrouw. Z'n vrouw „Je moest toch probeeren wat minder afgetrokken te zijn wanneer je uit dineeren gaat Hij„Hoe zoo Zij„Toen de gastvrouw je vroeg of ze je nog eens van de pudding mocht bedienen, heb je geant woord, dat je de opneming beslist moest weigeren, omdat je geen plaatsruimte meer hid." Een 81-jarige blinde vrouw, die bij een harer kinde ren te Ambt Almelo woonde, maar door deze naar fa milie te Nordhorn getransporteerd was, werd gisteren door die familie weer teruggebracht. Zij werd daar evenwel niet meer geduld en men trachtte haar de ge meente of een der armbesturen op den hals te schui ven, wat evenwel mislukte. Vervolgens ging men naar een café, waar zij werd achtergelaten en door den kastelein op straat gezet. Nadat een medelijdende vrouw het arme raensch in huis genomen had, werd zij voor rekening van een par ticulier in een slaapstee opgenomen. Te 's-Gravenhage is de tandarts II. H. gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan strafbare hande lingen tegenover een patiënte, die onder narcose was. Gisteren hebben drie der werkloozen, twee uit Goirle en één uit Tilburg, den arbeid bij de firma Puyenbroek te Goirle hervat. Men beschouwt dit als een teeken, dat de oplossing van het geschil nabij is. Van een onbekende is bij het bestuur van het Von delpark te Amsterdam een gift ingekomen van 3000. Aan de T ij d schrijft men uit Rome In Rome's straten trekt tegenwoordig algemeen de aandacht onze landgenoot, de heer M. Salomonson, naar ik meen, behoorende tot de familie der bekende industrieelen te Almelo. Hij draagt, als de Nazare- ners, lang en golvend haar en een zwaren baard. Zijn kleeding is zeer oorspronkelijkeen tot op den grond neerhangende zwarte mantel, waarover een blauwe tu nica, en roode sandalen. De onvermoeide wandelaar steunt altoos op een soort herdersstaf. Zwijgend trekt deze wandelende Jood door de straten der Eeuwige Stad, door iedereen met verwondering nagestaard. De heer Salomonson treedt namelijk op als profeet van een nieuwen godsdienst, waardoor het menschdom moet terugkeeren tot den oerstaat der natuur, dus zich van al wat overtollig is in voeding, kleeding en woning geheel onthouden. Dan eerst zal het mensch dom weer gelukkig kunnen worden! Menige stad van Italië bezocht hij reeds, zonder eenig resultaat. Op 24 en 25 November a. s. zal het 80-jarig bestaan van de Koninklijke militaire academie te Breda door een huishoudelijk feest gevierd worden. Op 24 November zal door de Cadetten des avonds oen uitvoering worden gegeven in de zalen van Con cordia, gevolgd door een bal met souper, op beide da gen zullen des middags sportfeesten worden gehouden op do terreinen der Academie, terwijl op 25 November do Officieren en Burgerambtenaren zieli aan een ge- meenschappelijken maaltijd in het hotel Flora zullen voreenigen. De aanhouding te Nizza. Gisteren maakten we melding van de aanhouding van den 16-jarigen loopjongen De V. te Nizza, die in dienst bij de firma Kupsch Ab&s, aan de Da Costa- kade te Amsterdam, belast werd met inwisseling van een bedrag van f 4200 en zich met een deel daarvan verwijderde. Men herinnert zich, dat twee bankbil jetten van f 1000 gevonden werden bij een liedjes zanger in de Foeliedwarsstrsat, bij wien De V. ook een stel kleeren achterliet. Deze liedjeszanger is thans aangehouden in verband met een huiszoeking door de politie bij do ouders van den jongen gedaan. De raad te Noord-Scharwoude heeft zich uitgespro ken, dat het voor die gemeente en voor heel het Noor delijk deel van het Geestmer-Ambacht met zijn uitge breide groentencultuur van het grootste belang is, dat een spoorlijn wordt aangelegd van het dorp naar het station Noord-Scharwoude van de H. IJ. S. M. Uit den raad werd een commissie benoemd, die op zich nam, te trachten, de lijn tot stand te brengen, desnoods van gemeentewege. Thans heeft de gemeenteraad met algemeene stemmen gesloten 30 toe te staan in het garantiefonds voor de opbrengst dier lijn. De com missie zal thans het verzoek tot andere gemeenten en polders richten, om eveneens een bepaald procent in de opbrengst te garandeeren. De kosten zijn op 160.000 geraamd. Morgenavond zal in „Waakt en Bidt" een lichtbeel- densamenkomst worden gehouden met acetyleenlieht, welke geleid zal worden door den heer F. Alarm, 's Middags zal er ook een kindervoorstelling gegeven worden, die om half. zes begint. Alle winst komt ten bate van rle bijbelverspreiding. Evangelische Unie. In de den 3en November gehouden vergadering van de Evangelische Unie zijn tot candidaten gesteld voor notabelen der Ned. Herv. Kerk waarvan de verkie zing zal plaats hebben op Maandag 9 Nov. a.s., de heeren F. Schutz, aftredend, en in de vacature van den heer C. A. Roos, die bedankt heeft, de heer P. N. L&guit. De vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier gevestigd te Alkmaar, houdt haar najaarsvergadering Woensdag 18 Novem ber a. s., des morgens 10V2 uur, in café Suisse te Zaandam. Verschillende rapporten, omtrent de bevordering van goed melken, landbouwboekhouden, beproeving rechtstroobind en dorsohmachine, bereiding van vol vette kaas en andere onderwerpen betreffende Land bouw en veeteelt zullen worden uitgebracht. In de plaats van den heer A. D. Groneman, die zijne benoeming tot lid van het Bestuur niet aannam, zal een ander moeten worden benoemd. Verder zullen worden besproken de voorstellen van het Bestuur aangaande den cursus in hoefbeslag te Schagen en een adres in zake het rapport melkvoorzie- ning te zenden aan Provinciale Staten en die van de heeren O. Wijdenes Gbz. en V. Kaij, resp. behandelen de de verhooging van opcenten op de grondbelasting ten behoeve der gemeenten en de beproeving volgens een viertal bepaalde systemen Edammer kaas te ma ken op de Proefzuivelboerderij te Hoorn. Ten slotte zullen nog besproken worden de belangen waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbeveelt. In de maand Oct. had het volgende aantal slach tingen plaats51 paarden, 1 os, 79 koeien, 3 pinken, 28 vette kalveren, 16 graskalveren, 142 nuchtere kal veren, 45 schapen, 2 bokken, 1 geit en 338 varkens totaal 706 stuks. Uit nood werden geslacht 1 nuchter kalf, 2 schapen totaal 3 stuks. Ingevoerd werd4040 K.G. paardenvleesch, 460 K.G. rundvleesch, 1791/2 K.G. vetkalfsvleesch en K.G. varkensvleesch, totaal 46791/2 Kilogram en 1939 K.G. rundvet, 4391/2 K.G. schapenvet en 76 K.G. var kensvet, totaal 24541/2 K.G. Afgekeurd werden1 varken, 1 schaap, 1 nuchter kalf en 1 ongeb. kalf, totaal 4 stuks. van koeien54 longhelften, 8 levers, 3 milten, 2 baarmoeders en 27 K.G. vet. van paarden60 longhelften, 1 baarmoeder, 2 levers, van varkens 389 longhelften, 27 levers, 25 darmen, 16 buikspeekselklieren, 5 nieren, 3 m Iten, 4 baar moeders 1 hart, 3 pooten en 67 K.G. vet. van schapen36 longhelften, 2 levers, 5 K.G. vet. van nuchtere kalveren: 2 longhelften, van geiten1 lever. Tot president van de Vereen igde Staten van Noord-Amerika is dus, blijkens een zooeven ont vangen telegram, voor de vier eerstkomende jaren ge kozen de heer William H. Taft. Eigenlijk is het nog geen verkiezing, maar toch is zij absoluut zeker gelijk blijkt uit het artikel aan het hoofd, van dit blad, waar naar wij verwijzen. De nieuwe (de zeven en twintigste) president werd den 15den September 1857 te Cincinnati (Ohio) gebo ren en is dus thans 51 jaar oud, (president Roosevelt vierde eenige dagen geleden zijn zes en vijftigsten verjaardag). De heer Taft studeerde aan de Yale uni versiteit en promoveerde reeds op 20-jarigen leeftijd. Hij werd in zijn geboortestad rechtbankverslagge ver, waarmede hij aanvankelijk 2.50 per dag ver diende, doch spoedig steeg zijn salaris tot 3000. Daarna werd hij substituut-officier van justitie en volgde een mooie rechterlijke loopbaan. Hij trok de aandacht van den toenmaligen president Mac Kinley, die hem in 1900 een zeer vereerende maar moeielijko opdracht verschafte: orde te brengen in het bestuur van de Philippijnen, welke toen pas op Spanje waren veroverd. Hierbij kreeg hij o. a. te doen met de moeie- lijke kwestie van de bezittingen der geestelijke orden, die door de Amerikanen van de eilanden waren ver dreven. De heer Taft trok er zelf op uit, werd door den Paus in gehoor ontvangen, kreeg een afgezant mee, met wien de zaak op minnelijke wijze werd ge schikt. Daarop is de heer Taft tot gouverneur der Philippijnen benoemd. Later werd hij minister van oorlog in de groote republiek en in deze kwaliteit heeft hij zich steeds getoond een man, die wist wat hij wilde. President Roosevelt vatte zijn oordeel over den man, die thans zijn opvolger wordt, indertijd aldus sa men: „Geen man in heel de Yereenigde Staten is er zóó goed voor berekend president te zijn als Taft. Niet enkel is hij een man, die geen vrees kent, en die geheel onbaatzuchtig en rechtschapen is, maar ook is hij volmaakt op de hoogte van wat het belang der na tie eischt. Taft is een vijand van alle bevoorrechting, een voorstander van de algemeene beginselen, waarop het welzijn des volks is gebaseerd." Een voordeel dat Roosevelt uiteraard niet noem de is de rustigheid en de welberadenheid, waarmede de heer Taft steeds te werk gaat. Verrassingen als van Roosevelt a la den Duitschen Keizer houdt men dan ook van den president voor buitengesloten. Veel eer vergelijkt men hem in dit opzicht met Cleveland. Wij herinneren nog even aan de wereldreis die de heer Taft heeft gemaakt en aan zijn persoonlijk be zoek aan Cuba, de Philippijnen, Panama en vooral aan Japan, toen in die gebieden moeielijkheden dreigden. Ten slotte nog een paar woorden over de wijze waarop een president in de Vereenigde Staten wordt gekozen. Gistermorgen van 7 uur af aan waren in elke stad, in elk dorp de straten vol vlaggen, getooid met de portretten der candidaten, de omnibussen waren bezet met spelende muzikanten, de kinderen en de oud-ge- dienden hielden optochten, de „sleepers" reden in bont- versierde huurkoetsen, om kiezers op te halen, en op verschillende plaatsen werd „Free Lunch and free beer" aangeboden. Die vrije boterham en dat vrije bier hooren er nu eenmaal zoo bij in het land van de „vrijen en dapperen." Men heeft „democratische" en „republikeinsche" café's. De bezoekers krijgen hun boterham en hun reuzenglas bier gratis, dikwijls nog een dollar op den koop toe en verplichten zich ten ba te van den Candida at te zullen stemmen op wiens wel zijn zij hebben gedronken. Het gebeurt evenwel, dat ze van het eene café naar het andere gaan en ten slot te voor een derden candidaat stemmenEr is n. 1. geen centrale mogelijk, de verkiezing is absoluut ge heim. De kiezer treedt de „booth" het gebouw binnen, waar hij zijn stem moet uitbrengen. De deur valt ach ter hem dicht. Een smalle gang brengt hem naar het eigenlijke vertrek. Hier maakt hij met een potlood een kruis naast den naam van den candidaat, dien hij als presidentskiezer wenscht, vouwt zijn stembriefje en werpt het in de bus ongeveer dus zooals bij ons. Teekenend is het dat de verkiezingsdag „Doughda.y" heet, dag, waarop er geld te verdienen valtDat er verbazend veel gewed is, spreekt in Amerika wel van zelf. De kansen voor Taft stonden de laatste dagen 8:1. De heer Taft was door den compagne geheel op, maar men vermoedt dat een paar dagen rust hem wel weer zal doen herstellen, de heer Bryan was evenwel nog zoo frisch als een hoen. Den geheelen dag waren de candidaten gisteren met de verkiezingscentralen in de republiek telefonisch ver bonden. VRIJGESPROKEN. AMSTERDAM, 4 Nov. Heden deed het Hof uit spraak in den zaak der beide anti-militaristen Würpel en Pieters, die voor veertien dagen in hooger beroep terecht stonden wegens het deelnemen aan en het als bestuurders optreden van een verboden vereeniging, de afdeeling Amsterdam der Internationale anti-milita ristische vereeniging. Beiden werden vrijgesproken.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2