DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kamer ran Koophandel en Fabrieken. Ontweip-plan van uitbreiding der Gemeente. No. 259. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DONDERDAG 5 NOVEMBER. VERKIEZING. Afsluiting Boompoortsbrug. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Eerste Kamer. De nieuwe booten der „Zeeland." Courses te Bergen. Uit de RUp. Het ongeluk In de Suikerfabriek. ALKMAARSC HOURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen, ter voldoening aan art. 10 al. 4 van het Algemeen reglement voor de Kamers van Koop. handel en Fabrieken, ter kennis van belanghebbenden, dat de verkiezing, tengevolge der periodieke aftreding van de heeren A, J. T. Conijn, J. G. Potgieser en P. J. Boom, als leden der kamer van koophandel en fa brieken in deze gemeente is bepaald op Donderdag 19 November a.s. van des voormiddags 10 tot des middags 12 uur, in een der lokalen van het stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. Oct. 1908. DONATH, Secretaris. Het HOOFD van het bestuur de Gemeente ALK MAAR, Gelet op artikel 28 alinea 4, 5 en 6 der Woningwet, Br jngt ter algemeene ken lis, dat het ontwerp-plan van uitbreiding dezer gemeentemet uitvoerige kaarten en grondteekeningen op de Secretarie dezer gemeente (bureau Gemeentewerken aan de Stads- titurner werf) voor een ieder ter inzage is nedergelegd tot 7 November a.s. Alkmaar, 9 October 1908. Het Hoofd van het bestuur voornoemd. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat de brug bij de ijzergieterij (Boompoortsbrug) van Vrijdag 6 November a.s. af tot nadere aankondiging voor het verkeer met rijtuigen en vaartuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Nov. 1908.DONATH Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat in het Ge» meenteblad van Alkmaar Nos. 270, 271 en 272 zijn op genomen de besluiten van den Raad dier gemeente van .10 September en 14 October 1.1., waarbij zijn vastge steld lo. Eene wijziging der verordening tot regeling van den rang, het getal en de bezoldiging van de amb tenaren ter gemeente-secretarie; 2o. Eene verordening, regelende het getal en de be zoldiging van de bedienden bij het gemeentebe stuur 3o. Eene verordening voor de Burgeravondschool te Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nederge legd en aldaar tegen betaling van resp. 0.05, 0.05 en 0.221/2 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Secretaris. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 26 October 1908. ALKMAAR, 5 November. De Fransche bladen trekken thans geducht op Duitschland los. Natuurlijk zijn zij het Keizer-inter- view nog niet vergeten. Zij betoogen in den breede, dat de Duitsche politiek hatelijk, plagerig en onbe trouwbaar is. Een enkel blad. de Matin, zegt ook onthullingen te willen doen, en zijn hoofdredacteur Stéphane Lauzanne volgt den Keizer na. Hij vertelt, dat in December 1904 Engeland en Rusland besloten baddert tot een scheidsgerecht over het geval van 1 full, toen, zooals men zich zal herinneren de vloot van admiraal Rodjest-wenski nabij Doggersbank op een Engelsche visschersvloot schoot, welke men voor een Japansehe flottielje aanzag. Tot scheidsrechters wa ren benoemd een Engelscli, een Russisch, een Franscli en een Amerikaansch admiraal. Duitschland nu moet, volgens de Matin, alles gedaan hebben om als vijfden scheidsrechter een Duitscher benoemd te krijgen, die dan Rusland op alle punten zou steunen, opdat Enge land vernederd zou kunnen worden. Engeland zou dan woest zijn geworden op Rusland en op Frankrijk en van de toenadering- zou niets zijn gekomen. Het plan is mislukt, maar de Fransche bladen hebben nu weer stof .tot schrijven over Duitschland. Trouwens - daaraan ontbreekt het op het oogenblik niet. Het Ca- sablnnca-incident is ook een dankbaar onderwerp. We hebben eenige dagen geleden reeds medegedeeld dat zelfs do Duitsche coifranten niet ontkennen, dat Duitscliland bij dit incident een alles behalve mooie rol speelt. In de figaro wordt dit nog eens helder uiteengezet. Het blad herinnert er aan, dat de Duit sche consul in Fez er een zaakje van maakte, soldaten die uit het F ransche vreemdelingenlegioen weggeloo- pen waren, het land uit te helpen, en niet alleen Duit- schers. Daar zijn schriftelijke bewijzen van. Den 25en September waren er onder de zes deserteurs twee Oos tenrijkers en een Zwitser. Noch Zwitserland noch Duatschlands bondgenoot Oostenrijk heeft bezwaar gemaakt tegen het gevangen nemen van die onderda nen van hen. Alleen de Duitschers razen en de heer Bülow werkt stellig met hen samen. Frankrijk hoop te op een teeken van kalmte en goeden wil van de zij de van Duitschland, op een bewijs van goede verstand houding en verzoening. Maar de regeering te Berlijn toonde zich niet toeschietelijk, bood slechts aan de zaak aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Fran krijk gaf toe doch Duitschland krabbelde terug, zeg gende dat eerst voldoening moest worden gegeven voor de bedreigingen tegen den Duitschen consulairen agent te Casablanca geuit. De Duitschers denken waarschijnlijk, aldus de Figaro, dat de Franschen al weer bakzeil zullen halen, maar zij vergeten, dat de Franschen een oogenblik van dwaasheid hebben te her stellen en niet te herhalen. In Duitschland logenstraft men een voorstelling als de bovenstaande. Men zegt daar dat Duitschland de zaak thans niet in een voor Frankrijk minder vriend- schappelijken geest wil behandelen en dat Duitsch- lands houding niet in het minst gewijzigd is. Men vraagt alleen voor het feit, dat een Duitsch consulair convooi is aangevallen, een betuiging van leedwezen van Frankrijk over de gewelddadigheden, welke er bij die gelegenheid door de Fransche soldaten bedreven zijn. De Temps, een blad dat voeling heeft met het I'ransch© ministerie van buitenlandsche zaken vat als volgt samen, wat Frankrijk in deze kwestie kan wen- schen: lo. Een scheidsrechtelijke beslissing over de geheele kwestie; 2o. geen berisping van officieren en soldaten, die hun plicht deden; 3o. geen inwilliging van onrechtmatige eischen, overtuigd als Frankrijk is, dat een regeling in der minne mogelijk is. In parlementaire kringen te Parijs blijft men de houding van het kabinet algemeen goedkeuren. Het ministerie moet vast besloten wezen zijn zienswijze, die door- de verbonden mogendheden is goedgekeurd, niet te wijzigen. En het ministerie vindt steun bij het par lement. Nu is het de groote vraag of de Duitsche regee ring geneigd zal zijn haren eisch te laten vallen, waar men te Parijs er niet aan denkt dezen in te willigen, en waar bovendien in de Duitsche pers reeds herhaal delijk een afkeuring verscheen van Jfuitschlands hou ding in deze zaak, die, aanvankelijk van weinig betee kenis, zich langzamerhand tot een „cause célèbre" ont wikkelt. Vergadering van Woensdag 4 Nov., des avonds 81/2 uur. Voorzitterde heer J. E. N. baron Schimmelpen- ninck v. d. Oye. Mededeeling wordt gedaan van de benoeming van den heer Thooft tot president van het Gerechtshof te Arnhem, tengevolge waarvan hij heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. De van de Tweede Kamer ontva- gen wetsontwer pen worden verzonden naar de afdeelingen, die mor gen bijeenkomen. Besloten is" Vrijdag te 11 uur in openbare behan deling ts nemen de Rivierwet, alsmede de wetsont werpen die alsdan in staat van wijzen' zouden zijn. De vergadering is daarna gesloten. r Nederland en Venezuela. De New-York Herald (Parijsche editie) verneemt uit Willemstad: De bevolking van Curasao, vernomen hebbende dat het alarmeerende telegram, Zaterdag door den gou verneur ontvangen, een vergadering bevelende van den Kolonialen Raad en de bevelhebbers van oorlogssche pen, mede inhield een bevel revolutionaire bewegingen te onderdrukken, ingeval de opgewonden bevolking op 1 November zou opstaan tegen de koloniale regeering. gevoelt medelijden met de Nederlandsche regeering uit hoofde van haar onbewust zijn van de loyaliteit der Ouragaosche bevolking. De bevolking is er verwonderd over, waarom de gou verneur van Curagao geen beter - berichten over de werkelijke houding van het Ouragaosche volk zendt aan de Koloniale en Nederlandsche regeering. De be lachelijke geheimzinnigheid die in acht genomen wordt kwelt dit zeer vaderlandlievende volk. „Na de op 13 October jl. door de Tweede Kamer der Staten-Generaal genomen beslissing betreffende de officieele deelneming van Nederland aan de in 1910 te Brussel te houden tentoonstelling, ziet de onderge- teekende geen reden om de koloniën zelfstandig aan die tentoonstelling te doen deelnemen. In verband hiermede worden de betrokken posten van de begroo ting afgevoerd." Ka ra, hoe rijmt dat'? (N.R.Ct.) Opleiding officiersrang. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 21 Juli 1890 tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht voor zoover daarbij de opleiding voor den officiersrang en de hoogere vor ming van den officier zijn betrokken. De ervaring heeft geleerd, zegt de minister van oorlog in zijne memorie van toelichting, dat inderdaad zonder de Cadettenschool de toeloop tot de Kon. Mil. Academie onvoldoende zou zijn geweest en de op neming zal dan ook eerst kunnen geschieden, wanneer proefondervindelijk zal zijn gebleken, dat de toeloop van burgerjongelieden rechtstreeks tot de K. M. A. zoodanig toeneemt, dat ook zonder de Cadettenschool de aanvulling van de officiers korpsen van het Neder landsche en van het Nederlandsch-Indische leger alles zins verzekerd is te achten. Voorzichtigheid gebiedt dan ook vooralsnog een bron van aanvoer voor de K. M, A. niet af te snijden, maar de ministers van oorlog en koloniën wenschen te streven naar een ge leidelijke ophHfiog van de Cadettenschool en dus gaandeweg meer plaatsen open te stellen voor burger jongelieden. Daartoe bevelen zij middelen aan die den toevloed van adspiranten voor eene plaatsing aan de K. M. A. zullen vergrooten. Ten einde den toe loop tot de Academie te bevorderen, willen de ge noemde ministers de toelating tot de K. M. A. anders regelen Het rangachikkingsbxamen zal worden afgenomen, gedeeltelijk schriftelijk, gedeeltelijk mondeling. Beide examens duren één dag. Het eerste kjih worden afgenomen in de verschillende garnizoenen, het laatste te Breda. Gelegenheid tot een voorloopige geneeskundige keuring zal vóór het schriftelijk examen in alle gar nizoensplaatsen aangeboden worden. De eigenlijke keuring heeft plaats te Breda. Het ligt in de bedoeling de wet zoo tijdig in werking te doen treden, dat de toelating tot de Academie reeds in 1909, volgens de nieuwe beginselen, kan geschieden. Met het oog op de omstandigheid, dat er op het tjjdstip van de invoering der wet jongelieden kunnen zijn die zich voor het toelatingSv xamen tot de K. M. A. bekwamen zonder zich tevens voor te bereiden voor het eind-examen H. B. S. 5-j. c. of eenig ander daarmede gelijk gesteld examen, vereiacht de billijk heid dat aan zuike jongelieden, bij de eerste toelating tot de K. M. A., na het invoermgsiijdstip, de gele genheid geboden worde, om nog op den ouden voet tot de Academie te worden toegelaten. Het ligt daarom in de bedoeling een overgangsbepaling daartoe in het leven te roepen. 3. Alida, eig. A. de Ridder (Haster), 2580 M.,'in 4 min. 37 sec. J isper-prijs, Heat-draverij, handicap, Min. afstand 1600 M. Ie heat: 1. Bertha Em.il, eig. De Leve (Ockhorst Jr.), 1600 M., in 2 min. 374/0 sec. 2. Harry P, eig. stal Mercurius (A. Mol), 1600 M„ in 2 min. 401/5 sec. 2e heat1. Limbus, eig. J. B. Lijnkamp (Commiis), 1660 M., in 2 min. 353/5 sec. 2. Bertha Emil, in 2 min. 354/5 sec. 3e heat: 1. Limbus, in 2 min. 361/G sec. 2. Ilarry P, in 2 min. 374/6 sec. Akersloot-prijs. Prijzen-draverij voor Nederlandsche paarden van 3 en 4 jaar. Gereden door leerlingen. Min afstand 2400 M. 1. Borinus, eig. mr. Robertson (D. Lieveling) 2580 M„ in 4 min. 302/6 sec. 2. Berdina, eig. J. Koster (L. Ansing), 2560 M in 4 min. 304/5 sec. 3. Kwikstaart, eig. W. Zuidmeer (Th. Monsieur) 2520 M„ in 4 min. 31 sec. Wij vernemendat van Dmtaehe zijde aan do maatschappij „Zeeland" is gevraagdwaarom de booten niet door Duitschland konden worden ge bouwd. Dë „Zeeland" toch, aldus zou geargumenteerd zijn, wordt voor het vervoer der mail door Duitsch land met een groot bedrag gesubsidieerd. Verder is van Nederlandsche oificieele zijde nog aandrang op de „Zeeland" geoefend om de booten in eigen land te bouwen. Tot nu toe schijnt een en ander niet veel te hebben uitgewerkt, alhoewel de „Zeeland" nog geen beslissing heeft genomen. De drie bekende weiven hebben de „Zeeland" ge antwoord aon den gestelden eisch van bouw der drie schepen op één werf niet te kunnen voldoen, maar nogmaals aangeboden de schepen in onderling overleg te bouwen op de drie werven. („Hold.") Ned. Indlë en de Br usselsche tentoonstelling. In de vergadering van de Tweede Kamer van 13 October j.l. sprak de minister van landbouw, nijverheid en handel: „Mag ik nog dit zeggen, dat ik mij volmaakt zou kunnen begrijpen, dat de Kamer mijn voorstel mot groote meerderheid zou verwerpen en een voorstel van den minister van koloniën aannemen, waar 2 ton wer den gevraagd voor de tentoonstelling van onze kolo men te Brussel, op een plaats, waar een dergelijke tentoonstelling kans heeft'zoozeer de aandacht te trek ken en indruk te maken. Ik kan mij echter niet begrijpen, dat iemand deze twee sommen te zamen neemt; het zijn twee verschil lende zaken." I hans lezen wij iir^de Memorie van Antwoord van aen minister van koloniën QEMENOD NIEUWS. Bergen trof liet gisteren alweer met 't weer, het was 11 mooie herfstdag. De baan verkeerde in goeden toestand en was snel. De opkomst bevredigend. De sport was vrij goed, de deelname minder groot dan vo rige malen. November-prijs. Recorddraverij voor Nederlandsche paarden. Min. afstand 2U00 M. 1. Oaesarewitch, eig. stal Mercurius (A. Mol), 2630 M., in 3 min. 462/B sec. 2'. Chileene, eig. Tj. Nijenhuis (J. Witteveen), 2000 M„ in 3 min. 533/6 sec. mor derim°nd B, eig. J. B. Lijnkamp (Commijs), 1120 M„ in 4 min. 4V5 sec. GfedisqualificeerdKwikstaart, 2170. Ingehouden: Letta, 2090.. Beemster-prijs. Recorddraverij. Min. afstand 2000 meter. 1. Albertine, eig. W. A. Ockhorst (J. Fusing), 2040 M„ in 3 min. 183/B sec. 2. Dops, eig. stal.Avanti (J. G. de Boer), 2060 M„ in 3 min. 223/6 sec. w\ ei£- st«i Oranje (B. ten Hagen), 2120 M., in 3 min. 282/& sec. Gedisqualificeerd: Minnie H, 2080, "wegens galoppee- ren, Achilles, 2020, wegens 15 M. voor zijn paaltie ver trokken te zijn. 1 urmer-prijs. Handicapdravery voor Nederlandsche paarden. Min. afstand 2500 M. 1. Borinus, eig. mr. Robertson (J. Easing), 2625 M„ in 4 min. 33 sec. 2. Rheingold, eig. J. Koster: (Koster Jr.), 2625 M., 111 4 min. 34 sec. Hit Groot Noordhollandsch Begrafenisfonds. Uit de balans van bovengenoemd fonds, gevestigd te de Bijp blijkt, dat de bezittingen van de vereeni- ging thans bestaan uit Hypothekenf 70 300 2i£ o/0 Inschrijvingen Grootboek Ned. Werk. Schuld f 1,287,000,— h 75 0L 965 250 Effecten 43,370,31 Gemeente- en Waterschapsleeningen 288 900 Deposito u/g 5,282,61 Prolongatie u/g4,000,- Vaste goederen Aankoop en verbouw f 11283,14 Afgeschreven tot heden 5463,14 5 320 Kluisbouw en Installatie 1' Mobilairj' Rekening courant-baldi 37 8K5 Renterekening. Nog te ontvangen intrest 24,221,24 Agenten en boden 68 875 Kassa. Contanten in kas 1,344,105 Bijkantoor Amsterdam. Kassaldo 1,000,— Totaal f 1,409,596,495 Uit de wiskundige berekeningen, opgemaakt door Dr. N. P. Kapteijn, blijkt dat als waarborgsom voor de verzekerden aanwezig moet zijn een waarde van f 1,019,298,69, zoodat de bezittingen ruim f 380,000, hooger zijn dan de wiskundige reserve. De belangen der verzekerden zijn dan ook meer dan gewaarborgd. Het aantal verzekerden bedraagt thans 73400 Het verzekerd kapitaal 4,860,000,— De jaarl. premieontvangst plm. f 134,000 renteontvangst f 48,000 Aan uitkearingen werd in het afgeloopen boekjaar betaald f 78,301,54. Sedert de oprichting van het fonds is reeds uitge keerd ruim f 3,357,000. .®e effecten zijn in open bewaargeving gedeponeerd bij de Nederlandsche Bank. De onderpanden van de Prolongatieposten zijn in open bewaargeving gedeponeerd bij Ontvang- en Be taalkas te Amsterdam. Het voornemen bestaat de uitkeeringen in het be gin van 1909 te verhoogen. Baden. Door het bestuur van de afdeeling der S. D. A. P. is aan den Gemeenteraad te Bussum het verzoek gericht maatregelen te nemen, dat in de gemeente worde gevestigd eene badinrichting, waarvan het ge bruik door lage tarieven 's winters worde mogelijk gemaakt aan de arbeidersbevolking dezer gemeente en welke tevens dienstbaar worde gemaakt aan de invoering van schoolbaden. Kwartjesvinders. De kwarijesvinders hebben ter gelegenheid der jaarmarkt te Hedel goede zaken gemaakt. De zoon van den landbouwer C. v. H. aldaar, had voor zijn vader een V6ulen afg leverd, raakte in handen van ten paar kaartspelers en in weinig oogenblikken was zijn portemonnaie pl.m. f 120 lichter geworden Nader verneemt men omtrent het treurig ongeluk, dar in de suikerfabrieken van de firma Spakler Van Tettenrode, Dinsdagavond plaats had. Een der werklieden, die de opdracht heeft, 's nachts het wiel, waarop de donkey loopt, te smeren, had tot dit doel een ladder op de lorrie geplaatst. De Vries, één der verongelukten zou de ladder vast houden. Toen echter Letsner, die met een tot nog toe onbekend doel zich boven bevond, zich op de lorrie begjaf, geraakte deze in beweging. Engel, op de ladder staande, kon zich nog bijtijds vastgrijpende beiden anderen stortten omlaag. De Vries, wiens schedel verbrijzeld werd, bleef op de plaats zelf dood. Letsner overleed in het Wilhel- mina-gasthuis. Hoewel het verlof om tot de begrafenis over te gaan, nog niet door den commissaris verleend werd, stelde de familie reeds vast, dat deze Zaterdagmiddag om twaalf uur op de Oostorbegraafplaats zal pl .ats hebbi n.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1