STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit St. Pancras. Uit Schagen. Ultj Schermerhorn. Uft de diamant-Industrie. Vliegenplaag. Een lage daad. Aangehouden. Uit Heer-Hugowaard. Vrij vervoer op spoorwegen. Anoniem geschrijf. De Cullinan. Een bankroetje. Armlastig. Te veel branden. Denbrand te Arnhem. Het watergebrek. Uit de Rijïr r; a Na"°"a'e Huisvlljt-tentceristefling. Ontrouw politiebeambte. De vermiste f 2000. De loting te Schiedam. Nieuws uit Hoorn. Een'jubileüm. In „Waakt en Bidt". Geheelonthouders-tooneelclub. Liefdadigheid naar Vermogen. Stopzetten boterfabriek. Ontslag personeel Ijzer- en Metaalfabriek. Predikbeurten. rr „AIcmarla." Kegelconcours In „Suisse". Aanbesteding. Inspectie C. S. Aangehouden. Ontzettend in gebruik. (16 perceelen, waarvan 7 in één complex.) Dientengevolge is aan ongeveer 60 jongens en een veertiental losse knechts, welke allen behooren tot het tijdelijk bedienend personeel voor den huishoudeiijken dienst, aangezegd dat zij met ingang van 1 Mei zullen kunnen heengaan. Men heeft hun diensten dan niet meer noodig. Velen van deze zijn kostwinners voor hun gezin of voor hun verwanten. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herbenoemd de heeren S. Duif als notabel en de heer Jb. Slijker als kerkvoogd. Aan het herhalingsouderwijs alhier wordt gedurende deze cursus deelgenomen door 6 jongens en 6 meisjes Een tweetal oplichters maakten Donderdag onze plaats onveilig. In café's en bij neringdoenden be taalden ze met guldens of rijksdaalders, die ze onder een of ander voorwendsel de bedienden met een boodschap wegzendende weer met het terug ontvangen wisselgeld in hun portamonnaie streken. De politie werd echter door een der benadeelden met hun „truc" in kennis gesteld en de heeren daarop iu verhoor genomen. Van een en ander werd proces verbaal opgemaakt. De Rederijkerskamer „Amicitia" alhier vierde gis teren op luisterrijke wijze haar gouden jubileum voor een zeer talrijk opgekomen publiek. De voorzitter, de heer J. de Leeuw, wees in zijne openingsrede op het zeldzame feit dat deze Kamer te beurt mocht vallen. Vele zustervereenigingen had zij reeds zien te niet gaan, die ten tijde harer oprichting bestonden. Deze Kamer had de stormen, die ook haar bestaan meerma len hadden bedreigd, steeds weerstand weten te bie den. Tevens bracht hij hulde aan de oprichters, wier namen op een schild in de zaal prijkten, en waarvan nog maar alleen in leven was de heer D. de Heer, die dit feest met zijne tegenwoordigheid vereerde, en aan den heer A. Weeshoff te Haarlem, mede aanwezig die vele jaren voorzitter der Kamer is geweest. Verder wees de voorzitter op de oprechte vriend schap, die steeds bij de leden onderling heeft bestaan, en die oorzaak was, dat men steeds eensgezind en krachtig kon werken. Daarna nam het woord de heer W. Doets van Zaan dam, afgevaardigde van den Dilettantenbond van Too- neelvereenigingen, die de vereeniging met het jubile um geluk wenschte, en haar namens den Bond een verguld zilveren medaille overhandigde. De voorzitter dankte den Bond voor deze onder scheiding aan de Kamer bewezen. De stukken, Jean Marie en Pension Scholier werden flink gespeeld, en gaven het bewijs, dat de oud gewor den vereeniging nog niet verouderd is. Het daarna gehouden tableau vivant, hetwelk schit terend was, stelde voor eene huldiging van „Ami citia." Een zestal dames bezong vervolgens in een beurt zang het 50-jarig bestaan der Kamer. Ten slotte sprak de vice-voorz. van den Bond van Dilettanten-Tooneelvereenigingen in Noord-Holland de vereeniging toe. De beurtzang der dames vond hij prachtig, en roem de den vervaardiger, den heer de Leeuw. Hij heeft he denavond de krachten van „Amicitia" leeren kennen, en zou gaarne wenschen, dat ook deze vereeniging het volgende jaar deelneemt aan een wedstrijd voor too- neelvereenigingen. Hiermede was het feest afgeloopen en bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. Het aantal werkloozen bedroeg in de week van 25 81 Oct. 357 tegen 377 in de vorige week. De 73-jarige mevrouw de wed. Knaap te Gouda is na een bezoek bij haar zusters door de duisternis mis leid, in het water van den Fluweelensingel aldaar ge raakt en verdronken. De staking te Krommenie. Het raadslid B., uit Wormerveer, werd gisteren door de rechtbank te Haarlem veroordeeld wegens het belee- digen, tijdens de staking te Krommenie van den schil- aer Minnersma, aldaar, door dien uit te schelden voor Christelijken kroeglooper, tot 5 subs. 5 dagen. De eisch was J 15, subs. 5 dagen. Eén^ dei ingezetenen van Winterswijk wordt door ven vliegenplaag bezocht. Achter het behang van verscheidene vertrek ken hebben zich honderden nesten van vliegen geves tigd. Alle tot dusver aangewende middelen, om de diertjes te verdrijven, zijn vruchteloos gebleken, zoodat de bewoners ten slotte moesten besluiten al het be hangselpapier weg- te nemen, de muren af te krabben en dan opnieuw met doodende specie te bestrijken. Daarmee zijn ze thans begonnen en een heele kist vol vliegen, die zeer mak zijn, hebben zij nu reeds verza meld. .Alle steenen van den muur zijn vol zeer kleine gaatjes precies wormgaatjes in hout en die gaatjes loopen door de geheele steen. Nooit werd zoo'n verza- reeling vliegen bij elkaar gezien. Of men het juiste middel tot verdelging nu gevon den heeft, zal het toekomend jaar moeten uitmaken. In het drukke kermisgewoel te Steenwijfc sneed eon halfdronken boerenlummel uit den oratrek onder het passeeren, zonder de minste aanleiding, zekeren Do B., een aldaar wonend jongmenscb van ongeveer 18 jaar' aan beide zijdon over het gezicht en den hals. Daar hierbij een slagader getroffen werd, was 't een geluk, dat deze latte en lage daad in de onmid dellijke nabijheid van de woning van dr. B. Koster verricht werd. Hierdoor kon direct een verband W°n n en werd grooter onheil voorkomen. ;P°°* de marechaussee werd de vermoedelijke dader uit Wanneperveen naar Steenwjjk overgebracht en in voorloopig verhoor genomen. Gisternacht omstreeks 4 uur werden door een hoof-3- ya° politie op het spoorweg-emplacement aan de Oost-Maaelaan te Amsterdam twee personen aan getroffen die zich uitgaven voor globetrotters. Naar het bureau geleid zijnde, bleken het vroegere oppassers uit het Kgkskrankzinnigengesticht te Medemblik te sijn. Het herhalingsonderwijs voor jongens aan no. 3 alhier wordt gevolgd door 8, dat door 6 leerlingen. dei- Op het verzoek 7 Mei jl. gedaan door groep 2 Groepsvertegenwoordiging betreffende vrij vervoer voor het gezin van hulppersoneel, kwam van den di recteur-generaal een antwoord, volgens hetwelk de re geling hierop zal neerkomen, dat aan nieuw aan te ne men hulppersoneel bij beide maatschappijen na 6 maanden dienst, vrij vervoer zal worden gegeven en na een jaar dienst ook voor het gezin. Inmiddels zal aan het thans reeds in dienst zijnde hulppersoneel bij de centrale controle, op denzelfden voet vrij vervoer op de N. O. S. lijnen worden gegeven als aan het S.S.- personeel. Men meldt uit de provincie Groningen: In den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, als er een predikantsvacature ontstaat bij een gemeente der Ned. Herv. Kerk in deze provincie, dat een brief van een onbekende ontvangen wordt, waarin wordt ge waarschuwd, een zekeren (altijd denzelfden) predikant niet te beroepen wegens zijne tekortkomingen, of schoon deze predikant een onderzoek niet behoeft te vreezen. In Hunsingo, Westerkwartier, 't Oldambt, Goorecht enz. werden zulke brieven ontvangen. Men houdt zich overtuigd, dat de brieven van een vrouw afkomstig zijn en schijnt reden te hebben de schrijf ster te zoeken in Winsum. Naar men uit Amsterdam verneemt is de Cullinan gereed gekomen. De groote steen heeft een pandelo- quevorm, de tweede steen, gekloofd van den Cullinan, heeft den gewonen brillantvorm. De bewerking der steenen moet meesterlijk zijn geslaagd en door de vol maakte straalbreking werpen de steenen een schitte renden glans af. Bij de aflevering van den Cullinan zullen een zestal kleinere steenen gevoegd worden, naar men zegt be stemd voor een collier van de Koningin van Engeland. Gistermorgen is van den wagen van den bode A. G. op Alblasserdam te Rotterdam, welke wagen eenige oogenblikken onbeheerd stond, een doos gestolen, in houdende 3 regenmantels en 4 paletots. Het Herv. Armbestuur van Almelo, hetwelk zich voorloopig het lot van de oude arme vrouw K. had aangetrokken, doch wiens financiën niet toelaten van elders overgebrachte armlastigen te onderhouden, deed de vrouw weer transporteeren naar de waning van haar schoonzoon in de Sligte te Ambt Almelo. Toen de dochter pertinent weigerde haar moeder in huis te ne men, werd deze vóór de woning- gezet, waar zij in haar stoel bleef zitten, totdat ten laatste hat gemeentebe stuur van Ambt Almelo zich over haar ontfermde en haar bij derden uitbesteedde. Wederom heeft gisteren in het dorpje Ingen een brand gewoed. De woning van de wed. C. v. E. werd geheel in de aseh gelegd. Dit is de zesde brand bin nen één maand, en 30 binnen 3 jaar. Dit is wel Wat opvallend in een dorpje van 1500 zielen. In de gemeenteraadsvergadering van Arnhem vroeg- de heer Zoestbergen namens velen om opruiming van de overblijfselen van den brand van hotel Bellevue, omdat zich daaronder nog een mepschelijk lijk moet bevinden. De voorz. zegt „dat na 't blusschen van den brand de gemeente geen aanleiding vond zich verder met de puinhoopen te bemoeien. Wel had spreker met de commissaris van politie een „plan" ontworpen om naar den verongelukte te laten zoeken, doch toen vernam spr. dat de assuradeuren dit werk op zich namen. De assuradeuren hadden het werk gegeven aan de firma Mulder en van Wessem, voor ingrijpen der politic be staan geen termen." De commissaris van politie heeft den volgenden dag met twee inspecteurs en een viertal heeren afgevaar digden van de betrokken assurantie-maatschappij een onderzoek in loco ingesteld naar de oorzaak van den brand. Het lijk van den man, dat reeds 10 dagen on der het puin bedolven ligt, is nog niet gevonden. 1 ongevolge van de langdurige droogte zijn in ver schillende plaatsen van Noord-Holland de regenbakken ledig, zoodat dagelijks per vaartuig leidingwater uit Amsterdam wordt aangevoerd. Uit Winkel. YV oensdagavond omstreeks 8 uu.r is het lijk van den vermiste A. W. opgehaald uit een sloot in de nabij heid van zijn woning. Men vergiogdt dat zelfmoord gepleegd is. ie Amsterdam slaagde heüen voor het examen vrij®- en ordeoefeningen gymnastiek, de kser J. P. alhier. Voor de recht eeu Enschede school wor meisjes J den Volksbond tegen drankmisbruik bestaat het Hnh.GHt6Qt 1Dk i° eenT,Nationa,e Tentoonstelling van uit eln1, ;8 f fu?T De r?8elings-commiasie bestaat ws land U!i ^schillend* steden vku rechtbank te Almelo stond gisteren te- brigadier-tït ulair der gemeente-politie te die sinds begin September in tiet huis 'an bewaring ia gedetineerd, verdacht van berooving van eeu arrestant. Hij zou dezen, toen hij hem den 3en September v/egens dronkenschap arresteerde, een portemonnais hebben afgenomen en bij het teruggaven van de portemonnaie bemerkte de man dat een biljet vaD 100 Msrk en een 20-Markstuk daaruit'verd wenen waren. Eesi paar dagen later wisselde bekl. dergelijke geldswaarden bij kennissen te Enschede. Beklaagde gaf voor dat hij het Duitsche geld had ontvt-.ngen van een handelsagent die hem verzocht een «n ander te wisselea. De naam van dien agent was hem onbekend. Het O. M. achtte da schuld van b#kl. vaststaande oradat niemand anwets dan beklaagde de fouilleerin vm. den arrestant Juni verricht en de inwisseling van kat vreemde geld het bewijs volkomen aiaafde. Hij vroeg bekl.'s veroordeling tot U/2 jaar gevangenisstraf. B.eklaagde ontkende hardnekkig en besprai: uitvoerig da voor hem grievend» verdenking. In de "Woensdag gehouden gemeenteraadsvergade ring van. Idaaidsrfedeel, werd de zaak der vermiste f 2000 uirt de gemeente brandkast te Grouw besproken. Eeu lid vroeg den voorzitter of de zaak in de ver gadering- van Burg. en Weth. weer aan de orde was gesteld. Ds b'urgezaeefilar antwoordde niet. Een gander lid constateerde, dat het moeilijk js, licht te vf rkrijgen en dat de voorzitter zijn best doet dat licht .piet te verschaffen. Uitgemaakt dient te worden, -wie voor «ie f 2000 aansprnkelijk is. H .terop antwoordde de voorzitter, dat hij als hoofd dw politie, niet mag worden geïnterpelleerd. Een geheime vergadering is in het vooruitzicht ge steld. Eenige jongelieden, die op den 2en lotingsdag te Schiedam een hoog nummer hebben getrokken, zijn bij H. M. de Koningin in beroep gegaan van het be sluit van Ged. Staten, waarbij de loting van dien dag vanaf no. 174 der alphabetische lijst werd vernietigd en een nieuwe loting werd aangekondigd. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde heden voor het examen vrije- en ordeoefeningen gymnastiek de heer C. Bruin, alhier. Den 14 November a. s. zal de heer W. Teengs al hier, 25 jaren werkzaam geweest zijn als secreta ris-penningmeester der „Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier." Het was wederom een gezellige avond in „Waakt en Bidt". Di heer F. Alarm te Oudc&rspel gaf daar een voorstelling met lichtbeelden, welke zeer goed geslaagd mag heeten, al had de zaal wat bMer bezet kunnen zjjn. De door hem voorgestelde beelden hadden, zoo niet een godsdienstig karakter, dan tcch eene godsdienstige strekking. Een gestrand schip b.v. werd in vergelij king gebracht met een uxensch, die strandde op de levenszee en een beschrijving van het leven van den mijnwerker, later violist William Walter, werd door hem zeer breedvoerig gegeven, steeds verduidelijkt met zeer goed op het doek gebrachte lichtbeelden. Zijne vrouw wisselde de voorstelling af met haren zang, kortom de heer Alarm had eer van zijn werk. Ook de kindervoorstelling in den namiddag is «eer goed bezocht geweest. Alhier is opgericht den 4eu Nov. een geheelonthouders- tooneelclub, onder de zinspreuk: „Kunst na Arbeid", aanvankelijk met 20 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Pover, voorzitter P. Arzbacb, secretaris; H. Toorenbeek, penningmeester; J. en L. Poeze, commissarissen. Ia de op 4 Nov. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar Vermogen" is voor diverse perso nen hulp toegestaan ten bedrage van f 130,10. Naar aanleiding van .de geruchten welke hier ter stede liepen als zou de boterfabriek „Kinheim" met 1 Januari 1909 worden stop gezet, hebben we eens geinformeerd en het is ons gebleken dat deze geruch ten geheel ongegrond zijn. Bij informatie bleek ons dat het bericht dat een 40U1 arbeiders aan de ijzer- en metaalgieterij hebben gedaan gekregen juist is. Te hopen is het dat er weer werk komt anders zullen er bi nsn een niet te lang tijdsverloop nog meerdere werklieden aan deze fabriek ontslagen worden. Er werd in dun laatsten tijd niet 7 uur, zooals het bericht in het Volk luidt, gewerkt, maar 8i/2. Vacature rechter. Te laat om in onze geheele oplage op te nemen, ontvingen wij gisteren een telegram, het volgende be helzende Door de arrondissements-rechtbank te Alkmaar, is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat col lege, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. dr. A. D. H. Feckema Andraae, griffier bjj den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Leeuwar den jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein,"^substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amster dam mr. W. Lunsingh Tonckens, substituut-griffier bij do arrondissements-rechtbank te Rotterdam. 8 November 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vtnke, avond 6 uur, Ds. van Leeuwen. Kapel, 10 uur, Ds. Verwaal, Woensdagavond 6 uur, Ds. Guldenarm. Evang.-Luth. Kerk, 10!/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp Een „wacht voor den mond." Doopsgezinde Kerk, 10l/2 uur, Ds. G. Wuite, dcops- gez. Leeraar te Arnhem. Rem.-Geref. Kerk, 10i/2 uur, Da. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, bediening van het H. Avondmaal, avond 6 uur, Ds. Wechge laer, bediening van het H. Avondmaal en dankzegging. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienstoe fening. Vergadering v. d. Heiligen der Laatste dagen, Zon dagavond 5 uur, kleine zaal Harmonie. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timothetls", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Herv. gemeente te Ouderp, 10 uur, Ds. Lindeboom. Herv. gemeente te Egmondbinnen, 10 uur, Ds. Bosch. Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, ds. Natzijl. Herv. gemeente te Stompetoren, 9l/2 uur, Ds. Werner. Herv. gemeente te Schermerhorn, 9l/2 uur, Ds. Roden, van Westgraftijk. Ger. kerk, preeklezen, Vrijdag 13 Nov., 's avonds 6I/2 uur, Ds. Wechgelaer van Alkmaar. Gisteravond gaf de gemengde koorv&reeniging „Aic- maria" ouder leiding van den heer Fraus Rigter van Amsterdam, hare e6rate uitvoering in dit seizoen. De groote zaal van de „Harmonie", waar dit concert ge geven werd, was geheel gevuld. Onder de aanwezigen merkten we op de heeren G. Ripping en C. D. Donath met hunne dames. Voor dezen avond was aan bovengenoemde vereeni ging de welwillende medewerking toegezegd van mevrouw Ph. M. Ruijgh—Krens, sopraan, Alkmaar, den heer G. M. Bereadseu, bas, Amsterdam, den heer F. Reijnen, tenor, Amsterdam en Int du'obel-mannen- kwartet" „Excelsior" van Amsti rdam. Het was een uitgebreid programma, dat ten gehoore werd gebracht, voor de pauze een 12-tal liederen, waarvan twee Ucor hst koor „Ave verum" van Mozart en „Lmdsknachtslandchen" van Orlando Lasso, door h?t dubbel-mannenkwartet werden „Ave Maria" van Witt, „Leis' air:kt der Diimmruag Schleier" van Fr. Schubert „Die Vespsi" van Beethoven, Abendstttnd- chen" van Schiebold en „Ialienischer Salat" van Genée ten beste gegeven. Dat dit dubbel kwartet niet weinig bijdroeg tot het succos van den avond bewees het warme applaus, dat den zangers ten deel viel. Door den heer Berendsen werden met krachtige stem een drietal Hollandsche liedjes voorgedragen, terwjjl mevrouw Ruijgh met haar zuiver geluid „Der Wan derer" van Schubert en „Blondelok en Mondjerood" van Tagel zong. Na deipauze liet het koor zich hooren in „Das Lied van der Glocke" van Romberg (gedicht van Schiller). De begeleiding bestond uit piano en een klein «trijk- orchest, dat zeer verdienstelijk speelde. De heer W. H. Slinger had de pianobegeleiding op zich ge nomen, zoowel vau het groote werk_als van de enkele liederen, voorwaar een omvangrijke taak. Onder luid applaus van de aanwezigen werd aan het einde van den avond den directeur een lauwer krans, mevrouw RuijghKrens een bloemstuk aan geboden namsns bestuur en de leden van „Alcmaria". Omdat een gedeelte van den wedstrijd n.l. Korpswed strijd gisteren eindigde, en van andere afdeelingen de stand belangrijk veranderde, iets waarnaar door deel nemers en clubs, cok uit andere plaatsen, verlangend wordt uitgezien, geven we van heden nog eene opgaaf. ie pr. A. T. G. V., Amsterdam, 292 p. 2e pr. S. S. S. Amsterdam, 292 p. 3e pr. Twee Duifjes, Amsterdam, 291 .p 4e pr. Altijd Hout I, Hilversum, 291 p. 5e pr. Klein Hamburg I, Amst., 288 p. 6e pr. Allen om, Am sterdam, 284 p. 7e pr. de Unie, Alkmaar, 284 p. 8e ,r. B. A. L„ Alkmaar, 283 p. 9e pr. Hout of Fout, Overveen. 280 p. 10e pr. D'r deugt geen bal van, Am sterdam, 279 p. He pr. District III Amsterdam, 279 p. 12e pr. Bollenclub, Amsterdam, 276 p. 13e pr. Koe koek I, Alkmaar, 271 p. 14e pr. „Men heeft ze niet lan een touwtje," Amsterdam, 271 p. 15e pr. G. G. P., Amsterdam, 269 p. Troostprijs „de Prins", Haarlem, 267 p. Dagprijs: Koekoek II, Alkmaar, 240 p. Ne- genprijs: Volharding I Alkmaar. Achtenprijs: Onze Club I Alkmaar, Zevenprijs: Victoria I, Alkmaar, ZessenprijsEerste Bloemendaalsche Kegelclub, Bloe mendaal. Vijvenprijs: Lange Tom, Santpoort, Vieren prijsOp de Plank, Amsterdam. Gecomb. wedstrijd 2 vijftallen. District III Amster- im 544 j). De ITnie, Alkmaar, 541 p. B. A. L. Alk maar, 538 p. De Eere-wedstrijden zullen gehouden worden a. s. Zaterdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 November. Tevens voortzetting der Kampioen— Personeele en Y rije-baan-wedstrijden. Bij de gehouden aanbesteding van levensmiddelen n andere artikelen ten behoeve van het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gem. alhier zijn de hierondervermelde gunningen gedaan. Zoete melk. Wed. A. Buisman. Karnemelk, P. Kra nenburg. Heele Gort, Koffiestroop, Zeep, Rijst, Ha vermout, W. O. de Bruin. Koffieboonen, Stroop, Stijfsel, Witte Suiker, Vermicelli, Soda, Petroleum, J. J. Siezen. Schenkelvleesch, Runderlappen, Gehakt, Kar bonade, Worst, D. A. Luiting. Aardappelen, 0. Ap pel.. Roode-, Witte- en Savooie kool, Friesche rapen, Uien, Wortelen Bieten, W. Purmer. Wittebrood,J. Kommer, agent van Verkade. Vergezeld van zijn adjudant, kapitein W. I. Over- duyn, is de generaal-majoor W. Gooi, inspecteur van et militair onderwijs heden aangekomen om de Ca dettenschool te inspecteereu. Door de politie is de man, die twee keer een koe verkocht op de najaarsveemarkt alhier, aangehouden. Hij heeft bekend, maar het geld was reeds door hem uitgegeven. De dichter is ontzettend vaardig. En 't gedicht ontzettend aardig, Ontzettend leuk is zijn manier; Met ontzettend veel pleizier Las ik, hoe ontzettend goed Hij zegt hoe 't niet wezen moet. Ontzettend blij mag men wel zijn, Dat hij zoo ontzettend fijn Onze ontzettend mooie taal, Die helaas zoo menigmaal Door ontzettend lieve meisjes, Op ontzettend snoezige wijsjes, Met ontzettend kleinen mond O, zoo slordig wordt verkond, Door z'n ontzettend geestig woord, Wil doen spreken zoo 't behoort. 't Bakvischje wordt veel vergeven, Staat aan d' ingang nog van 't leven, Heeft nog tijd zich te bekeeren, Zal het nog wel beter leeren. Maar dat een verstandig man, Die het beter weten kan, Ook wel eens zoo'n onzin zegt, Noem 'k ontzettend, en.... met recht. (Bovenstaand werd iemand gezonden nadat in onze courant stond 't versje „V r e e s e 1 ij k.") I11 T urk ij e gaat het den Jong-Turken niet naai den zin. Dè sultan heeft weer een aantal vroegere spionnen in dienst genomen en inplaats van, de goe deren van de civiele lijst, die 400.000 pond inkomsten geven, aan den Staat af te staan, zooals hij beloofd heeft te zullen doen, betaalt hij slechts de renten in de Staatskas. *Het is niet uitgesloten, dat de Jong- Turken, toch nog maar besluiten den sultan af te zet ten, temeer daar de tegenstand in verband met troe penverzendingen vrij zwak zou zijn. De verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland schijnt zeer gespannen te zijn. Van Eransche zijde wordt beweerd, dat de Duitsche regee ring in het Marokko-incident een gewenschte aanlei ding heeft gevonden, om de aandacht van het Keizer- niterview af te leiden. De Duitsche bladen zeggen riet veel. De Köln. Ztg. geeft de volgende voorstel ling van het.gebeurde. „Den lien October wierp minister von Schön, in een toevallig' gehouden, niet officieel gesprek met (Jambon, het denkbeeld op of niet ook tot het middel van een scheidsrechterlijke regeling toevlucht geno men kon worden. Den 15en October berichtte de ge zant Radolin, dat minister Pichon hem had medege deeld, dat hij op het telegram van Cambon met het denkbeeld -van een scheidsgerecht was medegegaan. Dit telegram had echter een tweede telegram van (jambon gekruist, volgens hetwelk de opmerking van minister von Schön niet als een formeel voorstel kon worden opgevat. Den 18en October stelde von Bülow, in het bijzijn van von Schön, den gezant Cambon de volgende regeling voor: Frankrijk betuigt zijn leedwe zen over den van Eransche zijde gepleegden inbreuk op de voorrechten van den Duitschen consul. Duitsch land betuigt zijn leedwezen over de incorrecte houding- van den Duitschen consul. De rechtsvraag zal door een scheidsgerecht opgelost worden. Van Duitsche zijde is het voorstel om de geheele aangelegenheid aan een scheidsgerecht te onderwerpen

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2